Citta di Gradisca-Trofeo Nereo Rocco U-16/U-17 Tournament


Played in Gradisca d'Isonzo (Region Friuli-Venezia-Giulia, Italy)

Palmares

U-17
1986 G.Milan 
1987 G.Milan 
1988 Lazio Roma
1989 Real Madrid 
1990 Argentinos Juniors 
1991 Fiorentina 
1992 Real Madrid 
1993 Argentinos Juniors 
1994 Colo Colo 
1995 Argentinos Juniors 
1996 Argentinos Juniors 
1997 Goldfields SC 
1998 Sao Paolo 
1999 Cruzeiro EC
2000 Inter Milan
2001 Slovenia
2002 Cruzeiro EC 
2003 South Korea
U-16
2004 Atlético Mineiro 
2005 Juventus
2006 Atletico Mineiro
2007 Atletico Mineiro
2008 Atletico Mineiro
2009 Milan AC
Trofeo Europa Unita (U-16)
2004 Italy
2005 Italy
2006 Romania
2007 Italy
2008 Italy
2009 Croatia


2003

[April 14-21]

Group A 
AC Milan			2-2 South Korea
HNK Rijeka (Croatia)		2-0 Caspian FC (USA)
HNK Rijeka (Croatia)		1-2 South Korea
AC Milan			6-1 Caspian FC (USA)
AC Milan			0-2 HNK Rijeka (Croatia)
South Korea			7-1 Caspian FC (USA)
 
Group B 
NV Ajax (Netherlands)		2-2 Akademik Moskva (Russia)
AS Cittadella PD		0-0 Venezia
NV Ajax (Netherlands)		0-0 Venezia
AS Cittadella PD		0-0 Akademik Moskva (Russia)
NV Ajax (Netherlands)		6-2 AS Cittadella PD
Venezia				4-0 Akademik Moskva (Russia)
 
Group C 
Atletico Mineiro (Brazil)	3-0 Udinese
FC Atlas (Mexico)		0-0 Reggina
Atletico Mineiro (Brazil)	1-0 Reggina
FC Atlas (Mexico)		2-1 Udinese
Atletico Mineiro (Brazil)	0-2 FC Atlas (Mexico)
Reggina				3-0 Udinese
 
Group D 
Independiente (Argentina)	1-1 Napoli
Treviso				4-1 US Itala San Marco
Treviso				1-0 Napoli
Independiente (Argentina)	3-2 US Itala San Marco
US Itala San Marco		1-1 Napoli
Independiente (Argentina)	3-0 Treviso

Group E 
Atalanta			1-0 Triestina
Atletico Colombia (Colombia)	2-1 Iran
Atalanta			2-1 Iran
Atletico Colombia (Colombia)	2-1 Triestina
Iran				1-1 Triestina
Atletico Colombia (Colombia)	0-1 Atalanta
 
Group F 
Turkey				0-3 SD Tigres (Mexico)
Bologna				0-0 SBV NEC (Netherlands)
Turkey				2-1 SBV NEC (Netherlands)
Bologna				0-0 SD Tigres (Mexico)
Turkey				2-0 Bologna	
SBV NEC (Netherlands)		0-3 SD Tigres (Mexico)


Quarterfinals
Atalanta			2-3 HNK Rijeka (Croatia)
South Korea			3-0 Atletico Mineiro (Brazil)
SD Tigres (Mexico)		3-1 NV Ajax (Netherlands)
Independiente (Argentina)	1-1 FC Atlas (Mexico)		[4-2 pen]

Semifinals
HNK Rijeka (Croatia)		4-0 SD Tigres (Mexico)
South Korea			4-1 Independiente (Argentina)

Third place match
Independiente (Argentina)	2-2 SD Tigres (Mexico)		[9-8 pen]

Final
South Korea			1-0  HNK Rijeka (Croatia)
 [36 Sang Hyub Lee]

2004

[April 23- May 1st]

Group A 
Juventus 		2-2 Deportivo Cali
Napoli 			0-0 Triestina 
Juventus 		4-2 Triestina 
Napoli 			1-0 Deportivo Cali
Juventus 		4-1 Napoli
Deportivo Cali		1-1 Triestina 

