Guinea Bissau 2016/17


I Divisão
Taça da Guiné-Bissau
Campeonato Nacional da 2.ª Divisão
Other Tournaments

I Divisão

Participants:

Team                                           City         Province                   Stadium             att.
Sporting Clube da Guiné-Bissau                 Bissau       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
Sport Bissau e Benfica                         Bissau       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
União Desportiva Internacional de Bissau (1)   Bissau       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
Sport Clube dos Portos de Bissau               Bissau       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
Mavegro Futebol Clube (3)                      Bissau       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
Futebol Clube Cavalos Brancos de Cuntum        Cuntum       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
Sporting Clube de Bafatá                       Bafatá       Bafatá                     Rocha
Lagartos FC                                    Bambadinca   Bafatá 
Nuno Tristão Futebol Clube (2)                 Bula         Cacheu                     José Ansumane Queta  
Futebol Clube de Canchungo                     Canchungo    Cacheu                     Saco Vaz
Futebol Clube de Pelundo                       Pelundo      Cacheu
Tigres de Fronteira                            São Domingos Cacheu
Clube de Futebol "Os Balantas"                 Mansôa       Oio                        Corca Sow
Estrela de Cantanhez Futebol Clube             Cubucaré     Tombali                    Estrela              1.200

NB: (1) aka UDIB.
    (2) On 18/12/2007 Bula Futebol Clube renamed Nuno Tristão FC wich was its original name (born on 1948 and changed name on 1974).
    (3) older name Ténis Clube de Bissau.
    (4) sometimes various teams plays home at Estádio Nacional 24 de Setembro in Bissau (att. 20.000).

Table:

 1.Benfica de Bissau        25  18  5  2  57-18  59         Champions
 2.Nuno Tristão de Bula     25  13  9  3  21- 9  47  [*19]
 3.FC Cuntum                25  12  6  7  35-28  42
 4.Sporting de Bafatá       25  10  8  7  29-19  38  [*19]
 5.UDIB                     25   9  7  9  35-31  34
 6.FC Pelundo               25   8  9  8  29-24  33
 7.Portos de Bissau         24   8  9  7  27-29  33
 8.Lagartos de Bambadinca   24   8  9  7  32-37  33
 9.Os Balantas de Mansôa    25   7 10  8  26-27  31
10.FC Canchungo             25   7  8 10  25-28  29
11.Tigres de São Domingos   25   6  7 12  25-33  25
---------------------------------------------------
12.Sporting da Guiné-Bissau 25   7  3 15  16-36  24  [*19]
13.Mavegro FC               24   7  2 15  21-37  23
14.Estrela de Cantanhez     24   3  8 13  21-43  17  [*19]  Relegated

[*19] w/o goals rd 19

Round 1
[Nov 26]
Estrela Cantanhéz        0-1 FC Pelundo
FC Canchungo             4-2 Lagartos Bambadinca
Nuno Tristão Bula        1-0 Portos Bissau
FC Mavegro               1-0 Tigres São Domingos
[Nov 27]
UDIB                     2-1 FC Cuntum
[Dec 14]
Sporting Bafatá          1-1 Benfica de Bissau
Sporting Guiné-Bissau    2-1 Os Balantas Mansôa

Round 2
[Dec 4]
Sporting Bafatá          2-0 Estrela Cantanhéz
FC Pelundo               1-0 FC Mavegro
Tigres São Domingos      2-0 FC Canchungo
Os Balantas Mansôa       0-0 Nuno Tristão Bula
Portos Bissau            0-3 UDIB
[Dec 21]
Lagartos Bambadinca      2-0 Sporting Guiné-Bissau
Benfica de Bissau        2-0 FC Cuntum

Round 3
[Dec 9]
Portos Bissau            0-2 FC Cuntum                
[Dec 10]
Estrela Cantanhéz        1-2 Benfica de Bissau        
Nuno Tristão Bula        1-0 Lagartos Bambadinca      
FC Canchungo             0-0 FC Pelundo               
Sporting Guiné-Bissau    5-0 Tigres São Domingos      
[Dec 11]
UDIB                     3-1 Os Balantas Mansôa       
FC Mavegro               0-1 Sporting Bafatá          

