Guinea 2014/15


Ligue 1
Cup Tournaments
Ligue 2
Tournoi de Montée en Ligue 2

Championnat National de Ligue 1 Nimba Mining

Final Table:

 1.Horoya AC        22  14  5  3  44-18  47  [CW]  Champions
 2.AS Kaloum        22  11  7  4  24-13  40  [C]
 3.Soumba FC        22   8  8  6  25-18  32
 4.Satellite FC     22   8  7  7  24-18  31
 5.Atlético Coléah  22   8  7  7  26-21  31
 6.Ashanti GB       22   8  6  8  16-26  30
 7.Hafia FC         22   6 11  5  22-18  29  [P]
 8.Fello Star       22   8  5  9  21-19  29
 9.CI Kamsar        22   7  6  9  17-21  27
10.Gangan FC        22   6  6 10  19-31  24  [P]
-------------------------------------------
11.Santoba FC       22   4  8 10  16-28  20  Relegated
12.FC Séquence      22   3  6 13  16-39  15  Relegated

Round 1
[Dec 13]
AS Kaloum       0-0 FC Séquence     
[Dec 14]
Horoya AC       1-1 Hafia FC        
Soumba FC       1-0 Gangan FC       
Fello Star      0-0 Santoba FC      
Ashanti GB      0-0 Satellite FC    
CI Kamsar       2-0 Atlético Coléah 

Round 2
[Dec 19]
Santoba FC      0-0 CI Kamsar
[Dec 20]
Hafia FC        2-2 FC Séquence
[Dec 21]
Soumba FC       2-2 Horoya AC
Gangan FC       0-0 AS Kaloum
Satellite FC    0-0 Atlético Coléah
Ashanti GB      1-0 Fello Star

Round 3
[Dec 25]
FC Séquence     0-1 Horoya AC
[Dec 26]
AS Kaloum       0-0 Soumba FC
[Dec 27]
Atlético Coléah 3-0 Ashanti GB
[Dec 28]
Gangan FC       2-1 Santoba FC
CI Kamsar       1-0 Fello Star
Satellite FC    2-2 Hafia FC

Round 4
[Jan 2]
Satellite FC    1-0 FC Séquence
[Jan 3]
Santoba FC      0-3 Horoya AC
[Jan 4]
Atlético Coléah 0-1 AS Kaloum
CI Kamsar       0-0 Ashanti GB
[Jan 5]
Gangan FC       0-1 Hafia FC
[Jan 6]
Fello Star      0-1 Soumba FC

Round 5
[Jan 9]
Hafia FC        0-0 Ashanti GB
[Jan 10]
FC Séquence     0-1 Soumba FC
[Jan 11]
Fello Star      0-0 Atlético Coléah 
AS Kaloum       1-1 Santoba FC      
CI Kamsar       2-1 Satellite FC    
Gangan FC       0-1 Horoya AC

Round 6
[Feb 6]
AS Kaloum       2-0 Satellite FC
[Feb 7]
Horoya AC       3-1 Fello Star
[Feb 12]
FC Séquence     0-2 Ashanti GB
[Feb 15]
Atlético Coléah 0-0 Hafia FC
CI Kamsar       3-4 Gangan FC
Soumba FC       0-0 Santoba FC

Round 7
[Feb 19]
FC Séquence     1-1 Gangan FC
[Feb 20]
Satellite FC    1-0 Fello Star
[Feb 21]
Soumba FC       0-0 CI Kamsar
[Feb 22]
Ashanti GB      1-0 Santoba FC
AS Kaloum       0-1 Hafia FC
[Feb 27]
Atlético Coléah 0-0 Horoya AC

Round 8
[Feb 28]
FC Séquence     2-0 CI Kamsar
[Mar 1]
Fello Star      2-1 Hafia FC
Gangan FC       0-0 Satellite FC
Ashanti GB      2-1 Soumba FC
[Mar 2]
Santoba FC      2-1 Atlético Coléah
[Apr 12]
Horoya AC       1-1 AS Kaloum

