Faroe Islands - Cup Data 1955-1995


1955 | 1956 | 1957 | 1958 | 1959 | 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 |
1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 |
1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995

list of finals


1955

Semifinals [Jun 19]
KÍ          3-1 B36
TB          1-2 HB 
 
Final [Jul 3, Tórshavn]
HB          3-1 KÍ  
  [Brynjør Gregoriussen 6, Venna Mortensen 14, Eivin Dam 75;
   Zakaris Lydersen 3]

1956

Round 1 [May 12]
VB          1-0 B36
TB          4-1 HB          [aet]
 
Semifinals [Jun 10]
TB          bt  KÍ           
VB          bye
 
Final [Jul 8, Tórshavn]
TB          5-2 HB
  [Arni Nolsøe 59, 67, 68, Petur Emil Hansen 83, George Niclasen 89; N.N. 57, N.N. ?] 

1957

Round 1 [Aug 18]
HB          4-1 VB          [aet]
KÍ          4-1 TB   
 
Semifinals [Aug 25]
KÍ          2-1 B36
HB          bye
 
Final [Sep 1; Tórshavn; att: 500]
HB          1-0 KÍ  
  [Venna Mortensen 20]      

1958

Semifinals [Aug 30]
HB          3-2 VB
TB          2-1 B36         [aet]
 
Final [Aug 31, Tvøroyri]
TB          5-3 HB

1959

Semifinals [Sep 5]
HB          8-1 TB
B36        10-1 VB
 
Final [Sep 6, Tórshavn]
HB          1-0 B36
  [Birgir Hansen 22]

1960

Semifinals [Sep 3]
B36         1-1 HB
TB          bye

Semifinal Replay [Sep 4]
B36         1-2 HB
 
Final [Sep 4, Tórshavn]
TB          3-0 HB   
  [Arni Noelsøe, Margo Petersen, Mervyn Dimon]

1961

Semifinals [Sep 2]
B36         4-1 HB
TB          bye
 
Final [Sep 3, Tvøroyri]
TB          2-0 B36  
  [Margo Petersen, Herálvur Andreasen]

1962

Semifinals [Sep 1]
B36         0-6 HB
TB          bye
 
Final [Sep 2, Tórshavn]
HB          2-1 TB          [aet]       
  [Birgir Hansen, Jakub Luth Joensen; N.N.]

1963

Semifinals [Sep 7]
B36         3-2 TB
 
Final [Sep 8, Torshavn]
HB          7-1 B36
  [Sverri Jacobsen 10, Egga Jensen 52, 53, 89, Marius Pauli Thomasen 68, Kari Helmsdal 70, Birgir Hansen 90; Tobbi Mikkelsen (1-1)]

1964

Semifinals [Sep 5]
TB          1-2 HB
B36         bye
 
Final [Sep 6, Tórshavn]
HB          3-3 B36         [aet]       
 
Final Replay [Sep 12. Tórshavn]
HB          4-3 B36         [aet]
  [Egga Jensen (2), Sverri Jacobsen, Poul Midhelsen; Magnus Fuglø, Herálvur  Andreasen, Bjarni Johansen]     

1965

Semifinals [Sep 5]
HB          4-1 KÍ        
TB          1-1 B36

Semifinal Replay [Sep 12]
TB          0-5 B36
 
Final [Sep 19, Tórshavn]
B36         3-2 HB
  [Baldvin Baldvinsson (2), Hugin Samuelsen;  Kári Helmsdal (2)]

1966

Round 1 [May 22]
VB          1-2 TB
 
Semifinals 
[Aug 27]
B36         0-2 HB
[Aug 28]
KÍ          6-0 TB    
 
Final [Sep 4, Norðragøta]
KÍ          4-2 HB  
  [Olvheðin Jacobsen (3), Jóannes Jacobsen; Egga Jensen (2)]

1967

Round 1 [Jun 17]
B36         3-1 HB
 
Semifinals [Jun 18]
B36         bt  TB        
KÍ          bt  VB        
 
Final [Sep 10, Norðragøta]
KÍ          6-2 B36
  [Steinbjørn Jacobsen (5), Jógvan Jacobsen; Leif Petersen, Napoleon Joensen]

1968

Round 1 [Jun 8]
HB          bt  VB       
 
Semifinals
[Jul 6]
TB          1-1 HB          [aet, 4-5 pen]
[Jul 7]
B36         2-1 KÍ
 
