Gambia 2019/20


GFA League First Division 2019/20
GFA League Second Division 2019/20

GFA League First Division 2019/20

Table:

 1.Real Banjul                         14   8  5  1  20-10  29
 2.Gambia Armed Forces                 14   6  5  3  12- 6  23
 3.GAMTEL                              14   6  4  4  10- 9  22
 4.Waa Banjul                          14   4  9  1   8- 4  21  [P]
 5.Banjul United                       14   4  8  2  15- 9  20
 6.Gambia Ports Authority              14   5  5  4  13-11  20
 7.Hawks                               14   4  7  3  11- 8  19
 8.Wallidan (Bakau)                    14   2 11  1   7- 6  17
 9.Brikama United                      14   2  9  3  15-16  15  [C]
10.Tallinding United                   14   2  7  5   8-11  13
11.Fortune (Farato)                    14   1 10  3   7-11  13
12.Bakau Katchikally Milan (Bakau)     14   2  6  6   9-15  12
--------------------------------------------------------------
13.Marimoo (Manjai)                    14   2  6  6   9-18  12
14.Elite United (Banjul)               14   1  6  7   9-19   9  [P]  [*]

[*] Sporting Real were renamed Elite United

Round 1
[Dec 6]
Banjul United           0-1 Wallidan                
[Dec 7]
Waa Banjul              1-0 BK Milan                
GAMTEL                  2-1 Marimoo                 
[Dec 8]
Gambia Ports Authority  0-2 Hawks                   
Brikama United          2-2 Tallinding United       
GAF                     1-1 Real Banjul             
[Dec 9]
Fortune                 2-2 Elite United            

Round 2
[Dec 12]
Elite United            1-2 Brikama United          
[Dec 13]
Real Banjul             2-0 Fortune                 
Tallinding United       1-0 BK Milan                
[Dec 14]
Marimoo                 0-2 GAF                     
Waa Banjul              0-0 Banjul United           
[Dec 15]
GAMTEL                  0-2 Hawks                   
Wallidan                0-0 Gambia Ports Authority  

Round 3
[Dec 21]
GAF                     1-0 Hawks                   
BK Milan                1-2 Elite United            
Banjul United           2-1 Tallinding United       
[Dec 22]
GAMTEL                  1-0 Gambia Ports Authority  
Brikama United          2-2 Real Banjul             
Waa Banjul              0-0 Wallidan                
[Dec 23]
Fortune                 3-0 Marimoo                 

Round 4
[Jan 3]
Real Banjul             2-1 BK Milan                
Wallidan                2-2 GAMTEL                  
[Jan 4]
Elite United            0-1 Banjul United           
Marimoo                 1-1 Brikama United          
[Jan 5]
Tallinding United       0-0 Waa Banjul              
Hawks                   0-0 Fortune                 
[Jan 6]
Gambia Ports Authority  1-0 GAF                     

Round 5
[Jan 10]
BK Milan                0-0 Marimoo                 
[Jan 11]
Waa Banjul              1-0 Elite United            
Tallinding United       0-0 Wallidan                
Fortune                 0-0 Gambia Ports Authority  
[Jan 12]
Banjul United           0-0 Real Banjul             
GAF                     0-1 GAMTEL                  
Brikama United          2-1 Hawks                   

Round 6
[Jan 17]
Elite United            1-1 Tallinding United       
Hawks                   1-1 BK Milan                
[Jan 18]
Wallidan                0-0 GAF                     
Gambia Ports Authority  2-1 Brikama United          
Marimoo                 0-0 Banjul United           
[Jan 28]
GAMTEL                  0-0 Fortune                 
Real Banjul             0-2 Waa Banjul              

Round 7
[Jan 24]
BK Milan                2-2 Gambia Ports Authority  
Brikama United          0-1 GAMTEL                  
Banjul United           0-0 Hawks                   
[Jan 25]
Waa Banjul              1-1 Marimoo                 
Fortune                 0-0 GAF                     
Tallinding United       1-2 Real Banjul             
[Jan 26]
Elite United            1-1 Wallidan                

Round 8
[Jan 31]
GAMTEL                  1-0 BK Milan                
Hawks                   1-1 Waa Banjul              
Marimoo                 2-1 Tallinding United       
[Feb 2]
Real Banjul             4-0 Elite United            
GAF                     1-0 Brikama United          
[Feb 3]
Wallidan                0-0 Fortune                 
Gambia Ports Authority  1-1 Banjul United           

Round 9
[Feb 7]
Banjul United           1-1 GAMTEL                  
[Feb 8]
Elite United            1-1 Marimoo                 
Waa Banjul              0-0 Gambia Ports Authority  
Tallinding United       0-0 Hawks                   
Brikama United          1-1 Fortune                 
[Feb 9]
BK Milan                0-3 GAF                     
Real Banjul             1-0 Wallidan                

