Guinea Bissau 2020/21


I Divisão
Taça da Guiné-Bissau
Supertaça da Guiné-Bissau
Campeonato Nacional da 2.ª Divisão

I Divisão

Participants:

Team                                           City         Province                   
Sporting Clube da Guiné-Bissau                 Bissau       Sector Autónomo de Bissau  
Sport Bissau e Benfica                         Bissau       Sector Autónomo de Bissau  
União Desportiva Internacional de Bissau (1)   Bissau       Sector Autónomo de Bissau  
Sport Clube dos Portos de Bissau               Bissau       Sector Autónomo de Bissau  
Futebol Clube de Cuntum                        Cuntum       Sector Autónomo de Bissau  
Flamengo Futebol Clube                         Pefine       Sector Autónomo de Bissau  
Sporting Clube de Bafatá                       Bafatá       Bafatá                     
Nuno Tristão Futebol Clube (2)                 Bula         Cacheu                     
Futebol Clube de Canchungo                     Canchungo    Cacheu                     
Futebol Clube de Pelundo                       Pelundo      Cacheu                     
Clube Desportivo Recreativo de Gabú            Gabú         Gabú                       
Futebol Clube de Sonaco                        Sonaco       Gabú
Atlético Clube de Bissorã                      Bissorã      Oio                        
Clube de Futebol "Os Balantas"                 Mansôa       Oio                        

NB: (1) aka UDIB.
    (2) On 18/12/2007 Bula Futebol Clube renamed Nuno Tristão FC which was its original
        name (founded 1948 and changed name on 1974).

NB: Due to the COVID-19 pandemic, the FFGB decided to cancel 
    the draws previously held for the 1st and 2nd division 
    championships. Also due to the rainy season, decided to 
    change the dispute formula for these championships.

Abandoned Season | Rearranged Season

Abandoned Season 

Round 1 Draw
Benfica           -  Flamengo       
Atlético Bissorã  -  FC Canchungo
Desportivo Gabú   -  NT Bula
Sporting GB       -  Balantas
FC Sonaco         -  UDIB
FC Pelundo        -  Sporting Bafatá
FC Cuntum         -  Portos

Rearranged Season

Group Stage | Playoff Stage

Group Stage

Final Tables:

Série A
 1.Sporting da Guiné-Bissau 12  11  0  1  29- 4  33  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Sporting de Bafatá       12   6  2  4  18-17  20  [2 1 0 1 5-2 3]
 3.Os Balantas de Mansôa    12   6  2  4  14-12  20  [2 1 0 1 2-5 3]
 4.Portos de Bissau         12   5  2  5  11-13  17
 5.FC Cuntum                12   4  2  6   6-11  14
 6.FC Sonaco                12   2  5  5   3- 7  11
---------------------------------------------------
 7.Desportivo de Gabú       12   0  3  9   5-22   3  Relegated

Série B
 1.Benfica de Bissau        12   8  4  0  22- 7  28  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Canchungo             12   4  4  4  11-13  16
 3.UDIB                     12   3  5  4  10-12  14
 4.FC Pelundo               12   3  4  5  11-13  13  [4 1 2 1 3-3 5]
 5.Atlético de Bissorã      12   2  7  3   6-10  13  [4 1 2 1 2-2 5]
 6.Flamengo de Pefine       12   2  7  3   9- 8  13  [4 0 4 0 3-3 4]
---------------------------------------------------
 7.Nuno Tristão de Bula     12   2  5  5   4-10  11  Relegated

NB: Sporting Clube da Guiné-Bissau only club to have never been relegated.