Final [Sep 8, Tórshavn]
HB          2-1 B36
  [Eivin Dam 32, 55; Napoleon Joensen 74]

1969

Round 1 [Jun 8]
KÍ          1-0 TB
 
Semifinals
[Aug 2]
HB          3-2 VB
[Aug 3]
B36         2-0 KÍ
 
Final [Sep 14, Tórshavn]
HB          2-0 B36
  [Eyðfinn Lamhauge 35, Heri Nolsøe 40]   

1970

Round 1 [Jun 7]
VB          4-1 B36
 
Semifinals [Jun 14]
KÍ          1-0 VB
HB          5-1 TB

Final [Sep 6, Tórshavn]
HB          n/p KÍ

NB: KÍ refused to play the match at HB's homeground in Tórshavn;
    losing semifinalists VB were asked to play in their place but
    also refused; the FA decided to annul the competition

1971

Round 1
[Jun 13]
ÍF          3-6 TB
[Jun 19]
KÍ          3-0 VB
 
Semifinals
[Jun 19]
B36         1-2 TB
[Jun 26]
HB          4-3 KÍ
 
Final [Sep 12, Tórshavn]
HB          9-0 TB 
  [John Eysturoy 1, 27, 51, 61, Eirikur Rasmussen 2, 
   Heri Nolsøe 10, 40, 60, 84]

1972

Round 1
[May 11]
VB          4-2 ÍF          [aet]
B36         1-0 KÍ
[Jul 2]
HB          5-0 TB
 
Semifinals [Sep 17]
B36         bt  VB      
HB          bye
 
Final [Sep 24, Tórshavn]
HB          6-1 B36    
  [John Eysturoy 5, 58, Eyðfinn Lamhauge 30, Manni Persson 40,
   Eirikur Rasmussen 72, Finnur Helmsdal 85; Baldvin Baldvinsson 63]

1973

Round 1
[May 20]
TB          0-3 HB
[May 31]
ÍF          1-4 KÍ
[Jul 15]
VB          4-0 B36
 
Semifinals [Sep 16]
KÍ          2-1 VB     
HB          bye
 
Final [Sep 23, Tórshavn]
HB          3-1 KÍ
  [Beiggin Johanessen 4, 16, Heri Nolsøe 55; Jógvan Norðbúð 19]

1974

Round 1 [May 19]
VB          bt  KÍ       
B36         2-1 TB          [aet]
ÍF          0-8 GB
 
Semifinals [Jun 12]
B36         1-1 HB          [aet, 4-5 pen]
VB          bye
 
Final

First Leg [Sep 22, Vágur]
VB          4-0 HB
  [Hanneman Müller (3), Johannis Nielsen]
 
Second Leg [Oct 6, Tórshavn]
HB          5-3 VB
  [Heri Nolsøe 6, Finn Jegard 55, Eyðfinn Lamhauge 60, Beiggin Johanessen 75,
   Egga Jensen 90; Mannbjørn Tausen 25, Johannis Nielsen 40, Óli Holm 65] 

1975

Round 1
[Jun 8]
VB          1-2 ÍF          [aet]
HB          2-0 TB
[Aug 12]
KÍ          1-0 B36
 
Semifinals [Aug 24]
HB          2-1 KÍ
ÍF          bye
 
Final

First Leg [Sep 21, Fuglafjørður]
ÍF          2-5 HB
  [Jákup Frants Larsen, Sam Jacobsen; John Eysturoy (2), Sverri Jacobsen (2),
   Heri Nolsøe]
 
Second Leg [Sep 28]
HB          2-2 ÍF   
  [John Eysturoy 11, Heri Nolsøe 52; Jákup Frants Larsen 4, Birgir Thomsen 18]

1976

Round 1 [May 16]
TB          3-0 NSÍ
B36         1-0 ÍF
VB          3-4 HB
 
Semifinals [Aug 15]
HB          4-1 TB
B36         0-1 KÍ
 
Final
  
First Leg [Oct 3, Klaksvik]
KÍ          0-1 HB  
  [Andras Biskopste 8]  
 
Second Leg [Oct 10, Tórshavn]
HB          3-0 KÍ
  [Heri Nolsøe 9, 23, Eyðfinn Lamhauge 30]

1977

Round 1
[Jun 12]
VB          3-0 B36
Fram        4-3 ÍF          [aet]
[Jun 29]
KÍ          2-4 HB          [aet]   
 
Semifinals [Jul 3]
TB          6-2 HB
VB          3-1 Fram        [aet]
 
