France (Women) First Level 2000/01

Championnat Feminin National, Division 1A

NB: 4-2-1 point system

Final Table:

 1.Juvisy FCF          22 17  3	 2 72-26  76  Playoff
 2.TOAFC Toulouse      22 16  5	 1 62-17  75  Playoff
 3.La Roche	       22 14  3	 5 59-30  67  Playoff
 4.Lyon FCF            22 13  2	 7 57-35  63  Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.St-Memmie           22 11  2	 9 53-41  57
 6.Montpellier         22 10  2	10 40-38  54
 7.Soyaux ASJ          22  8  8	 6 44-44  54
 8.St-Brieuc FF        22  8  4 10 50-50  50
 9.Schiltigheim        22  8  4	10 39-42  50
--------------------------------------------
10.Cormelles           22  6  2	14 48-77  42  Relegated
11.Quimper 2000	       22  2  2	18 34-89  30  Relegated
12.Marseille FC        22  0  1	21 32-101 21  [-2] Relegated  

NB: Marseille 2 pts deducted 
   
Round 1 [Dec 17 - rescheduled from Sep 10]
Montpellier	5-2 St-Brieuc FF
La Roche	3-0 Quimper 2000
Lyon FCF	1-2 Cormelles
Soyaux ASJ	2-4 Juvisy FCF
TOAFC Toulouse	1-0 Schiltigheim
Marseille FC	2-6 St-Memmie

Round 2 
[Sep 16]
St-Brieuc	2-0 La Roche
[Sep 17]
Cormelles	1-3 Montpellier
Schiltigheim	1-1 Soyaux ASJ
Juvisy FCF	2-1 Lyon FCF
St-Memmie	6-2 Quimper 2000
Marseille FC	0-2 TOAFC Toulouse

Round 3 [Sep 24]
Quimper 2000	1-5 St-Brieuc
La Roche	5-0 Cormelles
Montpellier	2-1 Juvisy FCF
Lyon FCF	1-0 Schiltigheim
Soyaux ASJ	2-0 Marseille FC
TOAFC Toulouse	4-0 St-Memmie

Round 4
[Sep 30] 
TOAFC Toulouse	1-1 Soyaux ASJ 
[Oct 1]
Juvisy FCF	3-1 La Roche
Cormelles	6-4 Quimper 2000
Schiltigheim	2-1 Montpellier
St-Memmie	3-0 St-Brieuc FF
Marseille FC	0-2 Lyon FCF

Round 5 
[Oct 7]
St-Brieuc FF	4-1 Cormelles 
[Oct 8]
La Roche	4-0 Schiltigheim
Quimper 2000	2-6 Juvisy FCF
Montpellier	3-0 Marseille FC
Lyon FCF	3-5 TOAFC Toulouse
Soyaux ASJ	2-1 St-Memmie

Round 6 
[Oct 21]
Soyaux AJ	1-1 Lyon FCF
[Oct 22]
Juvisy FCF	2-1 St-Brieuc FF
Schiltigheim	4-1 Quimper 2000
TOAFC Toulouse	1-0 Montpellier
St-Memmie	4-1 Cormelles
Marseille FC	3-4 La Roche

Round 7 
[Nov 4]
St-Brieuc FF	2-1 Schiltigheim 
[Nov 5]
La Roche	0-3 TOAFC Toulouse
Montpellier	2-3 Soyaux ASJ
Lyon FCF	3-2 St-Memmie
[Jan 14]
Quimper 2000 	6-0 Marseille FC
[Jan 21]
Cormelles	2-4 Juvisy FCF

Round 8 
[Nov 12]
Lyon FCF	5-0 Montpellier
Soyaux ASJ	3-3 La Roche
Schiltigheim	3-0 Cormelles
TOAFC Toulouse	9-0 Quimper 2000
Marseille FC	2-2 St-Brieuc FF
[May 1]
St-Memmie	2-5 Juvisy FCF

Round 9 [Nov 26]
La Roche	1-3 Lyon FCF
Juvisy FCF	7-2 Schiltigheim
Quimper 2000	3-5 Soyaux ASJ
St-Brieuc FF	2-2 TOAFC Toulouse
Montpellier	0-1 St-Memmie
Cormelles	7-5 Marseille FC

Round 10 [Dec 3]
Lyon FCF	2-0 Quimper 2000
St-Memmie	3-1 Schiltigheim
Montpellier	0-3 La Roche
Soyaux ASJ	0-0 St-Brieuc FF
TOAFC Toulouse	5-1 Cormelles
Marseille FC	1-4 Juvisy FCF

