Ethiopia 2003/04

Premier League

Final Table:

 1.Awassa City (S. People)            26 13  9  4  37-28 48  Champions  [aka Awassa Kenema]
 2.Ethiopian Coffee (Addis Abeba)     26 13  7  6  37-22 46  [aka Ethiopian Bunna]
 3.Trans Ethiopia (Tigray)            26 13  6  7  35-25 45  
 4.St. George SA (Addis Abeba)        26 12  6  8  33-21 42  [aka Kedus Giorgis]
 5.EEPCO (Addis Abeba)                26 10 11  5  35-22 41  [aka Mebrat Hail]
 6.Muger Cement (Oromiya)             26 10  9  7  31-25 39  [aka Muger Cemento]
 7.Arba Minch Textile (S. People)     26  9  8  9  29-28 35  [aka Arba Minch Cherka Cherk]
 8.Banks SC (Addis Abeba)             26 11  2 13  35-45 35  [aka Bankoch]  
 9.Wonji Sugar (Oromiya)              26  9  6 11  32-32 33  [aka Wonji Seqwar]
10.Harar Beer Bottling FC (Harari)    26  8  7 11  41-42 31  [aka Harar Bira]
11.Guna Trading (Tigray)              26  7 10  9  17-23 31  [aka Guna Nigd]
12.Adama City (Oromiya)               26  8  5 13  25-34 29  [aka Adama Kenema]
-----------------------------------------------------------
13.Nyala (Addis Abeba)                26  7  7 12  36-45 28  Relegated
14.Insurance (Addis Abeba)            26  2  7 17  22-53 13  Relegated  [aka Medhin]

Round 1 
[Nov 22]
Banks          0-5 Muger Cement         
EEPCO          1-1 Insurance  
[Nov 23]
Eth. Coffee    0-0 Awassa City
Nyala          1-4 Harar Beer    
Arba Minch     1-0 Wonji Sugar  
Guna Trading   0-0 St. George
Trans Ethiopia 2-1 Adama City

Round 2
[Nov 26]
Wonji Sugar    2-1 St. George    
Guna Trading   0-0 Awassa City 
Trans Ethiopia 2-1 Arba Minch
Eth. Coffee    1-0 Harar Beer 
Banks          5-1 Nyala      
[Nov 27]
Insurance      1-1 Adama City    
Muger Cement   1-1 EEPCO    

Round 3
[Nov 30]
Insurance      1-2 Arba Minch    
St. George     3-0 Awassa City  
Adama City     1-1 Muger Cement   
Guna Trading   1-1 Harar Beer    
Trans Ethiopia 2-1 Wonji Sugar   
[Dec 1]
Nyala          1-3 EEPCO       
Eth. Coffee    1-2 Banks    

Round 4
[Dec 3]
Insurance      0-2 Wonji Sugar    
St. George     1-0 Trans Ethiopia  
Adama City     1-0 Nyala         
Awassa City    2-2 Harar Beer
[Dec 4]
Eth. Coffee    1-1 EEPCO        
Guna Trading   1-0 Banks         
Muger Cement   3-2 Arba Minch   

Round 5
[Dec 7]
St. George     2-1 Harar Beer   
Arba Minch     2-3 Nyala         
EEPCO          1-2 Guna Trading   
Wonji Sugar    2-3 Muger Cement     
Awassa City    1-0 Banks      
[Dec 8]
Insurance      2-4 Trans Ethiopia 
Eth. Coffee    5-2 Adama City

Round 6
[Dec 10]
Nyala          1-1 Wonji Sugar
Awassa City    2-2 EEPCO  
Muger Cement   0-0 Trans Ethiopia
Harar Beer     2-2 Banks        
St. George     0-1 Insurance     
[Dec 11]
Arba Minch     0-0 Eth. Coffee     
Adama City     1-1 Guna Trading   

Round 7
[Dec 13]
Arba Minch     1-0 Guna Trading 
Nyala          0-2 Trans Ethiopia     
[date unknown]
Wonji Sugar    2-3 Eth. Coffee   
St. George     0-1 Banks 
Harar Beer     1-3 EEPCO    
Muger Cement   1-0 Insurance
Awassa City    1-1 Adama City   

Round 8
[Dec 24]
Wonji Sugar    1-0 Guna Trading 
[Jan 8]
Trans Ethiopia 1-2 Eth. Coffee     
Muger Cement   2-0 St. George  
Harar Beer     2-1 Adama City      
Nyala          3-2 Insurance       
EEPCO          2-1 Banks           
Arba Minch     2-3 Awassa City   