Final

First Leg [Aug 21, Tvøroyri; att: 1.500]
TB          1-3 VB
  [Ásmund Noelsøe 40; Magni Eydesgaard 15, Johannis Nielsen 44,
   Mannbjørn Tausen 53]
 
Second Leg [Aug 28, Tórshavn]
VB          0-3 TB
  [John Rødgaard 42, Henrik Thomsen 63, Ásmund Noelsøe 70] 

1978

Round 1 [May 15]
VB          2-0 KÍ
TB          1-0 MB
ÍF          0-0 B36         [aet, 2-4 pen]
 
Semifinals

First Legs [Jun 11]
ÍF          4-3 TB
VB          2-1 HB
 
Second Legs [Jun 18]
TB          3-1 ÍF          [aet]
HB          3-0 VB
 
Final

First Leg [Jul 16, Tvøroyri]
TB          2-1 HB
  [Ásmund Noelsøe 7, Henrik Thomsen 50; Kári Nielsen 65]
 
Second Leg [Jul 23, Tórshavn]   
HB          2-1 TB
  [Kári Nielsen 26, Óli Jákup Kristoffersen; Hans Sørensen 90]
 
Third Leg [Aug 13, Sandur]
TB          1-3 HB     
  [Rolant Sørensen 73; Sverri Jacobsen 26, Kári Nielsen 65, 77]

1979

Preliminary Round [May 13]
TB IIa      5-4 Sumba
GÍ II       0-1 ÍF II
VB II       0-1 Royn II
MB II       6-2 Streymur
LÍF         6-0 SÍ II
B68 II      3-1 EB II
 
Round 1 [May 19]
TB IIa      3-0 ÍF II
B36 II      3-0 Stranda ÍF  [forfeited]
B71         3-0 Fram II     [forfeited]
B68 II      8-1 MB II
Royn II     3-0 KÍ III      [forfeited]
TB IIb      2-1 Skála
SÍF b       0-5 LÍF
NSÍ II      0-3 SÍF a
 
Round 2 [May 24]
SÍF a       2-1 GÍ
EB          6-7 TB IIb
LÍF         4-6 Fram
HB II       0-1 B68  
TB IIa      1-3 SÍ
B36 II      3-2 B68 II
Royn II     1-7 Royn
B71         3-0 KÍ II
 
Round 3 [Jun 4]
Fram        6-0 B36 II
SÍ          1-0 VB
Royn        2-3 HB          [aet]
TB IIb      2-2 B36         [aet, 3-4 pen]        
 
Quarterfinals [Jun 17]
TB          6-2 Fram
KÍ          2-0 B68
B36         1-4 HB
SÍ          3-3 MB          [aet, 3-4 pen]
 
Semifinals

First Legs [Jul 15]
TB          1-1 HB
SÍ          0-0 KÍ
 
Second Legs ]Aug 5]
HB          2-1 TB       
KÍ          3-1 SÍ
 
Final [Aug 26, Tórshavn]
HB          5-0 KÍ
  [Suni Jacobsen 16, 51, Lias Mikkelsen 17, 18, Áki Davidsen]

1980

Preliminary Round [Apr 23]
GÍ II       2-1 LÍF II
Royn II     lt  VB II
Fram II     0-6 HB III 
 
Round 1 [Apr 26]
EB II       3-4 KÍ III
SÍF II      2-1 Streymur
B36 IIIa    6-1 SÍ II
MB II       bt  Skála II 
B36 IIIb    0-8 ÍF II
HB III      6-0 VB II
NSÍ II      5-3 AB
GI II       2-3 TB III
 
Round 2 [May 2]
HB III      4-3 LÍF      
SÍF II      1-4 MB II
NSÍ II      0-3 KÍ II
B71         2-1 Skála
ÍF II       1-1 B36 II      [4-3 pen]
B36 IIIa    4-2 B68 II
TB III      7-0 SÍF
KÍ III      0-1 Sumba
 
Round 3 [May 15]
HB II       1-3 NSÍ
EB          1-3 Royn
MB II       0-2 KÍ II
Sumba       4-2 B71
ÍF II       1-4 HB III
B36 IIIa    1-4 Fram
SÍ          0-2 B68      
TB III      3-1 TB II
 
Round 4 [May 26]
HB III      1-0 Sumba
VB          1-4 GÍ
TB III      2-3 MB
NSÍ         2-0 KÍ
KÍ II       2-6 ÍF
B68         1-5 HB
Royn        2-0 TB
Fram        3-0 B36
 
