Guinea Bissau 2019/20


I Divisão
Taça da Guiné-Bissau
Campeonato Nacional da 2.ª Divisão

I Divisão

Participants:

Team                                           City         Province                   Stadium             att.
Sporting Clube da Guiné-Bissau                 Bissau       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
Sport Bissau e Benfica                         Bissau       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
União Desportiva Internacional de Bissau (1)   Bissau       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
Sport Clube dos Portos de Bissau               Bissau       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
Futebol Clube de Cuntum                        Cuntum       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
Flamengo Futebol Clube                         Pefine       Sector Autónomo de Bissau  Lino Correia        12.000
Sporting Clube de Bafatá                       Bafatá       Bafatá                     Rocha
Nuno Tristão Futebol Clube (2)                 Bula         Cacheu                     José Ansumane Queta 
Futebol Clube de Canchungo                     Canchungo    Cacheu                     Saco Vaz 
Futebol Clube de Pelundo                       Pelundo      Cacheu
Clube Desportivo Recreativo de Gabú            Gabú         Gabú
Futebol Clube de Sonaco                        Sonaco       Gabú
Atlético Clube de Bissorã                      Bissorã      Oio                        Estádio Municipal
Clube de Futebol "Os Balantas"                 Mansôa       Oio                        Corca Sow

NB: (1) aka UDIB.
    (2) On 18/12/2007 Bula Futebol Clube renamed Nuno Tristão FC which was its original
        name (founded 1948 and changed name on 1974).
    (3) sometimes various teams plays home at Estádio Nacional 24 de Setembro in Bissau
        (att. 20.000).

Table:

 1.FC Canchungo             13   8  4  1  22-11  28  [P]
 2.Sporting da Guiné-Bissau 13   6  4  3  25-13  22
 3.FC Cuntum                13   6  4  3  16-10  22
 4.Benfica de Bissau        13   6  4  3  19-14  22
 5.FC Pelundo               13   6  3  4   9-11  21
 6.Portos de Bissau         13   5  3  5  13-14  18
 7.Sporting de Bafatá       13   4  5  4  13-17  17
 8.Flamengo de Pefine       13   4  4  5  10-12  16
 9.FC Sonaco                13   4  4  5   8-12  16  [P]
10.UDIB                     13   3  6  4  12-10  15  [C]
11.Desportivo de Gabú       13   3  5  5  10-12  14
12.Nuno Tristão de Bula     13   2  6  5  14-18  12
---------------------------------------------------
13.Os Balantas de Mansôa    13   3  3  7  11-17  12
14.Atlético de Bissorã      13   1  5  7   8-19   8

NB: Sporting Clube da Guiné-Bissau only club to have never been relegated.

Round 1
[Nov 29]
Portos de Bissau           1-2 Balantas de Mansôa         
[Nov 30]
FC Cuntum                  1-0 Nuno Tristão de Bula       
Atlético de Bissorã        0-0 Flamengo de Pefine         
Sporting de Bafatá         1-2 FC Canchungo               
FC Pelundo                 2-0 Benfica de Bissau          
FC Sonaco                  0-0 UDIB                       
[Dec 1]
Sporting da Guiné-Bissau   1-1 Desportivo de Gabú         

Round 2
[Dec 6]
Flamengo de Pefine         1-1 FC Pelundo                 
[Dec 7]
FC Canchungo               2-0 Sporting da Guiné-Bissau   
UDIB                       n/p Sporting de Bafatá         [due to musical concert
Nuno Tristão de Bula       0-0 Portos de Bissau            on the ground]
Desportivo de Gabú         0-0 FC Cuntum                  
Balantas de Mansôa         0-1 FC Sonaco                  
[Dec 8]
Benfica de Bissau          2-0 Atlético de Bissorã        
[Feb 12]
UDIB                       0-0 Sporting de Bafatá         

Round 3
[Dec 14]
Sporting da Guiné-Bissau   1-1 Benfica de Bissau
Atlético de Bissorã        0-0 UDIB
Sporting de Bafatá         3-0 Flamengo de Pefine
FC Pelundo                 0-2 FC Sonaco
[Dec 15]
Portos de Bissau           1-2 Desportivo de Gabú
[Dec 16]
FC Cuntum                  1-1 FC Canchungo
[Feb 12]
Balantas de Mansôa         3-1 Nuno Tristão de Bula

