Faroe Islands 2020


Betrideildin
Cup
1. deild
2. deild

Betrideildin

Table:

 1.KÍ              19  15  2  2  58-18  47  [C]
 2.HB              18  15  1  2  53-14  46
 3.NSÍ             18  12  2  4  34-14  38
 4.B36             17  12  1  4  51-24  37
 5.Víkingur        19  11  2  6  39-28  35
 6.ÍF              18   6  2 10  20-36  20
 7.EB/Streymur     19   6  1 12  16-40  19
 8.TB              19   3  4 12  14-27  13
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.AB              19   0  7 12  12-55   7
------------------------------------------
10.Skála           18   0  2 16   9-50   2

Round 1 [May 9]
HB            1-0 EB/Streymur   
  [Adrian Runason Justinussen 26]
NSÍ           3-1 TB            
  [Aron Knudsen 8, Klaemint Andrason Olsen 24, Betuel Hansen 86;
   Rogvi Joensen 90+1]
Skála         1-2 ÍF            
  [Poul Kallsberg 83; Uros Stojanov 21, 56]
KÍ            0-2 B36           
  [Sebastian Pingel 81, Meinhard Egilsson Olsen 90+4]
AB            0-0 Víkingur      

Round 2
[May 16]
TB            1-2 KÍ            
  [Rogvi Joensen 79pen; Joannes Bjartalid 29, 90+4pen]
[May 17]
B36           3-0 AB            
  [Sorin Samuelsen 8og, Arni Frederiksberg 16, Meinhard Egilsson Olsen 90+3]
ÍF            1-3 HB            
  [Uros Stojanov 90+3; Hedin Hansen 10, Adrian Runason Justinussen 14, 
   Rene Shaki Joensen 35]
Víkingur      5-2 Skála         
  [Finnur Justinussen 45, Hjalti Stromsten 49og, Solvi Vatnhamar 65pen, 
   Lukasz Cieslewicz 85, Gunnar Vatnhamar 90; Andrias Egeberg Jacobsen 9, 
   Jan Ingason Hansen 70]
EB/Streymur   0-3 NSÍ           
  [Morits Heini Mortensen 7, Aron Knudsen 25, Petur Knudsen 62]

Round 3
[May 22]
Víkingur      1-0 NSÍ           
  [Ari Olsen 17]
[May 23]
B36           6-2 Skála         
  [Arni Frederiksberg 25, Michal Przybylski 36, Sebastian Pingel 38, 
   Alex Mellemgaard 45+2, Meinhard Egilsson Olsen 73, Ragnar Samuelsen 84; 
   Jan Ingason Hansen 15, Niels Pauli Danielsen 83pen]
ÍF            1-4 KÍ            
  [Uros Stojanov 27; Joannes Bjartalid 26, 77pen, Jakup Biskopsto Andreasen 44, 
   Pall Andrasson Kelttskard 84]
EB/Streymur   2-0 TB            
  [Gutti Dahl-Olsen 40, Niklas Kruse 44]
[May 24]
AB            0-5 HB            
  [Ossur Meinhardtsson Dalbud 4, Adrian Runason Justinussen 8, 11, 16, 21]

Round 4
[May 27]
NSÍ           5-0 ÍF            
  [Klaemint Andrasson Olsen 8, 50, 59, Morits Heini Mortensen 57, Betuel Hansen 76]
TB            1-3 B36           
  [Poul Ingason 28; Michal Przybylski 7, Sonni Ragnar Nattestad 41, 
   Meinhard Egilsson Olsen 49]
[May 28]
HB            3-0 Víkingur      
  [Rene Shaki Joensen 5, Mathias Nygaard 37, 61]
Skála         1-1 AB            
  [Jan Ingason Hansen 80; Bjarki Nielsen 34]
KÍ            3-0 EB/Streymur   
  [Ole Erik Mistskogen 17, Joannes Bjartalid 33pen, Jonn Johannessen 84]

Round 5
[Jun 1]
B36           2-4 HB            
  [Alex Mellemgaard 18pen, Michal Przybylski 57; Paetur Petersen 10, 61, 
   Rene Shaki Joensen 65, 90+3]
Víkingur      0-0 TB            
Skála         0-4 NSÍ           
  [Petur Knudsen 7, 17, Klaemint Andrasson Olsen 28, Morits Heini Mortensen 34]
AB            0-6 KÍ            
  [Ole Erik Midtskogen 10, 31, Isak Simonsen 28, Sorin Samuelsen 49og, 
   Boris Dosljak 59, Joannes Bjartalid 68pen]
[Jun 2]
ÍF            2-1 EB/Streymur   
  [Filip Djordjevic 21, Uros Stojanov 87; Niklas Kruse 66]

Round 6 
[Jun 6]
TB            0-1 HB            
  [Dan i Soylu 12]
[Jun 7]
EB/Streymur   1-0 Skála         
  [Toki Johannesen 12]
ÍF            4-2 AB            
  [Jan Olavsson Elligsgaard 25 sp, 63, 85, Ari Olavsson Ellingsgaard 30; 
   Bartal Skaalum Petersen 26, Toki a Lofti 33]
KÍ            1-1 NSÍ           
  [Jonn Johannesen 90; Petur Knudsen 73]
Víkingur      4-2 B36           
  [Andreas Lava Olsen 20, 31, Gunnar Vatnhamar 57, Solvi Vatnhamar 64; 
   Arni Frederiksberg 26pen, Eli Falkvard Nielsen 56]

