Equatorial Guinea 2013


Liga Profesional
Copa de S.E. el Presidente de la República
Trofeo "Teodoro Nguema Obiang Mangue"
Second Level

Liga Profesional

NB: Dragón FC (Bata) and The Panther FC (Luba) were readmitted.

First stage

NB: 9 rounds.

Participants (20):

From Región Continental:
Águilas de Guadalupe (Bata)
Real Castel (Mongomo)
Nsok-Nsomo FC (Mbini)
Robella Inter FC (Bata)
Real Sanidad (Evinayong)
Dragón FC (Bata)
Academia Deportiva Mesi Nkulu (Ebebiyin)
Club Deportivo Mongomo
Akonangui FC
At. Campo Amor FC

From Región Insular:
Sony de Ela Nguema
Atlético de Malabo
The Panther FC (Luba)
Real Equis Balompié (Malabo)
Deportivo Unidad
Leones Vegetarianos FC (Malabo)
Atlético Semu (Malabo)
San Pablo de Nsork
Santa Rosa
Inter Junior


Round 1
Región Continental
[May 4]
Campo Amor	0-2 Águilas Guadalupe	[also reported 0-2]
Dragón FC	n/p Dep. Mongomo	[0-3 awarded both teams; Dragón FC and Dep. Mongomo dns]
Akonangui FC	awd Real Castel		[3-0 awarded; Real Castel dns]
[May 5]
Nsok-Nsomo FC	3-0 Robella Inter	[also reported 2-0]
Real Sanidad	1-4 AD Mesi Nkulu
Región Insular
[May 4]
Inter Junior	0-1 Vegetarianos FC
Sony Ela Nguema	n/p Real Equis		[0-3 awarded both teams; Sony Ela Nguema and Real Equis dns]
Santa Rosa	awd Atlético Semu	[3-0 awarded; Atlético Semu dns]
[May 5]
San Pablo Nsork	awd The Panther FC	[0-3 awarded; San Pablo Nsork dns]
Dep. Unidad	n/p Atlético Malabo	[0-3 awarded both teams; Dep. Unidad and Atlético Malabo dns]

Round 2
Región Continental
[May 11]
Campo Amor	1-2 Dragón FC
Dep. Mongomo	2-1 Águilas Guadalupe
AD Mesi Nkulu	1-1 Akonangui FC
Real Sanidad	1-4 Nsok-Nsomo FC
[tba]
Robella Inter	 -  Real Castel
Región Insular [May 11]
Atlético Semu	0-0 Dep. Unidad
The Panther FC	3-1 Atlético Malabo
Santa Rosa	0-3 San Pablo Nsork
Vegetarianos FC	0-0 Real Equis
Sony Ela Nguema	1-1 Inter Junior

Tables:

Región Continental

 1.Nsok-Nsomo FC	2  2  0  0  7- 1  6
 2.AD Mesi Nkulu	2  1  1  0  5- 2  4
 3.Akonangui FC		2  1  1  0  4- 1  4 [P]
 4.Dragón FC		2  1  0  1  2- 4  3
-------------------------------------------
 5.Deportivo Mongomo	2  1  0  1  2- 4  3
 6.Campo Amor		2  1  0  1  3- 2  3 [P]
 7.Águilas Guadalupe	2  0  0  2  1- 4  0
 8.Real Castel		1  0  0  1  0- 3  0
-------------------------------------------
 9.Robella Inter FC	1  0  0  1  0- 3  0
10.Real Sanidad		2  0  0  2  2- 8  0

Región Insular

 1.The Panther FC	2  2  0  0  6- 1  6 [CW]
 2.Leones Vegetarianos	2  1  1  0  1- 0  4
 3.Santa Rosa		2  1  0  1  3- 3  3 [P]
 4.San Pablo de Nsork	2  1  0  1  3- 3  3
-------------------------------------------
 5.Inter Junior		2  0  1  1  1- 2  1 [P]
 6.Sony de Ela Nguema	2  0  1  1  1- 4  1 [C]
 7.Real Equis Balompié	2  0  1  1  0- 3  1
 8.Deportivo Unidad	2  0  1  1  0- 3  1
-------------------------------------------
 9.Atlético Semu	2  0  1  1  0- 3  1
10.Atlético de Malabo	2  0  0  2  1- 6  0

Round 9
Región Insular [Jul 27-28]
Atlético Malabo	0-2 Real Equis
Sony Ela Nguema	1-0 Vegetarianos FC
San Pablo Nsork	1-1 Inter Junior
The Panther FC	0-2 Atlético Semu
Santa Rosa	2-1 Dep. Unidad
Región Continental [Aug 11]

Top table:

Región Insular

 1.The Panther FC
 2.Leones Vegetarianos
 3.Sony de Ela Nguema
 4.Atlético Semu
 ..
 6.Inter Junior

NB: Atlético Malabo relegated (0 points).



Final stage ("Liguilla")

NB: played at Estadio La Paz de Malabo; 4 rounds (teams from each region play
    against teams from the other one)

Participants:

From Región Continental:
Club Deportivo Mongomo
Academia Deportiva Mesi Nkulu (Ebebiyin)
Akonangui FC
At. Campo Amor FC

From Región Insular:
The Panther FC (Luba)
Leones Vegetarianos FC (Malabo)
Sony de Ela Nguema
Atlético Semu (Malabo)

Round 1
[Nov 13]
Leones Vegetarianos 4-0 Campo Amor
Atlético Semu	    0-0 Akonangui FC
[Nov 14]
Sony de Ela Nguema  bt  AD Mesi Nkulu
The Panther FC	    bt  Deportivo Mongomo