Round 11 
[Dec 9]
St-Brieuc FF	1-2 Lyon FCF 
[Dec 10]
Cormelles	4-1 Soyaux ASJ
Juvisy FCF	1-1 TOAFC Toulouse
Schiltigheim	5-1 Marseille FC
St-Memmie	0-4 La Roche
[Jan 21]
Quimper 2000	2-3 Montpellier

Round 12 
[Jan 28]
Montpellier	1-1 Cormelles
Soyaux ASJ	1-1 Schiltigheim
La Roche	3-1 St-Brieuc FF
Lyon		3-4 Juvisy FCF
TOAFC Toulouse	4-2 Marseille FC
[Mar 18]
Quimper 2000	0-6 St-Memmie

Round 13 
[Feb 3]
St-Brieuc FF	4-4 Quimper 2000 
[Feb 4]
Juvisy FCF	1-0 Montpellier
Cormelles	1-3 La Roche
Schiltigheim	1-3 Lyon
Marseille FC	1-7 Soyaux ASJ
St-Memmie	1-3 TOAFC Toulouse

Round 14 [Feb 11]
Montpellier	0-2 Schiltigheim
St-Brieuc FF	3-1 St-Memmie
Quimper 2000	3-5 Cormelles
La Roche	0-0 Juvisy FCF
Soyaux ASJ	0-0 TOAFC Toulouse
Lyon		5-0 Marseille FC

Round 15 
[Feb 25]
Juvisy FCF	2-0 Quimper 2000
Schiltigheim	1-3 La Roche
Marseille FC	4-6 Montpellier
TOAFC Toulouse	3-2 Lyon
St-Memmie	5-1 Soyaux ASJ
[May 1]
Cormelles	4-6 St-Brieuc FF

Round 16 [Mar 4]
St-Brieuc FF	0-4 Juvisy FCF
Lyon		5-0 Soyaux ASJ
Quimper 2000	0-0 Schiltigheim
Montpellier	1-0 TOAFC Toulouse
Cormelles	0-2 St-Memmie
La Roche	7-2 Marseille FC

Round 17 [Mar 11]
Marseille FC	2-4 Quimper 2000
TOAFC Toulouse	0-0 La Roche
Schiltigheim	6-2 St-Brieuc FF
Soyaux ASJ	1-1 Montpellier
Juvisy FCF	5-1 Cormelles
St-Memmie	3-0 Lyon

Round 18 
[Mar 25]
La Roche	0-4 Soyaux ASJ
St-Brieuc FF	9-3 Marseille FC
Montpellier	1-4 Lyon
Juvisy FCF	1-1 St-Memmie
[Apr 15]
Cormelles	1-4 Schiltigheim
[May 1]
Quimper 2000	0-4 TOAFC Toulouse

Round 19 [Apr 1]
Marseille FC	1-3 Cormelles
Soyaux ASJ	3-0 Quimper 2000
Lyon		3-4 La Roche
TOAFC Toulouse	3-1 St-Brieuc FF
St-Memmie	1-4 Montpellier
Schiltigheim	0-3 Juvisy FCF

Round 20 [Apr 22]
La Roche	2-0 Montpellier
Quimper 2000	1-3 Lyon
St-Brieuc FF	2-0 Soyaux ASJ
Cormelles	1-4 TOAFC Toulouse
Schiltigheim	1-1 St-Memmie
Juvisy FCF	6-0 Marseille FC

Round 21 
[Apr 28]
Lyon		1-0 St-Brieuc FF
Soyaux ASJ	5-2 Cormelles
[Apr 29]
Montpellier	5-0 Quimper 2000
TOAFC Toulouse	3-0 Juvisy FCF
Marseille FC	2-3 Schiltigheim
La Roche	3-0 St-Memmie

Round 22 [May 6]
Quimper 2000	1-6 La Roche
St-Brieuc FF	1-2 Montpellier
Cormelles	4-4 Lyon
Juvisy FCF	7-1 Soyaux ASJ
Schiltigheim	1-4 TOAFC Toulouse
St-Memmie	4-1 Marseille FC

Final Table:

 1.Juvisy FCF          22 17  3	 2 72-26  76  Playoff
 2.TOAFC Toulouse      22 16  5	 1 62-17  75  Playoff
 3.La Roche	       22 14  3	 5 59-30  67  Playoff
 4.Lyon FCF            22 13  2	 7 57-35  63  Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.St-Memmie           22 11  2	 9 53-41  57
 6.Montpellier         22 10  2	10 40-38  54
 7.Soyaux ASJ          22  8  8	 6 44-44  54
 8.St-Brieuc FF        22  8  4 10 50-50  50
 9.Schiltigheim        22  8  4	10 39-42  50
--------------------------------------------
10.Cormelles           22  6  2	14 48-77  42  Relegated
11.Quimper 2000	       22  2  2	18 34-89  30  Relegated
12.Marseille FC        22  0  1	21 32-101 21  [-2] Relegated  

NB: Marseille 2 pts deducted 

Promoted: Paris St-Germain, Caluire and Tours 

Championship Playoff:

Play-off for Championship

Final Table:

 1.TOAFC Toulouse       3  3  0  0  6- 0  13  [ 1]  Champions
 2.La Roche	        3  1  1  1  2- 3   7
 3.Juvisy FCF           3  0  1  2  1- 3   6  [ 2]
 4.Lyon FCF             3  0  2  1  2- 5   5

NB: bonus points for regular season between square brackets

Round 1 [May 20]
Juvisy FCF       0-1 La Roche
TOAFC Toulouse   3-0 Lyon

Round 2 [May 27]
Juvisy FCF       0-1 TOAFC Toulouse
La Roche         1-1 Lyon

Round 3 [Jun 3]
Lyon             1-1 Juvisy FCF
TOAFC Toulouse   2-0 La Roche

Final Table:

 1.TOAFC Toulouse       3  3  0  0  6- 0  13  [ 1]  Champions
 2.La Roche	        3  1  1  1  2- 3   7
 3.Juvisy FCF           3  0  1  2  1- 3   6  [ 2]
 4.Lyon FCF             3  0  2  1  2- 5   5

NB: bonus points for regular season between square brackets


Toulouse Olympique Aérospatiale Club (Squad) :

Goalkeeper : Céline Marty
Defender   : Natacha Burg
             Marie Cizac
             Dominique Geminiano
             Magalie Luscan
             Audrey Monicole
             Myriam Saidi
             Céline Suc
             Sabrina Viguier
             Elodie Woock
Midfield   : Gaëlle Blouin
             Caroline Bouscatel
             Céline Bonnet
             Valérie Destic
             Marie-Ange Kramo
             Marie-Joëlle Kramo
             Karine Pavallier
             Aurélie Samptiaux
Forward    : Mélanie Briche
             Christelle Caillard
             Anne Maille
             Sandrine Rouquet
             Emmanuel Royer
             Lilas Traika
             Anne Zénoni
Trainer    : Jean-Pierre Bonnet 



France (Women) Second Level 2000/01

Championnat Feminin National, Division 1B

NB: 4-2-1 points system

Groupe A

Round 1 [Sep 17]
Compiegne        	5-5 St-Quentin FF
Henin-Beaumont   	1-2 Bruay-La Buissiere
Tremblay FC      	3-2 Valenciennes
Epinal        		2-5 St-Maur VGA
Evreux		        0-5 Paris St-Germain

Round 2 [Oct 1]
St-Quentin FF		1-4 Henin-Beaumont
Bruay-La Buissiere	7-2 Epinal
Valenciennes		0-4 Compiegne
Paris St-Germain	5-1 St-Maur VGA
Evreux			2-1 Tremblay FC

Round 3 [Oct 8]
Compiegne		4-1 Evreux
Henin-Beaumont		6-0 Valenciennes
Tremblay FC		1-2 Paris St-Germain
St-Maur VGA		3-3 Bruay-La Buissiere
Epinal			3-6 St-Quentin FF

Round 4 [Oct 22]
St-Quentin FF		5-3 St-Maur VGA
Valenciennes		1-2 Epinal
Tremblay FC		2-3 Compiegne
Paris St-Germain	5-2 Bruay-La Buissiere
Evreux			4-2 Henin-Beaumont

Round 5 
[Nov 5]
Compiegne		2-1 Paris St-Germain
Henin-Beaumont		6-0 Tremblay FC
St-Maur VGA		4-1 Valenciennes
Epinal			4-3 Evreux
[Feb 18]
Bruay-La Buissiere	2-4 St-Quentin FF

Round 6 
[Nov 12]
Tremblay FC		4-2 Epinal
Paris St-Germain	6-0 St-Quentin FF
Compiegne		1-1 Henin-Beaumont
[Jan 7]
Valenciennes		2-4 Bruay-La Buissiere
[Jan 21]
Evreux		 	1-1 St-Maur VGA

