Valentin A.Granatkin Memorial - International Youth Tournament


Tournament for U-17/U-18 teams; played in January on artificial turf, first in Moskva (1981 and 82) then in Leningrad (called St Petersburg from 1992).


Palmares

1981 West Germany
1982 Soviet Union
1983 Soviet Union
1984 West Germany
1985 Soviet Union
1986 Soviet Union
1987 Soviet Union
1988 Soviet Union
1989 Soviet Union
1990 Soviet Union
1991 Soviet Union
1992 Germany
1993-2000   not held 
2001 Russia
2002 Russia
2003 Korea
2004 Russia
2005 Russia
2006 Germany
2007 Belarus
2008 Russia
2009 Russia
2010 Russia
2011 Finland
2012 Italy
2013 Russia
2014 Japan


1981

West Germany		1-0 Soviet Union 2
Moscow Selects          2-3 Bulgaria
Spain                   0-2 Soviet Union 1
Moscow Selects          0-4 Soviet Union 1
Bulgaria                0-1 Soviet Union 2
West Germany		1-0 Spain
Soviet Union 2          0-2 Spain 
Bulgaria                0-0 Soviet Union 1
Moscow Selects          0-3 West Germany
Soviet Union 2          1-1 Moscow Selects
West Germany		2-0 Soviet Union 1
Spain                   3-1 Bulgaria 
West Germany		2-1 Bulgaria
Spain                   2-1 Moscow Selects
Soviet Union 1          2-0 Soviet Union 2

1. West Germany		5  5 0 0  9- 1 10
2. Soviet Union 1	5  3 1 1  8- 2  7
3. Spain         	5  3 0 2  7- 5  6 
4. Soviet Union 2	5  1 1 3  2- 6  3 
5. Bulgaria		5  1 1 3  5- 8  3 
6. Moscow Selects	5  0 1 4  4-13  1 

1982

Brazil                  1-0 Soviet Union 2
West Germany  		2-1 Italy
Soviet Union 1          0-0 Bulgaria
Italy                   2-0 Bulgaria
West Germany		0-3 Soviet Union 2
Soviet Union 1          2-2 Brazil
Soviet Union 2          3-1 Bulgaria
West Germany		1-1 Brazil
Soviet Union 1          4-0 Italy
Italy                   2-0 Brazil
West Germany		2-2 Bulgaria
Soviet Union 1          1-0 Soviet Union 2
Brazil                  2-0 Bulgaria
Soviet Union 2          2-1 Italy
Soviet Union 1          3-0 West Germany

1. Soviet Union 1 	5 3 2 0 10- 2  8
2. Brazil         	5 2 2 1  6- 5  6
3. Soviet Union 2 	5 3 0 2  8- 4  6
4. West Germany		5 1 2 2  5-10  4
5. Italy          	5 2 0 3  6- 8  4
6. Bulgaria		5 0 2 3  3- 9  2

1983

Soviet Union 1          2-0 USA 
France			3-2 Czechoslovakia
West Germany		1-1 Soviet Union 2
Soviet Union 1          3-1 Czechoslovakia 
France			5-2 West Germany
France			2-2 Soviet Union 1
West Germany		3-0 USA
Soviet Union 1          3-2 Soviet Union 2
France			3-1 USA
Soviet Union 2          1-2 USA
West Germany		0-0 Soviet Union 1
Czechoslovakia          2-1 Soviet Union 2
West Germany		2-3 Czechoslovakia
France			1-4 Soviet Union 2
Czechoslovakia          4-0 USA

1.Soviet Union 1	5  3 2 0  10- 5  8 
2.France		5  3 1 1  14-11  7
3.Czechoslovakia  	5  2 0 3  12- 9  6
4.West Germany    	5  1 2 2   8- 9  4
5.Soviet Union 2 	5  1 1 3   9- 9  3
6.USA             	5  1 0 4   3-13  2

1984

Germany			1-1 Soviet Union 1
Germany			7-0 Belgium 
Germany			2-0 France
Germany			1-0 USA
Germany			2-0 Soviet Union 2
Soviet Union 1 		4-0 Belgium
Soviet Union 1 		2-0 France
Soviet Union 1 		0-0 USA
Soviet Union 1 		1-2 Soviet Union 2
Belgium			3-1 France
Belgium			2-1 USA
Belgium 		0-0 Soviet Union 2
France			1-0 USA
France			3-0 Soviet Union 2
USA			3-0 Soviet Union 2

1. West Germany		  5  4 1 0  13- 1  9
2. Soviet Union 1	  5  2 2 1   8- 3  6
3. Belgium		  5  2 1 2   5-13  5
4. France		  5  2 0 3   5- 7  4
5. USA			  5  1 1 3   4- 4  3
6. Soviet Union 2	  5  1 0 4   2- 9  2

1985

Soviet Union 1 		1-1 Soviet Union 2
Soviet Union 1 		2-1 France
Soviet Union 1 		1-0 Germany
Soviet Union 1 		3-1 Belgium
Soviet Union 1 		2-0 Poland 
Soviet Union 2		1-1 France
Soviet Union 2		2-0 Germany
Soviet Union 2		1-1 Belgium
Soviet Union 2 		1-1 Poland
France			1-0 Germany
France			1-1 Belgium
France			2-1 Poland
Germany			2-1 Belgium
Germany			5-1 Poland
Belgium 		1-1 Poland

1. Soviet Union 1	  5  4 1 0  9- 3  9
2. Soviet Union 2	  5  1 4 0  6- 4  6
3. France		  5  2 2 1  6- 5  6
4. West Germany		  5  2 0 3  7- 6  4
5. Belgium		  5  0 3 2  5- 8  3 
6. Poland		  5  0 2 3  4-11  2

1986

Soviet Union 1 		3-1 Germany
Soviet Union 1 		3-0 France
Soviet Union 1 		1-0 Soviet Union 2
Soviet Union 1 		1-0 Belgium
Soviet Union 1 		6-0 USA
Germany			1-1 France
Germany			1-0 Soviet Union 2
Germany			3-0 Belgium
Germany			4-0 USA
France			1-0 Soviet Union 2
France			4-0 Belgium
France			2-0 USA
Soviet Union 2		1-0 Belgium
Soviet Union 2		5-0 USA
Belgium			3-1 USA


1. Soviet Union 1	  5  5 0 0  14- 1  10
2. West Germany		  5  3 1 1  10- 4   7
3. France		  5  3 1 1   8- 4   7
4. Soviet Union 2	  5  2 0 3   6- 3   4
5. Belgium		  5  1 0 4   3-10   2
6. USA			  5  0 0 5   1-20   0

1987

 7- 1 Soviet Union 1   2-0 East Germany
 7- 1 France           2-0 Czechoslovakia
 7- 1 Soviet Union 2   3-1 Sweden
 9- 1 Soviet Union 1   7-1 Sweden          (Oleg Salenko 5 goals)
 9- 1 Soviet Union 2   3-1 Czechoslovakia
 9- 1 France           1-1 East Germany
11- 1 Soviet Union 1   2-0 Soviet Union 2
11- 1 France           1-2 Sweden
11- 1 Czechoslovakia   3-1 East Germany
13- 1 Soviet Union 1   1-0 Czechoslovakia
13- 1 East Germany     4-0 Sweden          (Uwe Jenig 3 goals)
13- 1 Soviet Union 2   2-4 France
15- 1 Soviet Union 1   3-1 France 
15- 1 Soviet Union 2   2-1 East Germany
15- 1 Czechoslovakia   1-0 Sweden

1. Soviet Union 1   5  5  0  0 15- 2  10
2. Soviet Union 2   5  3  0  2 10- 9  6
3. France           5  2  1  2  9- 8  5
4. Czechoslovakia   5  2  0  3  5- 7  4
5. East Germany     5  1  1  3  7- 8  3
6. Sweden           5  1  0  4  4-16  1	

1988

 7- 1 China            3-2 West Germany
 7- 1 France           4-1 USA
 7- 1 Soviet Union 1   3-1 Soviet Union 2
 9- 1 Soviet Union 2   1-0 USA
 9- 1 France           1-1 West Germany
 9- 1 Soviet Union 1   2-1 China
11- 1 USA              1-0 West Germany
11- 1 China            2-1 Soviet Union 2
11- 1 Soviet Union 1   4-0 France
13- 1 Soviet Union 1   3-1 USA
13- 1 Soviet Union 2   4-1 West Germany
13- 1 China            2-0 France
15- 1 Soviet Union 2   1-0 France
15- 1 Soviet Union 1   2-0 West Germany
15- 1 China            1-0 USA

1. Soviet Union 1   5  5  0  0 14- 3  10
2. China            5  4  0  1  9- 5  8
3. Soviet Union 2   5  3  0  2  9- 7  6      
4. France           5  1  1  3  5- 9  3
5. USA              5  1  0  4  4-10  2 
6. West Germany     5  0  1  4  4-11  1 

1989

Played January 11-19.
11- 1 Soviet Union 1   6-0 USA
11- 1 China            0-2 Soviet Union 2
11- 1 Belgium          0-0 West Germany
13- 1 China            1-0 USA
13- 1 Soviet Union 2   2-0 West Germany    
13- 1 Belgium          1-1 Soviet Union 1
15- 1 Belgium          0-1 USA
15- 1 West Germany     0-1 China
15- 1 Soviet Union 1   bt  Soviet Union 2
17- 1 West Germany     4-0 USA
17- 1 China            0-2 Soviet Union 1
17- 1 Belgium          1-0 Soviet Union 2
19- 1 Belgium          1-0 China
19- 1 Soviet Union 2   0-0 USA
19- 1 West Germany     0-0 Soviet Union 1

 1.Soviet Union 1   5  3  2  0        8
 2.Belgium          5  2  2  1  3- 2  6
 3.Soviet Union 2   5  2  1  2        5
 4.China            5  2  0  3  2- 5  4
 5.West Germany     5  1  2  2  4- 3  4 
 6.USA              5  1  1  3  1-11  3 

1990

Played January 11-19.

11- 1 West Germany     0-3 China
11- 1 Soviet Union 1   3-1 East Germany
11- 1 Finland          1-4 Soviet Union 2
13- 1 China            0-1 Soviet Union 1
13- 1 Soviet Union 2    -  East Germany
13- 1 West Germany     2-0 Finland
15- 1 Finland          0-3 China
15- 1 West Germany     0-0 East Germany
15- 1 Soviet Union 1   bt  Soviet Union 2
17- 1 Finland          0-2 Soviet Union 1
17- 1 China            3-1 East Germany    (also reported 2-0)
17- 1 West Germany     3-1 Soviet Union 2
19- 1 West Germany     2-2 Soviet Union 1
19- 1 China            2-0 Soviet Union 2
19- 1 Finland          0-0 East Germany

 1.Soviet Union 1   5  4  1  0        9
 2.China            5  4  0  1 11- 2  8
 3.West Germany     5  2  2  1  7- 6  6
 4.East Germany     4  0  2  2        2
 5.Soviet Union 2   4  1  0  3        2
 6.Finland          5  0  1  4  1-11  1

Note: table missing result of East Germany vs Soviet Union 2,
      and the goals of Soviet Union 1 vs Soviet Union 2.

1991

11- 1 China            2-1 Leningrad
11- 1 Germany          0-2 Soviet Union 2
11- 1 Soviet Union 1   1-1 Turkey
13- 1 Germany          1-0 China
13- 1 Turkey           1-1 Soviet Union 2
13- 1 Soviet Union 1   3-2 Leningrad
15- 1 China            1-0 Turkey 
15- 1 Germany          0-1 Leningrad
15- 1 Soviet Union 1   1-1 Soviet Union 2
17- 1 Soviet Union 1   2-1 China
17- 1 Turkey           1-1 Germany
17- 1 Soviet Union 2   2-1 Leningrad 
19- 1 Soviet Union 2   1-1 China
19- 1 Germany          0-0 Soviet Union 1
19- 1 Turkey           0-3 Leningrad

 1.Soviet Union 2   5  2  3  0  7- 4  7
 2.Soviet Union 1   5  2  3  0  7- 5  7
 3.China            5  2  1  2  5- 5  5
 4.Leningrad        5  2  0  3  8- 7  4
 5.Germany          5  1  2  2  2- 4  4
 6.Turkey           5  0  3  2  3- 7  3

1992

Germany			2-0 CIS 1
Germany			 ?  CIS 2
Germany			2-1 Finland
Germany			4-1 China
China                   1-1 CIS 1
China                   1-1 Finland
China                   3-1 CIS 2

2001

XIII Valentin Granatkin Memorial  2001

Group A

Round 1 [Jan 4]
Germany  	0-2 Iran     
 [Hossein Kabei 49 pen, Vahid Sharghi 86]
Ukraine  1-0 Thailand 
 [Serhiy Pivnenko 11]

Round 2 [Jan 6]
Iran     	0-1 Thailand 
 [Kittipol Papoongar 81]
Ukraine  	1-1 Germany  
 [Ivan Kryvosheyenko 77 pen - Müller 74]

Round 3 [Jan 8]
Iran     	1-1 Ukraine  
 [Mehdi Hosseini 62 - Oleksandr Luchuk 39]
Germany  	6-0 Thailand 
 [Toch 10, Marcel Schied 38, Mario Jurkschat 65, Daniel Baude 78, Haufe 81 85]

Table:

1.Ukraine   1  2  0  3-2  5
2.Iran      1  1  1  3-2  4
3.Germany   1  1  1  7-3  4
4.Thailand  1  0  2  1-7  3

Group B

Round 1 [Jan 4]
Russia        	1-2 China 
 [Aleksandr Dobrolyubov 8 - Cheng Tao 34 pen, Du Wenhui 49]

Russia : Dmitriy Chigazov, Sergei Chernogayev, Sergei Tsvetayev, Kirill Orlov,
         Aleksandr Sheshukov (Konstantin Dzyuba 71), Georgiy Mikadze (Dmitriy Timachov 57),
         Nikolai Sokolov, Maksim Grigoryev (Aleksei Arkhipov 46), Dmitriy Kudryashov
         (Grigoriy Gnedov 46), Dmitriy Sychov (Sergei Yegorov 73), Aleksandr Dobrolyubov
         (Aleksandr Sonin 42).

Belarus       	2-0 St.Petersburg 
 [Alyaksandr Klimenka 18, 55]

Belarus: Yu.Tsyhalka, Martynau (Harbachou 84), Kandratovich, Lentsevich, Kalenyuk, Rubnenka
         (Chysty 69), A.Zahavalka (Hutnikau 72), D.Zahavalka (Hlushankou 53), Azyava, Klimenka
         (Chernykh 88), Karnilenka (M.Tsyhalka 58).

Round 2 [Jan 6]
China         	3-0 St.Petersburg 
 [Cheng Tao 20 pen, 23, Jian Nan 53]
Russia        	3-2 Belarus       
 [Dmitriy Sychov 19 27, Aleksandr Sonin 61 - Maksim Tsyhalka 50, Alyaksandr Klimenka 59]

Russia : Dmitriy Chigazov, Sergei Chernogayev, Sergei Tsvetayev, Kirill Orlov,
         Georgiy Mikadze, Dmitriy Timachov, Aleksei Arkhipov, Maksim Grigoryev
         (Konstantin Dzyuba 88), Dmitriy Kudryashov, Dmitriy Sychov (Sergei Yegorov 71),
         Aleksandr Sonin (Aleksandr Dobrolyubov 77).
Belarus: Yu.Tsyhalka (Baranouski 31), Martynau (Hlushankou 26), Kandratovich, Kalenyuk
         (Harbachou 23), A.Zahavalka (Hutnikau 48), Lentsevich, Rubnenka, Azyava (Chernykh 85),
         D.Zahavalka (Chysty 57), Klimenka, Karnilenka (M.Tsyhalka 46).

Round 3 [Jan 8]
Belarus       	2-2 China         
 [Chernykh 61, Chysty 88 - Lee Weilian 51, Du Wenhui 53]

Belarus: Baranouski, Lentsevich, Kandratovich, Harbachou, Rubnenka, Hutnikau, A.Zahavalka,
         Azyava (Chysty 46), Hlushankou (Chernykh 53), Klimenka, Karnilenka (M.Tsyhalka 46).

Russia        	8-0 St.Petersburg 
 [Sergei Tsvetayev 8, Dmitriy Sychov 10 43, Aleksandr Sonin 17 39, Dmitriy Kudryashov 49 50, 
  Grigoriy Gnedov 77 pen]

Russia : Dmitriy Chigazov (Artyom Pavlov 46), Sergei Chernogayev, Sergei Tsvetayev,
         Kirill Orlov, Georgiy Mikadze (Sergei Yegorov 52), Dmitriy Timachov, Aleksei Arkhipov
         (Aleksandr Sheshukov 46), Maksim Grigoryev (Konstantin Dzyuba 46), Dmitriy Kudryashov
         (Grigoriy Gnedov 52), Dmitriy Sychov (Nikolai Sokolov 46), Aleksandr Sonin
         (Aleksandr Dobrolyubov 46).

Table:

1.China          2  1  0   7- 3  7
2.Russia         2  0  1  12- 4  6
3.Belarus        1  1  1   6- 5  4
4.St.Petersburg  0  0  3   0-13  0


Semifinals [Jan 10]
China  		0-0 Iran    [pen 4-2]

Russia 		2-1 Ukraine 
 [Georgiy Mikadze 60, Aleksandr Sonin 67 - Mykhailo Hrudnenko 66]

Russia : Dmitriy Chigazov, Sergei Chernogayev, Sergei Tsvetayev, Kirill Orlov,
         Dmitriy Timachov, Georgiy Mikadze, Aleksei Arkhipov (Sergei Yegorov 82),
         Maksim Grigoryev (Aleksandr Sheshukov 46), Aleksandr Sonin (Aleksandr 
         Dobrolyubov 88), Dmitriy Kudryashov, Dmitriy Sychov.
Ukraine: Maksym Ovramenko (Yuriy Pankiv 46), Roman Pilipchuk, Mykola Vlayev, Vitaliy 
         Nesin, Oleksandr Luchuk, Mykhailo Hrudnenko, Artem Pidhainyi, Andriy Oberemko
         (Oleh Karamushko 46), Denys Synchuk (Ivan Kryvosheyenko 46; Viktor Klochko 85),
         Serhiy Pivnenko, Roman Kozerenko (Maksym Horbkov 46).

3rd Place Match [Jan 12]
Iran 		0-0 Ukraine [pen 5-3]

Final [Jan 12]
Russia 		2-2 China  [pen 4-3]
 [Dmitriy Kudryashov 2, Aleksandr Sheshukov 45 - Lee Weilian 23, Wan Yuyin 48]
 [Shoot-out: 0-0 Wan Yuyin(wide), 1-0 Sheshukov, 1-1 Dai Qinhua, 2-1 Kudryashov,
             2-2 Yan Hao, 3-2 Sonin, 3-3 Zhao Xiuzhi, 4-3 Grigoryev, 4-3 Han Feng(wide)]

Russia : Dmitriy Chigazov, Sergei Chernogayev, Sergei Tsvetayev, Kirill Orlov,
         Georgiy Mikadze, Aleksandr Sheshukov, Dmitriy Timachov, Aleksei Arkhipov
         (Maksim Grigoryev 70), Dmitriy Kudryashov, Dmitriy Sychov (Aleksandr 
         Dobrolyubov 81), Aleksandr Sonin.
China  : Han Feng, Ji Nan, Wan Qian, Wang Kang, Yang Fusheng, Zhao Xiuzhi, Wan Yuyin,
         Than Chao (Hua Erkang 90), Yang Hao, Chen Tao (Dai Qinhua 79), Lee Weilian.
Booked: Chernogayev 21, Kudryashov 71 - Cheng Tao 42, Wan Qian 89]
Referee: Taras Bezubyak RUS.
Sankt-Peterburg, Sport Concert Complex. Att: 7.500.

Top Scorers:
Aleksandr Sonin (Russia)      4
Dmitriy Sychov (Russia)       4
Alyaksandr Klimenka (Belarus) 3
Dmitriy Kudryashov (Russia)   3
Cheng Tao (China)             3

2002

XIV Valentin Granatkin Memorial (2002)

Group A

Round 1 [Jan 4]
St.Petersburg 	0-3 Lithuania 
 [Tomkevicius 9, Kalonas 82, Mikoliunas 87]

STP: Sergei Prikhodko, Nikolai Yefimov, Vladimir Kondrashov, Aleksandr Polityko,
     Aleksandr Yevgrafov, Aleksei Vlasov, Maksim Malakhovskiy (Andrei Meshcheryakov),
     Roman Vorobyov, Maksim Nifontov (Kirill Podpruzhnikov), Dmitriy Proshin
     (Stanislav Miloserdov), Igor Denisov.

Ukraine       	4-0 China
 [Nesin 24, Synchuk 27, Hibalyuk 34, Krivosheyenko 51]

UKR: Yuriy Pankiv, Oleh Karamushko, Oleksandr Luchuk (Yevhen Chuprina 46),
     Dmytro Trefilovskyi, Serhiy Cherniy, Serhiy Radevich, Artem Pidhainyi
     (Mykola Hibalyuk 27), Andriy Oberemko (Dmytro Brovkin 46), Maksym Horbkov
     (Serhiy Kovalenko 46), Vitaliy Nesin, Denys Synchuk (Ivan Kryvosheyenko 46).
CHN: Ten Hiu, Lee Chenhua, Yang Linlin, Lan Ji (Qai Hi 30), Lai Lee, Lee Chunyu
     (Fan Bin 58), Xiu Jun (Hiu Wen 58), Wan Yenpo (Ji Chan 77), Hao Janmin, Mao 
     Janchin (Hiu Qin 88), Jian Chen (Mao Biao 88).

Round 2 [Jan 6]
Ukraine       	1-1 St.Petersburg
 [Pidhainyi 11 - Malakhovskiy 40]

UKR: Yuriy Pankiv, Oleh Karamushko, Mykhailo Hrudnenko (Denys Synchuk 46),
     Dmytro Trefilovskyi (Mykola Hibalyuk 27), Serhiy Radevich (Serhiy Cherniy 58),
     Artem Pidhainyi, Oleksandr Luchuk, Andriy Oberemko, Vitaliy Nesin
     (Maksym Horbkov 46), Serhiy Kovalenko, Ivan Kryvosheyenko (Dmytro Brovkin 46).
STP: Sergei Prikhodko, Nikolai Yefimov, Vladimir Kondrashov, Aleksandr Polityko
     (Viktor Lopatyonok 39), Aleksei Vlasov (Andrei Meshcheryakov 63), Igor Denisov,
     Maksim Malakhovskiy, Kirill Podpruzhnikov, Roman Vorobyov, Anton Fyodorov,
     Stanislav Miloserdov (Dmitriy Proshin 62).

Lithuania     	4-3 China     
 [Labukas 39 pen, Kalonas 51 pen, Mikoliunas 54, Develtovas 72 - ?]

Round 3 [Jan 8]
Lithuania     	1-1 Ukraine
 [Pinkevicius 83 - Trefilovskiy 86]

LTU: Algirdas Surgautas, Andrejus Sokolovas, Kestutis Vasilkovas, Egidijus Majus,
     Vilius Linkevicius (Saulius Mikoliunas 80), Aleksandras Develtovas
     (Saulius Zilys 40), Tadas Kazlauskas, Mindaugas Kalonas, Tadas Labukas,
     Edgaras Cesnauskis, Darius Pinkevicius.
UKR: Yuriy Pankiv, Oleksandr Luchuk (Ivan Kryvosheyenko 46), Mykhailo Hrudnenko,
     Dmytro Trefilovskyi, Yevhen Chuprina, Serhiy Cherniy, Serhiy Radevich,
     Andriy Oberemko (Mykola Hibalyuk 62), Denys Synchuk (Serhiy Kovalenko 46),
     Vitaliy Nesin, Dmytro Brovkin (Maksym Horbkov 63).

St.Petersburg 	4-1 China
 [Proshin, Malakhovskiy, Meshcheryakov-2 - ?]

Table:

1.Lithuania      2  1  0  8- 4  7
2.Ukraine        1  2  0  6- 2  5
3.St.Petersburg  1  1  1  5- 5  4
4.China          0  0  3  4-12  0

Group B

Round 1 [Jan 4]
Belarus    	3-1 Poland     
 [Marhulets 51, Matsukevich 54, 70 - Koczur 3]

BLS : Lesko, Tsihareu, Kanaplyanik, Atrushkevich, Razmyslovich, Lashcheuski
      (Pyatkevich 65), A.Karatkevich, D.Karatkevich (Marhulets 46), Rylinski, Hintou
      (Yazerski 81), Matsukevich (Mastouski 74).

Russia     	2-2 Uzbekistan 
 [Danishevskiy 21, Gerk 90+2 - Magdeyev 26 pen, Heinrich 51]

RUS : Sergei Ivanov (Aleksandr Krivoruchko 77), Nikolai Abramov, Andrei Lozhkin,
      Sergei Kryuchikhin, Aleksandr Kondrashov, Pavel Dorokhin, Ruslan Dzutsev
      (Sergei V. Ovchinnikov 66), Aleksei Zhitnikov (Anatoliy Gerk 46),
      Aleksandr Danishevskiy, Yevgeniy Kubrak (Sergei Pugachov 32; Aleksei Danilenko 46),
      Vladimir Bystrov.

Round 2 [Jan 6]
Poland     	2-0 Uzbekistan
Russia     	4-1 Belarus    
 [Danishevskiy 1, 33, Lozhkin 11 pen, Ovchinnikov 41 - Marhulets 70]

RUS: Sergei Ivanov (Aleksandr Krivoruchko 87), Nikolai Abramov (Gennadiy Zinovyev 53),
     Andrei Lozhkin, Sergei Kryuchikhin (Sergei Pugachov 83), Aleksandr Kondrashov,
     Aleksei Danilenko, Vladimir Bystrov (Pavel Dorokhin 61), Aleksei Zhitnikov,
     Anatoliy Gerk (Sergei Dorokhin 63), Sergei V. Ovchinnikov, Aleksandr Danishevskiy
     (Yevgeniy Kubrak 58).
BLR: Lesko, Tsihareu, Kanaplyanik, Atrushkevich, Razmyslovich, Lashcheuski (Nechayeu 46),
     A.Karatkevich (Marhulets 46), D.Karatkevich (Yazerski 46), Rylinski, Hintou
     (Pyatkevich 71), Matsukevich (Mastouski 59).

Round 3 [Jan 8]
Belarus    	2-1 Uzbekistan 
 [Lashcheuski 56, Yazerski 75 - Magdeyev 42]
BLR: Lesko, Tsihareu (Nechayeu 33), Kanaplyanik (Zayats 14; Pyatkevich 73), Atrushkevich,
     Razmyslovich, Lashcheuski (D.Karatkevich 67), Marhulets (A.Karatkevich 57), Yazerski,
     Rylinski, Hintou, Mastouski (Matsukevich 51).

Russia		7-3 Poland     
 [Danishevskiy 20, Bystrov 22, Gerk 34, Ovchinnikov 36, 56, 90,
  Kubrak 78 - Wasicki 17 pen, 89 pen, Wierzcholowski 89]

RUS: Sergei Ivanov (Aleksandr Krivoruchko 61), Nikolai Abramov, Andrei Lozhkin
     (Gennadiy Zinovyev 65), Sergei Kryuchikhin (Sergei Dorokhin 61), Aleksandr Kondrashov,
     Aleksei Zhitnikov, Vladimir Bystrov, Yevgeniy Kubrak, Anatoliy Gerk (Pavel Dorokhin 58),
     Sergei V. Ovchinnikov, Aleksandr Danishevskiy (Sergei Pugachov 46).

Table:

1.Russia      2  1  0  13- 6  7
2.Belarus     2  0  1   6- 6  6
3.Poland      1  0  2   6-10  3
4.Uzbekistan  0  1  2   3- 6  1

Semifinals [Jan 10]
Placement 1-4

Russia 		3-0 Ukraine
 [Anatoliy Gerk 22, Pavel Dorokhin 76, Aleksandr Danishevskiy 86]

RUS: Sergei Ivanov (Aleksandr Krivoruchko 90), Nikolai Abramov, Andrei Lozhkin,
     Sergei Kryuchikhin (Gennadiy Zinovyev 90), Sergei Pugachov, Aleksandr Kondrashov,
     Aleksei Zhitnikov (Pavel Dorokhin 62), Vladimir Bystrov, Anatoliy Gerk
     (Stilian Shamlidi 89), Sergei V. Ovchinnikov (Yevgeniy Kubrak 85),
     Aleksandr Danishevskiy (Sergei Dorokhin 89).
UKR: Yuriy Pankiv, Yevhen Chuprina, Mykhailo Hrudnenko (Oleksandr Luchuk 34),
     Serhiy Radevich, Serhiy Chernyi (Mykola Hibalyuk 56), Dmytro Trefilovskyi,
     Andriy Oberemko, Artem Pidhainyi, Vitaliy Nesin, Dmytro Brovkin (Denys Synchuk 46;
     Ivan Kryvosheyenko 68), Maksym Horbkov (Serhiy Kovalenko 46).
Booked: Danishevskiy 15 - Nesin 11, Chuprina 45, Radevich 53.
Referee: Sergei Lapochkin RUS.
Sankt-Peterburg, Sport Concert Complex. Att: 3.000.

Lithuania 3-1 Belarus
 [Labukas 39, Kalonas 80, 84 - Nechayeu 89]

BLR: Lesko, Tsihareu, Kanaplyanik (Pyatkevich 60), Atrushkevich, Razmyslovich, Lashcheuski
     (Mastouski 46), A.Karatkevich (Marhulets 46), Yazerski, Rylinski, Hintou
     (D.Karatkevich 69), Matsukevich (Nechayeu 88).

Semifinals [Jan 10]
Placement 5-8
Sankt-Peterburg 2-3 Uzbekistan
 [? - Magdiyev-2, Nasibullayev]
Poland          1-0 China

7th Place Match [Jan 12]
Sankt-Peterburg 4-3 China

5th Place Match [Jan 12]
Uzbekistan 	2-1 Poland

3rd Place Match [Jan 12]

Ukraine 	1-0 Belarus
 [Nesin 74]
BLR: Lesko, Tsihareu, Kanaplyanik, Atrushkevich, Razmyslovich, Lashcheuski
     (A.Karatkevich 17), Nechayeu (D.Karatkevich 50), Yazerski (Marhulets 71), Rylinski,
     Hintou (Pyatkevich 81), Matsukevich (Mastouski 26).

Final [Jan 12]
Russia 		1-1 Lithuania  [pen 3-1]
 [Yevgeniy Kubrak 53 - Edgaras Cesnauskis 36]
 [Shoot-out: 0-0 Labukas(post), 1-0 Lozhkin, 1-0 Kazlauskas(wide), 2-0 Gerk, 2-1 Kalonas,
             2-1 Bystrov(wide), 2-1 Cesnauskis(wide), 3-1 Abramov]

RUS: Sergei Ivanov, Nikolai Abramov, Andrei Lozhkin, Sergei Kryuchikhin, Sergei Pugachov,
     Aleksandr Kondrashov, Vladimir Bystrov, Pavel Dorokhin (Yevgeniy Kubrak 46),
     Anatoliy Gerk, Sergei V. Ovchinnikov (Aleksei Zhitnikov 42), Aleksandr Danishevskiy.
LTU: Algirdas Surgautas, Egidijus Majus, Alfredas Skroblas, Saulius Mikoliunas,
     Kestutis Vasilkovas (Vilius Linkevicius 82), Saulius Zilys
     (Aleksandras Develtovas 90), Giedrius Tomkevicius, Tadas Kazlauskas,
     Mindaugas Kalonas, Tadas Labukas, Edgaras Cesnauskis.
Booked: Abramov 49, Kondrashov 63, Kryuchikhin 82 - Skroblas 26, Cesnauskis 68.
Referee: Nikolai Levnikov RUS.
Sankt-Peterburg, Peterburgskiy Sport Concert Complex. Att: 8.200.


Top Scorers:
Aleksandr Danishevskiy (Russia) 5
Ildar Magdeyev (Uzbekistan)     5

2003

XV Valentin Granatkin Memorial (2003)

Group A

Round 1 [Jan 4]
Korea           2-2 Belarus
 [Lee Sang Hyup 10, Shin Young Rok 29 - Leanid Kovel 75, Yuryi Prakopchyk 90]
Belarus: Pavel Chesnouski, Andrei Bely (Aleh Shalamitski 59), Dzmitryi Lyzo,
         Artsyom Radzkou, Alyaksei Breshchanka, Vladzislau Linyou (Yuryi Kisten 80),
         Yuryi Prakopchyk, Vital Trubila (Alyaksandr Yatskevich 70), Alyaksandr Lebedzeu
         (Leanid Kovel 53), Alyaksei Dabravolski, Dzmitryi Parkhachou
         (Yuryi Zakharenkau 73).
Latvia          2-1 Russia
 [Aleksandrs Bogdanovs 5, Aleksandrs Abramenko 14 - Aleksandr Maslov 56]
 [Missed PK: Malyukov 76]
Russia: Vladimir Suleimanov, Oleg Malyukov, Yevgeniy Karev (Maksim Usanov 84),
        Ildar Shabayev, Aleksandr Maslov, Andrei Sheremetyev (Diniyar Bilyaletdinov 53),
        Andrei Trofimov, Dmitriy Gusak, Vitaliy Glushchenko, Eldar Mamayev,
        Innokentiy Baranov (Yaroslav Kanavchenko 65).

Round 2 [Jan 6]
Belarus         4-1 Latvia 
 [Alyaksandr Lebedzeu 7, Alyaksei Dabravolski 43, Dzmitryi Parkhachou 48, 58 -
  Jurijs Zigajevs 81]
Belarus: Pavel Chesnouski (Anton Amelchanka 84), Andrei Bely, Dzmitryi Lyzo,
         Artsyom Radzkou, Alyaksei Breshchanka (Aleh Shalamitski 75), Vladzislau Linyou,
         Yuryi Prakopchyk (Maksim Aleinikau 80), Vital Trubila (Alyaksandr Yatskevich 70),
         Alyaksandr Lebedzeu (Yuryi Kisten 73), Alyaksei Dabravolski
         (Yuryi Zakharenkau 65), Dzmitryi Parkhachou (Leanid Kovel 60).
Korea           4-2 Russia
 [Kim Jun 5, Shin Young Rok 46, Lee Sang Hyup 51, Lee Hun 66 -
  Eldar Mamayev 45+2, Diniyar Bilyaletdinov 90+3]
Russia: Ruslan Mejidov, Oleg Malyukov, Yevgeniy Karev, Ildar Shabayev, Maksim Usanov,
        Yaroslav Kanavchenko (Lev Azhiba 65), Diniyar Bilyaletdinov, Dmitriy Gusak
        (Innokentiy Baranov 56), Andrei Trofimov, Vitaliy Glushchenko, Eldar Mamayev.

Round 3 [Jan 8]
Latvia          1-3 Korea   
 [Kristaps Blanks 88 - Hwang Gyu Hwan 16, Lee Sang Hyup 44 pen, Cebotarevs(L) 71 og]
Russia          0-0 Belarus
Russia: Vladimir Suleimanov, Ildar Shabayev, Oleg Malyukov (Andrei Sheremetyev 89),
        Yevgeniy Karev, Maksim Usanov, Yaroslav Kanavchenko, Diniyar Bilyaletdinov,
        Andrei Trofimov, Dmitriy Gusak, Vitaliy Glushchenko, Eldar Mamayev.
Belarus: Pavel Chesnouski, Andrei Bely, Dzmitryi Lyzo, Artsyom Radzkou,
         Alyaksei Breshchanka, Vladzislau Linyou (Alyaksandr Yatskevich 69),
         Yuryi Prakopchyk, Vital Trubila (Aleh Shalamitski 83), Alyaksandr Lebedzeu
         (Leanid Kovel 54), Alyaksei Dabravolski (Yuryi Kisten 90), Dzmitryi Parkhachou
         (Yuryi Zakharenkau 74).

