Egypt 2020/21


First Level
Second Level

First Level

Final Table:

 1.Zamalek (Cairo)              34  24  8  2  61-21  80       Champions
 2.Al-Ahly (Cairo)              34  22 10  2  72-29  76  [C]
 4.Pyramids FC                  34  13 16  5  57-37  55
 3.Semouha (Alexandria)         34  12 18  4  55-42  54
 5.Al-Masry (Port Said)         34  13 11 10  44-38  50
 6.ENPPI (Cairo)                34  12 13  9  39-35  49
 7.Al-Ittihad (Alexandria)      34  12 12 10  38-36  48
 8.Al-Jaish (Cairo)             34  10 12 12  41-37  42
 9.Mokawloon al-Arab (Cairo)    34  11  8 15  38-48  41
10.Ceramica Cleopatra (Cairo)   34   8 15 11  41-46  39  [P]
11.Misr al-Maqasah              34  10  8 16  37-55  38       [4 2 0 2 5-4 6]
12.Al-Gouna                     34   8 14 12  36-43  38       [4 2 0 2 5-5 6]
13.Ismaily (Ismailiya)          34  10 11 13  42-44  38  [-3] [4 2 0 2 7-8 6]
14.Ghazl Al-Mehalla             34   7 14 13  28-47  35  [P]  [2 0 2 0 1-1 2; 1 ag]
15.National Bank                34   6 17 11  39-44  35  [P]  [2 0 2 0 1-1 2; 0 ag]
-------------------------------------------------------
16.Wadi Degla                   34   5 15 14  31-40  30       Relegated
17.Intag Harby                  34   5 13 16  37-62  28       Relegated
18.Aswan                        34   6  9 19  29-61  27       Relegated

NB: Ismaily 3 points deducted

Round 1
[Dec 11]
ENPPI         0-1 Aswan         
Jaish         1-1 Gouna         
Intag Harby   0-2 Ceramica Cl   
[Dec 12]
National Bank 1-1 Wadi Degla    
Pyramids      1-2 Ittihad       
Mokawloon     0-2 Zamalek       
[Dec 13]
Masry         0-0 Ismaily       
Ahly          3-1 Misr Maqasah  
[Dec 14]
Semouha       1-1 Ghazl Mehalla 

Round 2
[Dec 16]
Aswan         2-1 Jaish         
Ceramica Cl   3-1 National Bank 
Wadi Degla    2-1 Mokawloon     
[Dec 17]
Gouna         1-1 Masry         
Ismaily       3-3 Intag Harby   
Pyramids      1-1 Zamalek       
[Dec 18]
Misr Maqasah  0-1 ENPPI         
Ittihad       1-1 Semouha       
Ahly          3-0 Ghazl Mehalla 

Round 3
[Dec 21]
National Bank 3-0 Intag Harby   
Gouna         2-1 Ismaily       
Masry         3-0 Aswan         
[Dec 22]
ENPPI         1-1 Ghazl Mehalla 
Jaish         1-2 Misr Maqasah  
[Dec 28]
Semouha       0-2 Zamalek       
Ahly          4-0 Ittihad       
[Jan 11]
Pyramids      1-1 Wadi Degla    
[Jan 12]
Mokawloon     1-1 Ceramica Cl   

Round 4
[Dec 24]
Wadi Degla    1-2 Semouha       
[Dec 25]
Aswan         0-1 Gouna         
Ghazl Mehalla 2-1 Jaish         
Ismaily       0-0 National Bank 
[Dec 26]
Intag Harby   1-0 Mokawloon     
Misr Maqasah  1-1 Masry         
[Dec 27]
Ceramica Cl   0-1 Pyramids      
[Mar 1]
Ittihad       0-1 ENPPI         
[Apr 18]
Zamalek       1-2 Ahly          

Round 5
[Dec 29]
Aswan         0-2 Ismaily       
[Dec 30]
Gouna         1-0 Misr Maqasah  
Mokawloon     2-0 National Bank 
Masry         1-0 Ghazl Mehalla 
[Jan 1]
Pyramids      3-2 Intag Harby   
Ahly          0-0 Wadi Degla    
[Jan 2]
Semouha       0-0 Ceramica Cl   
Jaish         1-2 Ittihad       
ENPPI         1-2 Zamalek       

