Gibraltar 2009/10


First Division
Cup Tournaments
Second Division

First Division

Table:

 1.Lincoln FC                 18  17  1  0  67-12   52  Champions
 2.Saint Joseph's FC          18   8  5  5  37-31   29
 3.Gibraltar United FC        18   8  3  7  20-32   27
 4.Glacis United FC           17   5  6  6  30-30   21
 5.Manchester United FC       18   4  7  7  28-39   19
 6.PWC Laguna                 18   4  5  9  21-32   17
 7.College Cosmos             17   0  5 12  12-39    5

NB: Shamrock 101 apparently withdrew or excluded

Round 1
[Oct 5]
GIbraltar United          2-1 College Cosmos
[Oct 6]
PWC Laguna                2-2 St Josephs
[Oct 10]
Glacis United             1-0 Manchester United
Lincoln FC                bye  
 
Round 2
[Oct 12]
College Cosmos            1-1 PWC Laguna
[Oct 13]
Manchester United         1-1 Gibraltar United
[Oct 17]
St Josephs                1-2 Lincoln FC
Glacis United             bye

Round 3
[Oct 19]
PWC Laguna                3-1 Manchester United
[Oct 20]
Lincoln FC                5-2 College Cosmos
[Oct 24]
Gibraltar United          0-8 Glacis United     
St Josephs                bye 
 
Round 4
[Oct 26]
Manchester United         1-6 Lincoln FC
[Oct 27]
Glacis United             4-2 PwC Laguna
[Oct 31]
College Cosmos            1-4 St Josephs
Gibraltar United          bye

Round 5
[Nov 2]
Lincoln FC                5-0 Glacis United
[Nov 3]
St Josephs                2-1 Manchester United 
[Nov 7]
PWC Laguna                0-1 Gibraltar United
College Cosmos            bye
 
Round 6
[Nov 9]
Glacis United             1-2 St Josephs   
[Nov 10]
Gibraltar United          0-3 Lincoln FC
[Nov 14]
Manchester United         0-0 College Cosmos
PWC Laguna                bye
 
Round 7
[Nov 16]
St Josephs                1-1 Gibraltar United
[Nov 17]
College Cosmos            1-4 Glacis United
[Nov 21]
Lincoln FC                4-0 PWC Laguna
Manchester United         bye                 
 
Round 8
[Nov 23]
College Cosmos            2-3 Gibraltar United          
[Nov 24]
St Josephs                2-1 PWC Laguna                
[Nov 28]
Manchester United         1-1 Glacis United             
Lincoln FC                bye

Round 9
[Nov 30]
PWC Laguna                5-0 College Cosmos            
[Dec 1]
Gibraltar United          2-2 Manchester United         
[Dec 5]
Lincoln FC                3-1 St Josephs                
Glacis United             bye

Round 10
[Dec 7]
Manchester United         1-0 PWC Laguna                
[Dec 8]
College Cosmos            0-3 Lincoln FC                
[Dec 12]
Glacis United             1-0 Gibraltar United          
St Josephs                bye

Round 11
[Dec 14]
Lincoln FC                4-1 Manchester United         
[Dec 15]
PWC Laguna                2-1 Glacis United             
[Dec 19]
St Josephs                3-1 College Cosmos            
Gibraltar United          bye

Round 12
[Dec 21]
Glacis United             1-1 Lincoln FC             
[Dec 22?]
Manchester United         2-2 St Josephs                  
[Jan 9]
Gibraltar United          2-0 PWC Laguna                 
College Cosmos            bye

Round 13
[Jan 11]
St Josephs                2-2 Glacis United             
[Jan 16]
College Cosmos            0-3 Manchester United        
[Apr 6]
Lincoln FC                2-0 Gibraltar United           
PWC Laguna                bye

Round 14
[Jan 18]
Gibraltar United          0-3 St Josephs                
[Jan 19]
Glacis United             1-1 College Cosmos            
[Jan 23]
PWC Laguna                0-5 Lincoln FC                
Manchester United         bye