Round 1
Série A
[Apr 9]
Portos           0-4 Sporting GB      
[Apr 10]
FC Sonaco        1-1 Balantas         
Sporting Bafatá  1-0 FC Cuntum        
Desportivo Gabú  bye
Série B
[Apr 10]
Flamengo         0-0 FC Canchungo     
[Apr 11]
UDIB             2-2 FC Pelundo       
[Apr 12]
Benfica          5-0 Atlético Bissorã 
NT Bula          bye

Round 2
Série A
[Apr 16]
Sporting GB      6-0 Sporting Bafatá  
[Apr 17]
FC Cuntum        1-0 FC Sonaco        
Balantas         3-0 Desportivo Gabú  
Portos           bye
Série B [Apr 17]
FC Canchungo     2-2 Benfica          
Atlético Bissorã 0-0 UDIB             
FC Pelundo       0-0 NT Bula          
Flamengo         bye

Round 3
Série A [Apr 24]
Desportivo Gabú  0-0 FC Cuntum        
FC Sonaco        1-0 Sporting GB      
Sporting Bafatá  2-1 Portos           
Balantas         bye
Série B
[Apr 24]
Benfica          2-0 Flamengo         
NT Bula          0-0 Atlético Bissorã 
[Apr 25]
UDIB             2-1 FC Canchungo     
FC Pelundo       bye

Round 4
Série A
[Apr 27]
Portos           1-0 FC Sonaco        
[Apr 28]
Sporting GB      5-1 Desportivo Gabú  
[Apr 29]
FC Cuntum        1-3 Balantas         
Sporting Bafatá  bye
Série B
[Apr 28]
FC Canchungo     1-0 NT Bula          
Atlético Bissorã 0-1 FC Pelundo       
[Apr 30]
Flamengo         1-0 UDIB             
Benfica          bye

Round 5
Série A
[May 4]
Desportivo Gabú  0-1 Portos           
FC Sonaco        0-1 Sporting Bafatá  
[May 5]
Balantas         0-1 Sporting GB      
FC Cuntum        bye
Série B
[May 4]
NT Bula          0-0 Flamengo         
[May 5]
UDIB             0-0 Benfica          
FC Pelundo       1-2 FC Canchungo     
Atlético Bissorã bye

Round 6
Série A
[May 8]
Sporting GB      1-0 FC Cuntum        
Sporting Bafatá  4-2 Desportivo Gabú  
[May 9]
Portos           0-1 Balantas         
FC Sonaco        bye
Série B
[May 8]
FC Canchungo     0-0 Atlético Bissorã 
[May 10]
Flamengo         1-1 FC Pelundo       
[May 11]
Benfica          2-1 NT Bula          
UDIB             bye

Round 7 [May 15]
Série A
FC Cuntum        1-0 Portos           
Desportivo Gabú  0-0 FC Sonaco        
Balantas         0-4 Sporting Bafatá  
Sporting GB      bye
Série B
NT Bula          1-2 UDIB             
Atlético Bissorã 0-0 Flamengo         
FC Pelundo       1-2 Benfica          
FC Canchungo     bye

Halfway Tables:

Série A
 1.Sporting da Guiné-Bissau  6   5  0  1  17- 2  15
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Sporting de Bafatá        6   5  0  1  12- 9  15
 3.Os Balantas de Mansôa     6   3  1  2   8- 7  10
 4.FC Cuntum                 6   2  1  3   3- 5   7
 5.Portos de Bissau          6   2  0  4   3- 8   6
 6.FC Sonaco                 6   1  2  3   2- 4   5
---------------------------------------------------
 7.Desportivo de Gabú        6   0  2  4   3-13   2

Série B
 1.Benfica de Bissau         6   4  2  0  13- 4  14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Canchungo              6   2  3  1   6- 5   9
 3.UDIB                      6   2  3  1   6- 5   9
 4.Flamengo de Pefine        6   1  4  1   2- 3   7
 5.FC Pelundo                6   1  3  2   6- 7   6
 6.Atlético de Bissorã       6   0  4  2   0- 6   4
---------------------------------------------------
 7.Nuno Tristão de Bula      6   0  3  3   2- 5   3

NB: Sporting Clube da Guiné-Bissau only club to have never been relegated.