Round 7 
[Nov 26]
Epinal			2-4 Compiegne
Henin-Beaumont		0-1 Paris St-Germain
[Jan 14]
St-Quentin FF		6-0 Valenciennes
Bruay-La Buissiere	4-1 Evreux
St-Maur VGA		1-1 Tremblay FC

Round 8 [Dec 3]
Compiegne		3-2 St-Maur VGA
Henin-Beaumont	       15-0 Epinal
Tremblay FC		2-3 Bruay-La Buissiere
Paris St-Germain	6-0 Valenciennes
Evreux			1-2 St-Quentin FF

Round 9 
[Dec 10]
Epinal		       0-13 Paris St-Germain
St-Quentin FF		2-4 Tremblay FC
Valenciennes		0-2 Evreux
St-Maur VGA		2-2 Henin-Beaumont
[Feb 25]
Bruay-La Buissiere	1-3 Compiegne

Round 10 
[Jan 28]
Henin-Beaumont		3-1 St-Quentin FF
Epinal			0-8 Bruay-La Buissiere
Compiegne		7-0 Valenciennes
St-Maur VGA		0-2 Paris St-Germain
[Feb 25]
Tremblay FC		0-1 Evreux

Round 11 [Feb 4]
Evreux			2-2 Compiegne
Valenciennes		0-3 Henin-Beaumont
Paris St-Germain	9-0 Tremblay FC
Bruay-La Buissiere	2-2 St-Maur VGA
St-Quentin FF		8-1 Epinal

Round 12 
[Feb 11]
Epinal			4-2 Valenciennes
Compiegne	       10-1 Tremblay FC
Bruay-La Buissiere	0-1 Paris St-Germain
Henin-Beaumont		1-1 Evreux
[Feb 25]
St-Maur VGA		1-1 St-Quentin FF

Round 13 [Mar 4]
Paris St-Germain	1-0 Compiegne
St-Quentin FF		2-1 Bruay-La Buissiere
Tremblay FC		1-5 Henin-Beaumont
Valenciennes		1-2 St-Maur VGA
Evreux			7-0 Epinal

Round 14 [Mar 11]
Henin-Beaumont		2-2 Compiegne
Bruay-La Buissiere	5-0 Valenciennes
Epinal			1-4 Tremblay FC
St-Quentin FF		3-0 Paris St-Germain
Evreux			2-1 St-Maur VGA

Round 15 
[Mar 25]
Compiegne		9-0 Epinal
[Apr 8]
Valenciennes		0-4 St-Quentin FF
Evreux			1-5 Bruay-La Buissiere
Tremblay FC		2-1 St-Maur VGA
[Apr 22]
Paris St-Germain	2-0 Henin-Beaumont

Round 16 
[Apr 1]
Epinal			1-6 Henin-Beaumont
Bruay-La Buissiere	6-1 Tremblay FC
St-Quentin FF		6-2 Evreux
[Apr 15]
St-Maur VGA		0-1 Compiegne
[May 1]
Valenciennes		0-4 Paris St-Germain

Round 17 [Apr 29]
Tremblay FC		1-2 St-Quentin FF
Compiegne		0-4 Bruay-La Buissiere
Evreux			8-1 Valenciennes
Henin-Beaumont		2-1 St-Maur VGA
Paris St-Germain       10-0 Epinal

Round 18 [May 6]
St-Quentin FF		1-1 Compiegne

Bruay-La Buissiere	0-2 Henin-Beaumont

Valenciennes		1-4 Tremblay FC

St-Maur VGA	       10-1 Epinal

Paris St-Germain	3-1 Evreux


Final Table:

1.  Paris St-Germain		66  18  16 0  2  76-10  +66 Promoted
-----------------------------------------------------------  
2.  Compiègne CHE	 	56  18  11 5  2  61-26  +35  
3.  St-Quentin FF	 	54  18  11 3  4  60-38  +22  
4.  Hénin-Beaumont FCF	 	52  18  10 4  4  61-20  +41  
5.  Bruay-Labuissière	 	50  18  10 2  6  59-32  +27  
6.  Evreux		 	42  18   7 3  8  40-42   -2  
7.  Tremblay F.C.	 	37  18   6 1 11  32-59  -27
-----------------------------------------------------------  
8.  St-Maur VGA		 	36  18   4 6  8  40-37   +3 Relegation Playoff
9.  Epinal AS.FF	 	27  18   3 0 15  25-122 -97 Relegated   
10. Valenciennes	 	18  18   0 0 18  10-79  -68 Relegated   