Round 15
[Jan 25]
GIbraltar United          1-0 College Cosmos
[Jan 26]
PWC Laguna                2-0 St Josephs
[Jan 30]
Glacis United             1-3 Manchester United
Lincoln FC                bye  
 
Round 16
[Feb 2]
College Cosmos            0-0 PWC Laguna
[Feb 6]
Manchester United         5-1 Gibraltar United
St Josephs                2-3 Lincoln FC
Glacis United             bye

Round 17
[Feb 19]
Lincoln FC                w/o College Cosmos
[Feb 20]
PWC Laguna                1-1 Manchester United
Gibraltar United          2-0 Glacis United     
St Josephs                bye 

Round 18
[Feb 25]
Manchester United        2-10 Lincoln FC
[Feb 27]
Glacis United             1-1 PwC Laguna
College Cosmos            1-3 St Josephs
Gibraltar United          bye

Round 19
[Mar 16]
Lincoln FC                4-0 Glacis United
[Mar 20]
St Josephs                3-2 Manchester United 
PWC Laguna                0-1 Gibraltar United
College Cosmos            bye
 
Round 20
[Mar 23]
Glacis United             3-3 St Josephs   
[Mar 27]
Gibraltar United          0-2 Lincoln FC
Manchester United         1-1 College Cosmos
PWC Laguna                bye

Round 21
[Apr 10]
St Josephs                1-3 Gibraltar United
Lincoln FC                5-1 PWC Laguna
[tba]
College Cosmos             -  Glacis United
Manchester United         bye                 
 
Table:

 1.Lincoln FC                 18  17  1  0  67-12   52  Champions
 2.Saint Joseph's FC          18   8  5  5  37-31   29
 3.Gibraltar United FC        18   8  3  7  20-32   27
 4.Glacis United FC           17   5  6  6  30-30   21
 5.Manchester United FC       18   4  7  7  28-39   19
 6.PWC Laguna                 18   4  5  9  21-32   17
 7.College Cosmos             17   0  5 12  12-39    5

NB: Shamrock 101 apparently withdrew or excluded


Cup Tournaments

Rock Cup

Round 1
[Feb 8]
Cannons FC                1-4 South United 
[Feb 9] 
Rock Celtic               5-4 Chelsea FC                [awarded to Chelsea; Rock Celtic
Lynx FC                   4-1 Gib Pilots Cotton Leisure  disqualified before round 2]
[Feb 10]
Sporting Club             0-1 FC Britannia XI 
[Feb 11]
Lions FC                  1-5 GFA U-15 
Manchester Utd Res        0-3 Leo Santos & Sons 
[Feb 13]
SJ Athletic               5-0 Pegasus Cosmos
 
Round 2
[Mar 1]
Glacis United             3-0 Leo Santos & Sons 
[Mar 2]
PwC Laguna                3-5 Lincoln FC
SJ Athletic               3-3 Chelsea FC                [4-5 pen]
[Mar 3]
Manchester United         w/o South United
Gibraltar United          4-2 Lynx FC
[Mar 4]
College Cosmos            0-3 St Joseph's FC
FC Britannia XI           bye
GFA U-15                  bye  
 
Quarterfinals 
[Apr 17]
FC Britannia XI           3-2 Chelsea FC
St Joseph's FC            4-2 GFA U-15
[Apr 24]
Manchester United         1-2 Gibraltar United
Lincoln FC                5-2 Glacis FC

Semifinals

[May 18]
St Joseph's FC            lt  Gibraltar United
[May 20]
Lincoln FC                bt  FC Britannia XI
 
Final [May 29]
Gibraltar United          1-5 Lincoln FC


Division 1 Cup   

Quarterfinals
[Mar 13]  
Manchester United         0-3 Lincoln FC
Gibraltar United          1-1 College Cosmos            [5-4 pen]
[Mar 16]
PwC Laguna                0-5 Glacis United
St Joseph's FC            bye

