Georgia 2021


Erovnuli Liga
David Kipiani Cup

Erovnuli Liga

Table:

 1.Dinamo (Batumi)            28  17  9  2  59-23  60
 2.Dinamo (Tbilisi)           28  16  5  7  47-24  53  [C]
 3.Saburtalo (Tbilisi)        28  12 10  6  41-29  46
 4.Dila (Gori)                28  12  8  8  32-29  44
 5.Lokomotivi (Tbilisi)       28  13  5 10  48-47  44
 6.Samgurali (Tskhaltubo)     28   8 12  8  30-33  36  [P]
 7.Telavi                     28   7  8 13  24-40  29
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Torpedo (Kutaisi)          28   5 11 12  24-35  26
 9.Shukura (Kobuleti)         28   5 10 13  25-38  25  [P]
-----------------------------------------------------
10.Samtredia                  28   4  4 20  25-57  16

Round 1
[Feb 27]
Dinamo Tb     1-1 Samgurali     
Torpedo       0-1 Dinamo Bt     
[Feb 28]
Telavi        1-0 Samtredia     
Dila          1-0 Shukura       
[Mar 1]
Saburtalo     2-0 Lokomotivi    

Round 2
[Mar 5]
Samtredia     0-2 Dila          
Dinamo Bt     1-1 Shukura       
Torpedo       0-2 Dinamo Tb     
[Mar 6]
Samgurali     0-0 Saburtalo     
Lokomotivi    3-2 Telavi        

Round 3
[Mar 9]
Shukura       1-0 Samtredia     
Dinamo Tb     0-1 Dinamo Bt     
[Mar 10]
Telavi        0-0 Samgurali     
Dila          0-0 Lokomotivi    
Saburtalo     0-0 Torpedo       

Round 4
[Mar 13]
Dinamo Bt     2-0 Samtredia     
[Mar 14]
Samgurali     1-2 Dila          
Torpedo       2-2 Telavi        
Dinamo Tb     4-3 Saburtalo     
[Mar 15]
Lokomotivi    2-1 Shukura       

Round 5
[Mar 20]
Shukura       2-0 Samgurali     
Telavi        0-3 Dinamo Tb     
Saburtalo     0-0 Dinamo Bt     
[Mar 21]
Samtredia     3-4 Lokomotivi    
Dila          1-1 Torpedo       

Round 6
[Apr 2]
Samgurali     0-1 Samtredia     
Torpedo       0-0 Shukura       
[Apr 3]
Dinamo Bt     1-1 Lokomotivi    
Saburtalo     0-0 Telavi        
Dinamo Tb     1-0 Dila          

Round 7
[Apr 6]
Samtredia     0-0 Torpedo       
[Apr 7]
Lokomotivi    2-3 Samgurali     
Shukura       0-2 Dinamo Tb     
Dila          1-2 Saburtalo     
[Apr 8]
Telavi        1-2 Dinamo Bt     

Round 8
[Apr 11]
Dinamo Tb     2-1 Samtredia     
Saburtalo     2-2 Shukura       
Torpedo       1-3 Lokomotivi    
[Apr 12]
Dinamo Bt     2-0 Samgurali     
Telavi        0-2 Dila          

Round 9
[Apr 15]
Samtredia     2-3 Saburtalo     
[Apr 16]
Lokomotivi    1-3 Dinamo Tb     
[Apr 17]
Shukura       2-0 Telavi        
Samgurali     2-1 Torpedo       
Dila          2-1 Dinamo Bt     

Round 10
[Apr 24]
Shukura       1-1 Dila          
Samtredia     2-1 Telavi        
Lokomotivi    0-1 Saburtalo     
[Apr 25]
Samgurali     2-0 Dinamo Tb     
Dinamo Bt     1-1 Torpedo       

Round 11
[Apr 28]
Telavi        2-2 Lokomotivi    
Dila          1-1 Samtredia     
[Apr 29]
Saburtalo     2-0 Samgurali     
Shukura       1-8 Dinamo Bt     
Dinamo Tb     1-0 Torpedo       

Round 12
[May 7]
Samgurali     1-1 Telavi        
Lokomotivi    1-2 Dila          
Torpedo       1-1 Saburtalo     
[May 8]
Samtredia     2-2 Shukura       
Dinamo Bt     1-0 Dinamo Tb     

Round 13
[May 11]
Telavi        0-4 Torpedo       
Dila          1-2 Samgurali     
[May 12]
Samtredia     0-2 Dinamo Bt     
Shukura       0-1 Lokomotivi    
Saburtalo     0-4 Dinamo Tb     