Groupe B

Round 1 [Sep 17]
Monaco       		1-1 Valence FCF
Caluire SC        	4-1 St-Cyr FCF
Nord Allier FCF 	5-0 Ambilly FC
Albi PTT         	1-1 FF Besancon
Vitrolles           	0-8 Monteux FC

Round 2 [Oct 1]
Valence FCF		2-3 Caluire SC
St-Cyr FCF		4-1 Albi PTT
Ambilly FC		3-2 Monaco
Monteux FC		2-0 FF Besancon
Vitrolles		1-2 Nord Allier FCF

Round 3 [Oct 8]
Monaco	           	2-1 Vitrolles
Caluire SC		4-0 Ambilly FC
Nord Allier FCF 	1-3 Monteux FC
FF Besancon		2-1 St-Cyr FCF
Albi PTT		1-1 Valence FCF

Round 4 [Oct 22]
Ambilly FC		0-1 Albi PTT
Valence FCF		3-2 FF Besancon
Mord Allier FCF 	1-1 Monaco
Monteux FC		2-0 St-Cyr FCF
Vitrolles		1-5 Caluire SC

Round 5 [Nov 5]
St-Cyr FCF 		2-2 Valence FCF
Monaco		        0-1 Monteux FC
Caluire SC		9-3 Nord Allier FCF
FF Besancon		2-3 Ambilly FC
Albi PTT		0-5 Vitrolles

Round 6 [Nov 12]
Monaco        		0-2 Caluire SC
Ambilly FC		1-3 St-Cyr FCF
Monteux FC		1-3 Valence FCF
Vitrolles		3-0 Besancon
Nord Allier FCF 	5-1 Albi PTT

Round 7 [Nov 26]
Valence FCF		2-1 Ambilly FC
St-Cyr FCF		0-2 Vitrolles
Caluire SC		1-1 Monteux FC
Nord Allier FCF 	0-2 Besancon
Albi PTT		1-1 Monaco

Round 8 
[Dec 3]
Caluire SC	       10-0 Albi PTT
St-Cyr FCF		2-3 Nord Allier FCF
Monteux FC		1-1 Ambilly FC
Vitrolles		0-1 Valence FCF
[Dec 17]
Monaco		        0-0 FF Besancon

Round 9 
[Dec 10]
FF Besancon		1-6 Caluire SC
Valence FCF		1-3 Nord Allier FCF
St-Cyr FCF		3-1 Monaco
Albi PTT		1-2 Monteux FC
[Feb 18]
Ambilly FC		1-1 Vitrolles

Round 10 
[Jan 28]
Monaco	        	1-1 Ambilly FC
FF Besancon		2-3 Monteux FC
Caluire SCC		4-1 Valence FCF
Nord Allier FCF 	2-3 Vitrolles
[Feb 18]
Albi PTT		0-1 St-Cyr FCF

Round 11 [Feb 4]
Vitrolles		0-0 Monaco
Ambilly FC		0-5 Caluire SC
Monteux FC		2-0 Nord Allier FCF
St-Cyr FCF		2-1 FF Besancon
Valence FCF		3-0 Albi PTT

Round 12 [Feb 11]
Albi PTT		2-3 Ambilly FC
FF Besancon		1-0 Valence FCF
Monaco		        2-2 Nord Allier FCF
St-Cyr FCF		1-2 Monteux FC
Caluire SC		3-1 Vitrolles

Round 13 [Mar 4]
Monteux FC		1-0 Monaco
Valence FCF		2-1 St-Cyr FCF
Nord Allier FCF 	2-1 Caluire SC
Ambilly FC		0-1 FF Besancon
Vitrolles		0-1 Albi PTT

Round 14 [Mar 11]
Caluire SC		2-0 Monaco
St-Cyr FCF		0-2 Ambilly FC
Albi PTT		1-3 Nord Allier FCF
Valence FCF		2-1 Monteux FC
FF Besancon		1-0 Vitrolles

Round 15 [Mar 25]
Monaco      		1-0 Albi PTT
Ambilly FC		1-2 Valence FCF
Vitrolles		0-0 St-Cyr FCF
Monteux FC		1-2 Caluire SC
FF Besancon		3-1 Nord Allier FCF

Round 16 [Apr 1]
FF Besancon		1-1 Monaco
Albi PTT		4-2 Caluire SC
Nord Allier FCF 	2-1 St-Cyr FCF
Ambilly FC		2-2 Monteux FC
Valence FCF		0-3 Vitrolles

Round 17 [Apr 29]
Monaco	          	3-1 St-Cyr FCF
Nord Allier FCF 	6-2 Valence FCF
Vitrolles		1-1 Ambilly FC
Caluire SC		2-2 FF Besancon
Monteux FC		1-1 Albi PTT

