Georgia 2012/13


Premier League (Umaglesi Liga)
First League (Pirveli Liga)
Second League (Meore Liga)

Premier League (Umaglesi Liga)

Regular Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           22  16  4  2  63-19  52  Championship Playoff
 2.Dila (Gori)                22  16  1  5  36-15  49  Championship Playoff
 3.Torpedo (Kutaisi)          22  14  3  5  41-18  45  Championship Playoff
 4.Chikhura (Sachkere)        22  13  4  5  35-21  43  Championship Playoff
 5.FC Zestaponi               22  11  4  7  30-20  37  Championship Playoff
 6.Baia (Zugdidi)             22  10  5  7  27-26  35  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Metalurgi (Rustavi)        22   9  4  9  21-26  31  Relegation Playoff
 8.Merani (Martvili)          22   7  2 13  23-36  23  Relegation Playoff
 9.WIT Georgia (Tbilisi)      22   5  7 10  15-29  22  Relegation Playoff
10.Sioni (Bolnisi)            22   4  6 12  14-38  18  Relegation Playoff
11.Dinamo (Batumi)            22   3  4 15  22-47  13  Relegation Playoff
12.Kolkheti (Poti)            22   0  4 18  11-43   4  Relegation Playoff

Round 1
[Aug 10]
Kolkheti Pt   0-2 Chikhura      
Sioni         2-2 Dinamo Bt     
[Aug 11]
Metalurgi     0-1 Dinamo Tb     
Zestaponi     3-1 Merani Mv     
Torpedo       1-0 Baia          
[Aug 13]
Dila          0-1 WIT Georgia   

Round 2 [Aug 18]
Dila          2-3 Chikhura      
Dinamo Tb     3-2 Torpedo       
Merani Mv     1-0 WIT Georgia   
Zestaponi     0-1 Metalurgi     
Baia          2-0 Dinamo Bt     
Sioni         0-0 Kolkheti Pt   

Round 3
[Aug 25]
Dinamo Bt     0-3 Dinamo Tb     
Metalurgi     1-0 Merani Mv     
Kolkheti Pt   1-1 Baia          
WIT Georgia   0-1 Chikhura      
[Aug 26]
Dila          2-3 Sioni         
Torpedo       1-0 Zestaponi     

Round 4
[Sep 2]
Dinamo Tb     5-0 Kolkheti Pt   
Merani Mv     1-0 Chikhura      
Metalurgi     0-4 Torpedo       
Zestaponi     0-0 Dinamo Bt     
Sioni         1-1 WIT Georgia   
[Sep 3]
Baia          0-0 Dila          

Round 5
[Sep 14]
Chikhura      2-1 Sioni         
Dinamo Bt     0-2 Metalurgi     
[Sep 15]
Dila          2-0 Dinamo Tb     
Kolkheti Pt   0-2 Zestaponi     
Torpedo       4-0 Merani Mv     
WIT Georgia   0-0 Baia          

Round 6 [Sep 22]
Dinamo Tb     5-0 WIT Georgia   
Merani Mv     1-0 Sioni         
Metalurgi     2-1 Kolkheti Pt   
Zestaponi     0-1 Dila          
Baia          4-2 Chikhura      
Torpedo       5-1 Dinamo Bt     

Round 7 [Sep 26]
Chikhura      0-0 Dinamo Tb     
Dila          3-0 Metalurgi     
Dinamo Bt     4-0 Merani Mv     
Kolkheti Pt   1-1 Torpedo       
Sioni         0-0 Baia          
WIT Georgia   2-3 Zestaponi     

Round 8 [Sep 30]
Dinamo Bt     3-1 Kolkheti Pt   
Dinamo Tb     7-2 Sioni         
Merani Mv     1-2 Baia          
Metalurgi     0-2 WIT Georgia   
Zestaponi     0-0 Chikhura      
Torpedo       0-1 Dila          

Round 9
[Oct 6]
Baia          1-1 Dinamo Tb     
Kolkheti Pt   0-1 Merani Mv     
[Oct 7]
Chikhura      1-0 Metalurgi     
Dila          2-0 Dinamo Bt     
Sioni         0-2 Zestaponi     
WIT Georgia   1-3 Torpedo       

Round 10 [Oct 20] 
Dinamo Bt     0-1 WIT Georgia   
Merani Mv     0-4 Dinamo Tb     
Metalurgi     1-0 Sioni         
Zestaponi     1-0 Baia          
Kolkheti Pt   0-3 Dila          
Torpedo       3-1 Chikhura      

Round 11 [Oct 27]
Chikhura      3-0 Dinamo Bt     
Dila          2-1 Merani Mv     
Dinamo Tb     2-1 Zestaponi     
Baia          2-1 Metalurgi     
Sioni         0-2 Torpedo       
WIT Georgia   2-0 Kolkheti Pt   