Round 14 [May 16]
Lokomotivi    3-1 Samtredia     
Samgurali     1-0 Shukura       
Torpedo       1-0 Dila          
Dinamo Bt     4-1 Saburtalo     
Dinamo Tb     1-0 Telavi        

Round 15
[May 23]
Lokomotivi    2-1 Dinamo Bt     
Dila          2-0 Dinamo Tb     
[May 24]
Shukura       0-2 Torpedo       
Telavi        0-2 Saburtalo     
[May 25]
Samtredia     2-3 Samgurali     

Round 16
[Jun 9]
Dinamo Tb     1-1 Shukura       
Saburtalo     3-0 Dila          
Torpedo       1-1 Samtredia     
[Jun 10]
Samgurali     1-3 Lokomotivi    
Dinamo Bt     3-0 Telavi        

Round 17
[Jun 13]
Shukura       0-0 Saburtalo     
Samtredia     0-2 Dinamo Tb     
[Jun 14]
Samgurali     0-0 Dinamo Bt     
Dila          1-1 Telavi        
Lokomotivi    3-1 Torpedo       

Round 18
[Jun 18]
Telavi        1-0 Shukura       
Torpedo       0-0 Samgurali     
Dinamo Bt     2-0 Dila          
[Jun 19]
Saburtalo     4-0 Samtredia     
Dinamo Tb     2-0 Lokomotivi    

Halfway Table:

 1.Dinamo (Batumi)            18  11  5  2  33-10  38
 2.Dinamo (Tbilisi)           18  12  2  4  29-13  38  [C]
 3.Saburtalo (Tbilisi)        18   8  7  3  26-18  31
 4.Lokomotivi (Tbilisi)       18   9  3  6  31-27  30
 5.Dila (Gori)                18   7  5  6  19-18  26
 6.Samgurali (Tskhaltubo)     18   6  6  6  17-20  24  [P]
 7.Torpedo (Kutaisi)          18   3  9  6  16-18  18
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Shukura (Kobuleti)         18   3  7  8  14-25  16  [P]
 9.Telavi                     18   2  6 10  12-30  12
-----------------------------------------------------
10.Samtredia                  18   2  4 12  16-34  10

Round 19
[Jun 22]
Torpedo       2-2 Dinamo Bt     
Dila          1-0 Shukura       
[Jun 23]
Telavi        2-1 Samtredia     
Dinamo Tb     1-2 Samgurali     
Saburtalo     1-2 Lokomotivi    

Round 20
[Jun 27]
Samtredia     1-2 Dila          
Lokomotivi    2-3 Telavi        
Dinamo Bt     2-2 Shukura       
Torpedo       0-1 Dinamo Tb     
[Jun 29]
Samgurali     1-1 Saburtalo     

Round 21
[Jul 1]
Dinamo Tb     1-2 Dinamo Bt     
Dila          2-1 Lokomotivi    
[Jul 2]
Shukura       2-0 Samtredia     
[Jul 4]
Telavi        1-1 Samgurali     
Saburtalo     3-0 Torpedo       

Round 22
[Aug 7]
Samgurali     1-3 Dila          
Lokomotivi    1-0 Shukura       
[Aug 8]
Dinamo Tb     2-1 Saburtalo     
Dinamo Bt     3-1 Samtredia     
[Aug 9]
Torpedo       0-1 Telavi        

Round 23
[Aug 13]
Samtredia     1-0 Lokomotivi    
[Sep 12]
Shukura       0-0 Samgurali     
Telavi        1-0 Dinamo Tb     
Dila          1-2 Torpedo       
Saburtalo     1-1 Dinamo Bt     

Round 24 [Sep 16]
Samgurali     4-0 Samtredia     
Dinamo Bt     7-3 Lokomotivi    
Saburtalo     2-1 Telavi        
Dinamo Tb     0-0 Dila          
Torpedo       2-1 Shukura       

Round 25 [Sep 20]
Samtredia     4-1 Torpedo       
Shukura       0-4 Dinamo Tb     
Dila          0-0 Saburtalo     
Telavi        0-1 Dinamo Bt     
Lokomotivi    2-2 Samgurali     

Round 26
[Sep 24]
Telavi        0-2 Dila          
Torpedo       0-1 Lokomotivi    
Dinamo Bt     3-0 Samgurali     
Dinamo Tb     5-1 Samtredia     
[Sep 25]
Saburtalo     2-1 Shukura       

Round 27 [Sep 29]
Samgurali     0-0 Torpedo       
Samtredia     0-2 Saburtalo     
Shukura       1-1 Telavi        
Lokomotivi    2-2 Dinamo Tb     
Dila          2-2 Dinamo Bt     