Quarterfinals
[Jul 6]
ÍF          4-2 MB
Royn        1-2 NSÍ
HB III      1-7 HB 
[Jul 8]
GÍ          2-0 Fram
 
Semifinals

First Legs 
[Jul 20]
NSÍ         2-0 ÍF
[Jul 23]
HB          4-3 GÍ
 
Second Legs
[Aug 2]
ÍF          3-1 NSÍ         [aet, 3-4 pen]
[Aug 3]
GÍ          1-3 HB
 
Final [Sep 7, Tórshavn]
HB          2-0 NSÍ
  [Kári Nielsen 17, Suni Jacobsen 51]

1981

Preliminary Round [Apr 29]
Royn II     0-3 VB III      [forfeited]
SÍ II       2-1 SÍF II
B68 III     0-3 GÍ II
HB IV       5-0 B36 III
 
Round 1 [May 6]
Skála II    1-5 KÍ III
VB III      0-8 TB III
KÍ II       6-3 ÍF II
SÍ II       1-2 MB II
EB II       3-4 NSÍ II
Fram II     0-7 HB III
GÍ II       2-1 LÍF II
HB IV       9-2 AB
 
Round 2 [May 15]
HB III      4-2 B71
GÍ II       1-3 SÍF
HB IV       3-0 VB II       [forfeited]
KÍ III      1-3 HB II       [aet]
TB III      1-2 Sumba
KÍ II       3-1 Skála
MB II       0-7 B68 II
NSÍ II      0-4 B36 II
 
Round 3 [May 28]
HB II       4-1 SÍ          [aet]
Sumba       3-4 Royn
KÍ II       0-2 NSÍ
B68 II      0-1 Fram
B36 II      2-1 MB
HB III      3-1 EB
SÍF         1-0 LÍF
HB IV       8-3 TB II
 
Round 4
[Jun 6]
HB III      0-4 GÍ
HB IV       0-7 TB
[Jun 8]
SÍF         1-4 HB
Fram        3-4 B36
HB II       0-3 ÍF
Royn        3-5 VB
NSÍ         0-2 B68         [aet]
B36 II      1-5 KÍ
 
Quarterfinals
[Jun 28]
B68         0-2 ÍF
[Jul 11]
KÍ          3-0 GÍ
HB          3-2 VB
TB          1-1 B36         [aet, 5-4 pen]
 
Semifinals

First Legs [Jul 26]
HB          1-0 KÍ
TB          2-2 ÍF
 
Second Legs [Aug 9]
KÍ          0-0 HB
ÍF          1-2 TB
 
Final [Aug 23, Tórshavn; att: 1.500]
HB          5-1 TB  
  [Erling Jacobsen 5, Helgi Olsen 17, 28, Suni Jacobsen 26,
   Julian Hansen 61; Henrik Thomsen 62]

1982

Preliminary Round 1 [Apr 26]
LÍF II      1-3 ÍF IIa
 
Preliminary Round 2 [Apr 28]
Skála II    0-3 EB II
TB III      2-3 VB II
B68 III     3-7 GÍ II
ÍF IIa      lt  KÍ III
Fram IIb   4-14 HB IIIa
MB II       7-6 SÍ II
 
Round 1 [May 5]
EB II       3-6 KÍ III
AB          1-2 B36 IIIb
NSÍ II      6-5 ÍF IIb
SÍF II      2-0 MB II
HB IIIa     4-0 B36 IIIa
VB II       3-0 HB IIIb
GÍ II      15-2 SB      
Streymur    2-1 Fram IIa
 
Round 2 [May 12]
B36 IIIb    2-4 VB II       [aet]
Sumba       1-2 TB II
NSÍ II      6-5 KÍ II       [aet]
Streymur    2-3 GÍ II
KÍ III      2-3 B68 II
HB IIIa     2-0 B71
Skála       1-3 HB II
SÍF II      0-3 B36 II
 
Round 3 [May 20]
NSÍ         0-2 SÍ
GÍ II       1-3 HB IIIa
MB          0-1 EB
B68 II      2-4 Fram 
VB II       0-1 Royn        [aet]
B36 II      awd SÍF         [awarded 0-3; originally 0-1]
HB II       6-1 NSÍ II
TB II       1-2 VB
 
