Guinea 2011/12


Ligue 1
Coupe Nationale
Ligue 2
Third Level (Conakry)

Championnat National de Ligue 1 Rio Tinto

Final Table (w/o some goals):

 1.Horoya	    22 13  8  1 32- 9 47 champions [C]
 2.Atlético Coléah  22 13  6  3 24- 7 45
 3.Fello Star 	    22  9 10  3 24-16 37
 4.AS Kaloum 	    22  9  6  7 16-17 33 [P]
 5.Ashanti GB 	    22 10  2 10 27-23 32
 6.Santoba FC	    22  9  5  8 16-12 32 [P]
 7.Satellite	    22  8  5  9 20-22 29 [P]
 8.Baté Nafadji     22  7  6  9 17-21 27
 9.Hafia 	    22  6  7  9 15-17 25
----------------------------------------
10.ASFAG 	    22  5  7 10 10-18 22 relegated
11.Espoir de Labé   22  5  5 12 14-23 20 relegated
12.Baraka 	    22  4  1 17 11-42 13 relegated

Round 1
[Dec 23]
Santoba		 2-0 AS Kaloum
[Dec 24]
Espoir de Labé	 0-1 Baté Nafadji
Hafia		 0-1 Horoya
[Dec 25]
Atlético Coléah	 2-0 Baraka
Ashanti GB	 1-0 ASFAG
Fello Star	 awd Satellite		[3-0 awarded; originally 1-1;
                                         Satellite fielded ineligible player]
Round 2
[Dec 29]
Espoir de Labé   0-1 Satellite
[Jan 5]
Horoya		 4-0 Baraka
[Jan 6]
AS Kaloum	 1-0 ASFAG
[Jan 7]
Baté Nafadji	 1-1 Hafia
[Jan 8]
Fello Star	 2-1 Santoba
Atlético Coléah  2-0 Ashanti GB

Round 3
[Jan 11]
Atlético Coléah  1-0 ASFAG
[Jan 12]
Santoba		 2-3 Ashanti GB
[Jan 12]
Baté Nafadji	 1-1 Fello Star
[Jan 14]
Baraka		 0-3 Hafia
[Jan 15]
Espoir de Labé	 1-2 Horoya
Satellite	 1-1 AS Kaloum

NB: no matches during CAN.

Round 4
[Feb 16]
ASFAG		 1-1 Espoir de Labé
[Feb 17]
Satellite	 1-2 Baraka
[Feb 18]
Atlético Coléah  0-0 AS Kaloum
[Feb 19]
Santoba		 1-0 Hafia
Ashanti GB	 0-1 Fello Star
[Feb 22]
Horoya		 2-1 Baté Nafadji

Round 5
[Feb 23]
Santoba		 1-0 Espoir de Labé
[Feb 24]
Hafia		 0-0 Satellite
[Feb 25]
ASFAG		 0-0 Fello Star
[Feb 26]
Horoya		 1-1 Atlético Coléah
Ashanti GB	 0-1 AS Kaloum
[later]
Baté Nafadji	 drw Baraka			[also reported 1-0]

Round 6
[Feb 28]
Baraka		 0-2 Espoir de Labé
[Mar 1]
Satellite	 2-0 Ashanti GB
[Mar 2]
Hafia		 0-3 Atlético Coléah
[Mar 3]
ASFAG		 1-0 Santoba
[Mar 6]
AS Kaloum	 1-0 Baté Nafadji
[Mar 8]
Horoya		 1-1 Fello Star

Round 7
[Mar 9]
Baraka		 1-0 ASFAG
[Mar 10]
Satellite	 2-0 Baté Nafadji
Espoir de Labé	 1-0 AS Kaloum
[Mar 11]
Ashanti GB	 1-0 Hafia
Horoya		 1-0 Santoba
Fello Star	 0-0 Atlético Coléah

