Gozo 2021/22


L-Ewwel Diviżjoni
It-Tieni Diviżjoni

L-Ewwel Diviżjoni

Final Table:

 1.Nadur Youngsters             21  18  2  1  70-14  56  [C]  Champions
 2.Għajnsielem FC               21  11  5  5  45-27  38
 3.Kerċem Ajax                  21  10  4  7  47-48  34
 4.Victoria Hotspurs            21   8  6  7  36-33  30
 5.Xewkija Tigers               21   6  5 10  35-50  23
 6.Oratory Youths               21   5  6 10  25-32  21
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Sannat Lions                 21   4  5 12  21-56  17       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
 8.SK Victoria Wanderers        21   3  5 13  16-35  14       Relegated

Round 1
[Sep 3]
Nadur Y.      2-2 Għajnsielem   
[Sep 4]
Sannat L.     1-1 Victoria H.   
[Sep 5]
Xewkija T.    2-1 Oratory Y.    
[Sep 6]
Victoria W.   1-4 Kerċem A.     

Round 2
[Sep 10]
Victoria H.   0-1 Nadur Y.      
[Sep 11]
Xewkija T.    0-0 Sannat L.     
[Sep 12]
Għajnsielem   3-0 Victoria W.   
[Sep 13]
Oratory Y.    2-3 Kerċem A.     

Round 3
[Sep 17]
Nadur Y.      7-0 Xewkija T.    
[Sep 18]
Victoria W.   1-3 Victoria H.   
[Sep 19]
Kerċem A.     0-3 Għajnsielem   
[Sep 20]
Sannat L.     0-3 Oratory Y.    

Round 4
[Sep 24]
Victoria H.   1-2 Kerċem A.     
[Sep 25]
Oratory Y.    0-2 Għajnsielem   
[Sep 26]
Xewkija T.    3-1 Victoria W.   
[Sep 27]
Sannat L.     0-4 Nadur Y.      

Round 5
[Oct 1]
Għajnsielem   3-0 Victoria H.   
[Oct 2]
Kerċem A.     6-4 Xewkija T.    
[Oct 3]
Victoria W.   0-1 Sannat L.     
[Oct 4]
Nadur Y.      5-0 Oratory Y.    

Round 6
[Oct 7]
Sannat L.     1-2 Kerċem A.     
[Oct 9]
Xewkija T.    0-2 Għajnsielem   
[Oct 10]
Nadur Y.      2-0 Victoria W.   
[Oct 11]
Oratory Y.    0-0 Victoria H.   

Round 7
[Oct 15]
Kerċem A.     1-5 Nadur Y.      
[Oct 16]
Victoria H.   2-3 Xewkija T.    
[Oct 17]
Victoria W.   2-1 Oratory Y.    
[Oct 18]
Għajnsielem   2-4 Sannat L.     

Round 8
[Nov 27]
Oratory Y.    2-0 Xewkija T.    
[Nov 30]
Victoria H.   5-2 Sannat L.     
[Dec 4]
Għajnsielem   1-2 Nadur Y.      
[Dec 5]
Kerċem A.     1-1 Victoria W.   

Round 9
[Dec 12]
Sannat L.     0-0 Xewkija T.    
[Dec 13]
Kerċem A.     3-1 Oratory Y.    
[Dec 16]
Victoria W.   0-4 Għajnsielem   
[Dec 18]
Nadur Y.      4-2 Victoria H.   

Round 10
[Dec 19]
Oratory Y.    1-2 Sannat L.     
[Jan 18]
Għajnsielem   4-1 Kerċem A.     
[Jan 21]
Xewkija T.    0-3 Nadur Y.      
[Jan 22]
Victoria H.   1-0 Victoria W.   

Round 11
[Jan 23]
Għajnsielem   0-3 Oratory Y.    
[Jan 28]
Kerċem A.     1-3 Victoria H.   
[Jan 29]
Victoria W.   2-0 Xewkija T.    
[Jan 30]
Nadur Y.      2-0 Sannat L.     