Round 28 [Oct 3]
Samgurali     2-2 Dinamo Tb     
Samtredia     0-2 Telavi        
Shukura       4-0 Dila          
Lokomotivi    3-2 Saburtalo     
Dinamo Bt     3-1 Torpedo       

Table:

 1.Dinamo (Batumi)            28  17  9  2  59-23  60
 2.Dinamo (Tbilisi)           28  16  5  7  47-24  53  [C]
 3.Saburtalo (Tbilisi)        28  12 10  6  41-29  46
 4.Dila (Gori)                28  12  8  8  32-29  44
 5.Lokomotivi (Tbilisi)       28  13  5 10  48-47  44
 6.Samgurali (Tskhaltubo)     28   8 12  8  30-33  36  [P]
 7.Telavi                     28   7  8 13  24-40  29
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Torpedo (Kutaisi)          28   5 11 12  24-35  26
 9.Shukura (Kobuleti)         28   5 10 13  25-38  25  [P]
-----------------------------------------------------
10.Samtredia                  28   4  4 20  25-57  16


David Kipiani Cup

Round 1
[Mar 21]
Dinamo-2 Tb   3-1 Kolkheti Kh   
[Mar 22]
Gldani        1-2 Zestaponi    
Margveti 2006 1-2 Imereti
Samzche       3-2 Sulori        [aet]
Martve        0-1 Bordschomi
Tskhumi       1-3 Merani-2 Tb   [aet] 
Legioni       1-0 Torpedo-2
Kolchis       0-5 Didube
Samegrelo     0-6 Tbilisi City
WIT Georgia-2 3-0 Egris
Odisha 1919   0-2 Gori
Chibati       2-4 Iberia
[Mar 23]
Liakhvi       0-1 Iberia 2010
Bakhmaro      0-0 Guria         [aet, 4-5 pen]
FC Tbilisi    1-4 Saburtalo 2
FC IRAO       1-3 Aragvi
Samgurali-2   0-0 Bethlehem     [aet, 4-2 pen]
Khikhani Kulo 0-3 Machakhela
Shukura-2     0-1 Shturmi
Zana          0-4 Chiatura
Algeti        3-2 Meshakhte     [aet]
Varketil      0-1 Kolkheti P    
Norchi Din.   1-1 Merani-2 Mv   [aet, 5-4 pen]
Skuri         0-4 Spaeri
 
Round 2
[Mar 26]
Iberia        0-2 WIT Georgia-2 
Gori          3-1 Tbilisi City 
Legioni       3-1 Samzche
Bordschomi    0-1 Didube
Zestaponi     2-1 Merani-2 Tb   [aet]  
Algeti        0-0 Chiatura      [aet, 5-6 pen]
Dinamo-2 Tb   4-0 Imereti
[Mar 27]
Machakhela    0-2 Guria         [aet]
Shturmi       1-6 Spaeri
Iberia 2010   0-4 Samgurali 2
Aragvi        1-0 Kolkheti P    
Norchi Din.   1-3 Saburtalo 2
 
1/16 Finals
[Apr 18]
Zestaponi     1-2 Aragvi
[Apr 20]
Didube        1-2 Gori
Chiatura      0-3 Samgurali
Spaeri        0-1 Saburtalo
Dinamo-2 Tb   2-1 WIT Georgia
Guria         1-2 Chikhura
Legioni       0-5 Shevardeni 1906
[Apr 21]
Merani Mv     0-0 Torpedo       [aet, 3-1 pen]
Rustavi       0-2 Dinamo Bt
Samgurali-2   1-3 Telavi
Sioni         4-2 Samtredia     [aet]
Gagra         5-2 Dinamo Zugd.
Merani Tb     2-5 Lokomotivi 
Saburtalo-2   2-5 Gareji
WIT Georgia-2 0-0 Dila          [aet, 6-7 pen]
Shukura       1-0 Dinamo Tb 
 
1/8 Finals
[May 19]
Lokomotivi    2-0 Telavi
Chikhura      0-5 Dinamo Bt     
Dinamo-2 Tb   0-1 Gareji
Merani Mv     0-1 Gagra
[May 20]
Saburtalo     3-1 Dila
Shevardeni    0-2 Shukura  
Gori          2-0 Aragvi
Sioni         1-3 Samgurali     [aet] 
 
Quarterfinals [tba]
Lokomotivi     -  Dinamo Bt     
Gagra          -  Shukura
Gareji         -  Saburtalo
Gori           -  Samgurali 

2020

list of champions.

list of cup winners.

list of super cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 7 Oct 2021

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.