1.Juventus 		3 2 1 0 10- 5  7
2.Napoli 		3 1 1 1  2- 4  4
3.Deportivo Cali 	3 0 2 1  3- 4  2 [Colombia]
4.Triestina 		3 0 2 1  3- 5  2
  
Group B
Atl. Madrid 		0-0 Tunisia
Atlas			1-1 Birmingham City 
Atl. Madrid 		1-0 Atlas
Tunisia			2-0 Birmingham City
Atl. Madrid 		2-2 Birmingham City 
Atlas			4-3 Tunisia 
 
1.Atl. Madrid 		3 1 2 0  3- 2   5 [Spain]
2.Atlas 		3 1 1 1  5- 5   4 [Mexico]
3.Tunisia 		3 1 1 1  5- 4   4
4.Birmingham City 	3 0 2 1  3- 5   2 [England]
  
Group C
Atalanta 		0-0 Australia
Atl. Mineiro		0-0 Colombia
Atalanta 		0-0 Colombia
Atl. Mineiro		2-0 Australia 
Atalanta 		2-0 Atl. Mineiro
Australia 		2-1 Colombia

1.Atalanta 		3 1 2 0  1- 0  5
2.Atl. Mineiro 		3 1 1 1  2- 1  4 [Brasil]
3.Australia 		3 1 1 1  2- 3  4
4.Colombia 		3 0 2 1  1- 2  2
  
Group D 
China 			0-0 Milan
Ajax 			1-1 Udinese
China 			0-0 Ajax
Milan			1-1 Udinese 
China 			3-1 Udinese 
Milan			3-3 Ajax  

1.China 		3 1 2 0  3- 1  5
2.Milan 		3 0 3 0  4- 4  3
3.Ajax 			3 0 3 0  4- 4  3 [Netherlands]
4.Udinese 		3 0 2 1  3- 5  2


Quarterfinals
Juventus		2-0 Atlas 
Atletico Madrid		1-1 Napoli 		[11-12 pen] 
Atalanta		0-0 Milan 		[3-1 pen] 
China			0-2 Atletico Mineiro 

Semifinals
Juventus		1-0 Atalanta 
Napoli			2-2 Atletico Mineiro 	[5-6 pen]

Third place match
Atalanta		3-1 Napoli

Final
Atletico Mineiro	3-0 Juventus
 [Da Costa Adinan, Souza Junior, Marcel Morenno]

2005

[April 23-30]

Group A 

Atalanta		0-0 USA
Atletico Mineiro	1-0 Reggina 
Atalanta		1-1 Reggina
Atletico Mineiro	0-1 USA
Atalanta		1-1 Atletico Mineiro
Reggina			0-0 USA

1. USA 			3  1 2 0  1- 0  5
2. Atletico Mineiro 	3  1 1 1  2- 2  4 [Brazil]
3. Atalanta 		3  1 1 1  2- 2  4
4. Reggina 		3  0 2 1  1- 2  2
      
  
Group B
Milan			0-0 Udinese
Atletico Madrid		0-1 Russia 
Milan			1-2 Atletico Madrid
Udinese			1-3 Russia
Milan			1-1 Russia
Udinese			3-2 Atletico Madrid
 
1. Russia 		3  2 0 1  5- 2  7 
2. Udinese 		3  1 1 1  4- 5  4
3. Atletico Madrid 	3  1 0 2  4- 5  3 [Spain]
4. Milan 		3  0 2 1  2- 3  2
      
  
Group C

Fiorentina		0-1 Deportivo Guadalajara
Treviso			3-2 Triestina
Fiorentina		2-2 Triestina
Treviso			1-1 Deportivo Guadalajara
Triestina		0-2 Deportivo Guadalajara
Fiorentina		2-2 Treviso

1. Dep.Guadalajara 	3  2 1 0  4- 1  7 [Mexico] 
2. Treviso 		3  1 2 0  6- 5  5
3. Fiorentina 		3  0 2 1  4- 5  2
4. Triestina 		3  0 1 2  4- 7  1
      