Round 4
[Dec 20]
Flamengo de Pefine         0-0 Sporting da Guiné-Bissau
[Dec 21]
FC Sonaco                  1-1 Nuno Tristão de Bula
FC Canchungo               1-0 Balantas de Mansôa
Desportivo de Gabú         3-0 Atlético de Bissorã
[Dec 22]
Benfica de Bissau          2-3 Portos de Bissau
FC Pelundo                 1-0 Sporting de Bafatá
[Dec 23]
UDIB                       0-0 FC Cuntum

Round 5 
[Jan 10]
Portos de Bissau           1-1 FC Canchungo
[Jan 11]
FC Cuntum                  1-3 Flamengo de Pefine
Nuno Tristão de Bula       2-2 Benfica de Bissau
Balantas de Mansôa         0-0 Desportivo de Gabú
Atlético de Bissorã        0-1 FC Pelundo
Sporting de Bafatá         0-0 FC Sonaco
[Jan 12]
Sporting da Guiné-Bissau   2-0 UDIB

Round 6
[Jan 17]
Benfica de Bissau          3-1 Desportivo de Gabú
[Jan 18]
Portos de Bissau           0-1 Flamengo de Pefine         
FC Pelundo                 1-0 FC Cuntum
FC Sonaco                  0-3 Sporting da Guiné-Bissau
Sporting de Bafatá         1-1 Atlético de Bissorã
[Jan 19]
FC Canchungo               awd Nuno Tristão de Bula       [awarded 3-0; abandoned at 1-1
UDIB                       4-0 Balantas de Mansôa          in 86' due to crowd trouble]

Round 7
[Jan 24]
Sporting da Guiné-Bissau   7-0 Sporting de Bafatá
[Jan 25]
Desportivo de Gabú         1-2 FC Canchungo
Nuno Tristão de Bula       2-0 Flamengo de Pefine
Balantas de Mansôa         0-0 FC Pelundo
Atlético de Bissorã        2-0 FC Sonaco
[Jan 26]
FC Cuntum                  1-0 Benfica de Bissau
[Jan 27]
Portos de Bissau           1-0 UDIB

Round 8
[Jan 31]
UDIB                       2-1 Nuno Tristão de Bula
[Feb 1]
FC Sonaco                  0-1 Desportivo de Gabú
FC Pelundo                 1-0 Portos de Bissau
Sporting de Bafatá         2-1 FC Cuntum
Atlético de Bissorã        1-1 Sporting da Guiné-Bissau
[Feb 2]
Benfica de Bissau          3-2 Balantas de Mansôa
[Feb 3]
Flamengo de Pefine         1-2 FC Canchungo

Round 9
[Feb 7]
FC Cuntum                  3-1 FC Sonaco
[Feb 8]
Sporting da Guiné-Bissau   3-0 FC Pelundo
FC Canchungo               1-1 Benfica de Bissau
Desportivo de Gabú         1-1 UDIB
Nuno Tristão de Bula       3-1 Atlético de Bissorã
Balantas de Mansôa         0-1 Flamengo de Pefine
[Feb 9]
Portos de Bissau           1-3 Sporting de Bafatá

Round 10
[Feb 14]
Flamengo de Pefine         2-0 Desportivo de Gabú
[Feb 15]
FC Sonaco                  2-1 FC Canchungo
Sporting de Bafatá         1-1 Balantas de Mansôa
Atlético de Bissorã        0-1 Portos de Bissau
Sporting da Guiné-Bissau   0-2 FC Cuntum
[Feb 16]
UDIB                       1-2 Benfica de Bissau
FC Pelundo                 0-0 Nuno Tristão de Bula

Round 11
[Feb 28]
Portos de Bissau           1-0 FC Sonaco
[Feb 29]
FC Cuntum                  3-1 Atlético de Bissorã
FC Canchungo               2-0 UDIB
Desportivo de Gabú         0-1 FC Pelundo
Nuno Tristão de Bula       1-1 Sporting de Bafatá
Balantas de Mansôa         1-2 Sporting da Guiné-Bissau
[Mar 1]
Benfica de Bissau          1-0 Flamengo de Pefine

Round 12
[Mar 6]
Sporting da Guiné-Bissau   4-3 Nuno Tristão de Bula
[Mar 7]
Flamengo de Pefine         1-1 UDIB
FC Sonaco                  0-0 Benfica de Bissau
FC Pelundo                 1-2 FC Canchungo
Sporting de Bafatá         1-0 Desportivo de Gabú
Atlético de Bissorã        0-2 Balantas de Mansôa
[Mar 8]
FC Cuntum                  1-1 Portos de Bissau