Round 4
[Dec 17]
Sporting Bafatá          1-0 FC Canchungo
Benfica de Bissau        2-2 Portos Bissau
[Dec 18]
Os Balantas Mansôa       0-2 FC Cuntum
Lagartos Bambadinca      2-1 UDIB
Tigres São Domingos      2-0 Nuno Tristão Bula
FC Pelundo               0-0 Sporting Guiné-Bissau
[date?]
Estrela Cantanhéz        3-0 FC Mavegro

Round 5
[Feb 3]
UDIB                     1-1 Tigres São Domingos
[Feb 4]
Sporting Guiné-Bissau    awd Sporting Bafatá          [awarded 0-3; originally 0-0, Sporting GB
FC Canchungo             2-1 Estrela Cantanhéz         fielded ineligible player]
Nuno Tristão Bula        2-0 FC Pelundo
[Feb 5]
FC Mavegro               1-3 Benfica de Bissau
FC Cuntum                1-0 Lagartos Bambadinca      
[Feb 6]
Portos Bissau            1-1 Os Balantas Mansôa

Round 6 [Feb 11]
Benfica de Bissau        2-1 Os Balantas Mansôa
Lagartos Bambadinca      2-2 Portos Bissau
Tigres São Domingos      0-1 FC Cuntum
FC Pelundo               1-0 UDIB                     
Sporting Bafatá          2-1 Nuno Tristão Bula        
Estrela Cantanhéz        awd Sporting Guiné-Bissau    [awarded 3-0; originally 0-3, Sporting GB
FC Mavegro               2-1 FC Canchungo              fielded ineligible player]

Round 7
[Feb 17]
Sporting Guiné-Bissau    awd FC Mavegro               [awarded 0-3; originally 0-0, Sporting GB
[Feb 18]                                               fielded ineligible player]
UDIB                     2-1 Sporting Bafatá
FC Canchungo             0-2 Benfica de Bissau
Nuno Tristão Bula        n/p Estrela Cantanhéz        [Estrela dns following car accident]
Os Balantas Mansôa       2-2 Lagartos Bambadinca
[Feb 19]
FC Cuntum                2-1 FC Pelundo               
[Feb 20]
Portos Bissau            2-1 Tigres São Domingos
[Mar 8]
Nuno Tristão Bula        1-0 Estrela Cantanhéz        

Round 8
[Feb 24]
Benfica de Bissau        6-1 Lagartos Bambadinca
[Feb 25]
FC Canchungo             awd Sporting Guiné-Bissau    [awarded 3-0; originally 2-0, Sporting GB
Estrela Cantanhéz        0-0 UDIB                      fielded ineligible player]
Sporting Bafatá          1-2 FC Cuntum                
FC Pelundo               1-0 Portos Bissau            
Tigres São Domingos      1-1 Os Balantas Mansôa       
[Feb 26]
FC Mavegro               0-1 Nuno Tristão Bula        

Round 9
[Mar 3]
UDIB                     0-0 FC Mavegro               
[Mar 4]
Sporting Guiné-Bissau    awd Benfica de Bissau        [awarded 0-3; originally 1-1, Sporting GB
Nuno Tristão Bula        1-0 FC Canchungo              fielded ineligible player]
Os Balantas Mansôa       0-1 FC Pelundo               
Lagartos Bambadinca      2-1 Tigres São Domingos
[Mar 5]
Portos Bissau            1-3 Sporting Bafatá          
[Mar 6]
FC Cuntum                2-2 Estrela Cantanhéz        

Round 10
[Mar 11]
Sporting Guiné-Bissau    0-1 Nuno Tristão Bula
FC Canchungo             1-0 UDIB
Estrela Cantanhéz        0-0 Portos Bissau
Sporting Bafatá          0-1 Os Balantas Mansôa
FC Pelundo               1-1 Lagartos Bambadinca
Benfica de Bissau        2-0 Tigres São Domingos
[Mar 12]
FC Mavegro               1-2 FC Cuntum

Round 11
[Mar 18]
Nuno Tristão Bula        0-0 Benfica de Bissau
FC Cuntum                3-0 FC Canchungo
Lagartos Bambadinca      2-1 Sporting Bafatá
Tigres São Domingos      1-3 FC Pelundo
[Mar 19]
UDIB                     0-1 Sporting Guiné-Bissau
Portos Bissau            1-0 FC Mavegro
Os Balantas Mansôa       1-1 Estrela Cantanhéz