  
Group D

Juventus		2-0 Atlas
Partizan Beograd	1-0 Messina
Juventus		2-1 Messina
Partizan Beograd	2-1 Atlas
Juventus		0-0 Partizan Beograd
Messina			0-1 Atlas
     

Juventus 		3  2 1 0  4- 1  7
Partizan Beograd 	3  2 1 0  3- 1  7 [Serbia-M.]
Atlas 			3  1 0 2  2- 4  3 [Mexico]
Messina 		3  0 0 3  1- 4  0


1/4 finals
USA			2-1 Treviso
Partizan Beograd	2-0 Russia
Atletico Mineiro	1-0 Dep.Guadalajara
Juventus		3-0 Udinese

1/2 finals
Juventus		3-0 USA
Atletico Mineiro	5-1 Partizan Beograd

Third place match [in Romans d'Isonzo]
Partizan Beograd	5-1 USA

Final [in Gradisca d’Isonzo]
Juventus		5-2 Atletico Mineiro

2006

[April 25- May 1st]

Group A 
Juventus 		2-0 Atlas Gualajara
Atleico Mineiro 	2-0 Arzerbaijan
Atletico Mineiro 	2-0 Atlas Gualajara
Juventus 		1-0 Arzerbaijan 
Arzerbaigian 		1-1 Atlas Gualajara
Juventus 		1-0 Atletico Mineiro
 
Group B
Milan 			1-0 Guadalajara
USA 			0-3 Treviso 
Milan 			2-1 Treviso  
USA 			0-1 Guadalajara 
Milan 			3-1 USA 
Treviso 		1-3 Guadalajara 
 
Group C
Udinese 		1-3 Kärnten
Birmingham 		2-1 Triestina
Birmingham 		0-0 Kärnten 
Udinese 		1-0 Triestina 
Udinese 		1-0 Birmingham
Triestina 		0-0 Kärnten
   
Group D 
Inter 			3-0 Partizan
ADO Den Haag 		1-2 Napoli 
Inter 			1-1 Napoli 
ADO Den Haag 		1-1 Partizan
Inter 			3-0 ADO Den Haag 
Napoli 			0-2 Partizan
  

1/4 finals
Juventus 		3-1 Kärnten 
Milan 			1-0 Partizan 
Udinese 		0-3 Atletico Mineiro
Inter 			1-1 Guadalajara  	[5-4 pen] 

1/2 finals
Inter			2-1 Juventus
Atletico Mineiro	3-1 Milan

Third place match [in Cormons]
Juventus		2-2 Milan		[4-2 pen]

Final [in Gradisca d’Isonzo]
Atletico Mineiro	3-2 Inter

2007

[April 24- May 1st]

Group A 
AC Milan 		1-0 Olympiakos Piraeus
Treviso			2-1 Deportivo Gualajara
Treviso			2-1 AC Milan
Deportivo Gualajara	1-0 Olympiakos Piraeus
Treviso			1-1 Olympiakos Piraeus
AC Milan 		1-0 Deportivo Gualajara

Group B
Empoli			3-2 Napoli
Juvendud		3-3 USA U-17 Region IV
Empoli			1-0 Juvendud
USA U-17 Region IV	3-0 Napoli
Empoli			0-0 USA U-17 Region IV
Juvendud		4-1 Napoli

Group C
Rijeka			5-1 FC Kärnten
Atletico Mineiro	1-0 Atlas Gualajara
Atlas Gualajara		2-0 FC Kärnten
Atletico Mineiro	0-0 Rijeka
Atlas Gualajara		1-0 Rijeka
Atletico Mineiro	0-0 FC Kärnten
   
Group D 
Juventus		1-0 Udinese
Catania			3-0 Triestina
Triestina		2-1 Juventus
Udinese			2-1 Catania
Juventus		2-1 Catania
Udinese			0-0 Triestina


1/4 finals
Atletico Mineiro	1-0 Treviso
Atlas Gualajara		2-0 AC Milan
Empoli			2-1 Udinese
USA U-17 Region IV	2-0 Juventus