Round 13
[Mar 13]
UDIB                       3-0 FC Pelundo
[Mar 14]
Portos de Bissau           2-1 Sporting da Guiné-Bissau
FC Canchungo               2-2 Atlético de Bissorã
Nuno Tristão de Bula       0-0 Desportivo de Gabú
Balantas de Mansôa         0-2 FC Cuntum
FC Sonaco                  1-0 Flamengo de Pefine
[Mar 15]
Benfica de Bissau          2-0 Sporting de Bafatá

Halfway Table:

 1.FC Canchungo             13   8  4  1  22-11  28  [P]
 2.Sporting da Guiné-Bissau 13   6  4  3  25-13  22
 3.FC Cuntum                13   6  4  3  16-10  22
 4.Benfica de Bissau        13   6  4  3  19-14  22
 5.FC Pelundo               13   6  3  4   9-11  21
 6.Portos de Bissau         13   5  3  5  13-14  18
 7.Sporting de Bafatá       13   4  5  4  13-17  17
 8.Flamengo de Pefine       13   4  4  5  10-12  16
 9.FC Sonaco                13   4  4  5   8-12  16  [P]
10.UDIB                     13   3  6  4  12-10  15  [C]
11.Desportivo de Gabú       13   3  5  5  10-12  14
12.Nuno Tristão de Bula     13   2  6  5  14-18  12
---------------------------------------------------
13.Os Balantas de Mansôa    13   3  3  7  11-17  12
14.Atlético de Bissorã      13   1  5  7   8-19   8

NB: Sporting Clube da Guiné-Bissau only club to have never been relegated.

NB: championship suspended on Mar 19 due to Covid-19 pandemic

Round 14 
UDIB                        -  FC Sonaco
Benfica de Bissau           -  FC Pelundo
Balantas de Mansôa          -  Portos de Bissau
Nuno Tristão de Bula        -  FC Cuntum
FC Canchungo                -  Sporting de Bafatá
Desportivo de Gabú          -  Sporting da Guiné-Bissau
Flamengo de Pefine          -  Atlético de Bissorã

Table:

 1.FC Canchungo             13   8  4  1  22-11  28  [P]
 2.Sporting da Guiné-Bissau 13   6  4  3  25-13  22
 3.FC Cuntum                13   6  4  3  16-10  22
 4.Benfica de Bissau        13   6  4  3  19-14  22
 5.FC Pelundo               13   6  3  4   9-11  21
 6.Portos de Bissau         13   5  3  5  13-14  18
 7.Sporting de Bafatá       13   4  5  4  13-17  17
 8.Flamengo de Pefine       13   4  4  5  10-12  16
 9.FC Sonaco                13   4  4  5   8-12  16  [P]
10.UDIB                     13   3  6  4  12-10  15  [C]
11.Desportivo de Gabú       13   3  5  5  10-12  14
12.Nuno Tristão de Bula     13   2  6  5  14-18  12
---------------------------------------------------
13.Os Balantas de Mansôa    13   3  3  7  11-17  12
14.Atlético de Bissorã      13   1  5  7   8-19   8

NB: Sporting Clube da Guiné-Bissau only club to have never been relegated.

Round 15
Portos de Bissau            -  Nuno Tristão de Bula
FC Cuntum                   -  Desportivo de Gabú
Sporting da Guiné-Bissau    -  FC Canchungo
FC Pelundo                  -  Flamengo de Pefine
FC Sonaco                   -  Balantas de Mansôa
Atlético de Bissorã         -  Benfica de Bissau
Sporting de Bafatá          -  UDIB


Taça Nacional da Guiné-Bissau

Round 1
[Mar 18]
Binar FC	drw GDR Quelelé		[Quelelé on pen]
Bijagós FC	awd Djata FC		[3-0 awarded; Djata dns]
FC Cumura	 -  EN Bissau
TF São Domingos	awd Hafia FC Bafatá	[3-0 awarded; Hafia dns]
Massaf Cacine	2-1 E. Cantanhez
SC Pitche	awd FC Cupelum		[3-0 awarded; Cupelum dns]
FC Quinara	awd L. Bambadinca	[3-0 awarded; Bambadinca dns]
EN Bolama	awd Ajuda Sport		[3-0 awarded; Ajuda Sport dns]
Vit. FC Cacheu	n/p UDR Ondame		[police did not authorize due Covid-19]
CDR Farim	 -  Arados Nhacra
[Mar 19 - postponed due to Covid-19 pandemic]
FC Safim	 -  FC Mavegro
Acad. Ingoré	 -  ADR Mansabá

NB: 1st level teams enter on Round 2.