Round 18 [May 6]
Valence FCF		1-2 Monaco
St-Cyr FCF		1-0 Caluire SC
Ambilly FC		1-6 Nord Allier FCF
FF Besancon		4-0 Albi PTT
Monteux FC		3-0 Vitrolles

Table:

1.  Caluire S.C.	 	59  18  13 2  3  65-21  +44 Promoted
-----------------------------------------------------------  
2.  Monteux FC		 	55  18  11 4  3  37-17  +20  
3.  Nord-Allier F	 	50  18  10 2  6  47-36  +11  
4.  Valence FCF		 	45  18   8 3  7  29-33   -4  
5.  Besançon UFF	 	43  18   7 4  7  26-28   -2
6.  Monaco OS		 	38  18   4 8  6  18-22   -4  
7.  St-Cyr FCF		 	38  18   6 2 10  24-30   -6
-----------------------------------------------------------    
8.  Vitrolles Entente	 	37  18   5 4  9  22-30   -8 Relegation Playoff
9   Ambilly FC		 	35  18   4 5  9  21-41  -20 Relegated  
10. Albi ASPTT		 	31  18   3 4 11  16-47  -31 Relegated   

Groupe C

Round 1 [Sep 17]
Conde sur Noireau	1-2 Angers LC
Poitiers 3 Cites	1-0 Tours EC
Le Rheu	          	1-5 La Rochelle
St-Herblain     	2-2 Orleans
Montigny Le Bretonneux	4-0 Vannes PTT

Round 2 [Oct 1]
Angers LC		1-1 Poitiers 3 Cites
Tours EC		1-1 St-Herblain
La Rochelle		3-3 Conde sur Noireau
Vannes PTT		1-5 Orleans
Montigny Le Bretonneux	2-1 Le Rheu

Round 3 [Oct 8]
Conde sur Noireau	6-0 Montigny Le Bretonneux
Poitiers 3 Cites	1-6 La Rochelle
Le Rheu			2-4 Vannes PTT
Orleans			2-2 Tours EC
St-Herblain		1-3 Angers LC

Round 4 [Oct 22]
Angers LC		3-0 Orleans
La Rochelle		4-6 St-Herblain
Le Rheu			1-7 Conde sur Noireau
Vannes PTT		0-5 Tours EC
Montigny Le Bretonneux	1-0 Poitiers 3 Cites

Round 5 
[Nov 5]
Conde sur Noireau	1-1 Vannes PTT
Poitiers 3 Cites	5-1 Le Rheu
Orleans			0-2 La Rochelle
[Nov 19]
St-Herblain		3-0 Montigny Le Bretonneux
[Dec 17]
Tours EC		1-1 Angers LC

Round 6 
[Nov 12]
Conde sur Noireau	0-1 Poitiers 3 Cites
Vannes PTT		0-0 Angers LC
Montigny Le Bretonneux	0-4 Orleans
[Feb 25]
La Rochelle		2-5 Tours EC
Le Rheu			1-7 St-Herblain

Round 7 
[Nov 26]
Angers LC		2-1 La Rochelle
Orleans			3-2 Le Rheu
St-Herblain		1-0 Conde sur Noireau
[Dec 17]
Poitiers 3 Cites	1-0 Vannes PTT
[Apr 8]
Tours EC		1-0 Montigny Le Bretonneux

Round 8 
[Dec 3]
Conde sur Noireau	0-0 Orleans
Poitiers 3 Cites	0-1 St-Herblain
Vannes PTT		1-3 La Rochelle
Montigny Le Bretonneux	2-1 Angers LC
[Mar 18]
Le Rheu		       0-13 Tours EC

Round 9 
[Dec 10]
Poitiers 3 Cites	1-3 Orleans
Angers LC		3-1 Le Rheu
La Rochelle		2-0 Montigny Le Bretonneux
[Jan 21]
St-Herblain       	5-2 Vannes PTT
Tours EC		1-2 Conde sur Noireau

Round 10 
[Jan 28]
Poitiers 3 Cites	1-0 Angers LC
Orleans			1-1 Vannes PTT
[Feb 18]
St-Herblain		1-2 Tours EC
Conde sur Noireau	w/o La Rochelle           [forfait Conde s/N; awarded 0-3]
Le Rheu			1-3 Montigny Le Bretonneux

Round 11 [Feb 4]
Montigny Le Bretonneux	0-0 Conde sur Noireau
La Rochelle		1-2 Poitiers 3 Cites
Vannes PTT		9-0 Le Rheu
Tours EC		2-0 Orleans
Angers LC		1-2 St-Herblain

