Guam 2017/18


Budweiser Soccer League

Budweiser Soccer League

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Isla De Ladrones        16  16  0  0 110-16  48  [N]        Playoff Stage
 2.NAPA Rovers             16  15  0  1 124-18  45  [C]        Playoff Stage
 3.U.O.G. Tritons          15  12  1  2  65-21  37  [N]        Playoff Stage
 4.Islanders               16  12  0  4  91-20  36  [N]        Playoff Stage
 5.Bank of Guam Strykers   15  11  0  4 115-24  33             Playoff Stage
 6.Anderson Bombers        16  10  1  5  51-22  31  [N]        Playoff Stage
 7.Bank of Guam Strykers B 16   9  2  5  55-42  29  [N]  [*2]  Playoff Stage
 8.LOA Heat                16   9  1  6  53-45  28  [N]        Playoff Stage
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Familia                 16   6  2  8  42-65  20  [N]
10.EuroCar                 16   6  1  9  46-53  19  [N]
11.Quality Distributors    16   6  1  9  29-45  19
12.Shipyard Haya           16   4  1 11  41-90  13       [*1]
13.Sidekicks               16   3  1 12  20-40  10  [N]
14.Beercelona              16   3  0 13  20-94   9  [N]
15.Crushers                16   3  0 13  14-114  9  [N]
16.Bobcat Rovers           16   2  0 14  14-85   6  [N]  [*3]
17.Pago Bay Disasters      16   1  1 14  17-119  4  [N]

NB: 2 more losses than draws and overall goal difference -6 as one match was awarded
      a 0-3 loss to both teams;
    remaining match (not played on Apr 26 due to absence referees) apparently cancelled

[*1] Guam Shipyard and Haya United apparently merged into Shipyard Haya
[*2] Bank of Guam Strykers B reserve side of Bank of Guam Strykers
[*3] Bobcat Rovers apparently reserve side of NAPA Rovers

