Georgia 2014/15


Premier League (Umaglesi Liga)
First League (Pirveli Liga)

Premier League (Umaglesi Liga)

Final Table:

 1.Dila (Gori)                30  19  7  4  50-21  64  Champions
 2.Dinamo (Batumi)            30  18  4  8  40-24  58  [2 1 1 0 2-1 4]
 3.Dinamo (Tbilisi)           30  17  7  6  56-28  58  [2 0 1 1 1-2 1]
 4.Spartaki (Tskhinvali)      30  16  5  9  47-37  53
 5.Chikhura (Sachkere)        30  13  7 10  39-36  46
 6.Samtredia                  30  13  6 11  40-31  45
 7.Shukura (Kobuleti)         30  11  8 11  36-38  41  [2 2 0 0 4-1 6]
 8.Torpedo (Kutaisi)          30  10 11  9  39-33  41  [2 0 0 2 1-4 0]
 9.Guria (Lanchkuti)          30  10  9 11  38-43  39
10.Kolkheti (Poti)            30   9 10 11  31-31  37
11.Merani (Martvili)          30   9  9 12  29-33  36
12.Zugdidi                    30   8  9 13  24-45  33
13.Sioni (Bolnisi)            30   9  5 16  32-46  32
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Metalurgi (Rustavi)        30   6  8 16  25-46  26  [2 1 1 0 2-0 4]  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
15.WIT Georgia (Tbilisi)      30   7  5 18  27-40  26  [2 0 1 1 0-2 1]  Relegated
 -.FC Zestaponi               30   6  8 16  40-61  26  Relegated

Round 1
[Aug 9]
Metalurgi     2-1 Dinamo Bt     
Zestaponi     6-0 Guria         
Kolkheti P    0-3 Torpedo       
Shukura       2-1 Zugdidi       
[Aug 10]
Dila          2-0 Spartaki      
Dinamo Tb     2-0 Samtredia     
Merani Mv     0-2 WIT Georgia   
[Aug 11]
Sioni         1-0 Chikhura      

Round 2
[Aug 15]
Dinamo Bt     1-0 Kolkheti P    
Guria         0-0 Shukura       
Spartaki      1-0 Merani Mv     
Torpedo       0-0 Dila          
[Aug 16]
Chikhura      2-1 Zestaponi     
Samtredia     1-0 WIT Georgia   
Zugdidi       0-0 Metalurgi     
[Aug 17] 
Dinamo Tb     1-0 Sioni         

Round 3
[Aug 23]
Dila          0-1 Dinamo Bt     
Zestaponi     2-3 Dinamo Tb     
[Aug 24]
Merani Mv     3-1 Torpedo       
Metalurgi     0-0 Guria         
Kolkheti P    1-1 Zugdidi       
Shukura       1-1 Chikhura      
Sioni         2-2 Samtredia     
WIT Georgia   0-1 Spartaki      

Round 4
[Sep 11]
Dila          2-0 Guria         
Metalurgi     3-0 Dinamo Tb     
Kolkheti P    1-0 Chikhura      
[Sep 12]
Merani Mv     0-0 Zugdidi       
Zestaponi     0-1 Samtredia     
Shukura       1-1 Sioni         
Spartaki      0-0 Torpedo       
WIT Georgia   2-0 Dinamo Bt     

Round 5
[Sep 16]
Dinamo Bt     3-1 Merani Mv     
Dinamo Tb     6-0 Shukura       
Samtredia     3-1 Spartaki      
Sioni         1-3 Zestaponi     
Torpedo       1-0 WIT Georgia   
[Sep 17] 
Chikhura      2-1 Metalurgi     
Zugdidi       0-3 Dila          
Guria         3-2 Kolkheti P    

Round 6
[Sep 20]
Dinamo Bt     0-1 Spartaki      
Zestaponi     1-1 Shukura       
[Sep 21]
Chikhura      2-1 Dila          
Dinamo Tb     2-1 Kolkheti P    
Samtredia     0-1 Torpedo       
Zugdidi       1-3 WIT Georgia   
Guria         1-0 Merani Mv     
Sioni         3-1 Metalurgi     

Round 7
[Sep 25]
Spartaki      2-1 Zugdidi       
[Sep 26]
Dila          0-0 Dinamo Tb     
Metalurgi     2-2 Zestaponi     
Kolkheti P    1-0 Sioni         
WIT Georgia   2-2 Guria         
[Sep 27] 
Merani Mv     2-0 Chikhura      
Shukura       0-1 Samtredia     
Torpedo       2-2 Dinamo Bt     