Round 12 
[Feb 11]
Orleans			1-1 Angers LC
St-Herblain		4-1 La Rochelle
Conde sur Noireau	w/o Le Rheu               [forfait Le Rheu; awarded 3-0]
Poitiers 3 Cites	0-0 Montigny Le Bretonneux
[Apr 22]
Tours EC		5-0 Vannes PTT

Round 13 [Mar 4]
Vannes PTT		0-1 Conde sur Noireau
Tours EC		3-0 Angers LC
Le Rheu			1-3 Poitiers 3 Cites
La Rochelle		2-3 Orleans
Montigny Le Bretonneux	1-2 St-Herblain

Round 14 
[Mar 11]
Poitiers 3 Cites	0-0 Conde sur Noireau
St-Herblain	       10-1 Le Rheu
Angers LC		2-2 Vannes PTT
Orleans			3-1 Montigny Le Bretonneux
[Apr 15]
Tours EC		2-1 La Rochelle

Round 15 
[Mar 25]
La Rochelle		1-0 Angers LC
[Apr 8]
Le Rheu			w/o Orleans               [forfait Le Rheu; awarded 0-3]
Conde sur Noireau	1-1 St-Herblain
[May 1]
Montigny Le Bretonneux	2-1 Tours EC
Vannes PTT		0-5 Poitiers 3 Cites

Round 16 [Apr 1]
Orleans			2-1 Conde sur Noireau
St-Herblain		4-0 Poitiers 3 Cites
La Rochelle		1-1 Vannes PTT
Angers LC		1-1 Montigny Le Bretonneux
Tours EC		w/o Le Rheu               [forfait Le Rheu; awarded 3-0]

Round 17 [Apr 29]
Le Rheu			w/o Angers LC             [forfait Le Rheu; awarded 0-3]
Conde sur Noireau	1-3 Tours EC
Montigny Le Bretonneux	2-1 La Rochelle
Orleans			1-2 Poitiers 3 Cites
Vannes PTT		2-3 St-Herblain

Round 18 [May 6]
Angers LC		2-0 Conde Sur Noireau

Tours LC		3-1 Poitiers 3 Cites

La Rochelle		w/o Le Rheu               [forfait Le Rheu; awarded 3-0]
Orleans			4-3 St-Herblain

Vannes PTT		0-3 Montigny Le Bretonneux

Final Table:

1.  Tours EC		 	57  18  12 3  3  53-15  +38 Promoted
-----------------------------------------------------------  
2.  St-Herblain		 	57  18  12 3  3  57-26  +31   
3.  Orléans		 	50  18   9 5  4  37-26  +11  
4.  Poitiers 3 Cités	 	48  18   9 3  6  25-23   +2
5.  Angers L.C.BL.	 	45  18   7 6  5  26-19   +7  
6.  Montigny-le Bretonneux	45  18   8 3  7  22-27   -5    
7.  La Rochelle		 	44  18   8 2  8  42-33   +9
-----------------------------------------------------------  
8.  Condé-sur-Noireau	 	38  18   5 6  7  27-21   +6 [-1] Relegation Playoff  
9.  Vannes PTT			29  18   2 5 11  24-47  -23      Relegated   
10. Le Rheu		 	13  18   0 0 18  13-89  -76 [-5] Relegated

Conde sur Noireau penalised 1 point for forfeiting one match;
Le Rheu penalised 5 points for forfeiting five matches.


Play-off for title (N1B)

Caluire S.C.		0-5 Paris SG
Tours EC		1-2 Caluire S.C.
Paris SG		2-1 Tours EC

Final standing :
1. Paris SG        2  2 0 0  7- 1  8 Champion N1B
2. Caluire S.C.	   2  1 0 1  2- 6  4
3. Tours EC        2  0 0 2  2- 4  0

   

Relegation - Promotion (8th N1B - 2nd Inter) :

 1st round
Bocage Mayenne		2-3 Hem
Villers-les Pots	0-3 Woippy
Arlac Mérignac		3-2 Lioujas Laloubière

 2nd round
Hem			2-3 St-Maur VGA		[aet]
Woippy			4-2 Vitolles Entente
Arlac Mérignac	 	0-2 Condé-sur-Noireau

St-Maur VGA and Condé-sur-Noireau remain in N1B,
Woippy promoted to N1B and Vitolles relegated to Inter-régional 