Round 8
[Mar 15]
Fello Star	 0-2 Hafia
[Mar 16]
Baraka		 1-0 AS Kaloum
[Mar 17]
ASFAG		 1-1 Baté Nafadji
[Mar 18]
Espoir de Labé   0-2 Atlético Coléah
Ashanti GB	 0-1 Horoya
Satellite	 1-1 Santoba

Round 9
[Mar 25]
Fello Star	 2-2 Espoir de Labé
Ashanti GB	 2-1 Baraka
[Apr 7]
Satellite	 lt  Atlético Coléah
[Apr 12]
Horoya		 1-1 ASFAG		[also reported 0-0]
[Apr 14]
AS Kaloum	 bt  Hafia
[Apr 18]
Baté Nafadji	 0-1 Santoba

Round 10
[Mar 28]
ASFAG		 0-1 Satellite
[Mar 29]
Fello Star	 2-0 Baraka
Baté Nafadji	 4-1 Ashanti GB
[Mar 30]
Hafia		 1-0 Espoir de Labé
[Mar 31]
Santoba		 0-0 Atlético Coléah
[Apr 1]
AS Kaloum	 1-1 Horoya

Round 11
[Apr 3]
Espoir de Labé	 1-0 Ashanti GB
[Apr 4]
Baraka		 0-1 Santoba
[Apr 6]
Hafia		 1-0 ASFAG
[Apr 8]
AS Kaloum	 0-0 Fello Star
[date?]
Atlético Coléah  bt  Baté Nafadji
[Apr 15]
Satellite	 0-0 Horoya

Round 12
[May 3]
AS Kaloum	 bt  Santoba		[also reported 1-1]
[May 4]
Baraka		 1-4 Atlético Coléah
[May 6]
Horoya		 4-0 Hafia
[May 7]
Satellite	 0-1 Fello Star
[May 8]
Baté Nafadji	 1-0 Espoir de Labé
[Jul 16]
ASFAG		 2-1 Ashanti GB

Round 13
[May 11]
Satellite	 1-3 Espoir de Labé
[May 12]
Baraka		 0-2 Horoya
[May 13]
Ashanti GB	 1-0 Atlético Coléah
ASFAG		 0-0 AS Kaloum
[May 15]
Hafia		 0-1 Baté Nafadji
[May 16]
Santoba		 lt  Fello Star

Round 14 [May 20]
ASFAG		 0-2 Atlético Coléah
Ashanti GB	 0-0 Santoba
Fello Star	 0-0 Baté Nafadji
Hafia		 3-0 Baraka
Horoya		 2-0 Espoir de Labé
AS Kaloum	 2-1 Satellite

Round 15
[May 27]
Baraka		 0-2 Satellite		[also reported 0-3]
Espoir de Labé	 0-0 ASFAG		[also reported 1-1]
Fello Star	 1-2 Ashanti GB
AS Kaloum	 1-0 Atlético Coléah
[May 28]
Baté Nafadji	 2-0 Horoya
[May 29]
Hafia		 0-1 Santoba

Round 16
[May 24]
Espoir de Labé	 0-1 Santoba
[May 29]
AS Kaloum	 2-3 Ashanti GB
[May 30]
Fello Star	 1-0 ASFAG
[Jun 3]
Atlético Coléah	 0-0 Horoya
[Jun 4]
Baraka		 0-1 Baté Nafadji
[Jun 5]
Satellite	 1-0 Hafia

Round 17
[Jun 7]
Fello Star	 0-0 Horoya
[Jun 8]
Espoir de Labé	 0-1 Baraka
[Jun 12]
Atlético Coléah	 0-0 Hafia
[Jun 13]
Baté Nafadji	 2-1 AS Kaloum
[later]
Ashanti GB	 lt  Satellite
Santoba		 lt  ASFAG

Round 18
[Jun 21]
Hafia		 1-1 Ashanti GB
[Jun 22]
Santoba		 0-0 Horoya
[Jun 23]
Atlético Coléah	 0-2 Fello Star
[Jun 24]
ASFAG		 2-1 Baraka
[Jun 25]
Baté Nafadji	 0-4 Satellite
[Jun 26]
AS Kaloum	 0-2 Espoir de Labé

