Ghana 2004

Premier Football League 

Tables:

Zone A
 1.Asante Kotoko (Kumasi)            14  9  2  3 24-10 29  Qualified
 2.King Faisal Babies (Kumasi)       14  8  3  3 19- 8 27  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Real Tamale United (Tamale)       14  7  2  5 13-13 23
 4.Arsenal (Berekum)                 14  6  3  5 13-16 21
 5.AshantiGold (Obuasi)              14  5  5  4 18-15 20  [*]
 6.Tano Bafoakwa (Sunyani)           14  4  2  8  9-18 14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Okwahu United (Nkawkaw)           14  2  5  7  8-16 11  Relegation PlayOff
---------------------------------------------------------
 8.Brong Ahofu United (Sunyani)      14  3  2  9 11-19 11  Relegated

[*] Obuasi Goldfields Sporting Club Ltd. were renamed AshantiGold Sporting
    Club Ltd. on April 16 due to new owners Anglogold Ashanti.

Zone B
 1.Hearts of Oak (Accra)             14  9  2  3 29-17 29  Qualified
 2.Heart of Lions (Kpando)           14  6  5  3 15-13 23  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Liberty Professionals (Accra)     14  6  2  6 23-17 20
 4.Power FC (Koforidua)              14  5  3  6 19-19 18
 5.Real Sportive (Tema)              14  4  5  5 12-15 17
 6.Feyenoord Academy (Goma Fetteh)   14  5  2  7 11-16 17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hasaacas (Sekondi)                14  4  4  6 11-17 16  Relegation Playoff
---------------------------------------------------------
 8.Great Olympics (Accra)            14  4  3  7 13-19 15  Relegated

Round 1
Zone A
[May 23]
Kotoko		4-1 BA United
  [Frank Osei (2), Yusif Chibsah, ?; ?]
Arsenal		1-0 Okwawu
RTU		0-2 King Faisal
  [Abubakari Yahuza (2)]
[May 30]
Bofoakwa	0-0 AshantiGold
Zone B
[May 23]
Hearts of Oak	3-0 Liberty
  [Emmanuel Osei Kuffour (2), Abladey Morgan]
Real Sportive	1-1 Olympics
Hasaacas	0-0 Power
[May 30]
Feyenoord	0-1 Heart of Lions
  [Solomon Awuku 85]

Round 2 
Zone A [Jun 9]
Okwawu          1-0 Bofoakwa
  [Obed Owusu 11]
AshantiGold     4-1 Kotoko
  [Valentine Atem 43pen, ?, Ofosu Amoah 62, Awudu Ronaldo 66;
   Aziz Ansah 23pen]
King Faisal     2-1 Arsenal
  [Godwin Ablordey 27pen, Ishaak Debrah; Alex Asamoah 80]
BA United       2-3 RTU
   [?; Peter Yakubu (2), ?]
Zone B
[Jun 9]
Heart of Lions  1-0 Hasaacas
  [Samuel Yeboah 23]
Power           2-3 Hearts of Oak
  [Samuel Ocran 14, Mohammed Bello 60; Emmanuel Osei-Kuffour 7,
   Amankwah Mireku 52, Acquah Harrison 82]
Olympics        0-1 Feyenoord
  [Isaac Borketey Bortey 90]
[Jun 10]
Liberty         4-0 Sportive
  [Kwame Darko 6, 10, Jonathan Quartey 46, Eric Bekoe 90]

Round 3 [Jun 13]
Zone A
Kotoko          3-1 Okwawu
  [Charles Taylor 38, Shilla Alhassan 50, Mbola Sandjie 85; Nasiru Gani 60]
Bofoakwa        1-0 King Faisal 
  [Eric Ansah 75] 
AshantiGold     3-2 BA United  
  [Lamine Nasir 15, Opoku Ware 62, Awudu Ronaldo 72;
   Kwasi Boateng, Daniel Bomfa]
Arsenal         2-0 RTU
Zone B
Hasaacas        1-1 Olympics  
Hearts of Oak   4-2 Heart of Lions 
  [Prince Tagoe 3, 51, Lawrence Adjei 45, 54; Samuel Yeboah 26, 58]
Power           1-1 Liberty
  [Alan Shearer 86; Obeng Darko 65]
Feyenoord       0-0 Sportive 