Round 8
Série A
[May 18]
FC Cuntum        0-2 Sporting Bafatá  
Balantas         0-0 FC Sonaco        
[May 19]
Sporting GB      2-1 Portos           
Desportivo Gabú  bye
Série B [May 18]
FC Pelundo       2-1 UDIB             
Atlético Bissorã 1-1 Benfica          
FC Canchungo     1-0 Flamengo         
NT Bula          bye

Round 9
Série A [May 22]
Sporting Bafatá  0-2 Sporting GB      
FC Sonaco        0-1 FC Cuntum        
Desportivo Gabú  0-1 Balantas         
Portos           bye
Série B
[May 22]
Benfica          4-1 FC Canchungo     
[May 23]
UDIB             0-2 Atlético Bissorã 
NT Bula          1-0 FC Pelundo       
Flamengo         bye

Round 10
Série A
[May 28]
FC Cuntum        2-0 Desportivo Gabú  
[May 29]
Sporting GB      2-0 FC Sonaco        
[May 30]
Portos           3-2 Sporting Bafatá  
Balantas         bye
Série B
[May 29]
FC Canchungo     1-2 UDIB             
Atlético Bissorã 0-1 NT Bula          
[Jun 1]
Flamengo         0-1 Benfica          
FC Pelundo       bye

Round 11
Série A
[Jun 2]
Desportivo Gabú  1-2 Sporting GB      
Balantas         2-0 FC Cuntum        
[Jun 3]
FC Sonaco        0-0 Portos           
Sporting Bafatá  bye
Série B
[Jun 2]
NT Bula          0-1 FC Canchungo     
FC Pelundo       0-1 Atlético Bissorã 
[Jun 5]
UDIB             1-1 Flamengo         
Benfica          bye

Round 12
Série A
[Jun 9]
Sporting GB      2-0 Balantas         
[Jun 10]
Portos           2-0 Desportivo Gabú  
[Jun 20]
Sporting Bafatá  0-0 FC Sonaco        
FC Cuntum        bye
Série B
[Jun 8]
Benfica          1-0 UDIB             
FC Canchungo     0-1 FC Pelundo       
[Jun 12]
Flamengo         4-0 NT Bula          
Atlético Bissorã bye

Round 13 [Jun 16]
Série A
Desportivo Gabú  1-1 Sporting Bafatá  [abandoned at 1-1 in 85' due to attack
Balantas         1-2 Portos            on referee; result stood]
FC Cuntum        0-2 Sporting GB      
FC Sonaco        bye
Série B
Atlético Bissorã 1-1 FC Canchungo     
FC Pelundo       1-1 Flamengo         
NT Bula          0-0 Benfica          
UDIB             bye

Round 14
Série A 
[Jun 22]
Portos           0-0 FC Cuntum        
[Jun 23]
FC Sonaco        1-0 Desportivo Gabú  
Sporting Bafatá  1-2 Balantas         
Sporting GB      bye
Série B [Jun 23]
Benfica          2-1 FC Pelundo       
Flamengo         1-1 Atlético Bissorã 
UDIB             0-0 NT Bula          
FC Canchungo     bye

Final Tables:

Série A
 1.Sporting da Guiné-Bissau 12  11  0  1  29- 4  33  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Sporting de Bafatá       12   6  2  4  18-17  20  [2 1 0 1 5-2 3]
 3.Os Balantas de Mansôa    12   6  2  4  14-12  20  [2 1 0 1 2-5 3]
 4.Portos de Bissau         12   5  2  5  11-13  17
 5.FC Cuntum                12   4  2  6   6-11  14
 6.FC Sonaco                12   2  5  5   3- 7  11
---------------------------------------------------
 7.Desportivo de Gabú       12   0  3  9   5-22   3  Relegated

Série B
 1.Benfica de Bissau        12   8  4  0  22- 7  28  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Canchungo             12   4  4  4  11-13  16
 3.UDIB                     12   3  5  4  10-12  14
 4.FC Pelundo               12   3  4  5  11-13  13  [4 1 2 1 3-3 5]
 5.Atlético de Bissorã      12   2  7  3   6-10  13  [4 1 2 1 2-2 5]
 6.Flamengo de Pefine       12   2  7  3   9- 8  13  [4 0 4 0 3-3 4]
---------------------------------------------------
 7.Nuno Tristão de Bula     12   2  5  5   4-10  11  Relegated

NB: Sporting Clube da Guiné-Bissau only club to have never been relegated.