Round 7
[Jun 12]
B36           4-1 EB/Streymur   
  [Sebastian Pingel 16, Michal Przybylski 41, 50, Meinhard Egilsson Olsen 89;
   Simun Solheim 69]
NSÍ           3-0 AB            
  [Klaemint Andrason Olsen 4, Bardur JogvanssonHansen 23, Peter Knudsen 87]
[Jun 13]
TB            0-0 ÍF            
HB            3-0 Skála         
  [Paetur Petersen 50, Rene Shaki Joensen 59, Ossur Meinhardtsson Dalbud 67pen]
KÍ            4-1 Víkingur      
  [Joannes Bjartalid 9pen, Odmar Faero 38, Joannes Kalso Danielsen 55, 
   Alessio Hyseni 89; Lukasz Cieslewicz 30]

Round 8
[Jun 16]
AB            1-1 EB/Streymur   
  [Janus Samuelsen 39; Adeshina Lawal 90+1og]
B36           1-1 NSÍ           
  [Sebastian Pingel 3; Petur Knudsen 67]
[Jun 17]
Skála         0-2 TB            
  [Ndende Adama Gueye 60, Poul Ingason 90pen]
HB            3-3 KÍ            
  [Daniel Johansen 8, Jogvan Roi Davidsen 56, but Patrik Johannesen 73og; 
   Joannes Kalso Danielsen 28, Patrik Johannesen 30, Jonn Johannesen 58]
Víkingur      1-2 ÍF            
  [Finnur Justinussen 80; Gundur Petersen 59, Uros Stojanov 73]

Round 9
[Jun 21]
ÍF            0-3 B36           
  [Sjurdur Pauli Nielsen 39og, Brian Jacobsen 84, Meinhard Egilsson Olsen 90]
KÍ            3-0 Skála         
  [Jakup Biskopsto Andreasen 9, Patrik Johannesen 41, 
   Pall Andrasson Klettskard 46]
TB            1-1 AB            
  [Nikolei Johannesen 15; Ndende Adama Gueye 37og]
EB/Streymur   0-2 Víkingur      
  [Ari Olsen 84, Jakup Johansen 89]
[Jun 22]
NSÍ           2-0 HB            
  [Bardur Jogvansson Hansen 11, Petur Knudsen 41pen]

Round 10
[Jun 26]
EB/Streymur   0-3 B36           
  [Magnus Holm Jacobsen 8, Eli Falkvard Nielsen 64, Arni Frederiksberg 90]
[Jun 28]
ÍF            1-0 TB            
  [Uros Stojanov 60]
Skála         1-3 HB            
  [Jan Ingason Hansen 45; Daniel Johansen 73, Hedin Hansen 75, 
   Mathias Nygaard 80]
Víkingur      1-2 KÍ            
  [Finnur Justinussen 11; Ole Erik Midtskogen 82, Pall Andrasson Klettskard 90]
AB            2-3 NSÍ           
  [Bjarki Nielsen 17, 86. Aron Knudsen 7, Petur Knudsen 77, 
   Klaemint Andrasson Olsen 88]

Round 11 [Jul 4]
AB            0-4 B36           
  [Michal Przybylski 10, Arni Frederiksberg 46, Sebastian Pingel 66, 
   Meinhard Egilsson Olsen 86]
ÍF            1-2 HB            
  [Hans Jakup Lervig 5; Mathias Nygaard 28, Rene Shaki Joensen 66]
KÍ            2-1 TB            
  [Jakup Biskopsto Andreasen 52, Joannes Bjartalid 78pen; 
   John Vili Woldike Leo 18]
NSÍ           1-0 EB/Streymur   
  [Salmundur Bech 37]
Skála         0-4 Víkingur      
  [Jakup Johansen 10, Lukasz Cieslewicz 14pen, Atli Gregersen 18pen, 
   Vukasin Tomic 45]

Round 12 [Jul 12]
B36           6-2 KÍ            
  [Sebastian Pingel 23, 58, Michal Przybylski 31, 35, Alex Mellemgaard 64pen, 
   Hannes Agnarsson 90; Jakup Biskopsto Andreasen 6, Ole Erik Midtskogen 54]
ÍF            3-0 Skála         
  [Uros Stojanov 75, 77, 88]
TB            0-1 NSÍ           
  [Oddur Hojgaard 4]
Víkingur      2-1 AB            
  [Finnur Justinussen 24, 72; Sorin Samuelsen 90]
EB/Streymur   0-2 HB            
  [Mathias Nygaard 24, Hilmar Leon Jakobsen 45]

