Equatorial Guinea 2014


Liga Nacional de Fútbol SEGESA
Copa de S.E. el Presidente de la República

Liga Nacional de Fútbol SEGESA

First Stage | LIguilla Final

First Stage

Región Continental | Región Insular

Región Continental

Participants:
Águilas de Guadalupe (Bata)
Nsok-Nsomo Fútbol Club (Mbini)
Robella Inter FC (Bata)
Real Sanidad (Evinayong)
Dragón FC (Bata)
Academia Deportiva Mesi Nkulu (Ebebiyin)
Club Deportivo Mongomo
Akonangui Fútbol Club
Atl. Campo Amor FC
Academia Deportiva de Mongomo
Quince de Agosto (Akonibe)
Racing de Micomeseng

Round 1
[Mar 29]
Deportivo Mongomo	4-0 Nsok-Nsomo FC
[Mar 30]
Akonangui FC		1-1 Dragón FC
Real Sanidad		0-2 AD Mesi Nkulu
At. Campo Amor FC	2-0 AD Mongomo
Robella Inter FC	0-4 Quince de Agosto
Águilas de Guadalupe	0-1 Racing de Micomeseng

Round 2 [Apr 2,3]

Round 3 [Apr 5,6]

Round 4 [Apr 9,10]
Racing de Micomeseng	drw Deportivo Mongomo

Round 5 [Apr 12,13]
Deportivo Mongomo       drw [?]

Round 6 [Apr 16,17]
Deportivo Mongomo       drw [?]

Round 7 [Apr 19,20]
AD Mesi Nkulu		1-1 Robella Inter FC
AD Mongomo		1-1 Racing de Micomeseng
Real Sanidad		1-0 Águilas de Guadalupe
Dragón FC		2-1 Quince de Agosto
Akonangui FC		0-0 Deportivo Mongomo

Top de Table (Apr 22);

 1.Akonangui FC            7   4  2  1         14
 2.Deportivo Mongomo       7   3  4  0         13

Round 8 [Apr 23,24]

Round 9 [Apr 26,27]

Round 10 [Apr 30, May 1]

Round 11 [May 3,4]
Akonangui FC		6-0 Robella Inter FC
Deportivo Mongomo	6-0 Águilas de Guadalupe
Quince de Agosto	1-0 Nsok-Nsomo FC
AD Mesi Nkulu		1-2 AD Mongomo

NB: numerous games were postponed due to heavy rain

Top of Table:

 1.Deportivo Mongomo      11   6  5  0         23  Qualified
 2.Akonangui                                   22  Qualified
 3.AD Mongomo                                  18  Qualified
 4.15 de Agosto                                15
 5.AD Mesi Nkulu                               15

NB: also Racing de Micomeseng and Dragón FC qualified

Región Insular

Participants:
Sony de Ela Nguema
Atlético de Malabo
The Panther FC (Luba)
Asociación Deportiva Real Equis Balompié (Malabo)
Deportivo Unidad
Leones Vegetarianos FC (Malabo)
Atlético Semu (Malabo)
San Pablo de Nsork
Santa Rosa FC
Inter Junior
Ateneo Fútbol Club
Deportivo Ebenezer

Round 1
[Mar 29]
Sony de Ela Nguema	7-1 Ateneo FC
[Mar 30]
The Panther FC		2-2 Deportivo Ebenezer
Leones Vegetarianos	5-2 Atlético de Malabo
San Pablo de Nsork	1-1 Santa Rosa
Atlético Semu		1-0 Inter Junior
Deportivo Unidad	2-1 Real Equis

Round 2 [Apr 2,3]
Santa Rosa		0-4 Leones Vegetarianos
Real Equis		1-5 Atlético Semu
Deportivo Unidad, The Panther, San Pablo de Nsork won
Sony de Ela Nguema drw

Round 3 [Apr 5,6]
Leones Vegetarianos, Deportivo Unidad won
Atlético Semu, Sony Ela Nguema drew
Atlético Malabo, Ateneo FC lost

