Faroe Islands 2014


Effodeildin
Cup
1. deild
2. deild

Effodeildin

Table:

 1.B36             26  19  4  3  52-23  61  Champions  [Tórshavn]
 2.HB              26  17  6  3  57-19  57  [Tórshavn]
 3.Víkingur        26  12 10  4  57-29  46  [Gřta/Leirvík]
 4.NSÍ             26  11  4 11  49-40  37  [Runavík]
 5.EB/Streymur     26  10  7  9  39-33  37  [Eiđi]
 6.KÍ              26  10  6 10  41-36  36  [Klaksvík]
 7.ÍF              26   7  7 12  34-48  28  [Fuglafjřrđur]
 8.AB              26   6  7 13  29-59  25  [Argir]
------------------------------------------
 9.B68             26   4  5 17  22-57  17  Relegated  [Toftir]
10.Skála           26   2  8 16  17-53  14  Relegated  [Skáli]

Round 1
[Mar 15]
B36           2-0 Skála         
EB/Streymur   1-1 HB            
Víkingur      0-2 AB            
[Mar 16]
ÍF            1-3 KÍ            
NSÍ           1-0 B68           

Round 2
[Mar 22]
AB            1-2 B36           
B68           1-1 EB/Streymur   
HB            3-1 ÍF            
[Mar 23]
KÍ            1-0 Víkingur      
Skála         1-5 NSÍ           

Round 3
[Mar 28]
B36           2-2 Víkingur      
[Mar 30]
EB/Streymur   3-0 Skála         
HB            2-0 KÍ            
ÍF            3-0 B68           
NSÍ           3-0 AB            

Round 4
[Apr 11]
B36           1-1 HB            
[Apr 13]
AB            1-1 Skála         
EB/Streymur   3-1 KÍ            
ÍF            2-1 NSÍ           
Víkingur      1-0 B68           

Round 5 [Apr 17]
B68           2-4 B36           
HB            4-1 NSÍ           
ÍF            3-0 EB/Streymur   
KÍ            4-1 AB            
Skála         1-1 Víkingur      

Round 6 [Apr 21]
B68           3-2 AB            
EB/Streymur   0-0 NSÍ           
HB            2-2 Víkingur      
ÍF            2-5 B36           
KÍ            1-0 Skála         

Round 7
[May 2]
B68           0-0 Skála         
[May 3]
NSÍ           1-1 KÍ            
[May 4]
AB            0-3 HB            
B36           3-1 EB/Streymur   
Víkingur      1-1 ÍF            

Round 8
[May 9]
Víkingur      3-0 NSÍ           
[May 11]
B68           0-4 HB            
EB/Streymur   5-0 AB            
KÍ            1-3 B36           
Skála         2-2 ÍF            

Round 9
[May 16]
HB            2-0 Skála         
[May 18]
B68           5-3 KÍ            
EB/Streymur   2-3 Víkingur      
ÍF            1-4 AB            
NSÍ           0-1 B36           

Round 10
[May 25] 
AB            0-7 NSÍ           
KÍ            1-2 HB            
Skála         1-1 EB/Streymur   
Víkingur      1-2 B36           
[May 26]
B68           1-1 ÍF            

Round 11
[May 31]
KÍ            2-4 Víkingur      
[Jun 1]
B36           1-1 AB            
EB/Streymur   3-0 B68           
ÍF            2-2 HB            
NSÍ           6-1 Skála         

Round 12 [Jun 9]
AB            0-3 Víkingur      
B68           0-2 NSÍ           
HB            1-2 EB/Streymur   
KÍ            4-0 ÍF            
Skála         0-3 B36           

Round 13
[Jun 15]
B36           3-0 B68           
EB/Streymur   1-2 ÍF            
NSÍ           1-2 HB            
Víkingur      5-0 Skála         
[Jun 16]
AB            1-1 KÍ            

Round 14
[Jun 21]
NSÍ           2-2 ÍF            
[Jun 22]
B68           1-3 Víkingur      
HB            2-2 B36           
KÍ            3-1 EB/Streymur   
Skála         0-0 AB            

Round 15 [Jun 27]
AB            3-2 B68           
B36           1-0 ÍF            
NSÍ           1-2 EB/Streymur   
Skála         2-0 KÍ            
Víkingur      0-0 HB            

Round 16
[Jul 27]
AB            2-2 EB/Streymur   
ÍF            1-0 Skála         
[Jul 28]
HB            6-0 B68           
[Jul 29]
B36           2-1 KÍ            
[Sep 17]
NSÍ           0-2 Víkingur      

Round 17
[Aug 2]
Skála         1-0 B68           
[Aug 3]
EB/Streymur   1-0 B36           
HB            1-2 AB            
KÍ            2-2 NSÍ           
[Aug 4]
ÍF            2-2 Víkingur      

Round 18
[Aug 8]
KÍ            0-0 B68           
[Aug 10]
AB            2-0 ÍF            
B36           1-0 NSÍ           
Skála         0-1 HB            
[Aug 11]
Víkingur      1-1 EB/Streymur   

Round 19 [Aug 17]
B36           2-0 Skála         
EB/Streymur   0-3 HB            
ÍF            1-1 KÍ            
NSÍ           3-1 B68           
Víkingur      2-2 AB            

