Greece - List of Fourth Division Champions

National Amateur Championship [1977/78-1981/82] As Third Level

1977/78   Group  1 : A.O. Acharnaikos Menidiou Athina
          Group  2 : A.O. Anajennisi Artas
          Group  3 : A.O. Makedonikos Siatistas
          Group  4 : A.O. Anajennisi Jiannitson

1978/79   Group  1 : A.O. Vyzas Megaron
          Group  2 : G.S. Panaigialios Aigiou
          Group  3 : P.A.S. Eordaikos Ptolemaidas
          Group  4 : P.A.S. Panthrakikos Komotinis

1979/80   Group  1 : G.A.S. Diagoras Rodos
          Group  2 : A.O. Chalkidas
          Group  3 : A.O. Pierikos Katerinis
          Group  4 : Apollonas Kalamarias Thessalonikis

1980/81   Group  1 : A.O. Atromitos Kaminion Pireas
          Group  2 : A.E. Achaiki Kato Achaias
          Group  3 : P.O. Toxotes Volou
          Group  4 : F.S. Kozanis

1981/82   Group  1 : A.O. Ionikos Nikeas Pireas
          Group  2 : A.O. Aiolikos Mytilinis Lesvos
          Group  3 : Paniliakos A.O. Pyrgos
          Group  4 : A.E. Levadiakos Livadias
          Group  5 : A.O. Thivas
          Group  6 : A.O. Florinas
          Group  7 : A.P.E. Lagadas
          Group  8 : A.O. Alexandroupolis

As National Amateur Championship [1982/83-1986/87] 4th Level

1982/83   Group  1 : A.O. Neapolis Pireas
          Group  2 : P.A.O. Thriamvos Neos Kosmos Athina
          Group  3 : A.O. Anajennisis Artas
          Group  4 : A.O. Panafpliakos Nafpliou
          Group  5 : A.E. Pontii Kozanis
          Group  6 : A.P.E. Polykastro
          Group  7 : A.P.S. Aspida Xanthis

1983/84   Group  1 : Aiantas (Ajax) Salaminas Pireas
          Group  2 : A.O. Charavgiakos Athina
          Group  3 : P.A.O. Kerkyra
          Group  4 : A.O. Panarkadikos Tripolis
          Group  5 : P.O. Elassonas
          Group  6 : A.S. Posidonas Neas Michanionas Thessalonikis
          Group  7 : A.O. Iraklis Potamoudion Kavalas

1984/85   Group  1 : G.S. Ergotelis Iraklion Kritis
          Group  2 : A.O. Ilioupolis Athina
          Group  3 : A.O. Agrinion
          Group  4 : A.O. Kalamata
          Group  5 : A.O. Achilleas Farsalon
          Group  6 : A.E. Alexandrias
          Group  7 : P.A.S. Panthrakikos Komotinis

1985/86   Group  1 : A.O. Peramaikos Pireas
          Group  2 : A.S. Olympiakos Chalkidas
          Group  3 : A.P.S. Patrai
          Group  4 : A.S. Panargiakos Argos
          Group  5 : G.A.S. Pyrsos Grevena
          Group  6 : A.O. Megas Alexandros Katerinis
          Group  7 : A.S. Nestos Chrisoupolis-Kavala

1986/87   Group  1 : E.A.N. Enosis Ari-Neapolis (Aris Neapolis "old") Pireas
          Group  2 : Enosi Ari Rethymniakou (E.A.R.) Rethymno Kritis
          Group  3 : A.O. Messiniakos Kalamata
          Group  4 : A.E. Achaiki Kato Achaias
          Group  5 : A.O. Anajennisi Kolindrou
          Group  6 : A.O. Anajennisi Neapolis Thessaloniki
          Group  7 : A.O. Pandramaikos Dramas

As Fourth Division [4th Level]

1987/88   Group  1 : A.O. Achilleas Farsala
          Group  2 : A.O. Asteras Ampelokipon Thessaloniki
          Group  3 : A.O. Spartis "Leonidas"
          Group  4 : P.A.O. Thriamvos Neou Kosmou Athina

