Greenland 1991

First Phase (indledende runde)

NB: 20 clubs were eliminated in this phase:

  T.A.S. (Tasiusaq (northwestern Greenland))
  UB-83 (Upernavik)  
  Qimmeq (Upernavik)
  Malamuk (Uummannaq)  
  Ukaleq (Qaarsut)
  NBK-88 (Niaqornaarsuk) 
  N-48 (Ilulissat)     
  G-44 (Qeqertarsuaq)
  Ippernaq (Kangaatsiaq)
  Arfeq-85 (Kangaatsiaq)
  KT-85 (Maniitsoq)  
  Kgssagssuk (Maniitsoq) 
  B-67 II (Nuuk)    
  ATA (Ammassalik) [Ammassalik now called Tasiilaq]
  GSS (Nuuk)
  TM-62 (Kusuluk)
  Pameeq (Arsuk) 
  Eqaluk-54 (Tasiusaq (southern Greenland))
  E-66 (Eqalugaarsuit)
  S.O.N. (Nanortalik)


Second Phase (mellemrunde)

NB: matches listed in chronological order

Group A (in Nuuk)
[Jul 27]
NK I       2-2 NK II      
B-67        2-1 Nagtoralik 
[Jul 28] 
Nagtoralik  2-2 NK II      
B-67        2-2 Aqigssiaq  
[Jul 29] 
NK I       2-2 Aqigssiaq   
B-67        0-1 NK II      
[Jul 30]
NK I       2-2 Nagtoralik  
NK II      3-4 Aqigssiaq   
[Jul 31]
Nagtoralik  1-1 Aqigssiaq   
B-67        3-0 NK I       

 1.B-67 (Nuuk)                  4  2  1  1   7- 4  5  Qualified
 2.Aqigssiaq (Maniitsoq)        4  1  3  0   9- 8  5  Qualified
 3.NK II (Nuuk)                4  1  2  1   8- 8  4
 4.Nagtoralik (Paamiut)         4  0  3  1   6- 7  3
 5.NK I (Nuuk)                 4  0  3  1   6- 9  3

Group B (in Aasiaat)
I-69        4-3 A-51        
Kugsak      2-1 Disko-76    
UB-68       1-2 T-41        
I-69        7-0 CIF-70      
Kugsak      7-0 A-51        
Disko-76    5-1 UB-68       
I-69        3-2 T-41        
A-51        0-2 CIF-70      
Kugsak      0-3 UB-68       
I-69        0-2 Disko-76    
A-51        0-4 T-41        
Kugsak      3-0 CIF-70      
T-41        1-0 Disko-76    
CIF-70      0-3 UB-68       
I-69        3-1 Kugsak      
UB-68       7-3 A-51        
Kugsak      0-1 T-41        
Disko-76    5-0 CIF-70      
I-69        3-1 UB-68       
T-41        6-1 CIF-70      
Disko-76    3-1 A-51        

 1.I-69 (Ilulissat)             6  5  0  1  20- 9 10  Qualified
 2.T-41 (Aasiaat)               6  5  0  1  16- 5 10  Qualified
 3.Disko-76 (Qeqertarsuaq)      6  4  0  2  16- 5  8
 4.Kugsak (Qasigiannguit)       6  3  0  3  13- 8  6
 5.UB-68 (Uummannaq)            6  3  0  3  16-13  6
 6.CIF-70 (Qasigiannguit)       6  1  0  5   3-24  2
 7.A-51 (Akunnaaq)              6  0  0  6   7-27  0

Group C (in Sisimiut)  
SAK I       3-1 SAK II      
S-68        0-0 SAK I       
S-68        9-1 SAK II      
SAK I       2-2 S-68        
SAK II     0-10 SAK I       
SAK II      1-4 S-68        

 1.SAK I (Sisimiut)             4  2  2  0  15- 3  6  Qualified
 2.S-68 (Sisimiut)              4  2  2  0  15- 4  6
 3.SAK-II (Sisimiut)            4  0  0  4   3-26  0