Round 5
[Jan 7]
Ittihad       1-1 Masry         
[Jan 8]
National Bank 0-0 Pyramids      
Wadi Degla    1-2 ENPPI         
Ceramica Cl   0-2 Ahly          
[Jan 9]
Misr Maqasah  1-0 Aswan         
Ghazl Mehalla 0-0 Gouna         
Zamalek       3-0 Jaish         
[Jan 17]
Intag Harby   1-1 Semouha       
[Jan 18]
Ismaily       0-1 Mokawloon     

Round 7
[Jan 3]
Misr Maqasah  3-1 Ismaily       
[Jan 12]
Semouha       2-2 National Bank 
Ahly          4-1 Intag Harby   
Masry         0-1 Zamalek       
[Jan 14]
Aswan         1-1 Ghazl Mehalla 
Gouna         2-0 Ittihad       
[Jan 15]
Jaish         1-0 Wadi Degla    
ENPPI         2-1 Ceramica Cl   
Pyramids      3-1 Mokawloon     

Round 8
[Jan 17]
National Bank 0-0 Ahly          
[Jan 18]
Ceramica Cl   2-1 Jaish         
Ghazl Mehalla 1-2 Misr Maqasah  
[Jan 19]
Zamalek       1-0 Gouna         
[Jan 20]
Wadi Degla    1-3 Masry         
[Jan 26]
Mokawloon     1-2 Semouha       
[Jan 30]
Ismaily       1-1 Pyramids      
[Feb 21]
Ittihad       1-3 Aswan         
[Feb 25]
Intag Harby   0-0 ENPPI         

Round 9
[Jan 21]
Ahly          3-2 Mokawloon     
[Jan 22]
Jaish         3-0 Intag Harby   
Semouha       1-1 Pyramids      
[Jan 23]
Ghazl Mehalla 2-2 Ismaily       
Aswan         0-0 Zamalek       
[Jan 24]
Gouna         2-0 Wadi Degla    
ENPPI         3-2 National Bank 
[Feb 26]
Masry         2-2 Ceramica Cl   
[Feb 3]
Misr Maqasah  0-4 Ittihad       

Round 10
[Jan 26]
Pyramids      0-0 Ahly          
[Jan 28]
National Bank 0-2 Jaish         
Zamalek       4-1 Misr Maqasah  
[Jan 29]
Ceramica Cl   2-1 Gouna         
Wadi Degla    0-0 Aswan         
Intag Harby   0-3 Masry         
[Jan 30]
Mokawloon     2-1 ENPPI         
[Feb 3]
Ismaily       0-2 Semouha       
[Mar 9]
Ittihad       0-0 Ghazl Mehalla 

Round 11
[Feb 2]
Aswan         1-1 Ceramica Cl   
Gouna         2-3 Intag Harby   
Ghazl Mehalla 2-1 Zamalek       
Masry         0-0 National Bank 
[Feb 3]
ENPPI         3-2 Pyramids      
Jaish         1-1 Mokawloon     
[Feb 11]
Ittihad       1-0 Ismaily       
[Feb 20]
Misr Maqasah  3-1 Wadi Degla    
[Apr 21]
Ahly          1-2 Semouha       

Round 12
[Feb 6]
National Bank 1-1 Gouna         
Intag Harby   1-1 Aswan         
Pyramids      1-0 Jaish         
Mokawloon     0-1 Masry         
[Feb 7]
Wadi Degla    0-1 Ghazl Mehalla 
Zamalek       2-0 Ittihad       
[Feb 8]
Ceramica Cl   1-1 Misr Maqasah  
Semouha       1-1 ENPPI         
[Mar 10]
Ismaily       0-2 Ahly          

