Guatemala 2020/21


Liga Nacional

Liga Nacional

Campeonato Apertura 2020/21 | Campeonato Clausura 2021

Campeonato Apertura 2020/21

Regular Stage | Playoff Stage 

Regular Stage

Final Tables:

Grupo A (suroccidente)
 2.Comunicaciones             16   9  5  2  25-10  32  Qualified
 4.Malacateco                 16   7  3  6  19-18  24  Qualified
 5.Xelajú MC                  16   6  3  7  17-22  21  Qualified
 7.Antigua GFC                16   5  5  6  21-23  20  Qualified
 8.Iztapa                     16   5  4  7  24-28  19  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Santa Lucía Cotzumalguapa  16   4  4  8  12-17  16

Grupo B (nororiente)
 1.Municipal                  16  11  3  2  34- 8  36  Qualified
 3.Cobán Imperial             16   7  5  4  19-13  26  Qualified
 6.Guastatoya                 16   4  8  4  19-19  20  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Achuapa                    16   5  4  7  17-21  19
11.Sanarate                   16   3  5  8  19-33  14
12.Sacachispas                16   2  7  7  20-34  13

NB: qualification and seeding for playoff stage based on ranking in overall table

Round 1
[Aug 29]
Comunicaciones        4-2 Xelajú                
Sacachispas           1-3 Achuapa               
Cobán Imperial        1-1 Municipal             
[Aug 30]
Iztapa                3-1 Malacateco            
Santa Lucía           0-1 Antigua               
Guastatoya            1-1 Sanarate              

Round 2
[Sep 5]
Achuapa               1-2 Cobán Imperial        
Xelajú                2-1 Iztapa                
Municipal             2-1 Guastatoya            
[Sep 6]
Malacateco            1-2 Santa Lucía           
Sanarate              1-1 Sacachispas           
Antigua               1-1 Comunicaciones        

Round 3
[Sep 12]
Iztapa                1-1 Comunicaciones        
Cobán Imperial        2-1 Sacachispas           
Municipal             5-0 Sanarate              
[Sep 13]
Malacateco            2-1 Antigua               
Santa Lucía           0-1 Xelajú                
Guastatoya            2-2 Achuapa               

Round 4
[Sep 19]
Comunicaciones        2-0 Santa Lucía           
Iztapa                1-1 Antigua               
Cobán Imperial        2-0 Sanarate              
[Sep 20]
Achuapa               1-0 Municipal             
Xelajú                1-1 Malacateco            
Sacachispas           2-1 Guastatoya            

Round 5
[Sep 26]
Malacateco            1-0 Comunicaciones        
Santa Lucía           2-0 Iztapa                
[Sep 27]
Antigua               2-1 Xelajú                
Sanarate              2-2 Achuapa               
Guastatoya            1-1 Cobán Imperial        
Municipal             3-0 Sacachispas           

Round 6
[Oct 4]
Achuapa               1-1 Sacachispas           
Malacateco            1-3 Iztapa                
[Oct 14]
Municipal             1-0 Cobán Imperial        
Sanarate              1-2 Guastatoya            
[Nov 25]
Xelajú                3-1 Comunicaciones        
[Dec 2]
Antigua               3-2 Santa Lucía           

Round 7
[Oct 10]
Cobán Imperial        0-0 Achuapa               
Sacachispas           1-1 Sanarate              
Guastatoya            0-0 Municipal             
[Oct 11]
Santa Lucía           0-1 Malacateco            
Iztapa                5-0 Xelajú                
[Oct 12]
Comunicaciones        2-1 Antigua               

Round 8
[Oct 16]
Antigua               0-1 Malacateco            
[Oct 17]
Comunicaciones        3-0 Iztapa                
Sacachispas           3-3 Cobán Imperial        
[Oct 18]
Achuapa               0-1 Guastatoya            
Xelajú                0-0 Santa Lucía           
Sanarate              0-1 Municipal             

Round 9
[Oct 24]
Malacateco            2-1 Xelajú                
Sanarate              1-0 Cobán Imperial        
Municipal             3-1 Achuapa               
[Oct 25]
Antigua               3-1 Iztapa                
Guastatoya            3-3 Sacachispas           
[Oct 26]
Santa Lucía           0-0 Comunicaciones        

