Faroe Islands 2013


Effodeildin
Cup
1. deild
2. deild

Effodeildin

Final Table:

 1.HB              27  16  6  5  68-34  54  Champions  [Tórshavn]
 2.ÍF              27  14  7  6  55-48  49  [Fuglafjřrđur]
 3.B36             27  12 10  5  48-35  46  [Tórshavn]
 4.NSÍ             27  13  6  8  54-47  45  [Runavík]
 5.EB/Streymur     27  12  5 10  55-36  41  [Eiđi]
 6.Víkingur        27  12  5 10  41-42  41  [Gřta/Leirvík]
 7.AB              27   9  4 14  36-48  31  [Argir]
 8.KÍ              27   6 10 11  54-55  28  [Klaksvík]
------------------------------------------
 9.TB              27   5  8 14  27-48  23  Relegated  [Tvřroyri]
10.07 Vestur       27   3  5 19  25-70  14  Relegated  [Sandavágur]

Round 1
[Mar 9]
EB/Streymur   4-0 07 Vestur     
ÍF            2-1 AB            
KÍ            3-0 TB            
[Mar 10]
HB            1-1 B36           
Víkingur      2-1 NSÍ           

Round 2
[Mar 15]
B36           4-0 Víkingur      
[Mar 16]
07 Vestur     4-1 TB            
AB            1-3 HB            
EB/Streymur   1-2 ÍF            
NSÍ           2-3 KÍ            

Round 3 [Mar 28]
HB            2-0 EB/Streymur   
ÍF            3-1 07 Vestur     
KÍ            1-1 B36           
TB            0-0 NSÍ           
Víkingur      1-0 AB            

Round 4 [Apr 1]
07 Vestur     1-1 NSÍ           
AB            1-3 KÍ            
B36           1-1 TB            
ÍF            0-2 HB            
Víkingur      3-0 EB/Streymur   

Round 5
[Apr 7]
HB            0-0 07 Vestur     
NSÍ           1-0 B36           
TB            2-0 AB            
Víkingur      3-2 ÍF            
[Apr 10]
KÍ            1-1 EB/Streymur   

Round 6
[Apr 19]
AB            2-3 NSÍ           
[Apr 21]
07 Vestur     0-3 B36           
EB/Streymur   2-2 TB            
HB            3-0 Víkingur      
ÍF            3-3 KÍ            

Round 7 [Apr 25]
B36           1-1 AB            
KÍ            3-4 HB            
NSÍ           2-0 EB/Streymur   
TB            2-2 ÍF            
Víkingur      2-2 07 Vestur     

Round 8 [Apr 28]
B36           2-2 ÍF            
EB/Streymur   6-0 AB            
KÍ            5-2 07 Vestur     
NSÍ           0-4 HB            
TB            1-0 Víkingur      

Round 9
[May 10]
Víkingur      1-1 KÍ            
[May 12]
07 Vestur     1-1 AB            
EB/Streymur   4-1 B36           
HB            3-0 TB            
ÍF            3-3 NSÍ           

Round 10
[May 18]
AB            0-1 ÍF            
[May 20]
07 Vestur     0-2 EB/Streymur   
TB            1-1 KÍ            
B36           3-3 HB            
NSÍ           3-0 Víkingur      

Round 11
[May 24]
ÍF            2-2 EB/Streymur   
[May 26]
HB            5-1 AB            
KÍ            1-1 NSÍ           
TB            2-0 07 Vestur     
Víkingur      1-1 B36           

Round 12
[Jun 1]
KÍ            0-2 B36           
[Jun 2]
07 Vestur     1-3 ÍF            
AB            3-1 Víkingur      
EB/Streymur   2-0 HB            
NSÍ           0-0 TB            

Round 13
[Jun 15]
EB/Streymur   0-0 Víkingur      
NSÍ           2-1 07 Vestur     
[Jun 16]
HB            0-0 ÍF            
KÍ            1-1 AB            
TB            0-0 B36           

Round 14
[Jun 21]
ÍF            2-1 Víkingur      
[Jun 22]
B36           3-1 NSÍ           
[Jun 23]
07 Vestur     1-2 HB            
AB            2-1 TB            
EB/Streymur   4-3 KÍ            
 
Round 15 [Jun 28]
AB            3-1 NSÍ           
B36           0-0 07 Vestur     
ÍF            3-1 KÍ            
TB            0-2 EB/Streymur   
Víkingur      2-4 HB            

Round 16
[Jul 21]
AB            3-2 B36           
HB            3-0 KÍ            
ÍF            4-3 TB            
[Sep 18]
EB/Streymur   5-1 NSÍ           
07 Vestur     0-1 Víkingur      

Round 17
[Jul 27]
07 Vestur     2-1 KÍ            
AB            3-1 EB/Streymur   
[Jul 28]
B36           1-2 ÍF            
[Jul 29]
HB            3-2 NSÍ           
Víkingur      3-1 TB            

Round 18
[Aug 4]
B36           2-0 EB/Streymur   
KÍ            1-2 Víkingur      
NSÍ           3-2 ÍF            
TB            1-5 HB            
[Aug 5]
AB            2-0 07 Vestur     

Round 19
[Aug 10]
KÍ            2-2 ÍF            
[Aug 11]
07 Vestur     1-4 B36           
EB/Streymur   3-0 TB            
HB            1-3 Víkingur      
NSÍ           1-1 AB            

