Greenland 2012


Angutit inersimasut GM 2012

Angutit inersimasut GM 2012

Qualifying Stage | Slutrunden

Qualifying Stage

Nordgrønland | Diskobugten | Midtgrønland | Østgrønland | Sydgrønland 

Nordgrønland

Qualified: FC Malamuk (Uumannaq), UB-83 (Upernavik) 

Diskobugten

Qualified: G-44 (Qeqertarsuaq), Kugsak-45 (Qasigiannguit), Nagdlúnguaq (Ilulissat) [hosts]

Midtgrønland

Qualified: B-67 (Nuuk), SAK (Sisimiut) 

Østgrønland

Qualified: ATA (Tasiilaq)            

Sydgrønland

[Jul 12-16]      
N-85              2–5 Siuteroq
K-33              1–1 Eqaluk-54
N-85              1–3 Nagtoralik
Siuteroq          0–8 K-33
Eqaluk-54         5–2 Nagtoralik
N-85              1–3 K-33
Siuteroq          2–6 Eqaluk-54
K-33              1–2 Nagtoralik
N-85              0–6 Eqaluk-54
Siuteroq          2–4 Nagtoralik

Final Table:

 1.Eqaluk-54 (Tasiusaq)      4  3  1  0  18- 5 10  Qualified
 2.Nagtoralik (Paamiut)      4  3  0  1  11- 9  9  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  -
 3.K-1933 (Qaqortoq)         4  2  1  1  13- 4  7
 5.Siuteroq (Nanortalik)     4  1  0  3   9-20  3
 4.N-85 (Narsaq)             4  0  0  4   4-17  0


Slutrunden

Slutrunden

NB: all matches in Ilulissat; Nagdlúnguaq (Ilulissat) apparently qualified as hosts

Pulje 1

Round 1 [Aug 5]
Eqaluk-54        10–1 UB-83             
G-44              5–0 SAK 
FC Malamuk        bye

Round 2 [Aug 6]
G-44              2–0 Eqaluk-54         
UB-83             0–6 FC Malamuk
SAK               bye

Round 3 [Aug 7]
SAK               2–3 FC Malamuk
G-44              8–1 UB-83      
Eqaluk-54         bye
  
Round 4 [Aug 8]
SAK               2–3 Eqaluk-54         
G-44              2–0 FC Malamuk
UB-83             bye

Round 5 [Aug 9]
UB-83             2–6 SAK               
Eqaluk-54         1–2 FC Malamuk
G-44              bye

Final Table:

 1.G-44 (Qeqertarsuaq)       4  4  0  0  17- 1 12  Qualified
 2.FC Malamuk (Uumannaq)     4  3  0  1  11- 5  9  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Eqaluk-54 (Tasiusaq)      4  2  0  2  14- 7  6
 4.SAK (Sisimiut)            4  1  0  3  10-13  3
 5.UB-83 (Upernavik)         4  0  0  4   4-30  0

Pulje 2
   
Round 1 [Aug 5]
B-67              4-0 Kugsak-45         
Nagdlúnguaq       4–1 Nagtoralik
ATA               bye

Round 2 [Aug 6]
B-67              6-0 ATA
Nagdlúnguaq       4-1 Kugsak-45   
Nagtoralik        bye

Round 3 [Aug 7]        
ATA               1-6 Nagtoralik
B-67              1-1 Nagdlúnguaq  
Kugsak-45         bye

Round 4 [Aug 8]
Kugsak-45         4-2 Nagtoralik
Nagdlúnguaq       6-0 ATA
B-67              bye

Round 5 [Aug 9]
B-67              8-0 Nagtoralik
Kugsak-45         2-1 ATA
Nagdlúnguaq       bye

Final Table:

 1.B-67 (Nuuk)               4  3  1  0  19- 1 10  Qualified
 2.Nagdlúnguaq (Ilulissat)   4  3  1  0  15- 3 10  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Kugsak-45 (Qasigiannguit) 4  2  0  2   7-11  6
 4.Nagtoralik (Paamiut)      4  1  0  3   9-17  3
 5.ATA (Tasiilaq)            4  0  0  4   2-20  0

Playoffs
 
Semifinals [Aug 10]
B-67              6-0 FC Malamuk
G-44              0-3 Nagdlúnguaq    
 
Third Place Match [Aug 11]
G-44              6-0 FC Malamuk
 
Final [Aug 11, Ilulissat]
B-67              3-2 Nagdlúnguaq 

2011

2013

list of champions

list of foundation dates

list of women champions


About this document

Source: http://sermitsiaq.ag/

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 22 Aug 2013

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.