Table:

1.Korea         3  2 1 0  9- 5  7
2.Belarus       3  1 2 0  6- 3  5
3.Latvia        3  1 0 2  4- 8  3
4.Russia        3  0 1 2  3- 6  1

Group B

Round 1 [Jan 4]
Poland          5-2 Yemen
 [Krystian Kalinowski 2, Marcin Kowalczyk 10, 13, 24, Lukasz Piszczek 55 -
  Al-Edrissi 15, Al-Awlaqi 88]
China           1-0 Lithuania
 [Xin Zhilian 22]

Round 2 [Jan 6]
Poland          0-4 China
 [Shen Lunyuan 14, Tan Wansung 67, Wang Cheng 86, Jin Yang 88]
Lithuania       2-1 Yemen
 [Tadas Kijanskas 22, Mindaugas Daunoravicius 81 - Thabit 60]

Round 3 [Jan 8]
China           1-0 Yemen     
 [Feng Xiaoting 65]
Lithuania       2-4 Poland    
 [Linas Pilibaitis 13, Kestutis Ivaskevicius 19 pen - Grzegorz Bartczak 57 pen,
  Krystian Kalinowski 62, Marcin Tarnowski 75, Lukasz Piszczek 90]

Table:

1.China         3  3 0 0  6- 0  9
2.Poland        3  2 0 1  9- 8  6
3.Lithuania     3  1 0 2  4- 6  3
4.Yemen         3  0 0 3  3- 8  0


Semifinals [Jan 10]

Placement 1-4
China           0-0 Belarus             [pen 3-2]
Belarus: Pavel Chesnouski, Andrei Bely, Dzmitryi Lyzo, Artsyom Radzkou,
         Alyaksei Breshchanka, Vladzislau Linyou (Yuryi Zakharenkau 70), Yuryi Prakopchyk,
         Vital Trubila, Alyaksandr Lebedzeu, Alyaksandr Yatskevich (Aleh Shalamitski 60),
         Dzmitryi Parkhachou (Leanid Kovel 62).
Korea           0-0 Poland              [pen 5-4]

Placement 5-8
Latvia          2-4 Yemen
 [Kristaps Blanks 78, 85 - ?]
Lithuania       1-0 Russia    
 [Laurynas Rimavicius 45]
Russia: Aleksandr Budakov, Ildar Shabayev, Oleg Malyukov, Yevgeniy Karev,
        Andrei Sheremetyev, Maksim Usanov (Yaroslav Kanavchenko 46), Eldar Mamayev,
        Diniyar Bilyaletdinov, Vitaliy Glushchenko (Lev Azhiba 46), Andrei Trofimov,
        Innokentiy Baranov (Dmitriy Gusak 46).

7th Place Match [Jan 12]
Latvia          2-1 Russia 
 [Kristaps Blanks 27, Vitalijs Smirnovs 62 - Dmitriy Gusak 22]
Russia: Aleksandr Budakov, Ildar Shabayev, Oleg Malyukov, Yevgeniy Karev, Maksim Usanov,
        Diniyar Bilyaletdinov, Eldar Mamayev, Vitaliy Glushchenko (Innokentiy Baranov 46),
        Dmitriy Gusak, Lev Azhiba, Andrei Trofimov.

5th Place Match [Jan 12]
Yemen           0-0 Lithuania           [pen 4-3]

3rd Place Match [Jan 12]
Belarus         1-0 Poland
 [Dzmitryi Parkhachou 60]
Belarus: Pavel Chesnouski, Andrei Bely, Dzmitryi Lyzo, Artsyom Radzkou,
         Alyaksei Breshchanka, Vladzislau Linyou (Alyaksandr Yatskevich 89),
         Yuryi Prakopchyk, Vital Trubila (Aleh Shalamitski 84), Alyaksandr Lebedzeu
         (Leanid Kovel 46), Alyaksei Dabravolski, Dzmitryi Parkhachou
         (Yuryi Zakharenkau 74).

Final [Jan 12]
Korea           3-3 China               [pen 4-3]
 [Shin Young Rok 32, 40, Jeong In Hwan 35 - Zhou Haibin 11, Hu Jiun 74, Shen Lunyuan 90]

2004

XVI Valentin Granatkin Memorial [Moscow, Jan 17-24, 2004]

NB: Matches played at Olympic Sport Complex (OSC), Spartak Central
    Universal Sport Complex (SCUSC), and Dinamo Sport Complex (DSC).

Group A

Round 1 [Jan 17]

Ukraine  1-1  Belarus
[Antonov 80 - Koval 45]
UKR: Bohdan Shust, Oleksandr Zarytskyi (Denys Kulakov 46), Dmytro Chyhrynskyi,
     Dmytro Antonyuk, Vadym Milko, Oleksiy Antonov, Oleksandr Makoviychuk,
     Kostyantyn Kravchenko, Oleh Yermak, Andriy Kruhlyak, Anton Hai (Oleh Herasymyuk 46).
BLR: Pavel Chesnouski, Alyaksei Yanushkevich, Ihar Shitau, Dzmitry Kamarouski,
     Mikhail Afanasyeu (Syarhei Auramchykau 83), Andrei Tsevan (Alyaksandr Vishnyakou 59),
     Leanid Koval, Alyaksandr Dzyagtsyarou, Dzmitry Kharytonchyk, Ihar Maltseu
     (Syarhei Kashel 88), Maksim Karpovich (Alyaksandr Tyshkevich 38).
Booked: Kruhlyak 43, Antonyuk 65 - Tyshkevich 42, Shitau 50.
Referee: Yuriy Kunitsa RUS.
OSC. Att: 200.

Lithuania  1-0  China
[Martysevskis 40]
LTU: Arvydas Kaciukevicius, Aleksandras Alehnovicius, Kazimieras Gnedojus,
     Justas Abraitis, Mantas Litvinas, Aidas Tumenas, Evaldas Razulis
     (Mindaugas Jakstas 83), Zilvinas Banys, Dmitrijus Martysevskis, Andrius Bartkus
     (Robertas Salkauskas 67), Vytautas Dragunevicius (Andrius Urbsys 59).
CHN: Wang Dalei, Zuo Junlong (Zhu Yifan 55), Gu Cao, Yu Dabao (Zhu Zhen 76), Cai Yaohu,
     Gu Jinjin (Wang Gang 67), Zhang Xu, Li Zhuangfei, Du Longquan (Zheng Long 46),
     Yang Xu, Wang Weilong.
Booked: Razulis 18, Abraitis 38 - Cai Yaohu 84.
Referee: Eduard Malyi RUS.
SCUSC. Att: 0.


Round 2 [Jan 19]

Belarus  2-0  China
[Koval 9, Yanushkevich 42]
BLR: Pavel Chesnouski, Alyaksei Yanushkevich, Ihar Shitau, Dzmitry Kamarouski
     (Syarhei Kantsevy 76), Alyaksandr Tyshkevich, Mikhail Afanasyeu, Leanid Koval
     (Syarhei Auramchykau 86), Alyaksandr Dzyagtsyarou (Andrei Tsevan 72),
     Dzmitry Kharytonchyk, Maksim Bardachou (Ihar Maltseu 88), Syarhei Kashel
     (Alyaksandr Vishnyakou 89).
CHN: Wang Dalei, Zuo Junlong, Gu Cao, Yu Dabao (Zhu Zhen 78), Cai Yaohu, Gu Jinjin,
     Zhang Xu, Li Zhuangfei, Zheng Long, Yang Xu (Wang Gang 66), Wang Weilong
     (Zhu Yifan 69).
Booked: Dzyagtsyarou 49 - Cai Yaohu 25.
Referee: Aleksei Pirozhnikov RUS.
OSC. Att: 150.

Ukraine  3-1  Lithuania
[Milko 5, Antonov 51, 61 - Jakstas 53]
UKR: Yuriy Martyshchuk, Dmytro Chyhrynskyi, Vadym Milko, Denys Kulakov, Oleh Herasymyuk
     (Oleksandr Zarytskyi 61), Oleksandr Makoviychuk (Ivan Semeryak 84), Roman Stepanov
     (Oleksiy Antonov 46), Kostyantyn Kravchenko (Anton Hai 46; Ihor Lutsenko 84),
     Kostyantyn Kovalenko, Oleh Yermak, Andriy Kruhlyak.
LTU: Arvydas Kaciukevicius, Aleksandras Alehnovicius (Mindaugas Valancius 54),
     Kazimieras Gnedojus, Justas Abraitis, Mantas Litvinas (Arturas Jarsovas 87),
     Aidas Tumenas, Evaldas Razulis (Mindaugas Jakstas 46), Zilvinas Banys,
     Dmitrijus Martysevskis (Robertas Salkauskas 61), Andrius Bartkus
     (Andrius Arlauskas 71), Vytautas Dragunevicius (Andrius Urbsys 27).
Booked: Kovalenko 56 - Martysevskis 45.
Referee: Aleksei Kovalyov RUS.
OSC. Att: 900.


Round 3 [Jan 21]

Lithuania  1-3  Belarus
[Bartkus 21 - Afanasyeu 28, Koval 61, Bardachou 77. Saved PK: Afanasyeu 38]
LTU: Arvydas Kaciukevicius, Aleksandras Alehnovicius (Justas Abraitis 25),
     Kazimieras Gnedojus (Mindaugas Valancius 88), Mantas Litvinas, Andrius Urbsys,
     Aidas Tumenas, Zilvinas Banys (Arturas Jarsovas 88), Dmitrijus Martysevskis
     (Robertas Salkauskas 66), Andrius Bartkus (Evaldas Razulis 57), Mindaugas Jakstas,
     Andrius Arlauskas.
BLR: Pavel Chesnouski, Alyaksei Yanushkevich, Syarhei Kantsevy, Ihar Shitau,
     Alyaksandr Tyshkevich, Mikhail Afanasyeu (Syarhei Auramchykau 86), Leanid Koval
     (Andrei Tsevan 88), Alyaksandr Dzyagtsyarou, Dzmitry Kharytonchyk, Maksim Bardachou
     (Ihar Maltseu 82), Syarhei Kashel (Alyaksandr Vishnyakou 79).
Booked: Gnedojus 64, Tumenas 70, Jakstas 90 - Kantsevy 45, Bardachou 50.
Sent off: Kantsevy 87.
Referee: Ildus Biglov RUS.
SCUSC. Att: 50.

China  0-3  Ukraine
[Antonov 10, 18, 70]
CHN: Wang Dalei, Zuo Junlong (Zhu Yifan 65), Gu Cao, Yu Dabao (Zhu Zhen 70), Cai Yaohu,
     Gu Jinjin, Zhang Xu, Li Zhuangfei, Zheng Long (Du Longquan 74), Yang Xu
     (Wang Gang 65), Wang Weilong.
UKR: Bohdan Shust, Oleksandr Zarytskyi, Ivan Semeryak (Kostyantyn Kravchenko 72),
     Dmytro Chyhrynskyi, Dmytro Antonyuk, Vadym Milko, Denys Kulakov (Ihor Lutsenko 85),
     Oleksiy Antonov (Kostyantyn Kovalenko 90), Roman Stepanov (Andriy Kruhlyak 46),
     Oleh Yermak (Oleksandr Makoviychuk 62), Anton Hai (Oleh Herasymyuk 46).
Booked: Kulakov 76.
Referee: Sergei Marushko RUS.
SCUSC. Att: 100.

Table:

1.Ukraine    2  1  0  7-2  7
2.Belarus    2  1  0  6-2  7
----------------------------
3.Lithuania  1  0  2  3-6  3
4.China      0  0  3  0-6  0


Group B

Round 1 [Jan 17]

Russia  3-1  Poland
[Bogatikov 11, Gridnev 16, Ivanov 83 pen - Swiatek 87 pen]
RUS: Aleksandr Belenov (Stanislav Kozyrev 85), Andrei Usachov, Kirill Nababkin,
     Grigoriy Chirkin, Valeriy Pavlov (Dmitriy Podruzhko 72), Yevgeniy Yushechkin
     (Kirill Kochubei 65), Daniil Gridnev, Oleg Ivanov, Ivan Shpakov (Aleksei Aravin 82),
     Igor Bogatikov (Dmitriy Astakhov 80), Yevgeniy Spedt.
POL: Adrian Bieniek, Pawel Boryczka, Przemyslaw Kocot, Adam Mojta, Jakub Rzezniczak,
     Tomasz Foszmanczyk, Marcin Dopierala, Dariusz Frankiewicz, Rafal Wawrzynczok,
     Lukasz Szary, Pawel Pytlarz (Adrian Swiatek 82).
Booked: Spedt 90.
Referee: Aleksandr Nikolayev RUS.
DSC. Att: 300.

Latvia  2-0  Uzbekistan
[Dislers 34, 78]
LVA: Aleksandrs Vlasovs, Raivis Hscanovics, Artjoms Kuznecovs (Dmitrijs Zolotarjovs 13),
     Artjom Hmelevskis (Maksims Firsovs 89), Aleksandrs Sazonovs
     (Vladislavs Platonenko 62), Maksims Zaborovs, Aleksejs Baranovs, Olegs Malasonoks
     (Sergejs Kozans 46), Dmitrijs Cebotarjovs (Sergejs Misins 46), Vitalijs Smirnovs,
     Kristaps Dislers. 
UZB: Aleksandr Lobanov, Shohruh Yuldoshev, Akmal Shorahmedov, Sergey Arslonov,
     Muhammad Dilmurodov (Sadriddin Abdullayev 23), Aziz Ibragimov, Sobir Usmonho'jayev
     (Shukur Ashirov 70), Sherzod Turaboyev (Bahrom Umarov 55), Muzaffar Umurzoqov
     (Sanjar Tursunov 90), Isroil Tursunov, Daut Djatdoyev (Farhod Tajiyev 62).
Booked: Vlasovs 4, Sazonovs 46 - Djatdoyev 14.
Referee: Radik Akhmadulin RUS.
DSC. Att: 0.


Round 2 [Jan 19]

Russia  2-0  Latvia
[Ivanov 3 pen, Shpakov 49]
RUS: Aleksandr Belenov, Andrei Usachov, Kirill Nababkin, Yevgeniy Spedt, Grigoriy Chirkin
     (Maksim Chistyakov 46), Valeriy Pavlov (Kirill Kochubei 71), Yevgeniy Yushechkin
     (Aleksei Aravin 46), Daniil Gridnev (Dmitriy Podruzhko 77), Oleg Ivanov, Ivan Shpakov
     (Dmitriy Astakhov 74), Igor Bogatikov (Sergei Pravosud 46).
LVA: Germans Malins, Sergejs Misins (Vladislavs Platonenko 65), Artjom Hmelevskis
     (Dmitrijs Cebotarjovs 60), Aleksandrs Sazonovs (Sergejs Kozans 46), Maksims Zaborovs,
     Aleksejs Baranovs, Olegs Malasonoks, Dmitrijs Zolotarjovs, Vitalijs Smirnovs,
     Kristaps Dislers, Maksims Firsovs (Artjoms Kuznecovs 61).
Booked: Aravin 62 - Zaborovs 50, Kuznecovs 74.
Referee: Vitaliy Doroshenko RUS.
OSC. Att: 1,200.

Poland  1-0  Uzbekistan
[Pytlarz 81. Saved PK: Ibragimov 35]
POL: Adrian Bieniek, Pawel Boryczka, Przemyslaw Kocot (Tomasz Kotwica 87),
     Jakub Rzezniczak, Tomasz Foszmanczyk, Marcin Dopierala, Dariusz Frankiewicz,
     Rafal Wawrzynczok (Adrian Swiatek 62), Pawel Pytlarz (Lukasz Szary 88),
     Rafal Stefanski (Radoslaw Majewski 46), Witold Cichy.
UZB: Ildor Tojiboyev, Shohruh Yuldoshev, Akmal Shorahmedov, Sergey Arslonov,
     Muhammad Dilmurodov, Aziz Ibragimov (Farhod Tajiyev 85), Sobir Usmonho'jayev
     (Bahrom Umarov 62), Muzaffar Umurzoqov, Isroil Tursunov, Daut Djatdoyev
     (Sadriddin Abdullayev 68), Shukur Ashirov (Sherzod Turaboyev 64).
Booked: Pytlarz 34, Kocot 66, Rzezniczak 70 - Shorahmedov 32, Arslanov 37.
Referee: Vyacheslav Kurbanov RUS.
OSC. Att: 500.


Round 3 [Jan 21]

Uzbekistan  1-0  Russia
[Usmonho'jayev 47 pen]
UZB: Ildor Tojiboyev, Shohruh Yuldoshev, Akmal Shorahmedov, Sergey Arslonov,
     Muhammad Dilmurodov, Aziz Ibragimov, Muzaffar Umurzoqov, Sadriddin Abdullayev
     (Sherzod Turaboyev 65), Isroil Tursunov, Daut Djatdoyev (Sobir Usmonho'jayev 46;
     Bahrom Umarov 58), Farhod Tajiyev.
RUS: Stanislav Kozyrev, Yevgeniy Spedt (Andrei Usachov 46), Grigoriy Chirkin
     (Kirill Nababkin 46), Yevgeniy Yushechkin, Igor Bogatikov, Kirill Kochubei,
     Aleksei Aravin, Dmitriy Podruzhko, Dmitriy Astakhov, Sergei Pravosud
     (Valeriy Pavlov 46), Maksim Chistyakov.
Booked: Tojiboyev 90 - Podruzhko 40, Chistyakov 66.
Referee: Vitaliy Trofimenko RUS.
SCUSC. Att: 0.

Latvia  0-5  Poland
[Kocot 21, Wawrzynczok 57, Frankiewicz 73, Firsovs(L) 75 og, Majewski 84]
LVA: Aleksandrs Vlasovs, Sergejs Misins, Raivis Hscanovics, Artjoms Kuznecovs
     (Aleksandrs Sazonovs 77), Artjom Hmelevskis (Maksims Firsovs 46), Aleksejs Baranovs
     (Tomas Jevdokimovs 60), Olegs Malasonoks (Sergejs Kozans 46), Dmitrijs Cebotarjovs
     (Vladislavs Platonenko 77), Dmitrijs Zolotarjovs, Vitalijs Smirnovs, Kristaps Dislers
     (Maksims Zaborovs 33).
POL: Adrian Bieniek, Pawel Boryczka, Przemyslaw Kocot (Tomasz Kotwica 78), Adam Mojta
     (Rafal Wawrzynczok 36), Jakub Rzezniczak, Tomasz Foszmanczyk (Lukasz Szary 88),
     Marcin Dopierala, Dariusz Frankiewicz (Piotr Dlugosz 80), Radoslaw Majewski
     (Rafal Stefanski 90), Pawel Pytlarz (Adrian Swiatek 78), Witold Cichy.
Booked: Baranovs 23, Zaborovs 37, Firsovs 59 - Rzezniczak 14, Majewski 35.
Referee: Aleksandr Reznikov RUS.
SCUSC. Att: 0.

Table:

1.Russia      2  0  1  5-2  6
2.Poland      2  0  1  7-3  6
-----------------------------
3.Latvia      1  0  2  2-7  3
4.Uzbekistan  1  0  2  1-3  3


Semifinals [Jan 22]

For places 5-8

Latvia  2-4  China
[Zaborovs 48, Malasonoks 84 - Wang Weilung 39, Yang Xiu 56, 59, Gu Jinjin 73]
LVA: Aleksandrs Vlasovs (Germans Malins 74), Raivis Hscanovics, Artjoms Kuznecovs,
     Vitalijs Smirnovs, Artjom Hmelevskis (Maksims Firsovs 46), Aleksandrs Sazonovs
     (Sergejs Misins 46), Vladislavs Platonenko (Maksims Zaborovs 46),
     Dmitrijs Cebotarjovs, Dmitrijs Zolotarjovs, Kristaps Dislers (Olegs Malasonoks 60),
     Sergejs Kozans.
CHN: Wang Dalei, Zuo Junlong (Yu Dabao 35), Gu Cao, Zhang Xu, Wang Weilong, Cai Yaohu,
     Zhu Yifan, Li Zhuangfei, Du Longquan (Zheng Long 22), Wang Gang (Gu Jinjin 36),
     Yang Xu (Zhu Zhen 75).
Booked: Zaborovs 67 - Cai Yaohu 36, Yang Xu 68, Zhu Zhen 89.
Sent off: Cai Yaohu 75.
Referee: Aleksei Kovalyov RUS.
OSC. Att: 500.

Lithuania  0-3  Uzbekistan
[Umurzoqov 36 pen, 53, Ashirov 89]
LTU: Arvydas Kaciukevicius, Kazimieras Gnedojus, Mindaugas Valancius, Justas Abraitis,
     Aidas Tumenas, Mantas Litvinas, Andrius Urbsys (Vytautas Dragunevicius 46),
     Andrius Bartkus, Andrius Arlauskas (Robertas Salkauskas 46), Evaldas Razulis
     (Dmitrijus Martysevskis 32), Mindaugas Jakstas (Arturas Jarsovas 72).
UZB: Ildor Tojiboyev, Shohruh Yuldoshev, Akmal Shorahmedov, Sergey Arslonov,
     Muhammad Dilmurodov, Aziz Ibragimov, Muzaffar Umurzoqov, Sadriddin Abdullayev,
     Isroil Tursunov (Shukur Ashirov 81), Daut Djatdoyev (Bahrom Umarov 46),
     Farhod Tajiyev (Sanjar Tursunov 71).
Booked: Abraitis 18, Dragunevicius 50.
Referee: Radik Akhmadulin RUS.
OSC. Att: 500.


For places 1-4

Russia  2-1  Belarus
[Pravosud 47, 57 - Koval 37]
RUS: Aleksandr Belenov, Andrei Usachov (Maksim Chistyakov 80), Kirill Nababkin,
     Yevgeniy Spedt, Grigoriy Chirkin, Valeriy Pavlov, Daniil Gridnev, Oleg Ivanov,
     Ivan Shpakov, Ivan Taranov, Sergei Pravosud.
BLR: Pavel Chesnouski, Alyaksei Yanushkevich, Ihar Shitau, Alyaksandr Tyshkevich
     (Alyaksandr Vishnyakou 82), Dzmitry Kharytonchyk (Maksim Karpovich 77),
     Mikhail Afanasyeu, Andrei Tsevan, Alyaksandr Dzyagtsyarou, Maksim Bardachou,
     Leanid Koval, Syarhei Kashel.
Booked: Spedt 41, Chirkin 45, Pavlov 90 - Dzyagtsyarou 19, Tyshkevich 33, Yanushkevich 42.
Referee: Eduard Malyi RUS.
OSC. Att: 2,000.

Ukraine  0-0  Poland   [pen 3-5]
[Shoot-out: Cichy 0-1, Milko 1-1, Rzezniczak 1-2, Antonov 2-2, Pytlarz 2-3,
 Kulakov 3-3, Majewski 3-4, Kravchenko 3-4 (wide), Wawrzynczok 3-5]
UKR: Bohdan Shust, Oleksandr Zarytskyi, Dmytro Chyhrynskyi, Dmytro Antonyuk,
     Ihor Lutsenko (Oleh Herasymyuk 31; Anton Hai 87), Oleksandr Makoviychuk, Oleh Yermak
     (Denys Kulakov 38), Ivan Semeryak (Kostyantyn Kravchenko 59), Vadym Milko,
     Roman Stepanov, Andriy Kruhlyak (Oleksiy Antonov 26).
POL: Adrian Bieniek, Pawel Boryczka, Jakub Rzezniczak, Tomasz Foszmanczyk
     (Lukasz Szary 74), Marcin Dopierala, Dariusz Frankiewicz, Rafal Wawrzynczok,
     Radoslaw Majewski, Adrian Swiatek (Pawel Pytlarz 54), Piotr Dlugosz
     (Tomasz Kotwica 67), Witold Cichy.
Booked: Lutsenko 31 - Wawrzynczok 35.
Referee: Yuriy Kunitsa RUS.
OSC. Att: 2,000.


Finals [Jan 24]

For 7th place

Latvia  3-0  Lithuania
[Malasonoks 15, Jevdokimovs 21, Hscanovics 47]
LVA: Germans Malins, Raivis Hscanovics, Aleksejs Baranovs (Maksims Firsovs 59),
     Vitalijs Smirnovs, Sergejs Misins, Artjom Hmelevskis, Tomas Jevdokimovs
     (Aleksandrs Sazonovs 80), Dmitrijs Zolotarjovs, Kristaps Dislers
     (Artjoms Kuznecovs 72), Sergejs Kozans, Olegs Malasonoks.
LTU: Arvydas Kaciukevicius (Dovydas Urba 46), Aleksandras Alehnovicius
     (Mindaugas Valancius 84), Kazimieras Gnedojus, Aidas Tumenas, Andrius Arlauskas,
     Mantas Litvinas (Arturas Jarsovas 46), Andrius Urbsys, Dmitrijus Martysevskis,
     Andrius Bartkus, Vytautas Dragunevicius (Robertas Salkauskas 24), Mindaugas Jakstas.
Booked: Arlauskas 52, Urbsys 82.
Referee: Vyacheslav Kurbanov RUS.
SCUSC. Att: 0.

For 5th place

China  1-0  Uzbekistan
[Yu Dabao 10]
CHN: Wang Dalei, Zuo Junlong, Gu Cao, Zhang Xu, Wang Weilong, Yu Dabao, Zhu Yifan
     (Zhu Zhen 65), Li Zhuangfei, Zheng Long (Du Longquan 75), Gu Jinjin, Wang Gang
     (Yang Xu 54).
UZB: Ildor Tojiboyev, Shohruh Yuldoshev, Akmal Shorahmedov, Sergey Arslonov
     (Isroil Tursunov 43), Muhammad Dilmurodov (Sanjar Tursunov 62), Muzaffar Umurzoqov,
     Sadriddin Abdullayev, Daut Djatdoyev (Sherzod Turaboyev 80), Vali Shukurov,
     Bahrom Umarov (Aziz Ibragimov 52), Farhod Tajiyev (Shukur Ashirov 78).
Booked: Yang Xu 68, Gu Cao 90, Zhu Zhen 90 - Umurzoqov 27, Abdullayev 55.
Referee: Vitaliy Trofimenko RUS.
OSC. Att: 700.

For 3rd place

Ukraine  1-1  Belarus   [pen 6-7]
[Kruhlyak 34 - Koval 88. Saved PK: Dzyagtsyarou 28]
[Shoot-out: Koval 0-1, Milko 0-1 (wide), Kharytonchyk 0-1 (wide), Kruhlyak 1-1,
 Karpovich 1-2, Kulakov 2-2, Tyshkevich 2-3, Chyhrynskyi 3-3, Bardachou 3-4,
 Semeryak 4-4, Afanasyeu 4-5, Lutsenko 5-5, Kantsevy 5-6, Herasymyuk 6-6,
 Dzyagtsyarou 6-7, Kovalenko 6-7 (wide)]
UKR: Yuriy Martyshchuk, Oleksandr Zarytskyi, Dmytro Chyhrynskyi, Dmytro Antonyuk
     (Kostyantyn Kovalenko 20), Oleksandr Makoviychuk, Ivan Semeryak, Vadym Milko,
     Denys Kulakov, Anton Hai (Oleh Herasymyuk 62), Roman Stepanov (Ihor Lutsenko 81),
     Andriy Kruhlyak.
BLR: Anton Kavaleuski (Pavel Chesnouski 90), Alyaksei Yanushkevich, Ihar Shitau
     (Syarhei Kantsevy 46), Maksim Karpovich, Andrei Tsevan (Maksim Bardachou 73),
     Alyaksandr Dzyagtsyarou, Ihar Maltseu (Dzmitry Kharytonchyk 58), Syarhei Auramchykau, 
     Leanid Koval, Alyaksandr Vishnyakou (Mikhail Afanasyeu 68), Syarhei Kashel
     (Alyaksandr Tyshkevich 73).
Booked: Kruhlyak 21, Milko 38, Semeryak 51, Kulakov 53 -
        Shitau 26, Yanushkevich 71, Dzyagtsyarou 77.
Referee: Sergei Marushko RUS.
OSC. Att: 1,000.

For 1st place

Russia  1-0  Poland
[Shpakov 73]
RUS: Aleksandr Belenov, Kirill Nababkin, Yevgeniy Spedt, Grigoriy Chirkin, Valeriy Pavlov,
     Daniil Gridnev (Yevgeniy Yushechkin 55), Oleg Ivanov (Igor Bogatikov 62),
     Ivan Shpakov, Ivan Taranov, Sergei Pravosud, Maksim Chistyakov.
POL: Adrian Bieniek, Pawel Boryczka, Przemyslaw Kocot, Jakub Rzezniczak, Marcin Dopierala
     (Tomasz Kotwica 77), Dariusz Frankiewicz, Rafal Wawrzynczok (Lukasz Szary 24),
     Radoslaw Majewski, Pawel Pytlarz (Adrian Swiatek 72), Piotr Dlugosz
     (Rafal Stefanski 77), Witold Cichy.
Booked: Ivanov 27, Spedt 47, Yushechkin 58, Bogatikov 84 -
        Kocot 35, Dlugosz 42, Szary 43, Majewski 58, Rzezniczak 84, Cichy 87.
Referee: Aleksandr Nikolayev RUS.
OSC. Att: 2,500.


Final Ranking:

1.Russia
2.Poland
3.Belarus
4.Ukraine
5.China
6.Uzbekistan
7.Latvia
8.Lithuania


Top Scorers:

1.Oleksiy Antonov (UKR) 6
2.Leanid Koval (BLR)    5

2005


XVII Valentin Granatkin Memorial [Moscow, Jan 15-22, 2005]

NB: Matches played at Spartak Central Universal Sport Complex (Spartak)
    and Dinamo Sport Complex (Dinamo).
    All countries are represented by U-19 teams.

Group A

Round 1 [Jan 15]

Poland  1-0  Latvia
[Goncerz 17]
POL: Michal Gliwa, Rafal Loda, Arkadiusz Rys, Lukasz Uszalewski (Maciej Wilusz 46),
     Piotr Kasperkiewicz, Grzegorz Goncerz (Wojciech Droszcz 46), Adrian Stepien,
     Maciej Tomczyk (Dariusz Rucki 46), Tomasz Cywka, Sebastian Kurowski
     (Daniel Feruga 69), Bartlomiej Kosman (Pawel Kudyba 46).
LVA: Hermanis Malins, Raivis Hscanovics, Vladislavs Gabovs, Sergejs Misins
     (Aleksandrs Solovjovs 36), Dmitrijs Zolotarjovs, Igors Kozlovs (Glebs Klimenko 68),
     Vitalijs Zils, Tomass Jevdokimovs (Karens Barsegjans 67), Olegs Laizans,
     Aleksandrs Fertovs (Maksims Tarasovs 56), Dmitrijs Siluks.
Booked: Laizans 30.
Referee: Vladimir Kazmenko RUS.
Spartak.

Russia  5-0  Iran
[Gajiyev 4, Bugmyrin 61, 81, Geperidze 70, 72]
RUS: Aleksei Solosin, Sergei Yefimov (Yuriy Lebedev 77), Sergei Gorbunov
     (Aleksei Glazkov 77), Maksim Kirsanov, Valeriy Safonov, Sergei Mironov, Oleg Samsonov
     (Inal Getigezhev 86), Makhach Gajiyev, Anton Vorontsov (Nikolai Bugmyrin 54),
     Yevgeniy Lutsenko (Andrei Nagumanov 78), Irakli Geperidze.
IRN: Mohsen Frouzan Mesrdashti, Hossein Fatai, Atabak Namazi, Mehdi Chamanara,
     Yashma Halilashti, Amir Hossein Aypakchi (Mehrdad Azizvand Ivrig 80),
     Mustafa Chatrabgon (Maysam Mohajer Navroudi 68), Seyyed Ali Hosseini Prachan
     (Masud Viskarami 73), Ali Amiri (Imad Arianpur 85), Peyman Yarali (Shahab Ksanri 52),
     Mehdad Povladi.
Booked: Samsonov 74 - Yarali 25.
Referee: Denis Kozmin RUS.
Spartak.


Round 2 [Jan 17]

Iran    1-1  Poland
[Aypakchi 90 - Kasperkiewicz 17]
IRN: Alireza Hajiji, Atabak Namazi, Mehdi Chamanara, Seyyed Ali Hosseini Prachan,
     Hossein Fatahi (Aref Sorkhe 46; Imad Arianpur 69), Yashma Halilashti,
     Amir Hossein Aypakchi, Peyman Yarali (Ali Amiri 62), Mehdad Povladi, Shahab Ksanri
     (Maysam Mohajer Navroudi 79), Mustafa Chatrabgon.
POL: Michal Gliwa, Arkadiusz Rys, Lukasz Uszalewski, Piotr Kasperkiewicz,
     Grzegorz Goncerz, Adrian Stepien (Pawel Kudyba 64), Tomasz Cywka (Maciej Tomczyk 84),
     Dariusz Rucki (Robert Sinica 36; Maciej Wilusz 69), Wojciech Droszcz (Rafal Loda 53),
     Sebastian Kurowski, Bartlomiej Kosman (Daniel Feruga 56).
Booked: none.
Referee: Vyacheslav Kharlamov RUS.
Spartak. Att: 100.

Latvia  0-3  Russia
[Geperidze 68, 90, Lutsenko 90+1]
LVA: Maksims Uvarenko, Raivis Hscanovics, Vladislavs Gabovs (Kirils Jelkins 73),
     Olegs Laizans, Dmitrijs Siluks, Sergejs Misins (Maksims Tarasovs 63),
     Dmitrijs Zolotarjovs (Vitalijs Makejevs 73), Igors Kozlovs, Tomass Jevdokimovs
     (Karens Barsegjans 73), Vitalijs Zils, Aleksandrs Solovjovs (Glebs Klimenko 86).
RUS: Aleksei Solosin, Sergei Gorbunov, Maksim Kirsanov, Valeriy Safonov, Yuriy Lebedev,
     Sergei Mironov, Oleg Samsonov, Makhach Gajiyev (Anton Vorontsov 79), Aleksei Vasilyev
     (Nikolai Bugmyrin 46), Yevgeniy Lutsenko, Irakli Geperidze.
Booked: Zolotarjovs 36, Hscanovics 42 - Gorbunov 81.
Referee: Vyacheslav Kurbatov RUS.
Spartak. Att: 300.

Round 3 [Jan 18]

Iran    3-0  Latvia
[Halilashti 18, Chatrabgon 46, Ksanri 58]
IRN: Alireza Hajiji, Atabak Namazi, Mehdi Chamanara, Yashma Halilashti
     (Mehrdad Azizvand Ivrig 79), Amir Hossein Aypakchi, Maysam Mohajer Navroudi
     (Imad Arianpur 75), Peyman Yarali, Mehdad Povladi, Shahab Ksanri, Mustafa Chatrabgon
     (Seyyed Ali Hosseini Prachan 82), Ali Amiri (Hossein Fatahi 46).
LVA: Hermanis Malins, Kirils Jelkins, Raivis Hscanovics, Olegs Laizans, Maksims Tarasovs
     (Igors Kozlovs 9), Karens Barsegjans (Vladislavs Gabovs 70), Sergejs Misins
     (Tomass Jevdokimovs 10), Vitalijs Makejevs, Aleksandrs Fertovs (Dmitrijs Siluks 46),
     Glebs Klimenko (Dmitrijs Zolotarjovs 6), Vitalijs Zils (Aleksandrs Solovjovs 8).
Booked: none.
Referee: Vladimir Rogulev RUS.
Spartak. Att: 100.