Round 9 [Jan 11]
Trans Ethiopia 0-1 Guna Trading   
Eth. Coffee    2-0 Insurance      
Harar Beer     2-1 Arba Minch    
Nyala          1-1 Muger Cement 
EEPCO          1-1 St. George  
Awassa City    0-2 Wonji Sugar
Adama City     3-0 Banks 

Round 10 [Jan 14]
Muger Cement   0-2 Eth. Coffee     
Banks          3-1 Arba Minch
Guna Trading   0-1 Insurance
Awassa City    1-0 Trans Ethiopia
St. George     1-1 Nyala   
Adama City     0-0 EEPCO 
Harar Beer     4-1 Wonji Sugar

Round 11 [Jan 18]
Adama City     1-0 St. George   
Guna Trading   0-0 Muger Cement     
Wonji Sugar    1-2 Banks     
EEPCO          1-0 Arba Minch     
Eth. Coffee    0-3 Nyala        
Awassa City    1-1 Insurance    
Harar Beer     2-2 Trans Ethiopia      

Round 12
[Jan 21]
Adama City     3-2 Arba Minch 
EEPCO          1-0 Wonji Sugar
Awassa City    1-0 Muger Cement
Trans Ethiopia 1-0 Banks   
Harar Beer     2-2 Insurance       
Nyala          4-1 Guna Trading
[Jan 22]
Eth. Coffee    1-0 St. George            

Round 13 [Jan 24,25]
St. George     0-0 Arba Minch 
Eth. Coffee    0-0 Guna Trading
EEPCO          0-0 Trans Ethiopia
Nyala          2-3 Awassa City
Banks          2-1 Insurance 
Adama City     0-1 Wonji Sugar
Muger Cement   1-0 Harar Beer

Round 14 [Jan 31]
Awassa City    1-0 Eth. Coffee 
Arba Minch     1-1 Wonji Sugar  
EEPCO          2-2 Insurance   
Muger Cement   0-1 Banks     
Adama City     1-0 Trans Ethiopia
Nyala          2-3 Harar Beer   
St. George     4-0 Guna Trading

Round 15 
[Feb 4]
Awassa City    1-1 Guna Trading
Arba Minch     2-1 Trans Ethiopia
EEPCO          0-1 Muger Cement
Adama City     2-1 Insurance 
Harar Beer     0-1 Eth. Coffee   
[Feb 5]
Nyala          1-2 Banks
St. George     1-0 Wonji Sugar

Round 16 
[Feb]
Harar Beer     1-0 Guna Trading
Wonji Sugar    0-0 Trans Ethiopia
[Apr 13]
Arba Minch     2-0 Insurance 
Awassa City    2-0 St. George
Muger Cement   1-0 Adama City
EEPCO          2-0 Nyala
Banks          1-5 Eth. Coffee 

Round 17 [Apr 18]
Wonji Sugar    2-2 Insurance
Trans Ethiopia 3-1 St. George
Nyala          2-1 Adama City   
Harar Beer     3-3 Awassa City
EEPCO          1-3 Eth. Coffee  
Banks          0-3 Guna Trading 
Arba Minch     1-1 Muger Cement

Round 18 [Apr 25]
Harar Beer     0-1 St. George
Nyala          0-0 Arba Minch  
Guna Trading   0-0 EEPCO
Muger Cement   1-2 Wonji Sugar
Banks          2-1 Awassa City 
Trans Ethiopia 1-0 Insurance
Adama City     1-0 Eth. Coffee 

Round 19
[May 1]
Eth. Coffee    0-1 Arba Minch 
EEPCO          1-2 Awassa City  
[May 2]
Banks          0-1 Harar Beer 
Insurance      0-1 St. George
Trans Ethiopia 1-1 Muger Cement
Wonji Sugar    1-0 Nyala
Guna Trading   1-0 Adama City

Round 20
[May 5]
Eth. Coffee    0-0 Wonji Sugar 
Arba Minch     1-0 Guna Trading
Adama City     0-1 Awassa City 
Nyala          2-2 Trans Ethiopia
Muger Cement   2-2 Insurance 
[May 6]
St. George     6-1 Banks
EEPCO          2-0 Harar Beer  