Round 12
[Mar 25]
Nuno Tristão Bula        1-1 UDIB
Sporting Guiné-Bissau    1-2 FC Cuntum
FC Canchungo             1-1 Portos Bissau
Estrela Cantanhéz        1-1 Lagartos Bambadinca
Sporting Bafatá          1-1 Tigres São Domingos
Benfica de Bissau        4-1 FC Pelundo
[Mar 26]
FC Mavegro               0-2 Os Balantas Mansôa

Round 13
[Apr 1]
UDIB                     3-4 Benfica de Bissau
FC Cuntum                1-1 Nuno Tristão Bula
Os Balantas Mansôa       1-0 FC Canchungo
Lagartos Bambadinca      1-1 FC Mavegro
Tigres São Domingos      5-1 Estrela Cantanhéz
FC Pelundo               0-0 Sporting Bafatá
[Apr 2]
Portos Bissau            1-0 Sporting Guiné-Bissau

Round 14
[Apr 8]
Benfica de Bissau        1-1 Sporting Bafatá
Portos Bissau            1-1 Nuno Tristão Bula
Os Balantas Mansôa       0-1 Sporting Guiné-Bissau
Lagartos Bambadinca      2-2 FC Canchungo
Tigres São Domingos      1-2 FC Mavegro
FC Pelundo               7-0 Estrela Cantanhéz
[Apr 9]
FC Cuntum                3-0 UDIB

Round 15
[Apr 22]
Sporting Guiné-Bissau    1-2 Lagartos Bambadinca
UDIB                     1-1 Portos Bissau
Nuno Tristão Bula        1-0 Os Balantas Mansôa
FC Canchungo             1-1 Tigres São Domingos
Estrela Cantanhéz        0-0 Sporting Bafatá
[Apr 23]
FC Cuntum                1-2 Benfica de Bissau
[Apr 24]
FC Mavegro               1-5 FC Pelundo

Round 16 [Apr 29]
Benfica de Bissau        6-0 Estrela Cantanhéz
FC Cuntum                1-3 Portos Bissau
Os Balantas Mansôa       2-1 UDIB
Lagartos Bambadinca      0-0 Nuno Tristão Bula
Tigres São Domingos      0-0 Sporting Guiné-Bissau
FC Pelundo               0-1 FC Canchungo
Sporting Bafatá          1-0 FC Mavegro

Round 17
[May 5]
FC Cuntum                2-2 Os Balantas Mansôa
[May 6]
UDIB                     0-1 Lagartos Bambadinca
FC Canchungo             1-1 Sporting Bafatá
Nuno Tristão Bula        2-1 Tigres São Domingos
[May 7]
Portos Bissau            0-3 Benfica de Bissau
[May 8]
Sporting Guiné-Bissau    2-2 FC Pelundo
[tba]
FC Mavegro                -  Estrela Cantanhéz        

Round 18
[May 10]
Benfica de Bissau        2-1 FC Mavegro
Estrela Cantanhéz        1-1 FC Canchungo
Tigres São Domingos      3-3 UDIB
Os Balantas Mansôa       1-1 Portos Bissau
Lagartos Bambadinca      1-1 FC Cuntum
FC Pelundo               0-2 Nuno Tristão Bula
[May 11]
Sporting Bafatá          3-0 Sporting Guiné-Bissau

Round 19
[May 13]
Os Balantas Mansôa       1-0 Benfica de Bissau
[May 14]
UDIB                     2-0 FC Pelundo
FC Canchungo             3-0 FC Mavegro
[May 15]
Portos Bissau             -  Lagartos Bambadinca
[May 16]
Sporting Guiné-Bissau    bt  Estrela Cantanhéz
[Jun 8]
FC Cuntum                1-0 Tigres São Domingos      
[date?]
Nuno Tristão Bula        drw Sporting Bafatá          

Round 20
[May 20]
Sporting Bafatá          2-0 UDIB                     
Benfica de Bissau        1-0 FC Canchungo             
Estrela Cantanhéz        0-1 Nuno Tristão Bula        
Lagartos Bambadinca      2-2 Os Balantas Mansôa       
FC Pelundo               1-1 FC Cuntum                
Tigres São Domingos      0-1 Portos Bissau            
[May 21]
FC Mavegro               1-0 Sporting Guiné-Bissau    