Round 10
[Feb 14]
Fortune                 0-1 BK Milan                
Wallidan                0-0 Brikama United          
[Feb 15]
Gambia Ports Authority  0-1 Tallinding United       
GAF                     2-1 Banjul United           
[Feb 16]
Hawks                   1-0 Elite United            
Marimoo                 0-1 Real Banjul             
GAMTEL                  0-1 Waa Banjul              

Round 11
[Jan 21]
Banjul United           4-0 Fortune                 
BK Milan                1-1 Brikama United          
[Feb 22]
Tallinding United       0-1 GAMTEL                  
Elite United            0-2 Gambia Ports Authority  
Marimoo                 0-0 Wallidan                
[Feb 23]
Real Banjul             1-1 Hawks                   
[Feb 24]
Waa Banjul              1-1 GAF                     

Round 12
[Feb 28]
GAF                     0-0 Tallinding United       
Wallidan                1-1 BK Milan                
[Feb 29]
Fortune                 0-0 Waa Banjul              
GAMTEL                  0-0 Elite United            
[Mar 1]
Hawks                   0-1 Marimoo                 
Brikama United          2-2 Banjul United           
[Mar 5]
Gambia Ports Authority  1-2 Real Banjul             

Round 13
[Mar 6]
Elite United            0-1 GAF                     
Tallinding United       0-0 Fortune                 
Banjul United           0-0 BK Milan                
[Mar 7]
Marimoo                 1-3 Gambia Ports Authority  
Waa Banjul              0-0 Brikama United          
[Mar 8]
Real Banjul             1-0 GAMTEL                  
[Mar 9]
Hawks                   1-1 Wallidan                

Halfway Table:

 1.Real Banjul                         13   8  4  1  19- 9  28
 2.Gambia Armed Forces                 13   6  5  2  12- 5  23
 3.GAMTEL                              13   6  4  3  10- 8  22
 4.Waa Banjul                          13   4  9  0   8- 3  21  [P]
 5.Banjul United                       13   3  8  2  12- 8  17
 6.Gambia Ports Authority              13   4  5  4  12-11  17
 7.Hawks                               13   3  7  3  10- 8  16
 8.Wallidan (Bakau)                    13   1 11  1   6- 6  14
 9.Brikama United                      13   2  8  3  14-15  14  [C]
10.Tallinding United                   13   2  7  4   8-10  13
11.Fortune (Farato)                    13   1  9  3   6-10  12
12.Marimoo (Manjai)                    13   2  6  5   8-15  12
--------------------------------------------------------------
13.Bakau Katchikally Milan (Bakau)     13   1  6  6   8-15   9
14.Elite United (Banjul)               13   1  5  7   8-18   8  [P]  [*]

[*] Sporting Real were renamed Elite United

Round 14
[Mar 13]
Elite United            1-1 Real Banjul             
[Mar 14]
Fortune                 1-1 Brikama United          
Hawks                   1-0 GAMTEL                  
[Mar 15]
Banjul United           3-1 Marimoo                 
[Mar 16]
Wallidan                1-0 Tallinding United       
BK Milan                1-0 Waa Banjul              
GAF                     0-1 Gambia Ports Authority  

NB: competition abandoned on May 21 due to Covid-19 pandemic;
    season declared null and void.

Table:

 1.Real Banjul                         14   8  5  1  20-10  29
 2.Gambia Armed Forces                 14   6  5  3  12- 6  23
 3.GAMTEL                              14   6  4  4  10- 9  22
 4.Waa Banjul                          14   4  9  1   8- 4  21  [P]
 5.Banjul United                       14   4  8  2  15- 9  20
 6.Gambia Ports Authority              14   5  5  4  13-11  20
 7.Hawks                               14   4  7  3  11- 8  19
 8.Wallidan (Bakau)                    14   2 11  1   7- 6  17
 9.Brikama United                      14   2  9  3  15-16  15  [C]
10.Tallinding United                   14   2  7  5   8-11  13
11.Fortune (Farato)                    14   1 10  3   7-11  13
12.Bakau Katchikally Milan (Bakau)     14   2  6  6   9-15  12
--------------------------------------------------------------
13.Marimoo (Manjai)                    14   2  6  6   9-18  12
14.Elite United (Banjul)               14   1  6  7   9-19   9  [P]  [*]

[*] Sporting Real were renamed Elite United


GFA League Second Division 2019/20

Table:

 1.Latrikunda United                   15   7  6  2  17- 8  29
 2.PSV Wellingara                      15   5  8  2  16- 7  23  [R]
--------------------------------------------------------------
 3.Immigration (Banjul)                15   6  5  4  14-10  23
 4.Bombada (Brikama)                   15   6  5  4  13-10  23
 5.Red Hawks                           15   6  5  4  14-14  23  [*1]
 6.Falcons FC (Abuko)                  15   7  1  7  20-17  22  [P]
 7.Kiang West                          15   6  3  6  19-19  21
 8.Team Rhino (Manjai)                 15   5  5  5  16-14  20
 9.Young Africans (Banjul)             15   4  8  3  13-11  20
10.Samger (Kanifing)                   15   4  7  4  10-10  19  [R]
11.Gunjur United                       14   5  3  6  20-18  18
12.Jarra West                          15   5  3  7  15-23  18  [P]
13.2nd Infantry Battalion (Farafenni)  15   5  3  7  17-27  18
14.Jam City (Jambanjelly)              15   3  8  4  12-13  17  [*2]
--------------------------------------------------------------
15.Steve Biko (Bakau)                  15   1  9  5  11-16  12
16.Serekunda East-Bi                   14   1  7  6   3-13  10

[*1] Red Hawks are the reserve side of Hawks
[*2] Jambanjelly United apparently were renamed Jam City 

Round 1
[Dec 4]
PSV Wellingara          2-0 Red Hawks               
Immigration             1-0 Steve Biko              
[Dec 5]
Falcons                 0-1 Young Africans          
Bombada                 3-0 2nd Infantry Battalion  
Latrikunda United       0-1 Samger                  
[Dec 6]
Gunjur United           2-0 Team Rhino              
[Dec 7]
Jarra West              awd Kiang West              [awarded 0-2]
[Feb 2]
Jam City                2-0 Serekunda East Bi       

Round 2
[Dec 10]
Red Hawks               1-2 Latrikunda United       
[Dec 11]
Samger                  0-0 Jam City                
Young Africans          2-1 Kiang West              
[Dec 12]
Team Rhino              0-1 Falcons                 
Steve Biko              1-3 Gunjur United           
[Dec 13]
Jarra West              2-1 Bombada                 
[Dec 14]
2nd Infantry Battalion  0-6 PSV Wellingara          
[Feb 23]
Serekunda East Bi       0-1 Immigration             

Round 3
[Dec 18]
Falcons                 0-0 Steve Biko              
Jam City                0-2 Red Hawks               
Latrikunda United       1-0 PSV Wellingara          
[Dec 20]
Bombada                 1-0 Young Africans          
Kiang West              3-2 Team Rhino              
Immigration             0-1 Samger                  
[Dec 21]
Jarra West              1-2 2nd Infantry Battalion  
[tba]
Gunjur United            -  Serekunda East Bi       

Round 5
[Jan 3]
2nd Infantry Battalion  0-2 Latrikunda United       
PSV Wellingara          1-1 Jam City                
Serekunda East Bi       0-4 Falcons                 
[Jan 4]
Kiang West              2-1 Steve Biko              
Red Hawks               1-1 Immigration             
[Jan 5]
Jarra West              0-1 Young Africans          
Bombada                 0-0 Team Rhino              
[Jan 5?]
Samger                  2-1 Gunjur United           

Round 5
[Jan 8]
Jam City                1-1 Latrikunda United       
[Jan 9]
Young Africans          1-1 2nd Infantry Battalion  
Jarra West              0-4 Team Rhino              
Falcons                 2-0 Samger                  
Gunjur United           1-1 Red Hawks               
[Jan 10]
Immigration             0-0 PSV Wellingara          
Kiang West              0-1 Serekunda East Bi       
Bombada                 1-0 Steve Biko              

Round 6
[Jan 14]
PSV Wellingara          2-1 Gunjur United           
Latrikunda United       0-0 Immigration             
2nd Infantry Battalion  0-1 Jam City                
Red Hawks               1-0 Falcons                 
[Jan 15]
Samger                  1-2 Kiang West              
Serekunda East Bi       0-0 Bombada                 
Young Africans          2-3 Team Rhino              
[Jan 16]
Steve Biko              0-0 Jarra West              

Round 7
[Jan 18]
Gunjur United           1-2 Latrikunda United       
Kiang West              0-1 Red Hawks               
Falcons                 2-1 PSV Wellingara          
Team Rhino              1-3 2nd Infantry Battalion  
[Jan 19?]
Bombada                 1-0 Samger                  
Immigration             0-0 Jam City                
[Jan 20]
Young Africans          0-0 Steve Biko              
[Jan 27`?]
Jarra West              2-1 Serekunda East Bi       

Round 8
[Jan 22]
PSV Wellingara          0-0 Kiang West              
Red Hawks               2-1 Bombada                 
Latrikunda United       0-1 Falcons                 
[Jan 23]
Samger                  1-1 Jarra West              
Serekunda East Bi       0-2 Young Africans          
Steve Biko              awd Team Rhino              [awarded 0-2, originally 2-1]
[Jan 24]
2nd Infantry Battalion  2-1 Immigration             
[Jan 27]
Jam City                0-1 Gunjur United           