Round 4 [May 26]
B68         3-3 KÍ          [aet, 4-3 pen]
ÍF          3-0 B36
HB II       2-3 HB          [aet]
EB          4-6 SÍ
SÍF         1-1 VB          [aet, 4-2 pen]
Royn        6-3 LÍF         [aet]
Fram        2-0 GÍ
HB IIIa     2-2 TB          [aet, 3-2 pen]
 
Quarterfinals [Jun 13]
HB IIIa     4-1 SÍF
Fram        2-3 Royn
SÍ          2-4 HB
ÍF          5-3 B68
 
Semifinals

First Legs [Jul 18]
Royn        2-0 HB
HB IIIa     2-3 ÍF
 
Second Legs      
[Aug 10]
HB          8-0 Royn
[Aug 11]
ÍF          4-2 HB IIIa
 
Final [Aug 29, Tórshavn]
ÍF          1-2 HB
  [Sveinbjørn Danielsson 41; Eyðun Dal-Christiansen 30, Regin Nolsøe 39]

1983

Preliminary Round [Apr 27]
AB         0-12 B36
 
Round 1
[Apr 30]
Royn        1-0 Sumba
[May 4]
SB          0-5 GÍ
Skála       1-4 LÍF
Streymur    0-1 B36
SÍF         4-2 SÍ
 
Round 2                         
[May 12]
Fram        0-6 KÍ
GÍ          5-3 B68
B71         0-3 B36
LÍF         2-1 SÍF
VB          0-1 Royn
MB          2-3 ÍF
NSÍ         2-1 TB
[May 19]
HB          7-0 EB    
 
Quarterfinals [May 23]
KÍ          0-1 Royn
ÍF          0-1 GÍ
B36         1-3 HB
NSÍ         2-0 LěF
 
Semifinals

First Legs [Jun 5]
GÍ          2-1 NSÍ
Royn        2-2 HB 
 
Second Legs [Aug 27]
NSÍ         1-2 GÍ
HB          3-4 Royn
 
Final [Aug 28, Tórshavn]
GÍ          5-1 Royn
  [Poul Enok Hansen 30, Magnus Gregersen 40, 80, Lárus Gretarsson 65,
   Símon Petur Justinussen 70; Vilmund Michelsen 13]

1984

Preliminary Round [Apr 18]
TB          7-0 Sumba
 
Round 1 [Apr 25]
MB          1-0 SÍ
VB          2-0 Royn
Streymur    1-0 Skála 
ÍF          1-2 LÍF
Fram        2-1 AB
 
Round 2
[May 9]
SB          0-3 NSÍ         [forfeited]
SÍF         2-3 HB
KÍ          2-2 B68         [aet, 3-4 pen]
EB          1-6 GÍ
Fram        0-1 MB
B36         4-2 B71
LÍF         1-2 Streymur
[May 31]
VB          1-0 TB
 
Quarterfinals
[Jun 14]
MB          1-4 NSÍ
[Jun 17]
B68         2-1 B36
HB          3-2 Streymur    [aet]
GÍ          4-2 VB
 
Semifinals 

First Legs [Jun 24]
GÍ          2-1 B68
HB          4-1 NSÍ
 
Second Legs [Jul 1]
B68         2-5 GÍ
NSÍ         2-3 HB
 
Final [Aug 16, Skála; att: 250]
HB          2-0 GÍ     
  [Erling Jacobsen 19, Kári Reynheim 68]  

1985

Preliminary Round [Apr 21]    
TB          4-0 Royn
 
Round 1 [May 1]
Fram        1-0 Skála
SÍF         5-1 SÍ
VB          2-1 Sumba
B36         0-1 HB
SB          0-3 AB          [forfeited] 
 
Round 2
[May 15]
SÍF         5-2 AB
[May 16]
Streymur    2-0 B71  
HB          5-0 Fram
TB          1-1 VB          [aet, 5-6 pen]
KÍ          1-0 ÍF
B68         2-3 GÍ
MB          2-3 EB
[May 21]
NSÍ         2-1 LÍF
 
Quarterfinals [May 27]
EB          2-1 VB          [aet]
KÍ          1-1 SÍF         [aet, 1-3 pen]
NSÍ         5-2 Streymur  
GÍ          2-2 HB          [aet, 4-3 pen]
 
Semifinals

First Legs [Jun 2]
NSÍ         3-1 EB
SÍF         2-2 GÍ
 
Second Legs
[Jun 18]
EB          2-2 NSÍ
[Jun 30]
GÍ          4-3 SÍF
 
Final [Sep 29, Fuglafjørður; att: 300]
NSÍ         2-4 GÍ
  [Eyðun Gaardbo 60, 62; Símon Petur Justinussen 5,
   Hans Leo í Bartalsstovu 17, 82, Magnus Gregersen 47] 