Round 8
[Oct 4]
Zestaponi     1-1 Kolkheti P    
Guria         1-1 Spartaki      
Sioni         1-4 Dila          
[Oct 5]
Chikhura      2-0 WIT Georgia   
Dinamo Tb     0-0 Merani Mv     
Samtredia     2-0 Dinamo Bt     
Zugdidi       0-0 Torpedo       
Shukura       0-1 Metalurgi     

Round 9
[Oct 18]
Merani Mv     2-0 Sioni         
Metalurgi     1-1 Samtredia     
WIT Georgia   0-1 Dinamo Tb     
[Oct 19]
Dila          2-2 Zestaponi     
Dinamo Bt     2-0 Zugdidi       
Kolkheti P    2-2 Shukura       
Spartaki      2-1 Chikhura      
Torpedo       2-2 Guria         

Round 10
[Oct 24]
Dinamo Tb     6-1 Spartaki      
Sioni         0-0 WIT Georgia   
[Oct 25]
Metalurgi     1-0 Kolkheti P    
Samtredia     0-1 Zugdidi       
Guria         1-0 Dinamo Bt     
Shukura       awd Dila          [awarded 3-0]
[Oct 26]
Chikhura      2-2 Torpedo       
Zestaponi     0-0 Merani Mv     

Round 11
[Nov 1]
Dila          3-2 Metalurgi     
Zugdidi       2-1 Guria         
Kolkheti P    0-0 Samtredia     
[Nov 2]
Dinamo Bt     0-0 Chikhura      
Merani Mv     1-0 Shukura       
Spartaki      2-1 Sioni         
Torpedo       1-2 Dinamo Tb     
WIT Georgia   2-3 Zestaponi     

Round 12
[Nov 6]
Chikhura      1-0 Zugdidi       
Dinamo Tb     0-1 Dinamo Bt     
Zestaponi     3-0 Spartaki      
Sioni         1-0 Torpedo       
[Nov 7]
Samtredia     3-1 Guria         
Kolkheti P    0-1 Dila          
[Nov 8]
Metalurgi     1-2 Merani Mv     
Shukura       2-0 WIT Georgia   

Round 13
[Nov 21]
Dila          1-0 Samtredia     
Dinamo Bt     2-1 Sioni         
Merani Mv     0-0 Kolkheti P    
WIT Georgia   0-2 Metalurgi     
[Nov 22]
Zugdidi       1-2 Dinamo Tb     
Guria         2-2 Chikhura      
Spartaki      1-0 Shukura       
Torpedo       3-3 Zestaponi     

Round 14 [Nov 30]
Dila          1-0 Merani Mv     
Dinamo Tb     1-2 Guria         
Metalurgi     1-1 Spartaki      
Samtredia     3-1 Chikhura      
Zestaponi     2-4 Dinamo Bt     
Kolkheti P    2-1 WIT Georgia   
Shukura       2-1 Torpedo       
Sioni         0-0 Zugdidi       

Round 15
[Dec 6]
Dinamo Bt     0-0 Shukura       
Spartaki      1-2 Kolkheti P    
[Dec 7]
Chikhura      1-0 Dinamo Tb     
Merani Mv     0-0 Samtredia     
Zugdidi       0-0 Zestaponi     
Guria         0-0 Sioni         
Torpedo       0-1 Metalurgi     
WIT Georgia   2-2 Dila          

Halfway Table:

 1.Dinamo (Tbilisi)           15   9  2  4  26-13  29
 2.Dila (Gori)                15   8  4  3  22-13  28
 3.Samtredia                  15   7  4  4  17-11  25
 4.Dinamo (Batumi)            15   7  3  5  17-14  24
 5.Spartaki (Tskhinvali)      15   7  3  5  15-21  24
 6.Metalurgi (Rustavi)        15   6  5  4  19-15  23
 7.Chikhura (Sachkere)        15   6  4  5  17-17  22
 8.Merani (Martvili)          15   5  5  5  11-10  20
 9.FC Zestaponi               15   4  7  4  29-22  19
10.Guria (Lanchkuti)          15   4  7  4  16-23  19
11.Shukura (Kobuleti)         15   4  6  5  14-17  18
12.Kolkheti (Poti)            15   4  5  6  13-17  17
13.Torpedo (Kutaisi)          15   3  7  5  17-18  16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Sioni (Bolnisi)            15   3  5  7  12-19  14
-----------------------------------------------------
15.WIT Georgia (Tbilisi)      15   3  3  9  14-20  12
16.Zugdidi                    15   2  6  7   8-17  12

Round 16
[Feb 21]
Zugdidi       1-0 Shukura       
Guria         1-0 Zestaponi     
[Feb 22]
Chikhura      2-0 Sioni         
Dinamo Bt     2-0 Metalurgi     
Samtredia     0-1 Dinamo Tb     
Spartaki      0-1 Dila          
WIT Georgia   2-2 Merani Mv     
Torpedo       0-0 Kolkheti P    