Round 4
Zone A
[Sep 18]
King Faisal	0-1 Kotoko
  [Shillah Alhassan 86]
[Sep 19]
BA United	1-2 Arsenal
Okwawu		abd AshantiGold	[abandoned at 1-0 in 18' due to rain]
[Sep 26]
Okwawu		0-0 AshantiGold	[replay]
[Nov 5]
RTU		1-0 Bofoakwa
Zone B
[Sep 18]
Heart of Lions	2-1 Power
  [Taju Bini 36, Siba Ali Tahiru 80pen; "Alan Shearer" 48]
[Sep 19]
Liberty		4-0 Feyenoord
Sportive	4-0 Hasaacas
Olympics	0-3 Hearts of Oak
  [Prince Tagoe 23, 51, Eric Nyarko]

Round 5 
Zone A
[Sep 22]
Okwawu		1-0 BA United
  [Thomas Avegbordor 57pen]
[Sep 23]
Bofoakwa	3-1 Arsenal
  [Osei Boateng 19, Eric Ansah 29, 45; ?]
AshantiGold     1-1 King Faisal
  [Eric Gawu; Valentine Atem 40]
[Sep 29]
Kotoko          1-0 RTU	
Zone B [Sep 22]
Hasaacas	2-0 Feyenoord
Power		3-1 Olympics
Heart of Lions	2-2 Liberty
  [Samuel Yeboah 18, 76; Tanko Adams 7, Michael Helegbe 9]
Hearts of Oak	1-2 Sportive
  [Wisdom Abbey 90; Hamza Abdulai, Sam Nlineaba 45]

Round 6
Zone A
[Oct 3]
King Faisal	abd Okwawu	[abandoned at 1-0 at half-time due to rain]
Arsenal		0-0 Kotoko
BA United	0-1 Bofoakwa
RTU		2-1 AshantiGold
[Oct 4]
King Faisal	2-0 Okwawu	[replay]
Zone B
[Oct 2]
Liberty		1-2 Hasaacas
[Oct 3]
Feyenoord	0-1 Hearts of Oak
Olympics	0-1 Heart of Lions
Sportive	0-0 Power

Round 7
Zone A [Oct 13]
BA United	0-0 King Faisal
Okwawu		1-1 RTU		[also reported 1-0]
Kotoko		2-0 Bofoakwa
AshantiGold	0-0 Arsenal
Zone B
[Oct 13]
Power		3-2 Feyenoord
Hearts of Oak	1-1 Hasaacas
Heart of Lions	0-0 Sportive
[Oct 14]
Liberty		3-0 Olympics

Round 8 [Oct 20]
Zone A
King Faisal	1-0 BA United
RTU		1-0 Okwawu
Bofoakwa	0-1 Kotoko
Arsenal		0-0 AshantiGold
Zone B
Olympics	1-0 Liberty
Feyenoord	2-1 Power
Hasaacas	0-2 Hearts of Oak
Sportive	0-2 Heart of Lions

Round 9 [Oct 24]
Zone A
Okwawu		2-2 King Faisal
Kotoko		4-0 Arsenal
Bofoakwa	0-2 BA United
AshantiGold	2-0 RTU
Zone B
Hearts of Oak	3-0 Feyenoord
Heart of Lions	1-0 Olympics
Power		2-1 Sportive
Hasaacas	2-0 Liberty

Round 10
Zone A [Nov 3]
RTU		1-0 Kotoko
Arsenal		2-1 Bofoakwa
King Faisal	2-0 AshantiGold
BA United	0-0 Okwawu
Zone B
[Nov 3]
Feyenoord	3-0 Hasaacas
Olympics	2-0 Power
[Nov 4]
Liberty		3-2 Heart of Lions
Sportive	1-2 Hearts of Oak


