Greenland 2018


Angutit inersimasut GM 2018

Angutit inersimasut GM 2018

Qualifying Stage | Slutrunden

Qualifying Stage

Avannaa | Diskoregion | Nuuk (NBU) | Kujataa 

Avannaa (in Qeqertarsuaq)

Participants:
Disko-76 (Qeqertarsuaq)            [apparently moved from Diskoregion]
Eqaluk-56 (Ikerasak) 
G-44 (Qeqertarsuaq) 
FC Malamuk (Uummannaq)             [withdrew]
Terianniaq-58 (Upernavik Kujalleq)
UB-68 (Uummannaq)                  [withdrew]
UB-83 (Upernavik)

Revised schedule (after withdrawals of FC Malamuk and UB-68 and addition of Disko-76)

Round 1 [Jul 23]
Eqaluk-56          -  Disko-76          
G-44               -  Terianniaq-58     
UB-83             bye

Round 2 [Jul 24]
Terianniaq-58      -  Disko-76          
Eqaluk-56          -  UB-83             
G-44              bye

Round 3 [Jul 25]
G-44               -  Eqaluk-56         
Disko-76           -  UB-83             
Terianniaq-58     bye

Round 4 [Jul 26]
Terianniaq-58      -  UB-83             
G-44               -  Disko-76          
Eqaluk-56         bye

Round 5 [Jul 27]
Terianniaq-58      -  Eqaluk-56         
G-44               -  UB-83             
Disko-76          bye

Reported results
[Jul 24]
Terianniaq-58     5-2 UB-83             
[Jul 25]
G-44              4-3 Terianniaq-58     

NB: UB-83 (Upernavik) and G-44 (Qeqertarsuaq) qualified

RM Diskoregion (in Aasiaat)

Participants:
Aqisseq (Kangaatsiaq)
Disko-76 (Qeqertarsuaq)            [apparently moved to Avannaa]
Kugsak-45 (Qasigiannguit)
Nagdlśnguaq-48 (Ilulissat)
Tupilak-41 (Aasiaat) 

Announced schedule

Round 1 [Jul 23]
N-48               -  Disko-76          
Aqisseq            -  T-41              
Kugsak-45         bye

Round 2 [Jul 24]
Kugsak-45          -  N-48              
Disko-76           -  T-41              
Aqisseq           bye

Round 3 [Jul 25]
Aqisseq            -  N-48              
Kugsak-45          -  Disko-76          
T-41              bye

Round 4 [Jul 25]
Aqisseq            -  Disko-76          
T-41               -  Kugsak-45         
N-48              bye

Round 5 [Jul 27]
Kugsak-45          -  Aqisseq           
T-41               -  N-48              
Disko-76          bye

NB: Kugsak-45 (Qasigiannguit) and Nagdlśnguaq-48 (Ilulissat) qualified

RM NBU (in Nuuk)

Round 1 [Jul 24]
SAK               3-4 IT-79             
Kāgssagssuk       0-8 B-67              
NŪK               bye

Round 2 [Jul 25]
SAK               3-5 NŪK               
IT-79             5-2 Kāgssagssuk       
B-67              bye

Round 3 [Jul 26]
SAK               3-5 Kāgssagssuk       
B-67              3-0 NŪK               
IT-79             bye

Round 4 [Jul 27]
IT-79             0-5 B-67              
Kāgssagssuk       3-3 NŪK               
SAK               bye

Round 5 [Jul 28]
IT-79             4-0 NŪK               
SAK               0-4 B-67              
Kāgssagssuk       bye

Final Table:

 1.B-67 (Nuuk)                         4   4  0  0  18- 0  12  Qualified
 2.IT-79 (Nuuk)                        4   3  0  1  13-10   9  Qualified
 3.NŪK (Nuuk)                          4   1  1  2   8-13   4  Qualified
 4.Kāgssagssuk (Maniitsoq)             4   1  1  2  10-19   4  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.SAK (Sisimiut)                      4   0  0  4   9-18   0
 -.GSS (Nuuk)                          withdrew

RM Kujataa (in Narsaq)