Group D (in Qaqortoq)
K-33        9-0 Arsaq       
Siuteroq    7-5 N-85        
K-33        9-0 Siuteroq    
Arsaq       2-1 N-85        
Arsaq       1-1 Siuteroq    
K-33        3-1 N-85        

 1.K-33 (Qaqortoq)              3  3  0  0  21- 1  6  Qualified
 2.Siuteroq (Nanortalik)        3  1  1  1   8-15  3
 3.Arsaq (Alluitsup Paa)        3  1  1  1   3-11  3
 4.N-85 (Narsaq)                3  0  0  3   7-12  0


Third Phase (finalrunde; in Sisimiut, Aug 26-31)

Group A
[Aug 26]
T-41        3-2 I-69        
  [Aqqalo Søholm 54, Steen Brandt 59, Mathias Andersen 73;  
   Niels Joørgen Jeremiassen 67, Lars Erik Gabrielsen 76]
[Aug 27]
T-41        0-0 K-33        
[Aug 28]
I-69        3-5 K-33        
  [Lars Erik Gabrielsen 8, Jakob Reimer 41, Isak Thomsen 90;
   Knud Henningsen 17og, Joel Stach 31, Kent Kielsen 37, 68, Anda Kielsen 88]

 1.K-33 (Qaqortoq)              2  1  1  0   5- 3  3  Qualified
 2.T-41 (Aasiaat)               2  1  1  0   3- 2  3  Qualified
 3.I-69 (Ilulissat)             2  0  0  2   5- 8  0

Group B 
[Aug 26]
SAK         2-2 Aqigssiaq   
  [Hans Karl Nathansen 5, Søren Skarup 86; Karl Kreutzmann 35, 
   Peter Josefsen 44]
[Aug 27]
SAK         1-3 B-67        
  [Charles Rasmussen 57; Kim Holmgaard 8, 42, Aqqa Pavia Rosing 46]
[Aug 28]
B-67        0-2 Aqigssiaq   
  [Karl Kreutzmann 22, Gedion Jørgensen 28]

 1.Aqigssiaq (Maniitsoq)        2  1  1  0   4- 2  3  Qualified
 2.B-67 (Nuuk)                  2  1  0  1   3- 3  2  Qualified
 3.SAK (Sisimiut)               2  0  1  1   3- 5  1

Semifinals 
Aqigssiaq   4-1 T-41        
  [Karl Kreutzmann 43, 58, 62, Peter Josefsen 45; Finn Joensen 88]
K-33        3-0 B-67        
  [Joel Stach 6, Kent Kielsen 52, Anda Kielsen 89]

Fifth Place Match
SAK         2-1 I-69        
  [Edvard Josefsen 15, Hans Karl Nathansen 50; Palle Lennert 42]

Third Place Match 
T-41        3-0 B-67        
  [Finn Joensen 24pen, Nikolaj Jeremiassen 79, Aqqalo Søholm 81]

Final [Aug 31]
K-33        2-1 Aqigssiaq   
  [Kent Kielsen 13, Anda Kielsen 15pen; Peter Josefsen 41]

Topscorers:

 1.Karl Kreutzmann (Aqigssiaq)     5
 2.Kent Kielsen (K-33)             4
 3.Peter Josefsen (Aqigssiaq)      3
   Anda Kielsen (K-33)             3
 5.Hans Karl Nathansen (SAK)       2
   Finn Joensen (T-41)             2
   Aqqalo Søholm (T-41)            2
   Joel Stach (K-33)               2
   Lars Erik Gabrielsen (I-69)     2
   Kim Holmgaard (B-67)            2


1990

1992

list of champions

list of women champions


About this document

Source: Atuagagdliutit/Grønlandsposten

Prepared and maintained by Lars Kubusch and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Lars Kubusch and Karel Stokkermans
Last updated: 11 Sep 2014

(C) Copyright Lars Kubusch, Karel Stokkermans and RSSSF 2002/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.