Playoff Stage

Final [Jul 10, Estádio Nacional 24 de Setembro, Bissau]
Sporting GB      1-0 Benfica          
  [Dinis Djadjo 42]


Topscorer: Dinis Djadjo (Sporting GB) 15 goals.


Taça Nacional da Guiné-Bissau

Regional Stage
--------------

Sector Autónomo de Bissau Region
- - - - - - - - - - - - - - - -

NB: includes Bijagós FC from Bolama-Bijagós Region

NB: 2 teams for National Stage

Round 1
[Apr 1]
UDR Ondame	1-1 FC Safim		[4-2 pen]
FC Mavegro	1-1 Ajuda Sport		[3-4 pen]
[Apr 2]
FC Cupelum	2-0 GDR Quelelé
EN Bissau	1-2 FC Cumura
[Apr 3]
Flamengo	0-2 Benfica		 
[Apr 4]
Portos		2-1 FC Cuntum	 
[Apr 5]
UDIB		2-2 Sporting GB	 	[4-3 pen]
Bijagós FC	bye

Round 2
[Apr 21]
Portos		0-0 UDIB		[2-3 pen]
[May 2]
FC Cumura	0-6 Benfica		 
[May 9]
Ajuda Sport	0-3 FC Cupelum
[May 10]
UDR Ondame	2-4 Bijagós FC	

Round 3 [Jun 13]
Benfica		3-1 UDIB		
FC Cupelum	awd Bijagós FC		[3-0 awarded;  Bijagós dns]

North Province
- - - - - - -

NB: includes teams from Oio and Cacheu Region

NB: 1 team for National Stage

Round 1
[Apr 1]
Binar FC	 1-3 Atlético Bissorã
[Apr 2]
FC Tigre	 1-2 Ac. Ingoré	

Final [Apr 4]
Ac. Ingoré	 0-0 Atlético Bissorã		[4-3 pen]

Oio Region
- - - - - 

NB: 1 team for National Stage

Round 1
[Apr 1]
Desp. Farim	 0-1 ADR Mansabá	
[Apr 2]
Balantas	 3-2 Os Arados FC

Final [Apr 4]
Balantas	 2-1 ADR Mansabá	

Cacheu Region
- - - - - - -

NB: 1 team for National Stage

Round 1
[Apr 1]
NT Bula		 0-0 FC Canchungo	[2-4 pen]
[Apr 2]
FC Pelundo	 2-1 Vitória Cacheu

Final [Apr 4]
FC Canchungo	 1-1 FC Pelundo	 	[4-3 pen]

Bafatá Region
- - - - - - -

NB: 1 team for National Stage

Round 1 [Apr 1]
Hafia FC	 0-0 Bambadinca		[4-2 pen]
Sporting Bafatá  bye

Final [Apr 4]
Sporting Bafatá  0-0 Hafia FC	 	[9-8 pen]

Gabú Region
- - - - - -

NB: 1 team for National Stage

Round 1 [Apr 1]
FC Sonaco	 0-0 SC Pitche		[4-2 pen]

Final [Apr 4]
FC Sonaco	 1-0 Desportivo Gabú

South Province
- - - - - - - 

NB: includes teams from Quinara, Tombali and Bolama-Bijagós Region

NB: 1 team for National Stage

Round 1
[Apr 1]
Massaf SC	 awd Est. Cantanhez	[0-3 awarded; Massaf dns]
[Apr 2]
FC Quinara	 1-1 Djata FC		[6-5 pen]
EN Bolama	 bye