1986

Preliminary Round [Apr 20]
Royn        1-2 TB
 
Round 1 [Apr 30]
VB          2-1 Sumba
MB          3-2 SÍF         [aet]
Streymur    1-2 EB
Fram        0-1 Skála
B68         2-3 HB
 
Round 2
[May 7]
TB          5-0 VB
B36         0-1 NSÍ
KÍ          3-0 SB          [SB forfeited]
LIF         4-4 B71         [aet, 5-3 pen]
Skála       0-2 HB
SÍ          0-4 GÍ
[May 14]
AB          0-4 ÍF
EB          0-1 MB
 
Quarterfinals [May 19]
MB          4-4 GÍ          [aet, 5-6 pen]
NSÍ         2-1 HB
KÍ          0-2 LÍF
ÍF          2-0 TB
 
Semifinals

First Legs [Jun 1]
NSÍ         0-0 ÍF
GÍ          2-2 LÍF   
 
Second Legs [Jun 29]
ÍF          4-4 NSÍ         [aet, 5-6 pen]
LÍF         1-1 GÍ          [aet, 3-2 pen]
 
Final [Jul 6, Tórshavn; att: 400]
NSÍ         2-1 LÍF
  [Terji Hansen 58, Abraham Løkin 75; Torfinn Hansen 36]  

1987

Preliminary Round [Apr 12]
HB          3-0 SB          [SB forfeited]
 
Round 1 [Apr 30]
GÍ          6-3 MB
SÍ          1-3 TB
KÍ          6-0 AB  
HB          9-0 Skála
EB          2-1 SÍF
 
Round 2
[May 28]
EB          2-2 Streymur    [aet, 2-3 pen]    
TB          2-1 LÍF
B68         3-3 GÍ          [aet, 3-1 pen]
B36         4-2 KÍ
NSÍ         0-2 ÍF
HB          6-0 VB
[May 30]
Royn        9-3 Sumba
Fram        1-4 B71
 
Quarterfinals
[Jun 5]
TB          1-0 Royn
[Jun 8]
Streymur    0-3 ÍF
B71         0-1 HB
B36         5-0 B68
 
Semifinals

First Legs
[Jun 27]
ÍF          3-0 B36
[Jul 5]
HB          2-0 TB
 
Second Legs [Jul 12]
TB          1-0 HB
B36         2-0 ÍF
 
Final [Aug 2, Tórshavn]
HB          2-2 ÍF
  [Kári Nielsen, Bjarni Jakobsen; Margeir Hansen (2)] 
 
Final Replay [Aug 19, Tórshavn]
HB          3-0 ÍF
  [Bjarni Jakobsen, Julian Hansen. Kári Reynheim]

1988

Round 1 [Apr 10]
Sumba       8-0 Fram
SÍF         7-1 EB
Royn        0-3 TB   
MB          1-0 B36
KÍ          5-2 B71
 
Round 2     
[Apr 16]
ÍF          0-1 NSÍ
VB         10-1 Streymur
[Apr 17]
SÍ          3-4 KÍ
MB          2-0 AB
GÍ          0-4 TB
G68         2-3 LÍF         [aet]
Skála       4-0 SÍF
Sumba       1-4 HB
 
Quarterfinals [Apr 24]
LÍF         2-1 TB
KÍ          1-2 MB
HB          7-1 VB
Skála       2-3 NSÍ         [aet]
 
Semifinals   
     
First Legs [May 12]
NSÍ         1-2 LÍF
MB          2-1 HB
 
Second Legs May 23]
LÍF         1-2 NSÍ         [aet, 4-5 pen]                  
HB          1-0 MB          [aet, 5-4 pen]
 
Final [Jul 3, Tórshavn]
HB          1-0 NSÍ
  [Joánnes Jakobsen 4]

1989

Round 1 [Apr 2]
KÍ          6-0 EB
ÍF          4-3 MB
Fram        0-6 VB
Skála       1-4 B36     
LÍF         3-0 AB
 
Round 2
[Apr 23]
NSÍ         1-0 KÍ
VB          3-1 LÍF  
Sumba       0-1 TB          [aet]
SÍ          1-6 B36
Royn        0-2 SÍF
[Apr 25]
B68         2-1 GÍ
[May 1] 
ÍF          1-1 HB          [aet, 2-3 pen]
Streymur    0-1 B71
 