Round 4
[Apr 9,10]
Ateneo FC		2-1 Inter Junior
Deportivo Ebenezer	0-3 Deportivo Unidad
Sony de Ela Nguema	2-1 San Pablo de Nsork
[Apr 10]
Leones Vegetarianos     1-2 Atlético Semu

Table (Apr 12):

 1.Deportivo Unidad        4   4  0  0         12
 2.Sony Ela Nguema         4   3  1  0         10
 3.Atlético Semu           4   3  1  0         10
 4.Leones Vegetarianos     4   3  0  1          9
 5.The Panther             4   2  1  1          7
 6.San Pablo de Nsork      4   1  1  2          4
 7.Santa Rosa              4   1  1  2          4
 8.Real Equis              4   1  0  3          3
 9.Inter Junior            4   1  0  3          3
10.Deportivo Ebenezer      4   0  3  1          3
11.Ateneo FC               4   1  0  3          3
12.Atlético Malabo         4   0  0  4          0

Round 5
[Apr 12,13]
Atlético Malabo, Deportivo Unidad won
Ateneo FC lost 
[May 7]
Sony de Ela Nguema     bt  The Panther 

Round 6 [Apr 16,17]
Inter Junior		0-1 Leones Vegetarianos
The Panther FC		3-0 Atlético de Malabo
Ateneo FC		2-0 Santa Rosa
San Pablo de Nsork	0-2 Deportivo Unidad
Real Equis		1-2 Deportivo Ebenezer
Atlético Semu		1-1 Sony de Ela Nguema

Round 7 [Apr 19,20]
Deportivo Ebenezer	2-0 Santa Rosa
Real Equis		0-3 Sony de Ela Nguema
Leones Vegetarianos	1-2 The Panther FC
San Pablo de Nsork	1-2 Atlético Semu
Inter Junior		3-0 Atlético de Malabo
Ateneo FC		0-2 Deportivo Unidad

Top of Table (Apr 22):

 1.Deportivo Unidad        7   7  0  0         21
 2.Sony Ela Nguema         6   4  2  0         14

Round 8 [Apr 23,24]
Deportivo Unidad won

Round 9 [Apr 26,27]
Deportivo Unidad lost 

Round 10 [Apr 30, May 1]
Deportivo Unidad	0-1 Sony de Ela Nguema
San Pablo de Nsork	0-2 The Panther FC
Leones Vegetarianos	3-0 Real Equis
Deportivo Ebenezer	2-0 Atlético de Malabo
Santa Rosa		0-2 Inter Junior
Atlético Semu		1-0 Ateneo FC

Table (May 2):

 1.Deportivo Unidad       10   8  0  2         24
 2.Atlético Semu                               20
 3.The Panther                                 19
 4.Sony de Ela Nguema      9   5  3  1         18
 5.Leones Vegetarianos                         18
 6.Deportivo Ebenezer                          13
 7.Inter Junior                                13
 8.Ateneo FC                                    7
 9.San Pablo de Nsork                           7
10.Real Equis                                   6
11.Santa Rosa                                   5
12.Atlético Malabo                              3

Round 11 [May 3,4]
Real Equis		0-1 Ateneo FC
The Panther FC		0-1 Inter Junior
Leones Vegetarianos	0-0 Sony de Ela Nguema
Atlético de Malabo	0-1 Deportivo Unidad
San Pablo de Nsork	1-2 Deportivo Ebenezer
Atlético Semu		4-0 Santa Rosa

Top of Table:

 1.Deportivo Unidad       11   9  0  2         27  Qualified
 2.Atlético Semu                               23  Qualified
 3.Leones Vegetarianos                         23  Qualified
 4.Sony de Ela Nguema     11   6  4  1         22  Qualified
 5.The Panther                                 20  Qualified

NB: top-5 qualified for Luigilla


Final stage ("Liguilla")

NB: 10 teams: 5 qualified teams from Región Continental and 5 qualified teams from Región Insular;
    5 rounds (teams from each region play against teams from the other one)

Participants:

Región Continental:
Club Deportivo Mongomo
Akonangui Fútbol Club
Academia Deportiva de Mongomo
Dragón FC (Bata)
Racing de Micomeseng