Round 2 [Apr 4]
Est. Cantanhez	 3-2 EN Bolama	 
FC Quinara	 bye

Final [Apr 6]
Est. Cantanhez	 3-2 FC Quinara	 

National Stage
--------------

Quarterfinals
[Jun 26]
Benfica		 abd Ac. Ingoré		[1-1 abd 36' due rain]
FC Canchungo	 4-1 Balantas
FC Sonaco	 0-0 FC Cupelum		[2-4 pen]
[Jun 27]
Benfica		 5-1 Ac. Ingoré		[remaining 54']
Sporting Bafatá  1-0 Est. Cantanhez

Semifinals
[Jun 30]
Sporting Bafatá  0-0 FC Canchungo	[4-5 pen]
[Jul 2]
Benfica		 2-1 FC Cupelum

Final [Jul 18, Estádio Nacional 24 de Setembro, Bissau]
Benfica		 2-0 FC Canchungo	
 [Malam Mané (Suaré) 7'pen, Salifo Camará (Moutinho) 38']



Supertaça da Guiné-Bissau

[Dec 4, 2021]
Sporting GB       -  Benfica          


Campeonato Nacional da 2.ª Divisão

Participants:
Vitória Futebol Clube de Cacheu
Futebol Clube Tigre de Fronteira (São Domingos)
Grupo Desportivo e Recreativo de Quelelé (Bissau)
Estrela Negra de Bissau
Académico Futebol Clube de Ingoré
Associação de Futebol Clube de Cupelum de Cima (Bissau)
Futebol Clube Mavegro (Bissau)
Binar Futebol Clube (Binar)
Futebol Clube de Cumura
Clube Desportivo e Recreativo de Farim
Ajuda Sport Clube (Bissau)
Bijagós Futebol Clube (Bubaque) [aka Tubarões]
Futebol Clube Estrela de Cantanhez (Iemberem)
Háfia Futebol Club (Bafatá)
Os Arados Futebol Clube de Nhacra
Clube de Regatas de Estrela Negra de Bolama
Associação Desportivo Recreativo de Mansabá
Futebol Clube Quinara (Tite)
União Desportiva Recreativa Ondame Futebol Clube (Ondame)
Futebol Clube Os Lagartos (Bambadinca)
Futebol Clube de Safim
Sport Clube de Pitche
Massaf Sport Clube de Cacine
Djata Futebol Clube (Fulacunda)

NB: Due to the COVID-19 pandemic, the FFGB decided to cancel 
    the draws previously held for the 1st and 2nd division 
    championships. Also due to the rainy season, decided to 
    change the dispute formula for these championships.

Abandoned Season | Rearranged Season

Abandoned Season 

Round 1 Draw
Série A
FC Tigre	  -  Binar FC
Ajuda Sport	  -  Ac. Ingoré
GDR Quelelé	  -  Desp. Farim
FC Cupelum	  -  Vitória Cacheu
FC Mavegro	  -  EN Bissau
FC Cumura	  -  Bijagós FC
Série B
Háfia FC	  -  Bambadinca
Massaf SC	  -  ADR Mansabá
Os Arados FC	  -  SC Pitche
FC Quinara	  -  Est. Cantanhez
UDR Ondame	  -  EN Bolama
FC Safim	  -  Djata FC 

Rearranged Season

Group Stage | Playoff Stage

Group Stage

Final Tables:

Série A
 1.Binar FC		    10   7  1  2  14- 9  22  Promoted
---------------------------------------------------
 2.FC Tigre de Fronteira    10   6  3  1  24- 5  21
 3.Vitória FC (Cacheu)	    10   4  3  3  17-11  15
 4.Académico de Ingoré	    10   4  2  4  11-12  14
 5.FC Cumura		    10   2  1  7  10-24   7
 6.UDR Ondame               10   2  0  8  10-25   6