Round 19
[Jul 3]
Hafia		 2-2 Fello Star
[Jul 4]
Baté Nafadji	 ppd ASFAG		[due to rain]
[Jul 5]
Atlético Coléah	 1-0 Espoir de Labé
[Jul 6]
Horoya		 1-0 Ashanti GB
[Jul 7]
AS Kaloum	 2-0 Baraka		[also reported 3-0]
[Jul 8]
Santoba		 2-1 Satellite
[Jul 19]
Baté Nafadji	 0-1 ASFAG

Round 20
[Jul 11]
Baraka		 0-3 Ashanti GB
[Jul 12]
Santoba		 0-0 Baté Nafadji
[Jul 13]
ASFAG		 0-2 Horoya
[Jul 14]
Hafia		 0-0 AS Kaloum
[Jul 15]
Atlético Coléah	 2-0 Satellite
[Aug 1]
Espoir de Labé	 0-0 Fello Star

Round 21
[Aug 4]
Atlético Coléah	 2-0 Santoba
Horoya		 2-0 AS Kaloum
[Aug 5]
Satellite	 1-1 ASFAG
Baraka		 2-4 Fello Star
Ashanti GB	 awd Baté Nafadji	[3-0 awarded; abd at 1-0 in 80' due four Baté players sent off]
Espoir de Labé	 0-0 Hafia           

Round 22
[Aug 18]
ASFAG		 0-1 Hafia
Ashanti GB	 5-1 Espoir de Labé
Santoba		 2-1 Baraka
Fello Star	 1-3 AS Kaloum
[Aug 19]
Baté Nafadji	 1-2 Atlético Coléah
Horoya		 4-1 Satellite

Final Table (w/o some goals):

 1.Horoya	    22 13  8  1 32- 9 47 champions [C]
 2.Atlético Coléah  22 13  6  3 24- 7 45
 3.Fello Star 	    22  9 10  3 24-16 37
 4.AS Kaloum 	    22  9  6  7 16-17 33 [P]
 5.Ashanti GB 	    22 10  2 10 27-23 32
 6.Santoba FC	    22  9  5  8 16-12 32 [P]
 7.Satellite	    22  8  5  9 20-22 29 [P]
 8.Baté Nafadji     22  7  6  9 17-21 27
 9.Hafia 	    22  6  7  9 15-17 25
----------------------------------------
10.ASFAG 	    22  5  7 10 10-18 22 relegated
11.Espoir de Labé   22  5  5 12 14-23 20 relegated
12.Baraka 	    22  4  1 17 11-42 13 relegated


Coupe Nationale

1/16 final
[Jun 15]
FC Feindouno	          awd Atlético Coleah		[0-3 awarded; originaly 0-0 and 6-5 pen; FC Feindouno fielded ineligible player]
[Jun 16]
COK de Boké   	          0-4 AS Tabounsou de Dubréka
Hafia FC	          0-0 Baraka FC			[3-1 pen]
Etoile de Guinée          3-1 AS Batè Nafadji
CI Kamsar	          0-0 Santoba FC Conakry	[5-4 pen]
ASM Sangarédi 	          0-0 Horoya AC			[4-5 pen]
Alu Star Fria 	          2-1 Club Olympique Coyah
Sarinka FC Coyah          1-0 Gangan FC Kindia
Tangama FC de Dalaba      1-2 Satellite FC
Niandan Kissidougou       0-2 AS Kaloum
Sanankoro Kérouané        1-0 Simandou Beyla
Milo Kankan	          0-2 Crew Gold Léro Dinguiraye	[also reported 1-0]
AS Maanet NZérékoré       0-2 Féllo Star de Labé
Sankaran FC Faranah       0–0 ASFAG			[6-7 pen]
[Jun 17]
Koubia FC	          0-1 Espoir de Labé
FC Séquence Dixinn        bye
Ashanti GB Siguiri        bye