Russia  7-0  Poland
[Samsonov 22 pen, 31 pen, Lebedev 45, Nagumanov 51, Lutsenko 58, Geperidze 62, Gajiyev 65]
RUS: Sergei Zhideyev, Sergei Yefimov, Sergei Gorbunov, Inal Getigezhev, Valeriy Safonov
     (Maksim Kirsanov 46), Andrei Nagumanov (Yevgeniy Lutsenko 55), Yuriy Lebedev
     (Sergei Mironov 60), Oleg Samsonov, Aleksei Vasilyev, Anton Vorontsov
     (Makhach Gajiyev 46), Nikolai Bugmyrin (Irakli Geperidze 54).
POL: Mateusz Oszmaniec (Michal Gliwa 67), Rafal Loda, Arkadiusz Rys, Lukasz Uszalewski,
     Maciej Wilusz (Adrian Stepien 56), Dariusz Rucki (Grzegorz Goncerz 46),
     Wojciech Droszcz (Tomasz Cywka 46), Sebastian Kurowski, Bartlomiej Kosman
     (Maciej Tomczyk 65), Pawel Kudyba, Daniel Feruga.
Booked: Gajiyev 65 - Rucki 34, Kudyba 68, Feruga 88.
Referee: Ildus Biglov RUS.
Spartak. Att: 150.

Table:

1.Russia   3  0  0  15-0  9  Qualified
2.Iran     1  1  1   4-6  4  Qualified
---------------------------
3.Poland   1  1  1   2-8  4
4.Latvia   0  0  3   0-7  0


Group B

Round 1 [Jan 15]

Ukraine    5-2  China
[Koroyev 14, 83, Skepskyi 17, Ksyonz 53, Ivanov 55 - Wang Gang 85, 88]
UKR: Oleksandr Rybka (Oleh Chuvayev 78), Andriy Nazarenko, Serhiy Voronin, Irakli Tsikolia
     (Vadym Olishchuk 56), Oleksiy Remezovskyi, Yevhen Pisotskyi (Vyacheslav Ivanov 46),
     Ruslan Zanevskyi (Pavlo Ksyonz 46), Mykhailo Tsymbal (Yuriy Cherpakov 59),
     Oleksandr Koroyev, Denys Skepskyi (Andriy Solovyov 46), Oleksiy Chychykov
     (Yevhen Demydenko 56).
CHN: Gu Jun, Cui Nang, Gu Cao, Wang Shouhong (Zheng Long 75), Deng Zhuoxiang, Cai Yaohu
     (Wang Long 82), Li Shupang (Lu Wei 83), Li Zhuangfei (Yang Jien 71), Du Longchen
     (Yu Dabao 53), Tang Naixin, Wang Gang.
Booked: Voronin 13 - Cui Nang 19, Deng Zhuoxiang 25, Cai Yaohu 38.
Referee: Ildus Biglov RUS.
Dinamo. Att: 100.

Belarus    4-1  Lithuania
[Dashuk 39, Volkau 53, Putsila 56, Kislyak 59 - Ivanovas 79]
BLR: Pavel Shysheya (Dzyanis Hancharou 89), Ihar Hnatsyuk, Alyaksandr Martynovich,
     Yauhen Snapko, Yury Astravukh (Vital Charnou 54), Pavel Lyutsko, Anton Putsila
     (Alyaksandr Bucha 66), Syarhei Hihevich (Andrei Bambeshka 71), Andrei Dashuk
     (Viktar Malashka 60), Syarhei Kislyak (Alyaksei Zaitseu 62), Syarhei Chukhlei
     (Raman Volkau 46).
LTU: Laurynas Vertelis, Georgas Freidgeimas (Povilas Leimonas 46), Paulius Vaikasas,
     Dmitrijus Siskinas, Vitalijus Virsilo, Marius Soblinskas, Justas Noreika
     (Marius Stanaitis 78), Rytis Leliuga (Marius Stonkus 57), Donatas Strockis
     (Haroldas Gracholskis 46), Arvydas Veikutis, Nikolajus Misiukas
     (Aleksandras Ivanovas 61).
Booked: Kislyak 5, Lyutsko 30, Hnatsyuk 86.
Referee: Aleksei Reznikov RUS.
Dinamo. Att: 200.

Round 2 [Jan 17]

China      1-1  Belarus
[Zheng Long 86 - Kislyak 67]
CHN: Gu Jun, Cui Nang, Gu Cao, Deng Zhuoxiang, Yu Dabao (Wang Long 77), Cai Yaohu
     (Wang Shouhong 54), Li Zhuangfei, Du Longchen (Li Shupang 61; Zheng Long 85),
     Tang Naixin, Yang Jien, Wang Gang.
BLR: Pavel Shysheya, Ihar Hnatsyuk, Alyaksandr Martynovich, Yauhen Snapko, Yury Astravukh
     (Vital Charnou 58), Pavel Lyutsko, Anton Putsila, Syarhei Hihevich
     (Andrei Dashuk 89), Syarhei Kislyak, Syarhei Chukhlei (Alyaksei Zaitsau 46),
     Viktar Malashka (Raman Volkau 46).
Booked: Snapko 21, Putsila 45, Zaitsau 56.
Referee: Vladislav Bezborodov RUS.
Spartak. Att: 100.

Lithuania  0-2  Ukraine
[Chychykov 35, Tsymbal 66]
LTU: Laurynas Vertelis, Paulius Vaikasas, Dmitrijus Siskinas, Vitalijus Virsilo,
     Marius Soblinskas, Justas Noreika (Donatas Strockis 71), Marius Stonkus,
     Marius Stanaitis (Aleksandras Ivanovas 59), Arvydas Veikutis (Povilas Leimonas 77),
     Haroldas Gracholskis (Edmundas Dobilas 80), Nikolajus Misiukas.
UKR: Oleh Chuvayev, Andriy Nazarenko, Serhiy Voronin, Vadym Olishchuk,
     Oleksiy Remezovskyi, Vyacheslav Ivanov (Yuriy Cherpakov 62), Mykhailo Tsymbal,
     Oleksandr Koroyev (Ruslan Zanevskyi 46), Pavlo Ksyonz (Yevhen Pisotskyi 53),
     Denys Skepskyi (Andriy Solovyov 46), Oleksiy Chychykov (Yevhen Demydenko 55).
Booked: Vaikasas 17, Leimonas 89 - Ivanov 32.
Referee: Sergei Karasyov RUS.
Spartak. Att: 250.

Round 3 [Jan 18]

Belarus    2-3  Ukraine
[Chukhlei 5, Volkau 73 - Chychykov 15, Pisotskyi 49, Ksyonz 52]
BLR: Pavel Shysheya, Ihar Hnatsyuk, Alyaksandr Martynovich, Yauhen Snapko
     (Alyaksandr Bucha 71), Pavel Lyutsko, Vital Charnou (Yury Astravukh 55),
     Anton Putsila, Syarhei Hihevich, Andrei Dashuk (Raman Volkau 55), Syarhei Kislyak,
     Syarhei Chukhlei (Viktar Malashka 59).
UKR: Oleksandr Rybka, Andriy Nazarenko, Serhiy Voronin, Irakli Tsikolia,
     Oleksiy Remezovskyi (Yuriy Cherpakov 62), Yevhen Pisotskyi, Ruslan Zanevskyi
     (Pavlo Ksyonz 46), Mykhailo Tsymbal (Vadym Olishchuk 46), Oleksandr Koroyev
     (Vyacheslav Ivanov 57), Denys Skepskyi (Andriy Solovyov 46), Oleksiy Chychykov
     (Yevhen Demydenko 57).
Booked: Lyutsko 9, Kislyak 45, Hnatsyuk 65, Putsila 67 - Olishchuk 69, Cherpakov 83.
Referee: Vladimir Kazmenko RUS.
Dinamo. Att: 200.

China      4-0  Lithuania
[Yu Dabao 5, 60, Deng Zhuoxiang 38, Li Shupang 40]
CHN: Gu Jun, Cui Nang (Du Longchen 89), Gu Cao, Deng Zhuoxiang, Yu Dabao, Cai Yaohu
     (Zheng Long 67), Li Shupang (Wang Shouhong 76), Li Zhuangfei (Wang Long 87),
     Tang Naixin, Yang Jien, Wang Gang.
LTU: Laurynas Vertelis (Piotras Dubrovskis 74), Paulius Vaikasas, Dmitrijus Siskinas
     (Edmundas Dobilas 46), Vitalijus Virsilo, Marius Soblinskas, Justas Noreika
     (Povilas Leimonas 63), Marius Stonkus, Marius Stanaitis (Nikolajus Misiukas 46),
     Arvydas Veikutis (Donatas Strockis 72), Haroldas Gracholskis, Aleksandras Ivanovas.
Booked: Li Zhuangfei 25 - Veikutis 12, Ivanovas 81.
Referee: Timur Arslanbekov RUS.
Dinamo. Att: 300.

Table:

1.Ukraine    3  0  0  10- 4  9  Qualified
2.Belarus    1  1  1   7- 5  4  Qualified
------------------------------
3.China      1  1  1   7- 6  4
4.Lithuania  0  0  3   1-10  0


Semifinals [Jan 20]

For places 5-8

Poland  1-2  Lithuania
[Rucki 84 - Gracholskis 13, 90]
POL: Michal Gliwa, Rafal Loda, Arkadiusz Rys, Lukasz Uszalewski, Robert Sinica
     (Maciej Tomczyk 46), Adrian Stepien (Maciej Wilusz 66), Tomasz Cywka, Dariusz Rucki,
     Bartlomiej Kosman (Grzegorz Goncerz 30), Pawel Kudyba, Daniel Feruga
     (Piotr Kasperkiewicz 46).
LTU: Laurynas Vertelis, Georgas Freidgeimas, Paulius Vaikasas (Justas Noreika 46),
     Dmitrijus Siskinas, Vitalijus Virsilo, Marius Soblinskas, Marius Stonkus,
     Arvydas Veikutis (Povilas Leimonas 90+2), Haroldas Gracholskis, Nikolajus Misiukas
     (Edmundas Dobilas 46), Aleksandras Ivanovas.
Booked: Rucki 82, Loda 85 - Veikutis 72.
Referee: Vyacheslav Kurbatov RUS.
Spartak. Att: 100.

China   0-3  Latvia
[Barsegjans 26, Zils 46, Solovjovs 75]
CHN: Chu Wenyi, Cui Nang (Liu Wei 78), Gu Cao, Deng Zhuoxiang, Yu Dabao (Wang Long 86),
     Cai Yaohu (Li Linfung 90), Li Shupang (Zheng Long 82), Li Zhuangfei (Du Longchen 40),
     Tang Naixin, Yang Jien, Wang Gang (Wang Shouhong 75).
LVA: Hermanis Malins, Raivis Hscanovics, Vladislavs Gabovs, Olegs Laizans,
     Dmitrijs Siluks, Sergejs Misins, Dmitrijs Zolotarjovs, Igors Kozlovs,
     Tomass Jevdokimovs (Karens Barsegjans 4; Vitalijs Makejevs 67), Glebs Klimenko
     (Aleksandrs Solovjovs 56), Vitalijs Zils.
Booked: Gu Cao 25, Li Shupang 27 - Hscanovics 20.
Sent off: Siluks 73.
Referee: Aleksei Yeskov RUS.
Spartak. Att: 100.


For places 1-4

RUSSIA   2-0  Belarus
[Geperidze 44, Gajiyev 77 pen]
RUS: Aleksei Solosin, Sergei Gorbunov, Maksim Kirsanov, Valeriy Safonov, Yuriy Lebedev,
     Sergei Mironov, Oleg Samsonov, Makhach Gajiyev, Aleksei Vasilyev
     (Anton Vorontsov 61), Yevgeniy Lutsenko, Irakli Geperidze (Nikolai Bugmyrin 87).
BLR: Pavel Shysheya, Ihar Hnatsyuk, Alyaksandr Martynovich, Yury Astravukh
     (Vital Charnou 52; Alyaksandr Bucha 87), Pavel Lyutsko, Alyaksei Zaitsau,
     Anton Putsila, Syarhei Hihevich, Syarhei Kislyak, Syarhei Chukhlei
     (Andrei Dashuk 46), Viktar Malashka (Raman Volkau 46).
Booked: Kirsanov 57, Geperidze 68, Lutsenko 90 - Hihevich 36, Zaitsau 42, Charnou 78.
Referee: Sergei Karasyov RUS.
Dinamo. Att: 300.

UKRAINE  2-0 Iran
[Ksyonz 1, 74]
UKR: Oleh Chuvayev, Andriy Nazarenko, Serhiy Voronin (Vyacheslav Ivanov 5;
     Andriy Solovyov 46), Irakli Tsikolia, Oleksiy Remezovskyi, Yevhen Pisotskyi,
     Mykhailo Tsymbal, Oleksandr Koroyev, Pavlo Ksyonz (Yevhen Demydenko 80),
     Denys Skepskyi, Oleksiy Chychykov (Yuriy Cherpakov 80).
IRN: Alireza Haghighi, Atabak Namazi, Mehdi Chamanara, Hossein Fatahi
     (Maysam Mohajer Navroudi 61), Yashma Halilashti, Amir Hossein Aypakchi,
     Peyman Yarali, Mehdad Povladi, Shahab Yanpi (Seyyed Ali Hosseini Prachan 79),
     Mustafa Chatrabgon, Ali Amiri (Imad Arianpur 77).
Booked: none.
Referee: Vladislav Bezborodov RUS.
Dinamo. Att: 300.



Finals [Jan 22]

For 7th place

China  1-1  Poland   [pen 4-2]
[Yang Jien 1 - Uszalewski 90]
[Shoot-out: 1-0 Yang Jien, 1-0 Goncerz, 2-0 Zheng Long, 2-0 Rys,
            3-0 Du Longchen, 3-1 Kudyba, 4-1 Li Shupang, 4-2 Wilusz]
CHN: Gu Jun (Chu Wenyi 90), Gu Cao, Deng Zhuoxiang, Yu Dabao (Wang Long 81), Cai Yaohu
     (Du Longchen 63), Li Shupang, Liu Wei, Li Zhuangfei, Tang Naixin, Yang Jien,
     Wang Gang (Zheng Long 90).
POL: Michal Gliwa, Rafal Loda, Arkadiusz Rys, Lukasz Uszalewski, Piotr Kasperkiewicz,
     Grzegorz Goncerz, Adrian Stepien (Maciej Wilusz 81), Maciej Tomczyk, Tomasz Cywka,
     Dariusz Rucki, Pawel Kudyba.
Booked: Yu Dabao 50, Du Longchen 65, Liu Wei 72, Wang Gang 90 -
        Kasperkiewicz 40, Gliwa 60, Goncerz 68, Rys 76, Tomczyk 86.
Referee: Artyom Mokrousov RUS.
Dinamo. Att: 100.

For 5th place

Latvia  2-1  Lithuania
[Barsegjans 4, Laizans 29 - Gracholskis 64]
LVA: Maksims Uvarenko, Kirils Jelkins, Raivis Hscanovics, Vladislavs Gabovs,
     Olegs Laizans, Karens Barsegjans (Vitalijs Makejevs 66), Sergejs Misins,
     Dmitrijs Zolotarjovs (Maksims Tarasovs 86), Igors Kozlovs, Glebs Klimenko
     (Aleksandrs Solovjovs 46), Vitalijs Zils.
LTU: Laurynas Vertelis, Georgas Freidgeimas, Paulius Vaikasas, Dmitrijus Siskinas
     (Edmundas Dobilas 75), Vitalijus Virsilo, Povilas Leimonas (Justas Noreika 46),
     Marius Soblinskas, Rytis Leliuga, Marius Stonkus, Haroldas Gracholskis,
     Aleksandras Ivanovas (Nikolajus Misiukas 71; Marius Stanaitis 88).
Booked: Misins 71, Zolotarjovs 82, Zils - Leimonas 44.
Referee: Timur Arslanbekov RUS.
Dinamo. Att: 150.

For 3rd place

Belarus  1-0  Iran
[Kislyak 11 pen]
BLR: Pavel Shysheya, Ihar Hnatsyuk, Alyaksandr Martynovich, Yauhen Snapko, Pavel Lyutsko,
     Raman Volkau (Viktar Malashka 61; Andrei Bambeshka 83), Alyaksei Zaitsau
     (Alyaksandr Bucha 67), Anton Putsila, Syarhei Hihevich, Andrei Dashuk
     (Syarhei Chukhlei 57), Syarhei Kislyak.
IRN: Mohsen Frouzan Mesrdashti, Atabak Namazi, Mehdi Chamanara,
     Seyyed Ali Hosseini Prachan (Aref Sorkhe 82), Yashma Halilashti,
     Amir Hossein Aypakchi, Maysam Mohajer Navroudi, Peyman Yarali (Shahab Yanpi 31),
     Mehdad Povladi, Mustafa Chatrabgon, Imad Arianpur (Ali Amiri 56).
Booked: Bucha 77 - Yanpi 64.
Referee: Aleksei Reznikov RUS.
Dinamo. Att: 200.

For 1st place

RUSSIA  4-1  Ukraine
[Geperidze 8, Samsonov 13, Mironov 41, Lutsenko 50 - Chychykov 78]
RUS: Aleksei Solosin, Sergei Gorbunov, Maksim Kirsanov, Valeriy Safonov
     (Andrei Nagumanov 90), Yuriy Lebedev, Sergei Mironov, Oleg Samsonov, Makhach Gajiyev,
     Nikolai Bugmyrin (Anton Vorontsov 66), Yevgeniy Lutsenko, Irakli Geperidze.
UKR: Oleksandr Rybka (Oleh Chuvayev 46), Andriy Nazarenko, Irakli Tsikolia
     (Andriy Solovyov 56), Oleksiy Remezovskyi, Yevhen Pisotskyi, Vyacheslav Ivanov
     (Yuriy Cherpakov 68), Mykhailo Tsymbal (Vadym Olishchuk 16; Ruslan Zanevskyi 46),
     Oleksandr Koroyev, Pavlo Ksyonz (Yevhen Demydenko 65), Denys Skepskyi,
     Oleksiy Chychykov.
Booked: Samsonov 55, Mironov 80 - Olishchuk 33, Skepskyi 89.
Referee: Ildus Biglov RUS.
Dinamo. Att: 500.


Final Ranking:

1.Russia
2.Ukraine
3.Belarus
4.Iran
5.Latvia
6.Lithuania
7.China
8.Poland


Top Scorers:

1.Irakli Geperidze (Russia)        7
2.Pavlo Ksyonz (Ukraine)           4
3.Oleksiy Chychykov (Ukraine)      3
  Makhach Gajiyev (Russia)         3
  Haroldas Gracholskis (Lithuania) 3
  Syarhei Kislyak (Belarus)        3
  Yevgeniy Lutsenko (Russia)       3
  Oleg Samsonov (Russia)           3

2006

XVIII Valentin Granatkin Memorial [St.Petersburg, Jan 28 - Feb 5, 2006]

NB: The official web site of the tournament has been opened,
    (only Russian, though brief match reports are both in Russian and English).

NB: All matches played in "Peterburgskiy" Sport & Concert Complex.

2006 squad lists

Group A

Round 1 [Jan 28]

Russia     3-0  China
[Dzyuba 15, 24, Maslennikov 46]
RUS: Madilov (Sautin 75), Kuznetsov, Marakhovskiy (Sokolov 55), Gultyayev, Mironov (Smolnikov 68), Fomin
     (Podymov 61), Tikhonov, Andreyev (Pyatnikov 36), Ivanov, Dzyuba (Yarkhamov 71), Bazhev (Maslennikov 46).
CHN: Liu Dianzuo, Tang Jiashu, Li Haifeng (Zi Long 46), Bai Jiajun, Wang Jiayu (Ma Long 58), Wang Yunlong,
     Guo Yuantong (Zhang Hao 66), Wang Yongxin (Qin Pengwei 85), Gao Di (Hu Rentian 57), Du Wenyang, Deng Yi.
Booked: Bai Jiajun 51, Zi Long 52.
Referee: Vladislav Bezborodov (St.Petersburg).

Slovakia   2-0  Lithuania
[Denes 11, Duris 89]
SVK: Mundi, Tóth, Furman, Kuzma (Baran 46), Krajník, Katona, Denes (Duris 71), Marosi
     (Baranek 84), Zápotoka (Kurán 84), Lesko (Stepanovský 78), Rapcan (Jánosík 87).
LTU: Klimasauskas, Pankratjevas, Ratiukas (Pselenskis 68), Stempkovskis (Ukrinas 68), Giedraitis, Fridrikas,
     Vysniauskas, Satas (Zabarauskas 46), Papsys, Remeza (Komarovas 46), Krasnovskis (Stanevicius 81).
Booked: Kuzma 42 - Zabarauskas 72.
Referee: Denis Kozmin (St.Petersburg).

Round 2 [Jan 30]

Russia     6-0  Lithuania
[Fomin 24, Dzyuba 26, 58, Bazhev 37, 68, Andreyev 83 pen]
RUS: Madilov (Sautin 69), Gultyayev (Belov 67), Kuznetsov, Fomin (Pyatnikov 61), Mironov, Bazhev
     (Andreyev 71), Dzyuba (Maslennikov 59), Yarkhamov, Tikhonov (Smolnikov 74), Podymov, Ivanov (Sokolov 75).
LTU: Klimasauskas (Makarevicius 46), Pankratjevas, Ratiukas (Remeza 56), Fridrikas (Giedraitis 46), Komarovas
     (Satas 46), Vysniauskas (Stanevicius 63), Pselenskis, Ukrinas, Krasnovskis (Papsys 46), Zabarauskas, Migunovas.
Booked: Mironov 4, Podymov 90 - Vysniauskas 22, Pankratjevas 60, Papsys 89.
Referee: Yuriy Rubtsov (Moscow).

Slovakia   1-1  China
[Krajník 40 - Wang Yunlong 51]
SVK: Mundi, Tóth, Furman, Kuzma, Krajník, Kurán (Lesko 46), Katona
     (Stepanovský 46), Denes (Baran 46), Jánosík, Zápotoka (Marosi 74), Duris.
CHN: Liu Jin, Du Wenyang, Deng Yi, Tang Jiashu, Bai Jiajun, Wang Yunlong, Wang Jiayu (Gao Di 79),
     Ma Long (Qin Pengwei 87), Guo Yuantong (Zi Long 63; Hu Rentian 90), Li Haifeng, Wang Yongxin.
Booked: Krajník - Zi Long, Ma Long, Bai Jiajun, Wang Yongxin.
Referee: Vladimir Rogulev (Moscow).

Round 3 [Feb 1]

Russia     1-1  Slovakia
[Dzyuba 10 - Krajník 79. Missed PK: Fomin(RUS) 67]
RUS: Madilov, Gultyayev, Kuznetsov, Fomin, Mironov, Bazhev (Maslennikov 46), Dzyuba
     (Andreyev 46), Yarkhamov, Tikhonov (Pyatnikov 53), Podymov (Smolnikov 53), Ivanov.
SVK: Rozník, Tóth, Kuzma, Baranek, Katona (Zápotoka 46), Denes, Marosi
     (Duris 70), Jánosík (Krajník 74), Baran, Lesko (Stepanovský 56), Rapcan.
Booked: Tikhonov 51, Ivanov 64 - Kuzma 10, Lesko 42, Baran 57.
Sent off: Yarkhamov 81.
Referee: Aleksei Yeskov (Moscow).

China      4-0  Lithuania
[Gao Di 57, 71, Wang Yunlong 60 pen, Guo Yuantong 88]
CHN: Liu Dianzuo, Du Wenyang, Deng Yi, Tang Jiashu, Bai Jiajun, Wang Yunlong, Wang Jiayu,
     Gao Di (Zi Long 79), Ma Long, Li Haifeng, Wang Yongxin (Guo Yuantong 51).
LTU: Makarevicius, Pankratjevas (Ukrinas 76), Ratiukas (Remeza 43), Stempkovskis (Stanevicius 63), Frederiks,
     Vysniauskas, Satas (Komarovas 60), Pselenskis (Krasnovskis 44), Papsys, Giedraitis (Migunovas 68), Zabarauskas.
Booked: Bai Jiajun 21, Deng Yi 85 - Fridrikas 33, Stanevicius 78.
Referee: Denis Kozmin (St.Petersburg).

Table:

1.Russia      2  1  0  10- 1  7  Qualified
2.Slovakia    1  2  0   4- 2  5  Qualified
-------------------------------
3.China       1  1  1   5- 4  4
4.Lithuania   0  0  3   0-12  0


Group B

Round 1 [Jan 28]

Ukraine  3-2  Finland
[Luhachov 50, Pashayev 63, Rudyuk 73 - Ikävalko 8 pen, Emet 87]
UKR: Zahladko, Rodina, Demchenko, Kurylov, Honcharuk, Pashayev (Chapko 82; Zaichkovskyi 88),
     Luhachov, Pidnebennoi (Bidlovskyi 57), Morozyuk (Korotkiy 77), Nadtochiy, Rudyuk (Shevel 73).
FIN: Forsman, Turunen, Nikkilä, Salminen, Nikkari (Mäkinen 79), S.Tuomi (Emet 66),
     Gomez-Martilla (Törmänen 79), Kolehmainen, Ojala (Pajula 66), Ikävalko (Lomski 46), Bäckman.
Booked: Pashayev 13, Morozyuk 45 - Gomez 18, S.Tuomi 53, Ojala 75.
Referee: Aleksei Yeskov (Moscow).

Germany  1-0  Latvia
[Jewljuschkin 10]
GER: Männel, Schütz, Eberlein, Feisthammel, Höferth, Jewljuschkin, Ikeng
     (Wiesner 78), Ben-Hatira (Henel 59), Glockner (Walther 71), Nöthe, Sam.
LVA: Ikstens, Petrenko, Kazura, Kosmacovs, Gramovics (Tarasovs 52), Gailus,
     Cauna, Zulevs (Kamess 71), Solovjovs, Turkovs (Gauracs 46), Pihockis.
Booked: Glockner 56 - Solovjovs 60, Kosmacovs 75.
Referee: Sergei Karasyov (Moscow).

Round 2 [Jan 30]

Germany  5-1  Finland
[Jewljuschkin 10 pen, Ikeng 42, Ben-Hatira 54, 90, Bastians 81 - Bäckman 29]
GER: Sippel, Eberlein, Höferth (Sauter 60), Shwaab (Schütz 76), Wiesner, Jewljuschkin,
     Ikeng (Henel 60), Walther (Glockner 46), Bastians, Ben-Hatira, Nöthe (Sam 60).
FIN: J.Tuomi, Turunen (Nikkilä 70), Mäkinen, Sassila (Pajula 55), Bäckman, Emet,
     Lomski (S.Tuomi 70), Törmänen (Gomez-Martilla 55), Kolehmainen, Ojala, Nikkari.
Booked: Walther 27 - Gomez-Martilla 66.
Referee: Dmitriy Koloskov (Ufa).

Ukraine  0-2  Latvia
[Turkovs 31, Cauna 40 pen]
UKR: Nepohodov, Rodina, Bidnyi, Hoshkoderya, Honcharuk (Zaichkovskyi 81), Pashayev,
     Luhachov, Bidlovskyi (Morozyuk 51), Korotkiy (Pidnebennoi 75), Nadtochiy, Shevel.
LVA: Ikstens, Petrenko, Kazura, Kosmacovs, Gramovics (Solovjovs 37), Gailus, Cauna, Zulevs
     (Kolesnikovs 78), Turkovs (Zenkovs 59; Andrejevs 89), Gauracs (Kamess 79), Pihockis.
Booked: Korotkiy 20, Honcharuk 74 - Gramovics 34.
Referee: Mikhail Belov (Nizhniy Novgorod).

Round 3 [Feb 1]

Latvia   1-0  Finland
[Cauna 47]
LVA: Ikstens, Petrenko, Kazura, Kosmacovs, Gailus, Cauna, Zulevs, Solovjovs,
     Turkovs (Gramovics 81), Gauracs (Tarasovs 38; Kamess 65), Pihockis.
FIN: Forsman, Salminen, Nikkilä, Mäkinen, Sassila (Emet 78), Bäckman (Lomski 57),
     Ikävalko, Pajula, Ojala (Gomez-Martilla 57), Kolehmainen, Nikkari (Törmänen 57).
Booked: Nikkilä 41, Ikävalko 64.
Referee: Sergei Karasyov (Moscow).

Germany  1-2  Ukraine
[Sauter 71 - Rudyuk 13, 40]
GER: Männel, Henel (Ikeng 46), Eberlein, Feisthammel, Höferth, Sauter,
     Schütz, Schwaab, Ben-Hatira (Nöthe 46), Jewljuschkin, Glockner.
UKR: Zahladko, Kurylov (Bidnyi 60), Demchenko, Pashayev, Luhachov, Honcharuk,
     Hoshkoderya (Pidnebennoi 67), Morozyuk, Rodina, Nadtochiy, Rudyuk.
Booked: Glockner 41.
Referee: Vladislav Bezborodov (St.Petersburg).

Table:

1.Latvia    2  0  1  3-1  6  [1 0 1 2-1] Qualified
2.Germany   2  0  1  7-3  6  [1 0 1 2-2] Qualified
---------------------------
3.Ukraine   2  0  1  5-5  6  [1 0 1 2-3]
4.Finland   0  0  3  3-9  0


Semifinals [Feb 3]

For places 5-8

China   2-1 Finalnd
[Gao Di 26, 36 - Ikävalko 72]
CHN: Liu Dianzuo, Du Wenyang, Deng Yi, Tang Jiashu, Wang Yunlong, Gao Di (Hu Rentian 68),
     Ma Long (Qin Pengwei 77), Li Haifeng, Wang Yongxin, Guo Yuantong, Zi Long.
FIN: J.Tuomi, Salminen (Ojala 83), Turunen, Nikkilä (Nikkari 27), Emet, Ikävalko,
     Lomski, Törmänen, S.Tuomi (Bäckman 55), Gomez-Martilla, Pajula (Kolehmainen 46).
Booked: Du Wenyang 83.
Referee: Yuriy Rubtsov (Moscow).

Ukraine 4-0 Lithuania
[Rudyuk 49, Bidnyi 57, Luhachov 72, Nadtochiy 86]
UKR: Nepohodov, Demchenko, Bidnyi, Pashayev (Pidnebennoi 59), Luhachov, Morozyuk, Zaichkovskyi
     (Honcharuk 37), Hoshkoderya (Bidlovskyi 46), Rodina, Nadtochiy, Rudyuk (Shevel 62).
LTU: Makarevicius, Ratiukas (Vysniauskas 58), Stempkovskis, Giedraitis, Fridrikas (Pankratjevas 54), Komarovas
     (Stanevicius 70), Pselenskis (Remeza 80), Papsys, Krasnovskis, Zabarauskas (Satas 62), Migunovas (Ukrinas 81).
Booked: none.
Referee: Mikhail Belov (Nizhniy Novgorod).

For places 1-4

Russia  1-1 Germany       [pen 2-4]
[Podymov 90 - Ikeng 42]
[Shoot-out: Smolnikov 0-0, Henel 0-1, Gultyayev 0-1, Bastians 0-2,
            Pyatnikov 1-2, Eberlein 1-3, Mironov 2-3, Sam 2-4]
RUS: Madilov, Gultyayev, Sokolov (Maslennikov 59), Kuznetsov, Fomin (Pyatnikov 64),
     Mironov, Bazhev (Andreyev 73), Dzyuba, Tikhonov (Smolnikov 84), Podymov, Ivanov.
GER: Sippel, Ikeng, Eberlein, Bastians, Nöthe (Sam 90), Höferth, Ben-Hatira
     (Henel 88), Schütz, Shwaab, Jewljuschkin, Glockner (Walther 75).
Booked: Tikhonov 76 - Jewljuschkin 13, Eberlein 50, Sippel 90.
Sent off: Jewljuschkin.
Referee: Mikhail Semyonov (St.Petersburg).

Latvia  1-2 Slovakia
[Gauracs 43 - Marosi 17, Kuzma 82]
LVA: Ikstens, Petrenko, Kazura, Kosmacovs, Gailus, Cauna, Zulevs, Solovjovs, Turkovs
     (Andrejevs 84), Gauracs (Gramovics 70; Barbalis 88), Pihockis.
SVK: Rozník, Furman, Baranek (Tóth 46), Krajník, Kurán (Lesko 46), Katona, Denes
     (Baran 29), Marosi (Stepanovský 79), Zápotoka, Rapcan (Jánosík 63), Duris (Kuzma 46).
Booked: Cauna 61, Solovjovs 74.
Referee: Dmitriy Koloskov (Ufa).


Finals [Feb 5]

For 7th place

Lithuania 2-2 Finland   [pen 6-7]
[Satas 60, Komarovas 66 - Ikävalko 18, Giedraitis(L) 20 og]
[Shoot-out: Migunovas 1-0, Bäckman 1-1, Komarovas 2-1, Lomski 2-2, Zabarauskas 3-2, Gomez-Martilla 3-2, Krasnovskis 3-2, Emet 3-3,
            Stempkovskis 4-3, Mäkinen 4-4, Ratiukas 5-4, Nikkari 5-5, Satas 6-5, Salminen 6-6, Pankratjevas 6-6, Törmänen 7-6]
LTU: Klimasauskas, Pankratjevas, Stempkovskis, Vysniauskas (Zabarauskas 32), Satas, Pselenskis
     (Ratiukas 55), Giedraitis, Stanevicius (Komarovas 46), Papsys, Krasnovskis, Migunovas.
FIN: Forsman, Turunen, Mäkinen, Sassila (Salminen 59), Bäckman, Emet, Ikävalko
     (Lomski 59), Gomez-Martilla, Kolehmainen, Ojala (Törmänen 59), Nikkari.
Booked: Satas 54, Ratiukas 63 - Bäckman 86.
Referee: Vladimir Rogulev (Moscow).

For 5th place

Ukraine   1-0 China
[Rudyuk 66]
UKR: Zahladko, Demchenko, Pashayev, Luhachov, Honcharuk, Pidnebennoi,
     Morozyuk (Bidlosvkyi 60), Bidnyi, Rodina, Nadtochiy (Shevel 75), Rudyuk.
CHN: Liu Dianzuo, Du Wenyang, Deng Yi, Tang Jiashu, Bai Jiajun, Wang Yunlong, Wang Jiayu,
     Gao Di, Ma Long (Wan Yongxin 80), Guo Yuantong (Zi Long 75), Li Haifeng.
Booked: Honcharuk 6, Pashayev 25, Pidnebennoi 66 - Du Wenyang 5, Bai Jiajun 18.
Referee: Aleksei Yeskov (Moscow).

For 3rd place

Latvia    1-3 Russia
[Gauracs 45 - Dzyuba 28, 30, 61 pen]
LVA: Ikstens, Petrenko, Kazura, Kosmacovs, Gailus, Cauna, Zulevs,
     Solovjovs, Turkovs (Barbalis 83), Gauracs (Tarasovs 71), Pihockis.
RUS: Madilov, Gultyayev, Kuznetsov, Fomin (Pyatnikov 83), Mironov, Bazhev (Maslennikov 77),
     Dzyuba, Yarkhamov, Tikhonov (Smolnikov 90), Podymov (Andreyev 86), Ivanov (Sokolov 90).
Booked: Solovjovs 88 - Ivanov 50.
Referee: Sergei Karasyov (Moscow).

For 1st place

Slovakia  1-2 Germany
[Kuzma 64 - Bastians 19, Glockner 85]
SVK: Mundi, Tóth, Furman, Kuzma, Krajník (Rapcan 36), Katona (Marosi 46), Denes
     (Kurán 71), Jánosík, Zápotoka (Stepanovský 85), Baran (Baranek 61), Lesko (Duris 67).
GER: Männel, Feisthammel, Sauter, Schütz, Wiesner (Eberlein 88), Henel (Ben-Hatira 53),
     Ikeng, Walther (Shwaab 63), Bastians (Höferth 81), Nöthe, Sam (Glockner 75).
Booked: Stepanovský 87 - Höferth 88.
Referee: Vladislav Bezborodov (St.Petersburg).


Final Ranking:

1.Germany
2.Slovakia
3.Russia
4.Latvia
5.Ukraine
6.China
7.Finland
8.Lithuania


Top Scorers:

1.Artyom Dzyuba (Russia)  8
2.Ihor Rudyuk (Ukraine)   5
3.Gao Di (China)          4
4.Niko Ikävalko (Finland) 3

2006 squad lists

2007

XIX Valentin Granatkin Memorial [St.Petersburg, Jan 6-14, 2007]

NB: All matches played in "Peterburgskiy" Sport & Concert Complex.