Round 13
[Jul 27]
AB            2-2 ÍF            
  [Bjarki Nielsen 45, Toki a Lofti 57; Uros Stojanov 33, Gundur Petersen 49]
NSÍ           0-2 KÍ            
  [Deni Pavlovic 22, Pall Andrasson Klettskard 60]
Skála         1-3 EB/Streymur   
  [Poul Kallsberg 25; Arnbjorn Theodore Hansen 22, Gutti Dahl-Olsen 54, 
   Toki Johannesen 90+5]
[Jul 28]
HB            4-1 TB            
  [Poul Kallsberg 25; Arnbjorn Theodore Hansen 22, Gutti Dahl-Olsen 54, 
   Toki Johannesen 90+5]
[Jul 29]
B36           4-2 Víkingur      
  [Arni Frederiksberg 23, Michal Przybylski 43, Meinhard Egilsson Olsen 62, 
   Sebastian Pingel 68; Solvi Vatnhamar 12, Finnur Justinussen 25]

Round 14 [Aug 2]
HB            2-0 NSÍ           
  [Dan i Soylu 38, 65]
Skála         0-6 KÍ            
  [Joannes Bjartalid 6, 15, Joannes Kalso Danielsen 17, Deni Pavlovic 68, 
   Pall Andrasson Klettskard 81, Jonn Johannessen 90]
Víkingur      6-0 EB/Streymur   
  [Solvi Vatnhamar 18, Gunnar Vatnhamar 26, Finnur Justinussen 34, 
   Jakup Johansen 37, Ari Olsen 45, Noah Mneney 61]
AB            0-0 TB            
B36           2-0 ÍF            
  [Meinhard Egilsson Olsen 51, Sonni Ragnar Nattestad 69]

Round 15
[Aug 23]
EB/Streymur   3-1 AB            
  [Bardur Olsen 38, Gestur Bogason Dam 39, 67; Adeshina Lawal 58]
ÍF            1-2 Víkingur      
  [Karl Abrahamsson Lokin 57; Finnur Justinussen 31, Gunnar Vatnhamar 42]
TB            1-0 Skála         
  [Filip Obadovic 58]
[Sep 12]
KÍ            2-1 HB            
  [Joannes Bjartalid 49, Pall Andrasson Klettskard 55; Mikkel Dahl 75]
NSÍ           4-2 B36           
  [Petur Knudsen 34, 59, Eli Nielsen 36og, Klaemint Andrasson Olsen 41pen; 
   Ragnar Samuelsen 67, Steffan Abrahamsson Lokin 70og]

Round 16
[Aug 11]
KÍ            6-0 ÍF            
  [Patrik Johannesen 16, Odmar Faero 19, Joannes Bjartalid 31, 
   Pall Andrasson Klettskard 35, Hakun Edmundsson 83og, 
   Ole Erik Midtskogen 86]
[Aug 12]
HB           11-0 AB            
  [Mikkel Dahl 5, 34, 48, Mathias Nygaard 11, Bartal Wardum 24, 
   Jakup Pauli Breckmann 45og, Dan i Soylu 51, 65, 90, 
   Adrian Runason Justinussen 85, 90]
NSÍ           1-2 Víkingur      
  [Jesper Christjansen 48; Atli Gregersen 26, Ari Olsen 75]
[Aug 16]
TB            0-1 EB/Streymur   
  [Gestur Bogason Dam 29]
[Oct 21]
Skála          -  B36           

Round 17
[Aug 6]
B36           4-1 TB            
  [Benjamin Heinesen 14, Meinhard Egilsson Olsen 58, 
   Stefan Radosavljevic 65, 89; Poul Ingason 25]
EB/Streymur   0-7 KÍ            
  [Pall Andrasson Klettskard 12, Patrik Johannesen 27, Deni Pavlovic 36, 
   Joannes Kalso Danielsen 66, Jonn Johannessen 70, 72, Joannes Bjartalid 89]
ÍF            0-1 NSÍ           
  [Jesper Christjansen 30]
Víkingur      1-3 HB            
  [Solvi Vatnhamar 81pen; Paetur Petersen 20, Hilmar Leon Jakobsen 79, 
   Mikkel Dahl 85]
[Aug 7]
AB            1-1 Skála         
  [Adeshina Lawal 74; Jan Ingason Hansen 34]

Round 18
[Jul 22]
NSÍ           1-0 Skála         
  [Steffan Abrahamsson Lokin 68]
KÍ            2-0 AB            
  [Jon Johannesen 3, Boris Dosljak 28]
[Jul 23]
HB            2-0 B36           
  [Mikkel Dahl 53, Hilmar Leon Jakobsen 74]
[Aug 28]
TB            1-2 Víkingur      
  [Ndende Adama Gueye 24; Finnur Justinussen 41, Soli Vatnhamar 65]
EB/Streymur   1-0 ÍF            
  [Arnbjorn Theodor Hansen 77]

Round 19
[Sep 13]
AB            0-3 TB            
  [Filip Obadovic 1, 57, Poul Ingason 11]
EB/Streymur   2-3 Víkingur      
  [Niklas Kruse 38, Roi Olsen 62; Solvi Vatnhamar 56pen, 
   Finnur Justinussen 82, 90+4]
[Sep 15]
Skála         0-1 KÍ            
  [Deni Pavlovic 60]
[Oct 28]
HB             -  NSÍ           
ÍF             -  B36           

Round 20
[Sep 19]
B36            -  AB            
ÍF             -  HB            
NSÍ            -  EB/Streymur   
Víkingur       -  Skála         
[Sep 20]
TB             -  KÍ            