Round 11 [Nov 7]
Zone A
Arsenal		1-0 BA United
AshantiGold	2-0 Okwawu
Bofoakwa	0-0 RTU
Kotoko		1-0 King Faisal
Zone B
Hasaacas	2-0 Sportive
Feyenoord	2-0 Liberty
Hearts of Oak	2-3 Olympics
Power		2-0 Heart of Lions

Round 12
Zone A [Nov 10]
Okwawu		1-1 Kotoko
King Faisal	3-0 Bofoakwa
BA United	1-0 AshantiGold
RTU		2-0 Arsenal
Zone B
[Nov 10]
Olympics	3-1 Hasaacas
Heart of Lions	1-1 Hearts of Oak
Sportive	1-0 Feyenoord
[Nov 11]
Liberty		2-1 Power

Round 13 [Nov 17]
Zone A
Bofoakwa	1-0 Okwawu
Kotoko		4-0 AshantiGold
Arsenal		1-2 King Faisal
RTU		2-0 BA United
Zone B
Hasaacas	0-0 Heart of Lions
Hearts of Oak	3-2 Power
Feyenoord	1-0 Olympics
Sportive	1-0 Liberty

Round 14
Zone A
[Nov 20]
King Faisal	2-0 RTU
[Nov 21]
BA United	2-1 Kotoko
Okwawu		1-2 Arsenal
AshantiGold	5-2 Bofoakwa
Zone B
[Nov 20]
Liberty		3-0 Hearts of Oak
[Nov 21]
Olympics	1-1 Real Sportive
Power		1-0 Hasaacas
Heart of Lions	0-0 Feyenoord

Tables:

Zone A
 1.Asante Kotoko (Kumasi)            14  9  2  3 24-10 29  Qualified
 2.King Faisal Babies (Kumasi)       14  8  3  3 19- 8 27  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Real Tamale United (Tamale)       14  7  2  5 13-13 23
 4.Arsenal (Berekum)                 14  6  3  5 13-16 21
 5.AshantiGold (Obuasi)              14  5  5  4 18-15 20  [*]
 6.Tano Bafoakwa (Sunyani)           14  4  2  8  9-18 14
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Okwahu United (Nkawkaw)           14  2  5  7  8-16 11  Relegation PlayOff
---------------------------------------------------------
 8.Brong Ahofu United (Sunyani)      14  3  2  9 11-19 11  Relegated

[*] Obuasi Goldfields Sporting Club Ltd. were renamed AshantiGold Sporting
    Club Ltd. on April 16 due to new owners Anglogold Ashanti.

Zone B
 1.Hearts of Oak (Accra)             14  9  2  3 29-17 29  Qualified
 2.Heart of Lions (Kpando)           14  6  5  3 15-13 23  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Liberty Professionals (Accra)     14  6  2  6 23-17 20
 4.Power FC (Koforidua)              14  5  3  6 19-19 18
 5.Real Sportive (Tema)              14  4  5  5 12-15 17
 6.Feyenoord Academy (Goma Fetteh)   14  5  2  7 11-16 17
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Hasaacas (Sekondi)                14  4  4  6 11-17 16  Relegation Playoff
---------------------------------------------------------
 8.Great Olympics (Accra)            14  4  3  7 13-19 15  Relegated

NB: first ever relegation for Great Olympics

NB: although originally the top-2 of both groups were to take part in
    the championship play-off, on Feb 2, GFA decided to have the title 
    settled in a one-match play-off between Hearts of Oak and Asante 
    Kotoko.

