Guinea 2013/14


Ligue 1
Cup Tournaments
Ligue 2

Championnat National de Ligue 1 Nimba Mining

Final Table:

 1.AS Kaloum        22  14  5  3  38-10  47  Champions
 2.Horoya AC        22  13  5  4  32-11  44  [C] [CW]
 3.FC Séquence      22  12  4  6  20-15  40
 4.Fello Star       22   8 10  4  22-14  34
 5.Satellite FC     22   9  6  7  20-15  33
 6.CI Kamsar        22   8  6  8  12-14  30
 7.Atlético Coléah  22   7  7  8  17-17  28
 8.Soumba FC        22   8  4 10  18-28  28  [P]
 9.Santoba FC       22   6  7  9  16-24  25
10.Ashanti GB       22   4 11  7  10-17  23
-------------------------------------------
11.AS Baté Nafadji  22   5  4 13  19-27  19  Relegated
12.Espoir Labé      22   1  5 16   9-41   8  Relegated  [P]

Round 1
[Dec 19]
CI Kamsar       0-0 Ashanti GB      
[Dec 20]
Fello Star      0-1 Satellite FC    
Atlético Coléah 2-0 Espoir Labé     
[Dec 21]
AS Baté Nafadji 1-2 Santoba FC      
[Dec 22]
AS Kaloum       3-0 Soumba FC       
[Mar 14]
FC Séquence     1-2 Horoya AC       

Round 2
[Dec 28]
Santoba FC      0-3 AS Kaloum       
Fello Star      1-1 Soumba FC       
[Dec 29]
Satellite FC    0-0 Horoya AC       
Ashanti GB      1-2 Atlético Coléah 
Espoir Labé     0-1 FC Séquence     
[Dec 30]
AS Baté Nafadji 0-1 CI Kamsar       

Round 3
[Dec 24]
Espoir Labé     0-0 Satellite FC    
[Jan 3]
FC Séquence     3-1 Soumba FC       
[Jan 4]
Horoya AC       1-2 Santoba FC      
[Jan 5]
AS Kaloum       2-1 Atlético Coléah 
Ashanti GB      1-0 AS Baté Nafadji 
CI Kamsar       1-0 Fello Star      

Round 4
[Jan 10]
Santoba FC      1-1 FC Séquence     
AS Baté Nafadji 4-0 Espoir Labé     
[Jan 11]
Fello Star      0-0 Atlético Coléah 
[Jan 12]
CI Kamsar       awd Horoya AC       [awarded 0-3; bus Horoya not admitted to inside of
AS Kaloum       0-0 Ashanti GB       stadium and attacked by home supporters]
Soumba FC       1-0 Satellite FC    

Round 5
[Jan 15]
FC Séquence     1-0 AS Baté Nafadji 
[Jan 16]
Satellite FC    awd Ashanti GB      [awarded 3-0; originally 1-2, Ashanti GB fielded
[Jan 17]                             ineligible player]
Atlético Coléah 1-0 Soumba FC       
[Jan 18]
Santoba FC      1-0 CI Kamsar       
[Jan 19]
AS Kaloum       0-0 Horoya AC       
Fello Star      2-0 Espoir Labé     

Round 6
[Jan 24]
Horoya AC       3-0 AS Baté Nafadji 
[Jan 25]
Santoba FC      2-0 Espoir Labé     
[Jan 26]
Ashanti GB      0-1 FC Séquence     
Satellite FC    0-0 Atlético Coléah 
Soumba FC       0-0 CI Kamsar       
Fello Star      1-0 AS Kaloum       

Round 7
[Jan 30]
Santoba FC      0-1 Soumba FC       
[Jan 31]
Ashanti GB      0-3 Horoya AC       
CI Kamsar       1-0 Satellite FC    
[Feb 1]
FC Séquence     1-0 Atlético Coléah 
[Feb 2]
AS Baté Nafadji 1-3 Fello Star      
Espoir Labé     2-4 AS Kaloum       

Round 8
[Feb 4]
Satellite FC    2-0 FC Séquence     
[Feb 6]
Atlético Coléah 0-0 AS Baté Nafadji 
[Feb 8]
Espoir Labé     0-0 Ashanti GB      
[Feb 10]
Fello Star      2-0 Santoba FC      
[Feb 19]
Soumba FC       1-0 Horoya AC       
[Feb 23]
CI Kamsar       0-1 AS Kaloum       