Round 1 [Jul 13]
N-85              1-6 Eqaluk-54         
K-33              bye

Round 2 [Jul 14]
N-85             4-11 K-33              
Eqaluk-54         bye

Round 3 [Jul 15]
Eqaluk-54         2-6 K-33              
N-85              bye

Final Table:

 1.K-33 (Qaqortoq)                     2   2  0  0  17- 6   6  Qualified
 2.Eqaluk-54 (Tasiusaq)                2   1  0  1   8- 7   3  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.N-85 (Narsaq)                       2   0  0  2   5-17   0

Slutrunden

NB: in Nuuk, Aug 12-19; moved from Sisimiut as artificial turf there was not ready

Qualified:
G-44 (Qeqertarsuaq)                [Avannaa]
UB-83 (Upernavik)                  [Avannaa]
Kugsak-45 (Qasigiannguit)          [Diskoregion]
Nagdlśnguaq-48 (Ilulissat)         [Diskoregion]
B-67 (Nuuk)                        [Nuuk]
IT-79 (Nuuk)                       [Nuuk]
NŪK (Nuuk)                         [Nuuk]
Kāgssagssuk (Maniitsoq)            [Nuuk]
K-33 (Qaqortoq)                    [Kujataa]
Eqaluk-54 (Tasiusaq)               [Kujataa]

Pulje A

Round 1 [Aug 12]
NŪK               3-2 UB-83             
Kugsak-45         3-5 Kāgssagssuk       
N-48              bye

Round 2 [Aug 13]
UB-83             4-1 Kugsak-45         
NŪK               0-4 N-48              
Kāgssagssuk       bye

Round 3 [Aug 14]
Kāgssagssuk       0-5 N-48              
NŪK               5-1 Kugsak-45         
UB-83             bye

Round 4 [Aug 15]
UB-83             3-0 Kāgssagssuk       
Kugsak-45        1-13 N-48              
NŪK               bye

Round 5 [Aug 16]
UB-83              -  N-48              
NŪK                -  Kāgssagssuk       
Kugsak-45         bye

Table:

 1.Nagdlśnguaq-48 (Ilulissat)          3   3  0  0  22- 1   9
 2.UB-83 (Upernavik)                   3   2  0  1   9- 4   6
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.NŪK (Nuuk)                          3   2  0  1   8- 7   6
 4.Kāgssagssuk (Maniitsoq)             3   1  0  2   5-11   3
 5.Kugsak-45 (Qasigiannguit)           4   0  0  4   6-27   0

Pulje B

Round 1 [Aug 12]
G-44             1-10 B-67              
IT-79             7-0 K-33              
Eqaluk-54         bye

Round 2 [Aug 13]
G-44              2-0 Eqaluk-54         
B-67              5-1 IT-79             
K-33              bye

Round 3 [Aug 14]
K-33              5-2 Eqaluk-54         
G-44              2-4 IT-79             
B-67              bye

Round 4 [Aug 15]
B-67              5-0 K-33              
IT-79             8-1 Eqaluk-54         
G-44              bye

Round 5 [Aug 16]
G-44               -  K-33              
B-67               -  Eqaluk-54         
IT-79             bye

Table:

 1.B-67 (Nuuk)                         3   3  0  0  20- 2   9
 2.IT-79 (Nuuk)                        4   3  0  1  20- 8   9
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.G-44 (Qeqertarsuaq)                 3   1  0  2   5-14   3
 4.K-33 (Qaqortoq)                     3   1  0  2   5-14   3
 5.Eqaluk-54 (Tasiusaq)                3   0  0  3   3-15   0

Playoffs

Ninth Place Match [Aug 18]

Seventh Place Match [Aug 18]

Fifth Place Match [Aug 19]

Semifinals [Aug 18]
winners A          -  runners-up B      
winners B          -  runners-up A      

Third Place Match [Aug 19]

Final [Aug 19]


2017

list of champions

list of foundation dates

list of women champions


About this document

Sources: NBU, KAK, N-85, Terianniaq-58, Sermitsiaq, Pat's Football Blog (twitter)

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 16 Aug 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.