Round 9
[Mar 5]
Santoba FC      0-0 FC Séquence
[Mar 6]
Atlético Coléah 4-3 Soumba FC
[Mar 7]
Hafia FC        1-1 CI Kamsar
[Mar 8]
Ashanti GB      n/p Gangan FC       [Gangan were involved in traffic accident]
[Mar 17]
Ashanti GB      1-1 Gangan FC       
[Apr 16]
Horoya AC       1-0 Satellite FC
[May 8]
Fello Star      0-2 AS Kaloum

Round 10
[Mar 18]
Atlético Coléah 1-1 FC Séquence
[Mar 19]
Satellite FC    2-1 Santoba FC
[Mar 20]
Hafia FC        1-2 Soumba FC
[Mar 22]
Gangan FC       1-0 Fello Star
[Apr 25]
AS Kaloum       1-0 Ashanti GB
[Apr 26]
Horoya AC       0-1 CI Kamsar

Round 11
[Mar 28]
Santoba FC      1-1 Hafia FC
Fello Star      2-1 FC Séquence
[Mar 29]
Gangan FC       1-2 Atlético Coléah
Soumba FC       0-0 Satellite FC
[Apr 21]
Horoya AC       2-0 Ashanti GB
[Jul 26]
CI Kamsar       0-1 AS Kaloum

Round 12
[May 1]
Satellite FC    3-0 Soumba FC
[May 2]
Atlético Coléah 5-0 Gangan FC
[May 3]
Hafia FC        1-0 Santoba FC
[May 4]
FC Séquence     1-4 Fello Star
Ashanti GB      awd Horoya AC       [awarded 0-3; abandoned at 0-1 in 41']
[May 24]
AS Kaloum       2-0 CI Kamsar

Round 13
[May 9]
FC Séquence     2-1 Atlético Coléah
[May 10]
Santoba FC      1-0 Satellite FC
Soumba FC       0-0 Hafia FC
[May 12]
Fello Star      0-0 Gangan FC
[May 19]
Ashanti GB      0-1 AS Kaloum
[Jul 12]
CI Kamsar       0-2 Horoya AC

Round 14
[May 15]
FC Séquence     0-1 Santoba FC
[May 17]
Soumba FC       awd Atlético Coléah [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 72']
Satellite FC    0-1 Horoya AC       [protest as Horoya used 8 foreign players (6 are allowed)] 
[May 24]
Gangan FC       3-0 Ashanti GB
[May 27]
AS Kaloum       awd Fello Star      [awarded 0-3; abandoned at 0-1 in 60' due to crowd trouble]
[Jun 4]
CI Kamsar       2-1 Hafia FC

Round 15
[May 29]
Atlético Coléah 0-0 Santoba FC
[May 30]
Satellite FC    3-2 Gangan FC
[May 31]
Hafia FC        2-0 Fello Star
Soumba FC       2-2 Ashanti GB
CI Kamsar       0-0 FC Séquence
[Jun 28]
AS Kaloum       1-0 Horoya AC

Round 16
[May 25]
Horoya AC       3-2 Atlético Coléah
[Jun 5]
Santoba FC      1-1 Ashanti GB
[Jun 7]
Gangan FC       0-2 FC Séquence
Fello Star      0-1 Satellite FC
CI Kamsar       0-0 Soumba FC
[Jul 12]
Hafia FC        0-0 AS Kaloum 

Round 17
[Jun 19]
Santoba FC      0-4 Soumba FC
[Jun 21]
Ashanti GB      2-0 FC Séquence
Gangan FC       1-0 CI Kamsar
[Jul 3]
Hafia FC        1-2 Atlético Coléah
[Jul 16]
Satellite FC    1-1 AS Kaloum
Fello Star      2-2 Horoya AC