Semifinals
[May 4]
Lincoln FC                1-2 St Joseph's FC
[May 12]
Gibraltar United          lt  Glacis FC   
 
Final [May 22]
 St Joseph's FC            -  Glacis FC


Division 2 Cup

Round 1
[Feb 17]
Gib Pilots Cotton Leisure 1-1 South United              [4-5 pen]
Europa FC                 1-0 Rock Celtic 
[Feb 20]
Chelsea FC                2-3 Lynx FC 
[Feb 24]
Sporting Club             0-1 SJ Athletic
[Feb 25]
Leo Santos & Sons         1-2 Europort Isolas           [Leo progressed?!]
[Feb 26]
FC Britannia XI           2-2 Pegasus Cosmos            [4-3 pen]  
[Feb 27]
Cannons FC                0-5 Lions FC 
  
Quarterfinals 
[Mar 30]
Lions FC                  2-4 Europa FC
FC Britannia XI           0-1 Leo Santos & Sons
[Mar 31]
Lynx FC                   4-1 SJ Athletic
South United              bye
  
NB: South United apparently withdrew or excluded

Semifinals [May 11]
Leo Santos & Sons         lt  Lynx FC
Europa FC                 bye   
 
Final [May 15]
Europa FC                  -  Lynx FC
 

Pepe Reyes Cup 2009

NB: Super Cup for 2008/09 season

Final [Oct 3]
Lincoln FC                1-0 St Joseph's FC


Second Division

Round 1
[Oct 5]
Stan James Athletic       1-5 Europa FC 
[Oct 6]
Sporting Club FC          2-0 Pegasus Cosmos FC 
[Oct 8]
FC Britannia XI           6-2 South United    
Europort Isolas           3-5 Cannons FC 
[Oct 10]
Gib Pilots Cotton Leisure 3-1 Rock Celtic 
Lions FC                  4-1 Chelsea FC 
[Oct 12]
Lynx FC                   2-1 Leo Santos & Sons               

Round 2
[Oct 13]
Europa FC                 4-1 Europort Isolas 
[Oct 15]
Pegasus Cosmos FC         0-2 Lions FC 
South United              2-3 Chelsea FC 
[Oct 17]
Cannons FC                0-5 Sporting Club FC          
Rock Celtic               0-4 FC Britannia XI 
[Oct 22]
Leo Santos & Sons         2-1 Gib Pilots Cotton Leisure 
Lynx FC                   8-0 Stan James Athletic 

Round 3
[Oct 19]
Chelsea FC                6-1 Rock Celtic 
[Oct 20]
Sporting Club FC          2-6 Europa FC 
[Oct 24]
Lions FC                  4-0 South United    
Pegasus Cosmos FC         0-1 Cannons FC 
[Oct 29]
FC Britannia XI           2-0 Leo Santos & Sons
[Oct 31]
Europort Isolas           0-2 Lynx FC 
Gib Pilots Cotton Leisure 2-5 Stan James Athletic          

Round 4
[Oct 26]
Rock Celtic               3-2 South United    
[Oct 27]
Cannons FC                1-3 Lions FC 
[Oct 29] 
Europa FC                11-2 Pegasus Cosmos FC      
[Nov 2]
Lynx FC                   4-2 Sporting Club FC  
[Nov 3]
Gib Pilots Cotton Leisure 2-1 Europort Isolas 
[Nov 7]
Leo Santos & Sons         1-1 Chelsea FC 
Stan James Athletic       1-1 FC Britannia XI 

Round 5
[Nov 5]
Lions FC                  2-1 Rock Celtic 
Cannons FC                2-3 Europa FC 
[Nov 9]
Pegasus Cosmos FC         0-5 Lynx FC 
[Nov 10]
Chelsea FC                4-0 Stan James Athletic
[Nov 12] 
Sporting Club FC          2-3 Gib Pilots Cotton Leisure 
FC Britannia XI           4-3 Europort Isolas 
[Nov 14]
South United              1-2 Leo Santos & Sons 