Round 9
[Jan 28]
Bombada                 0-1 PSV Wellingara          
[Jan 29]
Steve Biko              3-3 2nd Infantry Battalion  
Kiang West              1-2 Latrikunda United       
[Jan 30]
Gunjur United           1-2 Immigration             
Team Rhino              0-0 Serekunda East Bi       
Jarra West              0-1 Red Hawks               
Falcons                 1-2 Jam City                
Young Africans          0-0 Samger                  

Round 10
[Feb 5]
Latrikunda United       0-0 Bombada                 
Immigration             2-0 Falcons                 
Serekunda East Bi       1-1 Steve Biko              
[Feb 6]
Red Hawks               1-1 Young Africans          
Samger                  1-1 Team Rhino              
Jam City                2-2 Kiang West              
2nd Infantry Battalion  1-3 Gunjur United           
[Feb 7]
PSV Wellingara          1-1 Jarra West              

Round 11
[Feb 12]
Jarra West              0-4 Latrikunda United       
Bombada                 0-0 Jam City                
Team Rhino              0-0 Red Hawks               
[Feb 13]
Young Africans          1-1 PSV Wellingara          
Steve Biko              0-0 Samger                  
Kiang West              2-2 Immigration             
Falcons                 2-1 Gunjur United           
[Feb 14]
2nd Infantry Battalion  0-0 Serekunda East Bi       

Round 12
[Feb 19]
2nd Infantry Battalion  3-2 Falcons                 
PSV Wellingara          1-0 Team Rhino              
Red Hawks               0-2 Steve Biko              
Gunjur United           0-1 Kiang West              
[Feb 20]
Jarra West              2-1 Jam City                
Young Africans          0-0 Latrikunda United       
Bombada                 0-2 Immigration             
Samger                  0-0 Serekunda East Bi       

Round 13
[Feb 25]
Young Africans          0-0 Jam City                
Kiang West              1-3 Falcons                 
Bombada                 1-1 Gunjur United           
Samger                  0-1 2nd Infantry Battalion  
[Feb 26]
PSV Wellingara          0-0 Steve Biko              
Jarra West              2-1 Immigration             
Red Hawks               0-0 Serekunda East Bi       
Team Rhino              1-1 Latrikunda United       

Round 14
[Mar 3]
Gunjur United           2-1 Jarra West              
2nd Infantry Battalion  0-1 Kiang West              
Red Hawks               1-3 Samger                  
PSV Wellingara          0-0 Serekunda East Bi       
[Mar 4]
Falcons                 1-2 Bombada                 
Jam City                0-1 Team Rhino              
Latrikunda United       1-1 Steve Biko              
Immigration             1-0 Young Africans          

Round 15
[Mar 11]
Jarra West              3-1 Falcons                 
Serekunda East Bi       0-1 Latrikunda United       
Bombada                 2-1 Kiang West              
Young Africans          2-2 Gunjur United           
[Mar 12]
Samger                  0-0 PSV Wellingara          
Jam City                2-2 Steve Biko              
Team Rhino              1-0 Immigration             
Red Hawks               2-1 2nd Infantry Battalion  

NB: competition abandoned on May 21 due to Covid-19 pandemic;
    season declared null and void.

Table:

 1.Latrikunda United                   15   7  6  2  17- 8  29
 2.PSV Wellingara                      15   5  8  2  16- 7  23  [R]
--------------------------------------------------------------
 3.Immigration (Banjul)                15   6  5  4  14-10  23
 4.Bombada (Brikama)                   15   6  5  4  13-10  23
 5.Red Hawks                           15   6  5  4  14-14  23  [*1]
 6.Falcons FC (Abuko)                  15   7  1  7  20-17  22  [P]
 7.Kiang West                          15   6  3  6  19-19  21
 8.Team Rhino (Manjai)                 15   5  5  5  16-14  20
 9.Young Africans (Banjul)             15   4  8  3  13-11  20
10.Samger (Kanifing)                   15   4  7  4  10-10  19  [R]
11.Gunjur United                       14   5  3  6  20-18  18
12.Jarra West                          15   5  3  7  15-23  18  [P]
13.2nd Infantry Battalion (Farafenni)  15   5  3  7  17-27  18
14.Jam City (Jambanjelly)              15   3  8  4  12-13  17  [*2]
--------------------------------------------------------------
15.Steve Biko (Bakau)                  15   1  9  5  11-16  12
16.Serekunda East-Bi                   14   1  7  6   3-13  10

[*1] Red Hawks are the reserve side of Hawks
[*2] Jambanjelly United apparently were renamed Jam City 


2018/19

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 28 May 2020

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.