Round 12
[Feb 4]
Oratory Y.    0-3 Nadur Y.      
[Feb 5]
Victoria H.   1-1 Għajnsielem   
[Feb 6]
Xewkija T.    1-3 Kerċem A.     
[Feb 9]
Sannat L.     0-4 Victoria W.   

Round 13
[Feb 13]
Victoria H.   2-3 Oratory Y.    
[Feb 14]
Victoria W.   1-2 Nadur Y.      
[Feb 18]
Kerċem A.     6-1 Sannat L.     
[Feb 19]
Għajnsielem   2-1 Xewkija T.    

Round 14
[Feb 20]
Oratory Y.    1-1 Victoria W.   
[Feb 25]
Sannat L.     1-1 Għajnsielem   
[Feb 26]
Xewkija T.    3-3 Victoria H.   
[Feb 27]
Nadur Y.      5-0 Kerċem A.     

Round 15
[Mar 4]
Xewkija T.    1-1 Oratory Y.    
[Mar 5]
Victoria W.   1-1 Kerċem A.     
[Mar 6]
Nadur Y.      3-5 Għajnsielem   
[Mar 7]
Sannat L.     1-3 Victoria H.   

Round 16
[Mar 11]
Għajnsielem   2-0 Victoria W.   
[Mar 13]
Oratory Y.    3-3 Kerċem A.     
Victoria H.   0-2 Nadur Y.      
[Mar 14]
Xewkija T.    4-3 Sannat L.     

Round 17
[Mar 18]
Victoria W.   0-1 Victoria H.   
[Mar 19]
Kerċem A.     1-0 Għajnsielem   
[Mar 20]
Nadur Y.      5-1 Xewkija T.    
[Mar 21]
Sannat L.     0-3 Oratory Y.    

Round 18
[Mar 31]
Victoria H.   3-2 Kerċem A.     
[Apr 1]
Sannat L.     0-7 Nadur Y.      
[Apr 4]
Xewkija T.    1-0 Victoria W.   
[Apr 5]
Oratory Y.    0-1 Għajnsielem   

Round 19
[Apr 9]
Victoria W.   1-1 Sannat L.     
Kerċem A.     0-6 Xewkija T.    
[Apr 10]
Għajnsielem   2-2 Victoria H.   
Nadur Y.      2-0 Oratory Y.    

Round 20
[Apr 23]
Oratory Y.    0-0 Victoria H.   
Xewkija T.    4-4 Għajnsielem   
[Apr 24]
Sannat L.     1-6 Kerċem A.     
Nadur Y.      3-0 Victoria W.   

Round 21
[Apr 29]
Victoria H.   3-1 Xewkija T.    
[Apr 30]
Kerċem A.     1-1 Nadur Y.      
[May 1]
Għajnsielem   1-2 Sannat L.     
Victoria W.   0-0 Oratory Y.    

Final Table:

 1.Nadur Youngsters             21  18  2  1  70-14  56  [C]  Champions
 2.Għajnsielem FC               21  11  5  5  45-27  38
 3.Kerċem Ajax                  21  10  4  7  47-48  34
 4.Victoria Hotspurs            21   8  6  7  36-33  30
 5.Xewkija Tigers               21   6  5 10  35-50  23
 6.Oratory Youths               21   5  6 10  25-32  21
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Sannat Lions                 21   4  5 12  21-56  17       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------
 8.SK Victoria Wanderers        21   3  5 13  16-35  14       Relegated

Promotion/Relegation Playoff

[May 7]
Sannat L.     3-0 Munxar F.     

NB: both remain at former level

It-Tieni Diviżjoni

Final Table:

 1.Qala Saints                  15  14  1  0  39- 8  43       Promoted
-------------------------------------------------------
 2.Munxar Falcons               15   8  2  5  24-17  26       Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Żebbuġ Rovers                15   6  3  6  26-22  21
 4.St. Laurence Spurs           15   4  5  6  22-31  17
 5.Xagħra United                15   4  1 10  24-29  13  [R]
 6.Għarb Rangers                15   1  4 10  11-39   7



2020/21

list of champions

list of final tables

list of 2nd and 3rd level champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 12 May 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.