Quarterfinals [May 4]
NSÍ         1-2 VB
B68         1-2 B71
B36         1-4 HB
TB          2-1 SÍF
 
Semifinals

First Legs [Jun 5]
VB          0-1 HB
B71         2-3 TB
 
Second Legs [Jun 20]
TB          0-1 B71         [aet, 2-4 pen]
HB          3-0 VB    
 
Final [Aug 16, Tórshavn; att: 2.000]           
HB          1-1 B71
  [Joánnes Jakobsen 21; Piotr Krakowski 38]
 
Final Replay [Aug 30, Tórshavn; att: 2.000]
HB          2-0 B71 
  [Gunnar Mohr 24, 38]

1990

Round 1 [Apr 8]
VB          2-0 Sumba
Royn        1-4 SÍF
ÍF          4-2 SÍ
Fram        1-2 Skála       [aet]
EB          0-3 B36
          
Round 2 [Apr 16]
LÍF         5-0 ÍF
KÍ          2-1 HB
B71         5-1 Skála
VB          6-0 B68  
B36         3-0 NSÍ
TB          9-1 Streymur
AB          1-9 GÍ
MB          3-1 SÍF
 
Quarterfinals [Apr 22]
B71         2-3 MB
TB          4-0 B36
KÍ          1-1 VB          [aet, 5-4 pen]
GÍ          6-1 LÍF
 
Semifinals

First Legs
[May 24]
TB          3-1 GÍ
[May 30]
MB          0-3 KÍ
 
Second Legs [Jun 19]
KÍ          2-3 MB
GÍ          4-1 TB          [aet]
 
Final [Aug 22, Tórshavn; att: 270]
GÍ          1-6 KÍ
  [Per Dalheim 30;  Beinir Poulsen 25, Kurt Mørkøre 37, Olgar Danielsen 53,
   Allan Mørkøre 58, Todi Jónsson 78]                

1991

Round 1 [Mar 30]
MB          1-4 VB
KÍ          1-2 SÍF 
ÍF          1-5 GÍ
HB          6-2 Royn
B68         1-1 B71         [aet, 5-4 pen]
 
Round 2 [Apr 1]
Sumba       3-0 EB
B36        10-0 SÍ
Streymur    1-2 TB 
AB          0-2 HB
Skála       1-0 SÍF
NSÍ         2-2 VB          [aet, 4-2 pen]
 
Quarterfinals [Apr 26]
B68         1-3 NSÍ
TB          3-2 GÍ          [aet]
Sumba       2-3 HB          [aet]
Skála       1-6 B36
 
Semifinals

First Legs
[May 9]
HB          1-1 TB
[Jun 5]
NSÍ         1-0 B36
 
Second Legs
[Jun 5]
TB          1-1 HB          [aet, 2-3 pen]
[Jun 19]
B36         2-0 NSÍ         [aet]
 
Final [Aug 14, Tórshavn]  
B36         1-0 HB  
  [Bergur Magnussen]        

1992

Round 1 
[Apr 11]
SÍF         1-0 Skála
[Apr 12]
VB          4-2 B71
TB          2-1 B36         [aet]
Royn        5-0 Fram
EB          0-4 B68
 
Round 2
[Apr 15]
TB          2-1 Streymur
[Apr 16]
KÍ          4-0 LÍF
ÍF          2-1 VB
HB          2-0 GÍ
B68         3-1 Royn
SÍF         2-1 Sumba       [aet]     
AB          0-3 MB
NSÍ         2-0 SÍ
 
Quarterfinals
KÍ          5-0 B68
MB          3-1 SÍF         [aet]
ÍF          1-2 NSÍ
TB          3-4 HB
 
Semifinals

First Legs
[Jun 5]
HB          1-0 NSÍ
[Jun 12]
KÍ          1-1 MB    
 
Second Legs [Jun 24]
NSÍ         0-5 HB
MB          0-3 KÍ
 
Final [Aug 12, Tórshavn]
HB          1-0 KÍ
    [Gunnar Mohr]  

1993

Preliminary Round [Mar 21]
Fram        4-0 Skansin
Driv        2-3 KB
 
Round 1
[Mar 27]
SÍF         3-2 Sumba
EB/Streymur 3-2 Royn 
[Mar 28]
KB          1-5 Skála
Fram        2-7 Æsir
[Mar 30]
MB          1-1 NSÍ         [aet, 4-6 pen]   
 