Round 12 [Oct 31]
Chikhura      2-1 Kolkheti Pt   
Dinamo Bt     0-1 Sioni         
Dinamo Tb     3-0 Metalurgi     
Merani Mv     0-3 Zestaponi     
Baia          2-1 Torpedo       
WIT Georgia   0-2 Dila          

Round 13 [Nov 4]
Chikhura      0-2 Dila          
Dinamo Bt     0-4 Baia          
Metalurgi     1-1 Zestaponi     
Kolkheti Pt   0-1 Sioni         
Torpedo       2-2 Dinamo Tb     
WIT Georgia   0-0 Merani Mv     

Round 14 [Nov 11]
Chikhura      4-0 WIT Georgia   
Dinamo Tb     5-3 Dinamo Bt     
Merani Mv     0-0 Metalurgi     
Zestaponi     1-0 Torpedo       
Baia          1-0 Kolkheti Pt   
Sioni         0-2 Dila          

Round 15
[Nov 17]
Chikhura      1-0 Merani Mv     
WIT Georgia   0-0 Sioni         
[Nov 18]
Dila          3-0 Baia          
Dinamo Bt     3-3 Zestaponi     
Kolkheti Pt   0-2 Dinamo Tb     
Torpedo       1-0 Metalurgi     

Round 16 [Nov 24]
Dinamo Tb     3-0 Dila          
Merani Mv     3-0 Torpedo       
Metalurgi     2-1 Dinamo Bt     
Zestaponi     2-1 Kolkheti Pt   
Baia          2-0 WIT Georgia   
Sioni         0-3 Chikhura      

Round 17 [Nov 28]
Chikhura      2-0 Baia          
Dila          1-0 Zestaponi     
Dinamo Bt     0-2 Torpedo       
Kolkheti Pt   2-3 Metalurgi     
Sioni         2-1 Merani Mv     
WIT Georgia   1-1 Dinamo Tb     

Round 18 [Dec 2]
Dinamo Tb     5-2 Chikhura      
Merani Mv     3-1 Dinamo Bt     
Metalurgi     0-2 Dila          
Zestaponi     1-2 WIT Georgia   
Baia          2-0 Sioni         
Torpedo       2-1 Kolkheti Pt   

Round 19
[Dec 8]
Dila          0-1 Torpedo       
Baia          3-2 Merani Mv     
Kolkheti Pt   1-2 Dinamo Bt     
Sioni         0-5 Dinamo Tb     
WIT Georgia   0-1 Metalurgi     
[Dec 11]
Chikhura      3-1 Zestaponi     

Round 20 [Dec 15]
Dinamo Bt     1-2 Dila          
Dinamo Tb     2-0 Baia          
Merani Mv     4-0 Kolkheti Pt   
Metalurgi     1-1 Chikhura      
Zestaponi     1-0 Sioni         
Torpedo       2-0 WIT Georgia   

Round 21 [Dec 19]
Baia          0-3 Zestaponi     
Sioni         0-0 Metalurgi     
Chikhura      0-0 Torpedo       
WIT Georgia   1-1 Dinamo Bt     
Dila          1-0 Kolkheti Pt   
Dinamo Tb     3-1 Merani Mv     

Round 22 [Dec 23]
Dinamo Bt     0-2 Chikhura      
Merani Mv     2-3 Dila          
Zestaponi     2-1 Dinamo Tb     
Metalurgi     5-1 Baia          
Torpedo       4-1 Sioni         
Kolkheti Pt   1-1 WIT Georgia   

Final Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           22  16  4  2  63-19  52  Championship Playoff
 2.Dila (Gori)                22  16  1  5  36-15  49  Championship Playoff
 3.Torpedo (Kutaisi)          22  14  3  5  41-18  45  Championship Playoff
 4.Chikhura (Sachkere)        22  13  4  5  35-21  43  Championship Playoff
 5.FC Zestaponi               22  11  4  7  30-20  37  Championship Playoff
 6.Baia (Zugdidi)             22  10  5  7  27-26  35  Championship Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Metalurgi (Rustavi)        22   9  4  9  21-26  31  Relegation Playoff
 8.Merani (Martvili)          22   7  2 13  23-36  23  Relegation Playoff
 9.WIT Georgia (Tbilisi)      22   5  7 10  15-29  22  Relegation Playoff
10.Sioni (Bolnisi)            22   4  6 12  14-38  18  Relegation Playoff
11.Dinamo (Batumi)            22   3  4 15  22-47  13  Relegation Playoff
12.Kolkheti (Poti)            22   0  4 18  11-43   4  Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           32  24  6  2  88-23  78  Champions
 2.Dila (Gori)                32  22  2  8  60-26  68
 3.Torpedo (Kutaisi)          32  19  7  6  57-30  64
 4.Chikhura (Sachkere)        32  17  6  9  49-38  57
 5.FC Zestaponi               32  12  6 14  35-38  42
 6.Baia (Zugdidi)             32  10  6 16  31-52  36

