Grenada 2019/20


Premier Division 2019/20
GFA Club Championship 2020

Premier Division 2019/20

Opening Match [Aug 31]
Paradise              6-1 SAB Spartans          

Table at abandonment:

 1.Paradise FC International      1   1  0  0   6- 1   3  [C]
 2.St. John's Sports              0   0  0  0   0- 0   0
 3.Hurricanes SC                  0   0  0  0   0- 0   0
 4.Hard Rock FC                   0   0  0  0   0- 0   0
 5.FC Camerhogne                  0   0  0  0   0- 0   0
 6.Queens Park Rangers FC 1969    0   0  0  0   0- 0   0
 7.Mount Rich SC                  0   0  0  0   0- 0   0
 8.SAB Spartans SC                1   0  0  1   1- 6   0  [P]

NB: season abandoned as the promotion/relegation playoff between Chantimelle and
    GBSS, which was to determine the ninth and last entrants, was postponed and then
    cancelled due to a "judicial proces being activated" (presumably again by GBSS)

GFA Club Championship 2020

NB: played instead of league championship;
    reigning champions Paradise declined to enter

Group Stage | Knock-Out Stage 

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.Hurricanes SC                  3   3  0  0  14- 1   9  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Queens Park Rangers FC 1969    3   2  0  1  14- 7   6
 3.St. Andrew's Football League   3   1  0  2   7-10   3
 4.Tempe All Blacks               3   0  0  3   0-17   0

Group B
 1.Grenada Boys Secondary School  3   2  1  0  13- 2   7  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Camerhogne                  3   2  1  0   8- 2   7
 3.Sunjets                        2   0  0  2   1- 7   0
 4.Five Stars                     2   0  0  2   1-12   0

Group C
 1.Fontenoy United                3   3  0  0   9- 2   9  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Combined Northerners           3   2  0  1  13- 3   6
 3.Morne Jaloux                   3   1  0  2   4-12   3
 4.Mount Rich SC                  3   0  0  3   1-10   0

Group D
 1.Shamrock                       2   2  0  0  10- 2   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Springs                        2   1  0  1   4- 8   3
 3.Royal Grenada Police Force     2   0  0  2   1- 5   0
 -.Paradise FC International      withdrew

Group E
 1.SAB Spartans SC                3   2  1  0  12- 6   7  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Happy Hill SC                  3   2  0  1  10- 7   6
 3.Honved                         3   1  0  2  11-10   3
 4.St. David's FC                 3   0  1  2   4-14   1

Group F
 1.Eagles Super Strikers          3   3  0  0  14- 7   9  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Grenada U-17                   2   1  0  1   4- 2   3
 3.North Stars                    3   1  0  2   4- 7   3
 4.Carenage                       2   0  0  2   4-10   0

Group G
 1.Hard Rock FC                   2   2  0  0   4- 0   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Grenada U-20                   2   1  0  1   2- 2   3
 3.Christian Strikers             2   0  0  2   1- 5   0
NB: a fourth team was to be invited for this group but apparently no
    interested club could be found

Group H
 1.St. John's Sports              3   3  0  0  28- 2   9  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Chantimelle                    3   2  0  1  11- 3   6
 3.Mt. Horne Sports Club          2   0  0  2   1- 8   0
 4.Belle Vue Rangers              2   0  0  2   0-27   0

Round 1
[Jan 4]
Queens Park Rangers   4-2 St. Andrew's FL       
Hurricanes            w/o Tempe All Blacks      [awarded 3-0, Tempe forfeited]
GBSS                  3-0 Sunjets               
[Jan 5]
Five Stars            o/w Camerhogne            [awarded 0-3, Five Stars forfeited]
Fontenoy United       4-1 Morne Jaloux          
Mount Rich            1-4 Combined Northerners  
[Jan 6]
Springs               n/p Paradise              [Paradise withdrew]
Police                0-3 Shamrock              
[Jan 10]
SAB Spartans          3-3 St. David's           
Happy Hill            4-3 Honved                
[Jan 11]
North Stars           2-0 Carenage              
Eagles Super Strikers 2-1 Grenada U-17          
Grenada U-20          2-1 Christian Strikers    
[Jan 12]
Belle Vue Rangers     0-8 Chantimelle           
St. John's Sports     6-1 Mount Horne           

Round 2
[Jan 17]
St. Andrew's FL       0-6 Hurricanes            
Tempe All Blacks      0-9 Queens Park Rangers   
[Jan 18]
Five Stars            1-9 GBSS                  
Camerhogne            4-1 Sunjets               
Morne Jaloux          w/o Mount Rich            [awarded 3-0, Mount Rich forfeited]
[Jan 19]
Combined Northerners  1-2 Fontenoy United       
Springs               2-1 Police                
[Jan 24]
Honved                2-6 SAB Spartans          
St. David's           1-5 Happy Hill            
[Jan 26]
North Stars           o/w Grenada U-17          [awarded 0-3, North Stars forfeited]
Carenage              4-8 Eagles Super Strikers 
Hard Rock             1-0 Grenada U-20          
[Jan 27]
Chantimelle           2-0 Mount Horne           
Belle Vue Rangers    0-19 St. John's Sports     