1988/89   Group  1 : A.E. Pontii Verias
          Group  2 : A.O. Anajennisis Giannitson
          Group  3 : G.F.S. Panaitolikos Agriniou
          Group  4 : A.P.S. Rodos

1989/90   Group  1 : A.P.S. Aspida Xanthis
          Group  2 : A.E. Anajennisi Chalkidonas Thessaloniki
          Group  3 : A.O. Lamias
          Group  4 : A.O. Paniliakos Pirgou
          Group  5 : G.N.O. Aris Nikeas "new"
          Group  6 : A.O. Chaidari Athina

1990/91   Group  1 : A.O. Pandramaikos Dramas
          Group  2 : A.S. Posidonas Neas Michanionas Thessaloniki
          Group  3 : A.S. Panargiakos Argos Orestiko Kastoria
          Group  4 : A.P.S. Patrai Patras
          Group  5 : A.O. Apollonas Larisas
          Group  6 : A.P.O. Fostiras Tavrou Athina
          Group  7 : A.P.S. Rodos
          Group  8 : A.O. Panafpliakos Nafplion - Iraklis GS
          Group  9 : G.A.S. Anajennisis Artas
          Group 10 : N.A.P.O. Posidonas Iraklion Kritis

1991/92   Group  1 : P.A.S. Irodotos Nea Alikarnassos (Iraklion) Kritis
          Group  2 : A.P.S. Aiolikos Mytilinis Lesvou
          Group  3 : Ethnikos Asteras A.O. Kesariani Athina
          Group  4 : A.O. Chalkida
          Group  5 : Panarkadikos A.O. Tripoli
          Group  6 : A.S. Fokikos Amfissa
          Group  7 : P.A.O. Kerkyras
          Group  8 : A.S. Anajennisis Karditas
          Group  9 : A.O. Kilkisiakos Kilkis
          Group 10 : A.P.S. Odisseas Kordelio Thessalonikis
          Group 11 : A.E. Pontii Kozanis
          Group 12 : A.O. Ethnikos 1927 Alexandroupolis

1992/93   Group  1 : A.O. Chania Kritis
          Group  2 : G.A.S. Ialyssos Rodos
          Group  3 : A.O. Acharnaikos Menidi Athinas
          Group  4 : A.P.O. [E.S.K.O.] Keratsini Pireas
          Group  5 : A.P.S. Erani Filiatron
          Group  6 : A.P.S. Patrai Patras
          Group  7 : A.O. Velissarios Jiannina
          Group  8 : G.S. Niki Volou
          Group  9 : A.O. Apollonas Krias Vrisis
          Group 10 : M.A.P.S. Keravnos Kolchikou
          Group 11 : A.O. Iraklis Ptolemaidas
          Group 12 : A.S. Nestos Chrisoupolis-Kavala

1993/94   Group  1 : A.O. Agios Nikolaos Kritis
          Group  2 : A.O. Varvasiakos Chios
          Group  3 : A.P.O. Fostiras Tavrou Athina
          Group  4 : A.O. Chalkidas
          Group  5 : A.O. Spartis
          Group  6 : A.E. Mesologgio
          Group  7 : A.O. Acherontas Kanalaki
          Group  8 : A.O. Lamias
          Group  9 : A.P.S. Almopos Arideas
          Group 10 : A.O. Agrotikos Asteras Evosmos Thessalonikis
          Group 11 : A.E. Tyrnavos
          Group 12 : A.O. Orestis Orestiada

1994/95   Group  1 : Enosi Rodou-Diagoras Rodos
          Group  2 : A.O. Marko Athina
          Group  3 : A.O. Pyrgos 79
          Group  4 : G.S. Panaigialios Aigio
          Group  5 : A.S. Fokikos Amfissas
          Group  6 : F.S. Kozanis
          Group  7 : A.E. Ampelokipi Thessalonikis
          Group  8 : A.E. Nigrita

1995/96   Group  1 : A.O. Aigaleo Athina
          Group  2 : G.S. Ergotelis Iraklion Kritis
          Group  3 : A.O. Nafpaktiakos Asteras Nafpaktos
          Group  4 : P.A.O. Kerkyra
          Group  5 : A.O. Iraklis Ptolemaidas
          Group  6 : A.S. Iltex Lykoi Kalochoriou Thessalonikis