Round 21
[May 26]
Portos Bissau            1-0 FC Pelundo               
[May 27]
Lagartos Bambadinca      0-4 Benfica de Bissau        
Sporting Guiné-Bissau    1-0 FC Canchungo             
UDIB                     4-2 Estrela Cantanhéz        
Os Balantas Mansôa       2-0 Tigres São Domingos      
[May 28]
Nuno Tristão Bula        1-0 FC Mavegro               
FC Cuntum                2-1 Sporting Bafatá          

Round 22
[Jun 2]
Estrela Cantanhéz        2-1 FC Cuntum                
[Jun 3]
Benfica de Bissau        2-0 Sporting Guiné-Bissau    
FC Mavegro               1-3 UDIB                     
Sporting Bafatá          1-1 Portos Bissau            
FC Pelundo               1-1 Os Balantas Mansôa       
Tigres São Domingos      2-1 Lagartos Bambadinca      
[Jun 4]
FC Canchungo             0-0 Nuno Tristão Bula        

Round 23
[Jun 11]
Nuno Tristão Bula        2-0 Sporting Guiné-Bissau    
UDIB                     3-1 FC Canchungo             
Portos Bissau            2-1 Estrela Cantanhéz        
Os Balantas Mansôa       2-1 Sporting Bafatá          
Lagartos Bambadinca      1-0 FC Pelundo               
Tigres São Domingos      1-0 Benfica de Bissau        
[Jun 12]
FC Cuntum                0-3 FC Mavegro               

Round 24
[Jun 14]
Benfica de Bissau        1-0 Nuno Tristão Bula        
Sporting Guiné-Bissau    1-2 UDIB                     
Sporting Bafatá          1-0 Lagartos Bambadinca      
FC Pelundo               0-0 Tigres São Domingos      
[Jun 15]
FC Mavegro               1-4 Portos Bissau            
FC Canchungo             1-1 FC Cuntum                
Estrela Cantanhéz        0-0 Os Balantas Mansôa       

Round 25
[Jun 17]
UDIB                     0-0 Nuno Tristão Bula        
FC Cuntum                0-1 Sporting Guiné-Bissau    
Tigres São Domingos      1-0 Sporting Bafatá          
FC Pelundo               2-2 Benfica de Bissau        
[Jun 18]
Portos Bissau            1-2 FC Canchungo             
Lagartos Bambadinca      4-2 Estrela Cantanhéz        
Os Balantas Mansôa       1-2 FC Mavegro               

Round 26
[Jun 24]
FC Mavegro                -  Lagartos Bambadinca      
Sporting Guiné-Bissau     -  Portos Bissau            
FC Canchungo              -  Os Balantas Mansôa       
Estrela Cantanhéz         -  Tigres São Domingos      
Sporting Bafatá           -  FC Pelundo               
Nuno Tristão Bula         -  FC Cuntum                
[Jun 25]
Benfica de Bissau         -  UDIB                     

Table:

 1.Benfica de Bissau        25  18  5  2  57-18  59         Champions
 2.Nuno Tristão de Bula     25  13  9  3  21- 9  47  [*19]
 3.FC Cuntum                25  12  6  7  35-28  42
 4.Sporting de Bafatá       25  10  8  7  29-19  38  [*19]
 5.UDIB                     25   9  7  9  35-31  34
 6.FC Pelundo               25   8  9  8  29-24  33
 7.Portos de Bissau         24   8  9  7  27-29  33
 8.Lagartos de Bambadinca   24   8  9  7  32-37  33
 9.Os Balantas de Mansôa    25   7 10  8  26-27  31
10.FC Canchungo             25   7  8 10  25-28  29
11.Tigres de São Domingos   25   6  7 12  25-33  25
---------------------------------------------------
12.Sporting da Guiné-Bissau 25   7  3 15  16-36  24  [*19]
13.Mavegro FC               24   7  2 15  21-37  23
14.Estrela de Cantanhez     24   3  8 13  21-43  17  [*19]  Relegated

[*19] w/o goals rd 19


Taça Nacional

Round 1 [Feb 22]
CD Recreativo de Farim	      2-0 Hafia de Bafatá
CD Recreativo de Gabú	      2-0 GD Recreativo de Quelelé