Round 21 [May 8]
St. George     2-1 Muger Cement   
Awassa City    0-0 Arba Minch     
Eth. Coffee    3-2 Trans Ethiopia 
Adama City     1-0 Harar Beer     
Insurance      0-3 Nyala         
Banks          1-4 EEPCO         
Guna Trading   1-0 Wonji Sugar 

Round 22 [May 12]
Harar Beer     2-2 Arba Minch
Guna Trading   0-1 Trans Ethiopia 
Muger Cement   1-3 Nyala          
Eth. Coffee    2-0 Insurance
St. George     0-0 EEPCO
Wonji Sugar    0-2 Awassa City
Banks          2-1 Adama City

Round 23 [May 15]
Eth. Coffee    0-1 Muger Cement
St. George     3-0 Nyala 
Wonji Sugar    6-2 Harar Beer
Guna Trading   1-0 Insurance
EEPCO          4-0 Adama City
Trans Ethiopia 3-2 Awassa City
Arba Minch     1-0 Banks

Round 24 [May 19]
St. George     1-0 Adama City  
Muger Cement   1-1 Guna Trading
Banks          0-0 Wonji Sugar 
Arba Minch     0-0 EEPCO
Nyala          0-0 Eth. Coffee 
Insurance      2-3 Awassa City
Trans Ethiopia 2-0 Harar Beer

Round 25 [May 23]
Arba Minch     2-0 Adama City
Wonji Sugar    1-2 EEPCO
Muger Cement   0-1 Awassa City
Banks          1-2 Trans Ethiopia 
Insurance      0-5 Harar Beer
Guna Trading   1-1 Nyala
St. George     2-2 Eth. Coffee 

Round 26
[Jun 4]
Trans Ethiopia 1-0 EEPCO
[Jun 6]
Arba Minch     1-2 St. George
Guna Trading   1-3 Eth. Coffee
Awassa City    3-1 Nyala
Insurance      0-6 Banks
Wonji Sugar    3-2 Adama City  
Harar Beer     1-2 Muger Cement

Final Table:

 1.Awassa City (S. People)            26 13  9  4  37-28 48  Champions  [aka Awassa Kenema]
 2.Ethiopian Coffee (Addis Abeba)     26 13  7  6  37-22 46  [aka Ethiopian Bunna]
 3.Trans Ethiopia (Tigray)            26 13  6  7  35-25 45  
 4.St. George SA (Addis Abeba)        26 12  6  8  33-21 42  [aka Kedus Giorgis]
 5.EEPCO (Addis Abeba)                26 10 11  5  35-22 41  [aka Mebrat Hail]
 6.Muger Cement (Oromiya)             26 10  9  7  31-25 39  [aka Muger Cemento]
 7.Arba Minch Textile (S. People)     26  9  8  9  29-28 35  [aka Arba Minch Cherka Cherk]
 8.Banks SC (Addis Abeba)             26 11  2 13  35-45 35  [aka Bankoch]  
 9.Wonji Sugar (Oromiya)              26  9  6 11  32-32 33  [aka Wonji Seqwar]
10.Harar Beer Bottling FC (Harari)    26  8  7 11  41-42 31  [aka Harar Bira]
11.Guna Trading (Tigray)              26  7 10  9  17-23 31  [aka Guna Nigd]
12.Adama City (Oromiya)               26  8  5 13  25-34 29  [aka Adama Kenema]
-----------------------------------------------------------
13.Nyala (Addis Abeba)                26  7  7 12  36-45 28  Relegated
14.Insurance (Addis Abeba)            26  2  7 17  22-53 13  Relegated  [aka Medhin]

Promoted: Mekelakeya (former Mechal) (Addis Abeba) and
          Metehara Sugar (Oromiya)
 
Cup 2003/04

Earlier Rounds (Quarterfinals?)
Eth. Coffee    6-5 Awassa City   [presumably on pen]
EEPCO          0-0 St. George    [3-0 pen]

Semifinals
Banks          3-0 EEPCO
Eth. Coffee    0-0 Adama City    [3-0 pen]

Final [Apr 11]
Banks          1-0 Eth. Coffee



2002/03

2004/05

list of champions

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

Sources: Walta Information Center, Ethio Sports

Prepared and maintained by Alemu Bekele and Mamo Gebrehiwot for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Alemu Bekele (alemubekelem@yahoo.com) and Mamo Gebrehiwot (MamoGHiwot@msn.com)
Last updated: 11 Dec 2004

(C) Copyright Alemu Bekele, Mamo Gebrehiwot and RSSSF 2004
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.