Round 13
[Feb 11]
Ghazl Mehalla 0-2 Ceramica Cl   
Misr Maqasah  1-0 Intag Harby   
[Feb 12]
Jaish         1-1 Semouha       
[Feb 17]
Zamalek       2-1 Ismaily       
[Feb 21]
Gouna         2-3 Mokawloon     
[Feb 25]
Ittihad       2-1 Wadi Degla    
[Feb 28]
Aswan         0-2 National Bank 
[Mar 2]
Masry         1-2 Pyramids      
[Apr 24]
ENPPI         1-3 Ahly          

Round 14
[Feb 16]
National Bank 0-1 Misr Maqasah  
[Feb 17]
Mokawloon     0-1 Aswan         
Ceramica Cl   1-1 Ittihad       
Intag Harby   0-1 Ghazl Mehalla 
[Feb 21]
Ismaily       1-1 ENPPI         
[Feb 22] 
Semouha       1-1 Masry         
[Feb 25]
Pyramids      1-1 Gouna         
[Feb 28]
Ahly          2-1 Jaish         
[Mar 1]
Wadi Degla    0-0 Zamalek       

Round 15
[Mar 2]
Gouna         2-2 Semouha       
Misr Maqasah  0-0 Mokawloon     
[Mar 4]
Ghazl Mehalla 0-0 National Bank 
[Mar 5]
Wadi Degla    0-0 Ismaily       
Ittihad       2-0 Intag Harby   
Jaish         1-1 ENPPI         
[Mar 6]
Aswan         0-2 Pyramids      
[Mar 11]
Zamalek       2-0 Ceramica Cl   
[Apr 27]
Masry         1-2 Ahly          
 
Round 16
[Mar 12]
Semouha       5-0 Aswan         
[Mar 13]	 
ENPPI         1-1 Masry         
[Mar 14]
Mokawloon     0-1 Ghazl Mehalla 
[Mar 15]
National Bank 0-1 Ittihad       
[Mar 16]
Ceramica Cl   1-2 Wadi Degla    
Jaish         1-1 Ismaily       
[Apr 14]
Pyramids      1-1 Misr Maqasah  
[Apr 22]
Intag Harby   0-2 Zamalek       
[Apr 30]
Ahly          1-1 Gouna         

Round 17
[Apr 2]
Wadi Degla    0-0 Intag Harby   
Misr Maqasah  1-1 Semouha       
[Apr 3]
Masry         1-0 Jaish         
Ismaily       1-2 Ceramica Cl   
[Apr 5]
Ittihad       4-2 Mokawloon     
[Apr 16]
Gouna         1-0 ENPPI         
[Apr 17]
Ghazl Mehalla 2-2 Pyramids      
[Apr 26]
Zamalek       4-1 National Bank 
[Jul 29]
Aswan         1-3 Ahly          

Round 18
[Apr 6]
Ghazl Mehalla 1-1 Semouha       
Aswan         1-0 ENPPI         
[Apr 7]
Gouna         0-4 Jaish         
Wadi Degla    4-2 National Bank 
Ismaily       2-1 Masry         
[Apr 11]
Ceramica Cl   1-1 Intag Harby   
[Apr 24]
Ittihad       0-2 Pyramids      
[Apr 29]
Zamalek       2-2 Mokawloon     
[Jul 11]
Misr Maqasah  1-4 Ahly          

Round 19
[Apr 11]
Masry         1-0 Gouna         
[Apr 22]
Mokawloon     1-0 Wadi Degla    
[Apr 30]
National Bank 1-1 Ceramica Cl   
[May 1]
Intag Harby   0-2 Ismaily       
Semouha       2-2 Ittihad       
Jaish         3-0 Aswan         
[May 2]
ENPPI         2-0 Misr Maqasah  
Zamalek       1-1 Pyramids      
[May 3]
Ghazl Mehalla 1-0 Ahly          

Round 20
[May 4]
Intag Harby   1-3 National Bank 
[May 5]
Aswan         2-3 Masry         
Ceramica Cl   1-1 Mokawloon     
Ismaily       3-2 Gouna         
Misr Maqasah  0-2 Jaish         
[May 6]
Ittihad       1-2 Ahly          
Ghazl Mehalla 1-0 ENPPI         
Wadi Degla    1-3 Pyramids      
Zamalek       2-1 Semouha       