2007 squad lists

Group A

Round 1 [Jan 6]

Latvia   0-1 Slovakia
[Šupák 72 pen]
LVA: Portnojs, Ševeļovs, Jegorovs (Kurakins 21), Šlampe, Osipovs, Priedēns, Kuzmickis (Mežs 76), 
     Lapkovskis (Valegžaņins 46), Gramovičs, Bogdaškins (Aizgrāvis 64), Golovins.
SVK: Chudý, Brašeň, Dobias, Kolár (Paulíny 81), Hanzel, Zubo (Vician 63), Serečin (Kentoš 70), 
     Šupák (Adamica 86), Karásek (Križan 63), Procházka (Schustrík 75), Jakubjak.
Booked: Lapkovskis 35 - Šupák 76.
Referee: Mikhail Semyonov (St.Petersburg).

Russia   1-1 Belgium
[Prudnikov 70 - van Damme 61] 
RUS: Karasevich, Stain, Morozov, Kaytov (Yudin 80), Gagloyev (Ionov 70), Zinovich (Bobrovskiy 46), 
     Prudnikov, Gorbatenko, Ryzhov (Marenich 46), Mochalin (Polivkov 87), Amirhanov (Fyodorov 66). 
BEL: Sadin, van Ruyskensvelde, Verstappen, Huyghebaert, Sutchuin, Cavallo (Saigal 87), 
     Kage, Wittesaele (van Damme 57), Moussa, Carcela-Gonzalez (Baes 52), Reuse. 
Booked: Amirhanov 62, Morozov 86, Fyodorov 90 - van Damme 66, Moussa 75, Verstappen 82, Baes 90.
Referee: Vladislav Bezborodov (St.Petersburg).

Round 2 [Jan 8]

Belgium  1-1 Latvia
[Kage 9 - Gramovičs 67]
BEL: van den Eynde, Pellegriti, van Ruyskensvelde, Kage (Sutchuin 67), Wittesaele (Cavallo 56), 
     Dildick, Gendarme, Saigal, Reuse, van Damme (Moussa 90), Baes (Carcela-Gonzalez 46).
LVA: Portnojs, Mežs (Lapkovskis 81), Šlampe, Ševeļovs, Gramovičs, Golovins, Priedēns (Kuzmickis 78), 
     Osipovs, Kurakins, Valegžaņins (Bogdaškin 55), Aizgrāvis (Polevojs 60).
Booked: none.
Referee: Vadim Manashirov (Maykop).

Russia   2-0 Slovakia
[Prudnikov 13, Ionov 57]
RUS: Abakumov, Stain, Morozov, Kaytov, Gagloyev (Amirhanov 46), Marenich (Bobrovskiy 59), Prudnikov 
     (Polivkov 71), Gorbatenko (Ryzhov 76), Mochalin (Zinovich 82), Yudin, Fyodorov (Ionov 46).
SVK: Chudý, Paulíny, Dobias (Adamica 71), Kolár (Vician 46), Hanzel, Zubo (Serečin 59), Šupák 
     (Schustrík 46), Križan (Brašeň 76), Karásek, Procházka (Kentoš 41), Jakubjak.
Booked: Fyodorov 9, Mochalin 11 - Šupák 32, Kentoš 41.
Referee: Sergei Kuznetsov (Moscow Region).

Round 3 [Jan 10]

Slovakia 2-0 Belgium
[Serečin 62, Šupák 90+2 pen]
SVK: Chudý, Brašeň (Karásek 90), Dobias, Kolár (Kentoš 78), Hanzel, Zubo (Serečin 58), Šupák, 
     Križan, Procházka (Vician 90), Jakubjak (Adamica 90), Schustrík (Paulíny 89).
BEL: Sadin, Pellegriti (Baes 90), van Ruyskensvelde (Reuse 90), Verstappen, Huyghebaert (Gendarme 90), 
     Sutchuin, Cavallo, Kage, Wittesaele (van Damme 62), Moussa (Carcela-Gonzalez 69), Dildick.
Booked: Brašeň 67 - Pellegriti 81, Kage 69.
Referee: Vasiliy Kazartsev (St.Petersburg).

Russia   4-1 Latvia
[Prudnikov 45, Ryzhov 53, 61, Polivkov 79 - Osipovs 63]
RUS: Karasevich, Amirhanov, Kaytov, Morozov (Gorbatenko 64), Fyodorov (Yudin 32), Gagloyev 
     (Marenich 46), Mochalin (Bobrovskiy 66), Zinovich, Ionov, Prudnikov (Polivkov 56), Ryzhov.
LVA: Portnojs, Šlampe (Kuzmickis 35), Mežs, Ševeļovs, Kurakins, Gramovičs, Golovins (Polevojs 46), 
     Aizgrāvis, Osipovs (Jegorovs 75), Priedēns (Rode 68), Valegžaņins (Bogdaškin 46).
Booked: Amirhanov 36 - Aizgrāvis 42, Mežs 81.
Referee: Vyacheslav Popov (Yekaterinburg).

Final Table:

1.Russia    2  1  0  7-2  7
2.Slovakia  2  0  1  3-2  6
---------------------------
3.Belgium   0  2  1  2-4  2
4.Latvia    0  1  2  2-6  1


Group B

Round 1 [Jan 6]

Ukraine 8-1 Finland
[Voronchenko 25, 34, Zozulya 52, Pshenychnyi 55, Prykhodko 62, Kovalyov 71, 75, Kravets 81 pen - Pukki 43]
UKR: Kychak (Odolskyi 70), Dovhyi (Sahaidak 32), Butenin, Pinchuk, Haidash (Pshenychnyi 46), Voronchenko 
     (Konshyn 61), Lebed (Zozulya 46), Martynyuk (Mishchenko 46), Bilyi (Kravets 46), Kovalyov, Prykhodko. 
FIN: Tuomi, Mattila, Heikkilä, Nikkilä, Mäkinen (Ahola 26), Törmänen, Roschier (Pennanen 46), 
     Pukki (Lindberg 82), Pelvas, Turpeenniemi (Lepola 46), Saarinen. 
Booked: Nikkilä 27.
Referee: Dmitriy Bereznev (Rostov-na-Donu).

Turkey  1-2 Belarus
[Şentürk 4 - Yuzvovich 52, 72] 
TUR: Günok, Arslan, Şanlı, Türkeri, İ.Cihan, Aksoy (R.S.Cihan 80), Çelik 
     (Aydaş 46), Şentürk, Getbay (Erdoğan 46), Yarkın, Ekinci (Arı 58). 
BEL: Hamelko, Yurchanka, Tahil, Shmatko, Vitus, Kazlou (Fedaseyeu 75), Hrechyshka (Hayeu 63), 
     Kurlovich (Bubnau 50), Zubovich (Matveyanka 59), Radzevich (Trachynski 80), Yuzvovich.
Booked: İ.Cihan 17, Ekinci 40 - Vitus 67, Tahil 69, Trachynski 88.
Referee: Vyacheslav Popov (Yekaterinburg).

Round 2 [Jan 8]

Ukraine 0-0 Belarus
UKR: Odolskyi, Butenin, Pinchuk, Voronchenko (Konshyn 64), Kravets, Zozulya, Sahaidak, 
     Kovalyov, Prykhodko, Pshenychnyi (Mishchenko 46), Martynyuk (Bilyi 46).
BLR: Hamelko, Yurchanka, Hayeu, Shmatko, Vitus (Fedaseyeu 66), Kazlou (Matveyanka 46), Hrechyshka, 
     Kurlovich (Bubnau 55), Zubovich (Varankou 55; Trachynski 71), Radzevich (Tahil 60), Yuzvovich.
Booked: Butenin 6 - Kazlou 23, Hayeu 36, Kravets 88.
Referee: Vladislav Nazarov (Stavropol).

Finland 0-3 Turkey
[Yarkın 11, Şentürk 13, Aksoy 70]
TUR: Kaplan, İ.Cihan, Şanlı, Aksoy (Getbay 81), Çelik, Şentürk (Aydaş 71), Yarkın 
     (Erdoğan 81), Ekinci (Arı 56), Arslan (Haliloğlu 78), R.S.Cihan, Türkeri.
FIN: Hradecky, Mattila, Nikkilä, Mäkinen, Lepola (Pukki 70), Törmänen, Pelvas, 
     Vuorinen, Lindberg (Saarinen 70), Ahola (Turpeenniemi 46), Pennanen.
Booked: Şanlı, Yarkın.
Referee: Anton Kobzev (Moscow).

Round 3 [Jan 10]

Belarus 3-2 Finland
[Yuzvovich 15, Bubnau 43, Radzevich 56 - Lepola 27, Pukki 32]
BLR: Hamelko, Yurchanka (Tahil 80), Hayeu, Fedaseyeu, Radzevich (Zubovich 59), Hrechyshka, 
     Vitus, Bubnau (Matveyanka 90), Kurlovich (Trachynski 86), Yuzvovich, Shmatko.
FIN: Tuomi, Heikkilä, Mäkinen, Lepola (Pennanen 82), Roschier (Riski 67), Pukki, Turpeenniemi 
     (Törmänen 65), Vuorinen, Lindberg (Mattila 46), Ahola (Nikkilä 77), Saarinen (Pelvas 65).
Booked: Bubnov 85 - Mäkinen 66, Ahola 69.
Sent off: Yuzvovich 41 (deliberate elbowing).
Referee: Denis Rumyantsev (Pskov).

Ukraine 1-2 Turkey
[Kravets 82 - Şentürk 15, 25]
UKR: Odolskyi (Kychak 46), Butenin, Pinchuk, Voronchenko, Haidash (Pshenychnyi 46), Mishchenko, 
     Zozulya (Lebed 65), Prykhodko, Konshyn (Martynyuk 46), Bilyi (Kravets 46), Kovalyov.
TUR: Kaplan, Şimşek, İ.Cihan, Şanlı, Aksoy, Arı (Ekinci 89), Şentürk (Aydaş 38), 
     Yarkın (Erdoğan 82), R.S.Cihan, Arslan, Türkeri (Çelik 28; Getbay 73).
Booked: Mishchenko 32, Lebed 90 - Şanlı 43, Ekinci 90.
Referee: Denis Kozmin (St.Petersburg).

Final Table:

1.Belarus  2  1  0  5- 3  7
2.Turkey   2  0  1  6- 3  6
---------------------------
3.Ukraine  1  1  1  9- 3  4
4.Finland  0  0  3  3-14  0


Semifinals [Jan 12]

Places 5-8

Belgium 3-0 Finland
[Baes 13, Moussa 47, Reuse 78]
BEL: van den Eynde, Verstappen, Sutchuin, Kage (Pellegriti 75), Moussa, 
     Carcela-Gonzalez, Gendarme, Saigal, Reuse, van Damme, Baes.
FIN: Hradecky, Mattila (Saarinen 75), Heikkilä, Nikkilä, Mäkinen (Ahola 85), Lepola 
     (Turpeenniemi 68), Roschier (Lindberg 87), Riski, Pukki, Pelvas (Pennanen 72), Vuorinen.
Booked: Verstappen 23.
Referee: Dmitriy Bereznev (Rostov-na-Donu).

Ukraine 5-0 Latvia
[Bilyi 3, Sahaidak 36, Mishchenko 42, Zozulya 81, Kravets 90+2]
UKR: Kychak, Pinchuk (Butenin 46), Konshyn, Kovalyov, Sahaidak, Prykhodko (Kravets 46), 
     Martynyuk, Bilyi (Zozulya 46), Lebed, Mishchenko, Haidash (Voronchenko 63).
LVA: Vaičulis, Mežs, Ševeļovs, Osipovs, Gramovičs (Rode 46), Priedēns (Kuzmickis 55), 
     Kurakins, Lapkovskis (Polevojs 46), Bogdaškins, Aizgrāvis, Golovins.
Booked: Golovins 22, Gramovičs 28.
Referee: Vladislav Nazarov (Stavropol).

Places 1-4

Belarus 0-0 Slovakia   [pen 4-3]
[Penalty shoot-out: 1-0 Fedaseyeu, 1-0 Šupák (wide), 2-0 Hayeu, 2-0 Hanzel (save), 2-0 Zubovich (wide), 2-1 Procházka, 
 2-1 Radzevich (save), 2-2 Serečin, 3-2 Shmatko, 3-3 Vician, 4-3 Matveyanka, 4-3 Križan (wide)]
BLR: Hamelko, Yurchanka, Tahil, Shmatko, Vitus, Kazlou (Fedaseyeu 66), Hrechyshka 
     (Matveyanka 75), Kurlovich (Trachynski 86), Radzevich, Bubnau, Zubovich.
SVK: Chudý, Brašeň (Karásek 29), Dobias, Kolár (Kentoš 46), Hanzel, Zubo (Vician 85), 
     Šupák, Križan, Procházka, Jakubjak (Adamica 46), Schustrík (Serečin 64).
Booked: Zubo 80.
Referee: Vadim Manashirov (Maykop).

Russia  0-0 Turkey   [pen 2-4]
[Missed PK: Prudnikov(RUS) 33]
[Penalty shoot-out: 0-0 Getbay (save), 1-0 Gagloyev, 1-1 Arslan, 1-1 Mochalin (save), 
 1-2 Aksoy, 2-2 Kaytov, 2-3 Arı, 2-3 Polivkov (save), 2-4 Yarkın]
RUS: Abakumov, Stain, Kaytov, Morozov, Yudin, Ionov (Amirhanov 66), Gagloyev, 
     Mochalin, Gorbatenko (Polivkov 71), Ryzhov (Marenich 57), Prudnikov.
ÒUR: Kaplan, Şimşek (Getbay 89), İ.Cihan, Şanlı, Aksoy, Arı, 
     Şentürk (Aydaş 85), Yarkın, R.S.Cihan, Arslan, Haliloğlu. 
Booked: Gagloyev 42 - Aksoy 24, Şentürk 43, Arı 90.
Referee: Denis Rumyantsev (Pskov).


Finals [Jan 14]

For 7th place

Finland  4-1 Latvia
[Roschier 8, Pelvas 20, Riski 72, Mattila 82 pen - Golovins 57 pen]
FIN: Hradecky, Mattila, Mäkinen, Lepola, Roschier, Riski, Pelvas 
     (Heikkilä 71), Turpeenniemi, Lindberg (Pukki 46), Ahola, Saarinen.
LVA: Vaičulis, Rode (Kuzmickis 25), Ševeļovs, Mežs (Polevojs 46), Osipovs, Gramovičs, 
     Golovins, Bogdaškins, Aizgrāvis, Priedēns (Jegorovs 88), Kurakins.
Booked: Riski 30, Saarinen 70 - Bogdaškins 7.
Referee: Denis Kozmin (St.Petersburg).

For 5th place

Belgium  1-4 Ukraine
[van Damme 90 - Voronchenko 11, Pshenychnyi 46, Haidash 80, Mishchenko 83]
BEL: van den Eynde, Pellegriti, van Ruyskensvelde, Huyghebaert (Saigal 83), Cavallo, Kage (Moussa 71), Wittesaele 
     (van Damme 54), Dildick (Verstappen 90), Gendarme, Reuse (Sutchuin 46), Baes (Carcela-Gonzalez 32).
UKR: Kychak, Pinchuk (Bilyi 70), Kovalyov, Butenin, Sahaidak, Prykhodko, Voronchenko (Konshyn 81), 
     Zozulya (Mishchenko 58), Kravets, Pshenychnyi (Haidash 75), Martynyuk.
Booked: Mishchenko 83.
Referee: Vasiliy Kazartsev (St.Petersburg).

For 3rd place

Slovakia 1-2 Russia
[Kentoš 75 - Polivkov 58, Prudnikov 60]
SVK: Chudý, Paulíny (Šupák 37), Brašeň (Karásek 68), Dobias (Adamica 82), Kolár, Hanzel, 
     Zubo (Serečin 66), Križan, Procházka (Vician 75), Jakubjak, Schustrík (Kentoš 27).
RUS: Karasevich, Morozov, Kaytov, Gagloyev (Marenich 46), Prudnikov (Zinovich 72), Gorbatenko, 
     Ryzhov (Polivkov 53), Mochalin (Bobrovskiy 64), Ionov (Fyodorov 66), Yudin, Amirhanov.
Booked: none.
Referee: Sergei Kuznetsov (Moscow Region).

Final

Belarus  1-0 Turkey
[Zubovich 75]
BLR: Hamelko, Yurchanka, Hayeu (Tahil 27), Shmatko, Vitus, Kazlou (Matveyanka 54), Hrechyshka 
     (Fedaseyeu 19), Kurlovich, Radzevich, Bubnau (Trachynski 84), Varankou (Zubovich 49).
TUR: Kaplan, Şimşek (Erdoğan 89), İ.Cihan (Ekinci 79), Şanlı, Aksoy, Arı, 
     Şentürk, Yarkın (Aydaş 87), R.S.Cihan (Getbay 77), Arslan, Haliloğlu.
Booked: Bubnau 42, Radzevich 85, Hrechyshka 89 - R.S.Cihan 31, Yarkın 38, Şimşek 58, İ.Cihan 81, Aydaş 89, Getbay 90+1.
Referee: Mikhail Semyonov (St.Petersburg).


Final Ranking:

1.Belarus
2.Turkey
3.Russia
4.Slovakia
5.Ukraine
6.Belgium
7.Finland
8.Latvia


Top Scorers:

1.Aleksei Prudnikov (Russia)  4
  Erhan Şentürk (Turkey)      4
3.Artyom Kravets (Ukraine)    3
  Vadym Voronchenko (Ukraine) 3
  Dzmitry Yuzvovich (Belarus) 3

2007 squad lists

2008

XX Valentin Granatkin Memorial [St.Petersburg, Jan 5-13, 2008]

NB: All matches played in "Peterburgskiy" Sport & Concert Complex.

2008 squad lists

Group A

Round 1 [Jan 5]

Finland  1-4 Belarus
[Alonen 32 - Mrynski 39, Nissinen(F) 45 og, Kandratsyeu 70, Ivanou 80]
FIN: Reponen, Götzl, Heikkilä, Mäntylä, Kinnunen, Sumusalo (Mäkilä 75), Rasimus, Schüller 
     (Lähde 46), Alonen (Nissinen 67), Lepola (Forsell 67), Markkula (Ingves 46).
BLR: Dzechko, Palitsevich (Rakhmanau 76), Halaunitski, Skshinetski (Haurylovich 83), Kandratsyeu, Yasinski, 
     Salavei (Lyavitski 46), Baha, Rushnitski (Ivanou 67), Barsukou (Kharytanovich 75), Mrynski (Khlebasolau 57).
Booked: Kinnunen 10, Ingves 78 - Halaunitski 30, Baha 41.
Referee: Vyacheslav Kharlamov (Moscow).

Russia   2-0 Slovakia
[Dzagoyev 19, Dmitriyev 73]
RUS: Shumailov (Filtsov 90), Vorobyov (Chekmaryov 80), Shumskikh, Perepelyukov, Burlak, Vavilchenkov, Grigoryev 
     (Kukharchuk 61), Voinov (Gigolayev 56), Pomerko (Yevseyev 80), Dzagoyev (Dmitriyev 70), Maslov (Smolov 62).
SVK: Rondoš, Riečičiar, Kopča (Božoň 80), Štefánik, Čonka, Valenta (Nagy 59), 
     Kolčák (Vlasko 59), Bučák, Gál-Andrezly (Gajdoš 78), Ľupták, Jakubek.
Booked: Chekmaryov 82 - Gál-Andrezly 38, Čonka 56, Gajdoš 80.
Sent off: Čonka 88 (second booking).
Referee: Yevgeniy Turbin (Moscow).

Round 2 [Jan 7]

Slovakia 3-1 Finland
[Guldan 1, Jakubek 21, Ľupták 37 - Ingves 72]
SVK: Polaček, Riečičiar, Kopča, Božoň, Gajdoš, Nagy (Bučák 90), Boháček, 
     Vlasko, Ľupták (Kolčák 60), Guldan (Štefánik 52), Jakubek (Valenta 80).
FIN: Karike, Götzl, Nissinen (Kinnunen 46), Heikkilä, Mäkilä, Mäntylä, Sumusalo 
     (Markkula 63), Rasimus (Schüller 46), Lähde (Pennanen 46), Ingves, Lepola (Forsell 63).
Booked: Gajdoš 26, Vlasko 45, Jakubek 54, Kopča 76, Mäkilä 78 - Kinnunen 54, Schüller 72.
Sent off: Gajdoš 36 (second booking).
Referee: Aleksandr Yegorov (Saransk).

Belarus  0-3 Russia
[Smolov 21, 57, Dzagoyev 48 pen]
BLR: Dzechko (Vaitsekhovich 88), Palitsevich, Halaunitski (Ivanou 63), Skshinetski (Haurylovich 64), Kandratsyeu, Rakhmanau, 
     Yasinski (Rushnitski 46), Salavei (Lyavitski 46), Baha, Barsukou (Kharytanovich 46), Mrynski (Khlebasolau 58).
RUS: Shumailov (Filtsov 71), Vorobyov (Chekmaryov 78), Shumskikh (Yevseyev 66), Perepelyukov, Burlak, Vavilchenkov 
     (Dmitriyev 56), Grigoryev (Gigolayev 77), Voinov (Kukharchuk 73), Pomerko, Dzagoyev, Smolov (Maslov 59).
Booked: Skshinetski 23, Salavei 30.
Referee: Vladimir Kozmenko (Rostov-na-Donu).

Round 3 [Jan 9]

Belarus  2-0 Slovakia
[Mrynski 14, 50]
BLR: Vaitsekhovich, Palitsevich, Halaunitski, Skshinetski (Haurylovich 82), Kandratsyeu, Kharytanovich, Yasinski 
     (Lyavitski 80), Baha (Rakhmanau 85), Barsukou (Salavei 73), Mrynski (Rushnitski 50), Khlebasolau (Ivanou 69).
SVK: Rondoš, Riečičiar, Kopča (Kolčák 90), Božoň (Bučák 82), Čonka (Štefánik 57), 
     Ľupták, Boháček, Nagy, Gál-Andrezly (Jakubek 57), Vlasko, Guldan.
Booked: Palitsevich 42, Vaitsekhovich 48, Yasinski 66, Khlebasolau 68, Kharytanovich 78.
Referee: Yevgeniy Turbin (Moscow).

Russia   1-1 Finland
[Dmitriyev 88 - Kinnunen 50]
RUS: Shumailov (Filtsov 46), Vorobyov (Chekmaryov 57), Shumskikh, Perepelyukov, Burlak, Vavilchenkov (Gigolayev 46), 
     Grigoryev, Voinov (Dmitriyev 46), Pomerko (Yevseyev 76), Dzagoyev (Kukharchuk 46), Smolov (Maslov 68).
FIN: Reponen (Karike 46), Götzl, Nissinen, Heikkilä (Lepola 53), Mäkilä, Kinnunen (Ingves 60), 
     Sumusalo (Markkula 46), Rasimus (Pennanen 46), Forsell (Mäntylä 60), Schüller, Alonen (Lähde 88).
Booked: Grigoryev 15, Vavilchenkov 29, Dzagoyev 34, Gigolayev 49 - Götzl 5, Lepola 73.
Sent off: Grigoryev 31 (second booking).
Referee: Sergei Lapochkin (St.Petersburg).

Final Table:

1.Russia     2  1  0  6-1  7
2.Belarus    2  0  1  6-4  6
----------------------------
3.Slovakia   1  0  2  3-5  3
4.Finland    0  1  2  3-8  1


Group B

Round 1 [Jan 5]

Ukraine  0-0 Poland
UKR: Bazilevych, Stetsenko (Hordiychuk 68), Maksymenko, Nyemchaninov, Momot, Kushnirov, Karnoza, 
     Harmash (Hryshchenko 87), Vitsenets (Imerekov 83), Korkishko (Shevchuk 56), Kaverin.
POL: Witan, Rosiński, Baranowski, Woźniak, Hus, Zakrzewski, Klich (Tofil 66), Blacha 
     (Janik 46), Stulin (Kowalski 83), Surgota (Jaroń 60), Trznadel (Pawlak 75).
Booked: Baranowski 5, Blacha 45, Klich 63, Zakrzewski 68.
Referee: Vyacheslav Semyonov (Gatchina).

Belgium  0-1 Turkey
[Sümer 23]
BEL: Coppens, Daeseleire, Hustinx, Kocabaş, Simons (Dyck 56), Phiri, Kis, Zevne 
     (François 46), Maciel (Otte 74), de Pauw (Geurden 90), Cornet (Nzuzi 46).
TUR: Köse, Demirkol, Akça, Aziz, Taktak, Sümer (Dadan 86), Özcal, Sözen 
     (Kıskaç 52), Sav.Yılmaz, Eylik (Seferoğlu 71), Torun (Bağcı 72).
Booked: Kocabaş 24, Cornet 41, François 74, Kis 90 - Akça 5, Sümer 21, Köse 81, Sav.Yılmaz 88.
Sent off: Aziz 49.
Referee: Vasiliy Kazartsev (St.Petersburg).

Round 2 [Jan 7]

Poland   2-1 Turkey
[Trznadel 10, Zakrzewski 89 - Sümer 5]
POL: Witan, Rosiński, Baranowski, Woźniak, Hus, Zakrzewski, Klich (Kowalski 71), 
     Blacha (Pawlak 68; Jaroń 90), Stulin, Surgota (Janik 33; Tofil 90), Trznadel.
TUR: Ergün, Demirkol, Akça, Dadan (Parlak 39), Taktak, Sümer, 
     Özcal, Sözen, Sav.Yılmaz, Eylik, Torun (Bağcı 86).
Booked: Woźniak 42, Baranowski 44, Zakrzewski 45, Hus 65 - Sözen 45, Sümer 56, Torun 58, Sav.Yılmaz 61.
Sent off: Sav.Yılmaz 80, Sümer 87.
Referee: Yuriy Yermolov (Omsk).

Ukraine  0-1 Belgium
[Simons 90]
UKR: Bazilevych, Stetsenko, Petrov, Maksymenko, Momot, Vladov, Kushnirov (Hordiychuk 86), 
     Karnoza, Harmash (Hryshchenko 67), Vitsenets (Kaverin 58), Korkishko.
BEL: Moris, Hustinx, Kocabaş, Geurden, Ngombo, Phiri, Otte (de Pauw 46), Cornet 
     (Kis 59; Simons 89), Dyck (Zevne 54), François, Nzuzi (Daeseleire 73).
Booked: Maksymenko 23, Vladov 57, Korkishko 59, Stetsenko 82, Kaverin 90 - 
Geurden 21, Hustinx 35, François 37, Moris 40, Kis 60, Phiri 60.
Sent off: Vladov 89 - Hustinx 59.
Referee: Mikhail Vilkov (N.Novgorod).

Round 3 [Jan 9]

Belgium  3-1 Poland
[Maciel 42, Daeseleire 44, Kis 90 - Trznadel 73 pen]
BEL: Coppens, Daeseleire, Kocabaş, Simons, Geurden, Ngombo, Maciel (Otte 83), 
     de Pauw, Cornet (Kis 46), François (Zevne 61), Nzuzi (Phiri 75).
POL: Witan, Rosiński (Pawlak 72), Jankowski, Woźniak (Surgota 72), Hus, Klich 
     (Janik 55), Blacha, Stulin, Tofil (Zakrzewski 46), Jaroń (Baranowski 46), Trznadel.
Booked: Ngombo 7, Nzuzi 28, Daeseleire 33, Cornet 39, de Pauw 64, Phiri 86 - Stulin 6, Klich 35.
Sent off: Trznadel 90.
Referee: Aleksandr Yegorov (Saransk).

Turkey   1-3 Ukraine
[Bağcı 74 - Karnoza 48, Kaverin 60, Korkishko 73]
TUR: Köse, Demirkol, Akça, Aziz (Kıskaç 80), Taktak, Özcal, 
     Sözen, Seferoğlu (Bağcı 46), Parlak, Eylik, Torun.
UKR: Bazilevych, Stetsenko (Nyemchaninov 46), Petrov, Maksymenko, Momot, Kushnirov (Korkishko 46), 
     Hryshchenko (Hordiychuk 60), Karnoza, Harmash, Vitsenets (Imerekov 88), Kaverin.
Booked: Seferoğlu 20, Aziz 45, Torun 45 - Karnoza 54, Imerekov 89.
Referee: Vladimir Kozmenko (Rostov-na-Donu).

Final Table:

1.Belgium   2  0  1  4-2  6
2.Ukraine   1  1  1  3-2  4
---------------------------
3.Poland    1  1  1  3-4  4
4.Turkey    1  0  2  1-3  3


Semifinals [Jan 11]

Places 5-8

Slovakia 0-4 Turkey
[Torun 23, Bağcı 27, 89, Riečičiar(S) 51 og]
SVK: Polaček, Riečičiar (Čonka 55), Štefánik, Bučák, Gajdoš, Valenta (Nagy 65), 
     Boháček (Kolčák 73), Vlasko, Gál-Andrezly, Guldan, Jakubek (Ľupták 46).
TUR: Ergün, Akça, Dadan (Sav.Yılmaz 46), Kıskaç, Taktak (Demirkol 75), 
     Sümer (Sözen 75), Özcal, Parlak, Eylik, Bağcı, Torun (Seferoğlu 86).
Booked: Boháček 41, Gajdoš 84 - Akça 32, Dadan 35, Sav.Yılmaz 50.
Referee: Vyacheslav Kharlamov (Moscow).

Poland   2-1 Finland
[Stulin 32, Zakrzewski 60 - Alonen 85]
POL: Ćwiczak, Rosiński, Jankowski, Baranowski, Woźniak (Hus 85), Zakrzewski, 
     Blacha (Pawlak 90), Stulin, Surgota (Janik 65), Kowalski (Klich 73), Jaroń.
FIN: Karike, Götzl (Alonen 63), Nissinen (Kinnunen 46), Heikkilä, Mäkilä, Mäntylä, 
     Lähde (Rasimus 46), Pennanen, Ingves (Sumusalo 60), Lepola (Forsell 60), Markkula.
Booked: Heikkilä 88.
Referee: Vyacheslav Semyonov (Gatchina).

Places 1-4

Russia   2-0 Ukraine
[Kukharchuk 46, 76]
RUS: Shumailov, Vorobyov, Shumskikh, Perepelyukov, Burlak, Vavilchenkov (Dmitriyev 70), Voinov 
     (Gigolayev 88), Pomerko (Chekmaryov 90), Dzagoyev (Yevseyev 90), Kukharchuk (Maslov 77), Smolov.
UKR: Bazilevych, Petrov, Maksymenko, Momot, Nyemchaninov, Kushnirov (Kaverin 55), 
     vladov (Hryshchenko 86), Karnoza, Harmash, Vitsenets, Korkishko (Shevchuk 68).
Booked: Pomerko 63, Dmitriyev 71 - Vitsenets 34, Harmash 36.
Referee: Vladislav Bezborodov (St.Petersburg).

Belgium  0-1 Belarus
[Baha 38]
BEL: Moris, Daeseleire, Simons, Geurden (Kis 52), Hustinx, Ngombo, Phiri 
     (Cornet 75), Zevne (Otte 56), Dyck (Nzuzi 61), Maciel (François 82), de Pauw.
BLR: Vaitsekhovich, Skshinetski (Haurylovich 73), Halaunitski, Palitsevich, Kandratsyeu, Kharytanovich (Ivanou 90), 
     Baha, Yasinski (Rakhmanau 84), Barsukou (Salavei 64), Mrynski (Lyavitski 68), Khlebasolau (Rushnitski 53).
Booked: de Pauw 90 - Yasinski 53, Kharytanovich 75, Solovey 77, Rushnitski 83, Haurylovich 83.
Referee: Vasiliy Kazartsev (St.Petersburg).


Finals [Jan 13]

For 7th place

Slovakia 2-3 Finland
[Ľupták 49 pen, Guldan 85 - Pennanen 42, 60, 73]
SVK: Rondoš, Gajdoš, Kopča, Štefánik (Božoň 46), Čonka (Riečičiar 46; Bučák 78),
     Valenta, Boháček, Nagy (Gál-Andrezly 63), Ľupták, Vlasko, Guldan.
FIN: Reponen, Mäntylä, Mäkilä, Götzl, Kinnunen (Lähde 85), Forsell, Heikkilä (Schüller 60), 
     Pennanen (Nissinen 75), Sumusalo (Markkula 60), Alonen, Lepola (Rasimus 63).
Booked: Božoň 53, Boháček 79, Bučák 83 - Mäntylä 27, Sumusalo 37, Forsell 51.
Referee: Yuriy Yermolov (Omsk).

For 5th place

Turkey   3-1 Poland
[Bağcı 35, Eylik 44, Torun 65 - Jaroń 14]
TUR: Köse (Ergün 46), Demirkol, Akça, Kıskaç, Sümer (Seferoğlu 77), Özcal, 
     Sözen (Sav.Yılmaz 62), Parlak, Eylik, Bağcı, Torun (Taktak 85).
POL: Witan, Rosiński (Klich 46), Jankowski, Hus (Kowalski 89), Baranowski, Zakrzewski (Tofil 84), 
     Blacha (Pawlak 71), Stulin (Surgota 82), Trznadel, Woźniak (Janik 55), Jaroń.
Booked: Sözen  5, Akça 25 - Rosiński 42, Hus 69, Trznadel 87.
Sent off: Bağcı 35.
Referee: Mikhail Vilkov (N.Novgorod).

For 3rd place

Ukraine  4-1 Belgium
[Korkishko 32 pen, 61, Harmash 57, Kaverin 59 - Nzuzi 45]
UKR: Bazilevych, Kushnirov, Momot, Petrov, Maksymenko, Hryshchenko (Vladov 14), Harmash 
     (Imerekov 88), Vitsenets, Hordiychuk (Nyemchaninov 64), Kaverin (Shevchuk 83), Korkishko.
BEL: Coppens, Hustinx, Kocabaş, Ngombo (Daeseleire 61), Simons, Phiri, Maciel, 
     Otte (Zevne 42), Kis (Dyck 42), Cornet (de Pauw 46), Nzuzi (François 61).
Booked: Vladov 45, Momot 53 - Simons 40, de Pauw 47, Maciel 67, Phiri 69, Kocabaş 81.
Sent off: Vladov 63 (second booking).
Referee: Vladimir Kozmenko (Rostov-na-Donu).

Final

Russia   3-0 Belarus
[Smolov 26, 40, Grigoryev 48]
RUS: Shumailov (Filtsov 87), Vorobyov, Shumskikh, Perepelyukov, Burlak, Vavilchenkov (Chekmaryov 76), Grigoryev 
     (Kukharchuk 56), Voinov (Gigolayev 69), Pomerko (Dmitriyev 57), Dzagoyev (Yevseyev 85), Smolov (Maslov 63).
BLR: Vaitsekhovich, Skshinetski (Haurylovich 37), Halaunitski, Palitsevich, Kandratsyeu (Rakhmanau 74), Kharytanovich 
     (Lyavitski 53), Baha, Yasinski (Ivanou 55), Barsukou (Salavei 53), Mrynski, Khlebasolau (Rushnitski 46).
Booked: Pomerko 36, Maslov 74, Kukharchuk 80 - Mrynski 33, Baha 75, Haurylovich 83.
Referee: Yevgeniy Turbin (Moscow).


Final Ranking:

1.Russia
2.Belarus
3.Ukraine
4.Belgium
5.Turkey
6.Poland
7.Finland
8.Slovakia


Top Scorers:

1.İsa Bağcı (Turkey)           4
  Fyodor Smolov (Russia)       4
3.Dmytro Korkishko (Ukraine)   3
  Alyaksandr Mrynski (Belarus) 3
  Petteri Pennanen (Finland)   3

2008 squad lists

2009

XXI Valentin Granatkin Memorial [St.Petersburg, Jan 5-11, 2009]

NB: All matches played in "Peterburgskiy" Sport & Concert Complex.