Table:

 1.KÍ              19  15  2  2  58-18  47  [C]
 2.HB              18  15  1  2  53-14  46
 3.NSÍ             18  12  2  4  34-14  38
 4.B36             17  12  1  4  51-24  37
 5.Víkingur        19  11  2  6  39-28  35
 6.ÍF              18   6  2 10  20-36  20
 7.EB/Streymur     19   6  1 12  16-40  19
 8.TB              19   3  4 12  14-27  13
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.AB              19   0  7 12  12-55   7
------------------------------------------
10.Skála           18   0  2 16   9-50   2

Topscorers
13 Joannes Bjartalid (KÍ)
11 Uros Stojanov (ÍF)
10 Meinhard Egilsson Olsen (B36)
10 Peter Knudsen (NSÍ) 
 9 Michal Przybylski (B36)
 9 Finnur Justinussen (Víkingur) 
 8 Sebastian Pingel (B36)
 8 Adrian Runason Justinussen (HB)
 8 Mikkel Dahl (HB)
 8 Klaemint Andrasson Olsen (NSÍ) 

Round 21
[Sep 23]
EB/Streymur    -  HB            
Skála          -  ÍF            
TB             -  NSÍ           
Víkingur       -  AB            
[Sep 30]
KÍ             -  B36           

Round 22 [Sep 27]
B36            -  HB            
ÍF             -  EB/Streymur   
TB             -  Víkingur      
KÍ             -  AB            
NSÍ            -  Skála         

Round 23 [Oct 3]
EB/Streymur    -  B36           
HB             -  Skála         
AB             -  NSÍ           
Víkingur       -  KÍ            
TB             -  ÍF            


Cup

Preliminary Round [Jun 27]
FC Suđuroy    9-1 Royn          
  [Jon Marni Lindenskov 18, 57, David Lisberg 23, 29, Ari Poulsen 40, 75, 86, 
   Fridi Holm 77, Paetur Augistinussen 82; Olavur Ludvig 32]
MB            2-6 Undriđ FF     
  [Tordur a Presttrodni 15pen, Jogvan Joensen 33; 
   Simun Paetur Johannesen 7, 30, 81, Suni Hojgaard 35, Olavur Sigurheim 42, 
   David Dam 90]

First Round [Jul 8]
AB            4-1 Undriđ FF     
  [Toki a Lofti 43, 88, Bjarki Nielsen 74, Gert Drangastein 78; David Dam 89]
B68           0-2 Víkingur      
  [Finnur Justinussen 32, Ingi Jonhardsson 56]
B71           2-7 B36           
  [Brian Okpala 17, Tijani Mohammed 85; Stefan Radosavljevic 3, 77, 87, 
   Martin Agnarsson 40, Arni Frederiksberg 60, 72, Hannes Agnarsson 80]
EB/Streymur   1-1 NSÍ           [aet, 3-5 pen]
  [Teitur Olsen 29; Petur Knudsen 49]
KÍ            1-1 HB            [aet, 4-5 pen]
  [Patrik Johannesen 69; Asi Dam 12]
Skála         4-3 Hoyvík        
  [Paetur Jacobsen 18, Aksel Danielsen 60, Jan Ingason Hansen 76, 90; 
   Villiam Klein 58, 68, 86]
TB            1-0 ÍF            
  [Ndende Adama Gueye 45]
07 Vestur     3-1 FC Suđuroy    
  [Olivur Tryggvason 18og, Gilli Samuelsen 52, 80; David Lisberg 5]

Quarterfinals [Nov 21]
B36            -  AB            
NSÍ            -  Skála         
Víkingur       -  TB            
07 Vestur      -  HB            

Semifinals [Nov 28]

Final [Dec 5]


1. deild

Table:

 1.Víkingur II     18  12  5  1  45-18  41
------------------------------------------
 2.NSÍ II          18  10  5  3  50-29  35
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.HB II           18   9  3  6  40-39  30
 4.B68             18   8  4  6  37-25  28
 5.07 Vestur       18   7  6  5  31-26  27
 6.B36 II          18   7  3  8  31-36  24
 7.B71             18   6  5  7  36-33  23
 8.KÍ II           18   7  2  9  32-42  23
------------------------------------------
 9.AB II           18   3  2 13  23-41  11  [P]
10.FC Hoyvík       18   2  3 13  23-59   9  [P]

NB: only the top-3 teams are entitled to promotion; reserve sides are not
    eligible to play at the top level

Round 1 [Mar 7]
AB II         0-2 KÍ II         
[Borge Petersen 29, Kristian Eliasen 78]
B36 II        0-1 B68           
  [Andri Benjaminsen 60]
B71           1-1 07 Vestur     
  [Tummas Pauli Hansen 23; Gilli Samuelsen 8]
Hoyvík        1-3 Víkingur II   
  [Hugin Ferber 40; Asi Rasmussen 54, Ola Kristian Jacobsen 64pen, 
   Rani Hansen 71]
NSÍ II        2-0 HB II         
  [Paetur Skipanes 6, Joel Hognason 90]

