France - Coupe des Clubs Champions d'Outre-Mer 2005

Preliminary Phase

Zone Océan Indien 

Between champions of Mayotte (AS Sada) and Réunion (US Stade Tamponnaise);
both matches played at Mayotte.

First Leg [May 5, stade de Kavani (Mayotte)]
AS Sada                  2-0 USST
  [Fahardine Aboubacar 16, Dine Mahadali (pen, 2nd half); missed pen:
   Songoro (USST, end of 1st half)]

Second Leg [May 7, stade de Kavani (Mayotte)]
AS Sada                  0-1 USST
  [Dominique Goliris 80]

AS Sada qualify for final tournament.

Zone Pacifique

Between champions of New Caledonia (AS Magenta) and Polynesia (AS Tefana);
both matches played in Nouméa, New Caledonia.

First Leg [Jun 29, stade Numa-Daly, Nouméa]
AS Magenta               4-1 AS Tefana
  [Wajoka 24, 50, Hmaé 53, 83; Paigne 82]
AS Magenta: Zohune - N.Ouka, Sinédo, Wiako - Longue, Elmour, Wéa,
   Wajoka (cap), Wadriako (Watrone 72) - Hmaé, Poatinda (N.Kaudré 77);
   coach: Jean-Paul Cureau;
AS Tefana: Samin (cap) - Tchen, Maurirere, Nyikeiene - P.Moretta
   (Sanchez 78), Paigne, Marmouyet, Lee, Lebayen, R.Moretta (Andrew 87)
   - Neuffer (Tinorua 29); coach: Laurent Heinis.

Second Leg [Jul 1, stade Numa-Daly, Nouméa]
AS Tefana                1-3 AS Magenta  
  [Neuffer 31; Watrone 11, Hmae 47, 67]
AS Tefana: Samin (cap) - Lee, Maurirere (P.Moretta 61), Tchen, Nyikeiene 
  - Taae (Andrew 78), Marmouyet, Lebayen, Sanchez (Jubély 66) - Paigne,
  Neuffer; coach: Laurent Heinis;
AS Magenta: Zohune - N.Ouka, Sinédo, Wiako - Longue, Elmour, Wéa,
   Wajoka (cap, W.Wadriako 82), Watrone (E.Ouka 71) - Hmaé, N.Kaudré
   (Poatinda 55); coach: Jean-Paul Cureau.

AS Magenta qualify for final tournament.

Zone Antilles/Guyane 

All matches at Martinique.

[Jun 1, Lamentin]
AS Gosier                1-2 ASC Le Geldar
  [Prosper Moueza 38; Cléberson Martins Dos Santos 18, 30]
[Jun 3, Lamentin]
Club Franciscain         2-0 AS Gosier
  [Daniel Borval, Jean-Marc Emica]
[Jun 5, Dillon]
Club Franciscain         0-1 ASC Le Geldar 
  [Cléberson Martins Dos Santos]

Final Table:
 1.ASC Le Geldar de Kourou   2  2  0  0  3- 1  8  (Guyane)
 2.Club Franciscain          2  1  0  1  2- 1  4  (Martinique)
 3.AS Gosier                 2  0  0  2  1- 4  0  (Guadeloupe)

NB: draws would have been followed by a penalty shoot-out, the
    winners of such a shoot-out obtaining 2 points, the losers 1;
    normal wins yield 4, losses 0 points.

Club Franciscain and ASC Le Geldar qualify for final tournament.

Final Tournament 

Semifinals [Sep 8, in Viry-Châtillon]
AS Magenta               2-3 AS Sada
  [Michel Hmaé 25, Pierre Wajoka 68; Abdoul Karim Bamana 1,
   Mohamed Maoulida 20, Dine Mahadali 50]
ASC Le Geldar            2-0 Club Franciscain  

Third Place Match [Sep 11, Stade Yves du Manoir de Colombes]
AS Magenta               0-5 Club Franciscain
  [José Garon 15, 35, Loïc Lupon 38, Jean-Pierre Honoré 41, 
   Teddy Crater 71]

Final [Sep 11, Stade Yves du Manoir de Colombes]
AS Sada                  0-1 ASC Le Geldar
  [David Martinon 89]



list of winners

list of champions french guyana

list of cup winners french guyana

list of champions guadeloupe

list of champions martinique

list of champions new caledonia

list of cup winners new caledonia

list of champions reunion

list of cup winners reunion

list of champions tahiti

list of cup winners tahiti

About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl (
Last updated: 11 May 2006

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2005/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.