Round 18
[Jun 25]
Atlético Coléah 0-0 Fello Star      
Santoba FC      2-1 AS Kaloum       
Horoya AC       4-1 Gangan FC       
[Jun 26]
Satellite FC    0-1 CI Kamsar       
[Jun 28]
Ashanti GB      1-0 Hafia FC        
Soumba FC       2-0 FC Séquence     

Round 19
[Jul 2]
FC Séquence     1-2 Satellite FC    
[Jul 3]
Ashanti GB      1-0 CI Kamsar       
Soumba FC       0-1 Fello Star      
[Jul 23]
Horoya AC       3-2 Santoba FC      
[Jul 24]
Hafia FC        0-0 Gangan FC       
[Aug 3]
AS Kaloum       0-2 Atlético Coléah 

Round 20
[Jul 1]
Fello Star      2-0 CI Kamsar       
[Jul 5]
Gangan FC       2-1 Santoba FC      
[Jul 7]
Hafia FC        1-1 Satellite FC    
[Jul 12]
Ashanti GB      1-0 Atlético Coléah 
[Jul 26]
Horoya AC       8-1 FC Séquence     
[Jul 28]
Soumba FC       0-1 AS Kaloum       

Round 21
[Jul 29]
FC Séquence     0-3 Hafia FC        
Atlético Coléah 1-0 Satellite FC    
Fello Star      2-0 Ashanti GB      
CI Kamsar       3-1 Santoba FC      
[Jul 31]
Horoya AC       2-1 Soumba FC       
AS Kaloum       3-0 Gangan FC       

Round 22
[Aug 3]
Satellite FC    6-1 Ashanti GB      
[Aug 6]
Santoba FC      1-2 Fello Star      
Atlético Coléah 2-1 CI Kamsar       
Gangan FC       0-2 Soumba FC       
[Aug 7]
FC Séquence     2-5 AS Kaloum       
Hafia FC        2-1 Horoya AC       

Final Table:

 1.Horoya AC        22  14  5  3  44-18  47  [CW]  Champions
 2.AS Kaloum        22  11  7  4  24-13  40  [C]
 3.Soumba FC        22   8  8  6  25-18  32
 4.Satellite FC     22   8  7  7  24-18  31
 5.Atlético Coléah  22   8  7  7  26-21  31
 6.Ashanti GB       22   8  6  8  16-26  30
 7.Hafia FC         22   6 11  5  22-18  29  [P]
 8.Fello Star       22   8  5  9  21-19  29
 9.CI Kamsar        22   7  6  9  17-21  27
10.Gangan FC        22   6  6 10  19-31  24  [P]
-------------------------------------------
11.Santoba FC       22   4  8 10  16-28  20  Relegated
12.FC Séquence      22   3  6 13  16-39  15  Relegated


Cup Tournaments

Coupe Nationale

NB: 56th edition.
   
Round 1
[Jun 11]
Espoir de Tanènè                1-4 Santoba FC
[Jun 12]
Etoile de Guinée (Conakry)      1-0 Atlético Coléah
[Jun 13]
AS Batè Nafadji                 1-1 Soumba FC                       [4-3 pen]
[Jun 14]
Hafia FC                        4-2 Satellite FC
ASM Sangarédi                   1-1 Gangan FC			    [2-3 pen]
Eléphants de Filima             0-1 Club Industriel de Kamsar
Real Kakoulima                  1-3 Alu Star (Fria)
Lélou FC (Lélouma)              0-0 Association Sportive des Forces Armées de Guinée (Conakry)	[4-1 pen]
Espoir de Labé                  0-1 Fello Star (Labé)
Niandan FC                      1-1 Ashanty GB			    [4-3 pen]
Diani FC                        1-0 FC Kakon
Flamme Olympique                0-7 AS Kaloum
[Jun 15]
FC Feindou (Conakry)            1-1 FC Séquence			    [4-2 pen]
Milo FC (Kankan)                0-0 Sankaran FC (Faranah)	    [3-4 pen]
[Jun 16]
Bafing FC de Mamou              3-1 AS Tougué
Horoya AC                       bye
Club Olympique de Coyah         bye