Round 2 [Apr 4]
VB          6-1 Æsir
GÍ          2-1 B68
B71         3-0 LÍF
Skála       2-6 ÍF  
B36         3-1 NSÍ         [aet]
SÍF         3-1 EB/Streymur
SÍ          0-1 KÍ
HB          4-0 TB
 
Quarterfinals
[Apr 7]
VB          3-0 KÍ
[Apr 8]
B71         8-1 SÍF
GÍ          1-3 HB
B36         3-2 ÍF
 
Semifinals

First Legs
[May 28]
HB          4-0 VB
[May 29]
B71         1-1 B36
 
Second Legs [Jul 3]
VB          4-3 HB
B36         1-2 B71
 
Final [Aug 3, Tórshavn]
HB          1-1 B71
  [Rudi Nolsøe 20; Páll á Reynatúgvu 85]
 
Final Replay [Sep 22, Tórshavn; att: 1.550]
HB          1-2 B71
  [Hans Petur i Brekkunum 45; Torbjørn Jensen 35, Páll á Reynatúgvu 49]   

1994

Round 1
[Mar 26]
LÍF         1-3 Sumba
[Mar 27]
Royn        9-0 AB
Fram        0-9 FS Vágar
VB          8-1 Æsir    
Skála       6-0 Skansin
SÍ         13-0 KB
 
Round 2
[Apr 4]
KÍ          4-0 Skála
FS Vágar    0-3 HB          [aet]
VB          2-0 Sumba
TB          6-2 SÍ
Royn        0-2 B71
NSÍ         3-1 EB/Streymur
[Apr 6]
B36         2-0 B68
ÍF          0-2 GÍ
 
Quarterfinals
[Apr 9]
B71         2-1 TB
[Apr 10]
VB          1-1 KÍ          [aet, 3-4 pen]
NSÍ         2-1 B36
HB          4-3 GÍ   
 
Semifinals

First Legs [Apr 17]
HB          1-4 B71
KÍ          1-2 NSÍ  
 
Second Legs [May 12]
B71         3-3 HB
NSÍ         1-4 KÍ          [aet, 0-2 pen]
 
Final [Aug 3, Tórshavn; att: 1.800]
B71         1-2 KÍ   
  [Eli Hentze 83; Jákup Mikkelsen 39, Arnold Joensen 79]

1995

Preliminary Round
[Mar 19]
SÍ          awd Skála       [awarded to SÍ]
[Mar 23]
AB          3-4 Æsir  
 
Round 1
[Mar 26]
Skansin     3-2 Æsir  
Fram        2-0 KB          [aet]
[Apr 12]
Royn        1-3 SÍ
 
Group Stage

Final Tables:

Group 1
 1.NSÍ          6   5  1  0  25- 3  16
 2.B71          6   2  3  1  14- 6   9
 3.ÍF           6   1  2  3  14-14   5
 4.Fram         6   1  0  5   3-33   3
 
Group 2
 1.HB           6   4  1  1  39- 5  13
 2.Sumba/VB     6   4  1  1  29- 7  13
 3.B36          6   3  0  3  24-11   9
 4.Skansin      6   0  0  6   0-69   0
 
Group 3
 1.GÍ           6   6  0  0  19- 6  18
 2.B68          6   4  0  2  14- 8  12
 3.EB/Streymur  6   0  2  4   5-13   2
 4.LÍF          6   0  2  4   9-20   2
 
Group 4
 1.KÍ           6   4  2  0  18- 8  14
 2.TB           6   3  2  1  16- 9  11
 3.FS Vágar     6   3  0  3  15-13   9
 4.SÍ           6   0  0  6   9-28   0             
 
Quarterfinals [May 12]
B71         1-2 HB                      
B68         3-2 NSÍ         [aet]
TB          1-0 GÍ
KÍ          2-1 Sumba/VB     
    
Semifinals

First Legs [Jun 21]
TB          2-1 HB
KÍ          0-3 B68
 
Second Legs [Jun 28]
HB          4-0 TB
B68         0-2 KÍ
 
Final [Aug 16, Tórshavn]
B68         1-3 HB
  [Aksel Højgaard 78; Rúni Nolsøe 23, Andreas Hansen 43, Eyðun Samuelsen 77]   

list of finals


About this document

Source: http://www.faroesoccer.com/

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 5 Mar 2020

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.