2009 squad lists

Group A

Round 1 [Jan 5]

Belarus    1-0 Azerbaijan
[Chudnouski 38]
BLR: Shcharbakou, Basenka, Lebedzeu, Palyakou, Holub (Zaleski 90), Zahvozdzin, Rabtsau, 
     Kuhan (Shydlouski 59), Chudnouski (Pinchuk 80), Yerchyk, Pyatrou (Vyarheichyk 87).
AZE: Ağayev, Yusifzadä, N.Mämmädov (V.Quliyev 46), Z.Quliyev, Rähimov, 
     Xälilov, Nurähmädov, Mustafayev, Quluzadä, İsmayılov, Eyyubov.
Booked: Rabtsau 69 - Mustafayev 51, Z.Quliyev 63, Xälilov 75, Nurähmädov 82.
Sent off: Rabtsau 72.
Referee: Vitaliy Meshkov (Dmitrov).
Att: 600.

Russia     2-2 Chile
[Piliyev 10, Poloz 56 - Contreras 68, Valenzuela 76]
RUS: Zaitsev, Ibragimgajiyev, Logashov, Potapov, Gapon, Petrakov, Alexanyan (Poloz 46), 
     Svezhov (Goshokov 32), Gatagov, Piliyev, Zabolotny (Matyash 74).
CHI: Rayo, Parra, Navarrete, Villaroel, Sepúlveda (Gárate 82), Ramírez, Fernández 
     (Ibarra 79), Valenzuela, Contreras (Aravena 86), Mora, Peña (Dittborn 45).
Booked: Logashov 67, Potapov 88 - Navarrete 20, Parra 27, Valenzuela 48, Fernández 68, Ramírez 84, Ibarra 87.
Referee: Sergei Kuznetsov (Krasnozavodsk).
Att: 700.

Round 2 [Jan 7]

Chile      1-0 Belarus
[Fernández 56]
CHI: Rayo, Parra, Navarrete, Villaroel, Sepúlveda, Ramírez, Fernández (Gárate 82),
     Valenzuela, Contreras (Ibarra 76; Aravena 90), Mora, Peña (Dittborn 46).
BLR: Dudar, Pinchuk, Lebedzeu, Palyakou, Zaleski (Basenka 84), Holub (Zahvozdzin 34), Kuhan, 
     Chudnouski (Shydlouski 65), Vyarheichyk, Yerchyk, Tsyutsyunnik (Pyatrou 46).
Booked: Ramírez 30, Peña 39 - Kuhan 36, Zaleski 49, Palyakou 90.
Sent off: Navarrete 49.
Referee: Yuriy Rubtsov (Moscow).
Att: 700.

Azerbaijan 0-2 Russia
[Gatagov 75, Poloz 90]
AZE: Ağayev, Yusifzadä, N.Mämmädov, Rähimov, Z.Quliyev, Xälilov, Nurähmädov 
     (F.Mämmädov 61), Mustafayev, Quluzadä, İsmayılov (Bayramov 26), Eyyubov.
RUS: Nigmatullin, Logashov, Potapov (Ibragimgajiyev 74), Belyayev, Gapon, Petrakov, Gatagov, 
     Piliyev (Poloz 80), Ornat (Alexanyan 46; Svezhov 73), Matyash (Goshokov 47), Zabolotny.
Booked: Bayramov 71 - Logashov 49.
Sent off: N.Mämmädov 22.
Referee: Vyacheslav Popov (Degtyarsk).
Att: 3,000.

Round 3 [Jan 9]

Chile      0-1 Azerbaijan
[Fernández(Chi) 39 og]
CHI: Rayo, Parra (Salgado 74), Villaroel, Sepúlveda, Ramírez, Fernández (Ibarra 76; 
     Peña 77), Valenzuela, Gárate (Guzmán 80), Dittborn, Contreras, Mora.
AZE: Ağayev, N.Mämmädov, Rähimov, Z.Quliyev, Bayramov, Xälilov (F.Mämmädov 87), Mustafayev,
     Quluzadä, İsmayılov, Eyyubov (Nurähmädov 87), Rähimzadä (V.Quliyev 89).
Booked: Quluzadä 22, Xälilov 67, Rähimov 69, İsmayılov 81.
Sent off: Quluzadä 85.
Referee: Vitaliy Meshkov (Dmitrov).
Att: 500.

Russia     6-0 Belarus
[Zabolotny 38, 41, Piliyev 44, Matyash 69, 77, 84]
RUS: Zaitsev, Logashov (Ibragimgajiyev 60), Potapov, Belyayev, Gapon, Petrakov (Poloz 46; Alexanyan 67), 
     Gatagov, Piliyev (Chernov 72), Svezhov, Goshokov (Ornat 63), Zabolotny (Matyash 58).
BLR: Shcharbakou, Basenka, Pinchuk (Zahvozdzin 46), Lebedzeu, Palyakou, Zaleski, Kuhan (Shydlouski 39), 
     Chudnouski, Rabtsau (Tsyutsyunnik 69), Pyatrou (Patotski 59), Yerchyk (Vyarheichyk 74).
Booked: Lebedzeu 13 - Shydlouski 65.
Referee: Dmitriy Bereznev (Rostov-na-Donu).
Att: 3,500.

Final Table:

1.Russia      2  1  0  10-2  7
2.Chile       1  1  1   3-3  4
3.Belarus     1  0  2   1-7  3  [1-0]
4.Azerbaijan  1  0  2   1-3  3  [0-1]


Group B

Round 1 [Jan 5]

Turkey  5-0 Latvia 
[Kuçik 22, 49, Çolak 41 pen, Ergen 73, Sultan 81]
[Missed penalty kick: Sultan 84]
TUR: Uçar, Çek, Yollu (Kaya 58), Eren, Şimşek (Karayer 76), Helvaci (Sultan 58), 
     Öztel, Çolak (Kalemci 83), Ergen, Albayrak, Kuçik (Uysal 58).
LVA: Raļkevičs, Daņilovs, Kļimovičs, Škoļņikovs, Murdasovs (Stols 67), Īkstens (Babuļs 61), 
     Ignatāns (Kokins 61), Zjuzins, Budilovs, Siņicins (Kļimovs 85), Cepurītis (Zotovs 82).
Booked: none.
Referee: Vyacheslav Popov (Degtyarsk).
Att: 500.

Belgium 0-3 Ukraine
[Karasyuk 32, Chaikovskyi 33 pen, Fedotov 87]
BEL: Santos-Pravos, Verbist (Cavanda 46; Smet 80), Durwael, Buyse (Dieu 61), N'Ganvala (van Eenoo 69), 
     de Bruyne, Angeli, Vandenheede, de Rechter, Ternest, Schifano (Cosemans 46).
UKR: Sytnykov, Polishchuk (Prylepov 79), Partsvania, Butko, Imerekov, Chaikovskyi (Pryima 59), Karasyuk 
     (Havrylenko 46), Kaskov (Fedotov 31), Hrechyshkin, Kartushov (Zhuk 46), Malin (Kozak 46). 
Booked: N'Ganvala 65 - Hrechyshkin 83, Sytnykov 85.
Referee: Dmitriy Bereznev (Rostov-na-Donu).
Att: 700.

Round 2 [Jan 7]

Latvia  0-2 Ukraine
[Škoļņikovs(Lva) 48 og, Kaskov 61 pen]
LVA: Raļkevičs, Daņilovs, Kļimovičs, Škoļņikovs, Murdasovs, Ignatāns (Siņicins 69), Zjuzins, 
     Zotovs (Babuļs 68), Budilovs (Īkstens 85), Kļimovs, Kokins (Cepurītis 69).
UKR: Levchenko, Polishchuk, Prylepov, Butko, Imerekov (Partsvania 46), Karasyuk, Pryima (Chaikovskyi 63), 
     Kaskov, Havrylenko (Hrechyshkin 46), Zhuk (Kartushov 46), Kozak (Malin 61). 
Booked: Budilovs 45, Cepurītis 71 - Partsvania 79.
Referee: German Kravchenko (Pskov).
Att: 300.

Turkey  3-0 Belgium
[Kuçik 41, Çolak 46, 57]
[Missed penalty kick: Smet 40]
TUR: Piliç, Kaya (Eren 46), Yollu, Bilici (Çek 60), Karayer (Şimşek 46), Helvaci 
     (Kalemci 67), Öztel, Uysal, Sultan (Çolak 46), Albayrak, Kuçik (Ergen 83).
BEL: Kerckhove, Cavanda, Dieu, Verbist, Smet (Angeli 68), Durwael (Cosemans 68), Vanderheyden, 
     Buyse (van Eenoo 56), N'Ganvala, de Bruyne (Schifano 56), Vandenheede.
Booked: Kaya 40.
Referee: Timur Arslanbekov (Moscow).
Att: 2,500.

Round 3 [Jan 9]

Belgium 4-1 Latvia
[Angeli 20, 77, van Eenoo 33, Ternest 84 - Kokins 44]
BEL: Santos-Pravos, Cavanda, Cosemans (Durwael 83), Dieu, Smet, Angeli, Buyse, 
     van Eenoo (Schifano 83), de Bruyne (Vandenheede 75), de Rechter, Ternest.
LVA: Raļkevičs, Daņilovs, Kļimovičs, Murdasovs, Stols (Dimčuks 84), Ignatāns (Īkstens 85),  
     Zjuzins, Siņicins (Kļimovs 46), Budilovs (Zotovs 81), Cepurītis, Kokins (Babuļs 81).
Booked: Cosemans 54 - Kļimovičs 35, Budilovs 64.
Referee: Yuriy Rubtsov (Moscow).
Att: 300.

Turkey  1-1 Ukraine
[Helvaci 4 - Butko 36]
TUR: Uçar, Çek, Yollu, Eren, Şimşek (Karayer 88), Helvaci (Kalemci 90), Öztel (Ergen 64), 
     Çolak (Kaya 75), Uysal, Albayrak (Bilici 81), Kuçik (Sultan 78).
UKR: Sytnykov, Polishchuk (Prylepov 83), Partsvania, Butko, Imerekov, Chaikovskyi (Pryima 79), Karasyuk, 
     Hrechyshkin (Zhuk 89), Kartushov (Fedotov 72), Kozak (Kaskov 65), Malin (Levchenko 61). 
Booked: Yollu 38, Çolak 53, Eren 61, Şimşek 67, Sultan 86, Kalemci 90 - Malin 38, Polishchuk 43, Imerekov 61, Kozak 65, Prylepov 85.
Sent off: Sytnykov 61.
Referee: Sergei Kuznetsov (Krasnozavodsk).
Att: 2,500.

Final Table:

1.Turkey    2  1  0  9-1  7  [1-1]
2.Ukraine   2  1  1  6-1  7  [1-1]
3.Belgium   1  0  2  4-7  3
4.Latvia    0  0  3  1-11 0


PLAY-OFFS [Jan 11]

For 7th place

Azerbaijan 2-0 Latvia
[Mustafayev 24, Eyyubov 71]
AZE: Ağayev, N.Mämmädov (V.Quliyev 70), Rähimov (F.Mämmädov 35), Z.Quliyev (Yusifzadä 86), Bayramov, 
     Xälilov, Mustafayev, İsmayılov, Nurähmädov (Seyfizadä 84), Eyyubov, Rähimzadä (Musazadä 87).
LVA: Raļkevičs (Sabirovs 90), Daņilovs, Kļimovičs, Škoļņikovs (Dimčuks 79), Murdasovs, Ignatāns (Īkstens 79),  
     Zjuzins, Budilovs (Siņicins 79), Kļimovs (Zotovs 90), Cepurītis (Babuļs 81), Kokins.
Booked: V.Quliyev - Kokins.
Referee: German Kravchenko (Pskov).
Att: 300.

For 5th place

Belarus    2-1 Belgium
[Tsyutsyunnik 51, Pyatrou 90 - de Rechter 74]
BLR: Dudar, Basenka, Pinchuk, Lebedzeu, Zaleski, Zahvozdzin (Palyakou 87), Chudnouski (Patotski 46), 
     Shydlouski (Kuhan 87), Rabtsau, Yerchyk, Tsyutsyunnik (Pyatrou 82).
BEL: Kerckhove, Cavanda (Cosemans 62), Dieu, Durwael, Verbist (de Rechter 55), Smet, Angeli 
     (Vanderheyden 81), Buyse, van Eenoo (Ternest 77), Schifano (de Bruyne 55), Vandenheede.
Booked: Shydlouski 56, Tsyutsyunnik 70.
Referee: Timur Arslanbekov (Moscow).
Att: 500.

For 3rd place

Chile      1-3 Ukraine
[Ramírez 88 - Karasyuk 25, Fedotov 28, Chaikovskyi 34 pen]
CHI: Rayo, Navarrete, Villaroel (Aravena 72), Salgado, Sepúlveda (Gárate 34), Ramírez, 
     Fernández (Guzmán 88), Valenzuela (Parra 89), Dittborn (Peña 79), Contreras, Mora.
UKR: Levchenko, Prylepov, Partsvania, Butko (Pryima 46), Imerekov, Chaikovskyi, Karasyuk (Havrylenko 46), 
     Kaskov (Kozak 40), Fedotov (Malin 61), Hrechyshkin, Kartushov (Zhuk 55). 
Booked: Fernández 36, Aravena 70, Dittborn 77, Salgado 78, Gárate 88 - Kozak 57, Prylepov 67, Imerekov 81.
Referee: Dmitriy Bereznev (Rostov-na-Donu).
Att: 3,500.

Final

Russia     3-0 Turkey
[Piliyev 11, 38, Gapon 68]
RUS: Nigmatullin, Logashov, Potapov, Belyayev, Gapon, Petrakov (Chernov 82), Gatagov (Ornat 89), Piliyev 
     (Ibragimgajiyev 78), Svezhov (Poloz 69), Goshokov (Alexanyan 86), Zabolotny (Matyash 61).
TUR: Uçar, Kaya (Bilici 87), Çek, Eren, Şimşek (Karayer 73), Helvaci (Kalemci 80), 
     Çolak (Öztel 35), Uysal, Ergen (Sultan 61), Albayrak (Yollu 70), Kuçik.
Booked: Gapon 22, Potapov 26, Petrakov 43, Gatagov 80 - Kuçik 67, Şimşek 72.
Sent off: Gapon 72.
Referee: Vyacheslav Popov (Degtyarsk).
Att: 6,000.


Final Ranking:

1.Russia
2.Turkey
3.Ukraine
4.Chile
5.Belarus
6.Belgium
7.Azerbaijan
8.Latvia


Top Scorers:

1.Nika Piliyev (Russia)      4
2.Emre Çolak (Turkey)        3
  Ali Kuçik (Turkey)         3
  Stanislav Matyash (Russia) 3

2009 squad lists

2010


XXII Valentin Granatkin Memorial [St.Petersburg, Jan 4-10, 2010]

NB: All matches played in "Peterburgskiy" Sport & Concert Complex.

2010 squad lists

Group A

Round 1 [Jan 4]

Uzbekistan 1-2 Belgium
[Muhiddinov 16 - de Jonghe 23, Clerbois 57]
UZB: Ribkin(C), Fayziyev (Hoshimov 86), Kozak, A'zamov (Egamberdiyev 46), Hoshimov (Krimets 84), 
     Mamajonov, Shoymonov, Abdullayev, Gapparov (Babayan 76), Muhiddinov, Shodiyorov (Abdurahmonov 46).
BEL: Sels, de Greef (Pietermaat 80), Vermijl, Santermans(C) (Çevik 46), Debock, de Jonghe, 
     Luckermans (Wantiez 68), Maes (Clerbois 46), Cuvelier, Baras, Vervaet (Vetokele 46).
Booked: Mamajonov 17, Shodiyorov 22, Shoymonov 39 - Santermans 15, Maes 39, Vermijl 45, Wantiez 74.
Referee: Vitaliy Rushakov (Arkhangelsk).
Att: 300.

Russia     0-0 Belarus
RUS: Plokhikh, Chezhia(C), Ryabov, Kuzmichov, Nikitinsky, Ozdoyev (Mahmudov 46), Kireyev (Petrov 79), 
     Yemelyanov, Bocharov (Kayumov 46), Ivanninkov (Shalayev 76), Garakoyev (Nurov 46).
BLR: Ihnatovich, Aliseika(C), Kavaleuski, Kruk, Anyukevich, Lyahchylin, Karp 
     (Murach 76), Yaulash, Saroka (Sihnevich 89), Buloichyk, Pukhau (Puhachou 55).
Booked: Yemelyanov 57 - Yaulash 3, Puhachou 59, Lyahchylin 64, Kavaleuski 82.
Referee: Igor Fedotov (Moscow).
Att: 3,500.

Round 2 [Jan 6]

Belarus    2-3 Uzbekistan
[Saroka 4, 55 - Gapparov 20, 74, Baxriddinov 66]
BLR: Ihnatovich, Aliseika(C), Kavaleuski, Kruk, Anyukevich, Lyahchylin (Karp 70), 
     Yaulash (Yadlouski 89), Saroka, Buloichyk, Pukhau (Bombel 80), Sihnevich.
UZB: Ribkin(C), Fayziyev, Kozak, A'zamov, Hoshimov, Mamajonov (Egamberdiyev 90), Shoymonov 
     (Krimets 46), Abdullayev, Baxritdinov, Gapparov, Muhiddinov (Abdurahmonov 87).
Booked: Kavaleuski 25 - A'zamov 40, Gapparov 54.
Referee: Viktor Budanov (Togliatti).
Att: 300.

Belgium    0-4 Russia
[Nurov 21, Ivannikov 70, 71, Mahmudov 75]
BEL: Defourny, Clerbois, Debock (de Jonghe 63), Pietermaat, Proesmans (Luckermans 63), Santermans(C) 
     (Vermijl 78), Cuvelier (Wantiez 46), Maes (de Greef 73), Çevik, Vervaet, Vetokele (Baras 46).
RUS: Plokhikh (Yershov 79), Chezhia(C), Ryabov, Kuzmichov (Bryzgalov 71), Nikitinsky, Kireyev (Petrov 73), 
     Yemelyanov (Ozdoyev 77), Shalayev (Mahmudov 46), Bocharov, Nurov (Garakoyev 29), Ivannikov.
Booked: Santermans 74, Baras 76 - Ryabov 35, Ivannikov 49.
Referee: Vitaliy Rushakov (Arkhangelsk).
Att: 3,000.

Round 3 [Jan 8]

Belgium    3-1 Belarus
[Clerbois 43, Çevik 72, Vetokele 90 - Yaulash 71]
BEL: Sels, Clerbois (de Greef 87), Debock, Proesmans, Santermans(C), Vermijl, Cuvelier 
     (Pietermaat 90), Maes (Luckermans 80), Baras, Çevik (de Jonghe 84), Vetokele.
BLR: Ihnatovich, Aliseika(C), Kavaleuski, Tsyvilka (Anyukevich 46), Kruk, Lyahchylin (Karp 63), 
     Yaulash (Yadlouski 81), Buloichyk, Pukhau, Sihnevich, Bombel (Puhachou 52).
Booked: Cuvelier 4, Clerbois 69 - Tsyvilka 32, Buloichyk 52.
Referee: Vasiliy Miroshnichenko (Rostov-na-Donu).
Att: 300.

Russia     4-1 Uzbekistan
[Bocharov 16, 32, Mahmudov 75, Kayumov 86 - Muhiddinov 19]
RUS: Plokhikh (Yershov 90), Bryzgalov, Chezhia(C), Kuzmichov, Nikitinsky, Ozdoyev (Kayumov 46), Kireyev 
     (Petrov 87), Yemelyanov (Ryabov 90), Bocharov (Shalayev 65), Ivanninkov, Garakoyev (Mahmudov 46).
UZB: Ribkin(C), Fayziyev, Kozak, A'zamov (Shodiyorov 74), Hoshimov (Abdurahmonov 57), Mamajonov 
     (Egamberdiyev 57), Krimets, Abdullayev (Babayan 88), Baxriddinov, Gapparov (Usmonov 67), Muhiddinov.
Booked: Yemelyanov 41, Ozdoyev 44 - Muhiddinov 16, Mamajonov 42, A'zamov 56.
Referee: Alexei Matyunin (Moscow).
Att: 4,000.

Final Table:

1.Russia      2  1  0  8-1  7
2.Belgium     2  0  1  5-6  6
3.Uzbekistan  1  0  2  5-8  3
4.Belarus     0  1  2  3-6  1


Group B

Round 1 [Jan 4]

Azerbaijan 1-1 Ukraine
[Abdulov 63 - Koval 18]
AZE: Popoviç, Qarayev, Quliyev, Qross (Yaqubzadä 17), Tağızadä, Seyidov(C), 
     Quluzadä, Abdulov, Abdullayev, İsgändärov, Eyyubov (Mämmädbäyli 46), 
UKR: Halchuk, Nasonov, Ryzhuk, Sukhotskyi, Ordets, Babenko, Noyok(C), Karavayev 
     (Ivanko 62), Ozarkiv (Prokypchuk 54), Koval, Zhychykov (Kurylenko 77).
Booked: Abdulov 63, Seyidov 90 - Ordets 38, Babenko 56, Ozarkiv 78.
Referee: Andrei Runov (St.Petersburg).
Att: 300.

Finland    1-2 Turkey
[Pastila 11 - Elitez 34, 84]
FIN: Sahlgren, Nieminen(C), Jenkinson (Wulff 86), Hoivala, Rexhepi, Engström (Laitinen 69), 
     Ahola, Mäkinen (Kauppi 59), Ahonen (Seferi 54), Väyrynen, Pastila (Böling 59).
TUR: Kıratlı, Alkan, Karakabak (Beyaz 53), Özmen, Şeker(C), Hürriyet, 
     Şahiner, Iravul, Dere (Öztuvan 73), Elitez, Sarı (Öztürk 79).
Booked: Seferi 72 - Dere 23, Özmen 34.
Sent off: Seferi 74.
Referee: Alexei Matyunin (Moscow).
Att: 1,500.

Round 2 [Jan 6]

Ukraine    1-0 Finland
[Babenko 21 pen]
UKR: Halchuk, Nasonov, Sukhotskyi (Ryzhuk 61), Ordets, Ilchysh, Babenko, 
     Noyok(C), Karavayev, Ozarkiv, Koval (Kurylenko 69), Zhychykov (Ivanko 46). 
FIN: Sahlgren, Jenkinson(C), Hoivala (Böling 76), Rexhepi, Takamäki, Wulff (Engström 56), 
     Kauppi, Laitinen (Ahola 72), Ahonen, Väyrynen, Pastila (Mäkinen 59).
Booked: Sukhotskyi 6, Koval 48, Ivanko 90 - Kauppi 20.
Referee: Vasiliy Miroshnichenko (Rostov-na-Donu).
Att: 300.

Turkey     2-1 Azerbaijan
[Dere 23, Elitez 56 - Abdullayev 90]
TUR: Kıratlı, Alkan (Hürriyet 89), Beyaz, Özmen, Şeker(C), Gülle, Şahiner, 
     Iravul (Öztuvan 61), Dere (Salmaz 77), Elitez, Öztürk (Sarı 68).
AZE: Popoviç, Qarayev, Quliyev, Tağızadä, Seyidov(C), Yaqubzadä, Quluzadä, Abatsiyev, 
     Abdulov (Ramazanov 70), Abdullayev, Mämmädbäyli (Eyyubov 46; Qross 83).
Booked: Alkan 21, Iravul 41, Özmen 77, Elitez 81 - Abdulov 10, Seyidov 31, Abdullayev 52, Yaqubzadä 54.
Sent off: Quliyev 81.
Referee: Denis Shpilyov (Belgorod).
Att: 2,500.

Round 3 [Jan 8]

Finland    1-1 Azerbaijan
[Mäkinen 46 - Seyidov 87]
FIN: Pyhäranta, Nieminen(C), Hoivala, Takamäki, Wulff, Ahola (Laitinen 70), Mäkinen 
     (Kauppi 55; Engström 76), Seferi, Ahonen, Böling (Pastila 55), Väyrynen.
AZE: Popoviç, Qarayev, Qross, Tağızadä, Seyidov(C), Yaqubzadä, Quluzadä, 
     Ramazanov, Abatsiyev, Abdulov (Yaqublu 64), Abdullayev (Eyyubov 80).
Booked: Böoling 39, Ahola 65, Engström 81, Hoivala 83 - Abatsiyev 45, Quluzadä 59, Tağızadä 49.
Referee: Andrei Runov (St.Petersburg).
Att: 300.

Ukraine    1-0 Turkey
[Noyok 79]
UKR: Halchuk, Ryzhuk, Sukhotskyi, Ordets, Ilchysh, Babenko, Noyok(C), 
     Karavayev (Zhychykov 22), Ozarkiv, Koval, Ivanko (Kurylenko 89).
TUR: Hacıoğlu, Alkan, Özmen, Şeker(C), Karakabak, Gülle, Şahiner 
     (Iravul 46), Dere, Öztuvan (Öztürk 71), Elitez, Sarı (Hürriyet 68).
Booked: Noyok 8, Ozarkiv 11, Sukhotskyi 53, Koval 83, Ordets 90 - Dere 10, Karakabak 23, Sarı 26, Gülle 90.
Sent off: Alkan 65, Özmen 90.
Referee: Igor Fedotov (Moscow).
Att: 1,500.

Final Table:

1.Ukraine     2  1  0  3-1  7
2.Turkey      2  0  1  4-3  6
3.Azerbaijan  0  2  1  3-4  2
4.Finland     0  1  2  2-4  1


PLAY-OFFS [Jan 10]

For 7th place

Belarus    3-2 Finland
[Bombel 25, 29, Yaulash 72 - Nieminen 68, Rexhepi 83]
BLR: Ihnatovich, Aliseika(C), Kavaleuski, Kruk, Anyukevich, Lyahchylin, Yaulash, 
     Buloichyk, Puhachou (Pukhau 66), Sihnevich (Yadlouski 90), Bombel.
FIN: Sahlgren, Nieminen(C), Jenkinson, Hoivala (Takamäki 46), Rexhepi, Ahola, Mäkinen 
     (Väyrynen 46), Seferi, Laitinen (Wulff 86), Ahonen (Böling 46), Pastila.
Booked: Anyukevich 38, Kruk 52 - Laitinen 66, Seferi 81, Rexhepi 86.
Referee: Viktor Budanov (Togliatti).
Att: 300.

For 5th place

Uzbekistan 1-1 Azerbaijan [pen 3-4]
[Mamajonov 6 - Abdulov 5]
UZB: Ribkin(C), Fayziyev, Kozak, Hoshimov (A'zamov 16), Mamajonov, Egamberdiyev, Abdullayev, 
     Baxriddinov, Abdurahmonov (Krimets 46), Muhiddinov, Shodiyorov (Gapparov 69).
AZE: Popoviç, Qarayev, Qross, Tağızadä (Yaqublu 52), Seyidov(C), 
     Yaqubzadä, Quluzadä, Ramazanov, Abatsiyev, Abdulov, Abdullayev.
Booked: Abdurahmonov 30, Egamberdiyev 66 - Abatsiyev 15, Seyidov 80.  
Sent off: Abatsiyev 66.
Referee: Denis Shpilyov (Belgorod).
Att: 500.

For 3rd place

Belgium    1-2 Turkey
[Vetokele 90 - Gülle 2 pen, 57]
BEL: Sels, de Greef, de Jonghe, Pietermaat (Vermijl 46), Proesmans (Maes 46), Santermans(C), 
     Luckermans (Clerbois 73), Wantiez, Çevik, Vetokele, Baras (Debock 68).
TUR: Kıratlı, Şeker(C), Karakabak, Hürriyet, Gülle, Dere, Iravul, 
     Sarı (Beyaz 81), Öztürk, Salmaz (Öztuvan 65), Elitez.
Booked: de Greef 2, Pietermaat 44 - Öztürk 21, Salmaz 61, Karakabak 90.
Sent off: Öztürk 28.
Referee: Alexei Matyunin (Moscow).
Att: 2,500.

Final

Russia     3-0 Ukraine
[Mahmudov 24, Kireyev 61, Ozdoyev 78]
RUS: Plokhikh (Yershov 85), Chezhia(C), Ryabov, Kuzmichov (Bryzgalov 86), Nikitinskiy, Kireyev (Petrov 87), 
     Yemelyanov, Bocharov (Shalayev 46), Nurov (Garakoyev 76), Ivanninkov (Kayumov 81), Mahmudov (Ozdoyev 66).
UKR: Halchuk, Ryzhuk, Sukhotskyi, Ordets, Ilchysh, Babenko, Noyok(C), Karavayev, 
     Ozarkiv (Prokypchuk 77), Koval (Kurylenko 84), Ivanko (Zhychykov 55).
Booked: Ryabov 21, Kuzmichov 80 - Koval 28, Ordets 53, Ozarkiv 68, Sukhotskyi 86, Zhychykov 89.
Referee: Vitaliy Rushakov (Arkhangelsk).
Att: 5,500.


Final Ranking:

1.Russia
2.Ukraine
3.Turkey
4.Belgium
5.Azerbaijan
6.Uzbekistan
7.Belarus
8.Finland


Top Scorers:

1.Recep Berk Elitez (Turkey)          3
  Emin Mahmudov (Russia)              3
3.Elnur Abdulov (Azerbaijan)          2
  Nikita Bocharov (Russia)            2
  Artur Bombel (Belarus)              2
  Laurent Clerbois (Belgium)          2
  Ayubxon Gapparov (Uzbekistan)       2
  Orhan Gülle (Turkey)           2
  Nikolai Ivannikov (Russia)          2
  Oyatulloxon Muhiddinov (Uzbekistan) 2
  Anton Saroka (Belarus)              2
  Igor Vetokele (Belgium)             2
  Vadzim Yaulash (Belarus)            2


Best Players:

MVP: Nikita Bocharov (Russia)
Best Goalkeeper: Matz Sels (Belgium)
Best Defender: Ivan Ordets (Ukraine)
Best Midfielder: Orhan Gülle (Turkey)
Best Forward: Nikolai Ivannikov (Russia)


2010 squad lists

2011

XXIII Valentin Granatkin Memorial [St.Petersburg, Jan 3-9, 2011]

NB: All matches played in "Peterburgskiy" Sport & Concert Complex.

2011 squad lists

Group A

Round 1 [Jan 3]

Italy   0-3 Latvia
[Šabala 14, Mickēvičs 63, 64]
ITA: Cragno, Conti, Akrapovic (Fornito 60), Rugani, Pasa(C), Luperini, Verre, Cianci 
     (Fochesato 53), Tassi, Maggio (Abbracciante 53), Monachello (Colombi 66).
LVA: Darģis, Ostrovskis, Parfjonovs (Vērdiņš 64), Šabala (Kārkliņš 84), Mukins (Loginovs 89),
     Barinovs, Savaļnieks (Stuglis 78), Giļničs(C), Reinis, Mickēvičs, Vardaņans.
Booked: Rugani 55 - Parfjonovs 25.
Sent off: Abbracciante 83.
Referee: Pavel Shadyhanov (Moscow).
Att: 300.

Russia  3-3 Finland
[Jalilov 29 pen, Kozlov 35, Ilyin 80 pen - Väyrynen 53, Alho 56, Paananen 67]
RUS: Isupov, Bezelyuk (Panfilov 46), Kozlov(C), Garayev, Omarov 
     (Sinyavskiy 72), Ilyin, Jalilov, Kalinskiy, Zuikov, Mamonov, Putsko.
FIN: Pennanen, Heimonen (Uronen 72), Latosaari, Nordström(C), Salonen, Alho, Seferi, Lam
     (Rannikko 90), Saksela (Karvonen 46), Paananen (Jokinen 85), Väyrynen (Hilska 71).
Booked: Nordström 28, Seferi 41, Salonen 45, Lam 79, Hilska 86.
Sent off: Seferi 78, Jokinen 90.
Referee: Vladimir Moskalyov (Voronezh).
Att: 3,000.

Round 2 [Jan 5]

Finland 3-0 Italy
[Väyrynen 22, Mäkelä 27, Salonen 84]
FIN: Kauppinen, Uronen, Latosaari (Lod 46), Nordström, Hatakka, Mäkelä, Karvonen, 
     Lam (Salonen 60), Alho (Rannikko 46), Väyrynen(C) (Hilska 70), Paananen.
ITA: Ricci, Conti, Fornito, Rugani, Fochesato (Piana 51), Pasa(C), Verre, 
     Emmanuello (Luperini 65), Tassi, Monachello (Maggio 60), Colombi (Cianci 84).
Booked: Lam 8, Uronen 71, Karvonen 71 - Emmanuello 32, Tassi 72.
Referee: Viktor Budanov (Togliatti).
Att: 1,000.

Latvia  0-6 Russia
[Kozlov 7, Sinyavskiy 12, Mamonov 23, Giļničs(L) 43 og, Jalilov 46, 57]
LVA: Darģis (Zabusovs 46), Ostrovskis, Parfjonovs, Mukins, Vērdiņš (Catlakšs 63), Šabala (Stuglis 69),
     Barinovs, Savaļnieks (Kārkliņš 54), Giļničs(C), Reinis (Jankovskis 59), Mickēvičs (Loginovs 63).
RUS: Isupov (Generalov 46), Vasilyev, Kozlov(C), Ilyin (Bezelyuk 67), Manyukov, Jalilov (Panfilov 62), 
     Sinyavskiy (Jioyev 61), Zhestkov, Kalinskiy (Putsko 65), Zuikov (Garayev 76), Mamonov.
Booked: None.
Referee: Sergei Ivanov (Rostov-na-Donu).
Att: 4,000.

Round 3 [Jan 7]

Finland 0-0 Latvia
FIN: Pennanen, Uronen, Nordström, Rannikko, Hatakka (Latosaari 88), Mäkelä(C), 
     Seferi, Paananen, Lod (Lam 62), Hilska (Väyrynen 62), Salonen (Karvonen 58).
LVA: Darģis, Ostrovskis, Parfjonovs (Catlakšs 71), Jankovskis, Mukins, Šabala (Kārkliņš 75),
     Barinovs, Savaļnieks (Stuglis 84), Giļničs(C), Reinis (Vērdiņš 46), Mickēvičs (Loginovs 58).
Booked: Nordström 23 - Giļničs 89.
Referee: Vitaliy Anisimov (Krasnodar).
Att: 500.

Russia  0-2 Italy
[Rugani 10, Luperini 49]
RUS: Isupov, Vasilyev (Jioyev 63), Kozlov(C), Ilyin, Manyukov, Jalilov, 
     Sinyavskiy, Zhestkov (Omarov 46), Kalinskiy, Zuikov, Mamonov.
ITA: Cragno, Conti (Fochesato 85), Piana, Cianci, Rugani, Verre(C), Fornito 
     (Pasa 61), Emmanuello, Luperini, Tassi (Monachello 84), Colombi (Maggio 69).
Booked: Jalilov 8, Manyukov 28, Kozlov 64, Mamonov 87, Sinyavskiy 87 - Colombi 22, Conti 25, Emmanuello 87, Verre 89.
Sent off: Manyukov 79.
Referee: Andrei Runov (St.Petersburg).
Att: 7,000.

Final Table:

1.Finland  1  2  0  6-3  5
2.Russia   1  1  1  9-5  4  [6-0]
3.Latvia   1  1  1  3-6  4  [0-6]
4.Italy    1  0  2  2-6  3


Group B

Round 1 [Jan 3]

Azerbaijan 1-1 Ukraine
[Novruzov 36 - Bokhashvili 31]
AZE: Äzizov, Qross (İbrahimov 76), Diniyev, Abbasov, Tağızadä(C), Abdullayev (İsayev 87), 
     Novruzov, Cäfärov (Räsulov 81), Tağıyev (Hümbätov 71), Bayramov, Umarov.
UKR: Volynets, Hlushytskyi, Balan, Bratkov, Tashchi (Polyulyakh 74), Vakulenko (Orlovskyi 67), 
     Bokhashvili (Kulach 69), Lukanyuk (Oliynyk 59), Yermachenko, Buyalskyi, Akubardia.
Booked: Cäfärov 73 - Hlushytskyi 8, Akubardia 28, Kulach 82.
Referee: Dmitriy Veselov (Moscow).
Att: 300.