[Sep 15]
EuroCar                 7-0 Bobcat Rovers           
Sidekicks               5-2 Beercelona              
[Sep 16]
Anderson Bombers        3-2 Shipyard Haya           
Familia                 awd Pago Bay Disasters      [awarded 3-0, Pago Bay forfeited]
[Sep 22]
Beercelona              1-4 Familia                 
Pago Bay Disasters     0-11 Anderson Bombers        
[Sep 23]
Bobcat Rovers           3-2 Sidekicks               
Shipyard Haya           0-3 EuroCar                 
[Sep 27]
U.O.G. Tritons          3-0 LOA Heat                
[Sep 29]
EuroCar                 1-8 Isla De Ladrones        
Pago Bay Disasters      0-7 BOG Strykers B          
[Sep 30]
Beercelona              awd Quality Distributors    [awarded 0-3, Beercelona forfeited]
[Oct 1]
Anderson Bombers        3-4 NAPA Rovers             
[Oct 11]
Islanders              16-0 Beercelona              
[Oct 13]
LOA Heat                3-2 Familia                 
U.O.G. Tritons          4-0 Bobcat Rovers           
[Oct 14]
Crushers                1-5 Sidekicks               
Quality Distributors    1-1 Pago Bay Disasters      
[Oct 15]
BOG Strykers B          3-3 Shipyard Haya           
[Oct 20]
Isla De Ladrones        3-1 Anderson Bombers        
NAPA Rovers             4-0 Sidekicks               
[Oct 21]
BOG Strykers            7-0 Familia                 
LOA Heat                7-1 Bobcat Rovers           
[Oct 22]
Crushers                2-5 Beercelona              
[Oct 25]
Islanders               6-0 Shipyard Haya           
[Oct 27]
Isla De Ladrones        6-1 Sidekicks               
Quality Distributors    1-4 BOG Strykers B          
[Oct 28]
Crushers                2-1 Familia                 
EuroCar                 1-2 Anderson Bombers        
[Oct 29]
U.O.G. Tritons          8-2 Pago Bay Disasters      
[Nov 1]
U.O.G. Tritons          7-1 BOG Strykers B          
[Nov 3]
Crushers                0-5 Shipyard Haya           
NAPA Rovers            10-0 Beercelona              
[Nov 4]
BOG Strykers           14-0 Bobcat Rovers           
LOA Heat                awd Pago Bay Disasters      [awarded 0-3, Heat forfeited]
[Nov 5]
Islanders               4-0 Quality Distributors    
[Nov 8]
Familia                 3-3 EuroCar                 
[Nov 10]
Anderson Bombers        4-0 Sidekicks               
[Nov 11]
BOG Strykers           17-0 Pago Bay Disasters      
NAPA Rovers            15-1 Shipyard Haya           
[Nov 12]
Bobcat Rovers           0-4 Islanders               
[Nov 15]
Anderson Bombers        4-1 Beercelona              
[Nov 17]
EuroCar                 2-1 Sidekicks               
[Nov 18]
Familia                14-1 Bobcat Rovers           
U.O.G. Tritons          4-2 Islanders               
[Nov 19]
LOA Heat                2-2 BOG Strykers B          
[Nov 25]
Crushers                0-8 Quality Distributors    
[Nov 29]
Bobcat Rovers           4-3 Pago Bay Disasters      
[Dec 1] 
Isla De Ladrones        8-6 Shipyard Haya           
[Dec 2]
LOA Heat                2-0 Islanders               
[Dec 3]
Crushers               0-13 U.O.G. Tritons          
[Jan 17]
Quality Distributors    3-2 EuroCar                 
[Jan 19]
Anderson Bombers        7-1 LOA Heat                
Isla De Ladrones        6-0 BOG Strykers            
[Jan 20]
BOG Strykers B          2-4 Islanders               
Familia                1-11 NAPA Rovers             
[Jan 21]
Shipyard Haya           3-5 U.O.G. Tritons          
[Jan 24]
Beercelona              1-8 Shipyard Haya           
[Jan 26]
Sidekicks               1-1 U.O.G. Tritons          
Anderson Bombers        1-0 Quality Distributors    
[Jan 27]
Isla De Ladrones        8-1 LOA Heat                
BOG Strykers           11-1 Crushers                
NAPA Rovers            17-0 Pago Bay Disasters      
[Jan 31]
Beercelona              0-5 EuroCar                 
[Feb 2]
Islanders              11-0 Crushers                
Sidekicks               0-4 Shipyard Haya           
[Feb 3]
Familia                 2-3 BOG Strykers B          
Isla De Ladrones        6-0 U.O.G. Tritons          
[Feb 4]
NAPA Rovers             9-2 LOA Heat                
[Feb 7]
Beercelona              0-4 U.O.G. Tritons          
[Feb 9]
Sidekicks               0-3 LOA Heat                
[Feb 10]
Anderson Bombers        1-3 BOG Strykers            
Shipyard Haya           1-4 Quality Distributors    
[Feb 11]
EuroCar                 2-3 BOG Strykers B          
[Feb 16]
LOA Heat                0-6 BOG Strykers            
Crushers               0-12 Isla De Ladrones        
[Feb 17]
Bobcat Rovers           3-5 Beercelona              
Islanders               2-1 Anderson Bombers        
[Feb 18]
Quality Distributors    0-5 Familia                 
[Feb 21]
EuroCar                 1-7 NAPA Rovers             
[Feb 23]
Isla De Ladrones        3-0 Quality Distributors    
Bobcat Rovers           2-7 BOG Strykers B          
[Feb 24]
LOA Heat                3-0 Crushers                
Familia                1-10 Islanders               
[Feb 28]
BOG Strykers            2-7 Islanders               
[Mar 2]
Bobcat Rovers           awd Anderson Bombers        [awarded 0-3, Bobcat forfeited]
Sidekicks               0-1 Quality Distributors    
[Mar 3]
NAPA Rovers             4-1 U.O.G. Tritons          
EuroCar                 7-3 Pago Bay Disasters      
[Mar 4]
Shipyard Haya           2-3 Familia                 
[Mar 7]
BOG Strykers B          2-1 Sidekicks               
[Mar 9]
Shipyard Haya           awd Bobcat Rovers           [awarded 3-0, Bobcat forfeited]
Pago Bay Disasters      2-3 Beercelona              
[Mar 10]
BOG Strykers            4-2 EuroCar                 
NAPA Rovers             2-4 Isla De Ladrones        
[Mar 11]
LOA Heat                4-0 Quality Distributors    
[Mar 14]
EuroCar                 8-0 Crushers                
[Mar 16]
BOG Strykers            0-1 NAPA Rovers             
LOA Heat               11-2 Shipyard Haya           
[Mar 18]
Pago Bay Disasters     1-13 Islanders               
[Mar 21]
Islanders               2-3 Isla De Ladrones        
[Mar 23]
U.O.G. Tritons          3-1 Quality Distributors    
BOG Strykers B          1-3 Anderson Bombers        
[Mar 25]
Familia                 1-0 Sidekicks               
[Apr 4]
Sidekicks               0-3 BOG Strykers            
[Apr 6]
Shipyard Haya           awd Pago Bay Disasters      [awarded 0-3 against both, both forfeited]
[Apr 7]
Quality Distributors    awd Bobcat Rovers           [awarded 3-0, Bobcat Rovers forfeited]
BOG Strykers B          6-2 Beercelona              
[Apr 8]
Anderson Bombers        1-1 Familia                 
[Apr 12]
Isla De Ladrones        awd Bobcat Rovers           [awarded 3-0, Bobcat Rovers forfeited]
[Apr 13]
Sidekicks               4-0 Pago Bay Disasters      
Islanders               1-4 NAPA Rovers             
[Apr 14]
Familia                 1-6 U.O.G. Tritons          
Crushers                2-8 BOG Strykers B          
[Apr 15]
BOG Strykers           25-1 Shipyard Haya           
[Apr 18]
Isla De Ladrones       19-1 Pago Bay Disasters      
[Apr 19]
Sidekicks               0-3 Islanders               
[Apr 20]
Crushers               0-17 NAPA Rovers             
Beercelona              0-5 LOA Heat                
[Apr 21]
BOG Strykers            1-2 BOG Strykers B          
U.O.G. Tritons          4-0 EuroCar                 
[Apr 22]
Isla De Ladrones       15-0 Familia                 
[Apr 26]
U.O.G. Tritons          n/p BOG Strykers            [no referees; match apparently cancelled]
[Apr 27]
EuroCar                 2-9 LOA Heat                
NAPA Rovers             awd Bobcat Rovers           [awarded 3-0, Bobcat Rovers forfeited]
[Apr 28]
Beercelona             0-14 BOG Strykers            
Pago Bay Disasters      1-2 Crushers                
[May 2]
Anderson Bombers        0-2 U.O.G. Tritons          
[May 4]
Islanders               6-0 EuroCar                 [also reported 6-1]
Crushers                1-6 Anderson Bombers        
NAPA Rovers             7-3 BOG Strykers B          
[May 5]
Isla De Ladrones        awd Beercelona              [awarded 3-0, Beercelona forfeited]
Quality Distributors    3-8 BOG Strykers            
[May 9]
Isla De Ladrones        3-1 BOG Strykers B          
[dates?]
Crushers                awd Bobcat Rovers           [awarded 3-0, Bobcat Rovers forfeited]
NAPA Rovers             9-1 Quality Distributors    