Round 17
[Feb 28]
Kolkheti P    0-2 Dinamo Bt     
Shukura       2-0 Guria         
[Mar 1]
Dila          2-1 Torpedo       
Merani Mv     0-2 Spartaki      
Metalurgi     0-1 Zugdidi       
Zestaponi     2-2 Chikhura      
Sioni         2-1 Dinamo Tb     
WIT Georgia   0-1 Samtredia     

Round 18
[Mar 5]
Chikhura      0-2 Shukura       
Dinamo Bt     1-0 Dila          
Samtredia     3-1 Sioni         
Guria         1-0 Metalurgi     
Spartaki      1-0 WIT Georgia   
Torpedo       1-1 Merani Mv     
Dinamo Tb     3-2 Zestaponi     
[Mar 6]
Zugdidi       0-2 Kolkheti P    

Round 19
[Mar 13]
Merani Mv     1-2 Dinamo Bt     
Zestaponi     4-2 Sioni         
Spartaki      2-1 Samtredia     
[Mar 14]
Dila          4-0 Zugdidi       
Metalurgi     0-0 Chikhura      
Kolkheti P    0-1 Guria         
Shukura       0-1 Dinamo Tb     
WIT Georgia   0-1 Torpedo       

Round 20 [Mar 18]
Chikhura      5-1 Kolkheti P    
Dinamo Bt     2-1 WIT Georgia   
Samtredia     3-0 Zestaponi     
Zugdidi       3-0 Merani Mv     
Guria         0-0 Dila          
Sioni         1-3 Shukura       
Dinamo Tb     2-0 Metalurgi     
Torpedo       2-0 Spartaki      

Round 21 [Mar 22]
Dila          2-1 Chikhura      
Merani Mv     1-0 Guria         
Metalurgi     1-2 Sioni         
Kolkheti P    0-0 Dinamo Tb     
Shukura       3-1 Zestaponi     
Spartaki      0-1 Dinamo Bt     
WIT Georgia   2-0 Zugdidi       
Torpedo       3-1 Samtredia     

Round 22 [Apr 3]
Chikhura      2-0 Merani Mv     
Dinamo Bt     2-3 Torpedo       
Samtredia     4-1 Shukura       
Zestaponi     2-0 Metalurgi     
Zugdidi       3-2 Spartaki      
Guria         4-1 WIT Georgia   
Sioni         1-2 Kolkheti P    
Dinamo Tb     2-2 Dila          

Round 23 [Apr 11]
Dila          1-0 Sioni         
Dinamo Bt     1-0 Samtredia     
Merani Mv     1-1 Dinamo Tb     
Metalurgi     1-3 Shukura       
Kolkheti P    4-0 Zestaponi     
Spartaki      3-0 Guria         
Torpedo       0-0 Zugdidi       
WIT Georgia   1-2 Chikhura      

NB: Zestaponi withdrew and had all remaining matches awarded 0-3 losses against them

Round 24
[Apr 18]
Zugdidi       2-1 Dinamo Bt     
Shukura       1-1 Kolkheti P    
Sioni         1-0 Merani Mv     
[Apr 19]
Chikhura      1-3 Spartaki      
Dinamo Tb     3-0 WIT Georgia   
Samtredia     2-1 Metalurgi     
Zestaponi     awd Dila          [awarded 0-3]
Guria         1-3 Torpedo       

Round 25
[Apr 24]
Dila          5-2 Shukura       
Zugdidi       1-1 Samtredia     
Kolkheti P    3-0 Metalurgi     
Spartaki      4-1 Dinamo Tb     
WIT Georgia   2-0 Sioni         
Torpedo       1-2 Chikhura      
[Apr 25]
Dinamo Bt     2-1 Guria         
Merani Mv     awd Zestaponi     [awarded 3-0]

Round 26
[May 1]
Guria         5-0 Zugdidi       
Shukura       1-3 Merani Mv     
[May 2]
Chikhura      0-1 Dinamo Bt     
Dinamo Tb     3-2 Torpedo       
Metalurgi     0-2 Dila          
Samtredia     1-1 Kolkheti P    
Zestaponi     awd WIT Georgia   [awarded 0-3]
Sioni         3-4 Spartaki      

Round 27
[May 8]
Merani Mv     3-0 Metalurgi     
WIT Georgia   0-1 Shukura       
[May 9]
Dila          1-0 Kolkheti P    
Dinamo Bt     0-0 Dinamo Tb     
Zugdidi       1-1 Chikhura      
Guria         3-1 Samtredia     
Spartaki      awd Zestaponi     [awarded 3-0]
Torpedo       1-0 Sioni         