Round 2 [May 16]
AB II         1-2 B36 II        
  [Rogvi Skala 60; Kristin Rasmusen 55og, Brian Jakobsen 64]
B68           2-2 NSÍ II        
  [Andri Benjaminsen 2, 33; Haraldur Hojgaard 55, Solvi Sigvardsen 83]
HB II         1-1 B71           
  [Jogvan Nolsoe 54; Clayton Soares Do Nascimento 45]
KÍ II         2-2 Hoyvík        
  [Aron Joensen 5, Bardur Hansen 59; Villiam Klein 36, Hugin Ferber 65]
Víkingur II   1-1 07 Vestur     
  [Ola Kristian Jacobsen 49pen; Dann Frodason 52pen]

Round 3 
[May 23]
B71           2-0 AB II         
  [Clayton Soares Do Nascimento 15, Aki Hentze 56]
NSÍ II        2-4 Víkingur II   
  [Paetur Hentze 45, Atli Petersen 56; Rani Hansen 10, 46, 
   Ola Kristian Jacobsen 42pen, Olaf Bardason 72]
07 Vestur     3-3 HB II         
  [Dann Frodason 78, Karl Weihe 82, Jogvan Petersen 87; Roi av Flotum 2, 
   Jogvan Nolsoe 11, Gilli Roason 39]
[May 24]
B36 II        2-1 KÍ II         
Hoyvík        0-3 B68           
  [Zoran Vujovic 10, Andri Benjaminsen 27, Tonni Johannus Thomsen 64]

Round 4 [May 30]
B36 II        3-1 B71           
  [Brian Jakobsen 31, Johann Joensen 83, Ran i Soylu 90+2; Tijani Mohammed 45+1]
Hoyvík        3-2 AB II         
  [Villiam Klein 7, Oli Hansen 30, Paetur Rein 81; Petur Frank Holm 48, 
   Jon Krossla Poulsen 56]
HB II         0-2 Víkingur II   
  [Hans Jakup Lervig 49, Pol Enok Hansen 87]
NSÍ II        6-2 KÍ II         
  [Bui Egilsson 15, 85, 87, Jann Martin Mortensen 56pen, 
   Jorgin Nielsen 64, 66; Hjalgrim Elttor 54pen, Aron Joensen 74]
07 Vestur     1-2 B68           
  [Tor-Ingar Akselsen 90+1pen; Andri Benjaminsen 23, Oli Olsen 48]

Round 5 [Jun 2]
AB II         2-3 NSÍ II        
  [Joannes Dalsgard 83, Jon Krossla Poulsen 87; Jorgin Nielsen 3, 
   Hans Marius Davidsen 43, 64]
B36 II        3-1 Hoyvík        
  [Hannes Agnarsson 77, 88, Andrass Johansen 80; Villiam Klein 90]
B68           2-2 HB II         
  [Karstin Clementsen 45, Andri Benjaminsen 71; Tormodur Djurhuus 68,
   Aki Samuelsen 90+2]
B71           1-3 Víkingur II   
  [Brian Okpala 29; Ingi Jonhardsson 37, Arnbjorn Sveinsson 63, 87]
KÍ II         1-0 07 Vestur     
  [Hjalgrim Elttor 71]

Round 6 [Jun 6]
Hoyvík        1-2 B71           
  [Kristin Mouritsen 36; Clayton Soares Do Nascimento 56, 90+4]
KÍ II         1-3 HB II         
  [Gulak Jacobsen 63; Roi av Flotum 29, Hans Pauli Danielsen 41, 
   Tori Rasmussen 69]
NSÍ II        3-0 B36 II        
  [Andreas Thomsen 6og, Hans Marius Davidsen 27, Paetur Hentze 81]
Víkingur II   2-1 B68           
  [Hans Jakup Lervig 11, Ola Kristjan Jacobsen 58pen; Noah Mneney 73og]
07 Vestur     2-0 AB II         
  [Salomon Kwao 19, Tor-Ingar Akselsen 90+1]

Round 7
[Jun 11]
Hoyvík        4-4 NSÍ II        
  [Hugin Ferber 8, 38, Tor av Skardi 30, 62; Jann Martin Mortensen 29, 51, 
   Jogvan Hojgaard 42, Paetur Skipanes 64]
AB II         1-2 HB II         
  [Sorin Anghel 45; Jogvan Nolsoe 61, Roi av Flotum 66]
B36 II        1-2 07 Vestur     
  [Johann Joensen 90+4; Tor-Ingar Akselsen 34pen, 75]
[Jun 12]
B71           2-1 B68           
  [Simin Hansen 63, Clayton Soares Do Nascimento 82; Tonni Johannus Thomsen 46]
KÍ II         2-2 Víkingur II   
  [Dion Brynjolf Splidt 67, Eivindur Sorensen 77; Ingi Jonhardsson 22, 
   Arnbjorn Svensson 30]