Campeonato Nacional da 2.ª Divisão

Série A

Participants:
Académica de Ingoré
Associação de Futebol Clube de Cupelum de Cima
Vitória Futebol Clube de Cacheu
Futebol Clube Mavegro (Bissau)
Estrela Negra de Bissau
Grupo Desportivo e Recreativo de Quelelé
Ajuda Sport Clube (Bissau)
Bijagós Futebol Clube (Bubaque)	[aka Tubarões]
Clube Desportivo e Recreativo de Farim
Futebol Clube de Cumura
Binar Futebol Clube
Futebol Clube Tigre de Fronteira (São Domingos)

Round 1
[Dec 14]
EN Bissau	n/p GDR Quelelé		[0-3 awarded; due field problems]
Acad. Ingoré	5-1 FC Cupelum
Vit. FC Cacheu	awd FC Mavegro		[3-0 awarded; Mavegro dns]
CDR Farim	n/p FC Cumura		[due field problems]
[Dec 15]
Binar FC	awd TF São Domingos	[0-3 awarded; due field problems]
[Dec 16]
Ajuda Sport	n/p Bijagós FC
[Feb 12]
Ajuda Sport	4-2 Bijagós FC
CDR Farim	1-0 FC Cumura

Round 2
[Dec 20]
FC Cupelum	1-2 TF São Domingos
[Dec 21]
GDR Quelelé	0-1 Ajuda Sport
FC Cumura	2-1 Binar FC
Bijagós FC	n/p CDR Farim		[Farim dns]
Acad. Ingoré	1-1 Vit. FC Cacheu
[Dec 23]
FC Mavegro	1-2 EN Bissau
[tba]
Bijagós FC	 -  CDR Farim

Round 3
[Jan 11]
Ajuda Sport	1-0 FC Mavegro
CDR Farim	2-2 GDR Quelelé
TF São Domingos	2-1 FC Cumura
Vit. FC Cacheu	1-1 FC Cupelum
[Jan 12]
EN Bissau	1-1 Acad. Ingoré
[Jan 13]
Binar FC	2-2 Bijagós FC

Round 4
[Jan 17]
FC Cupelum	4-4 FC Cumura
[Jan 18]
GDR Quelelé	0-3 Binar FC
Bijagós FC	0-1 TF São Domingos
Acad. Ingoré	1-2 Ajuda Sport
Vit. FC Cacheu	3-1 EN Bissau
[Jan 19]
FC Mavegro	0-0 CDR Farim

Round 5
[Jan 24]
Binar FC	2-0 FC Mavegro
[Jan 25]
CDR Farim	0-1 Acad. Ingoré
TF São Domingos	0-1 GDR Quelelé
[Jan 26]
Ajuda Sport	0-1 Vit. FC Cacheu
[Jan 27]
EN Bissau	3-1 FC Cupelum
FC Cumura	0-1 Bijagós FC

Round 6
[Jan 31]
GDR Quelelé	4-2 FC Cumura
[Feb 1]
Vit. FC Cacheu	0-0 CDR Farim
Acad. Ingoré	0-0 Binar FC
[Feb 3]
FC Cupelum	2-1 Bijagós FC
[Feb 4]
EN Bissau	2-4 Ajuda Sport
FC Mavegro	1-5 TF São Domingos

Round 7
[Feb 8]
Ajuda Sport	3-2 FC Cupelum
CDR Farim	0-1 EN Bissau
TF São Domingos	1-1 Acad. Ingoré
FC Cumura	1-1 FC Mavegro
Bijagós FC	0-0 GDR Quelelé
[Feb 9]
Binar FC	0-1 Vit. FC Cacheu

Round 8
[Feb 14]
EN Bissau	2-1 Binar FC
[Feb 15]
Acad. Ingoré	2-0 FC Cumura
Vit. FC Cacheu	0-1 TF São Domingos
[Feb 16]
Ajuda Sport	2-1 CDR Farim
[Feb 17]
FC Cupelum	1-2 GDR Quelelé
FC Mavegro	1-2 Bijagós FC

Round 9
[Feb 29]
GDR Quelelé	5-1 FC Mavegro
CDR Farim	0-1 FC Cupelum
FC Cumura	2-2 Vit. FC Cacheu
Bijagós FC	1-2 Acad. Ingoré
[Mar 1]
EN Bissau	0-1 TF São Domingos
[Mar 2]
Binar FC	1-7 Ajuda Sport

