Estonia Cup 2006/07

Teams from leagues other than Meistriliiga:
I  = Esiliiga
II-IV = II-IV liiga

First Round

[Aug 1]
FC FLORA II Tallinn (I)           3-0 Rapla JK Atli (III)
  [Siim Luts 23, Eero Pruus 79, Eerik Reinsoo 84. Att: 25]
Kristiine JK Tallinn (IV)         1-3 JK Tallinna KALEV II (II)
  [Riivo Mägi 68 - Priidik Luks 32, Andrei Štukin 37, Sergei Kobjakov 54. Att: 35]
FC ELVA (I)                       5-0 FC Lootos Põlva (IV)
  [Alo Jürgen 8, Ervin Kõll 9, Rauno Tutk 40, 51 pen, Kent-Erik Schwede 58. Att: 30]
[Aug 2]
FC Flora Paide (III)              0-1 JK TULEVIK II Viljandi (I)        [aet]
  [Mikk Miländer 92. Att: 30]
FC TABASALU (III)                 6-1 Operi JK Tallinn (IV)
  [Lennart Lundvee 30 pen, Hindrek Tamm 41, 88, Thomas Kraal 61,
   Alari Havi 64, Taivo Kivistik 72 - Meelis Rooba 38]
FC TVMK Tallinn                   8-1 JK Tallinna Kalev (I)
  [Viktors Dobrecovs 4, Andris Kuvšinovs 26, Mikk Haavistu 40, Tarmo Neemelo 43, 46,
   Sergei Zenjov 54, 82, 89 - Vladimir Tšelnokov 65. Att: 40]
KSK KESPO Kehtna (III)            3-2 WC Guwalda Pärnu (IV)             [aet]
  [Ranno Grauen 21, Miko Silde 74, 119 - Kristo Sinivee 7, Rain Baumann 52. Att: 45]
VÄLK 494 Tartu (II)              16-2 Eurouniv FC Tallinn (IV)
  [Martin Maks 7, ?(E) 8 og, Iivo Müürsepp 10, 31, 56, 84, 88,
   Martin Karis 20, 48, 58, 81, Tauno Kallas 38, Rain Sirk 39, Mati Savisikk 53,
   Robert Ploom 67, Roomer Tarajev 86 - Rasmus Reitalu 66, Raimond Lind 90+1]
FC Klooga (III)                   0-4 MAARDU ESTEVE (IV)
  [Juri Fenin 69, 89, Aleksandr Matvejev 73, 83 Att: 10]
JK Kaitseliit Kalev Tallinn (III) 0-10 JK VAPRUS Pärnu
  [Tanel Melts 8, 65, Ranet Lepik 30, Verner Uibo 32, Rait Sõrmus 35, 73, 76,
   Mihhail Kazak 66, 86, Jevgeni Novikov 82. Att: 10]
JK Rock&Roll Mäksa (IV)           2-5 QUATTROMED Tartu (IV)
  [Tambet Zoova 18, Viljar Arula 34 - Kristo Piiroja 17, 38, 58, 75, Erki Mölder 52]
VJK RAKVERE (III)                 2-1 JK Piraaja Tallinn (III)          [aet]
  [Alar Petrovitš 48, Georg Laidam 112 - Rain Bõmberg 5]
JK TRANS Narva                   23-0 JK Jalgpallihaigla Tallinn (IV)
  [Oleg Lepik 4, 12, 64, Oleg Gorjatšov 10, 50, 62, 68,
   Aleksandr Kulatšenko 14, 17, 73, 80, Aleksandr Tarassenkov 15, 45, 85,
   Irfan Ametov 19, 22, 28, 35, 66, 71, 90, Sergei Kazakov 40, Andrei Pruss 88 pen]
FC Haiba (III)                    2-8 FC KURESSAARE (I)
  [Kristjan Jäägel 75, Marko Pern 82 - Vitali Ištšuk 4, 8, 66, Dmitri Kulikov 24,
   Martin Salong 56, Kaarel Raamat 59, Reio Alt 71, Ludvig Tasane 81. Att: 5]
VJK Tapa (IV)                     1-2 JK PÜSIVUS Kohila (IV)
  [Sergei Akimov 31 - Mart Pint 75, Martin Heinaru 82]
FC WARRIOR II Valga (II)          6-1 JK Tribling Järvakandi (IV)