Round 9
[Feb 5]
Santoba FC      0-2 Ashanti GB      
[Feb 9]
AS Kaloum       1-0 Satellite FC    
Soumba FC       0-0 AS Baté Nafadji 
[Feb 15]
Fello Star      0-0 FC Séquence     
[Feb 20]
Atlético Coléah 0-2 CI Kamsar       
[May 2]
Espoir Labé     0-1 Horoya AC       

Round 10
[Feb 19]
FC Séquence     0-0 AS Kaloum       
[Feb 21]
AS Baté Nafadji 1-2 Satellite FC    
[Feb 23]
Atlético Coléah 1-1 Santoba FC      
[Feb 25]
Ashanti GB      1-0 Soumba FC       
[Mar 2]
Espoir Labé     2-2 CI Kamsar       
[Apr 11]
Horoya AC       1-2 Fello Star      

Round 11
[Mar 2]
Ashanti GB      0-0 Fello Star      
[Mar 7]
Satellite FC    0-0 Santoba FC      
[Mar 9]
AS Baté Nafadji 1-3 AS Kaloum       
Soumba FC       4-1 Espoir Labé     
CI Kamsar       1-0 FC Séquence     
[Apr 8]
Horoya AC       0-0 Atlético Coléah 

Halfway Table:

 1.AS Kaloum        11   7  3  1  17- 5  24
 2.Fello Star       11   5  4  2  11- 5  19
 3.Horoya AC        11   5  3  3  14- 6  18  [C] [CW]
 4.FC Séquence      11   5  3  3   9- 7  18
 5.CI Kamsar        11   5  3  3   8- 7  18
 6.Satellite FC     11   4  4  3   8- 4  16
 7.Soumba FC        11   4  3  4   9-10  15  [P]
 8.Santoba FC       11   4  3  4   9-12  15
 9.Atlético Coléah  11   3  5  3   7- 7  14
10.Ashanti GB       11   3  4  4   5- 9  13
-------------------------------------------
11.AS Baté Nafadji  11   1  2  8   8-16   5
12.Espoir Labé      11   0  3  8   5-22   3  [P]

Round 12
[May 4]
Santoba FC      1-1 Satellite FC    
Fello Star      0-0 Ashanti GB      
[May 5]
FC Séquence     1-0 CI Kamsar       
[May 6]
Espoir Labé     1-2 Soumba FC       
AS Kaloum       2-1 AS Baté Nafadji 
[May 11]
Atlético Coléah 0-2 Horoya AC       

Round 13
[May 7]
Santoba FC      1-2 Atlético Coléah 
Fello Star      0-0 Horoya AC       
[May 10]
Satellite FC    3-0 AS Baté Nafadji 
[May 11]
Soumba FC       1-0 Ashanti GB      
[May 14]
CI Kamsar       1-2 Espoir Labé     
[May 23]
AS Kaloum       4-0 FC Séquence     

Round 14
[May 15]
AS Baté Nafadji 4-0 Soumba FC       
[May 17]
Horoya AC       3-0 Espoir Labé     
[May 18]
CI Kamsar       1-0 Atlético Coléah 
Satellite FC    1-0 AS Kaloum       
Ashanti GB      0-0 Santoba FC      
[May 19]
FC Séquence     2-0 Fello Star      

Round 15
[May 14]
FC Séquence     1-0 Satellite FC    
[May 20]
Horoya AC       3-1 Soumba FC       
[May 22]
AS Baté Nafadji 0-2 Atlético Coléah 
[May 24]
Santoba FC      1-1 Fello Star      
[May 25]
Ashanti GB      1-1 Espoir Labé     
[May 26]
AS Kaloum       2-0 CI Kamsar       

Round 16
[May 10]
AS Kaloum       5-0 Espoir Labé     
[Jun 6]
Fello Star      1-1 AS Baté Nafadji 
[Jun 7]
Atlético Coléah 0-1 FC Séquence     
[Jun 8]
Ashanti GB      1-1 Horoya AC       
[Jun 9]
Soumba FC       2-1 Santoba FC      
[Jun 20]
Satellite FC    0-1 CI Kamsar       

Round 17
[May 21]
Espoir Labé     0-2 Santoba FC      
[Jun 10]
AS Kaloum       2-2 Fello Star      
[Jun 15]
AS Baté Nafadji 0-5 Horoya AC       [awarded 3-0; originally 0-5,
CI Kamsar       1-0 Soumba FC        Horoya fielded ineligible player]
[Jun 16]
Atlético Coléah 2-0 Satellite FC    
[Jun 17]
FC Séquence     2-0 Ashanti GB      