1/2 finals
Atletico Mineiro	2-0 USA U-17 Region IV
Empoli			1-1 Atlas Gualajara		[9-8 pen]

Third place match [in Cormons]
Atlas Gualajara		1-0 USA U-17 Region IV

Final [in Gradisca d’Isonzo]
Atletico Mineiro	2-0 Empoli

2008

[April 24-30]

Group A
Juventus		1-1 Napoli
Deportivo Cali		2-1 Empoli
Juventus		0-0 Empoli
Napoli			4-1 Deportivo Cali
Juventus		2-0 Deportivo Cali
Napoli			2-1 Empoli

Group B
AC Milan 		4-0 Treviso
CSKA Moskva		5-2 Bulleen FC
AC Milan 		6-1 CSKA Moskva
Treviso			3-0 Bulleen FC
AC Milan 		0-0 Bulleen FC
Treviso			1-1 CSKA Moskva

Group C
Borussia Dortmund	1-1 Triestina
FC Atlas		2-0 Udinese	
Borussia Dortmund	3-2 Udinese	
FC Atlas		2-0 Triestina
Borussia Dortmund	1-1 FC Atlas
Udinese			1-1 Triestina

Group D
Atletico Mineiro	1-1 Sampdoria
SK Austria		1-0 USA
Atletico Mineiro	2-1 USA
SK Austria		1-0 Sampdoria
Atletico Mineiro	0-0 SK Austria
USA			2-2 Sampdoria


1/4 finals
Borussia Dortmund	0-0 Napoli		[4-1 pen]
Atletico Mineiro	2-0 AC Milan
Juventus		2-0 FC Atlas
SK Austria		0-0 Treviso		[5-4 pen]

1/2 finals
Borussia Dortmund	1-0 SK Austria
Atletico Mineiro	4-1 Juventus

Third place match [in Cormons]
Juventus		4-0 Borussia Dortmund

Final [in Gradisca d’Isonzo]
Atletico Mineiro	1-0 SK Austria Kärnten

2009

[April 25- May 1st]

Group A
Empoli			2-0 Treviso
Atlas Guadalajara	1-0 USA
Treviso			2-1 USA
Empoli			2-0 Atlas Guadalajara
Empoli			3-0 USA
Treviso			1-0 Atlas Guadalajara

Group B
Juventus		1-1 Triestina
Partizan Beograd	1-0 America Cali
America Cali		1-1 Triestina
Partizan Beograd	2-0 Juventus
Juventus		1-0 America Cali
Partizan Beograd	3-1 Triestina

Group C
Napoli			2-2 Udinese
DC United (Ghana)	1-0 Borussia Dortmund
Borussia Dortmund	3-1 Napoli
DC United (Ghana)	2-2 Udinese
Napoli			4-2 DC United (Ghana)
Udinese			2-1 Borussia Dortmund

Group D
AC Milan		2-2 Sampdoria
HNK Rijeka		0-0 SK Austria Kärnten
Sampdoria		1-1 SK Austria Kärnten
AC Milan		4-0 HNK Rijeka
AC Milan		1-1 SK Austria Kärnten
Sampdoria		1-1 HNK Rijeka


1/4 finals
Empoli			2-1 Udinese
Partizan Beograd	3-2 Sampdoria
DC United (Ghana)	1-0 Treviso	
AC Milan		4-0 Juventus

1/2 finals
Empoli			1-0 DC United (Ghana)
AC Milan		1-1 Partizan Beograd	[11-10 pen]

Third place match [in Cormons]
DC United (Ghana)	2-1 Partizan Beograd

Final [in Gradisca d’Isonzo]
AC Milan		3-1 Empoli

2004 (Trofeo Europa Unita, U-16)

[April 24- May 1st]

Group A 
Slovenia 		1-1 Cyprus
Croatia			6-1 Lithuania 
Lithuania 		1-0 Slovenia 
Croatia			4-0 Cyprus
Slovenia 		0-0 Croatia 
Cyprus 			1-1 Lithuania
 
1.Croatia 		3  2 1 0 10- 1  7
2.Lithuania 		3  1 1 1  3- 7  4 
3.Slovenia 		3  0 2 1  1- 2  2
4.Cyprus 		3  0 2 1  2- 6  2
  