Round 10
[Mar 6]
FC Cupelum	5-0 FC Mavegro
[Mar 7]
Ajuda Sport	0-1 TF São Domingos
Acad. Ingoré	0-1 GDR Quelelé
[Mar 8]
EN Bissau	3-2 FC Cumura
[Mar 9]
Binar FC	2-0 CDR Farim
Vit. FC Cacheu	1-2 Bijagós FC

Round 11
[Mar 14]
Binar FC	0-1 FC Cupelum
TF São Domingos	awd CDR Farim		[3-0 awarded; Farim dns]
FC Cumura	0-2 Ajuda Sport
Bijagós FC	0-0 EN Bissau
[Mar 15]
GDR Quelelé	1-1 Vit. FC Cacheu
[Mar 16]
FC Mavegro	3-1 Acad. Ingoré

NB: On Mar 19 championship suspended.

Round 12
FC Cumura	 -  CDR Farim
TF São Domingos	 -  Binar FC
GDR Quelelé	 -  EN Bissau
FC Mavegro	 -  Vit. FC Cacheu
FC Cupelum	 -  Acad. Ingoré
Bijagós FC	 -  Ajuda Sport

Table:

 1.Tigre de Fronteira FC    11  9  1  1 20- 5 28
------------------------------------------------
 2.Ajuda SC (Bissau)	    11  9  0  2 26-11 27
 3.GDR Quelelé		    11  6  3  2 19-11 21
 4.Vitória FC (Cacheu)	    11  4  5  2 14- 9 17
 5.Estrela Negra de Bissau  11  5  2  4 15-17 17
 6.Académica de Ingoré	    11  4  4  3 15-11 16
 7.AFC Cupelum de Cima	    11  4  2  5 20-21 14
 8.Bijagós FC (Bubaque)	    10  3  3  4 11-13 12
 9.Binar FC		    11  3  2  6 12-18 11
10.Desportivo de Farim	    10  1  3  6  4-12  6  [R]
11.FC Cumura		    11  1  3  7 14-23  6
12.FC Mavegro (Bissau)	    11  1  2  8  8-27  5

Round 13
TF São Domingos	 -  FC Cupelum
Ajuda Sport	 -  GDR Quelelé
Binar FC	 -  FC Cumura
CDR Farim	 -  Bijagós FC
Vit. FC Cacheu	 -  Acad. Ingoré
EN Bissau	 -  FC Mavegro


Série B

Participants:
Futebol Clube de Safim
União Desportiva Recreativa Ondame FC
Hafia FC (Bafatá)
Associação Desportivo Recreativo de Mansabá
Futebol Clube Os Lagartos (Bambadinca)
Futebol Clube Estrela de Cantanhez (Iemberem)
Djata FC (Fulacunda)
Massaf Sport Clube de Cacine
Os Arados Futebol Clube de Nhacra
Clube de Regatas de Estrela Negra de Bolama
Futebol Clube Quinara (Tite)
Sport Clube de Pitche

Round 1
[Dec 14]
FC Safim	1-0 UDR Ondame
L. Bambadinca	awd E. Cantanhez	[3-0 awarded; Cantanhez dns]
Djata FC	awd Massaf Cacine	[3-0 awarded; Cacine dns]
Arados Nhacra	n/p EN Bolama		[Bolama dns]
FC Quinara	0-2 SC Pitche
[Dec 15]
Hafia FC Bafatá 1-0 ADR Mansabá
[Dec 16]
Arados Nhacra	0-0 EN Bolama

Round 2
[Dec 21]
E. Cantanhez	1-1 Djata FC
EN Bolama	4-1 FC Quinara
Massaf Cacine	1-0 Arados Nhacra
ADR Mansabá	1-1 L. Bambadinca
FC Safim	1-1 Hafia FC Bafatá
[Dec 22]
UDR Ondame	2-2 SC Pitche

Round 3
[Jan 11]
L. Bambadinca	0-1 FC Safim
Djata FC	0-2 ADR Mansabá
Arados Nhacra	2-1 E. Cantanhez
FC Quinara	1-0 Massaf Cacine	[2-1?]
[Jan 12]
Hafia FC Bafatá	1-0 UDR Ondame
[Jan 13]
SC Pitche	1-1 EN Bolama