Qualification match
[Jul 12]
Alu Star Fria		  abd Atlético Coleah		[abd at 0-1 due rain]
[Jul 13
Alu Star Fria		  1-2 Atlético Coleah		[remaining minutes]

1/8 final
[Jul 19]
Etoile de Guinée	  1-3 AS Kaloum
[Jul 20]
FC Séquence Dixinn	  bt  Espoir de Labé
[JUl 21]
Sarinka FC Coyah	  0-1 Ashanti GB Siguiri
Crew Gold Léro Dinguiraye 0-0 Hafia FC			[6-7 pen]
CI Kamsar		  0-1 Atlético Coleah
[Jul 22]
Satellite FC		  0-0 ASFAG			[4-5 pen]
[date?]
AS Tabounsou Dubréka	  lt  Féllo Star de Labé
Sanankoro Kérouané	  lt  Horoya AC


1/4 final
[date?]
Hafia FC		  1-1 Atlético Coleah		[4-3 pen]
Ashanti GB Siguiri	  1-0 AS Kaloum
FC Séquence Dixinn	  2-1 ASFAG
[Sep 2]
Féllo Star de Labé	  0-0 Horoya AC			[6-7 pen]

Semifinals
[Sep 21]
FC Séquence Dixinn	  0-0 Hafia FC			[4-3 pen; played at Conakry]
[Sep 23]
Horoya AC		  1-1 Ashanti GB Siguiri	[3-4 pen; played at Kindia]

Final [Oct 2, Stade du 1er Mai, Boké]
FC Séquence Dixinn	  0-0 Ashanti GB Siguiri	[3-1 pen]


Supercoupe Nationale 2012

[Dec 23, Stade du 28 Septembre, Conakry]
Horoya AC	          2-0 FC Séquence Dixinn
  [Ben Youssouf Camara 45', Lansana Yattara 90']



Championnat National de Ligue 2 Rio Tinto

Participants:
Alu Star de Fria (Boké)
Simandou FC de Beyla
Association Sportive des Mineurs de Sangarédi
Club Industriel de Kamsar
Milo FC de Kankan
Club Olympique de Coyah (Kindia)
FC Gangan Kindia
Crew Gold FC Lero de Dinguiraye de Siguiri
FC Séquence de Dixinn
FC Sankaran de Faranah
Etoile de Guinée
Tabounsou FC de Dubréka

Round 1
[Jan 7]
Alu Star	 1-0 Simandou
ASM Sangarédi	 1-0 CI Kamsar
[Jan 8]
Milo FC		 1-1 CO Coyah
FC Gangan	 n/p FC Lero		[FC Lero no players licence]
[Jan 9]
FC Séquence	 2-2 FC Sankaran
FC Gangan	 1-2 FC Lero
[Jan 10]
Etoile de Guinée 0-3 Tabounsou		[also reported 1-4]

Round 2
[Jan 12]
FC Sankaran 	 0-0 CO Coyah
[Jan 13]
Simandou         0-0 Etoile de Guinée
[Jan 15]
FC Gangan        0-0 Alu Star
ASM Sangarédi	 0-0 Milo FC
FC Lero          0-0 CI Kamsar
Tabounsou	 3-0 FC Séquence

Round 3
[Feb 14]
CO Coyah	 3-1 Tabounsou
FC Sankaran	 2-0 ASM Sangarédi
FC Lero		 0-0 Milo FC
[Feb 23]
CI Kamsar	 4-1 FC Gangan
[Feb 24]
Alu Star	 0-0 Etoile de Guinée
[Apr 4]
Simandou	 1-0 FC Séquence

Round 4
[Feb 13]
Etoile de Guinée 1-1 FC Séquence
[Feb 17]
CI Kamsar	 4-2 Alu Star
[Feb 19]
FC Lero		 2-1 FC Sankaran
Milo FC		 0-1 FC Gangan
CO Coyah	 1-0 Simandou
Tabounsou	 1-0 ASM Sangarédi