Round 23 [Mar 9]
Dila          2-1 Zestaponi     
Dinamo Tb     3-0 Baia          
Torpedo       0-0 Chikhura      

Round 24 [Mar 17]
Baia          1-3 Chikhura      
Zestaponi     0-0 Torpedo       
Dinamo Tb     0-0 Dila          

Round 25 [Mar 30]
Dila          6-0 Baia          
Chikhura      1-0 Zestaponi     
Torpedo       1-1 Dinamo Tb     

Round 26 [Apr 6]
Dila          1-2 Torpedo       
Baia          0-0 Zestaponi     
Dinamo Tb     3-0 Chikhura      

Round 27 [Apr 14]
Chikhura      1-2 Dila          
Zestaponi     0-1 Dinamo Tb     
Torpedo       2-0 Baia          

Round 28 [Apr 19]
Chikhura      1-1 Torpedo       
Baia          0-2 Dinamo Tb     
Zestaponi     0-3 Dila          

Round 29 [Apr 27]
Chikhura      2-1 Baia         
Dila          0-1 Dinamo Tb     
Torpedo       1-0 Zestaponi     

Round 30 [May 4]
Dinamo Tb     4-0 Torpedo       
Zestaponi     1-4 Chikhura      
Baia          1-2 Dila          

Round 31 [May 12]
Chikhura      2-4 Dinamo Tb     
Zestaponi     2-0 Baia          
Torpedo       5-4 Dila          

Round 32 [May 18]
Dila          4-0 Chikhura      
Dinamo Tb     6-1 Zestaponi     
Baia          1-4 Torpedo       

Final Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           32  24  6  2  88-23  78  Champions
 2.Dila (Gori)                32  22  2  8  60-26  68
 3.Torpedo (Kutaisi)          32  19  7  6  57-30  64
 4.Chikhura (Sachkere)        32  17  6  9  49-38  57
 5.FC Zestaponi               32  12  6 14  35-38  42
 6.Baia (Zugdidi)             32  10  6 16  31-52  36

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Metalurgi (Rustavi)        32  12  8 12  29-35  44
 8.Merani (Martvili)          32  10  4 18  31-51  34
 9.WIT Georgia (Tbilisi)      32   8  9 15  25-42  33
10.Sioni (Bolnisi)            32   8  9 15  31-51  33
-----------------------------------------------------
11.Dinamo (Batumi)            32   8  7 17  39-55  31  Relegated
12.Kolkheti (Poti)            32   3  8 21  22-56  18  Relegated

Round 23 [Mar 9]
Metalurgi     1-0 Kolkheti Pt   
WIT Georgia   0-2 Sioni         
Merani Mv     0-1 Dinamo Bt     

Round 24 [Mar 17]
Kolkheti Pt   2-1 Sioni         
Dinamo Bt     2-0 WIT Georgia   
Metalurgi     1-1 Merani Mv     

Round 25 [Mar 30]
Merani Mv     0-1 Kolkheti Pt   
WIT Georgia   2-3 Metalurgi     
Sioni         0-1 Dinamo Bt     

Round 26 [Apr 6]
Kolkheti Pt   1-1 Dinamo Bt     
Metalurgi     0-0 Sioni         
Merani Mv     2-0 WIT Georgia   

Round 27 [Apr 14]
WIT Georgia   0-0 Kolkheti Pt   
Sioni         3-1 Merani Mv     
Dinamo Bt     0-1 Metalurgi     

Round 28 [Apr 19]
Kolkheti Pt   0-0 Metalurgi     
Dinamo Bt     6-0 Merani Mv     
Sioni         0-3 WIT Georgia   

Round 29 [Apr 27]
Merani Mv     1-0 Metalurgi     
Sioni         6-2 Kolkheti Pt   
WIT Georgia   3-2 Dinamo Bt     

Round 30 [May 4]
Dinamo Bt     1-1 Sioni         
Metalurgi     0-2 WIT Georgia   
Kolkheti Pt   1-2 Merani Mv     

Round 31 [May 12]
Dinamo Bt     2-2 Kolkheti Pt   
WIT Georgia   0-0 Merani Mv     
Sioni         2-2 Metalurgi     
   
Round 32 [May 18]
Merani Mv     1-2 Sioni         
Metalurgi     0-1 Dinamo Bt     
Kolkheti Pt   2-0 WIT Georgia   