China      1-2 Belarus
[Wu Xinghan 11 - Novik 9, 47]
CHN: Han Rongze, Mi Haolun (Shi Ke 81), Wu Ti(C) (Li Songyi 84), Pei Shuai, Yang Kuo (Feng Gang 74), Lin Chuangyi 
     (Jin Bo 56), Wang Tong, Wu Xinghan, Li Fang, Zhuang Jiajie (Yang Chaosheng 56), Chen Hao (Zhu Xiaojian 75).
BLR: Arkhipau, Dryhalyou, Vasileuski(C), Lapatko, Pushnyakou, Radushko (Minkou 72), Rajabau 
     (Shramchanka 81), Suvorau (Mikitsin 46), Novik (Yadeshka 61), Akhramenka, Rusak (Khadzyankou 56).
Booked: Rajabau 17.
Referee: Sergei Kostevich (Kursk).
Att: 1,500.

Round 2 [Jan 5]

Ukraine    0-2 China
[Chen Hao 45, Wu Xinghan 55]
UKR: Tkachenko, Hlushytskyi, Balan, Bratkov, Polyulyakh, Vakulenko (Orlovskyi 57), Bokhashvili 
     (Kulach 55), Lukanyuk (Tashchi 63), Yermachenko (Oliynyk 79), Buyalskyi, Sukhomlynov.
CHN: Han Rongze, Wang Tong(C), Shi Ke (Zhu Xiaojian 75), Wu Ti (Lin Chuangyi 89), Pei Shuai, Chen Hao, Wu Xinghan 
     (Jin Bo 81), Yang Kuo (Feng Gang 82), Li Fang, Yang Chaosheng (Zhuang Jiajie 85), Li Songyi (Mi Haolun 75).
Booked: Hlushytskyi 41, Oliynyk 82, Polyulyakh 89, Tashchi 90+ - Shi Ke 38.
Referee: Andrei Runov (St.Petersburg).
Att: 300.

Belarus    0-0 Azerbaijan
BLR: Arkhipau, Vasileuski(C), Lapatko, Pushnyakou (Shpak 89), Radushko, Rajabau, 
     Dryhalyou, Suvorau, Novik (Yadeshka 55), Rusak (Mikitsin 76), Minkou.
AZE: Äzizov, Bayramov, Diniyev, Abbasov, Tağızadä(C), Cäfärov, Tağıyev (Räsulov 46), 
     Qross, Novruzov (İbrahimov 74), Abdullayev (Bädälov 90), Umarov (Alxasov 84).
Booked: Minkou 38, Vasileuski 72 - Bayramov 36, Abbasov 37, Äzizov 89.
Referee: Vitaliy Anisimov (Krasnodar).
Att: 2,000.

Round 3 [Jan 7]

China      3-0 Azerbaijan
[Wu Ti 45 pen, Lin Chuangyi 55, Chen Hao 61]
CHN: Han Rongze, Wang Tong(C) (Feng Gang 80), Shi Ke, Wu Ti (Zhu Xiaojian 89), Pei Shuai, Chen Hao, Yang Kuo, 
     Yang Chaosheng (Zhuang Jiajie 85), Jin Bo (Wu Xinghan 55; Mi Haolun 77), Li Songyi, Lin Chuangyi (Li Fang 69).
AZE: Äzizov, Alxasov (Hümbätov 39), Diniyev, Abbasov, Bädälov (İbrahimov 58), Bayramov,
     Tağızadä(C), Qross, Cäfärov (Abdullayev 46), Novruzov (İsayev 68), Umarov.
Booked: Yang Chaosheng 15, Wang Tong 80, Zhu Xiaojian 89 - Bädälov 7, Novruzov 60.
Referee: Sergei Kostevich (Kursk).
Att: 500.

Ukraine    3-0 Belarus
[Buyalskyi 16, Tashchi 19, Lukanyuk 34. Missed PK: Yadeshka 43]
UKR: Volynets, Hlushytskyi, Chornomorets, Tashchi, Bokhashvili (Polyulyakh 46), Lukanyuk (Oliynyk 46), 
     Yermachenko (Vakulenko 72), Buyalskyi (Balan 46), Akubardia, Sukhomlynov, Orlovskyi.
BLR: Arkhipau, Lapatko (Suvorau 20), Pushnyakou, Radushko (Shramchanka 28), Rajabau, 
     Dryhalyou, Akhramenka, Yadeshka, Rusak (Shpak 46), Khadzyankou (Mikitsin 19), Minkou.
Booked: Volynets 43, Hlushytskyi 90 - Dryhalyou 7.
Referee: Sergei Ivanov (Rostov-na-Donu).
Att: 2,500.

Final Table:

1.China       2  0  1  6-2  6
2.Ukraine     1  1  1  4-3  4  [3-0]
3.Belarus     1  1  1  2-4  4  [0-3]
4.Azerbaijan  0  2  1  1-4  2


PLAY-OFFS [Jan 9]

For 7th place

Italy   2-2 Azerbaijan   [pen 3-5]
[Emmanuello 6, Verre 67 pen - Cäfärov 41, Qross 72]
ITA: Cragno (Ricci 70), Conti, Cianci (Fochesato 84), Piana, Rugani, Pasa(C) (Luperini 67), 
     Verre, Emmanuello, Abbracciante (Monachello 77), Tassi (Fornito 55), Colombi (Maggio 34).
AZE: Äzizov, Abbasov, Diniyev, Tağızadä(C), Novruzov (İbrahimov 77), 
     Tağıyev (Räsulov 88), Umarov, Cäfärov, Qross, Abdullayev, Bayramov.
Booked: Monachello 83 - Cäfärov 17, Abbasov 80.
Referee: Dmitriy Veselov (Moscow).
Att: 300.

For 5th place

Latvia  1-1 Belarus      [pen 3-4]
[Mukins 16 - Pushnyakou 67]
LVA: Darģis (Zabusovs 90), Ostrovskis, Parfjonovs (Vērdiņš 46), Jankovskis, Mukins, Barinovs, 
     Savaļnieks (Kārkliņš 84), Giļničs(C), Stuglis (Šabala 56), Mickēvičs, Vardaņans.
BLR: Arkhipau, Mikitsin, Lapatko, Pushnyakou, Rajabau(C), Dryhalyou, 
     Suvorau (Shpak 60), Akhramenka, Yadeshka, Shramchanka, Minkou.
Booked: Parfjonovs 26, Jankovskis 28, Vērdiņš 86 - Suvorau 31.
Referee: Vladimir Moskalyov (Voronezh).
Att: 1,000.

For 3rd place

Russia  1-3 Ukraine
[Kozlov 19 - Bokhashvili 53, Buyalskyi 56, 70]
RUS: Generalov, Kozlov(C), Kalinskiy, Zuikov, Mamonov, Jioyev, Panfilov 
     (Ilyin 59), Bezelyuk (Sinyavskiy 70), Garayev, Omarov, Putsko.
UKR: Tkachenko (Volynets 46), Chornomorets, Bratkov(C), Tashchi, Bokhashvili (Kulach 82), Lukanyuk (Polyulyakh 84), 
     Yermachenko (Oliynyk 90), Buyalskyi (Vakulenko 89), Akubardia, Sukhomlynov (Balan 46), Orlovskyi.
Booked: Omarov 60, Zuikov 89.
Referee: Sergei Ivanov (Rostov-na-Donu).
Att: 4,500.

Final

Finland 2-0 China
[Paananen 84, 88]
FIN: Pennanen, Uronen (Seferi 65), Nordström, Hatakka, Jokinen (Salonen 81), Latosaari, 
     Paananen, Lam(C) (Mäkelä 65), Karvonen, Heimonen, Väyrynen (Hilska 90).
CHN: Han Rongze, Wang Tong(C) (Yang Chaosheng 77), Pei Shuai, Shi Ke, Wu Ti, Mi Haolun (Zhuang Jiajie 58), 
     Chen Hao, Wu Xinghan, Yang Kuo (Feng Gang 66), Li Songyi, Li Fang (Lin Chuangyi 58).
Booked: Väyrynen 41, Seferi 78 - Li Fang 36, Pei Shuai 37.
Referee: Pavel Shadyhanov (Moscow).
Att: 4,500.


Final Ranking:

1.Finland
2.China
3.Ukraine
4.Russia
5.Belarus
6.Latvia
7.Azerbaijan
8.Italy


Top Scorers:

1.Vitaliy Buyalskyi (Ukraine)  3
  Alisher Jalilov (Russia)     3
  Alexandr Kozlov (Russia)     3
  Aleksi Paananen (Finland)    3
5.Yevhen Bokhashvili (Ukraine) 2
  Chen Hao (China)             2
  Romāns Mickēvičs (Latvia)    2
  Syarhei Novik (Belarus)      2
  Tim Väyrynen (Finland)       2
  Wu Xinghan (China)           2


Best Players:

MVP: Vitaliy Buyalskyi (Ukraine)
Best Goalkeeper: Han Rongze (China)
Best Defender: Mikko-Petteri Latosaari (Finland)
Best Midfielder: Olexandr Yermachenko (Ukraine)
Best Forward: Chen Hao (China)


2011 squad lists

2012


XXIV Valentin Granatkin Memorial [St.Petersburg, Jan 4-10, 2012]

NB: Matches played in Sport & Concert Complex "Peterburgskiy" and Sport Games Palace "Zenit".

2012 squad lists

Group A

Round 1 [Jan 4]

Russia 1-1 Lithuania
[Samsonov 8 - Kazlauskas 81]
RUS: Fyodorov, Kostin (Morozov 46), Ovsyannikov, Khomukha, Samsonov, Zuyev, Bavin 
     (Selishchev 57), Leontyev (Manzon 62), Galanov (Lobanov 46), Panyukov, Usov (Korobov 69).
LTU: Suvaizdis, Petrauskas, Aleksandravičius, Artimavičius(C), Čerkauskas, Strolys (Judickas 35), Krasnovskis 
     (Sirgėdas 74), Narbutas (Mikutavičius 55), Kazlauskas (Raziūnas 90), Spalvis (Breivė 55), Galdikas.
Booked: Khomukha 21, Zuyev 45, Panyukov 60 - Spalvis 31, Kazlauskas 37, Artimavičius 45, Aleksandravičius 86.
Referee: Vitaliy Rushakov (Arkhangelsk).
SCC Peterburgskiy. Att: 3,000.

Round 2 [Jan 5]

Belarus 1-0 Lithuania
[Hurenka 71]
BLR: Vasilyuchak, Karpovich (Zyl 90+), Izhakouski, Zaleski, Shastsilauski, Hurenka (Kazlouski 86), 
     Douhel (Yeudakimau 67), Byalyauski(C), Shamruk (Murashka 86), Zatenka, Savitski.
LTU: Suvaizdis, Petrauskas, Aleksandravičius, Artimavičius(C), Čerkauskas, Strolys (Spalvis 38; Breivė 82), 
     Krasnovskis (Raziūnas 81), Narbutas (Mikutavičius 74), Kazlauskas, Judickas (Sirgėdas 42), Galdikas.
Booked: Douhel 55 - Kazlauskas 55, Aleksandravičius 76, Artimavičius 78, Breivė 89.
Referee: Artyom Polyakov (Yaroslavl).
SCC Peterburgskiy. Att: 700.

Round 3 [Jan 7]

Russia 4-1 Belarus
[Panyukov 9, Samsonov 33, 72 pen, Manzon 90 - Savitski 26]
RUS: Fyodorov, Kostin, Ovsyannikov, Khomukha (Moreyes 56), Samsonov, Zuyev (Lobanov 69), Bavin, 
     Leontyev (Manzon 64), Panyukov (Korobov 85), Selishchev (Morozov 90), Seredin (Usov 78).
BLR: Vasilyuchak, Karpovich, Izhakouski, Zaleski (Yeudakimau 87), Shastsilauski, 
     Hurenka (Zyl 57), Douhel (Murashka 77), Byalyauski(C), Shamruk, Zatenka, Savitski.
Booked: Zuyev 22 - Zaleski 48.
Referee: Roman Galimov (Ulan-Ude).
SCC Peterburgskiy. Att: 4,000.

Final Table:

1.Russia     1  1  0  5-2  4
2.Belarus    1  0  1  2-4  3
3.Lithuania  0  1  1  1-2  1


Group B

Round 1 [Jan 4]

Finland 7-0 Azerbaijan
[Aaltonen 21, Klinga 51, Skrabb 58, Wentin 66, Grönroos 73, 75, 82]
FIN: Kollár, Nurmos (Pasanen 71), Rannikko, Hatakka(C), Ojala (Voutilainen 68), Klinga (Levänen 68), 
     Skrabb (Grönroos 60), Saari (Wentin 60), Aspegren, Aaltonen (Tynkkynen 60), Brechtel.
AZE: Balayev, Hümbätov, Yusifov(C), Bayramov (O.Äliyev 56), Äläsgärov, Bädälov (Mäsimov 46), 
     Abdullayev, Musayev, Näsirli (Abbasov 75), Cämalläddinov (İsmayılov 68), Salahlı.
Booked: Bayramov 25, Hümbätov 52.
Sent off: Musayev 20.
Referee: Roman Chernov (Moscow).
SCC Peterburgskiy. Att: 1,200.

Round 2 [Jan 5]

Azerbaijan 2-1 St.Petersburg
[Yusifov 45 pen, Näsirli 62 - Yefimov 70]
AZE: Äzizov, Hümbätov, Abbasov, İsmayılov (Cämalläddinov 68), Yusifov(C), Bayramov, Äläsgärov
     (Mämmädli 90), Bädälov (Mäsimov 75), İsayev (Näsirli 56), O.Äliyev (Abdullayev 82), Salahlı.
SPB: Tsvetkov(C), Terentyev, Chistyakov (Pinchuk 80), Krichmar, Tundyonkov, Ivanov 
     (Mikhailov 68), Yelin (Zakharyan 74), Lysenkov (Nedoluga 68), Kiriyenko, Kartashov, Yefimov.
Booked: Yusifov 70, Abbasov 90+ - Terentyev 87.
Referee: Oleg Zlygostev (Tobolsk).
SCC Peterburgskiy. Att: 3,000.

Round 3 [Jan 7]

Finland 0-2 St.Petersburg
[Kartashov 56, Smirnov 65]
FIN: Koskiranta, Levänen, Mero, Hatakka(C) (Rannikko 46), Ojala (Brechtel 46), Klinga 
     (Aspegren 62), Pasanen, Grönroos (Saari 46), Tynkkynen, Voutilainen, Wentin (Aaltonen 61).
SPB: Tsvetkov(C), Terentyev, Chistyakov, Krichmar, Tundyonkov, Ivanov, Lysenkov 
     (Smirnov 64), Kiriyenko (Mikhailov 82), Kartashov, Yefimov (Zakharyan 90), Nedoluga.
Booked: Voutilainen 21, Tynkkynen 90 - Nedoluga 29, Krichmar 31, Terentyev 56, Kartashov 78, Yefimov 90.
Referee: Ilya Trishin (Balashikha).
SCC Peterburgskiy. Att: 1,500.

Final Table:

1.Finland        1  0  1  7-2  3
2.St.Petersburg  1  0  1  3-2  3
3.Azerbaijan     1  0  1  2-8  3


Group C

Round 1 [Jan 4]

Italy 5-0 Ukraine
[Padovan 3, 75, Garritano 53, 80, Benassi 64]
ITA: Cragno (Ricci I 81), Allegra (Sanseverino 79), Lancini (Murru 58), Gatto (Ricci II 72), Rugani(C), 
     Piana (Maccarone 79), Benassi, Padovan (Bernardeschi 79), Pasa, Tempesti (Rozzi 58), Garritano.
UKR: Bushchan (Ivanov 85), Duts, Tokar (Iosha 46), Miroshnyk, Petryak (Khlyobas 67), Vasylyev (Chachua 46), 
     Andriyevskyi (Myshnyov 58), Luchyk, Khoblenko (Kozlovskyi 67), Hryshyn (Hemeha 58), Shekel.
Booked: Lancini 15, Garritano 19, Piana 37 - Miroshnyk 33, Kozlovskyi 90.
Referee: Ivan Sarayev (St.Petersburg).
SCC Peterburgskiy. Att: 800.

Round 2 [Jan 5]

Ukraine 5-1 Greece
[Khlyobas 36, Hryshyn 39, Petryak 54, Myshnyov 79, Kozlovskyi 90+ - Soukias 1]
UKR: Ivanov, Iosha (Shekel 16), Duts, Tokar, Miroshnyk, Vasylyev (Luchyk 64), Hemeha 
     (Petryak 46), Chachua, Myshnyov, Hryshyn (Khoblenko 83), Khlyobas (Kozlovskyi 83).
GRE: Khoutesiotis, Papoutsogiannopoulos (Polianidis 46), Khoukhoumis, Vosnakidis (Panagiotoudis 46), Kantoutsis, Siopis(C), 
     Mouzakitis (Goutas 46), Giannitsanis (Spanos 59), Soukias, Papadimitriou (Paliatsios 46), Ioannidis (Donis 46).
Booked: Paliatsios 59.
Referee: Roman Galimov (Ulan-Ude).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

Round 3 [Jan 7]

Greece 0-0 Italy
GRE: Khoutesiotis, Papoutsogiannopoulos, Khoukhoumis, Kantoutsis, Goutas, Siopis(C), Mouzakitis (Spanos 68), Panagiotoudis 
     (Paliatsios 83; Vosnakidis 90), Soukias (Donis 64), Papadimitriou (Giannitsanis 74), Ioannidis (Polianidis 89).
ITA: Cragno, Allegra, Lancini, Gatto, Rugani(C), Piana (Maccarone 46), Garritano 
     (Bernardeschi 59), Sanseverino (Murru 81), Padovan (Ricci II 52), Pasa, Tempesti (Rozzi 26).
Booked: Ioannidis 65 - Allegra 32, Rugani 68.
Referee: Anton Anopa (Blagoveshchensk).
SCC Peterburgskiy. Att: 800.

Final Table:

1.Italy    1  1  0  5-0  4
2.Ukraine  1  0  1  5-6  3
3.Greece   0  1  1  1-5  1


Group D

Round 1 [Jan 4]

Czech Republic 2-0 Latvia
[Čermák 25, Juliš 87]
CZE: Zima, Chocholoušek, Hýbl, Studený (Karafiát 43), Štěrba(C), Čermák (Nerad 46), 
     Eliáš (Svoboda 46), Trávník, Ševčík (Salašovič 69), Juliš, Černý (Fulnek 87).
LVA: Potapenko, Flaksis(C), Šlampe, Plendišķis, Barinovs, Bespjorstovs, 
     Šadčins, Miķelsons, Blūms (Punculs 33), Šabala, Svarups (Vasiļjevs 61).
Booked: Ševčík 34, Nerad 75 - Šadčins 76, Šabala 90.
Referee: Dmitriy Lipovoi (Tula).
SCC Peterburgskiy. Att: 500.

Round 2 [Jan 5]

Latvia 0-7 Turkey
[Velioğlu 4, Niyaz 9, Ünsal 10, 35, Ari 34, Şahin 39, Karaman 64]
LVA: Potapenko (Ošs 46), Šlampe, Flaksis(C), Plendišķis, Barinovs, Bespjorstovs (Vasiļjevs 70), 
     Šadčins (Melbārdis 73), Miķelsons, Regža (Svarups 46), Šabala (Blūms 61), Punculs.
TUR: Özyiğit, Aksoy, Ceylan (Güler 69), Velioğlu(C) (Bardakcı 46), Çalık, Çağatay, Ari 
     (Gökseloğlu 46), Balcı, Niyaz (Yıldırım 49), Ünsal (Karaman 46), Şahin (Eminoğlu 60).
Booked: Barinovs 8, Šabala 58, Svarups 86.
Referee: Alexandr Borisov (Samara).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

Round 3 [Jan 7]

Turkey 1-1 Czech Republic
[Ünsal 32 - Juliš 31]
TUR: Şen, Aksoy (Yıldırım 81), Ceylan (Güler 76), Velioğlu(C), Çalık, Çağatay, Balcı 
     (Niyaz 46), Eminoğlu (Bardakcı 46), Ünsal, Şahin (Gökseloğlu 90), Karaman (Ari 63).
CZE: Kolář, Hýbl (Chocholoušek 46), Lüftner, Studený, Štěrba(C), Nerad (Svoboda 66), 
     Salašovič, Trávník, Fulnek (Černý 66), Ševčík, Juliš (Karafiát 80).
Booked: Salašovič 14, Lüftner 22.
Sent off: Salašovič 71.
Referee: Yuriy Sotnikov (Novorossiysk).
SCC Peterburgskiy. Att: 500.

Final Table:

1.Turkey          1  1  0  8-1  4
2.Czech Republic  1  1  0  3-1  4
3.Latvia          0  0  2  0-9  0


SEMIFINAL PLAY-OFFS [Jan 8]

For places 9-12

Lithuania 1-1 Azerbaijan [pen 6-5]
[Skurdelis 57 - Äläsgärov 50]
LTU: Suvaizdis, Petrauskas, Aleksandravičius, Artimavičius(C), Čerkauskas, Skurdelis (Breivė 87), 
     Raziūnas, Krasnovskis (Sirgėdas 46), Narbutas (Judickas 45), Galdikas, Kazlauskas (Spalvis 46).
AZE: Äzizov, İsmayılov, Yusifov(C), Bayramov, Äläsgärov, Cämalläddinov, Musayev, 
     Salahlı, Bädälov (Abdullayev 46), O.Äliyev (Mäsimov 82), Näsirli (İsayev 38).
Booked: Krasnovskis 26, Galdikas 45+ - İsmayılov 14, O.Äliyev 20, Bädälov 34, Musayev 80, Abdullayev 89.
Sent off: İsmayılov 70.
Referee: Ivan Sarayev (St.Petersburg).
SGP Zenit. Att: 100.

Greece 4-0 Latvia
[Donis 56, Spanos 57, Mouzakitis 73, Polianidis 90. Missed PK: Giannitsanis(GRE) 12]
GRE: Kontopidis, Polianidis, Khoukhoumis (Papoutsogiannopoulos 65), Vosnakidis, Goutas, Siopis(C) (Ioannidis 65), 
     Panagiotoudis (Kantoutsis 77), Donis, Spanos (Papadimitriou 75), Giannitsanis (Soukias 75), Mouzakitis.
LVA: Potapenko, Šlampe, Flaksis(C), Plendišķis, Barinovs, Bespjorstovs (Vasiļjevs 66), 
     Šadčins, Miķelsons, Regža (Svarups 69), Šabala (Blūms 87), Punculs.
Booked: Šadčins 77.
Referee: Oleg Zlygostev (Tobolsk).
SGP Zenit. Att: 100.

For places 5-8

Belarus 0-2 St.Petersburg
[Yefimov 48, 80]
BLR: Vasilyuchak, Zyl (Karpovich 46), Zaleski, Sokal (Shastsilauski 65), Milyanchanka, Kazlouski (Douhel 57), 
     Yeudakimau (Savitski 57), Byalyauski(C) (Izhakouski 86), Shamruk (Hurenka 65), Murashka, Zatenka.
SPB: Tsvetkov(C), Terentyev, Chistyakov, Krichmar, Tundyonkov, Ivanov (Pinchuk 78), 
     Lysenkov (Smirnov 33), Mikhailov (Drozhzhin 88), Kartashov, Nedoluga, Yefimov.
Booked: Murashka 43, Byalyauski 84, Douhel 90 - Kartashov 73.
Sent off: Murashka 88.
Referee: Alexandr Borisov (Samara).
SCC Peterburgskiy. Att: 2,000.

Ukraine 1-4 Czech Republic
[Khlyobas 4 - Svoboda 26, 39, Černý 51, Chocholoušek 81]
UKR: Ivanov, Shekel (Iosha 21), Miroshnyk, Duts, Chachua, Tokar, Vasylyev (Luchyk 29; 
     Andriyevskyi 82), Petryak (Hemeha 61), Myshnyov, Hryshyn (Khoblenko 61), Khlyobas.
CZE: Zima, Karafiát, Chocholoušek, Lüftner, Studený (Štěrba 46), Čermák, 
     Ševčík (Trávník 54), Nerad, Eliáš (Fulnek 77), Svoboda (Juliš 42), Černý.
Booked: Shekel 12.
Referee: Roman Chernov (Moscow).
SCC Peterburgskiy. Att: 500.

For places 1-4

Russia 1-1 Finland [pen 4-5]
[Samsonov 33 pen - Wentin 10]
RUS: Fyodorov (Shafinskiy 90), Ovsyannikov, Samsonov, Selishchev (Manzon 61), Morozov, 
     Bavin, Leontyev (Zuyev 73), Lobanov, Moreyes, Panyukov (Zobnin 81), Usov (Seredin 70).
FIN: Kollár, Nurmos, Rannikko, Hatakka, Aspegren, Ojala, Klinga (Grönroos 54), 
     Voutilainen (Skrabb 63), Aaltonen, Brechtel, Wentin (Tynkkynen 63).
Booked: Ojala 44, Hatakka 55, Aaltonen 59.
Referee: Artyom Polyakov (Yaroslavl).
SCC Peterburgskiy. Att: 3,800.

Italy 0-0 Turkey [pen 4-2]
ITA: Cragno, Murru, Rugani(C), Piana, Ricci II, Gatto, Sanseverino, Pasa, 
     Garritano (Maccarone 41), Padovan (Rozzi 72), Tempesti (Lancini 72).
TUR: Özyiğit, Aksoy (Gökseloğlu 58), Velioğlu(C) (Eminoğlu 81), Çalık, Bardakcı, 
     Güler, Çağatay (Balcı 46), Niyaz, Ünsal, Şahin, Karaman (Ari 46).
Booked: Murru 35, Gatto 88 - Aksoy 29, Çağatay 30, Velioğlu 51, Ari 87.
Sent off: Piana 39.
Referee: Dmitriy Lipovoi (Tula).
SCC Peterburgskiy. Att: 2,000.


FINAL PLAY-OFFS [Jan 10]

For 11th place

Latvia 2-1 Azerbaijan
[Regža 12, Šabala 90 - Salahlı 41]
LVA: Potapenko, Šlampe, Flaksis(C), Paško, Barinovs, Miķelsons, 
     Vasiļjevs, Regža, Svarups (Šadčins 58), Šabala, Punculs.
AZE: Äzizov, Abbasov, Bayramov(C), Äläsgärov, Musayev, Cämalläddinov 
     (Bädälov 43), Salahlı, Hümbätov (O.Äliyev 46), Abdullayev, İsayev, Mäsimov.
Booked: Barinovs 36, Vasiļjevs 70, Punculs 72, Šabala 86 - Musayev 6, Äläsgärov 80.
Sent off: Musayev 81.
Referee: Alexandr Borisov (Samara).
SGP Zenit. Att: 150.

For 9th place

Greece 0-2 Lithuania
[Raziūnas 33, Narbutas 79]
GRE: Kontopidis, Polianidis (Soukias 63), Papoutsogiannopoulos, Kantoutsis, Goutas, Siopis (Khoukhoumis 63), 
     Panagiotoudis, Ioannidis (Mouzakitis 70), Paliatsios (Giannitsanis 63), Donis, Spanos (Papadimitriou 70).
LTU: Suvaizdis, Petrauskas, Aleksandravičius, Artimavičius, Čerkauskas, Skurdelis (Strolys 63), 
     Raziūnas, Krasnovskis (Judickas 46), Narbutas, Spalvis (Sirgėdas 75), Galdikas.
Booked: Čerkauskas 36, Krasnovskis 39, Suvaizdis 72, Narbutas 85.
Referee: Oleg Zlygostev (Tobolsk).
SGP Zenit. Att: 100.

For 7th place

Ukraine 1-1 Belarus [pen 5-4]
[Kozlovskyi 89 - Savitski 9 pen]
UKR: Bushchan, Miroshnyk (Vasylyev 52), Duts(C), Chachua, Luchyk, Tokar, Myshnyov, 
     Hemeha (Kozlovskyi 83), Petryak, Andriyevskyi (Hryshyn 81), Khoblenko (Khlyobas 61).
BLR: Vasilyuchak, Karpovich, Izhakouski, Zaleski, Shastsilauski (Sokal 61), Hurenka 
     (Milyanchanka 72), Douhel, Byalyauski(C) (Yeudakimau 77), Shamruk, Zatenka, Savitski.
Booked: Duts 8 - Byalyauski 68.
Sent off: Zaleski 70.
Referee: Vitaliy Rushakov (Arkhangelsk).
SCC Peterburgskiy. Att: 500.

For 5th place

Czech Republic 1-1 St.Petersburg [pen 3-4]
[Ševčík 90+ - Kiriyenko 25]
CZE: Kolář, Karafiát (Studený 39), Hýbl, Štěrba (Chocholoušek 46), Nerad (Ševčík 46), 
     Čermák(C), Salašovič, Trávník, Fulnek (Černý 28), Juliš (Lüftner 82), Svoboda (Eliáš 68).
SPB: Tsvetkov(C), Terentyev, Chistyakov, Krichmar, Ivanov (Drozhzhin 66), Nedoluga, 
     Kiriyenko (Pinchuk 39; Mikhailov 68), Yefimov, Smirnov, Tundyonkov, Kartashov.
Booked: Štěrba 38, Lüftner 90+ - Pinchuk 53, Yefimov 81, Krichmar 89, Drozhzhin 90+.
Referee: Ilya Trishin (Balashikha).
SCC Peterburgskiy. Att: 600.

For 3rd place

Turkey 3-1 Russia
[Ünsal 9, Niyaz 82, Karaman 90 - Lobanov 31]
TUR: Özyiğit, Aksoy (Yıldırım 46), Velioğlu(C), Çalık, Bardakcı, Güler, 
     Çağatay (Ceylan 90), Niyaz, Ünsal, Şahin (Ari 56), Karaman.
RUS: Shafinskiy, Kostin, Ovsyannikov, Morozov, Bavin(C), Leontyev, Galanov (Samsonov 58), 
     Lobanov (Zobnin 79), Moreyes (Seredin 88), Panyukov, Usov (Manzon 67).
Booked: Çalık 19, Yıldırım 61 - Kostin 83, Morozov 81.
Sent off: Morozov 87.
Referee: Anton Anopa (Blagoveshchensk).
SCC Peterburgskiy. Att: 1,250.

Final

Italy 4-0 Finland
[Padovan 12, Garritano 35, Gatto 46, Pasa 78]
ITA: Cragno, Murru (Benassi 88), Rugani(C), Maccarone, Ricci II, Gatto, Sanseverino 
     (Allegra 84), Pasa, Garritano (Bernardeschi 70), Padovan (Rozzi 81), Tempesti (Lancini 53).
FIN: Koskiranta (Kollár 46), Nurmos, Mero, Hatakka(C) (Rannikko 51), Klinga (Wentin 46), Pasanen 
     (Ojala 46), Saari (Skrabb 46), Aspegren, Grönroos (Tynkkynen 79), Aaltonen, Brechtel (Voutilainen 62).
Booked: Murru 62.
Referee: Yuriy Sotnikov (Novorossiysk).
SCC Peterburgskiy. Att: 1,500.


Final Ranking:

 1.Italy
 2.Finland
 3.Turkey
 4.Russia
 5.St.Petersburg
 6.Czech Republic
 7.Ukraine
 8.Belarus
 9.Lithuania
10.Greece
11.Latvia
12.Azerbaijan


Top Scorers:

1.Artyom Samsonov (Russia)          4
  Berk İsmail Ünsal (Turkey)        4
3.Luca Garritano (Italy)            3
  Emerik Grönroos (Finland)         3
  Stefano Padovan (Italy)           3
  Vladislav Yefimov (St.Petersburg) 3
7.Lukáš Juliš (Czech Republic)      2
  Kenan Karaman (Turkey)            2
  Dmytro Khlyobas (Ukraine)         2
  Svyatoslav Kozlovskyi (Ukraine)   2
  Recep Niyaz (Turkey)              2
  Pavel Savitski (Belarus)          2
  Patrik Svoboda (Czech Republic)   2
  Tobias Wentin (Finland)           2


Best Players:

MVP: Recep Niyaz (Turkey)
Best Goalkeeper: Anton Tsvetkov (St.Petersburg)
Best Defender: Felipe Aspegren (Finland)
Best Midfielder: Igor Leontyev (Russia)
Best Forward: Stefano Padovan (Italy)


2012 squad lists

2013

XXV Valentin Granatkin Memorial [St.Petersburg, Jan 5-13, 2013]

NB: Matches played in Sport & Concert Complex "Peterburgskiy" and Sport Games Palace "Zenit".

2013 squad lists

Group A

Round 1 [Jan 5]

Czech Rep. 3-3 Ukraine
[Holzer 34, 36, Ševčík 69 - Habelok 19 pen, 26 pen, Lukanov 51. Missed PK: Chumak(UKR) 78]
CZE: Krásný, Ševčík, Kadlec, Kratochvíl, Hůlka(C), Prosek, Holzer 
     (Richter 90), Brož, Michna (Kaiser 51), Matoušek, Šašinka (Hrdlička 62).
UKR: Sarnavskyi(C), Kacharaba (Tkachuk 46), Shevchuk, Sobol, Tankovskyi (Yastrub 77), Habelok (Kravchenko 46), 
     Chumak, Sizyi, Lukanov (Polehenko 55), Radchenko (Zavyiskyi 85), Mironyan (Yaremchuk 66).
Booked: Matoušek 78 - Polehenko 76.
Referee: Oleg Sokolov (Voronezh).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

Azerbaijan 3-2 Lithuania
[O.Äliyev 30, 49, Äläsgärov 56 - Šėgžda 59, Judickas 62 pen. Missed PK: R.Näsirli(AZE) 51]
AZE: E.Äliyev(C), Ş.Mämmädov, Quliyev, Bädälov, Cämaläddinov, Abdullazadä, Äläsgärov (Cäfärov 90), 
     Diniyev (B.Näsirli 72), Karayev (Talıbov 79), O.Äliyev (Rzayev 60), R.Näsirli (S.Mämmädov 60).
LTU: Suvaizdis, Aleksandravičius(C), Meškinis (Spietinis 90), Pangonis (Šimkus 90), Raziūnas, Baravykas, 
     Skripkinas (Ankudinovas 32), Lekeckas, Judickas (Stulga 85), Šėgžda, Kazubovičius (Pupšys 66).
Booked: O.Äliyev 36, Karayev 59 - Lekeckas 41, Šėgžda 43, Aleksandravičius 45, Meškinis 68.
Referee: Nikolai Voloshin (Smolensk).
SCC Peterburgskiy. Att: 1,000.

Round 2 [Jan 7]

Lithuania  0-4 Ukraine
[Mironyan 7, Sobol 21, Habelok 84 pen, Radchenko 88 pen]
LTU: Suvaizdis, Aleksandravičius(C), Meškinis (Spietinis 67), Pupšys, Pangonis (Meištininkas 90), Raziūnas, 
     Baravykas, Lekeckas (Šimkus 66), Ankudinovas, Šėgžda (Judickas 80), Kazubovičius (Stulga 87).
UKR: Sarnavskyi(C) (Chizhykov 90), Tkachuk, Shevchuk (Polehenko 46), Sobol, Tankovskyi (Habelok 73), Chumak, 
     Kravchenko (Kacharaba 63), Sizyi (Yastrub 85), Lukanov (Zavyiskyi 63), Radchenko, Mironyan (Yaremchuk 74).
Booked: Pangonis 65, Pupšys 82 - Shevchuk 45, Sobol 67.
Referee: Valeriy Romanov (Dzerzhinsk).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

Azerbaijan 1-1 Czech Rep.
[R.Näsirli 53 - Hrdlička 12]
AZE: E.Äliyev(C), Ş.Mämmädov, Quliyev, Bädälov, Cämaläddinov, Abdullazadä, Äläsgärov, Diniyev 
     (Rzayev 77), Karayev (B.Näsirli 46), O.Äliyev (Nağıyev 74), R.Näsirli (Talıbov 85).
CZE: Jehlička (Krásný 46), Vondra, Ševčík, Hůlka(C), Špavelko, Richter (Kaiser 46), 
     Prosek (Held 60), Holzer, Brož (Kadlec 66), Matoušek, Hrdlička (Šašinka 60).
Booked: B.Näsirli 48, E.Äliyev 71, Quliyev 71, Äläsgärov 89 - Prosek 59, Vondra 73, Šašinka 85.
Sent off: B.Näsirli 70.
Referee: Alexandr Ksenafontov (Stupino).
SCC Peterburgskiy. Att: 400.