Round 20 [Aug 20]
AB            0-3 B36           
B68           0-3 EB/Streymur   
HB            2-0 ÍF            
Skála         2-3 NSÍ           
Víkingur      1-1 KÍ            

Round 21
[Aug 24]
AB            0-0 EB/Streymur   
B36           0-1 KÍ            
HB            3-0 B68           
Víkingur      6-1 NSÍ           
[Aug 25]
Skála         0-2 ÍF            

Round 22 [Sep 14]
B36           0-2 Víkingur      
EB/Streymur   3-1 Skála         
ÍF            1-2 B68           
KÍ            1-0 HB            
NSÍ           3-1 AB            

Round 23 [Sep 21]
B68           1-0 KÍ            
EB/Streymur   1-3 Víkingur      
HB            2-0 Skála         
ÍF            3-0 AB            
NSÍ           2-3 B36           

Round 24 [Oct 1]
B68           1-2 AB            
EB/Streymur   0-2 NSÍ           
HB            2-1 Víkingur      
ÍF            1-2 B36           
KÍ            3-0 Skála         

Round 25 [Oct 5]
AB            1-3 HB            
B36           1-0 EB/Streymur   
NSÍ           2-0 KÍ            
Skála         1-1 B68           
Víkingur      5-0 ÍF            

Round 26 [Oct 19]
B68           1-3 B36           
HB            3-0 NSÍ           
ÍF            0-2 EB/Streymur   
KÍ            5-1 AB            
Skála         3-3 Víkingur      

Table:

 1.B36             26  19  4  3  52-23  61  Champions  [Tórshavn]
 2.HB              26  17  6  3  57-19  57  [Tórshavn]
 3.Víkingur        26  12 10  4  57-29  46  [Gřta/Leirvík]
 4.NSÍ             26  11  4 11  49-40  37  [Runavík]
 5.EB/Streymur     26  10  7  9  39-33  37  [Eiđi]
 6.KÍ              26  10  6 10  41-36  36  [Klaksvík]
 7.ÍF              26   7  7 12  34-48  28  [Fuglafjřrđur]
 8.AB              26   6  7 13  29-59  25  [Argir]
------------------------------------------
 9.B68             26   4  5 17  22-57  17  Relegated  [Toftir]
10.Skála           26   2  8 16  17-53  14  Relegated  [Skáli]

Cup

Preliminary Round [Mar 15]
Undriđ        2-1 MB            
Giza/Hoyvík   2-0 B71           

Round 1
[Apr 5]
Giza/Hoyvík   1-6 EB/Streymur   
FC Suđuroy    0-4 NSÍ           
B68           8-0 Royn          
AB            1-1 TB            [aet, 3-1 pen]
ÍF           14-1 Undriđ        
KÍ            5-0 07 Vestur     
Víkingur      2-0 Skála         
[Apr 6]
HB            3-2 B36           

Quarterfinals
[Apr 27]
Víkingur      3-0 KÍ            
EB/Streymur   4-3 NSÍ           [aet]
AB            0-2 HB            
[May 14]
B68           4-3 ÍF            

Semifinals

First Legs
[May 21]
Víkingur      4-1 EB/Streymur   
[Jun 5]
B68           0-1 HB            

Second Legs [Jun 18]
EB/Streymur   2-0 Víkingur      
HB            1-0 B68           

Final [Aug 30]
HB            0-1 Víkingur      
 

1. deild

Final Table:

 1.TB              27  21  4  2  73-21  67  Promoted  [Tvřroyri]
 2.FC Suđuroy      27  14  6  7  54-34  48  Promoted  [Vágur] 
------------------------------------------
 3.07 Vestur       27  14  5  8  54-41  47  [Sandavágur]
 4.B36 II          27  10  6 11  53-52  36  [Tórshavn]
 5.AB II           27   9  8 10  49-46  35  [Argir]
 6.NSÍ II          27  10  4 13  54-52  34  [Runavík]
 7.Víkingur II     27   9  7 11  41-51  34  [Gřta/Leirvík]
 8.KÍ II           27   7  8 12  44-62  29  [Klaksvík]
------------------------------------------
 9.HB II           27   8  5 14  41-65  29  Relegated  [Tórshavn]
10.EB/Streymur II  27   4  5 18  32-71  17  Relegated  [Eiđi]


2. deild

Final Table:

 1.MB              18  12  4  2  50-17  40  Promoted
 2.B71             18  12  3  3  51-22  39  Promoted
------------------------------------------
 3.Giza/Hoyvík     18  10  2  6  56-27  32
 4.B36 III         18   8  4  6  44-40  28
 5.TB II           18   8  1  9  39-52  25
 6.Víkingur III    18   7  1 10  46-59  22
 7.B68 II          18   6  3  9  23-31  21
 8.ÍF II           18   6  1 11  38-41  19
------------------------------------------
 9.Undriđ          18   5  4  9  28-45  19  Relegated
10.FC Suđuroy II   18   4  1 13  27-68  13  Relegated




2013.

2015.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

2nd level all-time table.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 10 Apr 2015

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.