Third Place Match [Mar 13, 2005; Kumasi Sports Stadium, Kumasi]
King Faisal	3-2 Heart of Lions
  [Sumaila Yahaya 15, Ben Wilson 38, Eric Gawu 61; Jonathan Quartey 42,
   Obed Asamoah 63]

Championship Playoff [Apr 3, 2005, Ohene Djan Sports Stadium, Accra;
                      att: 40,000]
Hearts of Oak   1-0 Asante Kotoko 
  [Prince Tagoe 76]
  [Hearts: Eben Dida Armah, Micheal Donkor (Dan Oppong), Hassan Mohammed,
           Kwabena Boafo, Dan Coleman, James Boateng (Francis Bossman),
           Bernard Don Bortey, Adjah Tetteh, Eric Nyarko (Adnan Ali),
           Prince Tagoe, Alfred Nii Larbi;
           coach: Sir Cecil Jones Attuquayefio; 
   Kotoko: Eric Nii Baah, Micheal Ofosu Appiah, Godfred Yeboah, Michael
           Asante, William Thompson, Yusif Chibsah (Kweku Essien),
           Michael Osei, Edmund Owusu Ansah (Kojo Poku), Elvis Opoku
           (George Yamoah), Issa Ahmed;
   ref: Kokou Djaoupe (Togo);
   red card: Dan Oppong (H) 90]





Relegation Playoff [Dec 19, Ohene Djan Sports Stadium, Accra]
Okwahu United	1-0 Sekondi Hasaacas
   [Thomas Avorgbedor 11pen]

NB: Okwahu United retains its place in the premiership;
    Hasaacas play off against the third-placed team in the national
    middle league.


Promotion/Relegation Playoff [Mar 18, Ohene Djan Stadium, Accra]
Hasaacas        5-1 Prestea Mine Stars


NB: Qualified for the GHALCA Top Four are Asante Kotoko (Kumasi),
    King Faisal Babies (Kumasi), Hearts of Oak (Accra) and 
    Heart of Lions (Kpando).




Coca Cola Top Four Cup (between top-4 of league 2003)
======================

NB: Asante Kotoko were expelled following 'excessive demands'
    and replaced by Arsenal; they were later reinstated and
    Arsenal dropped again

Round 1 
[Jan 21]
Kotoko           1-0 Liberty
  [Edmund Owusu Ansah 45]
[Jan 22]
Hearts of Oak    1-1 King Faisal
  [Emmanuel Osei Kuffour 35; Kojo Poku 20]

Round 2 [Jan 25]
Liberty          0-3 Hearts of Oak
  [Alade Morgan (2), Lawrence Ajei]
King Faisal      2-1 Kotoko
  [Abubakar Yahuza 4, Hamza Mohammed; William Tierro]

Round 3 [Feb 1]
Hearts of Oak    1-1 Kotoko
  [Bernard Don Bortey 74; Frank Osei 16]
King Faisal      0-1 Liberty
  [Mark Amofah 74]

Round 4 [Feb 8]
Liberty          1-2 Kotoko
  [Asamoah Gyan 5; Frank Osei 66, Nana Arhin Duah 92]
King Faisal      1-0 Hearts of Oak
  [Joe Agyemang 87]

Round 5 [Feb 12]
Hearts of Oak    1-0 Liberty
  [Abdul Samed 45pen]
Kotoko           0-0 King Faisal       

Round 6 [Feb 15]
Liberty          0-2 King Faisal
  [Abubakar Yahuza (2)]
Kotoko           2-1 Hearts of Oak
  [Frank Osei (2); Abdul Samad]

Table:

 1.King Faisal Babies (Kumasi)        6  3  2  1  6- 3 11
 2.Asante Kotoko (Kumasi)             6  3  2  1  7- 5 11
 3.Hearts of Oak (Accra)              6  2  2  2  7- 5  8
 4.Liberty Professionals (Accra)      6  1  0  5  2- 9  3

King Faisal won tournament. 


Ghana Olympic Committee Cup
===========================

First Leg [Jul 28, Accra]
Hearts of Oak	1-2 King Faisal
  [Prince Tagoe 85; Owusu Ampemah 1, Steve Debrah 18]

Second Leg [Aug 1, Kumasi Sports Stadium, Kumasi]
King Faisal	1-0 Hearts of Oak

NB: Cup to raise funds for the country's contingent to the Athens Games 
    in August.