Round 3
[Jan 31]
St. Andrew's FL       5-0 Tempe All Blacks      
Hurricanes            5-1 Queens Park Rangers   
[Feb 1]
Sunjets               n/p Five Stars            
GBSS                  1-1 Camerhogne            
Mount Rich            awd Fontenoy United       [awarded 0-3, Mount Rich forfeited]
[Feb 2]
Morne Jaloux          0-8 Combined Northerners  
Shamrock              7-2 Springs               
[Feb 8]
Grenada U-17          n/p Carenage              
Eagles Super Strikers 4-2 North Stars           
Christian Strikers    awd Hard Rock             [awarded 0-3, Christian Strikers forfeited]
[Feb 9]
Mount Horne           n/p Belle Vue Rangers     
Chantimelle           1-3 St. John's Sports     
[Feb 10]
St. David's           0-6 Honved                
Happy Hill            1-3 SAB Spartans          

Final Tables:

Group A
 1.Hurricanes SC                  3   3  0  0  14- 1   9  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Queens Park Rangers FC 1969    3   2  0  1  14- 7   6
 3.St. Andrew's Football League   3   1  0  2   7-10   3
 4.Tempe All Blacks               3   0  0  3   0-17   0

Group B
 1.Grenada Boys Secondary School  3   2  1  0  13- 2   7  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.FC Camerhogne                  3   2  1  0   8- 2   7
 3.Sunjets                        2   0  0  2   1- 7   0
 4.Five Stars                     2   0  0  2   1-12   0

Group C
 1.Fontenoy United                3   3  0  0   9- 2   9  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Combined Northerners           3   2  0  1  13- 3   6
 3.Morne Jaloux                   3   1  0  2   4-12   3
 4.Mount Rich SC                  3   0  0  3   1-10   0

Group D
 1.Shamrock                       2   2  0  0  10- 2   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Springs                        2   1  0  1   4- 8   3
 3.Royal Grenada Police Force     2   0  0  2   1- 5   0
 -.Paradise FC International      withdrew

Group E
 1.SAB Spartans SC                3   2  1  0  12- 6   7  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Happy Hill SC                  3   2  0  1  10- 7   6
 3.Honved                         3   1  0  2  11-10   3
 4.St. David's FC                 3   0  1  2   4-14   1

Group F
 1.Eagles Super Strikers          3   3  0  0  14- 7   9  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Grenada U-17                   2   1  0  1   4- 2   3
 3.North Stars                    3   1  0  2   4- 7   3
 4.Carenage                       2   0  0  2   4-10   0

Group G
 1.Hard Rock FC                   2   2  0  0   4- 0   6  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Grenada U-20                   2   1  0  1   2- 2   3
 3.Christian Strikers             2   0  0  2   1- 5   0
NB: a fourth team was to be invited for this group but apparently no
    interested club could be found

Group H
 1.St. John's Sports              3   3  0  0  28- 2   9  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Chantimelle                    3   2  0  1  11- 3   6
 3.Mt. Horne Sports Club          2   0  0  2   1- 8   0
 4.Belle Vue Rangers              2   0  0  2   0-27   0

Knock-Out Stage

Quarterfinals

First Legs
[Feb 14]
Fontenoy United       2-1 Shamrock              
Hard Rock             1-1 St. John's Sports     
[Feb 15]
GBSS                  2-1 SAB Spartans          
Hurricanes            1-1 Eagles Super Strikers 

Second Legs
[Feb 22]
Shamrock              2-2 Fontenoy United       
[Feb 28]
Eagles Super Strikers 2-5 Hurricanes            
SAB Spartans          6-0 GBSS                  
[Feb 29]
St. John's Sports     2-3 Hard Rock             

Semifinals

NB: postponed following an assault on an assistant referee by several St. John's
    players at the second leg of the quarterfinal on Feb 29; then delayed for
    five months due to Covid-19 pandemic; all matches at Kirani James Athletics
    Stadium

First Legs
[Aug 15]
Hurricanes            3-1 Hard Rock             
[Aug 16]
Fontenoy United       4-3 SAB Spartans          

Second Legs
[Aug 22]
Hard Rock             4-4 Hurricanes            
[Aug 23]
SAB Spartans          3-3 Fontenoy United       

Third Place Match [Aug 29]
Hard Rock             4-1 SAB Spartans          

Final [Aug 29, Kirani James Athletics Stadium, Saint George's]
Hurricanes            3-1 Fontenoy United       


2018/19

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 1 Sep 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.