Final Table:

 1.Isla De Ladrones        16  16  0  0 110-16  48  [N]        Playoff Stage
 2.NAPA Rovers             16  15  0  1 124-18  45  [C]        Playoff Stage
 3.U.O.G. Tritons          15  12  1  2  65-21  37  [N]        Playoff Stage
 4.Islanders               16  12  0  4  91-20  36  [N]        Playoff Stage
 5.Bank of Guam Strykers   15  11  0  4 115-24  33             Playoff Stage
 6.Anderson Bombers        16  10  1  5  51-22  31  [N]        Playoff Stage
 7.Bank of Guam Strykers B 16   9  2  5  55-42  29  [N]  [*2]  Playoff Stage
 8.LOA Heat                16   9  1  6  53-45  28  [N]        Playoff Stage
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Familia                 16   6  2  8  42-65  20  [N]
10.EuroCar                 16   6  1  9  46-53  19  [N]
11.Quality Distributors    16   6  1  9  29-45  19
12.Shipyard Haya           16   4  1 11  41-90  13       [*1]
13.Sidekicks               16   3  1 12  20-40  10  [N]
14.Beercelona              16   3  0 13  20-94   9  [N]
15.Crushers                16   3  0 13  14-114  9  [N]
16.Bobcat Rovers           16   2  0 14  14-85   6  [N]  [*3]
17.Pago Bay Disasters      16   1  1 14  17-119  4  [N]

NB: 2 more losses than draws and overall goal difference -6 as one match was awarded
      a 0-3 loss to both teams;
    remaining match (not played on Apr 26 due to absence referees) apparently cancelled

[*1] Guam Shipyard and Haya United apparently merged into Shipyard Haya
[*2] Bank of Guam Strykers B reserve side of Bank of Guam Strykers
[*3] Bobcat Rovers apparently reserve side of NAPA Rovers

Playoff Stage

Quarterfinals
[May 11]
U.O.G. Tritons          3-2 Anderson Bombers        [aet]
[May 12]
NAPA Rovers             7-1 BOG Strykers B          
BOG Strykers            3-1 Islanders               
[May 18]
Isla De Ladrones        5-6 LOA Heat                

Semifinals
[May 18]
NAPA Rovers             3-1 U.O.G. Tritons          
[May 23]
LOA Heat                4-3 BOG Strykers            

Final [May 27, Guam Football Association National Training Center, Dededo]
NAPA Rovers             4-3 LOA Heat                
  [Mark Chargualaf 15, Fook Liao 31, 39, Matthew Robles 90;
   Gideon Tyquiengco 23, Jan Flores 44, 55]


2016/17

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 7 Jun 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.