Round 21
[May 8]
Mokawloon     1-1 Intag Harby   
[May 9]
Masry         0-0 Misr Maqasah  
ENPPI         0-0 Ittihad       
Pyramids      2-4 Ceramica Cl   
Jaish         3-1 Ghazl Mehalla 
[May 10]
Ahly          1-1 Zamalek       
Gouna         1-1 Aswan         
National Bank 0-2 Ismaily       
Semouha       2-1 Wadi Degla    

Round 22
[May 14]
Ismaily       3-2 Aswan         
National Bank 0-1 Mokawloon     
Ghazl Mehalla 1-2 Masry         
Zamalek       3-1 ENPPI         
[May 15]
Ceramica Cl   1-1 Semouha       
Misr Maqasah  1-0 Gouna         
Ittihad       1-1 Jaish         
[Jul 8]
Intag Harby   2-2 Pyramids      
[Aug 4]
Wadi Degla    1-2 Ahly          

Round 23
[May 19]
Mokawloon     1-0 Ismaily       
Aswan         2-4 Misr Maqasah  
[May 20]
Gouna         0-0 Ghazl Mehalla 
Zamalek       2-1 Jaish         
Masry         1-0 Ittihad       
[May 21]
Semouha       4-2 Intag Harby   
ENPPI         0-0 Wadi Degla    
[Jul 26]
Pyramids      1-1 National Bank 
[Aug 7]
Ahly          4-0 Ceramica Cl   

Round 24
[May 24]
Ismaily       2-1 Misr Maqasah  
Zamalek       3-2 Masry         
[May 25]
Wadi Degla    0-1 Jaish         
Aswan         1-0 Ghazl Mehalla 
Ittihad       0-1 Gouna         
[May 26]
National Bank 2-2 Semouha       
Ceramica Cl   0-2 ENPPI         
[Jul 16]
Mokawloon     0-2 Pyramids      
[Jul 25]
Intag Harby   2-3 Ahly          

Round 25
[May 28]
Misr Maqasah  1-0 Ghazl Mehalla 
Masry         2-2 Wadi Degla    
Aswan         0-2 Ittihad       
[May 29]
Jaish         2-2 Ceramica Cl   
[May 30]
ENPPI         1-1 Intag Harby   
Semouha       2-2 Mokawloon     
Gouna         0-0 Zamalek       
[Jul 22]
Ahly          1-1 National Bank 
[Aug 4]
Pyramids      2-2 Ismaily       

Round 26
[Jun 15]
Intag Harby   1-2 Jaish         
Pyramids      0-3 Semouha       
[Jun 16]
National Bank 2-3 ENPPI         
Ceramica Cl   1-2 Masry         
[Jun 17]
Ismaily       3-1 Ghazl Mehalla 
Ittihad       2-1 Misr Maqasah  
Zamalek       3-0 Aswan         
[Jun 18]
Wadi Degla    0-0 Gouna         
[Jul 8]
Mokawloon     0-2 Ahly          

Round 27
[Jun 25]
Gouna         3-2 Ceramica Cl   
Aswan         1-4 Wadi Degla    
Ghazl Mehalla 1-1 Ittihad       
Masry         2-3 Intag Harby   
[Jun 27]
Jaish         0-2 National Bank 
Semouha       0-3 Ismaily       
[Jun 28]
Misr Maqasah  0-1 Zamalek       
ENPPI         1-1 Mokawloon     
[Jul 1]
Ahly          2-2 Pyramids      

Round 28
[Jul 2]
Ceramica Cl   1-1 Aswan         
Intag Harby   1-1 Gouna         
National Bank 2-0 Masry         
[Jul 4]
Mokawloon     0-1 Jaish         
Pyramids      1-1 ENPPI         
Semouha       0-4 Ahly          
[Jul 5]
Wadi Degla    1-1 Misr Maqasah  
Ismaily       1-2 Ittihad       
[Aug 7]
Zamalek       3-0 Ghazl Mehalla 