Ghana League Clubs Association (GHALCA) Special Knock Out Competition
=====================================================================

Round 1

First Legs
[Aug 4]
Kumasi Asante Kotoko	4-1 Bofoakwa Tano
Brong Ahafo United	1-1 Real Sportive
Feyenoord		0-0 Accra Great Olympics
Sekondi Hassacas	0-0 Kumasi King Faisal
Power FC		1-1 Okwawu United
Real Tamale United	4-1 Heart of Lions
Arsenals		1-2 Liberty Professional
[Aug 11]
Hearts of Oak		1-0 Obuasi AshantiGold

Second Legs
[Aug 14]
Liberty Professional	2-1 Arsenals
[Aug 15]
Bofoakwa Tano		2-2 Kumasi Asante Kotoko
Real Sportive		1-0 Brong Ahafo United
Accra Great Olympics	1-0 Feyenoord
Kumasi King Faisal	2-1 Sekondi Hassacas
Obuasi AshantiGold	1-0 Hearts of Oak		[5-3 pen]
Okwawu United		2-1 Power FC
Heart of Lions		2-0 Real Tamale United

Round 2

First Legs [Aug 19]
Real Sportive		1-2 Kumasi Asante Kotoko
Obuasi AshantiGold	2-1 Okwawu United
Real Tamale United	2-0 Liberty Professional
Kumasi King Faisal	1-0 Accra Great Olympics

Second Legs
[Aug 21]
Liberty Professional	3-1 Real Tamale United
[Aug 22]
Accra Great Olympics	0-2 Kumasi King Faisal
Kumasi Asante Kotoko	2-0 Real Sportive
Okwawu United		0-0 Obuasi AshantiGold

Semifinals

First Legs
[Aug 25]
Kumasi Asante Kotoko	2-1 Kumasi King Faisal
[Aug 26]
Obuasi AshantiGold	2-0 Real Tamale United

Second Legs [Sep 1]
Real Tamale United	2-0 Obuasi AshantiGold		[3-0 pen]
Kumasi King Faisal	0-1 Kumasi Asante Kotoko


Final

First Leg [Sep 15, Kumasi Sports Stadium, Kumasi]
Kumasi Asante Kotoko	2-1 Real Tamale United
  [George Yamoah 43, Edmund Owusu Ansah 47pen; Alhassan Weah 6]

Second Leg [Oct 6, Accra Sports Stadium, Accra]
Real Tamale United	1-0 Kumasi Asante Kotoko
  [Gafaru Abdullah 87]

Real Tamale United win on away goal


LG Homowo Cup
=============

NB: The competition, instituted this year to commemorate the annual 
    festival of the GA people, the indigenes of the Ghanaian capital 
    Accra, involved the four premiership clubs in the city.

Round 1
[Aug 27]
Accra Great Olympics	1-0 Liberty Professional
[Aug 28]
Real Sportive		1-1 Hearts of Oak		[3-2 pen]

Final [Aug 29, Accra Sports Stadium, Accra]
Accra Great Olympics	1-0 Real Sportive
   [Amui Quaye 58 pen]




Sports Writers Association of Ghana (SWAG) Challenge Cup
========================================================

Final [Sep 30, Accra Sports Stadium, Accra]
Accra Hearts of Oak Sporting Club	--- Kumasi King Faisal

NB: Hearts replaces Kumasi Asante Kotoko who were originally scheduled to
    meet Faisal but have been unable to honour the match in view of their 
    congested features and SWAG has therefore agreed that Hearts take over
    accordingly.