Round 8
[Jun 15]
HB II         6-1 B36 II        
  [Hilmar Leon Jacobsen 22, 64, Roi av Flotum 29, Rokur Jespersen 70, 
   Levi Hanssen 78, Danjal Leifsson 81; Samal Jakup Jacobsen 86]
[Jun 16]
07 Vestur     3-0 Hoyvík        
  [Predrag Jeremic 6, Ragnar Weihe 60, 68]
B68           0-2 KÍ II         
  [Bardur Hansen 44, Hjalgrim Elttor 56]
Víkingur II   1-0 AB II         
  [Ola Kristian Jacobsen 59pen]
NSÍ II        4-3 B71           
  [Atli Petersen 18, Jann Martin Mortensen 29, Paetur Skipanes 52, 
   Hans Marius Davidsen 86; Clayton Soares Do Nascimento 26, 58, 
   Brian Okpala 45]

Round 9 [Jun 20]
AB II         2-5 B68           
  [Petur Frank Holm 49, Johannes Dalsgard 59; Andri Benjaminsen 6, 22, 45pen, 
   Andrija Radovanovic 8, Oli Hojgaard Olsen 29]
B71           1-2 KÍ II         
  [Tijani Mohammed 30; Kristoffur Jakobsen 20, Dion Brynjolf Splidt 66]
NSÍ II        0-0 07 Vestur     
Hoyvík        1-2 HB II         
  [Kristin Mouritsen 12pen; Hilmar Leon Jakobsen 51, Aki Samuelsen 87]
B36 II        2-1 Víkingur II   
  [Magnus Jacobsen 17pen, Johann Joensen 61; Martin Klein 74]

Round 10
[Jun 26]
Víkingur II   0-0 NSÍ II        
[Jun 27]
HB II         4-1 07 Vestur     
  [Hilmar Leon Jakobsen 36, Roi av Flotum 42pen, 61, Jogvan Nolsoe 74; 
   Jakup Hansen 13og]
KÍ II         2-0 B36 II        
  [Borge Petersen 57, David Langgaard 78]
AB II         2-1 B71           
  [Simun Samuelsen 34, Roi Vilhelm 88 ; Hans Hentze 48]
[Jun 28]
B68           6-0 Hoyvík        
  [Oli Hojgaard Olsen 20, Bardur Olavsson Jensen 24, Andri Benjaminsen 55, 
   Jakup Reinert Hojgaard 74, Fridi i Tuni Petersen 86, 
   Andrija Radovanovic 90]

Round 11 [Jul 3]
B36 II        2-2 AB II         
  [Ludvik Breckmann 8, Frodi Rasmussen 58; Simun Samuelsen 19 sp, 
   Sverri Petersen 41]
B71           4-2 HB II         
  [Aron Clementsen 2, 90, Jonas Warner 61, Clayton Soares Do Nascimento 75; 
   Leivur Guttesen 44, Roi av Flotum 47]
Hoyvík        2-3 KÍ II         
  [Villiam Klein 23, Hugin Ferber 53; David Langgaard 2, Kristian Eliasen 19, 
   Kristoffur Jakobsen 75]
NSÍ II        3-1 B68           
  [Aron Knudsen 26, Jann Martin Mortensen 64, Solvi Sigvardsen 67; 
   Andri Benjaminsen 30]
07 Vestur     2-2 Víkingur II   
  [Gilli Samuelsen 6, 75; Signar a Brunni 17, Olaf Bardason 19]

Round 12
[Jul 11]
B68           1-1 B36 II        
  [Jakup Reinert Hojgaard 51; Rasmus Dan Sorensen 23]
Víkingur II   5-0 Hoyvík        
  [Ingi Jonhardsson 15, 42, Sveinur Justinussen 29, Olaf Bardarson 40, 
   Rani Hansen 89]
[Jul 12]
07 Vestur     0-3 B71           
  [Aron Clementsen 4, 90+2, Gustav Wassman 73]
[Jul 15]
KÍ II         3-2 AB II         
  [Eivindur Sorensen 19, David Langgaard 34pen, 36pen; Bartal Petersen 48, 
   Karstin Hojgaard 64pen]
[Sep 1]
NSÍ II        4-1 HB II         
  [Solvi Sigvardsen 42, Jorgin Nielsen 61, 64, Meinhard Janusarson 79; 
   Torur Joensen 45]

Round 13
[Jul 26]
B36 II        0-1 NSÍ II        
  [Meinhardt Janusarson 43]
B71           2-2 Hoyvík        
  [Clayton Soares Do Nascimento 24 sp, Jonas Warner 87; Villiam Klein 16, 38]
HB II         4-3 KÍ II         
  [Roi av Flotum 21, Tori Rasmussen 36, Leivur Guttesen 55, Simun Samuelsen 83; 
   Helgi Simonsen 14, Gulak Jacobsen 46, Gunnar Christiansen 86]
AB II         2-1 07 Vestur     
  [Roi Vilhelm 4, Bartal Petersen 84; Martin Tausen 37]
[Jul 27]
B68           0-3 Víkingur II   
  [Ola Kristian Jacobsen 60, Olaf Bardarson 63, Martin Klein 75]