Round 5
[Feb 20]
FC Séquence	 3-1 Alu Star
[Feb 22]
ASM Sangarédi	 1-0 Simandou
[Feb 26]
CO Coyah	 0-0 Etoile de Guinée
FC Gangan	 0-0 FC Sankaran
Tabounsou	 0-0 FC Lero
[Feb 27]
CI Kamsar	 0-0 Milo FC

Round 6
[Feb 14]
FC Gangan	 1-0 Simandou
[Mar 1]
FC Sankaran	 3-0 Milo FC
FC Lero		 1-1 Etoile de Guinée
[Mar 4]
CI Kamsar	 1-0 Tabounsou 
Alu Star	 0-0 CO Coyah
[Mar 6]
ASM Sangarédi	 1-1 FC Séquence

Round 7
[Mar 7]
Etoile de Guinée 0-1 FC Gangan
[Mar 11]
Simandou	 0-1 CI Kamsar
Alu Star	 1-2 FC Sankaran
CO Coyah	 1-1 ASM Sangarédi
FC Séquence	 8-0 FC Lero
Milo FC		 0-1 Tabounsou

Round 8
[Mar 14]
FC Sankaran	 1-0 Tabounsou
[Mar 15]
FC Séquence	 1-1 FC Gangan
[Mar 18]
Simandou	 1-0 Milo FC
ASM Sangarédi	 1-0 Alu Star
FC Lero		 1-1 CO Coyah
[Apr 22]
Etoile de Guinée 1-2 CI Kamsar

Round 9
[Mar 17]
FC Sankaran	 0-1 CI Kamsar
[Mar 21]
FC Séquence	 4-0 CO Coyah
[Mar 25]
Tabounsou	 0-0 FC Gangan
Milo FC		 0-0 Alu Star
Simandou	 3-0 FC Lero
[Mar 26]
Etoile de Guinée 0-1 ASM Sangarédi

Round 10
[Mar 30]
FC Gangan	 1-1 ASM Sangarédi
[Apr 1]
Alu Star	 0-0 FC Lero
CI Kamsar	 1-0 CO Coyah
Tabounsou	 1-0 Simandou
Milo FC		 0-1 FC Séquence
Etoile de Guinée 2-1 FC Sankaran

Round 11 [Apr 8]
Simandou	 1-2 FC Sankaran
Milo FC		 0-0 Etoile de Guinée
CO Coyah	 0-1 FC Gangan
FC Lero	 	 0-0 ASM Sangarédi
Alu Star	 0-0 Tabounsou
FC Séquence	 3-1 CI Kamsar

Round 12
[May 5]
FC Sankaran	 0-1 FC Séquence
[May 13]
CI Kamsar	 1-1 ASM Sangarédi
Tabounsou	 1-0 Etoile de Guinée
[tba]
Simandou	  -  Alu Star
CO Coyah	  -  Milo FC
FC Lero		  -  FC Gangan

Round 13
[May 5]
Milo FC		 1-0 ASM Sangarédi
[May 23]
CI Kamsar	 2-1 FC Lero
[Jun 21]
FC Séquence	 2-4 Tabounsou
[tba]
CO Coyah	  -  FC Sankaran
Etoile de Guinée  -  Simandou
Alu Star	  -  FC Gangan

Round 14
[May 9]
FC Lero		 0-0 FC Séquence
[Jun 4]
CI Kamsar	 2-1 Simandou
[Jul 13]
ASM Sangarédi	 1-0 CO Coyah
[Jul 22]
Tabounsou	 2-0 Milo FC
[tba]
FC Gangan	  -  Etoile de Guinée
FC Sankaran	  -  Alu Star

Round 15
[May 8]
Simandou	 1-0 ASM Sangarédi
[Jul 2]
Etoile de Guinée 5-0 CO Coyah
[Jul 4]
Milo FC		 0-1 CI Kamsar
Alu Star	 0-1 FC Séquence
[Jul 23]
FC Lero		 0-0 Tabounsou
[tba]
FC Sankaran	  -  FC Gangan