Group B
Italy 			2-0 Latvia
Slovakia		1-0 Bulgaria 
Italy 			4-2 Bulgaria 
Slovakia		0-0 Latvia
Italy 			2-1 Slovakia
Bulgaria 		3-0 Latvia
 
1.Italy 		3  3 0 0  8- 3  9
2.Slovakia 		3  1 1 1  2- 2  4 
3.Bulgaria 		3  1 0 2  5- 5  3
4.Latvia 		3  0 1 2  0- 5  1
  
Group C
Czech Rep. 		1-0 F.C. Go & Go
Poland 			2-1 Hungary 
Czech Rep. 		2-1 Hungary 
Poland 			1-1 F.C. Go & Go
Czech Rep. 		1-0 Poland 
Hungary 		2-1 F.C. Go & Go
 
1.Czech Rep. 		3  3 0 0  4- 1  9
2.Poland 		3  1 1 1  3- 3  4
3.Hungary 		3  1 0 2  4- 5  3
4.F.C. Go & Go 		3  0 1 2  2- 4  1


Semifinals
Croatia 		3-0 Lithuania
Italy			1-0 Czech Rep.

Final
Italy			1-0 Croatia
 [D’Ambrosio 31]

2005 (Trofeo Europa Unita, U-16)

[April 24-29]

Group A 
Serbia-Montenegro 	2-1 Croatia
Romania 		2-1 Hungary
Romania 		3-2 Croatia
Serbia-Montenegro 	1-0 Hungary
Romania 		2-2 Serbia-Montenegro
Croatia			2-2 Hungary

1.Romania 		3  2 1 0  7- 5  7
2.Serbia-Montenegro 	3  2 1 0  5- 3  7
3.Croatia		3  0 1 2  5- 7  1
4.Hungary 		3  0 1 2  3- 5  1

 
Group B
Italy 			1-1 F.C. Go & Go (Transfontier Team)
Slovenia 		3-0 Slovakia 
Italy 			1-0 Slovakia 
Slovenia 		1-0 F.C. Go & Go
Italy 			1-0 Slovenia
F.C. Go & Go		2-2 Slovakia
 
1.Italy 		3  2 1 0  3- 1  7
2.Slovenia 		3  2 0 1  4- 1  6
3.F.C. Go & Go		3  0 2 1  3- 4  2
4.Slovakia 		3  0 1 2  2- 6  1


Semifinals
Slovenia 		2-2 Romania		[4-3 pen]
Italy			1-0 Serbia-Montenegro

Third place match [in Nova Gorica/Slovenia]
Romania 		3-0 Serbia-Montenegro

Final [in Gradisca d’Isonzo/Italy]
Italy			0-0 Slovenia		[6-5 pen] 

2006 (Trofeo Europa Unita, U-16)

[April 25-30]

Group A 
Italy 			0-1 Romania
Slovenia 		1-0 F.C. Go&Go
Italy 			3-0 F.C. Go&Go
Slovenia 		3-0 Romania
Italy 			0-1 Slovenia
F.C. Go&Go 		2-2 Romania

1. Slovenia 		3 2 0 0  5- 0  9
2. Romania 		3 1 1 1  3- 5  4 
3. Italy  		3 1 0 2  3- 2  3
4. F.C. Go & Go 	3 0 1 2  2- 6  0

Group B
Croatia 		1-0 Rep.of Ireland
Serbia-Montenegro 	2-3 Latvia
Croatia 		2-1 Latvia
Serbia-Montenegro 	1-0 Rep.of Ireland
Croatia 		1-0 Serbia-Montenegro
Latvia 			0-1 Irlanda
 
1. Croatia 		3 3 0 0  4- 1  9
2. Latvia 		3 1 0 2  4- 5  3 
3. Serbia-Montenegro 	3 1 0 2  3- 4  3 
4. Rep.of Ireland	3 1 0 2  1- 2  3 