Série B
 1.AFC Cupelum de Cima	    10   5  3  2  13-11  18  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Ajuda SC (Bissau)	    10   4  3  3  15-13  15
 3.GDR Quelelé		    10   3  5  2  12- 8  14
 4.FC Mavegro (Bissau)	    10   4  2  4  15-16  14
 5.Bijagós FC (Bubaque)	    10   3  2  5  14-18  11
 6.Estrela Negra de Bissau  10   2  3  5  11-14   9

Série C
 1.Massaf SC (Cacine)	    10   5  4  1  11- 4  19  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Estrela Negra de Bolama  10   3  5  2  11- 7  14
 3.Estrela de Cantanhez     10   3  5  2  10- 6  14
 4.Djata FC (Fulacunda)	    10   3  4  3  13-14  13
 5.SC Pitche		    10   3  4  3  10-10  13
 6.FC Quinara (Tite)	    10   0  4  6   5-19   4

Série D
 1.Os Arados FC (Nhacra)    10   8  1  1  18- 4  25  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Háfia FC (Bafatá)	    10   5  3  2  16-12  18
 3.FC Safim		    10   2  5  3   6- 8  11
 4.ADR Mansabá		    10   3  2  5  10-13  11
 5.Desportivo de Farim	    10   2  4  4   9-12  10
 6.Lagartos de Bambadinca   10   2  1  7   5-15   7

NB: Guinea-Bissau Division 1 championship will be played 
    by 16 clubs from next season. The measure was taken 
    at the federation's ordinary congress, held on Jun 12.
    The congress decided to raise to the first division the 
    winners of the four series of the championship of the 
    second division and, in the opposite direction, the last 
    two clubs of the first division go down. 

Round 1
Série A [Apr 10]
Binar FC	5-1 FC Cumura
Vitória Cacheu	2-1 UDR Ondame
Ac. Ingoré	1-1 FC Tigre
Série B
[Apr 10]
Ajuda Sport	2-2 GDR Quelelé
Bijagós FC	4-1 FC Mavegro
[Apr 11]
EN Bissau	0-0 FC Cupelum
Série C [Apr 10]
Djata FC	1-1 SC Pitche
[May 8]
Est. Cantanhez	0-0 Massaf SC
[tba]
FC Quinara	awd EN Bolama		[0-3 awarded; irregular pitch]
Série D
[Apr 10]
Bambadinca	1-3 Os Arados FC
ADR Mansabá	0-1 FC Safim
[Apr 11]
Háfia FC	3-1 Desp. Farim

Round 2
Série A
[Apr 17]
FC Tigre	0-0 Vitória Cacheu	
UDR Ondame	1-2 Binar FC	
[Apr 18]
FC Cumura	1-1 Ac. Ingoré	
Série B
[Apr 16]
FC Mavegro	2-3 EN Bissau	
[Apr 19]
FC Cupelum	1-3 Ajuda Sport	
GDR Quelelé	2-0 Bijagós FC	
Série C [Apr 17]
Massaf SC	3-0 FC Quinara	
SC Pitche	0-0 Est. Cantanhez	
EN Bolama	1-1 Djata FC	
Série D [Apr 17]
FC Safim	0-0 Bambadinca	
Desp. Farim	1-2 ADR Mansabá	
Os Arados FC	4-0 Háfia FC	

Round 3
Série A [Apr 24]
Binar FC	0-1 FC Tigre	
Vitória Cacheu	5-1 Ac. Ingoré	
UDR Ondame	1-2 FC Cumura	
Série B
[Apr 22]
EN Bissau	1-2 Bijagós FC	
[Apr 23]
FC Cupelum	2-1 GDR Quelelé	
[Apr 24]
Ajuda Sport	1-2 FC Mavegro	
Série C [Apr 24]
Djata FC	2-1 Massaf SC	
FC Quinara	0-0 Est. Cantanhez	
EN Bolama	1-2 SC Pitche	
Série D
[Apr 24]
Bambadinca	2-1 ADR Mansabá	
Os Arados FC	1-0 Desp. Farim	
[Apr 25]
Háfia FC	1-1 FC Safim	