Round 6
[Nov 14]
Europa FC                 1-2 Lions FC
[Nov 16] 
Lynx FC                   3-0 Cannons FC 
[Nov 17]
Stan James Athletic       3-5 South United
[Nov 19]
Leo Santos & Sons         5-0 Rock Celtic 
Gib Pilots Cotton Leisure 1-1 Pegasus Cosmos FC
[Nov 21]
Europort Isolas           1-3 Chelsea FC 
FC Britannia XI           5-1 Sporting Club FC

Round 7
[Nov 23]
Pegasus Cosmos FC         0-5 FC Britannia XI 
[Nov 24]
Lions FC                  1-4 Leo Santos & Sons 
[Nov 26]
South United              2-1 Europort Isolas 
Cannons FC                2-1 Gib Pilots Cotton Leisure
[Nov 28] 
Rock Celtic               0-2 Stan James Athletic 
Europa FC                 2-3 Lynx FC 
[Dec 5]
Chelsea FC                3-3 Sporting Club FC

Round 8
[Nov 30]
Europort Isolas           7-1 Rock Celtic 
[Dec 1]
Lynx FC                   2-1 Lions FC
[Dec 3]
Stan James Athletic       2-1 Leo Santos & Sons
Gib Pilots Cotton Leisure 0-3 Europa FC
[Dec 5]
FC Britannia XI           2-0 Cannons FC
[Dec 7]
Sporting Club             2-3 South United  
[Dec 10]
Chelsea FC                6-1 Pegasus Cosmos FC

Round 9
[Dec 8]
Europa FC                 3-6 FC Britannia XI
[Dec 10]
Lions FC                  0-1 Stan James Athletic   
[Dec 12]
Leo Santos & Sons         0-1 Europort Isolas
Lynx FC                   7-1 Gib Pilots Cotton Leisure
[Dec 19]
South United              2-1 Pegasus Cosmos FC
[tba]
Rock Celtic                -  Sporting Club
Cannons FC                 -  Chelsea FC

Round 10
[Dec 14]
Europort Isolas           1-3 Stan James Athletic   
[Dec 15]
FC Britannia XI           1-3 Lynx FC
[Dec 19]
Gib Pilots Cotton Leisure 2-4 Lions FC
[Dec 21]
Sporting Club             0-5 Leo Santos & Sons
[Dec 22]
Chelsea FC                1-4 Europa FC  
[Jan 7]            
South United              0-0 Cannons FC         
[Jan 9]          
Pegasus Cosmos FC         4-1 Rock Celtic     

Round 11
[Jan 7]
Gib Pilots Cotton Leisure 1-3 FC Britannia XI          
[Jan 9]
Lions FC                  0-2 Europort Isolas           
[Jan 11]
Leo Santos & Sons         2-1 Pegasus Cosmos FC         
[Jan 12]
Europa FC                 2-2 South United              
[Jan 14]
Rock Celtic               2-4 Cannons FC 
[Jan 16]
Stan James Athletic       4-0 Sporting Club             
Lynx FC                   3-0 Chelsea FC      

Round 12           
[Jan 14]              
FC Britannia XI           2-0 Lions FC             
[Jan 18]
Pegasus Cosmos FC         0-2 Stan James Athletic       
[Jan 19]
Chelsea FC                2-0 Gib Pilots Cotton Leisure 
[Jan 21]
Sporting Club             4-0 Europort Isolas
South United              0-7 Lynx FC
[Jan 23]
Cannons FC                2-4 Leo Santos & Sons         
Rock Celtic               0-5 Europa FC

Round 13
[Jan 25]
Lynx FC                   5-1 Rock Celtic 
[Jan 26]
Lions FC                  0-3 Sporting Club 
[Jan 28]
FC Britannia XI           4-2 Chelsea FC                
Europort Isolas           2-0 Pegasus Cosmos FC         
[Jan 30]
Gib Pilots Cotton Leisure 2-1 South United              
Stan James Athletic       1-1 Cannons FC                
[Feb 1]
Leo Santos & Sons         0-3 Europa FC