Round 2
[Mar 15]
Tubarões Bijagós FC (Bubaque) awd Arados Nhacra					[3-0 awarded; Nhacra dns]
Sport Bissau e Benfica	      4-0 Sporting Guiné-Bissau
FC Pelundo		      2-1 FC Quínara
Cumura FC		      1-1 Tigres de São Domingos			[7-8 pen]
CD Recreativo de Gabú	      1-0 Ajuda Sport Clube
Lagartos Bambadinca	      2-1 Sporting Clube Bafatá
Nuno Tristão FC de Bula	      1-0 FC Cuntum
Portos Bissau		      0-2 União Desportiva Internacional de Bissau
Atlético Clube de Bissorã     2-0 Estrela Cantanhéz
Estrela Negra de Bissau	      1-0 Djata FC (Fulacunda)
[Mar 16]
FC Mavegro		      0-1 Clube Desportivo Recreativo de Farim
Flamengo de Pefine	      1-2 Os Balantas Mansôa
Futebol Clube de Canchungo    bye

Round 3
[Apr 12]
Sport Bissau e Benfica	      4-0 FC Pelundo
Nuno Tristão FC de Bula	      0-2 União Desportiva Internacional de Bissau
Os Balantas Mansôa	      0-2 Futebol Clube de Canchungo
Lagartos Bambadinca	      1-0 Atlético Clube de Bissorã
Tigres de São Domingos	      3-0 Clube Desportivo e  Recreativo de Gabú
[Apr 13]
CD Recreativo de Farim	      bt  Tubarões Bijagós FC (Bubaque)
Estrela Negra de Bissau	      bye

1/4 final [May 17]
CD Recreativo de Farim	      2-1 Sport Bissau e Benfica
Tigres de São Domingos	      2-2 União Desportiva Internacional de Bissau	[3-4 pen]
Estrela Negra de Bissau	      2-2 Futebol Clube de Canchungo			[0-3 pen]
Lagartos Bambadinca	      bye

Semifinals [May 31]
Lagartos Bambadinca	      1-4 Futebol Clube de Canchungo
UDIB Bissau		      5-0 CD Recreativo de Farim

Final
UDIB Bissau		       -  Futebol Clube de Canchungo


Campeonato Nacional da 2.ª Divisão

First stage

Série A

Participants:
Cupelum de Cima
Grupo Desportivo e Recreativo de Quelelé
Estrela Negra de Bissau
Tubarões Futebol Clube dos Bijagós (Bubaque)
Futebol Clube de Cumura
Futebol Clube de Ondame
Ajuda Sport Clube (Bissau)
Flamengo de Pefine Futebol Clube (Bissau)

Round 1 [Dec 10]
Cupelum		 -  Quélélé
EN Bissau	3-2 Bubaque
Cumura		 -  Ondame
Ajuda Sport	2-2 Pefine

Round 2
Cupelum		 -  EN Bissau
Bubaque		 -  Cumura
Ondame		 -  Ajuda Sport
Quélélé		lt  Pefine

Round 3 [Feb 13]
Ajuda Sport	0-1 Bubaque
EN Bissau	 -  Quélélé
Cumura		 -  Cupelum
Pefine		bt  Ondame

Round 4 [Feb 18]
Bubaque		0-0 Pefine
EN Bissau	 -  Cumura
Cupelum		3-2 Ajuda Sport
Quélélé		 -  Ondame

Round 5
[Mar 5]
Cupelum		0-2 Pefine
Cumura		3-2 Quélélé
Ajuda Sport	 -  EN Bissau
[Mar 10]
Ondame		1-0 Bubaque

Top table:

 1.Flamengo de Pefine	11pts

Round 6
[Mar 11]
Pefine		1-1 EN Bissau
Cumura		 -  Ajuda Sport
Cupelum		 -  Ondame
[Mar 14]
Quélélé		0-1 Bubaque

Round 7
[Mar 18]
Ajuda Sport	0-1 Quélélé
Bubaque		1-1 Cupelum
[Mar 19]
Pefine 		1-2 Cumura
[Mar 20]
Ondame 		0-4 EN Bissau

Table:

 1.EN Bissau		7   14 pts
 2.Pefine 		7   12
 3.Bubaque		7   11
 4.Cumura 		7   10
 5.Cupelum 		7    8
 6.Ondame 		7    7
 7.Quélélé 		7    7
 8.Ajuda Sport 		7    5