Round 10
[Oct 29]
Xelajú                1-0 Antigua               
[Oct 30]
Sacachispas           1-3 Municipal             
[Oct 31]
Comunicaciones        0-0 Malacateco            
Iztapa                1-1 Santa Lucía           
Cobán Imperial        3-1 Guastatoya            
[Nov 1]
Achuapa               2-3 Sanarate              

Round 11 [inter-group]
[Nov 7]
Santa Lucía           0-0 Guastatoya            
[Nov 8]
Antigua               3-3 Sanarate              
Xelajú                2-0 Achuapa               
[Nov 9]
Malacateco            1-1 Municipal             
Comunicaciones        4-0 Sacachispas           
[Nov 18]
Iztapa                1-0 Cobán Imperial        

Round 12 [inter-group]
[Nov 14]
Sacachispas           3-3 Iztapa                
[Nov 15]
Achuapa               2-1 Malacateco            
[Nov 18] 
Guastatoya            2-0 Xelajú                
[Nov 25]
Cobán Imperial        2-0 Santa Lucía           
Municipal             4-0 Antigua               
[Dec 23]
Sanarate              0-3 Comunicaciones        

Round 13 [inter-group]
[Nov 21]
Iztapa                4-1 Sanarate              
Santa Lucía           2-0 Sacachispas           
Xelajú                0-0 Cobán Imperial        
Comunicaciones        2-1 Municipal             
[Nov 22]
Antigua               2-0 Achuapa               
Malacateco            2-0 Guastatoya            

Round 14 [inter-group]
[Nov 28]
Cobán Imperial        2-1 Malacateco            
Sacachispas           2-1 Xelajú                
[Nov 29]
Municipal             6-0 Iztapa                
Achuapa               0-1 Comunicaciones        
Guastatoya            2-2 Antigua               
[Dec 9]
Sanarate              2-3 Santa Lucía           

Round 15 [inter-group]
[Dec 5]
Malacateco            2-0 Sacachispas           
Iztapa                0-1 Achuapa               
[Dec 6]
Santa Lucía           0-2 Municipal             
Antigua               0-1 Cobán Imperial        
Comunicaciones        0-0 Guastatoya            
[Dec 25]
Xelajú                2-1 Sanarate              

Round 16 [Dec 28; inter-group]
Achuapa               1-0 Santa Lucía           
Cobán Imperial        0-1 Comunicaciones        
Guastatoya            2-0 Iztapa                
Municipal             1-0 Xelajú                
Sacachispas           1-1 Antigua               
Sanarate              2-1 Malacateco            

Final Tables:

Grupo A (suroccidente)
 2.Comunicaciones             16   9  5  2  25-10  32  Qualified
 4.Malacateco                 16   7  3  6  19-18  24  Qualified
 5.Xelajú MC                  16   6  3  7  17-22  21  Qualified
 7.Antigua GFC                16   5  5  6  21-23  20  Qualified
 8.Iztapa                     16   5  4  7  24-28  19  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Santa Lucía Cotzumalguapa  16   4  4  8  12-17  16

Grupo B (nororiente)
 1.Municipal                  16  11  3  2  34- 8  36  Qualified
 3.Cobán Imperial             16   7  5  4  19-13  26  Qualified
 6.Guastatoya                 16   4  8  4  19-19  20  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Achuapa                    16   5  4  7  17-21  19
11.Sanarate                   16   3  5  8  19-33  14
12.Sacachispas                16   2  7  7  20-34  13

NB: qualification and seeding for playoff stage based on ranking in overall table

Playoff Stage

Quarterfinals

First Legs [Dec 31]
Antigua               0-0 Comunicaciones        
Xelajú                1-0 Malacateco            
Guastatoya            0-0 Cobán Imperial        
Iztapa                1-3 Municipal             

Second Legs
[Jan 3]
Municipal             3-1 Iztapa                
Cobán Imperial        1-2 Guastatoya            
Malacateco            0-2 Xelajú                
[Jan 17]
Comunicaciones        0-3 Antigua               

Semifinals

First Legs [Jan 28]
Guastatoya            1-1 Xelajú                
Antigua               1-1 Municipal             

Second Legs [Jan 31]
Municipal             1-1 Antigua               
Xelajú                0-2 Guastatoya            

Final

First Leg [Feb 4]
Guastatoya            2-1 Municipal             

Second Leg [Feb 7]
Municipal             1-1 Guastatoya            

Campeonato Clausura 2021

Regular Stage | Playoff Stage 

Regular Stage

Playoff Stage



2019/20.

list of champions.

all-time table.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 11 Feb 2021

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.