Round 14
[Feb 1]
Chelsea FC                5-3 Lions FC 
[Feb 2]
South United              2-6 FC Britannia XI 
[Feb 3]
Rock Celtic               2-3 Gib Pilots Cotton Leisure 
[Feb 4]
Cannons FC                2-2 Europort Isolas
Europa FC                 0-1 Stan James Athletic 
[Feb 6]
Pegasus Cosmos            0-6 Sporting Club 
[Feb 16]
Leo Santos & Sons         1-4 Lynx FC 

Table:

 1.Lynx FC                    14  14  0  0  58-10   42
 2.FC Britannia XI            14  12  1  1  51-18   37
 3.Europa FC                  14   9  1  4  52-23   28  [*]
 4.St. James Athletic         14   8  2  4  26-28   26
 5.Chelsea Beacon Press       13   7  2  4  37-27   23
 6.Leo Santos & Sons          14   7  1  6  28-21   22
 7.Lions FC                   14   7  0  7  26-25   21
 8.Sporting Club Gibraltar    13   5  1  7  32-33   16
 9.Gib Pilots Cotton Leisure  14   5  1  8  22-36   16
10.Cannons FC                 13   4  3  6  20-29   15
11.South United               14   4  2  8  24-42   14
12.Europort Isola FC          14   4  1  9  25-32   13
13.Pegasus FC                 14   1  1 12  10-48    4
14.Rock Celtic                13   1  0 12  13-52    3  [Rock Cosmos?]

[*] Europa FC apparently a new name or replacement for Wanderers FC

 
Round 15
[Feb 13]
Chelsea FC                w/o South United      
Europort Isolas           0-3 Europa FC 
[Feb 15]
Sporting Club             4-1 Cannons FC 
Lions FC                   -  Pegasus Cosmos 
[Feb 21]
FC Britannia XI           4-3 Rock Celtic 

Round 16
[Feb 28]
Rock Celtic               1-2 Chelsea FC 
[Mar 6]
Europa FC                 6-2 Sporting Club
[Mar 7]
Gib Pilots Cotton Leisure 4-1 Leo Santos & Sons
[Mar 8]
SJ Athletic               o/w Lynx FC
South Utd                 o/w Lions FC
Cannons FC                2-3 Pegasus Cosmos

[Mar 10]
Leo Santos & Sons         1-3 FC Britannia XI
[Mar 11]
Lynx FC                   6-2 Europort Isola
Pegasus Cosmos            1-5 Europa FC
[Mar 12]
SJ Athletics              5-3 Gib Pilots Cotton Leisure
[Mar 13]
Lions FC                  4-1 Cannons FC
[Mar 14]
South United              ppd Rock Celtic
[Mar 17]
Sporting Club             ppd Lynx FC

[Mar 18]
Chelsea FC                3-4 Leo Santos & Sons
Europort Isola            1-1 Gib Pilots Cotton Leisure
[Mar 19]
Rock Celtic               0-3 Lions FC
[Mar 20]
Europa FC                 3-2 Cannons FC
[Mar 21]
FC Britannia XI           3-3 SJ Athletic

[Mar 24]
Leo Santos & Sons          -  South United
[Mar 25]
Lions FC                  2-3 Europa FC
SJ Athletic               1-2 Chelsea FC
[Mar 26]
Gib Pilots Cotton Leisure abd Sporting Club
[Mar 27]
Europort Isola            0-3 FC Britannia XI
[Mar 28]
Lynx FC                   5-0 Pegasus Cosmos
 
[Apr 4]
Pegasus Cosmos            2-4 Gib Pilots Cotton Leisure 
Cannons FC                0-5 Lynx FC 
Sporting Club             o/w FC Britannia XI 
Chelsea FC                o/w Europort Isola 
[Apr 6]
Leo Santos & Sons         o/w Rock Celtic 