Semifinals
Latvia 			0-0 Slovenia		[7-6 pen]
Romania 		3-1 Croatia 

Third place match [in Nova Gorica/Slovenia]
Croatia			1-0 Slovenia

Final [in Gradisca d’Isonzo/Italy]
Romania 		3-0 Latvia 

2007 (Trofeo Europa Unita, U-16)

[April 25-30]

Group A
Italy 			3-1 Slovenia
Georgia			2-0 F.C. Go&Go
Italy 			3-1 F.C. Go&Go
Georgia			3-1 Slovenia
Italy 			2-0 Georgia
Slovenia 		1-0 F.C. Go&Go

1. Italy  		3 3 0 0  8- 2  9
2. Georgia 		3 2 0 1  5- 3  6
3. Slovenia 		3 1 0 2  3- 6  3
4. F.C. Go & Go 	3 0 0 3  1- 6  0

Group B
Croatia 		1-0 Lituania
Romania			1-0 Serbia
Croatia 		1-0 Romania
Serbia			2-0 Lituania
Serbia			2-1 Croatia
Lituania		1-0 Romania
 
1. Serbia		3 2 0 1  4- 2  6
2. Croatia 		3 2 0 1  3- 2  6
3. Romania		3 1 0 2  1- 2  3 
4. Lituania		3 1 0 2  1- 3  3 


Semifinals
Italy			2-0 Croatia
Serbia			1-1 Georgia		[5-3 pen]

Third place match [in Nova Gorica/Slovenia]
Croatia			5-1 Georgia

Final [in Gradisca d’Isonzo]
Italy			3-0 Serbia

2008 (Trofeo Europa Unita, U-16)

[April 25-30]

Group A
Italy 			2-0 Slovenia
Mexico			4-0 F.C. Go&Go
Italy 			2-1 Mexico
Slovenia 		2-0 F.C. Go&Go
Italy 			3-0 F.C. Go&Go
Mexico			2-0 Slovenia

1. Italy  		3 3 0 0  7- 1  9
2. Mexico 		3 2 0 1  7- 2  6
3. Slovenia 		3 1 0 2  2- 4  3
4. F.C. Go & Go 	3 0 0 3  0- 9  0

Group B
Croatia 		2-0 Montenegro
Israel			1-0 Romania
Croatia 		1-0 Romania
Israel			1-0 Montenegro
Montenegro		1-0 Romania
Croatia 		1-1 Israel
 
1. Croatia		3 2 1 0  4- 1  7
2. Israel 		3 2 1 0  3- 1  7
3. Montenegro		3 1 0 2  1- 3  3 
4. Romania		3 0 0 3  0- 3  0 


Semifinals
Italy			0-0 Isreal		[4-3 pen]
Croatia 		1-0 Mexico

Third place match [in Miren]
Mexico			2-1 Isreal

Final [in Gradisca d’Isonzo]
Italy			2-1 Croatia		[aet]

2009 (Trofeo Europa Unita, U-16)

[April 25-30]

Group A
Israel			1-0 Italy
Slovenia		2-2 F.C. Go & Go
Italy			2-0 F.C. Go & Go
Israel			2-0 Slovenia
Italy			0-0 Slovenia
Israel			1-1 F.C. Go & Go

1. Israel 		3 2 1 0  4- 1  7
2. Italy  		3 1 1 1  2- 1  4
3. F.C. Go & Go 	3 0 2 1  3- 5  2
4. Slovenia 		3 0 2 1  2- 4  2

Group B
Croatia 		1-1 Serbia
Mexico			1-1 Irland
Croatia			2-0 Mexico
Serbia			2-0 Irland
Croatia			2-2 Irland
Serbia			2-0 Mexico
 
1. Serbia 		3 2 1 0  5- 1  7
2. Croatia		3 1 2 0  5- 3  5
3. Rep.of Irland	3 0 2 1  3- 5  2
4. Mexico		3 0 1 2  1- 5  1 
 
Semifinals
Croatia 		4-0 Israel 
Serbia			2-1 Italy

Third place match [in Bilje]
Italy			1-0 Israel

Final [in Gradisca d’Isonzo]
Croatia 		1-1 Serbia		[aet; 6-5 pen]


About this document

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jun 2009

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2003/09
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.