Round 8
[Apr 1]
Quélélé		 -  Cupelum
Bubaque		0-1 EN Bissau
[Apr 2]
Ondame		0-2 Cumura
[Apr 3]
Pefine		2-1 Ajuda Sport

Top table:

 1.EN Bissau		17 pts
 2.Pefine 		15
 3.Cumura 		14

Round 9
[Apr 8]
Ajuda Sport	1-1 Ondame
[Apr 9]
Pefine		3-1 Quélélé
[Apr 10]
EN Bissau	2-0 Cupelum
Cumura		2-1 Bubaque

Top table:

 1.EN Bissau		20 pts
 2.Pefine 		18
 3.Cumura 		17

Round 10
[Apr 21]
Cupelum		3-5 Cumura
[Apr 22]
Quélélé		0-3 EN Bissau
Bubaque		awd Ajuda Sport		[3-0 awarded; Ajuda Sport dns]
[Apr 23]
Ondame		0-1 Pefine

Round 11
[Apr 28]
Ondame 		 -  Quélélé
[Apr 29]
Ajuda Sport 	 -  Cupelum
Cumura		 -  EN Bissau
[May 3]
Pefine		2-1 Bubaque

Round 12 [May 7]
Pefine		4-1 Cupelum
Quélélé		 -  Cumura
EN Bissau	 -  Ajuda Sport
Bubaque		 -  Ondame

Round 13 [May 13]
EN Bissau	0-2 Pefine
Ajuda Sport	 -  Cumura
Ondame		 -  Cupelum
Bubaque		3-2 Quélélé

Top table:

 1.Flamengo de Pefine	13  27-?  30pts promoted

Round 14
Quélélé		 -  Ajuda Sport
Cupelum		 -  Bubaque
Cumura		 -  Pefine
EN Bissau	 -  Ondame


Série B

Participants:
Associação Desportivo Recreativo de Mansabá
Desportivo de Farim
Atlético Clube de Bissorã
Académica de Ingoré
Vitória Futebol Clube de Cacheu	[withdrew]
Futebol Clube de Safim	[withdrew]
Os Arados Futebol Clube de Nhacra
Binar Futebol Clube

Round 1 [Dec 10]
Mansabá		1-2 Farim
Bissorã		0-0 Ingoré
Cacheu		n/p Safim	[both no players licenses]
Nhacra		 -  Binar

Round 2 [Dec 17]
Mansabá		 -  Bissorã
Farim		1-2 Binar
Ingoré		bye
Nhacra		bye

Round 3 [Feb 11]
Bissorã		0-1 Farim
Nhacra		 -  Ingoré
Mansabá		bye
Binar		bye

Round 4
Mansabá		 -  Nhacra
Ingoré		 -  Binar
Bissorã		bye
Farim		bye

Round 5
Nhacra		 -  Bissorã
Binar		 -  Mansabá
Farim		bye
Ingoré		bye

Round 6 [Mar 11]
Bissorã		 -  Binar
Farim		2-1 Ingoré
Nhacra		bye
Mansabá		bye

Top table:

 1.Farim		 9 pts
 2.Nhacra		 8
 3.Bissorã		 7

Round 7 [Mar 19]
Ingoré		5-1 Mansabá
Nhacra		0-0 Farim
Binar		bye
Bissorã		bye

Top table:

 1.Farim		10 pts
 2.Nhacra 		 9
 3.Bissorã 		 7
 4.Ingoré		 7

Round 8
[Apr 1]
Farim		1-0 Mansabá
Ingoré		0-0 Bissorã
[Apr 2]
Binar		2-2 Nhacra

Top table:

 1.Farim		13 pts
 2.Nhacra 		10
 3.Ingoré		 8
 4.Bissorã 		 8

Round 9
[Apr 8]
Bissorã		0-2 Mansabá
[Apr 9]
Binar		0-2 Farim
Ingoré		bye
Nhacra		bye

Top table:

 1.Farim		16 pts

Round 10 [Apr 22]
Farim		1-0 Bissorã
Ingoré		3-1 Nhacra
Mansabá		bye
Binar		bye

Round 11 [Apr 29]
Binar 		 -  Ingoré
Nhacra 		 -  Mansabá
Bissorã		bye
Farim		bye

Round 12
Bissorã		 -  Nhacra
Mansabá		 -  Binar
Farim		bye
Ingoré		bye

Round 13 [May 13]
Ingoré		0-2 Farim
Binar		 -  Bissorã
Nhacra		bye
Mansabá		bye

NB: Desportivo de Farim promoted.