  [Tiit Tjulkin 28, Jaanus Põllumees 35, Agnis Karklinš 50, 81,
   Hare Unt 70, Mareks Cibulskis 78 - Gerro Laiv 65. Att: 37]
JK MAAG Tartu                     4-0 FC Warrior Valga
  [Vitali Gussev 26, 32, 67, Sergei Ottšik 42]
JK NÕMME KALJU (I)                4-2 SK Rada Kuusalu (III)
  [Andreas Aniko 12, Martin Maasing 77, Toomas Kallaste 79 pen, Indro Olumets 90+2 -
   Meelis Nõmme 34, Toomas Kallaste(N) 39 og. Att: 25]
FC Elva II (III)                  2-4 SAUE JK (IV)
  [Margus Ivask 19, Raido Perve 49 - Roland Tammela 7, Ervin Sternfeld 24,
   Lauri Esko 55, John Charles Cardoso 64. Att: 10]
JK TRANS II Narva (II)            4-0 JK Kadakas Kernu (III)
  [Oleg Kurotškin 57, 71, Nikolai Toštšev 58, Sergei Leontovitš 67. Att: 30]
FC AJAX Lasnamäe                  6-1 FC Otepää (IV)
  [Aleksandr Volodin 19 pen, 83 pen, Aleksei Titov 57, Vladimir Ljahhovetski 78, 89,
   Sergei Bragin 87 - Sergei Petuhhov 33. Att: 35]
SC Tallinna Kuradid (IV)          0-8 JK TAMMEKA Tartu
  [Ivan O'Konnel-Bronin 7, Oliver Konsa 29, Daniil Ratnikov 31, Siim Roops 35,
   Markus Jürgenson 80, 88, Rasmus Tomson 85, Ott Meerits 90+1. Att: 18]
JK NÕMME UNITED (II)              9-0 FS Junior Maardu (III)
  [Jaanus Juhalu 18, 32, 57, Roland Mäe 41, 76, Janno Jürisson 55,
   Ivar Sova 64, Rain Vessenberg 75 pen, Timo Ivanov 81. Att: 25]
FC FLORA Tallinn                  5-0 FC Olympic Tallinn (III)
  [Sergei Mošnikov 27, Jürgen Kuresoo 50, 74, Ken Kallaste 54, 56. Att: 150]
FC Volunder Tallinn (III)         0-5 JK TULEVIK Viljandi
  [Joonas Laasberg 1, Tõnis Vanna 55, 60, Juri Jevdokimov 78, Mihkel Saar 79]
FCF JÄRVA-JAANI (III)             3-1 Kompanii Märjamaa (IV)
  [Võlv 34, 47, 57 - Ander Metsmaa 80]
[Aug 3]
FC LEVADIA Tallinn               24-0 FC Soccernet Tallinn (IV)
  [Tarmo Kink 11, 57, 58, 59, 62, 71, 75, 88, Konstantin Nahk 13,
   Indrek Zelinski 28, 42, 44, Deniss Malov 34, 37, 39, 78, Marius Dovydenas 43,
   Artur Kotenko 51, 55, 64, 89, Andrei Šadrin 67, Konstantin Vassiljev 82, 87. Att: 115]
Tallinna United FC (III)          1-4 FC HANSA UNITED Tallinn (III)
  [Karl Ader 74 - Charlie Viikberg 25, 28, Mikk Paaksi 59, Andrus Uudmäe 87]
FC TOOMPEA Tallinn (IV)           4-0 FC EBS Team Tallinn (IV)
  [Marko Kristal 14, 52, 69, Tiit Kõmper 61. Att: 15]
[Aug 7]
FC Twister Tallinn (V)            3-6 JK TEMPORI Kehra (IV)
  [Björn Baum 13, 56, Karpo Korõtko 47 - Andrei Minotškin 15, Stanislav Bogdanov 22,
   Gennadi Hlussov 44 pen, 72, Andrei Fedossejev 68, 78. Att: 10]
FC ARARAT Tallinn (III)           4-3 FC Atletik Tallinn (V)
  [Jevgeni Gretško 10, 45, Aleksei Pologihh 41 pen, Denis Mettus 74 -
   Sõtšov 19, 82 pen, P.Gross 75. Att: 100]
[Aug 12]
SK LEGION Tallinn (III)           8-0 EPMÜ SK Tartu (IV)