Round 14 [Aug 1]
Hoyvík        2-1 B36 II        
  [Hugin Ferber 6pen, 41; Rasmus Dan Sorensen 68pen]
HB II         1-0 B68           
  [Roi av Flotum 16]
NSÍ II        2-2 AB II         
  [Jann Martin Mortensen 4, Paetur Skipanes 72; Arni Nielsen 20, 
   Leivur Guttesen 56]
Víkingur II   2-2 B71           
  [Rani Hansen 59, Ola Kristian Jacobsen 66pen; Aron Clementsen 40, 
   Valdemar Schousboe 80]
07 Vestur     3-2 KÍ II         
  [Tor-Ingar Akselsen 37, Teitur Olsen 68, Joannis a Steig 72; 
   Gunnar Christiansen 53, Uni Gregersen 63]

NB: round 15 played after round 19; round 16 played after round 23

Round 17
[Aug 22]
AB II         0-1 Víkingur II   
  [Signar a Brunni 43]
B36 II        9-2 HB II         
  [Mattias Joensen 4, Stefan Radosavljevic 11, Ragnar Samuelsen 18, 
   Brian Jacobsen 22, Niklas Joensen 50, Andrass Johansen 60, 
   Johann Joensen 72, Markus Hellisdal 80, Samuel Chukwudi 86og; 
   Aki Samuelsen 61, Ossur Meinhardtsson Dalbud 65]
Hoyvík        1-5 07 Vestur     
  [Villiam Klein 7; Predrag Jeremic 3, 65, Martin Tausen 28, 
   Tor-Ingar Akselsen 51, Jogvan Petersen 85]
KÍ II         1-3 B68           
  [Eivindur Sorensen 70; Borge Petersen 3og, Aki Johannesen 11, 
   Esmar Clementsen 43]
[Sep 5]
B71           2-3 NSÍ II        
  [Clayton Soares Do Nascimento 26, Jonas Warner 58; 
   Paetur Skipanes 68, 74, Hans Marius Davidsen 85]

Round 18 [Aug 29]
B68           4-2 AB II         
  [Oli Hojgaard Olsen 19, 45, 56, Petur Petersen 69; Gilli Roason 7, 
   Bartal Petersen 73]
HB II         3-1 Hoyvík        
  [Ossur Meinhardtsson Dalbud 30, Aki Samuelsen 40, Asi Dam 50; 
   Hugin Ferber 12]
KÍ II         2-5 B71           
  [Gulak Jacobsen 60, 65; Valdemar Schousboe 1, 52, 59, 84, 
   Clayton Soares Do Nascimento 90+4]
Víkingur II   7-1 B36 II        
  [Martin Klein 3, 41, 82, Ingi Jonhardson 31, Sveinur Justinussen 58, 
   Olaf Bardarson 75, Sigmar a Brunni 87; Johann Joensen 7]
07 Vestur     2-1 NSÍ II        
  [Eiler Frodason 6, Predrag Jeremic 11; Aron Knudsen 90]

Round 19
[Sep 11]
07 Vestur     3-1 HB II         
  [Teitur Olsen 15, Martin Tausen 70, Predrag Jeremic 83; Roi av Flotum 19]
NSÍ II        2-3 Víkingur II   
  [Steffan Abrahamsson Lokin 35, Jorgin Nilsen 52; 
   Sveinur Justinussen 15, Martin Klein 75, Elias Leirvig 88]
B68           4-0 KÍ II         
  [Andri Benjaminsen 5, 65, Esmar Clementsen 34, Tonni Thomsen 37pen]
B36 II        2-1 Hoyvík        
  [Johann Hansson Joensen 13, Roi Wilhelm Fossabrugv 87; 
   Vensil Djurhuus 41]
[Sep 12]
B71           2-3 AB II         
  [Valdemar Schousboe 3, Klayver Soares Do Nascimento 90+4pen; 
   Hans Jakup Annfinsson 41pen, 59, Leivur Guttesen 54]

Round 15 [Sep 15]
B68           1-1 B71           
HB II         3-0 AB II         
NSÍ II        8-1 Hoyvík        
Víkingur II   3-1 KÍ II         
07 Vestur     1-1 B36 II        

Round 20 [Sep 18]
KÍ II          -  07 Vestur     
Hoyvík         -  AB II         
HB II          -  B68           
Víkingur II    -  B71           
NSÍ II         -  B36 II        

Table:

 1.Víkingur II     18  12  5  1  45-18  41
------------------------------------------
 2.NSÍ II          18  10  5  3  50-29  35
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.HB II           18   9  3  6  40-39  30
 4.B68             18   8  4  6  37-25  28
 5.07 Vestur       18   7  6  5  31-26  27
 6.B36 II          18   7  3  8  31-36  24
 7.B71             18   6  5  7  36-33  23
 8.KÍ II           18   7  2  9  32-42  23
------------------------------------------
 9.AB II           18   3  2 13  23-41  11  [P]
10.FC Hoyvík       18   2  3 13  23-59   9  [P]

NB: only the top-3 teams are entitled to promotion; reserve sides are not
    eligible to play at the top level

Topscorers
11 Andri Benjaminsen (B68)
 9 Roi av Flotum (HB II)
 9 Clayton Soares Do Nascimento (B71)
 8 Hugin Ferber (FC Hoyvík)
 7 Ola Kristian Jacobsen (Víkingur II)
 7 Villiam Klein (FC Hoyvík) 

Round 21 [Sep 22]
B68            -  NSÍ II        
07 Vestur      -  AB II         
Hoyvík         -  Víkingur II   
B36 II         -  B71           
HB II          -  KÍ II         