Round 3 [Jan 9]

Czech Rep. 3-0 Lithuania
[Richter 6, 12, Matoušek 82]
CZE: Krásný, Ševčík, Kadlec, Kratochvíl, Hůlka(C), Richter, Prosek 
     (Matoušek 72), Holzer, Brož, Michna, Šašinka (Hrdlička 57).
LTU: Suvaizdis, Aleksandravičius(C), Spietinis, Meištininkas (Šėgžda 46), Pangonis, Raziūnas, 
     Baravykas, Skripkinas (Lekeckas 46; Pupšys 90), Ankudinovas, Judickas, Stulga (Kazubovičius 46).
Booked: Kratochvíl 53 - Raziūnas 29, Aleksandravičius 61, Spietinis 72.
Referee: Alexei Amelin (Tula).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

Ukraine    2-0 Azerbaijan
[Mironyan 20, Sizyi 59]
UKR: Sarnavskyi(C) (Chizhykov 90), Tkachuk, Shevchuk, Sobol, Tankovskyi (Polehenko 82), Habelok (Kravchenko 46; 
     Kacharaba 69), Chumak, Sizyi (Yastrub 88), Lukanov, Radchenko (Zavyiskyi 90), Mironyan (Yaremchuk 73).
AZE: E.Äliyev(C), Ş.Mämmädov (Talıbov 72), Quliyev, Bädälov, Cämaläddinov, Abdullazadä 
     (S.Mämmädov 83), Äläsgärov, Diniyev (Nağıyev 88), Karayev (Rzayev 46), O.Äliyev, R.Näsirli.
Booked: Radchenko 31, Lukanov 38, Kacharaba 90 - Diniyev 30, Karayev 30, Äläsgärov 30, R.Näsirli 32.
Sent off: Lukanov 63.
Referee: Artyom Chistyakov (Azov).
SCC Peterburgskiy. Att: 500.

Table:

1.Ukraine         2  1  0  9- 3  7
2.Czech Republic  1  2  0  7- 4  5
3.Azerbaijan      1  1  1  4- 5  4
4.Lithuania       0  0  3  2-10  0


Group B

Round 1 [Jan 5]

Greece   0-1 Slovenia
[Stojanovič 5]
GRE: Strezos, Nafpliotis, Myrthianos, Sotirakos(C), Foukaras (Polimos 56), Milios (Pasalidis 46), Vouros, 
     Popovich (Kovatsis 72), Papasavvas (Poungouras 30), Beglektsis (Aronis 46), Vergos (Thanailakis 72).
SVN: Golubovič, Matič (Jazbec 90), Klemenčič, Vukliševič, Andrejašič, Hotič(C) (Vujčič 79), 
     Benedičič, Črnigoj (Corn 74), Stojanovič (Gasser 89), Šauperl (Rudonja 84), Curk (Lazar 58).
Booked: Sotirakos 90 - Andrejašič 22, Šauperl 38, Benedičič 65.
Referee: Ivan Sarayev (St.Petersburg).
SCC Peterburgskiy. Att: 1,000.

Russia   3-1 Latvia
[Davydov 8, Kurzenyov 51, Koryan 58 - Indrāns 83 pen]
RUS: Lobantsev (Vasyutin 90), Karavayev (Masyutin 90), Rebenko(C), Kalyashin, Lystsov, Yermakov (Al.Miranchuk 71), 
     Morgunov, Koryan (An.Miranchuk 71), Yefremov (Nabiullin 86), Saramutin (Garipov 67), Davydov (Kurzenyov 12).
LVA: Vīksna, Bragins (Burmistris 69), Klimaševičs, Kņūts, A.Maksimovs (Vīndedzis 60), Kiriļins(C) 
     (Ikaunieks 65), Kazačoks, Indrāns, Dobratuļins (Komarovs 61), Vītolnieks, Gutkovskis.
Booked: Saramutin 35, Lystsov 56, Garipov 82, Kurzenyov 87.
Referee: Pavel Shadyhanov (Moscow).
SCC Peterburgskiy. Att: 6,000.

Round 2 [Jan 7]

Latvia   1-1 Slovenia
[Ikaunieks 90 - Šauperl 6]
LVA: Vīksna, Bragins (Burmistris 80), Klimaševičs, Kņūts, A.Maksimovs (Vīndedzis 80), 
     Kiriļins(C), Kazačoks, Ikaunieks, Dobratuļins (Komarovs 32), Vītolnieks, Gutkovskis.
SVN: Golubovič, Matič, Klemenčič, Jazbec, Andrejašič, Vujčič (Benedičič 77), Črnigoj, 
     Stojanovič (Rudonja 77), Corn (Gasser 90), Šauperl(C), Curk (Lazar 87).
Booked: Bragins 13, Kazačoks 51, Gutkovskis 65 - Corn 65, Matič 70, Rudonja 90.
Referee: Mikhail Nebogatikov (Kazan).
SCC Peterburgskiy. Att: 1,000.

Russia   2-2 Greece
[Kurzenyov 23, Rebenko 90 - Popovich 35, Kovatsis 88]
RUS: Lobantsev, Karavayev (Masyutin 90), Rebenko(C), Kalyashin, Lystsov, Yermakov (Al.Miranchuk 61), 
     Morgunov, Koryan (Nabiullin 83), An.Miranchuk (Yefremov 46), Saramutin, Kurzenyov.
GRE: Strezos, Nafpliotis (Thanailakis 90), Myrthianos, Sotirakos(C), Poungouras, Polimos (Kovatsis 70), 
     Milios (Foukaras 64), Vouros (Beglektsis 90), Popovich (Vergos 53), Deligiannidis, Pasalidis (Aronis 76).
Booked: Koryan 55, Lystsov 74 - Deligiannidis 45, Vouros 50, Polimos 64, Vergos 74, Kovatsis 78.
Sent off: Lystsov 80 - Deligiannidis 88.
Referee: Ilya Parfentyev (St.Petersburg).
SCC Peterburgskiy. Att: 5,500.

Round 3 [Jan 9]

Greece   2-1 Latvia
[Thanailakis 23, Pasalidis 50 - Klimaševičs 56]
GRE: Giangiozis, Nafpliotis (Pasalidis 46), Myrthianos, Sotirakos(C), Poungouras, Polimos, Aronis 
     (Vouros 65), Foukaras (Popovich 46), Kovatsis, Beglektsis (Milios 71), Thanailakis (Vergos 68).
LVA: Vīksna, Bragins, Klimaševičs, Kņūts, Burmistris, Kiriļins(C), Kazačoks, 
     Ikaunieks (Dobratuļins 74), Vītolnieks (Indrāns 56), Komarovs, Gutkovskis.
Booked: Foukaras 43 - Kiriļins 32, Kazačoks 33.
Referee: Oleg Sokolov (Voronezh).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

Slovenia 0-0 Russia
SVN: Golubovič, Matič, Vukliševič, Jazbec, Andrejašič, Hotič(C), 
     Benedičič, Črnigoj, Stojanovič, Šauperl (Vujčič 82), Curk (Corn 59).
RUS: Lobantsev, Karavayev, Rebenko(C), Kalyashin, Nabiullin, Yermakov, Morgunov, 
     Koryan, Yefremov (Masyutin 90), Saramutin (Al.Miranchuk 75), Kurzenyov.
Booked: Andrejašič 3, Stojanovič 66, Jazbec 83, Corn 88 - Nabiullin 54, Morgunov 86, Yermakov 88.
Referee: Nikolai Voloshin (Smolensk).
SCC Peterburgskiy. Att: 2,000.

Table:

1.Russia    1  2  0  5-3  5  [0-0]
2.Slovenia  1  2  0  2-1  5  [0-0]
3.Greece    1  1  1  4-4  4
4.Latvia    0  1  2  3-6  1


Group C

Round 1 [Jan 6]

Turkey     1-2 Finland
[Çiçek 64 - Sjöroos 20, 39]
TUR: Demir, Tufan, Tuncer, H.Rüzgar (Karaal 82), Çetin, Taşkıran (M.Rüzgar 78), 
     Bora, K.Rüzgar (Ayaroğlu 46), Kahveci (B.Aydın 46), Ekin (Aktaş 62), Çiçek(C).
FIN: Eriksson, Holmgren, Saarinen, Starck, Viitikko, Ojala(C), Voutilainen (Pyysalo 44), 
     Sjöroos (Tamminen 67), Hradecky (Tenho 85), Jokinen (Puro 55), Rahimi (Hambo 88).
Booked: Tufan 36, Çiçek 49.
Referee: Andrei Fisenko (Vladivostok).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

Iran       2-1 Kazakhstan
[Ezzatollahi 5 pen, Seyedi 81 - Süley 50]
IRN: Amini, Azadani, Hosseini, S.M.Hashemi, Ezzatollahi, Karimi(C), Bazaj 
     (Mehraban 89), Gholizadeh, Rahmani (Sobani 75), Mazloum, Sha'bani (Seyedi 59).
KAZ: Golubnichiy, Kuzmenko, Ismayilov, Nurali (Qidiräli 82), Sovetov (Jünisov 23), Dayirov, 
     Saparov(C), Jaghippar (Balghabayev 78), Vomenko (Sahibov 46), Süley, Saghindiq (Morozov 73).
Booked: Karimi 69, Bazaj 70, Ezzatollahi 76 - Saparov 20, Sahibov 67, Dayirov 85.
Referee: Artyom Chistyakov (Azov).
SCC Peterburgskiy. Att: 350.

Round 2 [Jan 8]

Kazakhstan 0-1 Finland
[Tamminen 37]
KAZ: Golubnichiy, Kuzmenko, Ismayilov, Nurali, Dayirov, Jünisov (Tayipov 46), Saparov(C), Jaghippar 
     (Sovetov 70; Balghabayev 79), Sahibov (Vomenko 54; Qidiräli 90), Süley, Saghindiq (Morozov 46).
FIN: Koski, Tenho, Starck, Kvist, Viitikko, Ojala(C) (Saarinen 66), Voutilainen, 
     Tamminen (Jokinen 55), Pyysalo, Puro (Skrabb 73), Hambo (Sjöroos 82).
Booked: Saparov 36, Süley 84 - Skrabb 88.
Referee: Maxim Vasilchenko (Maykop).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

Iran       3-1 Turkey
[Ezzatollahi 15, 67 pen, Mazloum 70 - Ekin 46]
IRN: Amini, Azadani (Seyedi 36), Hosseini, S.M.Hashemi (Kaveh 54), Ezzatollahi (Nouri 84), Karimi(C), 
     Bazaj, Gholizadeh, Rahmani (Kasebzadeh 61), Mazloum (Mehraban 90), Sha'bani (Sobani 53).
TUR: Demir (Kocuk 81), Tufan (M.Rüzgar 41), Tuncer (Kahveci 72), H.Rüzgar (Karaal 72), Çetin, 
     Yılmaz, Taşkıran, Bora (B.Aydın 46), Aktaş (Ayaroğlu 46), Ekin, Çiçek(C) (K.Rüzgar 87).
Booked: Karimi 49, Mazloum 58, Ezzatollahi 71, Bazaj 90 - Yılmaz 24, B.Aydın 65.
Sent off: Çetin 56.
Referee: Artyom Lyubimov (St.Petersburg).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

Round 3 [Jan 10]

Turkey     3-1 Kazakhstan
[K.Rüzgar 38, B.Aydın 54, Ekin 89 - Kaya(TUR) 63 og]
TUR: Kocuk, Tufan, Karaal, Tuncer, Kaya, K.Rüzgar (Ekin 68), N.F.Aydın (Taşkıran 46), 
     Ayaroğlu (H.Rüzgar 79), Bora (M.Rüzgar 90), Çiçek(C), B.Aydın (Aktaş 72).
KAZ: Golubnichiy, Kuzmenko (Qidiräli 57), Ismayilov, Nurali, Tayipov, Dayirov (Vomenko 82), 
     Jünisov, Saparov(C) (Sovetov 61), Jaghippar (Saghindiq 62), Morozov (Sahibov 55), Süley.
Booked: Bora 23, Kaya 40, Ekin 88 - Saparov 57, Vomenko 85.
Referee: Ivan Sarayev (St.Petersburg).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

Finland    2-1 Iran
[Voutilainen 60, Pyysalo 84 - Ezzatollahi 90]
FIN: Eriksson, Holmgren, Saarinen, Kvist, Viitikko, Ojala, Skrabb(C) (Starck 79), 
     Hradecky (Pyysalo 73), Puro (Voutilainen 51), Rahimi (Tenho 90), Hambo (Sjöroos 68).
IRN: Amini, Hosseini, A.M.Hashemi (Kaveh 87), Shirzadi (Sobani 36), S.M.Hashemi, 
     Ezzatollahi, Karimi(C), Bazaj (Mehraban 71), Gholizadeh, Mazloum, Sha'bani (Seyedi 46).
Booked: Ojala 64, Hambo 65, Kvist 89 - Bazaj 11, Sobani 41, Mazloum 74, Ezzatollahi 90.
Referee: Stanislav Vasilyev (Izhevsk).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

Table:

1.Finland     3  0  0  5-2  9
2.Iran        2  0  1  6-4  6
3.Turkey      1  0  2  5-6  3
4.Kazakhstan  0  0  3  2-6  0


Group D

Round 1 [Jan 6]

Belgium       0-1 Italy
[Petagna 47]
BEL: Pirard, Rivituso (van der Heyden 67), Spruyt(C), Haagen (van den Ackerveken 53), Yaşar, Hendrickx, Reuten 
     (Pierre 36; Decuypere 67), Mertens, Raeymaekers (van de Geuchte 81), Mauclet (Borahsasar 60), Allegria.
ITA: Gollini(C), Venuti, Barreca, Monteleone, Iotti (Cortinovis 82), Cannataro (Rosa Gastaldo 49), 
     Fazzi (Barlocco 90), Castelletto, Crecco, Petagna, Ferrante (de Girolamo 68).
Booked: Reuten 19.
Referee: Alexei Amelin (Tula).
SCC Peterburgskiy. Att: 1,500.

St.Petersburg 3-2 Belarus
[Zakarlyuka 22, Yegorov 35, Makarov 45 - Sidarenka 21, Kucherau 90]
SPB: Mzhelskiy, Karpov, Kovalenko, Alfyorov, Davidenko, Troyanov, Dilanyan, Zakarlyuka(C) 
     (Kompaneyets 88), Makarov (Solovyov 67), Yesin (Anuchin 81), Yegorov (Simonyan 83).
BLR: Kharytanovich, Ihnatsenka, Nazarenka, Bandarenka, Harbachyk (Kabarda 74), Korzun(C), Yarotski (Marozau 82), 
     Kaplenka (Azyorski 46), Patsko (Kucherau 60), Sidarenka (Yanchanka 74), Rassadkin (Byalevich 88).
Booked: Makarov 26 - Sidarenka 26, Patsko 45, Azyorski 61, Yarotski 76, Ihnatsenka 77.
Referee: Anton Batalov (Izhevsk).
SCC Peterburgskiy. Att: 2,000.

Round 2 [Jan 8]

Belarus       1-2 Italy
[Patsko 88 - Cristante 68, Castelletto 71]
BLR: Frantskevich, Marozau (Byalevich 65), Kabarda, Ihnatsenka, Nazarenka (Patsko 56), Bandarenka, 
     Harbachyk, Korzun(C), Yarotski, Sidarenka (Kucherau 60), Rassadkin (Yanchanka 80).
ITA: Gollini(C), Venuti, Barlocco (Iotti 90), Monteleone, Cortinovis (Paolini 84), Cannataro (de Girolamo 87), 
     Rosa Gastaldo (Cristante 46), Castelletto, Crecco, Aramu (Passamonti 56), Ferrante (Petagna 46).
Booked: Rassadkin 27, Ihnatsenka 62, Kucherau 70, Bandarenka 90 - Rosa Gastaldo 10, Passamonti 70, Cortinovis 83.
Referee: Stanislav Vasilyev (Izhevsk).
SCC Peterburgskiy. Att: 3,500.

St.Petersburg 1-2 Belgium
[Zakarlyuka 59 pen - Mauclet 74, Allegria 80]
SPB: Rudakov, Karpov, Kovalenko, Alfyorov, Davidenko, Troyanov, Dilanyan (Yakovlev 69), 
     Zakarlyuka(C) (Anuchin 72), Makarov (Solovyov 84), Yesin (Simonyan 82), Yegorov.
BEL: Pirard, Rivituso, Spruyt(C) (Yaşar 62), van den Ackerveken, Decuypere (Hendrickx 22), van de Geuchte 
     (Haagen 14), Reuten, Mertens (Allegria 75), Borahsasar, Raeymaekers (Mauclet 53), van der Heyden.
Booked: Kovalenko 79 - van den Ackerveken 38, Reuten 53, Borahsasar 90.
Referee: Igor Panin (Dmitrov).
SCC Peterburgskiy. Att: 5,000.

Round 3 [Jan 10]

Belgium       0-3 Belarus
[Korzun 44, 45, Rassadkin 83]
BEL: Verheyen, Rivituso (Raeymaekers 28), Spruyt(C) (Pierre 55), Haagen, van den Ackerveken, 
     Hendrickx, Reuten, Mertens (van der Heyden 76), Borahsasar, Mauclet, Allegria.
BLR: Frantskevich, Marozau (Kaplenka 85), Kabarda, Ihnatsenka, Nazarenka, Bandarenka, Harbachyk 
     (Patsko 46), Korzun(C), Yarotski (Byalevich 63), Sidarenka (Kucherau 72), Rassadkin (Azyorski 85).
Booked: Borahsasar 49, Mertens 74 - Harbachyk 21, Byalevich 75.
Referee: Alexandr Ksenafontov (Stupino).
SCC Peterburgskiy. Att: 1,000.

Italy         1-2 St.Petersburg
[Crecco 55 - Zakarlyuka 69 pen, Anuchin 90. Missed PK: Kovalenko(SPB) 90]
ITA: Falcone, Venuti, Barreca (Barlocco 46), Monteleone, Cortinovis, Cristante(C), Cannataro (Aramu 72; 
     de Girolamo 90), Passamonti (Fazzi 46), Castelletto, Crecco, Petagna (Rosa Gastaldo 80).
SPB: Mzhelskiy, Karpov, Kovalenko, Alfyorov, Davidenko (Anuchin 72), Troyanov, Khodakovskiy, 
     Zakarlyuka(C), Makarov (Simonyan 85), Yesin (Solovyov 85), Yegorov (Kompaneyets 90).
Booked: Monteleone 30, Castelletto 42, Fazzi 58, Petagna 69 - Yegorov 64.
Referee: Andrei Fisenko (Vladivostok).
SCC Peterburgskiy. Att: 2,500.

Table:

1.St.Petersburg  2  0  1  6-5  6  [2-1]
2.Italy          2  0  1  4-3  6  [1-2]
3.Belarus        1  0  2  6-5  3  [3-0]
4.Belgium        1  0  2  2-5  3  [0-3]


SEMIFINAL PLAY-OFFS

For places 13-16 [Jan 12]

Lithuania     1-0 Latvia
[Kazubovičius 66]
LTU: Suvaizdis, Aleksandravičius, Meškinis, Pangonis, Raziūnas, Baravykas, 
     Skripkinas(C) (Šimkus 52), Lekeckas, Judickas, Šėgžda, Kazubovičius (Pupšys 90).
LVA: Vīksna, Bragins, Klimaševičs, Kņūts, Burmistris, Kiriļins(C), Kazačoks, 
     Indrāns, Ikaunieks (Dobratuļins 69), Vītolnieks (Knapšis 85), Komarovs.
Booked: Pangonis 34, Šėgžda 53 - Ikaunieks 37, Kiriļins 68.
Sent off: Šėgžda 68.
Referee: Mikhail Nebogatikov (Kazan).
SCC Peterburgskiy. Att: 200.

Kazakhstan    0-2 Belgium
[van der Heyden 1, Borahsasar 87]
KAZ: Golubnichiy(C), Kuzmenko, Ismayilov (Balghabayev 46), Nurali, Tayipov, Dayirov, Jünisov 
     (Morozov 42), Jaghippar (Qidiräli 73), Sahibov (Vomenko 63), Süley (Sovetov 85), Saghindiq.
BEL: Pirard, Spruyt(C), Haagen, Hendrickx, Mertens (Reuten 79), Pierre, Raeymaekers, 
     Mauclet (van den Ackerveken 68), Borahsasar, Allegria, van der Heyden.
Booked: Süley 50.
Referee: Valeriy Romanov (Dzerzhinsk).
SCC Peterburgskiy. Att: 250.

For places 9-12 [Jan 12]

Azerbaijan    0-1 Greece
[Beglektsis 55]
AZE: E.Äliyev(C), Ş.Mämmädov (Nağıyev 37), Quliyev, Bädälov (S.Mämmädov 81), Cämaläddinov, Abdullazadä 
     (Karayev 59), Äläsgärov (Talıbov 64), Diniyev (Rzayev 74), B.Näsirli, O.Äliyev, R.Näsirli.
GRE: Giangiozis, Myrthianos, Sotirakos, Vlakhos(C), Polimos (Nafpliotis 54), Aronis (Foukaras 53), Milios 
     (Popovich 33), Vouros, Kovatsis (Pasalidis 39), Beglektsis (Thanailakis 70), Vergos (Poungouras 73).
Booked: R.Näsirli 52, Karayev 87.
Referee: Artyom Lyubimov (St.Petersburg).
SCC Peterburgskiy. Att: 500.

Turkey        3-3 Belarus [pen 5-3]
[K.Rüzgar 17, Çiçek 34, 62 - Rassadkin 5 pen, 90 pen, Yanchanka 65]
TUR: Demir, Tufan (M.Rüzgar 73), H.Rüzgar (N.F.Aydın 85), Çetin, Kaya, K.Rüzgar (Ayaroğlu 59), 
     Taşkıran (Kahveci 73), Bora, Ekin (Karaal 80), Çiçek(C), B.Aydın (Tuncer 68).
BLR: Frantskevich, Marozau (Kaplenka 61), Kabarda (Byalevich 83), Ihnatsenka (Harbachyk 64), Nazarenka, 
     Bandarenka, Korzun(C), Yarotski (Kucherau 28), Patsko (Azyorski 46), Sidarenka (Yanchanka 46), Rassadkin.
Booked: Ekin 16, Tufan 51, M.Rüzgar 87, Demir 89 - Korzun 7, Kabarda 43.
Referee: Maxim Vasilchenko (Maykop).
SCC Peterburgskiy. Att: 500.

For places 5-8 [Jan 11]

Czech Rep.    2-1 Slovenia
[Hrdlička 21, Brož 90 - Benedičič 45]
CZE: Krásný, Ševčík, Kratochvíl, Held (Brož 46), Hůlka(C), Špavelko, Richter, Kaiser 
     (Vondra 87), Michna (Prosek 61), Matoušek (Kadlec 53), Hrdlička (Šašinka 65).
SVN: Golubovič, Matič, Vukliševič, Jazbec, Andrejašič (Klemenčič 55), Hotič(C), 
     Benedičič, Črnigoj (Gasser 71), Stojanovič, Šauperl (Rudonja 64), Curk (Corn 30).
Booked: Šašinka 73 - Andrejašič 20, Benedičič 22, Matič 40, Stojanovič 66, Corn 84.
Sent off: Matič 66.
Referee: Anton Batalov (Izhevsk).
SCC Peterburgskiy. Att: 150.

Iran          0-2 Italy
[de Girolamo 59, Ferrante 78. Missed PK: Petagna(ITA) 17 (wide)]
IRN: Amini, Sobani, Hosseini, A.M.Hashemi, S.M.Hashemi, Nouri, Kaveh 
     (Gholizadeh 60), Karimi(C), Mazloum, Seyedi, Kasebzadeh (Rahmani 22).
ITA: Gollini(C), Venuti, Barreca (Cristante 46), Monteleone, Cortinovis, Barlocco (Passamonti 85), Cannataro, 
     Fazzi (Crecco 65), Castelletto (Paolini 83), Petagna (Ferrante 77), de Girolamo (Rosa Gastaldo 82).
Booked: S.M.Hashemi 34, Mazloum 73 - Barreca 21, Monteleone 25, Cristante 88.
Sent off: Hosseini 16.
Referee: Igor Panin (Dmitrov).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

For places 1-4 [Jan 11]

Finland       2-2 ST.PETERSBURG [pen 3-4]
[Skrabb 15, Jokinen 81 - Zakarlyuka 28, 70]
FIN: Koski, Tenho (Holmgren 75), Saarinen, Starck, Viitikko, Ojala, Voutilainen 
     (Pyysalo 46), Skrabb(C), Sjöroos (Puro 75), Rahimi, Hambo (Jokinen 46).
SPB: Mzhelskiy, Anuchin, Karpov, Kovalenko, Alfyorov, Troyanov, Khodakovskiy 
     (Kompaneyets 87), Zakarlyuka(C), Solovyov (Simonyan 46), Yesin, Yegorov.
Booked: Tenho 69 - Zakarlyuka 67, Kovalenko 77, Simonyan 86, Karpov 90.
Referee: Oleg Sokolov (Voronezh).
SCC Peterburgskiy. Att: 2,500.

RUSSIA        4-1 Ukraine
[Yefremov 7, 16, Davydov 34, Lystsov 59 - Kacharaba 90]
RUS: Lobantsev (Vasyutin 90), Karavayev (Masyutin 90), Rebenko(C), Kalyashin, Lystsov, Yermakov (Garipov 90), Morgunov 
     (Shinozuka 87), Yefremov (Mustafin 89), Al.Miranchuk, Saramutin (An.Miranchuk 68), Davydov (Kurzenyov 81).
UKR: Sarnavskyi(C), Tkachuk (Kacharaba 41), Polehenko, Shevchuk, Sobol, Tankovskyi 
     (Yaremchuk 63), Habelok (Yastrub 60), Chumak, Sizyi, Radchenko (Zavyiskyi 72), Mironyan.
Booked: Sizyi 81.
Referee: Pavel Shadyhanov (Moscow).
SCC Peterburgskiy. Att: 6,000.


FINAL PLAY-OFFS [Jan 13]

For 15th place

Latvia        2-1 Kazakhstan
[Ikaunieks 9, Komarovs 42 - Süley 45]
LVA: Vīksna, Bragins, A.Maksimovs, Kņūts, Burmistris (Kazačoks 46), Kiriļins(C), 
     Vīndedzis, Indrāns, Knapšis (Vītolnieks 57), Ikaunieks (Dobratuļins 87), Komarovs.
KAZ: Golubnichiy, Kuzmenko (Tayipov 79), Ismayilov, Qidiräli, Nurali (Jünisov 89), 
     Saparov(C), Dayirov (Morozov 71), Jaghippar (Sahibov 57), Süley, Balghabayev, Saghindiq.
Booked: Vīksna 81.
Referee: Ilya Parfentyev (St.Petersburg).
SGP Zenit. Att: 100.

For 13th place

Lithuania     3-0 Belgium
[Technical result. Team Belgium did not show up for the game]

For 11th place

Azerbaijan    1-1 Belarus [pen 4-5]
[R.Näsirli 71 - Rassadkin 90]
AZE: E.Mämmädov, Quliyev(C), Bädälov, Nağıyev, Cämaläddinov, Cäfärov (Äläsgärov 46), Abdullazadä, 
     Talıbov (Diniyev 35), B.Näsirli, Rzayev (O.Äliyev 46), S.Mämmädov (R.Näsirli 40).
BLR: Kharytanovich, Harbachyk, Marozau (Kaplenka 67), Kabarda (Ihnatsenka 61), Nazarenka, Bandarenka 
     (Kucherau 84), Korzun(C) (Sidarenka 77), Byalevich (Patsko 46), Yanchanka (Yarotski 55), Azyorski, Rassadkin.
Booked: S.Mämmädov 7, Nağıyev 26, Äläsgärov 63 - Marozau 63, Ihnatsenka 71, Korzun 73, Patsko 80, Kucherau 86.
Sent off: Azyorski 26.
Referee: Ivan Sarayev (St.Petersburg).
SGP Zenit. Att: 300.

For 9th place

Greece        1-0 Turkey
[Thanailakis 1]
GRE: Giangiozis (Strezos 46), Nafpliotis, Myrthianos, Sotirakos, Vlakhos(C), Foukaras (Polimos 73), 
     Vouros, Popovich, Deligiannidis, Pasalidis (Vergos 65), Thanailakis (Beglektsis 70).
TUR: Kocuk(C), Karaal, Yılmaz (Çetin 90), M.Rüzgar (Tufan 46), Tuncer, Kaya, N.F.Aydın 
     (Çiçek 29), Ayaroğlu (K.Rüzgar 70), Aktaş (Ekin 46), Taşkıran (Kahveci 62), B.Aydın.
Booked: Popovich 12, Deligiannidis 42, Vergos 85 - Çiçek 38, Kaya 41, Yılmaz 50, Kahveci 80, Tufan 89.
Sent off: Kaya 80.
Referee: Anton Batalov (Izhevsk).
SGP Zenit. Att: 50.

For 7th place

Slovenia      3-1 Iran
[Sobani(IRN) 7 og, Črnigoj 31, Hotič 87 - Seyedi 25]
SVN: Tetičkovič, Klemenčič, Vukliševič, Jazbec, Vujčič, Črnigoj, Stojanovič, 
     Šauperl(C), Rudonja, Curk (Benedičič 83), Lazar (Hotič 83).
IRN: Gohari, Sobani, A.M.Hashemi (Kaveh 41), S.M.Hashemi, Ezzatollahi, Karimi(C), 
     Bazaj, Gholizadeh, Rahmani (Nouri 67), Sha'bani (Mehraban 46), Seyedi.
Booked: Stojanovič 64, Rudonja 66, Lazar 81 - Nouri 90.
Referee: Alexei Amelin (Tula).
SCC Peterburgskiy. Att: 150.

For 5th place

Czech Rep.    0-5 Italy
[de Girolamo 15, Petagna 23, Cristante 46, Crecco 75, Ferrante 77]
CZE: Jehlička, Vondra (Kratochvíl 46), Ševčík, Kadlec, Hůlka(C), Špavelko, Kaiser 
     (Richter 34), Prosek (Held 80), Brož, Michna (Hrdlička 58), Šašinka (Matoušek 21).
ITA: Falcone (Gollini 36), Venuti, Barreca (Barlocco 69), Monteleone (Iotti 80), Cortinovis, Cristante(C), 
     Cannataro (Rosa Gastaldo 64), Castelletto (Paolini 80), Crecco, Petagna (Ferrante 60), de Girolamo (Fazzi 66).
Booked: Ševčík 75 - Cannataro 30, Fazzi 90.
Referee: Nikolai Voloshin (Smolensk).
SCC Peterburgskiy. Att: 300.

For 3rd place

Finland       0-2 Ukraine
[Radchenko 76, Yaremchuk 87]
FIN: Eriksson, Tenho (Starck 77), Holmgren, Saarinen, Kvist, Skrabb(C), Pyysalo, Sjöroos 
     (Puro 46), Hradecky (Ojala 68), Jokinen (Rahimi 68), Hambo (Voutilainen 46).
UKR: Sarnavskyi(C) (Chizhykov 90), Kacharaba, Tkachuk, Shevchuk, Sobol, Tankovskyi (Yastrub 70), 
     Chumak, Sizyi, Lukanov (Polehenko 71), Radchenko (Zavyiskyi 88), Mironyan (Yaremchuk 83).
Booked: Sjöroos 18, Saarinen 27 - Radchenko 28, Chumak 43, Sobol 68, Sizyi 90.
Referee: Artyom Chistyakov (Azov).
SCC Peterburgskiy. Att: 3,500.

Final

St.Petersburg 0-3 RUSSIA
[Davydov 33, Morgunov 46, Kurzenyov 76]
SPB: Mzhelskiy, Anuchin (Kompaneyets 47), Karpov, Kovalenko, Alfyorov, Troyanov, Khodakovskiy 
     (Solovyov 64; Yakovlev 78), Simonyan, Zakarlyuka(C) (Makarov 53), Yesin, Yegorov.
RUS: Lobantsev, Karavayev (Masyutin 90), Rebenko(C), Kalyashin, Lystsov, Yermakov, Morgunov, 
     Yefremov (Mustafin 85), Al.Miranchuk, Saramutin (An.Miranchuk 70), Davydov (Kurzenyov 76).
Booked: Kovalenko 65 - Yermakov 53.
Referee: Stanislav Vasilyev (Izhevsk).
SCC Peterburgskiy. Att: 8,500.


Final Ranking:

 1.Russia
 2.St.Petersburg
 3.Ukraine
 4.Finland
 5.Italy
 6.Czech Republic
 7.Slovenia
 8.Iran
 9.Greece
10.Turkey
11.Belarus
12.Azerbaijan
13.Lithuania
14.Belgium
15.Latvia
16.Kazakhstan


Top Scorers:

1.Alexandr Zakarlyuka (St.Petersburg) 5
2.Saeid Ezzatollahi (Iran)            4
  Hleb Rassadkin (Belarus)            4
4.Atabey Çiçek (Turkey)               3
  Denis Davydov (Russia)              3
  Artem Habelok (Ukraine)             3
  Alexei Kurzenyov (Russia)           3
8.Orxan Äliyev (Azerbaijan)           2
  Luca Crecco (Italy)                 2
  Bryan Cristante (Italy)             2
  Arif Ekin (Turkey)                  2
  Alexis Jonathan Ferrante (Italy)    2
  Raymond Diego de Girolamo (Italy)   2
  Daniel Holzer (Czech Republic)      2
  Vítězslav Hrdlička (Czech Republic) 2
  Jānis Ikaunieks (Latvia)            2
  Mikita Korzun (Belarus)             2
  Artur Mironyan (Ukraine)            2
  Ruslan Näsirli (Azerbaijan)         2
  Andrea Petagna (Italy)              2
  Artem Radchenko (Ukraine)           2
  Daniel Richter (Czech Republic)     2
  Kemal Rüzgar (Turkey)               2
  Yousef Seyedi (Iran)                2
  Riku Sjöroos (Finland)              2
  Älisher Süley (Kazakhstan)          2
  Lambros Thanailakis (Greece)        2
  Dmitriy Yefremov (Russia)           2


Best Players:

MVP: Dmitriy Yefremov (Russia)
Best Goalkeeper: Miroslav Lobantsev (Russia)
Best Defender: Stepan Rebenko (Russia)
Best Midfielder: Vyacheslav Tankovskyi (Ukraine)
Best Forward: Denis Davydov (Russia)

2013 squad lists

2014


XXVI Valentin Granatkin Memorial [St.Petersburg, Jan 3-12, 2014]

NB: All matches played in Peterburgskiy Sport & Concert Complex.