Second Round

[walkovers]
JK TRANS Narva                    w/o KSK KESPO Kehtna (III)
FC KURESSAARE (I)                 w/o FC Hansa United Tallinn (III)
[Aug 29]
JK Tallinna Kalev II (II)         1-2 JK PÜSIVUS Kohila (IV)
  [Vitali Kosterev 35 - Raidar Heinaru 23, Mart Pint 80. Att: 25]
JK NÕMME KALJU (I)                1-0 Maardu Esteve (IV)
  [Andrus Mitt 76. Att: 50]
[Aug 30]
FC AJAX Lasnamäe                  3-0 Saue JK (IV)
  [Sergei Bragin 9, Aleksandr Volodin 40 pen, Aleksei Zozulja 84. Att: 55]
FC TOOMPEA Tallinn (IV)           4-1 SK Legion Tallinn (III)
  [Tiit Kõmper 25 pen, 58, Sergei Hohlov-Simson 37,
   Tarmo Lehiste 65 - Aleksandr Tkatšuk 20. Att: 30]
FC Tabasalu (III)                 2-5 JK TRANS II Narva (II)
  [Aleksei Jagudin(Tr) 33 og, Thomas Kraal 85 - Mihhail Maslennikov 30,
   Kirill Nesterov 35, Nikolai Toštšev 78, Sergei Leontovitš 83, 89. Att: 30]
FCF Järva-Jaani (III)            0-11 JK MAAG Tartu
  [Aleksei Mamontov 43, 53, 62, 85, Jaanus Sirel 44, Siksten Kasimir 70, 81,
   Vitali Gussev 77, 84, 90+3, Stanislav Russakov 80. Att: 20]
VJK RAKVERE (III)                 4-0 Quattromed Tartu (IV)
  [Erki Mölder(Q) 26 og, Alar Petrovitš 32 pen, Silver Aid(Q) 74 og, Veiko Rohtla 82]
JK VAPRUS Pärnu                   4-0 FC Elva (I)
  [Rando Rand 4, Verner Uibo 39, Rait Sõrmus 56, 81. Att 110]
JK Tempori Kehra (IV)             1-4 JK NÕMME UNITED (II)
  [Dmitri Kosjantšuk 74 - Ivar Sova 40, Paul Peljo 46,
   Jaanus Juhalu 70, Janno Jürisson 82]
JK Tammeka Tartu                  0-1 JK TULEVIK II Viljandi (I)
  [Martin Saar 78. Att: 40]
FC Flora II Tallinn (I)           0-2 VÄLK 494 Tartu (II)
  [Martin Maks 56, 60. Att: 50]
[Sep 5]
JK Tulevik Viljandi               1-6 FC TVMK Tallinn
  [Alo Dupikov 57 - Viktors Dobrecovs 17, Tomas Rimas 21, Tarmo Neemelo 26,
   Nikolai Mašitšev 67, Vladislav Gussev 79, Andrei Borissov 90+2. Att: 70]
[Sep 6]
FC Flora Tallinn                  0-1 FC LEVADIA Tallinn
  [Konstantin Nahk 86. Att: 350]
[Sep 7]
FC ARARAT Tallinn (III)           3-0 FC Warrior II Valga (II)
  [Vitali Ivahnenko 51, 74, Jevgeni Gretško 87. Att: 50]


Third Round 

[Nov 8]
FC Kuressaare (I)                 2-2 FC LEVADIA Tallinn                [aet, 4-5 pen]
  [Kaarel Raamat 49, Martti Pukk 78 - Konstantin Nahk 31, Aleksandr Dmitrijev 37.
   Missed PK: Konstantin Nahk(L) 9. Att: 100]
FC AJAX Lasnamäe                  3-0 FC Ararat Tallinn (III)
  [Miroslav Rõškevitš 21, Maksim Rõtškov 45, 54. Att: 40]
JK MAAG Tartu                     5-1 JK Trans II Narva (II)
  [Artur Ossipov 33, 86, Andrei Tjunin 43, Aleksei Mamontov 50,
   Andrei Usmanov 82 - Sergei Leontovitš 57. Att: 70]
JK Nõmme United (II)              0-2 JK TULEVIK II Viljandi (I)
  [Rivo Kaju 45, Rasmus Luhakooder 70. Att: 20]
FC TVMK Tallinn                   9-0 FC Toompea Tallinn (IV)
  [Viktors Dobrecovs 14 pen, 33 pen, Vladislavs Gabovs 18, Tarmo Neemelo 22, 51,
   Vladislav Gussev 58, 60, Jevgenijs Kacanovs 80, Andrei Antonov 85.
   Missed PK: Andris Kušinovs(TVMK) 87. Att: 20]
JK Nõmme Kalju (I)                2-5 JK TRANS Narva
  [Jaroslav Stetsenko 67, Andrus Mitt 70 - Stanislav Kitto 19,
   Aleksandr Kulatšenko 48, 56, Aleksandr  Kulik 84, 88. Att: 100]
[Nov 9]
VÄLK 494 Tartu (II)               +/- JK Püsivus Kohila (IV)
  [Püsivus withdrew]
[Nov 11]
VJK Rakvere (III)                 1-2 JK VAPRUS Pärnu
  [Alar Petrovitš 61 - Gert Olesk 13, Ranet Lepik 20. Att: 120]
  

NB: during the winter break, JK Maag Tartu merged with JK Tammeka Tartu
    into JK Maag Tammeka Tartu


Quarterfinals 
[Apr 17]
FC TVMK Tallinn                   5-0 JK Vaprus Pärnu
JK Maag Tammeka Tartu             0-1 FC LEVADIA Tallinn      
FC Ajax Lasnamäe                  0-6 JK TRANS Narva
[Apr 18]
Välk 494 Tartu (II)               0-1 JK TULEVIK II Viljandi (I)   


Semifinals [May 1]
FC Levadia Tallinn                1-0 FC TVMK Tallinn
JK Trans Narva                    4-0 JK Tulevik II Viljandi (I)


Final [May 15, Kadrioru staadion]
FC Levadia Tallinn                3-0 JK Trans Narva  
  [Nahk 26pen, 45+1pen, Kink 49]

2006.

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mikad@online.ru)
Last updated: 18 May 2007

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.