Round 4
Série A
[Apr 28]
FC Tigre	4-1 UDR Ondame	
Ac. Ingoré	1-2 Binar FC	
[Apr 29]
Vitória Cacheu	2-4 FC Cumura	
Série B
[Apr 28]
EN Bissau	0-0 GDR Quelelé	
[May 1]
Bijagós FC	2-2 Ajuda Sport	
[May 28]
FC Mavegro	1-1 FC Cupelum
Série C [Apr 28]
Massaf SC	1-0 EN Bolama	
FC Quinara	1-3 SC Pitche	
Est. Cantanhez	4-0 Djata FC	
Série D [Apr 28]
FC Safim	0-1 Os Arados FC	
Bambadinca	0-1 Desp. Farim	
ADR Mansabá	1-1 Háfia FC	

Round 5
Série A [May 5]
Binar FC	1-0 Vitória Cacheu	
FC Cumura	0-1 FC Tigre	
UDR Ondame	2-1 Ac. Ingoré	
Série B
[May 5]
Ajuda Sport	2-1 EN Bissau	
[May 6]
GDR Quelelé	0-0 FC Mavegro	
FC Cupelum	2-1 Bijagós FC	
Série C [May 5]
Djata FC	3-1 FC Quinara	
SC Pitche	0-1 Massaf SC	
EN Bolama	1-1 Est. Cantanhez	
Série D [May 5]
Háfia FC	2-0 Bambadinca	
Desp. Farim	1-1 FC Safim	
Os Arados FC	3-1 ADR Mansabá	

Round 6
Série A [May 15]
FC Cumura	0-1 Binar FC
UDR Ondame	1-4 Vitória Cacheu
FC Tigre	0-1 Ac. Ingoré
Série B
[May 14]
GDR Quelelé	0-0 Ajuda Sport
[May 17]
FC Mavegro	2-0 Bijagós FC
[May 20]
FC Cupelum	2-3 EN Bissau
Série C [May 15]
SC Pitche	0-3 Djata FC
EN Bolama	1-1 FC Quinara
Massaf SC	1-0 Est. Cantanhez
Série D [May 15]
Desp. Farim	2-2 Háfia FC
Os Arados FC	awd Bambadinca	[3-0 awarded; due coincidence colors of the socks]
FC Safim	1-1 ADR Mansabá

Round 7
Série A [May 22]
Binar FC	2-0 UDR Ondame
Vitória Cacheu	1-1 FC Tigre
Ac. Ingoré	1-0 FC Cumura
Série B
[May 22]
Bijagós FC	2-3 GDR Quelelé
[May 23]
EN Bissau	1-2 FC Mavegro
[May 25]
Ajuda Sport	0-1 FC Cupelum
Série C [May 22]
FC Quinara	0-0 Massaf SC
Est. Cantanhez	1-1 SC Pitche
Djata FC	0-0 EN Bolama
Série D
[May 21]
Háfia FC	1-0 Os Arados FC
[May 22]
Bambadinca	0-1 FC Safim
ADR Mansabá	1-0 Desp. Farim

Round 8
Série A [May 29]
FC Tigre	5-0 Binar FC
FC Cumura	1-2 UDR Ondame
Ac. Ingoré	1-0 Vitória Cacheu
Série B
[May 29]
Bijagós FC	2-1 EN Bissau
[May 31]
FC Mavegro	4-1 Ajuda Sport
GDR Quelelé	0-1 FC Cupelum
Série C [May 29]
SC Pitche	0-1 EN Bolama
Massaf SC	2-0 Djata FC
Est. Cantanhez	2-0 FC Quinara
Série D
[May 29]
Desp. Farim	1-1 Os Arados FC
[May 30]
ADR Mansabá	2-0 Bambadinca
FC Safim	0-2 Háfia FC