Round 4
[Jan 18]
Massaf Cacine	0-0 SC Pitche		[3-1?]
E. Cantanhez	awd FC Quinara		[3-0 awarded; FC Quinara dns]
ADR Mansabá	2-1 Arados Nhacra
FC Safim	1-0 Djata FC
[Jan 19]
Hafia FC Bafatá	0-2 L. Bambadinca	[2-2?]
[Jan 20]
UDR Ondame	4-4 EN Bolama

Round 5
[Jan 25]
Arados Nhacra	2-0 FC Safim
Djata FC	0-3 Hafia FC Bafatá
L. Bambadinca	1-0 UDR Ondame
FC Quinara	2-3 ADR Mansabá
EN Bolama	1-1 Massaf Cacine
[Jan 27]
SC Pitche	3-3 E. Cantanhez

Round 6
[Feb 1]
E. Cantanhez	1-2 EN Bolama
ADR Mansabá	2-1 SC Pitche
FC Safim	1-0 FC Quinara
L. Bambadinca	2-3 Djata FC
[Feb 2]
UDR Ondame	1-1 Massaf Cacine
Hafia FC Bafatá	0-0 Arados Nhacra

Round 7 [Feb 8]
Djata FC	3-1 UDR Ondame
Arados Nhacra	2-0 L. Bambadinca
FC Quinara	0-0 Hafia FC Bafatá
SC Pitche	1-0 FC Safim
EN Bolama	0-4 ADR Mansabá
Massaf Cacine	1-2 E. Cantanhez

Round 8
[Feb 15]
UDR Ondame	2-3 E. Cantanhez
ADR Mansabá	0-1 Massaf Cacine
L. Bambadinca	2-2 FC Quinara
Djata FC	3-0 Arados Nhacra
[Feb 16]
Hafia FC Bafatá	1-1 SC Pitche
[Feb 17]
FC Safim	0-0 EN Bolama

Round 9 [Feb 29]
Arados Nhacra	0-3 UDR Ondame
FC Quinara	2-4 Djata FC
L. Bambadinca	4-0 SC Pitche
EN Bolama	1-0 Hafia FC Bafatá
Massaf Cacine	1-1 FC Safim
E. Cantanhez	0-2 ADR Mansabá

Round 10
[Mar 7]
FC Safim	1-1 E. Cantanhez
FC Quinara	2-1 Arados Nhacra
Djata FC	2-0 SC Pitche
[Mar 8]
Hafia FC Bafatá	3-0 Massaf Cacine
[Mar 9]
UDR Ondame	0-3 ADR Mansabá
L. Bambadinca	0-0 EN Bolama

Round 11 [Mar 14]
FC Quinara	awd UDR Ondame		[3-0 awarded; Ondame dns]
SC Pitche	0-0 Arados Nhacra
EN Bolama	1-0 Djata FC
Massaf Cacine	3-0 L. Bambadinca
E. Cantanhez	2-1 Hafia FC Bafatá
ADR Mansabá	2-0 FC Safim

NB: On Mar 19 championship suspended.

Round 12
E. Cantanhez	 -  L. Bambadinca
Massaf Cacine	 -  Djata FC
EN Bolama	 -  Arados Nhacra
ADR Mansabá	 -  Hafia FC Bafatá
SC Pitche	 -  FC Quinara
UDR Ondame	 -  FC Safim

Table:

 1.ADR Mansabá		    11  8  1  2 21- 7 25
------------------------------------------------
 2.Djata FC (Fulacunda)	    11  6  1  4 19-13 19
 3.Estrela Negra de Bolama  11  4  6  1 14-12 18
 4.Hafia FC (Bafatá)	    11  4  4  3 11- 7 16
 5.FC Safim		    11  4  4  3  7- 8 16
 6.Lagartos de Bambadinca   11  4  3  4 15-12 15 [R]
 7.Estrela de Cantanhez     11  4  3  4 17-18 15
 8.Massaf de Cacine	    11  3  4  4  9-12 13
 9.SC Pitche		    11  2  6  3 11-15 12
10.Os Arados FC (Nhacra)    11  3  3  5  8-12 12
11.FC Quinara (Tite)	    11  3  2  6 13-20 11
12.UDR Ondame               11  1  3  7 13-22  6

Round 13
Djata FC	 -  E. Cantanhez
FC Quinara	 -  EN Bolama
Arados Nhacra	 -  Massaf Cacine
L. Bambadinca	 -  ADR Mansabá
Hafia FC Bafatá	 -  FC Safim
SC Pitche	 -  UDR Ondame


2018/19

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 2 Apr 2020

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.