Barrage [Jun 24]
Hafia FC                        0-0 FC Feindou (Conakry)            [6-5 pen]

1/8 Finals
[Jul 18]
Lélou FC (Lélouma)              0-0 Fello Star (Labé)               [3-1 pen]
[Jul 19]
Bafing FC de Mamou              0-5 Gangan FC
Niandan FC                      0-1 Santoba FC
AS Batè Nafadji                 0-1 Hafia FC
CO Coyah                        1-1 Etoile de Guinée (Conakry)      [4-3 pen]
Sankaran FC (Faranah)           0-0 Club Industriel de Kamsar       [4-3 pen]
Diani FC                        0-1 AS Kaloum
[Jul 20]
Alu Star (Fria)                 0-2 Horoya AC

Quarterfinals
[Aug 16]
Hafia FC                        0-1 Horoya AC         
Club Olympique de Coyah         0-1 AS Kaloum
Lélou FC (Lélouma)              1-0 Sankaran FC (Faranah)
[Aug 17]
Santoba FC                      1-1 Gangan FC                       [2-3 pen]

Semifinals
[Aug 22]
AS Kaloum                       1-0 Lélou FC (Lélouma)              
[Aug 23]
Horoya AC                       2-2 Gangan FC                       [5-4 pen]                       

Final [Sep 13, Stade du 28 septembre, Conakry]
AS Kaloum                       1-0 Horoya AC                       

Super Cup 2015

[Dec 5, Stade du 28 septembre, Conakry]
AS Kaloum                       0-0 Horoya AC                       [5-4 pen]


Ligue 2 Nimba Mining

Participants:
Alu Star (Fria)
AS Batè Nafadji
(ASFAG) Associations Sportives des Forces Armées de Guinée (Conakry)
ASM Sangarédi
Club Olympique de Coyah
Etoile de Guinée (Conakry)
Espoir de Labé
FC Feindou (Conakry)
Milo FC (Kankan)
Sankaran FC (Faranah)
Flamme Olympique
Lélou FC (Lélouma)

Round 1
[Feb 13]
Flamme Olympique	0-1 ASFAG
[Feb 14]
Lelou FC		1-0 ASM Sangarédi
Etoile de Guinée 	4-3 Alu Star
[Feb 15]
Espoir de Labé		0-0 CO Coyah
Sankaran FC 		0-0 FC Feindou
Milo FC 		0-0 AS Batè

Round 2
[Feb 17]
Etoile de Guinée 	0-0 ASFAG
[Feb 18]
Espoir de Labé 		1-0 ASM Sangarédi
Milo FC			0-1 FC Feindou
[Feb 19]
Lelou FC		0-0 AS Baté
[Feb 22]
Sankaran FC		1-0 Alu Star
[Feb 23]
Flamme Olympique 	1-0 CO Coyah

Round 3
[Feb 18]
Lelou FC		1-0 CO Coyah
[Feb 24]
FC Feindou		0-0 Etoile de Guinée
[Feb 28]
ASFAG			2-2 Alu Star
[Mar 1]
Sankaran FC		1-0 Milo FC
ASM Sangarédi		1-1 AS Baté
[Mar 4]
Espoir de Labé 		0-1 Flamme Olympique

Round 4
[Feb 25]
Milo FC			0-0 Alu Star
[Mar 4]
ASFAG			0-0 Espoir de Labé
[Mar 7]
Lelou FC		1-0 Flamme Olympique
[Mar 8]
ASM Sangarédi		0-0 CO Coyah
[Mar 9]
Etoile de Guinée 	2-0 Sankaran FC
[Mar 10]
FC Feindou		0-0 AS Baté

Round 5
[Mar 13]
ASM Sangarédi		0-1 Sankaran FC
[Mar 15]
Milo FC			0-0 ASFAG
Espoir de Labé 		1-1 Lelou FC
CO Coyah 		0-0 FC Feindou
[Mar 16]
AS Baté 		0-1 Alu Star
[Mar 17]
Etoile de Guinée 	1-2 Flamme Olympique