Round 2 [Nov 16]
Leones Vegetarianos bt  AD Mesi Nkulu
Sony de Ela Nguema  1-2 Akonangui FC
Atlético Semu	    lt  Deportivo Mongomo
The Panther FC	    bt  Campo Amor

Round 3
[Nov 19]
Leones Vegetarianos 0-3 Akonangui FC
Atlético Semu	    1-0 Campo Amor
[Nov 20]
The Panther FC	     -  AD Mesi Nkulu
Sony de Ela Nguema   -  Deportivo Mongomo

Round 4
[Nov 22]
Sony de Ela Nguema   -  Campo Amor
The Panther FC	    0-1 Akonangui FC
[Nov 24]
Leones Vegetarianos  -  Deportivo Mongomo
Atlético Semu	     -  AD Mesi Nkulu

Table (missing goals for some matches):

 1.Akonangui FC		   4   3  1  0   6- 1  10  Champions
 2.Leones Vegetarianos FC  3   2  0  1   4- 3   6
 3.The Panther FC	   3   2  0  1   0- 1   6
 4.Atlético Semu	   3   1  1  1   1- 0   4
 5.Sony de Ela Nguema	   2   1  0  1   1- 2   3
 6.Deportivo Mongomo	   2   1  0  1   0- 0   3
 7.AD Mesi Nkulu	   2   0  0  2   0- 0   0
 8.Campo Amor FC	   3   0  0  3   0- 5   0



Copa de S.E. el Presidente de la Repúblic

Regional stage


Región Insular

Round 1
Grupo A
San Kuma 	       -  Once Esperanzas
Ateneo 		       -  Deportivo Mongomo (team B)
Real Basakato 	       -  Anastasia FC
Duma Duma 	       -  Sta. Rosa
Real Felixtel 	       -  Atlético de Malabo
Grupo B
Estrella Roja 	       -  Real Rebola
Real Villa 	       -  Leviston
Real Teka 	       -  Real Lamper
Vegetarianos (team B)  -  Deportivo Ebenezer

Semifinals [Aug 26]
The Panter	      0-0 Sony de Ela Nguema		[2-1 pen]
Atlético Semu	      1-3 Leones de Vegetarianos

Final [Aug 29, Estadio la Paz, Malabo]
The Panter	      1-1 Leones de Vegetarianos	[4-1 pen]

Región Continental

Final [Oct 6, Campo Anexo del Estadio, Bata]
Nzok-Nzomo FC	      bt  Robella Inter


National stage

Final [Oct 13, Estadio de Malabo, Malabo]
The Panter	      2-0 Nzok-Nzomo Futbol Club

Trofeo "Teodoro Nguema Obiang Mangue"

NB: 6th edition

Round 1
[Jun 17]
Atlético Malabo		0-3 Leones de Vegetarianos FC
[Jun 18]
The Panter		3-0 Ateneo FC
Deportivo Unidad	0-0 Sony de Ela Nguema		[5-6 pen]
Santa Rosa		1-0 Deportivo Ebenezer

3rd/4th match [Jun 25]

Final [Jun 25]



Second Level

Región Insular


Tables:

GRUPO A
 1.Ateneo FC		24  pts
 2.San Kuma Sport	15
 - - - - - - - - - - - - -
 3.Real Felixtel	15
 4.Once Esperanza	13
 5.Deportivo Lombe	10
 6.Real Basakato	10
 7.Anastasia FC		 7
 8.Deportivo Duma Duma	 4
 9.Santa Isabel		 2

GRUPO B
 1.Deportivo Ebenezer	24  pts
 2.Real Rebola		18
 - - - - - - - - - - - - -
 3.Atlético de Malabo	18 (team B)
 4.Real Teka		13
 5.Leving Stong		 7
 6.Leones Vegetarianos   7 (team B)
 7.Recreativo Lamper	 7
 8.Estrella Roja	 0
 9.Real Villa		 0

NB: first two of each group qualifies to promotion stage (aka liguilla de
    ascenso a 1ª División).


Final stage [aka Liguilla]

NB: played at Campo Anexo and Estadio la Paz

Round 1 [Nov 26]
Real Teka		 3-0 Once Esperanzas
Atlético Malabo	(team B) 0-1 Real Felixtel
Real Rebola		 0-1 San Kuma Sport
Deportivo Ebenezer	 1-1 Ateneo FC

Round 2 [Nov 28]
Real Teka		 1-1 Ateneo FC
Atlético Malabo	(team B) 1-2 San Kuma Sport
Deportivo Ebenezer	 7-0 Real Felixtel
Real Rebola		 2-0 Once Esperanzas

Round 3
[Nov 30]
Real Rebola		 0-1 Ateneo FC
Deportivo Ebenezer	 0-0 San Kuma Sport
[dte?]
Atlético Malabo	(team B)  -  Once Esperanzas
[Dec 7]
Real Teka		  -  Real Felixtel

Round 4
[Dec 4]
Real Teka		 1-0 San Kuma Sport
Deportivo Ebenezer	 awd Once Esperanzas	[3-0 awarded; Once Esperanzas dns]
[Dec 5]
Atlético Malabo	(team B) 1-0 Ateneo FC
Real Rebola		 1-0 Real Felixtel

Table:

 1.Deportivo Ebenezer  4  2  2  0 11- 1  8 promoted
 2.Real Teka	       3  2  1  0  5- 1  7
------------------------------------------
 3.San Kuma Sport      4  2  1  1  3- 2  7
 4.Real Rebola         4  2  0  2  3- 2  6
 5.Ateneo Futbol Club  4  1  2  1  3- 3  5
 6.Atlético de Malabo  3  1  0  2  2- 3  3 (team B)
 7.Real Felixtel       3  1  0  2  1- 8  3
 8.Once Esperanzas     3  0  0  3  0- 8  0



2012

2014

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 2 Jul 2014

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.