Second Level 2004


First Division

First Stage 

Played in 6 groups divided over 3 zones; top-2 of each group
qualify for Second Stage (Sub-Middle League)

Zone 2 A

Qualified: Prestea Mine Stars and Bibiani Gold Stars

Zone 2B

[Oct 2]
Vipers           2-1 Kasoa Fauzan
NB: first win for Vipers

[Nov 21]
Dwarfs           4-0 Kasoa Fauzan 
Wise Fighters    3-1 Real Tarkwa United 
All Blacks       0-2 Samartex 
Vipers           1-0 Schalke 04

Final Round
Wise Fighters    5-2 Schalke 04 
[Dec 6]
Dwarfs           4-1 Real Tarkwa United

Top of Final Table:
 1.Sekondi Wise-Fighters         14          29  Qualified
 2.Cape Coast Mysterious Dwarfs  14          27  Qualified

NB: Sekondi Wise-Fighters aka Eleven Wise;
    Mysterious Dwarfs aka Ebusua Dwarfs;
    All Blacks are from Swedru;
    Schalke 04 are from Abura Odonase;
    Vipers' full name is Cape Coast Venomous Vipers


Second Stage (Sub-Middle League)

Played in 3 zonal groups; top-2 of each zone qualify for Final
Stage (Middle League)

Zone 1 
Round 1
both matches drawn
Zone 2 [Feb 16, 2005]
Wa Real United    -  Aduana Stars 
Upper Stars       -  Catholic Stars

Qualified: Wa Real United and Aduana Stars (Brong Ahafo)

Zone 2
Round 1 [Dec 18?]
Dwarfs           drw Mine Stars
Gold Stars        -  Wise Fighters
Round 2 [Dec 20]
Dwarfs           1-1 Wise Fighters
Mine Stars        -  Gold Stars
Round 3 [Dec 22]
Dwarfs           2-1 Gold Stars
Mine Stars       3-2 Wise Fighters

 1.Prestea Mine Stars                            Qualified
 2.Cape Coast Mysterious Dwarfs   3  1  2  0  5  Qualified

Zone 3
Round 1 [Jan 4, 2005]
Afienya United   2-1 Ho Voradep
King Solomon     1-0 Kade Hotspurs 
Round 2 [Jan 6, 2005]
Afienya United   0-0 King Solomon 
Hotspurs         2-0 Ho Voradep 
Round 3 [Jan 8, 2005]
Afienya United   lt  Kade Hotspurs 
King Solomon      -  Ho Voradep 

Qualified: Kade Hotspurs and King Solomon (Oda)


Final Stage (Middle League) [early 2005]

Played in 1 group with 6 teams; top-2 promoted, 3rd placed team
enter promotion/relegation playoff (against Hasaacas)

Round 1 [Feb 26, 2005]
Dwarfs           2-1 King Solomon
Mine Stars       2-1 Wa Real United      
Kade Hotspurs    1-0 Aduana Stars

Round 2 [Mar 2, 2005]
Dwarfs           2-1 Mine Stars
Kade Hotspurs    3-0 King Solomon  
Wa Real United   1-2 Aduana Stars

Round 3 [Mar 6, 2005]
Dwarfs           2-1 Aduana Stars
Kade Hotspurs    3-1 Wa Real United 
Mine Stars       4-1 King Solomon

Round 4 
[Mar 8, 2005]
King Solomon     1-0 Wa Real United
[Mar 9, 2005]
Hotspurs         0-1 Dwarfs
Mine Stars       2-1 Aduana Stars

Round 5 [Mar 12, 2005]
Kade Hotspurs    3-2 Mine Stars
Dwarfs           1-0 Wa Real United
Aduana Stars      -  King Solomon

Table:

 1.Cape Coast Ebusua Dwarfs    5  5  0  0   8- 3  15  Promoted
 2.Kade Hotspurs               5  4  0  1  10- 4  12  Promoted
----------------------------------------------------
 3.Prestea Mine Stars          5  3  0  2  11- 8   9  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Aduana Stars (Brong Ahafo)  4  1  0  3   4- 6   3 
 5.King Solomon (Oda)          4  1  0  3   3- 9   3
 6.Wa Real United              5  0  0  5   3- 9   0



Promotion/Relegation Playoff [Mar 18, Ohene Djan Stadium, Accra]
Hasaacas         5-1 Prestea Mine Stars