Final Table:

 7.Metalurgi (Rustavi)        32  12  8 12  29-35  44
 8.Merani (Martvili)          32  10  4 18  31-51  34
 9.WIT Georgia (Tbilisi)      32   8  9 15  25-42  33
10.Sioni (Bolnisi)            32   8  9 15  31-51  33
-----------------------------------------------------
11.Dinamo (Batumi)            32   8  7 17  39-55  31  Relegated
12.Kolkheti (Poti)            32   3  8 21  22-56  18  Relegated

First League (Pirveli Liga)

Group A

Final Table:

 1.Guria (Lanchkuti)          33  27  4  2  86-20  85  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Dinamo-II (Tbilisi)        33  21  6  6 100-42  69
 3.Sasco (Tbilisi)            33  20  4  9  84-38  64
 4.FC Gagra                   33  16  5 12  63-46  53
 5.Meshakhte (Tqibuli)        33  13  6 14  42-66  45
 6.Chiatura                   33  12  7 14  39-47  43
 7.Imereti (Khoni)            33  12  7 14  37-46  43
 8.STU (Tbilisi)              33  12  3 18  63-75  39
 9.Skuri (Tsalendjikha)       33  10  8 15  33-51  38
10.Betlemi (Keda)             33  10  5 18  40-76  35
11.Sulori (Vani)              33   7  4 22  30-72  25
-----------------------------------------------------
12.Racha (Ambrolauri)         33   7  3 23  39-77  24  Relegated

Group B

Final Table:

 1.Spartaki (Tskhinvali)      30  25  2  3  82-15  77  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Lokomotivi (Tbilisi)       30  19  6  5  70-29  63
 3.Shukura (Kobuleti)         30  19  4  7  56-25  61
 4.Kolkheti (Khobi)           30  18  3  9  43-28  57
 5.Samtredia                  30  17  4  9  53-37  55
 6.Samgurali (Tskhaltubo)     30  13  7 10  59-48  46
 7.Algeti (Marneuli)          30  10  3 17  39-55  33
 8.Mertskhali (Ozurgeti)      30   5 10 15  37-52  25
 9.Chkhirimela (Kharagauli)   30   6  2 22  34-91  20
10.Liakhvi (Achabeti)         30   4  6 20  29-74  18  [*]
11.Adeli (Batumi)             30   4  3 23  27-75  15
-----------------------------------------------------
 -.Aeti (Sukhumi)             withdrew

[*] formerly Liakhvi Tamarasheni

Second League (Meore Liga)

Western Group

Final Table:

 1.Matchakhela (Khelvachauri) 24  20  2  2  74-11  62  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Lazika (Zugdidi)           24  18  3  3  71-16  57
 3.Sapovnela (Terdzhola)      24  17  4  3  66-18  55
 4.Bakhmaro (Chokhatauri)     24  14  6  4  52-31  48
 5.Margveti (Zestaponi)       24  14  1  9  70-37  43
 6.Sairme (Bagdati)           24  14  1  9  48-30  43
 7.Guria-II (Lanchkuti)       24  12  1 11  46-41  37
 8.Kolkheti-II (Khobi)        24   5  7 12  32-46  22
 9.Shukura-II (Kobuleti)      24   6  3 15  26-60  21
10.Samegrelo (Chkhorotsku)    24   5  5 14  25-77  20
11.Enguri (Jvari)             24   4  4 16  34-67  16
12.Torpedo-2011 (Kutaisi)     24   3  3 18  29-84  12
13.Egrisi (Senaki)            24   2  4 18  22-77  10

Eastern Group

Final Table:

 1.Kartli 2011 (Gori)         26  22  3  1  92-15  69  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Iveria (Khashuri)          26  19  1  6  81-44  58     
 3.UC Best (Tbilisi)          26  16  7  3  69-24  55     
 4.Sakartvelos Universiteti   26  17  3  6  69-37  54    
 5.Spartaki-II (Tskhinvali)   26  15  2  9  59-39  47     
 6.Abuli (Akhalkalaki)        26  11  7  8  44-40  40     
 7.Gagra-II                   26  12  2 12  71-56  38    
 8.Liakhvi-II (Achabeti)      26  10  3 13  45-52  33    
 9.Dusheti                    26   9  3 14  39-51  30    
10.Iberia (Tbilisi)           26   8  4 14  47-71  28     
11.Algeti XXI (Tbilisi)       26   7  1 18  39-61  22     
12.Lagodekhi                  26   6  3 17  40-71  21     
13.ASMT (Sukhumi)             26   7  0 19  34-99  21     
14.Paravani (Ninotsminda)     26   3  1 22  18-87  10 



2011/12

2013/14

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 15 Aug 2013

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.