Round 9
Série A [Jun 3]
FC Cumura	1-3 Vitória Cacheu
UDR Ondame	1-4 FC Tigre
Binar FC	1-0 Ac. Ingoré
Série B
[Jun 3]
GDR Quelelé	1-1 EN Bissau
[Jun 4]
FC Cupelum	2-1 FC Mavegro
[Jun 7]
Ajuda Sport	awd Bijagós FC		[3-0 awarded; Bijagós dns]
Série C [Jun 4]
EN Bolama	1-1 Massaf SC
SC Pitche	2-0 FC Quinara
Djata FC	1-2 Est. Cantanhez
Série D [Jun 4]
Os Arados FC	1-0 FC Safim
Desp. Farim	1-0 Bambadinca
Háfia FC	3-1 ADR Mansabá

Round 10
Série A [Jun 16]
Vitória Cacheu	0-0 Binar FC
FC Tigre	7-0 FC Cumura
Ac. Ingoré	3-0 UDR Ondame
Série B
[Jun 16]
FC Mavegro	awd GDR Quelelé		[0-3 awarded; irregular pitch]
[Jun 17]
EN Bissau	0-1 Ajuda Sport
[Jun 19]
Bijagós FC	1-1 FC Cupelum
Série C
[Jun 16]
FC Quinara	2-2 Djata FC
Est. Cantanhez	0-2 EN Bolama
[Jun 18]
Massaf SC	1-1 SC Pitche
Série D [Jun 17]
Bambadinca	2-1 Háfia FC
FC Safim	1-1 Desp. Farim
ADR Mansabá	0-1 Os Arados FC

Final Tables:

Série A
 1.Binar FC		    10   7  1  2  14- 9  22  Promoted
---------------------------------------------------
 2.FC Tigre de Fronteira    10   6  3  1  24- 5  21
 3.Vitória FC (Cacheu)	    10   4  3  3  17-11  15
 4.Académico de Ingoré	    10   4  2  4  11-12  14
 5.FC Cumura		    10   2  1  7  10-24   7
 6.UDR Ondame               10   2  0  8  10-25   6

Série B
 1.AFC Cupelum de Cima	    10   5  3  2  13-11  18  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Ajuda SC (Bissau)	    10   4  3  3  15-13  15
 3.GDR Quelelé		    10   3  5  2  12- 8  14
 4.FC Mavegro (Bissau)	    10   4  2  4  15-16  14
 5.Bijagós FC (Bubaque)	    10   3  2  5  14-18  11
 6.Estrela Negra de Bissau  10   2  3  5  11-14   9

Série C
 1.Massaf SC (Cacine)	    10   5  4  1  11- 4  19  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Estrela Negra de Bolama  10   3  5  2  11- 7  14
 3.Estrela de Cantanhez     10   3  5  2  10- 6  14
 4.Djata FC (Fulacunda)	    10   3  4  3  13-14  13
 5.SC Pitche		    10   3  4  3  10-10  13
 6.FC Quinara (Tite)	    10   0  4  6   5-19   4

Série D
 1.Os Arados FC (Nhacra)    10   8  1  1  18- 4  25  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Háfia FC (Bafatá)	    10   5  3  2  16-12  18
 3.FC Safim		    10   2  5  3   6- 8  11
 4.ADR Mansabá		    10   3  2  5  10-13  11
 5.Desportivo de Farim	    10   2  4  4   9-12  10
 6.Lagartos de Bambadinca   10   2  1  7   5-15   7

NB: Guinea-Bissau Division 1 championship will be played 
    by 16 clubs from next season. The measure was taken 
    at the federation's ordinary congress, held on Jun 12.
    The congress decided to raise to the first division the 
    winners of the four series of the championship of the 
    second division and, in the opposite direction, the last 
    two clubs of the first division go down. 
 
Playoff Stage

NB: all four entrants promoted

Semifinals
[Jun 27]
Binar FC	0-1 Massaf SC
[Jun 29]
FC Cupelum	1-0 Os Arados FC

Final [Jul 7]
FC Cupelum	4-1 Massaf SC

 

2019/20

2021/22

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 10 Nov 2021

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.