Third Level 2004


Central Region

Top of Final Tables (Dec 26):

Zone 1
 1.Elmina Coconut Sharks        21  Qualified
 2.Real Moree United            19  Qualified
 3.Twifo Praso Noble            15 
 4.Oguaa United                  6 
 5.Abura Abaka Vision Stars      5

Zone 2
 1.Eyisam Lumumba Stars         29  Qualified
 2.Mankessim Mir FC             28  Qualified
 3.Great Abaasa                 25
 4.Saltpond NICPSD              22
 5.Great Otuam United           14

Zone 3
 1.Agona Swedru Young Rangers   31  Qualified
 2.Agona Fankobaa               26  Qualified
 3.Ajumako Ochiso Eleven Angels 19 
 4.Real Essiam United           14
 5.Gomoaman Dortmund FC         12 

Zone 4
 1.Ofankor Great Odupon         23  Qualified
 2.Winneba Soccer Intellectuals 20  Qualified
 3.Awutu Bastia FC              16
 4.Buduburam FC                 14
 5.Kasoa Universal              13 

Central Region Division Two Middle League [Cape Coast, Jan 23-30]

NB: postponed due to funeral of  J.E. Aggrey Fynn

Zone One
[Feb 6]
Elmina Coconut Grove Sharks  3-0 Real Moree United 
Mankessim Mir FC             1-2 Eyisam Lumumba Stars 
[Feb 8]
Real Moree United            2-0 Mankessim Mir FC 
Eyisam Lumumba Stars         1-0 Elmina Coconut Grove Sharks
[Feb 10]
Mankessim Mir FC              -  Elmina Coconut Grove Sharks
Eyisam Lumumba Stars         3-0 Real Moree United 

 1.Eyisam Lumumba Stars      3  3  0  0  6- 1  9

Zone Two
[Jan 31]
Agona Swedru Young Rangers   0-3 Ofaakor Great Odupon 
Winneba Soccer Intellectuals 2-1 Agona Fankobaa
[Feb 2]
Agona Swedru Young Rangers   0-1 Winneba Soccer Intellectuals
[Feb 3]
Agona Fankobaa               0-2 Ofaakor Great Odupon
[Feb 4]
Winneba Soccer Intellectuals 0-0 Ofaakor Great Odupon
Agona Fankobaa                -  Agona Swedru Young Rangers  

Final [Feb 13]
Eyisam Lumumba Stars         3-1 Ofaakor Great Odupon

NB: Eyisam Lumumba Stars promoted to First Division (2nd level)
    Winneba Soccer Intellectuals were renamed Windy Professionals on 
    Apr 19, 2005
    
Ashanti Region Second Division Middle League 

Round 1 [Jan 31]
Owerriman FC (Konongo)        -  Ogyinga Stars 
Kumasi Metro Stars            -  Obuasi MBC FC
Kessben FC                   bye

Round 2 [Feb 2]

Round 3 [Feb 4]

NB: winners promoted to First Division (2nd level)


Brong-Ahafo Regional Second Division Middle League 

Zone A

Round 1 [Mar 10]
Bechem United                1-0 Techiman Roving Rovers 
AFA Club                     1-0 Goaso Nananom FC
Round 2 [Mar 11]
Bechem United                2-0 Goaso Nananom FC
Techiman Roving Rovers       1-0 AFA Club

Zone B

Round 1 [Mar 10]
Wamfie Great Mansen          1-0 Nsoatreman FC 
Nsoatre Manchester United    2-0 Berekum Berlin FC 

Round 2 [Mar 11]
Berekum Berlin FC            2-1 Wamfie Great Mansen  
Nsoatreman FC                1-0 Nsoatre Manchester United 


2003

2005

list of champions

list of final tables

list of cup winners

list of topscorers


About this document

With thanks to Ian King (soccerking@members.v21.co.uk)

Prepared and maintained by Josť Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Josť Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 23 Nov 2006

(C) Copyright Josť Batalha and RSSSF 2004/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.