[Apr 10]
Sporting Club             w/o Chelsea FC 
[Apr 11]
Lynx FC                   5-3 Europa FC 
[Apr 12]
Gib Pilots Cotton Leisure 5-0 Cannons FC
[Apr 13]
SJ Athletic               w/o Rock Celtic 
Leo Santos & Sons         1-1 Lions FC 
[Apr 14]
FC Britannia XI           7-2 Pegasus Cosmos 
[Apr 16] 
Europa FC                 3-4 Gib Pilots Cotton Leisure 
[Apr 18]
SJ Athletic               0-0 Europort Isola 
[Apr 19]
Cannons FC                0-8 FC Britannia XI 
[Apr 20]
Lions FC                  1-3 Lynx FC 
[Apr 22]
FC Britannia XI           1-6 Europa FC 
Sporting Club              -  Rock Celtic 
[Apr 24]
Leo Santos & Sons         1-2 SJ Athletic 
[Apr 25]
Pegasus Cosmos            o/w Chelsea FC 
[Apr 26]
Gib Pilots Cotton Leisure 0-3 Lynx FC 
[Apr 28]
Lynx FC                   w/o FC Britannia XI 
[Apr 29]
Rock Celtic               o/w Europort Isola 
[Apr 30]
SJ Athletic               2-2 Lions FC 
[May 1]
FC Britannia XI            -  Gib Pilots Cotton Leisure
[May 2]
Rock Celtic               3-0 Pegasus Cosmos   
[May 4]
Sporting Club             1-7 SJ Athletic 
[May 6]  
Lions FC                   -  Gib Pilots Cotton Leisure 
Pegasus Cosmos FC          -  Leo Santos & Sons
[May 7]
Cannons FC                 -  Rock Celtic 
[May 9]
Europort Isola             -  Lions FC 
[May 12]
Europa FC                  -  Chelsea FC 
[May 14]
SJ Athletic               1-0 Pegasus Cosmos 
[May 15]
Chelsea FC                 -  Cannons FC 
[May 16]
Sporting Club              -  Lions FC 
[May 17]
Rock Celtic                -  Lynx FC 
Chelsea FC                 -  FC Britannia XI 
[May 18]
Cannons FC                0-3 SJ Athletic   
Leo Santos & Sons          -  Sporting Club 
[May 19]
Pegasus Cosmos             -  Europort Isola 
[May 20]
Leo Santos & Sons          -  Cannons FC 
[May 21]
Europort Isola             -  Sporting Club 
[May 22]
Gib Pilots Cotton Leisure  -  Chelsea FC    
Europort Isola             -  Leo Santos & Sons 
[May 24]
Europa FC                  -  Rock Celtic 
[May 26]
Europa FC                  -  Leo Santos & Sons 

Reported Table:

 1.Lynx FC                    22  22  0  0  85-15   66
 2.FC Britannia XI            23  18  2  3  80-33   56
 3.St. James Athletic         25  14  5  6  53-40   47
 4.Europa FC                  22  15  1  6  84-39   46  [*]
 5.Chelsea Beacon Press       21  13  2  6  49-36   41
 6.Lions FC                   21  10  1 10  40-38   31
 7.Leo Santos & Sons          19   9  2  8  36-34   29
 8.Gib Pilots Cotton Leisure  21   9  2 10  43-51   29
 9.Sporting Club Gibraltar    17   7  1  9  38-40   22
10.South United               14   4  2  8  22-36   14
11.Europort Isola FC          21   5  3 13  28-45   14  [??]
12.Cannons FC                 21   4  2 15  26-64   14
13.Pegasus FC                 21   2  1 18  18-70    7
14.Rock Celtic                20   2  0 18  20-61    6  [Rock Cosmos?]

NB: 4 more wins than losses; total goal difference +20

[*] Europa FC apparently a new name or replacement for Wanderers FC




2008/09

2010/11

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 24 Oct 2013

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2009/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.