England Johnstone's Paint Trophy 2008/09



Northern Section

First Round

North-West [Sep 2]
Crewe Alexandra         30 Macclesfield Town
  [Schumacher 5, Jones 27, O'Donnell 42]
Oldham Athletic         11 Morecambe           [4-5 pen]
  [Whitaker 56; Drummond 65]
Stockport County        10 Port Vale
  [McSweeney 4]
Tranmere Rovers         10 Accrington Stanley
  [Sonko 49]
North-East
[Sep 2]
Hartlepool United       03 Leicester City
  [Howard 52, Adams 66, Fryatt 87]
Leeds United            21 Bradford City
  [Robinson 8pen, Becchio 42; Conlon 71]
Scunthorpe United       21 Notts County
  [Hayes 92, 94; Butcher 9]
[Sep 3]
Chesterfield            22 Grimsby Town        [1-4 pen]
  [Lester 18, Kerry 52; Jarman 32, North 78]

Second Round
[Sep 23]
Leicester City          0-0 Lincoln City        [3-1 pen]
[Oct 6]
Tranmere Rovers         1-0 Crewe Alexandra
  [Shuker 86]
[Oct 7]
Bury                    1-0 Stockport County
  [Bishop 77]
Chester City            1-1 Morecambe           [1-3 pen]
  [Ellison 82; Howe 42]
Darlington              1-0 Huddersfield Town
  [White 45]
Rochdale                2-2 Carlisle United     [4-3 pen]
  [Thorpe 10, Dagnall 16; Bridges 4, Madine 71]
Scunthorpe United       2-1 Grimsby Town
  [Togwell 38, Morris 42; Hegarty 48]
[Oct 8]
Rotherham United        4-2 Leeds United
  [Sharps 17, Hudson 44, Broughton 48, Fenton 53; Howson 31, Showunmi 56]
 
Quarterfinals [Nov 4]
Darlington              1-0 Bury
  [White 53]
Rotherham United        2-0 Leicester City
  [Broughton 45, Tonge 58]
Scunthorpe United       1-0 Rochdale
  [Martin 90]
Tranmere Rovers         1-0 Morecambe
  [Shotton 45] 

Semifinals [Dec 16]
Rotherham United        1-1 Darlington          [4-2 pen]
  [Harrison 74; Foster 35]
Scunthorpe United       2-1 Tranmere Rovers
  [May 26, Hayes 90; Moore 53]
 
Northern Area Final

First Leg [Jan 20]
Scunthorpe United       2-0 Rotherham United
  [Woolford 60, Pearce 67]
 
Second Leg [Feb 17]
Rotherham United        0-1 Scunthorpe United  
  [Hooper 74]



Southern Section

First Round [Sep 2]

South-West 
Aldershot Town          22 Swindon Town        [6-7 pen]
  [Elvins 45, Davies 48pen; Cox 32, Ifil 83]
Bournemouth             30 Bristol Rovers
  [Goulding 38, Igoe 67, Hollands 76]
Brentford               22 Yeovil Town         [4-2 pen]
  [Poole 28pen, O'Connor 37; Bircham 39, Tomlin 77pen]
Exeter City             12 Shrewsbury Town
  [Harley 22; McIntyre 9, Davies 90]
South-East
Dagenham & Red          4-2 Barnet
  [Benson 4, Nwokeji 28, Benson 34, Southam 75pen; Birchall 6, 18]
Millwall                01 Colchester United
  [Perkins 8]
Northampton Town        01 Brighton
  [McLeod 68]
Southend United         24 Leyton Orient
  [Sawyer 13, 34; Jarvis 20, Chambers 25, Melligan 48, Boyd 86pen]

Second Round [Oct 7]
Brighton                2-2 Leyton Orient       [5-4 pen]
  [Virgo 5pen, Anyinsah 14; Jarvis 21, Boyd 72pen]
Cheltenham Town         1-2 Walsall
  [Low 4; Ibehre 61, Ricketts 74]
Gillingham              0-1 Colchester United
  [Yeates 60]
Hereford United         1-2 Swindon Town
  [Done 30; Cox 45, Peacock 84]
Luton Town              2-2 Brentford           [4-3 pen]
  [Hall 39, Martin 55; Poole 18, Williams 37]
Milton Keynes Dons      0-1 Bournemouth
  [Anderton 77]
Peterborough United     0-1 Dagenham and Red
  [Nwokeji 65]
Wycombe                 0-7 Shrewsbury Town
  [Holt 12, 27, 80, 81, 86, McIntyre 39, Cansdell-Sherriff 74]
 
Quarterfinals
[Nov 4]
Bournemouth             0-1 Colchester United
  [Williams 17]
Shrewsbury Town         5-0 Dagenham and Redbridge
  [Holt 13, 45 Leslie 22, Walker 69, Coughlan 81]
Walsall                 0-1 Luton Town
  [Jarvis 90]
[Nov 12]
Brighton                2-0 Swindon Town
  [Forster 24pen, Livermore 75]
 
Semifinals [Dec 16]
Luton Town              1-0 Colchester United
  [Gnakpa 29]
Shrewsbury Town         0-0 Brighton              [4-5 pen]
 
Southern Area Final

First leg [Jan 20]
Brighton                0-0 Luton Town
 
Second Leg [Feb 17]
Luton Town              1-1 Brighton              [4-3 pen]
  [Craddock 2; Forster 20]
 
Johnstone's Paint Trophy Final [Apr 5, Wembley Stadium; att: 55,378]
Luton Town              3-2 Scunthorpe United     [aet]
  [Martin 32, Craddock 70, Gnakpa 95; Hooper 14, McCann 88]
  [Luton: Brill, Asafu-Adjaye, Pilkington, Spillane, Emanuel,
     Keane, Nicholls, Hall, Jarvis (Parkin 117), Martin, Craddock 
     (Gnakpa 85); unused subs: Button, Davis, Roper;
   Scunthorpe: Murphy, Byrne, Pearce (Wright 85), Mirfin, Williams,
     Sparrow (Woolford 77), Lansbury, McCann, Hurst (Togwell 63),
     Hooper, Hayes; unused subs: Lillis, May;
   ref:  Phil Crossley (Kent);
   yellow cards: Luton: Nicholls, Martin; Scunthorpe: Wright]

 


 

2007/08.

list of champions.

list of 2nd division champions.

list of full tables.

list of divisional movements.

list of cup winners.

list of league cup winners.

list of league trophy winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King (i-king@sky.com)
Last updated: 6 Nov 2009

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2008/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.