Round 18
[Jun 12]
Ashanti GB      0-0 Satellite FC    
[Jun 24]
Soumba FC       0-0 Atlético Coléah 
CI Kamsar       0-0 Santoba FC      
[Jun 25]
AS Baté Nafadji 0-2 FC Séquence     
Espoir Labé     0-2 Fello Star      
[Jun 29]
Horoya AC       1-0 AS Kaloum       

Round 19
[Jun 27]
Satellite FC    4-2 Soumba FC       
[Jun 29]
Atlético Coléah 1-1 Fello Star      
[Jun 30]
FC Séquence     2-0 Santoba FC      
Espoir Labé     0-1 AS Baté Nafadji 
[Jul 4]
Horoya AC       1-0 CI Kamsar       
Ashanti GB      0-0 AS Kaloum       

Round 20
[Jun 21]
AS Baté Nafadji 1-0 Ashanti GB      
[Jul 11]
Satellite FC    1-0 Espoir Labé     
[Jul 12]
Santoba FC      0-1 Horoya AC       
[Jul 13]
Soumba FC       1-0 FC Séquence     
Atlético Coléah 0-1 AS Kaloum       
[Jul 21]
Fello Star      1-0 CI Kamsar       

Round 21 
[Jul 26]
FC Séquence	0-0 Espoir Labé
Atlético Coléah	2-3 Ashanti GB
[Jul 27]
AS Kaloum	3-0 Santoba FC
CI Kamsar	0-0 AS Baté Nafadji
Soumba FC	0-2 Fello Star
Horoya AC	3-0 Satellite FC

Round 22
[Jul 23]
Espoir Labé	0-1 Atlético Coléah
[Jul 30]
Satellite FC	2-1 Fello Star
[Jul 31]
Soumba FC	0-2 AS Kaloum
Horoya AC	3-0 FC Séquence
Santoba FC	1-0 AS Baté Nafadji
Ashanti GB	0-0 CI Kamsar

Final Table:

 1.AS Kaloum        22  14  5  3  38-10  47  Champions
 2.Horoya AC        22  13  5  4  32-11  44  [C] [CW]
 3.FC Séquence      22  12  4  6  20-15  40
 4.Fello Star       22   8 10  4  22-14  34
 5.Satellite FC     22   9  6  7  20-15  33
 6.CI Kamsar        22   8  6  8  12-14  30
 7.Atlético Coléah  22   7  7  8  17-17  28
 8.Soumba FC        22   8  4 10  18-28  28  [P]
 9.Santoba FC       22   6  7  9  16-24  25
10.Ashanti GB       22   4 11  7  10-17  23
-------------------------------------------
11.AS Baté Nafadji  22   5  4 13  19-27  19  Relegated
12.Espoir Labé      22   1  5 16   9-41   8  Relegated  [P]

Topscorer: 
11 Oscar Tahi Georges (Atlético Coléah)

Cup Tournaments

Coupe Nationale

NB: 55th edition.

Preliminary round [May 16]
Flame Olympique			 -  Sarinka FC

1/16 final

NB: Horoya AC and Club Industriel Kamsar (CIK) qualified to 1/8 final.

GROUPE 1
[Jun 1]
AS Bassano			0-3 AS Batè Nafadji
[Jun 5]
ASM Sangaredi			0-2 Santoba FC (Conakry)
AS Tabounssou			1-2 FC Feindou
[tba]
Flame Olympique/Sarinka FC      1t  Soumba FC

GROUPE 2
[Jun 1]
Club Olympique Coyah		4-1 Espoir (Labé)
Allu Star (Fria)		1-2 AS Kaloum
[Jun 4]
Fatala Football Club (Boffa)	0-1 Hafia FC

GROUPE 3
[May 31]
Gendarmerie Nationale (Kindia) 	0-0 Etoile de Guinée	[4-3 pen]
Lelou FC (Lelouma)		0-0 FC Séquence		[5-4 pen]
[Jun 1]
Gangan FC (Kindia)		0-0 Féllo Star (Labé)	[4-2 pen]
Sankaran FC (Faranah)   	2-0 Atlético de Coléah