Round 28 [May 13]
Chikhura      2-1 Guria         
Dinamo Tb     7-0 Zugdidi       
Metalurgi     0-0 WIT Georgia   
Samtredia     0-1 Dila          
Zestaponi     awd Torpedo       [awarded 0-3]
Kolkheti P    3-0 Merani Mv     
Shukura       0-0 Spartaki      
Sioni         1-0 Dinamo Bt     

Round 29 [May 17] 	
Chikhura      2-1 Samtredia     
Dinamo Bt     awd Zestaponi     [awarded 3-0]
Merani Mv     1-1 Dila          
Zugdidi       1-3 Sioni         
Guria         2-2 Dinamo Tb     
Spartaki      7-2 Metalurgi     
Torpedo       0-2 Shukura       
WIT Georgia   1-0 Kolkheti P    

Round 30 [May 22]
Zestaponi     awd Zugdidi       [awarded 0-3]
Dila          3-0 WIT Georgia   
Dinamo Tb     3-0 Chikhura      
Metalurgi     1-1 Torpedo       
Samtredia     4-2 Merani Mv     
Kolkheti P    1-1 Spartaki      
Shukura       1-3 Dinamo Bt     
Sioni         3-2 Guria         

Final Table:

 1.Dila (Gori)                30  19  7  4  50-21  64  Champions
 2.Dinamo (Batumi)            30  18  4  8  40-24  58  [2 1 1 0 2-1 4]
 3.Dinamo (Tbilisi)           30  17  7  6  56-28  58  [2 0 1 1 1-2 1]
 4.Spartaki (Tskhinvali)      30  16  5  9  47-37  53
 5.Chikhura (Sachkere)        30  13  7 10  39-36  46
 6.Samtredia                  30  13  6 11  40-31  45
 7.Shukura (Kobuleti)         30  11  8 11  36-38  41  [2 2 0 0 4-1 6]
 8.Torpedo (Kutaisi)          30  10 11  9  39-33  41  [2 0 0 2 1-4 0]
 9.Guria (Lanchkuti)          30  10  9 11  38-43  39
10.Kolkheti (Poti)            30   9 10 11  31-31  37
11.Merani (Martvili)          30   9  9 12  29-33  36
12.Zugdidi                    30   8  9 13  24-45  33
13.Sioni (Bolnisi)            30   9  5 16  32-46  32
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
14.Metalurgi (Rustavi)        30   6  8 16  25-46  26  [2 1 1 0 2-0 4]  Relegation Playoff
-----------------------------------------------------
15.WIT Georgia (Tbilisi)      30   7  5 18  27-40  26  [2 0 1 1 0-2 1]  Relegated
 -.FC Zestaponi               30   6  8 16  40-61  26  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

[May 27]
Metalurgi     0-5 Lokomotivi    

NB: Metalurgi relegated, Lokomotivi promoted


First League (Pirveli Liga)

Group A

Final Table:

 1.Saburtalo (Tbilisi)        36  28  3  5  92-25  87  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Lokomotivi (Tbilisi)       36  21  5 10  87-42  68  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Lazika (Zuigdidi)          36  20  6 10  69-41  66
 4.Samgurali (Tskhaltubo)     36  19  3 14  76-50  60
 5.Chiatura                   36  17  3 16  53-52  54
 6.Matchakhela (Khelvachauri) 36  14  3 19  48-66  45
 7.Sasco (Tbilisi)            36  11  9 16  61-67  42
 8.Chkhirimela (Kharagauli)   36  12  4 20  35-71  40
-----------------------------------------------------
 9.STU-N.Dinamo (Tbilisi)     36  11  2 23  47-97  35  Relegated
10.Adeli (Batumi)             36   6  4 26  37-94  22  Relegated

Group B

Final Table:

 1.Sapovnela (Terdzhola)      36  23  8  5  64-28  77  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Borjomi                    36  16  6 14  40-43  54  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Gagra                   35  15  5 15  59-44  50
 4.Betlemi (Keda)             36  14  7 15  51-50  49
 5.Mertskhali (Ozurgeti)      36  13  9 14  45-68  48
 6.Algeti (Marneuli)          36  12 11 13  47-39  47
 7.Meshakhte (Tqibuli)        36  14  5 17  57-55  47
 8.Kolkheti (Khobi)           35  12 10 13  46-48  46
-----------------------------------------------------
 9.Skuri (Tsalendjikha)       36  11 13 12  47-55  46  Relegated
10.Dinamo-II (Tbilisi)        36   9  6 21  42-68  33  Relegated

NB: remaining match not played and apparently not refixtured due to irrelevance

Promotion Playoff

[May 23]
Lokomotivi    3-3 Borjomi       [aet, 4-2 pen]

NB: Lokomotivi qualified for promotion/relegation playoff


2013/14

2015/16

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 29 Oct 2015

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.