Round 6
[Mar 7]
FC Feindou		2-0 Espoir de Labé
[Mar 20]
Sankaran FC		1-2 ASFAG
[Mar 21]
ASM Sangarédi		0-0 Milo FC
[Mar 22]
Alu Star 		1-0 Lelou FC
CO Coyah 		0-0 Etoile de Guinée
[Mar 25]
Flamme Olympique 	1-1 AS Baté

Round 7
[Mar 16]
AS Baté 		1-1 Sankaran FC
[Mar 25]
Alu Star 		1-0 ASM Sangarédi
[Mar 26]
CO Coyah 		0-1 ASFAG
Milo FC			0-0 Lelou FC
[Mar 28]
Espoir de Labé 		1-1 Etoile de Guinée
[Mar 30]
Flamme Olympique 	1-0 FC Feindou

Round 8
[Mar 29]
ASFAG			1-0 ASM Sangarédi
Alu Star 		0-1 FC Feindou
[Apr 1]
Lelou FC		0-0 Etoile de Guinée
[Apr 3]
Sankaran FC		1-0 Espoir de Labé
[Apr 13]
Flamme Olympique 	3-0 Milo FC
[Apr 18]
AS Baté 		lt  CO Coyah

Round 9
[Apr 4]
Lelou FC		0-0 Sankaran FC
[Apr 5]
Etoile de Guinée 	3-1 Milo FC
ASFAG			1-0 FC Feindou
CO Coyah 		1-0 Alu Star
ASM Sangarédi		2-1 Flamme Olympique
[Apr 6]
AS Baté 		2-0 Espoir de Labé

Round 10
[Apr 12]
ASM Sangarédi		3-1 Etoile de Guinée
Alu Star 		1-0 Espoir de Labé
CO Coyah 		1-0 Milo FC
[Apr 14]
FC Feindou		2-1 Lelou FC
[Apr 17]
Flamme Olympique 	0-0 Sankaran FC
[Apr 25]
AS Baté 		drw ASFAG

Round 11
[Apr 17]
FC Feindou		2-1 ASM Sangarédi
[Apr 18]
ASFAG			2-1 Lelou FC
[Apr 19]
Milo FC			0-0 Espoir de Labé
Alu Star 		2-0 Flamme Olympique
[Apr 21]
CO Coyah 		1-2 Sankaran FC
[Apr 22]
AS Baté 		1-2 Etoile de Guinée

Table (w/o some goals):

 1.ASFAG            11   6  5  0  10- 4  23
 2.FC Feindou       11   5  4  2   8- 4  19
-------------------------------------------
 3.Sankaran FC      11   5  4  2   8- 6  19
 4.Etoile de Guinée 11   4  5  2  14-11  17
 5.Alu Star         11   5  2  4  11- 9  17
 6.Flamme Olympique 11   5  2  4  10- 8  17  [P]
 7.Lélou FC         11   3  5  3   6- 6  14  [P]
 8.CO Coyah         11   3  4  4   3- 5  13
 9.AS Batè Nafadji  11   1  7  3   6- 6  10  [R]
10.ASM Sangarédi    11   2  3  6   7-10   9
-------------------------------------------
11.Espoir de Labé   11   1  5  5   3- 9   8  [R]
12.Milo FC          11   0  6  5   1- 9   6

Round 12
[May 16]
Lelou FC		 -  ASFAG
Espoir de Labé		2-0 Milo FC
[date?]
Flamme Olympique	 -  Alu Star
Sankaran FC		 -  CO Coyah
Etoile de Guinée	 -  AS Baté
[Jun 8]
ASM Sangarédi		awd FC Feindou		[0-3 awarded; abd]