Round 29
[Aug 8]
Gouna         1-1 National Bank 
Aswan         2-2 Intag Harby   
Jaish         1-1 Pyramids      
Masry         3-1 Mokawloon     
[Aug 9]
ENPPI         0-0 Semouha       
[Aug 10]
Ghazl Mehalla 2-2 Wadi Degla    
Misr Maqasah  1-2 Ceramica Cl   
Ittihad       1-2 Zamalek       
[Aug 11]
Ahly          1-1 Ismaily       

Round 30
[Aug 12]
Mokawloon     2-1 Gouna         
National Bank 2-2 Aswan         
Pyramids      0-1 Masry         
[Aug 13]
Semouha       4-2 Jaish         
Wadi Degla    0-0 Ittihad       
[Aug 14]
Ismaily       0-2 Zamalek       
Ceramica Cl   1-1 Ghazl Mehalla 
Ahly          2-0 ENPPI         
[Aug 15]
Intag Harby   2-1 Misr Maqasah  

Round 31
[Aug 16]
Aswan         1-2 Mokawloon     
Gouna         1-2 Pyramids      
Masry         0-1 Semouha       
[Aug 17]
Ittihad       0-0 Ceramica Cl   
ENPPI         2-1 Ismaily       
Jaish         0-0 Ahly          
Zamalek       1-0 Wadi Degla    
[Aug 18]
Ghazl Mehalla 1-3 Intag Harby   
Misr Maqasah  3-5 National Bank 

Round 32
[Aug 19]
Pyramids      2-0 Aswan         
[Aug 20]
Ismaily       0-2 Wadi Degla    
ENPPI         1-1 Jaish         
Ahly          4-2 Masry         
Ceramica Cl   1-2 Zamalek       
[Aug 21]
Intag Harby   1-1 Ittihad       
National Bank 1-1 Ghazl Mehalla 
Mokawloon     3-2 Misr Maqasah  
Semouha       3-1 Gouna         

Round 33
[Aug 23]
Ismaily       0-0 Jaish         
Masry         1-3 ENPPI         
[Aug 24]
Wadi Degla    0-0 Ceramica Cl   
Ittihad       0-0 National Bank 
Gouna         3-3 Ahly          
Zamalek       2-0 Intag Harby   
Aswan         1-3 Semouha       
[Aug 25]
Ghazl Mehalla 1-2 Mokawloon     
Misr Maqasah  0-5 Pyramids      

Round 34
[Aug 26]
Jaish         0-0 Masry         
[Aug 27]
Ceramica Cl   2-3 Ismaily       
Ahly          2-1 Aswan         
National Bank 1-1 Zamalek       
[Aug 28]
Pyramids      6-0 Ghazl Mehalla 
Semouha       1-1 Misr Maqasah  
Mokawloon     1-3 Ittihad       
Intag Harby   2-2 Wadi Degla    
ENPPI         2-0 Gouna         

Final Table:

 1.Zamalek (Cairo)              34  24  8  2  61-21  80       Champions
 2.Al-Ahly (Cairo)              34  22 10  2  72-29  76  [C]
 4.Pyramids FC                  34  13 16  5  57-37  55
 3.Semouha (Alexandria)         34  12 18  4  55-42  54
 5.Al-Masry (Port Said)         34  13 11 10  44-38  50
 6.ENPPI (Cairo)                34  12 13  9  39-35  49
 7.Al-Ittihad (Alexandria)      34  12 12 10  38-36  48
 8.Al-Jaish (Cairo)             34  10 12 12  41-37  42
 9.Mokawloon al-Arab (Cairo)    34  11  8 15  38-48  41
10.Ceramica Cleopatra (Cairo)   34   8 15 11  41-46  39  [P]
11.Misr al-Maqasah              34  10  8 16  37-55  38       [4 2 0 2 5-4 6]
12.Al-Gouna                     34   8 14 12  36-43  38       [4 2 0 2 5-5 6]
13.Ismaily (Ismailiya)          34  10 11 13  42-44  38  [-3] [4 2 0 2 7-8 6]
14.Ghazl Al-Mehalla             34   7 14 13  28-47  35  [P]  [2 0 2 0 1-1 2; 1 ag]
15.National Bank                34   6 17 11  39-44  35  [P]  [2 0 2 0 1-1 2; 0 ag]
-------------------------------------------------------
16.Wadi Degla                   34   5 15 14  31-40  30       Relegated
17.Intag Harby                  34   5 13 16  37-62  28       Relegated
18.Aswan                        34   6  9 19  29-61  27       Relegated