France (Women) Third Level 2000/01


 Inter-régional Group A
     
1. Le Mans US		 	24  6  6 0 0  21- 5 Promoted   
2. Bocage Mayenne		18  6  4 0 2  12- 9 *
---------------------------------------------------   
3. Brest Bergot		 	16  6  3 1 2   9- 7   
4. Vire Joigne		 	13  6  2 1 3   8-12   
5. Nueil-sur-Layon		 	11  6  1 2 3   8-11   
6. Quimper 2000 2	 	10  6  1 1 4   6-10   
7. St-Nazaire AV	 	10  6  1 1 4   6-16  
 
 Inter-régional Group B
      
1. Rouen SPO		 	22  6  5 1 0  25- 6 Promoted  
2. Hem			 	16  6  3 1 2  14-12 *
---------------------------------------------------  
3. Hénin-Beaumont FCF 2	 	16  6  3 2 1   8- 7
4. Leers OM		 	12  6  2 0 4  10-11 
5. Cormelles-le-Royal 2		12  6  2 0 4  14-16  
6. C.O.M.Bagneux	 	12  6  1 3 2   9-14 
7. Breuil-le-Vert		10  6  1 1 4  11-25  
 
 Inter-régional Group C
      
1. Vendenheim		 	19  6  4 1 1  39- 9 Promoted  
2. Woippy FC		 	17  6  3 2 1  17-10 *
---------------------------------------------------  
3. Soucy F.C.		 	16  6  3 1 2  16-15  
4. CompiègneE CHE 2       	15  6  3 1 2  17-13  
5. Nancy		 	14  6  2 2 2  14-15  
6. Homecourt 87		 	10  6  1 1 4  12-24 
7. St-Memmie Olympique.2         9  6  1 0 5   6-35 
 
 Inter-régional Group D
      
1. C.S. Nivolas Vermeille	24  7  6 0 1  19- 8 Promoted  
2. Villers-les-Pots	 	22  7  5 1 1  19-12 *
---------------------------------------------------  
3. St-Rémy FC		 	19  7  3 3 1  19- 9  
4. Grièges PDV		 	17  7  3 1 3  23-13  
5. S.R.Riquewihr	 	16  7  3 0 4  13-17
6. Albertville		 	13  7  2 0 5  13-23  
7. Montargis USM	 	13  7  2 0 5   9-23     
8. Thoury US		 	11  7  1 1 5   5-15  
 
 Inter-régional Group E 
    
1. Toulouse O.A.F.C. 2		24  6  6 0 0  29- 3 no promotion (équipe réserve)  
2. St-Maurice Yssingeaux	21  6  5 0 1  14- 7 Promoted  
3. Montpellier-le Crès 2	18  6  4 0 2  17- 8 no promotion (équipe réserve)  
4. Lioujas Laloubère	        15  6  3 0 3  18-10 *
---------------------------------------------------  
5. Lançon-Provence		10  6  1 1 4  12-20   
6. Arpajon-sur-Cère ES		 9  6  1 0 5   8-15   
7. Vitrolles Entente 2	         7  6  0 1 5   3-38   
 
 Inter-régional Group F

1. Grayan Nord-Médoc	        19  6  4 1 1  19- 7 Promoted    
2. Arlac Mérignac	        19  6  4 1 1  12- 4 *
---------------------------------------------------           
3. Soyaux A.S.J.2	 	18  6  4 0 2  11- 8     
4. Terves E.S.		 	14  6  2 2 2  14-12
5. Pont-de-Ruan		 	11  6  1 2 3  10-14    
6. Tours EC 2		 	11  6  1 2 3  11-16        
7. Montmarault F.	  	 9  6  1 0 5   5-21  


 Relegation - Promotion (* 8th N1B - 2nd Inter) :
 1st round
Bocage Mayenne		2-3 Hem
Villers-les Pots	0-3 Woippy
Arlac Mérignac		3-2 Lioujas Laloubière

 2nd round
Hem			2-3 St-Maur VGA		[aet]
Woippy			4-2 Vitolles Entente
Arlac Mérignac	 	0-2 Condé-sur-Noireau

St-Maur VGA and Condé-sur-Noireau remain in N1B,
Woippy promoted to N1B and Vitolles relegated to Inter-régional 


1999/00

2001/02

list of champions

list of final tables

list of 2nd level champions

list of 2nd level final tables


About this document

With thanks to Erik Garin (garinerik@urbanet.ch)

Prepared and maintained by David Shannon for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: David Shannon (djsst31@lycos.com)
Last updated: 20 Sep 2001

(C) Copyright David Shannon and RSSSF 2000/01
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.