Round 20 [Aug 18]
B36           2-1 AB            
KÍ            3-3 HB            
NSÍ           1-0 EB/Streymur   
TB            0-1 ÍF            
Víkingur      3-1 07 Vestur     

Round 21
[Aug 30]
Víkingur      2-4 NSÍ           
EB/Streymur   4-0 07 Vestur     
[Aug 31]
HB            2-2 B36           
ÍF            3-2 AB            
KÍ            2-3 TB            

Round 22
[Sep 15]
07 Vestur     2-1 TB            
B36           3-2 Víkingur      
EB/Streymur   5-0 ÍF            
NSÍ           4-3 KÍ            
[Sep 25]
AB            2-1 HB            

Round 23
[Sep 20]
B36           2-1 KÍ            
[Sep 22]
HB            4-0 EB/Streymur   
ÍF            3-2 07 Vestur     
TB            1-4 NSÍ           
Víkingur      0-2 AB            

Round 24
[Sep 28]
KÍ            3-3 EB/Streymur   
[Sep 29]
HB            6-0 07 Vestur     
NSÍ           4-0 B36           
TB            2-0 AB            
Víkingur      2-1 ÍF            

Round 25
[Oct 5]
AB            0-1 KÍ            
[Oct 6]
07 Vestur     2-4 NSÍ           
B36           2-1 TB            
EB/Streymur   0-2 Víkingur      
ÍF            3-1 HB            

Round 26 [Oct 20]
07 Vestur     0-3 AB            
EB/Streymur   1-2 B36           
HB            1-0 TB            
ÍF            3-1 NSÍ           
Víkingur      3-0 KÍ            

Round 27 [Oct 26]			
AB            0-3 EB/Streymur   
ÍF            1-3 B36           
KÍ            7-1 07 Vestur     
NSÍ           4-2 HB            
TB            1-1 Víkingur      

Final Table:

 1.HB              27  16  6  5  68-34  54  Champions  [Tórshavn]
 2.ÍF              27  14  7  6  55-48  49  [Fuglafjřrđur]
 3.B36             27  12 10  5  48-35  46  [Tórshavn]
 4.NSÍ             27  13  6  8  54-47  45  [Runavík]
 5.EB/Streymur     27  12  5 10  55-36  41  [Eiđi]
 6.Víkingur        27  12  5 10  41-42  41  [Gřta/Leirvík]
 7.AB              27   9  4 14  36-48  31  [Argir]
 8.KÍ              27   6 10 11  54-55  28  [Klaksvík]
------------------------------------------
 9.TB              27   5  8 14  27-48  23  Relegated  [Tvřroyri]
10.07 Vestur       27   3  5 19  25-70  14  Relegated  [Sandavágur]

Cup

Preliminary Round [Mar 30]
Undriđ        5-1 Royn
Giza/Hoyvík   2-0 MB

Round 1
[Apr 13]
Giza/Hoyvík   1-9 EB/Streymur
[Apr 14]
Skála         2-1 07 Vestur
FC Suđuroy    2-1 Undriđ
B71           1-5 HB
B36           1-2 Víkingur
NSÍ           2-0 TB
B68           0-3 KÍ
AB            1-2 ÍF

Quarterfinals [May 5]
HB            0-0 EB/Streymur   [aet, 3-5 pen]
Skála         0-3 NSÍ
KÍ            1-0 ÍF
Víkingur      4-1 FC Suđuroy

Semifinals

First Legs [May 29]	
Víkingur      3-2 NSÍ
KÍ            1-1 EB/Streymur   

Second Legs [Aug 7]
NSÍ           1-1 Víkingur
EB/Streymur   2-1 KÍ

Final [Aug 24]
Víkingur      2-0 EB/Streymur   

1. deild

Final Table:

 1.B68             27  16  8  3  75-31  56  Promoted  [Toftir]
 2.Skála           27  14  6  7  74-41  48  Promoted  [Skáli]
------------------------------------------
 3.HB II           27  15  3  9  64-42  48  [Tórshavn]
 4.FC Suđuroy      27  13  4 10  64-50  43  [Vágur] 
 5.B36 II          27  13  4 10  63-49  43  [Tórshavn]
 6.Víkingur II     27  10  4 13  47-55  34  [Gřta/Leirvík]
 7.EB/Streymur II  27   9  5 13  45-63  32  [Eiđi]
 8.KÍ II           27   9  3 15  50-56  30  [Klaksvík]
------------------------------------------
 9.TB II           27   8  4 15  42-75  28  Relegated  [Tvřroyri]
10.B71             27   6  3 18  23-85  21  Relegated  [Sandur] 


2. deild

Final Table:

 1.AB II           18  15  0  3  58-18  45  Promoted
 2.NSÍ II          18  13  4  1  64-16  43  Promoted
------------------------------------------
 3.Giza/Hoyvík     18  13  0  5  50-24  39
 4.MB              18   8  4  6  57-36  28
 5.Undriđ          18   7  4  7  34-42  25
 6.ÍF II           18   7  2  9  40-41  23
 7.FC Suđuroy II   18   6  3  9  41-35  21
 8.B68 II          18   6  1 11  30-51  19
------------------------------------------
 9.Skála II        18   3  0 15  31-80   9  Relegated
10.KÍ III          18   2  2 14  30-92   8  Relegated


2012.

2014.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

2nd level all-time table.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 3 Apr 2014

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.