GROUPE 4
[Jun 1]
Kolombada FC (Siguiri)		0-3 SAG Ashanti GB (Siguiri)
[Jun 7]
Diani FC (Lola)			1-0 Association Sportive des Forces Armés de Guinée (ASFAG)
Milo FC (Kankan)		0-2 Satellite FC

1/8 final
[Jul 6]
FC Feindou			0-2 AS Batè Nafadji
Sankaran FC (Faranah)		0-1 Satellite FC
[Jul 9]
Lelou FC (Lelouma)		1-0 Soumba FC
Santoba FC (Conakry)		0-2 Horoya AC
[Jul 10]
Hafia FC			0-0 AS Kaloum			[2-3 pen]
[Jul 12]
Gendarmerie Nationale (Kindia)  0-0 Club Olympique Coyah	[5-6 pen]
[Jul 13]
Gangan FC (Kindia)		2-1 Club Industriel Kamsar
Diani FC (Lola)			awd SAG Ashanti GB (Siguiri)	[0-3 awarded; police dns]

1/4 final
[Jul 18]
Satellite FC			4-1 AS Batè Nafadji
[Jul 19]
Horoya AC			5-0 Lelou FC (Lelouma)
Club Olympique Coyah		0-0 SAG Ashanti GB (Siguiri)	[4-2 pen]
Gangan FC (Kindia)		1-1 AS Kaloum			[4-2 pen]

Semifinals [played at Stade Annexe du 28 Septembre, Conakry]
[Aug 16]
Club Olympique Coyah		0-0 Gangan FC (Kindia)		[8-7 pen]
[Aug 17]
Satellite FC			1-3 Horoya AC

Final [Aug 29, Stade du 28 Septembre, Conakry
Horoya AC			3-0 Club Olympique Coyah
  [Ocansey Mandela 27, Almamy Traoré 87, Ibrahima Sory Camara 89]


Ligue 2 Nimba Mining

Participants:

ASFAG (Conakry)
Hafia FC (Conakry)
Milo FC (Kankan)
AS Tabounsou FC (Dubréka)
Fatala FC (Boffa)
ASM (Sangarédi)
Club Olympique de Coyah (Coyah)
Etoile de Guinée (Conakry)
Alu Star (Fria)
Sankaran FC (Faranah)
FC Feindou (Conakry)
Gangan FC (Kindia)

Final Table:

 1.Gangan FC        22                   45  Promoted
 2.Hafia FC	    22  12  5  5  29- ?  41  Promoted
------------------------------------------
 3.Alu Star	    22             ?-10  40
 4.ASFAG	    22		         39
 5.FC Feindou       22		         31
 6.Olympique Coyah  22                   30
 7.Etoile de Guinée 22                   26
 8.Milo FC	    22                   25
 9.Sankaran FC      22             ?-38  24
10.ASM Sangarédi    22                   23
------------------------------------------
11.AS Tabounsou	    22   5  8  9    -    23  Relegated
12.Fatala FC	    22   4  6 12  15- ?  18  Relegated

Round 1
[Jan 2]
Hafia FC        0-0 ASFAG           
Milo FC         2-0 AS Tabounsou    
[Jan 4]
Fatala FC       3-2 ASM Sangarédi   
[Jan 5]
COC             1-0 Etoile          
Alu Star        1-0 Sankaran FC     
[Jan 6]
FC Feindou      0-1 Gangan FC       

Round 2
[Jan 7]
Hafia FC        awd AS Tabounsou    [awarded 3-0, originally 0-1]
[Jan 8,9]
ASM Sangarédi   2-4 Gangan FC       
Fatala FC       0-1 ASFAG           
Alu Star        1-0 COC             
Etoile          3-1 Sankaran FC     
[Jan 10]
Milo FC         lt  FC Feindou      

Round 3
[Jan 11]
AS Tabounsou    2-2 Fatala FC       
[Jan 12]
COC             0-2 ASFAG           
ASM Sangarédi   0-0 Etoile          
[Jan 13]
Hafia FC        1-0 Alu Star        
[Jan 15]
Gangan FC       1-0 Milo FC         
[date?]
Sankaran FC     bt  FC Feindou      

Round 4
[Jan 18,19]
Sankaran FC     1-2 ASFAG           
[Jan 19]
Gangan FC       1-0 AS Tabounsou    
Alu Star        2-0 Milo FC         
[dates?]
Etoile          bt  Fatala FC
COC             bt  ASM Sangarédi
FC Feindou      bt  Hafia FC