Round 14
Mansabá		 -  Ingoré
Farim		 -  Nhacra
Binar		bye
Bissorã		bye


Série C

Participants:
Futebol Clube de Cacine
Djata FC
Estrela Negra de Bolama
Futebol Clube de Tombali
Desportivo Recreativo de Gabú
Quínara Futebol Clube de Tite
FC Sonaco
Hafia de Bafatá

Round 1 [Dec 10]
Hafia		 -  FC Sonaco
Cacine		 -  Djata FC
EN Bolama	 -  Tombali
Gabú		 -  Quínara

Round 2
Hafia		 -  Cacine
Djata FC	 -  EN Bolama
Tombali		 -  Gabú
FC Sonaco	 -  Quínara

Round 3 [Feb 11]
Cacine		 -  FC Sonaco
EN Bolama	0-1 Hafia
Gabú		3-0 Djata FC
Quínara		 -  Tombali

Round 4 [Feb 18]
Cacine		2-0 EN Bolama
Hafia		 -  Gabú
Djata FC	1-0 Quínara
FC Sonaco	 -  Tombali

Round 5 [Mar 4]
EN Bolama	2-3 FC Sonaco
Gabú		 -  Cacine
Quínara		 -  Hafia
Tombali		 -  Djata FC

Round 6 [Mar 11]
EN Bolama	2-0 Gabú
Cacine		 -  Quínara
Hafia		 -  Tombali
FC Sonaco	 -  Djata FC

Top table:

 1.FC Sonaco 		 13 pts
 2.Hafia 		 12
 3.Cacine 		 10
 4.Djata FC		  9

Round 7 [Mar 18]
Gabú		1-1 FC Sonaco
Quínara		0-1 EN Bolama
Tombali 	0-2 Cacine
Djata FC	1-0 Hafia

Table:

 1.FC Sonaco 		 14 pts
 2.Cacine 		 13
 3.Hafia 		 12
 4.Djata FC		 12
 5.EN Bolama		  6
 6.Gabú			  7
 7.Quínara		  5
 8.Tombali 		  5

Round 8 [Apr 1]
Tombali		0-3 EN Bolama
Djata FC	0-1 Cacine
Quínara		3-0 Gabú
FC Sonaco	1-0 Hafia

Top table:

 1.FC Sonaco 		 17 pts
 2.Cacine 		 16

Round 9 [Apr 8]
EN Bolama	3-0 Djata FC
Quínara		0-1 FC Sonaco
Gabú		awd Tombali		[3-0 awarded; Tombali dns]
Cacine		0-2 Hafia

Top table:

 1.FC Sonaco 		 20 pts

Round 10 [Apr 22]
Hafia		0-1 EN Bolama
FC Sonaco	2-0 Cacine
Djata FC	2-0 Gabú
Tombali		4-2 Quínara

Round 11 [Apr 29]
EN Bolama	3-0 Cacine
Gabú		0-0 Hafia
Quínara		0-0 Djata FC
Tombali		0-4 FC Sonaco

Round 12 [May 6]
FC Sonaco	2-1 EN Bolama
Cacine		 -  Gabú
Hafia		 -  Quínara
Djata FC	 -  Tombali

Top table:

 1.FC Sonaco		29pts promoted
 2.EN Bolama		21

NB: FC Sonaco will play next season on division 1 for the first ever time.

Round 13 [May 13]
Gabú		abd EN Bolama	[1-1 abd 67']
Djata FC	0-2 FC Sonaco
Quínara		 -  Cacine
Tombali		 -  Hafia

Round 14 [May 20]
FC Sonaco	 -  Gabú
EN Bolama	 -  Quínara
Hafia		 -  Djata FC
Cacine		 -  Tombali


Other Tournaments

Taça de Abertura de Bissau

[Nov 6, Estádio Lino Correia, Bissau]
Benfica de Benfica       3-2 FC Pelundo


2016

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 22 Jun 2017

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.