Round 16
[May 13]
Simandou	 2-1 FC Gangan
[Jul 8]
Tabounsou 	 2-1 CI Kamsar
Milo FC		 0-2 FC Sankaran
[Jul 9]
FC Séquence	 1-1 ASM Sangarédi
[tba]
Etoile de Guinée  -  FC Lero
CO Coyah	  -  Alu Star

Round 17
[May 23]
FC Gangan	 2-1 Milo FC
[Jun 24]
ASM Sangarédi	 1-0 Tabounsou
Alu Star	 1-0 CI Kamsar
[Jun 27]
FC Séquence	 2-0 Etoile de Guinée
[tba]
Simandou	  -  CO Coyah
FC Sankaran	  -  FC Lero

Round 18
[Jun 1]
FC Séquence	 2-1 Simandou
[Jun 8]
Tabounsou	 2-1 CO Coyah
FC Gangan	 3-1 CI Kamsar
ASM Sangarédi	 3-1 FC Sankaran
[Jun 20]
Etoile de Guinée 1-0 Alu Star
[tba]
Milo FC		  -  FC Lero

Round 19
[Jun 4]
Tabounsou	 2-0 FC Sankaran
[Jul 29]
CI Kamsar	 1-1 Etoile de Guinée
FC Gangan	 2-0 FC Séquence
[tba]
Milo FC	 	  -  Simandou
Alu Star	  -  ASM Sangarédi
CO Coyah	  -  FC Lero

Round 20
[Jun 13]
CI Kamsar	 2-0 FC Sankaran
[Jul 18]
CO Coyah	 0-2 FC Séquence
[Jul 25]
FC Gangan	 0-0 Tabounsou
[tba]
Alu Star	  -  Milo FC
FC Lero		  -  Simandou
ASM Sangarédi	  -  Etoile de Guinée

Round 21
[Jul 25]
CO Coyah	 0-0 CI Kamsar
[Jul 30]
Simandou	 0-0 Tabounsou
[Jul 31]
FC Séquence	 3-4 Milo FC
[Aug 7]
ASM Sangarédi	 0-0 FC Gangan
[tba]
FC Lero		  -  Alu Star
FC Sankaran	  -  Etoile de Guinée

Round 22
[May 30]
ASM Sangarédi	 0-0 FC Lero
[Aug 7]
CI Kamsar	 1-0 FC Séquence
Tabounsou	 3-0 Alu Star
[tba]
FC Sankaran	  -  Simandou
Etoile de Guinée  -  Milo FC
FC Gangan	  -  CO Coyah

Table:

 1.Tabounsou FC 22 12  6  4 26-10 42 promoted
 2.CI Kamsar	22 12  5  5 27-18 41 promoted
 3.FC Séquence	22 10  6  6 38-24 36 promoted
------------------------------------
 4.AS Mineurs	20  7  9  4 14-11 30
 5.FC Gangan	17  7  7  3 16-12 28
 6.FC Sankaran  16  6  3  7 17-17 21
 7.Simandou FC	16  5  2  9 11-13 17
 8.Etoile	16  3  7  6 12-14 16
 9.FC Lero	15  2 10  3  7-17 16
10.CO Coyah	16  2  7  7  8-20 13
------------------------------------
11.Alu Star	15  2  6  7  6-15 12
12.Milo FC	17  2  6  9  7-18 12 relegated


Third Level (Conakry)



Division nationale de la Ligue de Conakry


NB: 24 teams; 4 poules.


Round 1
Poule D
[Apr 28]
AS Matoto	2-1 AS Bassano

NB: other teams Poule D - Aide et Action de Ibrahima Sory Dramé "De Souza", AS Ratoma,
                          Espoir de Cameroun and Star de Guinée.


2010/11

2012/13

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 24 Dec 2012

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.