Round 5
[Jan 23,24]
Milo FC         2-0 ASFAG           
COC             1-2 Hafia FC        
Gangan FC       1-0 Sankaran FC     
Etoile          drw Alu Star        
[Jan 27]
FC Feindou      bt  Fatala FC       
[Jan 28]
AS Tabounsou    0-0 ASM Sangarédi   

Round 6
[Jan 28]
Hafia FC	1-0 Etoile
[Jan 29]
ASFAG		1-0 Gangan FC
[Jan 31]
Alu Star	0-0 FC Feindou

Table (w/o some goals):

 1.Gangan FC         6   5  0  1   8- 3  15
 2.ASFAG	     6   4  1  1   6- 3  13
 3.Hafia FC	     6   4  1  1   7- 1  13
 4.Alu Star	     6   3  2  1   4- 1  11
 5.FC Feindou        6   3  1  2   0- 1  10
 6.Etoile de Guinée  6   2  2  2   3- 3   8
 7.Olympique Coyah   5   2  0  3   2- 5   6
 8.Milo FC	     5   2  0  3   4- 3   6	
 9.Fatala FC	     5   1  1  3   5- 5   4
10.Sankaran FC       5   1  0  4   2- 7   3	
11.ASM Sangarédi     5   0  2  3   4- 7   2
12.AS Tabounsou	     5   0  2  3   2- 8   2

Round 7
Gangan FC	drw Hafia FC
[Feb 5]
Fatala FC	1-0 Alu Star

Round 8
[Feb 9]
Fatala FC	0-0 Gangan FC
[Feb 16]
Sankaran FC	2-0 Hafia FC

Round 9
[Feb 13]
Alu Star        2-0 Gangan FC
[Feb 25]
ASM Sangarédi	2-0 Hafia FC

Round 10
[Feb 16]
Alu Star	1-0 ASM Sangarédi
AS Tabounsou    2-1 ASFAG
[Feb 18]
Fatala FC	0-1 Hafia FC
[Feb 23]
Milo FC		3-2 Sankaran FC
[Feb 26]
Gangan FC	2-0 COC
[Feb 27]
FC Feindou	 -  Etoile

Round 11
[Feb 27]
Hafia FC	 -  Milo FC
[Feb 28]
Fatala FC	 -  Sankaran FC
[Mar 9]
Gangan FC	2-0 Etoile
FC Feindou	0-0 AS Tabounsou

Round 12
[May 12]
Etoile		0-1 Gangan FC
[May 18] 
Milo FC		1-1 Hafia FC
[date?]
Sankaran FC	 -  Fatala FC
AS Tabounsou	 -  FC Feindou

Round 13
[May 29]
Sankaran FC	 -  Milo FC
[date?]
ASM Sangarédi	 -  Alu Star
ASFAG		 -  AS Tabounsou
Hafia FC	 -  Fatala FC
COC		 -  Gangan FC
Etoile		 -  FC Feindou

Round 14
[May 29]
Hafia FC	 -  ASM Sangarédi
[date?]
Gangan FC	 -  Alu Star

[Aug 5]
Gangan FC	3-0 ASM Sangarédi
[later]
AS Tabounsou	lt  Hafia FC
ASFAG		 -  Fatala FC
COC		drw Alu Star
Sankaran FC	bt  Etoile
FC Feindou	 -  Milo FC

Round 22
[Aug 9]
Gangan FC	3-0 FC Feindou
ASFAG		2-2 Hafia FC
Sankaran FC	abd Alu Star		[1-0; abd 15' due rain]
AS Tabounsou	 -  Milo FC
ASM Sangarédi	drw Fatala FC
Etoile		 -  COC
[Aug 10
Sankaran FC	1-1 Alu Star		[abd 85' due violence]

Final Table:

 1.Gangan FC        22                   45  Promoted
 2.Hafia FC	    22  12  5  5  29- ?  41  Promoted
------------------------------------------
 3.Alu Star	    22             ?-10  40
 4.ASFAG	    22		         39
 5.FC Feindou       22		         31
 6.Olympique Coyah  22                   30
 7.Etoile de Guinée 22                   26
 8.Milo FC	    22                   25
 9.Sankaran FC      22             ?-38  24
10.ASM Sangarédi    22                   23
------------------------------------------
11.AS Tabounsou	    22   5  8  9    -    23  Relegated
12.Fatala FC	    22   4  6 12  15- ?  18  Relegated


2012/13

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 11 Sep 2014

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.