Región Insular:
Deportivo Unidad (Malabo)
Atlético Semu (Malabo)
Leones Vegetarianos FC (Malabo)
Sony de Ela Nguema
The Panther FC (Luba)

Round 1 [Jun 29]
Deportivo Mongomo	2-1 Deportivo Unidad
Dragón FC		1-0 The Panther FC
AD Mongomo		1-3 Sony de Ela Nguema
Akonangui FC		0-0 Atlético Semu
Leones Vegetarianos FC	0-0 Racing de Micomeseng

Round 2 [Jul 1]
Akonangui FC		lt  Sony de Ela Nguema
Dragón FC		bt  Atlético Semu
AD Mongomo		drw Leones Vegetarianos FC
Racing de Micomeseng	drw Deportivo Unidad
Deportivo Mongomo	drw The Panther FC

Round 3 [Jul 3]
The Panther FC		3-3 Racing de Micomeseng
Akonangui FC		1-2 Deportivo Unidad
Atlético Semu		2-1 AD Mongomo
Deportivo Mongomo	0-0 Leones Vegetarianos FC
Sony de Ela Nguema	3-1 Dragón FC

Round 4 [Jul 5]
Leones Vegetarianos FC	 -  Akonangui FC
Racing de Micomeseng	1-3 Sony de Ela Nguema
Atlético Semu		 -  Deportivo Mongomo
Deportivo Unidad	 -  Dragón FC
AD Mongomo		 -  The Panther FC

Round 5 [Jul 7]

Table (w/o goals rd 2):

 1.Sony de Ela Nguema	   4   4  0  0   9- 3  12  Champions
 2.Dragón FC		   3   2  0  1   2- 3   6
 3.Deportivo Mongomo	   3   1  2  0   2- 1   5
 4.Atlético Semu	   3   1  1  1   2- 1   4
 5.Deportivo Unidad	   3   1  1  1   3- 3   4
 6.Racing de Micomeseng	   4   0  3  1   4- 6   3  [P]
 7.Leones Vegetarianos	   3   0  3  0   0- 0   3
 8.The Panther FC	   3   0  2  1   3- 4   2  [CW]
 9.Akonangui FC		   3   0  1  2   1- 2   1  [C]
10.AD Mongomo		   3   0  1  2   2- 5   1  [P]

Topscorer: 
14 Marc Kawale (Sony de Ela Nguema)


Copa de S.E. el Presidente de la Repúblic


Regional stage

Región Insular

Round 1 [May 10]
Grupo A
Once Esperanzas		 -  Santa Rosa
Deportivo Unidad	bye
Grupo B
Real Felixtel		 -  Inter Junior
The Panther FC		bye
Grupo C
Atlético de Malabo	 -  San Pablo de Nsork
Sony de Ela Nguema	bye
Grupo D
Real Rebola		 -  San Kuma Sport
Atlético Semu		bye
Grupo E
Atlético de Malabo (B)	 -  Ateneo FC
Leones Vegetarianos	bye
Grupo F
Real Equis		 -  Real Teka
Deportivo Ebenezer	bye

Round 2
Once Esp./Santa Rosa	lt  Deportivo Unidad
The Panther FC		 -  Real Felixtel/Inter Junior
Sony de Ela Nguema	 -  Atlético de Malabo/San Pablo de Nsork
R. Rebola/S. Kuma Sport  -  Atlético Semu
Leones Vegetarianos	bt  Atlético de Malabo (team B)/Ateneo FC
Real Equis/Real Teka	 -  Deportivo Ebenezer

Final

First leg
Deportivo Unidad	0-1 Leones Vegetarianos

Second leg [Jul 23, Estadio La Paz, Malabo]
Leones Vegetarianos	2-1 Deportivo Unidad


National stage

Final
Leones Vegetarianos	 -  winner of Región Continental


2013

list de champions

list de cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha and Connor for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José Batalha and Connor
Last updated: 28 Aug 2014

(C) Copyright José Batalha, Connor and RSSSF 2014
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.