NB: Ismaily 3 points deducted


Second Level

Final Tables:

Group A
 1.El Shakeyah Lelddukhan       30  17  8  5  50-29  59  [P]  Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Aluminium (Nag Hammâdi)      30  17  6  7  40-23  57
 3.El-Minya                     30  14 13  3  38-23  55
 4.El-Alamein                   30  12 10  8  35-28  46
 5.Beni Suef                    30  11 10  9  28-28  43
 6.El-Fayoum                    30  11 10  9  30-25  43
 7.Assyut Petrol                30  10 13  7  26-21  43
 8.Sohaq                        30  10 10 10  22-21  40
 9.Dayrout                      30  10  8 12  45-43  38
10.Shoban Qenah                 30   9  9 12  29-32  36
11.Kima Aswan                   30   8 12 10  27-30  36  [P]
12.Telefonad Beni Suef          30   8 11 11  24-25  35
13.Shaban Moslem Qana           30   7 12 11  20-26  33  [P]
14.Asmant Asyut                 30   8  9 13  29-37  33  [P]
15.Markaz Shabab Smosta         30   6 11 13  21-36  29  [P]
15.Tahta                        30   3  9 21  27-64  15  [R]  [-3]

Group B  
 1.Coca Cola (Cairo)            30  15  7  8  33-22  52       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Al-Dakhleya                  30  12 14  4  30-23  50   
 3.Porto Suez (Ain Sokhna)      30  11 13  6  28-25  46  [P]
 4.Al-Nasr (Cairo)              30  12  8 10  44-36  44
 5.Qanat (Suez)                 30  10 13  7  30-23  43  
 6.Petrojet                     30  11 10  9  28-21  43
 7.Montakhab El-Suweis (Suez)   30  10 11  9  22-24  41
 8.Al-Tersana (Cairo)           30  10  9 11  27-24  39
 9.Zed FC                       30   9 12  9  26-27  39  [P] 
10.Al-Mareekh (Port Said)       30   7 18  5  22-20  39
11.El Sekka El Hadid            30   9 11 10  25-28  38  [P]
12.Al-Zarka                     30   9  9 12  22-33  36
13.Gomhoreyat Shepin            30   8 11 11  29-30  35
14.Sers Lean                    30   8  9 13  24-34  33  [P]
15.Nogoom al-Mostaqbal          30   7 10 13  23-31  31
16.Tanta                        30   4 11 15  21-33  23  [R]

Group C       
 1.Pharco (Alexandria)          30  19  7  4  57-19  64       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Haras al-Hodoud (Alexandria) 30  19  7  4  43-14  64  [R]
 3.Baladeyet Al-Mahalla         30  13 12  5  36-18  51
 4.Abou Qair Semadis            30  14  9  7  44-27  51
 5.Olympic (Alexandria)         30  12 14  4  41-29  50
 6.Mansoura                     30  10 11  9  23-23  41
 7.Dekernes                     30   8 14  8  30-27  38
 8.Razja'h                      30   8 14  8  27-31  38
 9.Markaz Shabab El-Hamam       30   8 11 11  30-34  35
10.Sporting                     30   8 10 12  26-32  34  [P] 
11.Ala'ab Damanhour             30   7 12 11  25-37  33
12.Kafr El-Sheikh FC            30   6 14 10  25-31  32  [P] 
13.Maleyet Kafr El-Zayiat       30   6 13 11  25-33  31
14.Al-Jazeera (Mersa Matrouh)   30   7  9 14  25-46  30  [P] 
15.Bani Ebaid                   30   2 14 14  18-36  20  [P] 
16.Beila                        30   2 11 17  17-55  17


2019/20

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Tarek Said for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Tarek Said (tsaid3@yahoo.com)
Last updated: 2 Sep 2021

(C) Copyright Tarek Said and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.