1996/97   Group  1 : A.P.E. Agia Eleousa Egaleo Athinas
          Group  2 : A.P.O. Keratsini Pireas
          Group  3 : G.P.S. Pamisos Messinis
          Group  4 : P.A.S. Preveza
          Group  5 : F.S. Kozanis
          Group  6 : A.O. Orfeas Alexandroupolis

1997/98   Group  1 : A.P.S. Atromitos Peristeriou Athina
          Group  2 : A.O.S. Argesaniou Naxos
          Group  3 : A.E. Achaiki Kato Achaias
          Group  4 : A.O. Karditsas
          Group  5 : A.O. Apollonas Krias Vrisis
          Group  6 : A.O. Kilkisiakos Kilkis

1998/99   Group  1 : A.P.O. Akratitos Neon Liosion Athina
          Group  2 : A.O. Chalkidonas Near-East Pireas
          Group  3 : A.S. Leonidion
          Group  4 : A.S Thesprotos Igoumenitsas
          Group  5 : G.A.M.S. Ethnikos Katerinis
          Group  6 : A.S. Neapolis Thessalonikis

1999/00   Group  1 : A.O. Acharnaikos Menidi Athina
          Group  2 : Patraikos A.O. Patras (new)
          Group  3 : A.O. Lamias
          Group  4 : A.S. Ampelokipi Thessalonikis

As National Amateur Championship [4th Level]

2000/01   Group  1 : A.P.O. Fostiras Tavrou Athina
          Group  2 : A.E. Chania Kritis
          Group  3 : P.A.O. Kerkyra
          Group  4 : A.E. Kassandras Kassandrias Chalkidikis

2001/02   Group  1 : A.O. Thrasyvoulos Fylis Athina
          Group  2 : A.E. Levadiakos Livadia
          Group  3 : G.A.S. Niki Volos
          Group  4 : A.O. Agrotikos Asteras Evosmos Thessaloniki

2002/03   Group  1 : A.S. Doxa Dramas
          Group  2 : A.E. Pontiakos Neas Santas
          Group  3 : F.A.S. Veria
          Group  4 : A.O. Pierikos Katerini
          Group  5 : P.A.S. Averof Ioannina (New)
          Group  6 : A.O. Chalkida
          Group  7 : A.S. Rodos (New)
          Group  8 : A.O. Ilisiakos Ilisia Athina
          Group  9 : A.P.S. Thyella Patras
          Group 10 : P.O. Atsalenios Iraklion


Notes :

A.E.     = Athlitiki Enosi = Athletic Union
A.O.     = Athlikos Omilos = Sport Club
A.P.E.   = Athlitiki Podosferiki Enosis = Athletic Football Union
A.P.S.   = Athlikos Podosferikos Silogos = Athletic Football Club
A.S.     = Athlikos Silogos = Athletic Club
G.A.S.   = Gimnastikos Athlikos Silogos = Gimnastic Athletic Club
G.E.     = Gimnastiki Enosis = Gimnastic Union
G.N.O.   = Gimnastikos Naftikos Omilos = Gimnastic Nautical Club
G.P.S.   = Gimnastikos Podosferikos Silogos = Gimnastic Football Club
G.S.     = Gimnastikos Silogos = Gimnastic Club
M.A.P.S. = Makedonikos Athlitikos Podosferikos Syllogos = Macedonian Athletic Football Club
N.A.P.O. = Naftikos Athlitikos Podosferikos Omilos = Nautical Athletic Football Club
P.A.O.   = Podosferikos Athlikos Omilos = Football Athletic Club
P.A.S.   = Podosferikos Athlikos Silogos = Football Athletic Club
P.O.     = Podosferikos Omilos = Football Club



About this document

Prepared and maintained by Alexander Mastrogiannopoulos for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Alexander Mastrogiannopoulos (alexmastro@lycos.com)
Last updated: 22 Jun 2003

(C) Copyright Alexander Mastrogiannopoulos and RSSSF 2002/03
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.