2014 squad lists

Group A

Round 1 [Jan 3]

Belarus  0-3 Iran
[Aghaei 9, Baghdadi 56, Najarian 67]
BLR: Shcharbitski, Pawlavets(C), Kastsyushkin, Nasko (Baiduk 70), Shybun, Valynets, Tarakanaw (Vasilyew 63), 
     Yarotski (Sarokin 53), Lukashyk (Kukharchyk 61), Shawchenka (Chmyrykaw 77), Klimovich (Kastsyuchyk 74).
IRN: Niazmand, Joudaki(C), Salimi, Hosseini, Sarlak, Bazaj (Moharrami 75), Najarian (Seyyedi 75), 
     Haghnazari (Soleimani 78), Hashemi (Sohrabian 80), Aghaei (Moghtadaei 87), Ezzati (Baghdadi 58).
Booked: Aghaei 42, Najarian 55, Baghdadi 58.
Referee: Artyom Chistyakov (Azov).
Att: 200.

Slovakia 3-2 Finland
[Vestenický 20 pen, Špalek 61, Haraslín 78 pen - Peiponen 25, Lassas 88 pen]
SVK: Semanko, Vavro, Vodecký, Sipľak, Kupec, Kotrík, Káčer (Slaninka 77), 
     Grič, Špalek (Rajník 88), Vestenický (Lovás 71), Haraslín(C).
FIN: Aalto, A.Ojanperä (Salmela 73), Lehtinen, Friberg (Antikainen 46), Karlsson, Nurmela (Järvinen 70), 
     Peiponen (Blomqvist 83), Lassas(C), Jouini (Pietola 79), Savolainen, R.Ojanperä (Jääskeläinen 70).
Booked: Friberg 20, A.Ojanperä 30, Lehtinen 78.
Referee: Artyom Lyubimov (St.Petersburg).
Att: 150.

Round 2 [Jan 5]

Finland  0-5 Iran
[Najarian 7, Joudaki 21, Seyyedi 31, Baghdadi 51, Fathian 75]
FIN: Mujunen, Antikainen, Lehtinen(C), Salmela (Karlsson 46), Järvinen, Nurmela, Peiponen 
     (R.Ojanperä 73), Blomqvist (Friberg 46), Pietola (Savolainen 46), Jääskeläinen, Rämä (Jouini 46).
IRN: Amini, Joudaki(C), Sohrabian, Salimi (Hashemi 78), Hosseini (Moharrami 46), Sarlak (Soleimani 59), 
     Bazaj, Najarian (Baghdadi 46), Aghaei, Seyyedi (Fathian 72), Haghnazari (Ezzati 71).
Booked: None.
Referee: Ilya Trishin (Balashikha).
Att: 200.

Slovakia 2-0 Belarus
[Haraslín 17, Vestenický 70]
SVK: Bajza, Vavro, Vodecký, Berežný, Kupec, Káčer, Grič, Špalek 
     (Vlček 82), Chvátal, Vestenický (Slaninka 86), Haraslín(C).
BLR: Shcharbitski, Pawlavets(C), Kastsyushkin, Nasko, Shybun, Valynets, Sarokin (Baiduk 75), Kastsyuchyk 
     (Chmyrykaw 64), Lukashyk (Kukharchyk 46), Shawchenka (Tarakanaw 46), Klimovich (Vasilyew 68).
Booked: Nasko 44.
Referee: Andrei Fisenko (Vladivostok).
Att: 600.

Round 3 [Jan 7]

Belarus  1-4 Finland
[Lukashyk 18 - Järvinen 6, Lassas 42, Jensen 63, Pietola 86]
BLR: Khutko, Pawlavets(C), Kastsyushkin, Baiduk (Nasko 83), Shybun (Chmyrykaw 68), Valynets, Tarakanaw 
     (Vasilyew 57), Sarokin (Shawchenka 46; Kukharchyk 68), Kastsyuchyk, Lukashyk, Klimovich.
FIN: Aalto, Antikainen (Salmela 86), Lehtinen (Peiponen 75), Friberg, Karlsson, Jensen, Järvinen 
     (Blomqvist 84), Lassas(C) (Nurmela 60), Jouini (Rämä 85), Savolainen, R.Ojanperä (Pietola 60).
Booked: Kastsyuchyk 78, Baiduk 81 - Friberg 45, Jouini 81.
Referee: Artur Fyodorov (Petrozavodsk).
Att: 300.

Iran     1-2 Slovakia
[Najarian 8 - Haraslín 3, 20 pen]
IRN: Amini, Salimi, Hosseini, Sarlak, Bazaj, Najarian, Aghaei, 
     Seyyedi, Haghnazari, Hashemi (Sohrabian 46), Moharrami.
SVK: Bajza, Vavro, Vodecký (Lovás 90), Berežný, Kupec, Slaninka (Rajník 86), 
     Káčer (Sipľak 90), Grič, Špalek (Vlček 90), Chvátal (Kotrík 67), Haraslín(C).
Booked: Salimi 41, Aghaei 79 - Káčer 79.
Referee: Nikolai Voloshin (Smolensk).
Att: 300.

Table:

1.Slovakia  3  0  0  7-3  9
2.Iran      2  0  1  9-2  6
3.Finland   1  0  2  6-9  3
4.Belarus   0  0  3  1-9  0


Group B

Round 1 [Jan 3]

Slovenia 1-1 Estonia
[Primc 79 - Järva 45]
SVN: Sorčan, Primc, Kumer, Zupanc(C), Nemanič (Poljanec 65), Taneski, Lorbek (Jugovar 79), 
     Krivičič (Vidovič 68), Petrovčič (Plavšič 46), Ožbolt (Vokič 54), Gajič (Adamič 46).
EST: Karofeld, Mägi (Pürg 52), Reintal, Kuusk, Juha, Šlein (Kaldma 73), Ivanov 
     (Jakovlev 61), Ainsalu, Sappinen(C), Riiberg (Paavo 90), Järva (Škinjov 61).
Booked: Kumer 9, Lorbek 32, Taneski 45, Poljanec 72 - Juha 85.
Sent off: Kumer 17.
Referee: Ivan Sarayev (St.Petersburg).
Att: 350.

Russia   4-1 Moldova
[Anisimov 25, Sheydayev 74, Frolov 84, Panteleyev 90 pen - V.Macriţchi 32]
RUS: Rudakov, Marchenko, Novak (Nesterenko 59), Nicolaes, Buranov, Lanin (Frolov 46), Maximenko 
     (Ageyev 57), Quliyev(C), Anisimov (Panteleyev 62), Belikov (Zuyev 46), Cherov (Sheydayev 46).
MDA: Cebotari, Osipenco, Svinarenco, Andriuhin, Guştiuc, V.Macriţchi(C), Golubev, 
     A.Macriţchi (Apostol 90), Berestean, Zabun (Curteian 62), Cucovei (Bejenari 57).
Booked: Nicolaes 65 - Berestean 82.
Referee: Stanislav Vasilyev (Izhevsk).
Att: 2,500.

Round 2 [Jan 5]

Moldova  1-1 Estonia
[Cucovei 48 - Järva 77. Missed PK: Sappinen 84 (wide)]
MDA: Tîmbur, Osipenco, Svinarenco, Guştiuc, V.Macriţchi(C), Golubev, A.Macriţchi, 
     Berestean, Bejenari (Apostol 46), Zabun (Zagaievschi 73), Cucovei (Curteian 90).
EST: Karofeld, Reintal, Kuusk, Juha, Pürg, Ainsalu(C), Kaldma (Riiberg 60), 
     Paavo (Šlein 69), Andrejev (Sappinen 69), Jakovlev, Škinjov (Järva 60).
Booked: Osipenco 83 - Järva 63.
Referee: Vladimir Lapkin (Kemerovo).
Att: 1,000.

Russia   6-0 Slovenia
[Sheydayev 18 pen, 37, Zuyev 22, Quliyev 43 pen, Anisimov 65, Cherov 69]
RUS: Kuznetsov, Marchenko (Rukas 64), Nesterenko, Frolov, Nicolaes, Buranov (Novak 67), Quliyev(C) 
     (Nasedkin 64), Anisimov, Zuyev (Belikov 56), Ageyev (Panteleyev 56), Sheydayev (Cherov 56).
SVN: Sorčan, Primc, Zupanc(C), Poljanec, Nemanič, Taneski, Lorbek (Petrovčič 67), 
     Krivičič (Gajič 59), Vidovič (Ožbolt 46), Jugovar (Plavšič 78), Adamič (Vokič 46).
Booked: Vokič 76.
Sent off: Primc 43, Gliha (Slovenia head coach) 44.
Referee: Yuriy Aponasenko (Moscow).
Att: 2,200.

Round 3 [Jan 7]

Slovenia 2-0 Moldova
[Vidovič 15, Gajič 69]
SVN: Sorčan, Kumer, Poljanec, Nemanič, Vokič, Taneski, Lorbek, Krivičič, 
     Vidovič (Plavšič 64), Ožbolt (Adamič 55), Gajič(C) (Petrovčič 77).
MDA: Cebotari, Svinarenco, Andriuhin, Guştiuc, V.Macriţchi(C) (Curteian 88), Golubev (Apostol 70), 
     A.Macriţchi, Berestean, Bejenari (Crudu 61), Zabun (Rusnac 82), Cucovei (Zagaievschi 53).
Booked: Taneski 34, Krivičič 35, Plavšič 75 - V.Macriţchi 33, Svinarenco 34, A.Macriţchi 45, Cucovei 50.
Sent off: A.Macriţchi 74.
Referee: Artyom Chistyakov (Azov).
Att: 500.

Estonia  1-6 Russia
[Järva 72 - Buranov 5, Rukas 51, Maximenko 55, Zuyev 74, Anisimov 81, Sheydayev 87]
EST: Pechter, Reintal, Kuusk, Juha (Ainsalu 42), Pürg (Kaldma 71), Šlein, Ivanov 
     (Järva 46), Sappinen(C), Riiberg, Jakovlev (Paavo 60), Škinjov (Andrejev 51).
RUS: Rudakov, Novak, Rukas, Nesterenko(C) (Marchenko 54), Buranov (Nicolaes 62), Lanin (Frolov 54), 
     Maximenko, Nasedkin, Belikov (Zuyev 63), Ageyev (Sheydayev 62), Cherov (Anisimov 63).
Booked: Sappinen 4 - Lanin 6.
Referee: Artyom Lyubimov (St.Petersburg).
Att: 1,700.

Table:

1.Russia    3  0  0  16-2  9
2.Slovenia  1  1  1   3-7  4
3.Estonia   0  2  1   3-8  2
4.Moldova   0  1  2   2-7  1


Group C

Round 1 [Jan 4]

Japan      3-1 Czech Rep.
[Nakano 19, Watanabe 67, 71 - Toml 56. Missed PK: Okugawa(JPN) 3 (held)]
JPN: Yoshimaru, Yamaguchi, Motegi(C), Misao, Shindo, Ishida, Suzuki (Miyamoto 58), 
     Sugimoto (Watanabe 66), Nakano, Kitagawa (Matsubara 73), Okugawa.
CZE: Vorel, Honiš, Šíša (Suchan 46), Toml(C), Helešic, Kodr (Rys 70), 
     Takács (Šural 46), Kulhánek, Danis, Zorvan, Schick (Szotkowski 46).
Booked: Helešic 37, Takács 41, Suchan 49.
Referee: Yevgeniy Kupa (Kaliningrad).
Att: 200.

Greece     1-1 Azerbaijan
[Koulouris 90 - Cafarov 43]
GRE: Kotsaris, Toufas, Oikonomou, Gialamidis (Ktistopoulos 46), Saliakas(C), Dzanoulinos, Margaritis 
     (Piastopoulos 76), Tsolakidis (Vasaitis 55), Fasidis (Kanavetas 46), Koulouris, Newman.
AZE: Qasımov, Xakimov, İbazadä (Safarzadä 46), T.Mämmädov, Mustafazadä, Ä.Mämmädov 
     (Zamanov 69), Mädätov (Cäbrayılov 90), Häşimli(C) (Kama 86), Fäläk, Muradbäyli, Cäfärov.
Booked: Toufas 32, Newman 90, Saliakas 90.
Sent off: Vasantis 70.
Referee: Artur Karimov (Ufa).
Att: 300.

Round 2 [Jan 6]

Azerbaijan 0-2 Czech Rep.
[Danis 61, Takács 77]
AZE: Qasımov, Safarzadä, Xakimov, T.Mämmädov, Mustafazadä, Ä.Mämmädov, 
     Mädätov, Häşimli(C) (Kama 70), Fäläk (Zamanov 46), Muradbäyli, Cäfärov.
CZE: Nemrava, Šíša (Šural 63), Toml(C) (Honiš 46), Helešic (Kodeš 46), Takács, Rys, 
     Kulhánek (Kodr 46), Suchan, Zorvan (Danis 46), Schick, Szotkowski (Mlčák 46).
Booked: Fäläk 35, Mädätov 54 - Danis 67, Šural 83.
Referee: Ivan Sidenkov (St.Petersburg).
Att: 200.

Greece     0-1 Japan
[Shindo 90. Missed PK: Watanabe(JPN) 74 (held)]
GRE: Kotsaris, Toufas (Koutsopodiotis 90), Oikonomou, Gialamidis, Saliakas(C), Dzanoulinos, Tsolakidis (Deligiannidis 57), 
     Kanavetas (Fasidis 57), Koulouris (Athanasiadis 86), Newman (Piastopoulos 90), Ktistopoulos (Margaritis 70).
JPN: Hayashi, Yamaguchi, Motegi, Sakai, Misao(C), Shindo, Uryu (Nakano 68), Watanabe 
     (Okugawa 88), Miyamoto (Suzuki 75), Matsubara (Kitagawa 59), Takagi (Sugimoto 81).
Booked: Saliakas 10, Gialamidis 73, Koulouris 74, Newman 78.
Referee: Gennadiy Anoshin (St.Petersburg).
Att: 200.

Round 3 [Jan 8]

Japan      4-1 Azerbaijan
[Shindo 19, Takagi 22, 24, Sugimoto 58 - Cäfärov 63]
JPN: Hayashi, Ishida, Sakai, Shindo(C) (Motegi 46), Suzuki, Uryu (Watanabe 75), 
     Sugimoto, Miyamoto, Matsubara, Takagi (Kitagawa 61), Okugawa (Nakano 61).
AZE: Şahin, Safarzadä, Ağaverdiyev (Näbiyev 33), Xakimov, İbazadä (Mädätov 46), T.Mämmädov 
     (Mustafazadä 36), Ä.Mämmädov, Zamanov, Fäläk (Häşimli 34), Muradbäyli(C), Kama (Cäfärov 36).
Booked: Matsubara 10 - Häşimli 82.
Sent off: Xakimov 17.
Referee: Ivan Sarayev (St.Petersburg).
Att: 300.

Czech Rep. 1-2 Greece
[Takács 3 - Newman 30, Oikonomou 76]
CZE: Nemrava, Honiš, Toml(C), Šural, Takács, Kulhánek, Danis (Szotkowski 40), 
     Suchan (Schick 57), Kodeš (Helešic 46), Zorvan (Kodr 80), Mlčák (Šíša 69).
GRE: Iliadis, Oikonomou, Gialamidis, Athanasiadis (Toufas 46), Vasaitis (Tsolakidis 46), Saliakas(C) (Margaritis 88), 
     Dzanoulinos, Deligiannidis (Kanavetas 67), Koulouris (Piastopoulos 86), Newman, Ktistopoulos (Fasidis 89).
Booked: Šural 53 - Saliakas 34, Dzanoulinos 89, Margaritis 89, Kanavetas 90.
Referee: Oleg Sokolov (Voronezh).
Att: 200.

Table:

1.Japan           3  0  0  8-2  9
2.Greece          1  1  1  3-3  4
3.Czech Republic  1  0  2  4-5  3
4.Azerbaijan      0  1  2  2-7  1


Group D

Round 1 [Jan 4]

Ukraine       0-1 Turkey
[Altıntaş 82]
UKR: Soldatenko, Zotko, Shtanenko, Lukyanchuk(C), Kuksenko, Luchkevych, 
     Dushyn, Stefurak (Medved 46), Klyots (Klak 46), Kvych, Byesyedin.
TUR: An.Demir, Ünver, Özer, Tuzcu (Bilem 46), Ar.Demir (Zengin 70), Aydın(C), Kılıç 
     (Çamoğlu 46), Çınar, Suçsuz (Okutan 46), Erdoğan (Vatansever 80), Altıntaş.
Booked: Luchkevych 10 - Aydın 80.
Referee: Nikolai Voloshin (Smolensk).
Att: 1,000.

St.Petersburg 4-0 Latvia
[Kubyshkin 2, 28, Nazimov 38, 58. Missed PK: Mordatenko(LVA) 78 (held)]
SPB: Obukhov(C), Krivulkin (Petrov 58), Markin, Bukharov, Kubyshkin (Filatenko 48), Ivanov (Zyryanov 60), 
     Ivanidi, Pankov (Blumgardt 63), Yuryev (Tankov 46), Agaragimov (Doroshenko 60), Nazimov.
LVA: Kurakins, Koļesovs (Černomordijs 85), Bezuščonoks(C), Litvinskis, Bāliņš (Žmiļevskis 73), Krušatins 
     (Jēkabsons 61), Kārkliņš, Jurkovskis (Baikovs 73), Strazdiņš (Mordatenko 73), Dubrovskis, Vasiļjevs (Kupčs 42).
Booked: Blumgardt 64 - Žmiļevskis 79.
Referee: Oleg Sokolov (Voronezh).
Att: 2,100.

Round 2 [Jan 6]

Latvia        1-0 Turkey
[Kārkliņš 76 pen]
LVA: Kurakins, Koļesovs, Bezuščonoks(C), Litvinskis, Bāliņš, Krušatins (Černomordijs 71), 
     Kārkliņš, Jurkovskis, Strazdiņš (Jēkabsons 90), Dubrovskis, Kupčs.
TUR: Demirlek, Zengin(C) (Ar.Demir 59), Ünver, Ersoy, Bilem, Vatansever (Erdoğan 80), 
     Kılıç (Aydın 46), Okutan, Çamoğlu (Altıntaş 46), Suçsuz (Çınar 46), Yaman.
Booked: Bezuščonoks 21, Jurkovskis 59, Bāliņš 67 - Ersoy 25, Demirlek 75, Erdoğan 84.
Referee: Artyom Polyakov (Yaroslavl).
Att: 700.

St.Petersburg 0-0 Ukraine
SPB: Obukhov(C), Krivulkin, Markin, Bukharov, Kubyshkin, Ivanov 
     (Meshchaninov 53), Ivanidi, Pankov, Yuryev, Agaragimov (Tankov 86), Nazimov.
UKR: Yefanov, Zotko, Shtanenko (Kapliyenko 89), Lobai (Dushyn 46), Lukyanchuk(C), Kuksenko, 
     Luchkevych, Nechai (Kvych 46), Medved (Klyots 34), Klak (Stefurak 79), Byesyedin.
Booked: Meshchaninov 90 - Kuksenko 71, Zotko 87.
Referee: Stanislav Vasilyev (Izhevsk).
Att: 2,700.

Round 3 [Jan 8]

Ukraine       2-0 Latvia
[Kvych 32, Byesyedin 81]
UKR: Soldatenko(C), Palyukh, Zotko, Kapliyenko, Kuksenko, Luchkevych (Lobai 46), 
     Dushyn (Nechai 62), Klyots, Klak (Stefurak 84), Kvych, Byesyedin.
LVA: Kurakins, Jēkabsons (Keirāns 59), Koļesovs, Bezuščonoks(C), Litvinskis (Žmiļevskis 51), Bāliņš, 
     Jurkovskis (Krušatins 86), Strazdiņš, Dubrovskis (Mordatenko 78), Černomordijs, Kupčs (Vasiļjevs 38).
Booked: Zotko 43 - Koļesovs 65.
Referee: Artur Karimov (Ufa).
Att: 700.

Turkey        3-1 St.Petersburg
[Çamoğlu 28, Özer 67, Çınar 86 - Nazimov 84]
TUR: Koyuncu, Ar.Demir, Ünver, Özer, Bilem, Aydın(C) (Vatansever 78), Okutan 
     (Kılıç 87), Çınar, Çamoğlu, Erdoğan (Zengin 90), Altıntaş (Yaman 80).
SPB: Obukhov(C), Krivulkin, Markin (Petrov 67), Bukharov, Kubyshkin, Ivanidi, Meshchaninov, 
     Pankov (Ivanov 46), Agaragimov (Tankov 86), Nazimov, Doroshenko (Yuryev 46).
Booked: Çamoğlu 5 - Bukharov 10, Kubyshkin 37.
Referee: Andrei Fisenko (Vladivostok).
Att: 3,500.

Table:

1.Turkey         2  0  1  4-2  6
2.St.Petersburg  1  1  1  5-3  4  [0-0]
3.Ukraine        1  1  1  2-1  4  [0-0]
4.Latvia         1  0  2  1-6  3


SEMIFINAL PLAY-OFFS

For places 13-16 [Jan 9]

Belarus       3-0 Moldova
[Tarakanaw 2, Klimovich 52, Shybun 73]
BLR: Shcharbitski, Pawlavets(C), Kastsyushkin (Chmyrykaw 76), Nasko, Shybun (Baiduk 78), Valynets 
     (Sarokin 72), Tarakanaw, Kastsyuchyk, Lukashyk (Kukharchyk 64), Shawchenka, Klimovich (Vasilyew 76).
MDA: Tîmbur, Osipenco, Svinarenco, Andriuhin, Guştiuc, V.Macriţchi(C), Golubev (Rusnac 74), 
     Berestean, Bejenari (Apostol 58), Zabun (Curteian 58), Cucovei (Zagaievschi 25).
Booked: Valynets 23, Kukharchyk 87 - Osipenco 27.
Referee: Yevgeniy Kupa (Kaliningrad).
Att: 200.

Azerbaijan    1-1 Latvia        [pen 3-0]
[Mustafazadä 76 - Krušatins 7]
AZE: Şahin (Qasımov 88), Mädätov (Cäbrayılov 46), T.Mämmädov, Näbiyev, Mustafazadä, 
     Ä.Mämmädov, Häşimli(C), Nähavändi (Safarzadä 30), Zamanov (Kama 63), Muradbäyli, Cäfärov.
LVA: Kurakins, Jēkabsons, Bezuščonoks(C), Žmiļevskis (Strazdiņš 65), Krušatins, Jurkovskis, Baikovs 
     (Bāliņš 60), Rjabokoņs (Koļesovs 67), Mordatenko (Dubrovskis 76), Černomordijs, Vasiļjevs (Kupčs 56).
Booked: Muradbäyli 41 - Jēkabsons 34, Jurkovskis 71, Kupčs 85.
Referee: Vladimir Lapkin (Kemerovo).
Att: 200.

For places 9-12 [Jan 9]

Finland       0-0 Estonia       [pen 2-4]
FIN: Mujunen, Antikainen, Friberg (Lehtinen 46), Salmela, Jensen(C) (Lassas 46), Nurmela, Peiponen 
     (Karlsson 79), Blomqvist (Jääskeläinen 46), Pietola, Savolainen (Järvinen 57), Rämä (Jouini 46).
EST: Karofeld, Reintal, Kuusk, Juha, Pürg, Ainsalu, 
     Sappinen(C), Riiberg, Kaldma (Paavo 83), Järva, Jakovlev.
Booked: Friberg 26, Nurmela 65, Jouini 87, Salmela 89, Antikainen 90 - Juha 36.
Referee: Artyom Polyakov (Yaroslavl).
Att: 200.

Czech Rep.    1-1 Ukraine       [pen 4-3]
[Schick 8 - Zotko 45]
CZE: Vorel, Šíša(C) (Szotkowski 80), Toml, Helešic, Kodr, Takács, Kulhánek, 
     Suchan (Honiš 85), Kodeš (Šural 61), Zorvan (Mlčák 70), Schick.
UKR: Yefanov (Soldatenko 90), Palyukh, Zotko, Shtanenko, Lobai, Kuksenko, Dushyn 
     (Luchkevych 51), Klyots (Lukyanchuk 56), Klak (Stefurak 60), Kvych, Byesyedin(C).
Booked: Kulhánek 32 - Lobai 42.
Referee: Ilya Trishin (Balashikha).
Att: 200.

For places 5-8 [Jan 10]

Iran          3-0 Slovenia
[Sarlak 11, Ezzati 59, Seyyedi 72]
IRN: Niazmand, Joudaki(C), Sohrabian, Hosseini (Salimi 78), Sarlak, Bazaj, Najarian (Moharrami 51), 
     Moghtadaei (Hashemi 46), Seyyedi (Baghdadi 74), Haghnazari (Soleimani 46), Ezzati (Fathian 71).
SVN: Sorčan, Primc, Kumer (Plavšič 63), Poljanec, Nemanič (Zupanc 46), Vokič, Lorbek, 
     Krivičič, Vidovič (Taneski 46), Ožbolt (Petrovčič 76), Gajič(C) (Adamič 82).
Booked: Sarlak 66 - Primc 60, Poljanec 77.
Referee: Yuriy Aponasenko (Moscow).
Att: 200.

Greece        2-1 St.Petersburg
[Koulouris 23, Newman 79 - Kubyshkin 15]
GRE: Iliadis, Toufas, Oikonomou, Gialamidis, Dzanoulinos, Piastopoulos (Vasaitis 76), Deligiannidis(C) 
     (Margaritis 87), Kanavetas (Fasidis 71), Koulouris, Newman, Ktistopoulos (Tsolakidis 46).
SPB: Obukhov(C), Krivulkin, Ivanov (Doroshenko 66), Markin (Filatenko 46), Vinogradov, 
     Kubyshkin, Ivanidi, Pankov (Meshchaninov 35), Yuryev (Tankov 27), Agaragimov, Nazimov.
Booked: Oikonomou 57, Dzanoulinos 90 - Kubyshkin 76, Agaragimov 85, Filatenko 90.
Referee: Artyom Chistyakov (Azov).
Att: 300.

For places 1-4 [Jan 10]

JAPAN         3-0 Turkey
[Kitagawa 8, Okugawa 58, Sugimoto 90]
JPN: Yoshimaru, Yamaguchi, Motegi(C), Misao, Shindo, Ishida, Nakano, Watanabe 
     (Sugimoto 65), Miyamoto (Suzuki 65), Kitagawa, Okugawa (Uryu 87).
TUR: An.Demir, Ar.Demir (Zengin 46), Ünver (Ersoy 63), Özer, Bilem (Tuzcu 76), Aydın(C) 
     (Vatansever 46), Okutan (Yaman 63), Çınar, Çamoğlu, Erdoğan (Kılıç 64), Altıntaş.
Booked: Yamaguchi 78 - Erdoğan 39.
Referee: Nikolai Voloshin (Smolensk).
Att: 1,500.

RUSSIA        3-1 Slovakia
[Zuyev 21, Quliyev 46, 66 - Haraslín 14 pen]
RUS: Kuznetsov, Marchenko (Rukas 34), Novak, Nesterenko (Frolov 69), Nicolaes, Buranov, Quliyev(C) 
     (Lanin 76), Anisimov (Cherov 65), Belikov (Maximenko 76), Zuyev (Ageyev 64), Sheydayev.
SVK: Semanko, Vavro, Vodecký, Sipľak, Kupec, Slaninka (Rajník 55), Kotrík (Chvátal 73), 
     Káčer (Lovás 63), Grič (Berežný 84), Špalek (Vlček 55), Haraslín(C).
Booked: Quliyev 66, Marchenko 29.
Referee: Stanislav Vasilyev (Izhevsk).
Att: 4,000.


FINAL PLAY-OFFS

For 15th place [Jan 11]

Moldova       1-0 Latvia
[Zabun 23]
MDA: Cebotari, Svinarenco, Andriuhin, Guştiuc, V.Macriţchi(C), Golubev, 
     Zagaievschi, A.Macriţchi, Berestean, Bejenari, Zabun (Curteian 90).
LVA: Kurakins, Koļesovs (Kārkliņš 27), Bezuščonoks(C), Litvinskis, Bāliņš, Krušatins, Jurkovskis 
     (Mordatenko 70), Strazdiņš (Jēkabsons 75), Dubrovskis, Černomordijs, Kupčs (Vasiļjevs 61).
Booked: Berestean 25 - Jēkabsons 90.
Referee: Artur Fyodorov (Petrozavodsk).
Att: 200.

For 13th place [Jan 11]

Belarus       1-1 Azerbaijan    [pen 2-4]
[Tarakanaw 48 - Muradbäyli 57]
BLR: Shcharbitski, Pawlavets(C), Kastsyushkin, Chmyrykaw, Nasko, Valynets (Sarokin 7; Shybun 75), Tarakanaw 
     (Baiduk 80; Vasilyew 86), Kastsyuchyk, Lukashyk (Kukharchyk 64), Shawchenka (Yarotski 80), Klimovich.
AZE: Qasımov, Safarzadä (Näbiyev 54), T.Mämmädov, Xakimov, Mustafazadä, Häşimli(C), 
     Zamanov (Cäbrayılov 59), Ä.Mämmädov, Muradbäyli, Cäfärov, Kama (Mädätov 41).
Booked: Kastsyushkin 12, Nasko 22 - Cäfärov 6, Zamanov 12, Häşimli 12, Xakimov 49, Mädätov 82.
Sent off: Nasko 76 - Cäfärov 76.
Referee: Yevgeniy Kupa (Kaliningrad).
Att: 200.

For 11th place [Jan 11]

Finland       0-3 Ukraine
[Zotko 43, Byesyedin 58, 79]
FIN: Aalto, Antikainen (Peiponen 46), Lehtinen, Karlsson, Järvinen, Nurmela, Lassas(C), Blomqvist 
     (Jensen 46), Jääskeläinen (Savolainen 46), Jouini (Rämä 76; Salmela 85), R.Ojanperä (Pietola 63).
UKR: Yefanov, Palyukh, Zotko (Klyots 50), Lukyanchuk(C), Kapliyenko, Kuksenko (Shtanenko 81), 
     Luchkevych (Lobai 84), Dushyn (Nechai 46), Klak (Stefurak 46), Kvych, Byesyedin.
Booked: Lassas 70, Nurmela 86.
Referee: Ivan Sidenkov (St.Petersburg).
Att: 300.

For 9th place [Jan 11]

Estonia       0-2 Czech Rep.
[Zorvan 11, Schick 81]
EST: Pechter, Mägi, Reintal, Kuusk(C), Juha (Ainsalu 63), Pürg, Ivanov, Kaldma 
     (Sappinen 63), Paavo (Jakovlev 63), Andrejev (Riiberg 63), Škinjov (Järva 46).
CZE: Vorel (Nemrava 46), Honiš, Šíša (Suchan 46), Helešic, Kodr, Šural, Takács 
     (Toml 83), Kodeš (Kulhánek 46), Zorvan, Schick(C), Szotkowski (Mlčák 63).
Booked: None.
Sent off: Jakovlev 90.
Referee: Gennadiy Anoshin (St.Petersburg).
Att: 300.

For 7th place [Jan 12]

Slovenia      0-4 St.Petersburg
[Agaragimov 33, Zupanc(SVN) 35 og, Nazimov 54, 67 pen]
SVN: Sorčan (Janžekovič 75), Primc, Kumer, Zupanc, Poljanec, Vokič (Vidovič 70), Taneski, 
     Lorbek, Krivičič (Petrovčič 65), Ožbolt (Adamič 59), Gajič(C) (Plavšič 61).
SPB: Avramchik, Krivulkin (Bukharov 67), Markin (Blumgardt 67), Vinogradov (Petrov 65), Kubyshkin(C), 
     Ivanov (Doroshenko 67), Ivanidi, Tankov, Pankov (Meshchaninov 46), Agaragimov, Nazimov.
Booked: Taneski 24, Kumer 72 - Blumgardt 79, Kubyshkin 81.
Sent off: Adamič 84 - Kubyshkin 84.
Referee: Ilya Trishin (Balashikha).
Att: 200.

For 5th place [Jan 12]

Iran          3-2 Greece
[Fathian 18, Bazaj 34, Sohrabian 40 - Newman 47, 51 pen]
IRN: Niazmand, Joudaki(C), Sohrabian, Hosseini, Sarlak, Bazaj (Hashemi 81), Aghaei (Ezzati 88), 
     Seyyedi (Baghdadi 90), Haghnazari (Soleimani 84), Moharrami (Moghtadaei 90), Fathian (Salimi 65).
GRE: Kotsaris, Toufas, Oikonomou, Gialamidis (Kanavetas 59), Saliakas, Dzanoulinos, 
     Deligiannidis(C), Fasidis (Tsolakidis 46), Koulouris, Newman, Ktistopoulos.
Booked: Bazaj 35, Sohrabian 72 - Gialamidis 27, Toufas 38, Newman 58, Dzanoulinos 75.
Sent off: Hosseini 50.
Referee: Ivan Sarayev (St.Petersburg).
Att: 300.

For 3rd place [Jan 12]

Turkey        1-1 Slovakia      [pen 8-9]
[Çınar 21 - Haraslín 77 pen]
TUR: Koyuncu, Zengin, Ünver (Özer 46), Ersoy, Tuzcu, Aydın(C) (Erdoğan 78), 
     Vatansever, Kılıç (Ar.Demir 80), Çınar, Suçsuz (Okutan 73), Yaman (Altıntaş 46).
SVK: Bajza, Vavro, Vodecký, Sipľak, Kupec, Káčer, Grič, Vlček 
     (Rajník 57), Chvátal, Vestenický (Slaninka 75), Haraslín(C).
Booked: Ersoy 45, Tuzcu 64 - Sipľak 25, Kupec 38.
Sent off: Ersoy 75.
Referee: Oleg Sokolov (Voronezh).
Att: 4,000.

Final [Jan 12]

JAPAN         3-0 Russia
[Sugimoto 51, Kitagawa 62, 73]
JPN: Yoshimaru (Hayashi 89), Yamaguchi, Motegi(C), Misao (Miyamoto 82), Shindo, Ishida (Sakai 89), 
     Suzuki, Sugimoto (Watanabe 62), Nakano (Uryu 89), Kitagawa (Takagi 75), Okugawa (Matsubara 82).
RUS: Rudakov, Novak, Rukas, Nesterenko (Frolov 55), Nicolaes, Buranov, Quliyev(C) (Lanin 76), 
     Anisimov (Panteleyev 60), Belikov (Ageyev 60), Zuyev (Maximenko 70), Sheydayev (Cherov 64).
Booked: Novak 90.
Referee: Andrei Fisenko (Vladivostok).
Att: 8,000.


Final Ranking:

 1.Japan
 2.Russia
 3.Slovakia
 4.Turkey
 5.Iran
 6.Greece
 7.St.Petersburg
 8.Slovenia
 9.Czech Republic
10.Estonia
11.Ukraine
12.Finland
13.Azerbaijan
14.Belarus
15.Moldova
16.Latvia


Top Scorers:

1.Lukáš Haraslín (Slovakia)      6
2.Pavel Nazimov (St.Petersburg)  5
3.Michael Peter Newman (Greece)  4
  Ramil Sheydayev (Russia)       4
5.Denis Anisimov (Russia)        3
  Artem Byesyedin (Ukraine)      3
  Andre Järva (Estonia)          3
  Kohya Kitagawa (Japan)         3
  Ilya Kubyshkin (St.Petersburg) 3
  Ayaz Quliyev (Russia)          3
  Taro Sugimoto (Japan)          3
  Alexandr Zuyev (Russia)        3


Best Players:

MVP: Lukáš Haraslín (Slovakia)
Best Goalkeeper: Maxim Rudakov (Russia)
Best Defender: Roman Krivulkin (St.Petersburg)
Best Midfielder: Ryoma Watanabe (Japan)
Best Forward: Kohya Kitagawa (Japan)


2014 squad lists


About this document

Thanks to Grigoriy Vertegel (vertegel@midural.ru) for winners list; thanks to Tom Lewis (Tom.Lewis@btinternet.com) for additional info on 1989, 1990 and 1992 (China matches); thanks to Neil Morrison for additional results and match dates 1987-1991

Prepared and maintained by Erik Garin and Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch) and Mike Dryomin (lemicco@mail.ru)
Last updated: 20 Feb 2014

(C) Copyright Erik Garin, Mike Dryomin and RSSSF 2002/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.