Round 22 [Sep 26]
HB II          -  NSÍ II        
KÍ II          -  Víkingur II   
B71            -  Hoyvík        
B68            -  AB II         
B36 II         -  07 Vestur     

Round 23 [Oct 2]
Hoyvík         -  NSÍ II        
B36 II         -  Víkingur II   
07 Vestur      -  B68           
HB II          -  B71           
AB II          -  KÍ II         

Round 16 [Oct 10]
Víkingur II    -  HB II         
B71            -  B36 II        
AB II          -  Hoyvík        
KÍ II          -  NSÍ II        
B68            -  07 Vestur     


2. deild

Table:

 1.Skála II        11  10  0  1  34-10  30  [R]
 2.FC Suđuroy      11   8  0  3  28-13  24
------------------------------------------
 3.EB/Streymur II  11   7  0  4  34-20  21  [R]
 4.B68 II          11   6  2  3  23-13  20
 5.NSÍ III         12   5  1  6  28-30  16
 6.TB II           12   5  1  6  27-31  16  [P]
 7.Undriđ FF       11   5  0  6  17-23  15
 8.Royn            11   4  2  5  18-23  14  [P]
------------------------------------------
 9.KÍ III          11   1  2  8  19-44   5
10.Víkingur III    11   1  0 10  17-38   3

Round 1 [May 30]
NSÍ III       5-1 Royn          
Skála II      5-0 KÍ III        
TB II         0-3 FC Suđuroy    
Undriđ FF     2-3 EB/Str'mur II 
Víkingur III  0-2 B68 II        
	
Round 2
[Jun 6]
B68 II        4-0 Royn          
EB/Str'mur II 5-2 TB II         
FC Suđuroy    5-0 Skála II      
Víkingur III  3-1 Undriđ FF     
[Jun 9]
KÍ III        2-5 NSÍ III       

Round 3 [Jun 13]
Skála II      5-0 EB/Str'mur II 
Royn          3-0 KÍ III        
NSÍ III       4-1 FC Suđuroy    
TB II         4-3 Víkingur III  
Undriđ FF     1-2 B68 II        

Round 4 [Jun 20]
B68 II        2-2 KÍ III        
EB/Str'mur II 6-1 NSÍ III       
FC Suđuroy    1-0 Royn          
Undriđ FF     4-3 TB II         
Víkingur III  0-4 Skála II      

Round 5 [Jul 4]
KÍ III        1-3 FC Suđuroy    
NSÍ III       4-2 Víkingur III  
Skála II      1-0 Undriđ FF     
Royn          3-2 EB/Str'mur II 
TB II         2-1 B68 II        

Round 6 [Jul 11]
B68 II        2-0 FC Suđuroy    
EB/Str'mur II 8-1 KÍ III        
Royn          3-2 Víkingur III  
TB II         3-4 Skála II      
Undriđ FF     2-1 NSÍ III       

Round 7 [Jul 18]
FC Suđuroy    2-0 EB/Str'mur II 
KÍ III        8-1 Víkingur III  
NSÍ III       2-2 TB II         
Royn          1-2 Undriđ FF     
Skála II      2-1 B68 II        

Round 8 [Aug 22]
B68 II        5-2 Víkingur III  
EB/Str'mur II 5-0 Undriđ FF     
FC Suđuroy    3-1 TB II         
KÍ III        0-6 Skála II      
Royn          2-0 NSÍ III       

Round 9 [Aug 29]
NSÍ III       5-0 KÍ III        
Royn          2-2 B68 II        
Skála II      2-1 FC Suđuroy    
TB II         1-3 EB/Str'mur II 
Undriđ FF     1-0 Víkingur III  

Round 10 [Sep 5]
B68 II        1-2 EB/Str'mur II 
Skála II      3-0 NSÍ III       
TB II         3-1 Royn          
Undriđ FF     4-3 KÍ III        
Víkingur III  2-3 FC Suđuroy    

Round 11 [Sep 12]
EB/Str'mur II 0-2 Skála II      
Víkingur III  2-3 TB II         
B68 II        1-0 Undriđ FF     
KÍ III        2-2 Royn          
FC Suđuroy    6-1 NSÍ III       

Moved Match Round 16 [Jun 27]
TB II         3-0 NSÍ III       

Table:

 1.Skála II        11  10  0  1  34-10  30  [R]
 2.FC Suđuroy      11   8  0  3  28-13  24
------------------------------------------
 3.EB/Streymur II  11   7  0  4  34-20  21  [R]
 4.B68 II          11   6  2  3  23-13  20
 5.NSÍ III         12   5  1  6  28-30  16
 6.TB II           12   5  1  6  27-31  16  [P]
 7.Undriđ FF       11   5  0  6  17-23  15
 8.Royn            11   4  2  5  18-23  14  [P]
------------------------------------------
 9.KÍ III          11   1  2  8  19-44   5
10.Víkingur III    11   1  0 10  17-38   3


2019.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

2nd level all-time table.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Denis Polsinelli for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Denis Polsinelli
Last updated: 17 Sep 2020

(C) Copyright Denis Polsinelli and RSSSF 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.