Round 13
[May 19]
Etoile de Guinée	2-3 ASM Sangarédi
[May 20]
Milo FC			awd CO Coyah		[0-3 awarded; abd 85']
Espoir de Labé		2-0 Alu Star
[date?]
Lelou FC		 -  FC Feindou
Sankaran FC		 -  Flamme Olympique
ASFAG			 -  AS Baté

Round 14
[date?]
Milo FC			 -  Etoile de Guinée
Flamme Olympique	 -  ASM Sangarédi
[May 28]
FC Feindou		 -  ASFAG
[May 30]
Espoir de Labé		2-1 AS Baté
[May 31]
Alu Star		ppd CO Coyah
Sankaran FC		 -  Lelou FC

Round 15
[date?]
FC Feindou		 -  Alu Star
Etoile de Guinée	 -  Lelou FC
Milo FC			 -  Flamme Olympique
CO Coyah		 -  AS Baté
[Jun 3]
ASM Sangarédi		 -  ASFAG
Espoir de Labé		lt  Sankaran FC

Round 16
[date?]
Sankaran FC		 -  AS Baté
ASM Sangarédi		 -  Alu Star
ASFAG			 -  CO Coyah
Lelou FC		 -  Milo FC
FC Feindou		 -  Flamme Olympique
[Jun 8]
Etoile de Guinée	 -  Espoir de Labé

Round 17
[May 23]
Espoir de Labé		0-1 FC Feindou
[date?]
ASFAG			 -  Sankaran FC
Milo FC			 -  ASM Sangarédi
Lelou FC		 -  Alu Star
Etoile de Guinée	 -  CO Coyah
AS Baté			 -  Flamme Olympique

Round 18
[date?]
Sankaran FC		 -  ASM Sangarédi
ASFAG			 -  Milo FC
FC Feindou		 -  CO Coyah
Alu Star		 -  AS Baté
Flamme Olympique	 -  Etoile de Guinée
[Jun 27]
Lelou FC		0-1 Espoir de Labé

Round 19
[date?]
Alu Star		 -  Milo FC
Flamme Olympique	 -  Lelou FC
CO Coyah		 -  ASM Sangarédi
Sankaran FC		 -  Etoile de Guinée
AS Baté			 -  FC Feindou
[Jul 8]
Espoir de Labé		1-2 ASFAG

Top table:

 1.ASFAG            19  12  6  1  -  42 promoted
 2.Flamme Olympique 19               34
---------------------------------------
 3.FC Feindou                        32

Round 20
[Jul 11]
Alu Star		drw ASFAG
[Jul 12]
AS Baté			3-1 ASM Sangarédi
Etoile de Guinée	1-0 FC Feindou
[Jul 21]
Flamme Olympique	3-0 Espoir de Labé
[date?]
CO Coyah		 -  Lelou FC
Milo FC			 -  Sankaran FC

Table:

 1.ASFAG            43 promoted
 2.Flamme Olympique 37
----------------------
 3.Etoile de Guinée 33
 4.FC Feindou       32
 5.Alu Star         31
...
 8.AS Batè Nafadji  24 [R]
 9.Espoir de Labé   20 [R]
10.Lélou FC         18 [P]
----------------------
11.ASM Sangarédi    16
12.Milo FC          

Round 21
[date?]
ASFAG			lt  Etoile de Guinée
FC Feindou		 -  Milo FC
Alu Star		bt Sankaran FC
CO Coyah		lt  Flamme Olympique
[Jul 24]
AS Baté			1-3 Lelou FC
[Jul 25]
ASM Sangarédi		1-0 Espoir de Labé

Round 22
[date?]
Alu Star		6-1 Etoile de Guinée
CO Coyah		 -  Espoir de Labé
FC Feindou		 -  Sankaran FC
[Jul 28]
ASM Sangarédi		0-0 Lelou FC
ASFAG			1-1 Flamme Olympique
[Jul 29?]
AS Batè			 -1 Milo FC

Table:

 1.ASFAG            22  12  8  2    -    44 promoted
 2.Flamme Olympique 22  12  5  5  27-    41 promoted [P]
-------------------------------------------
 3.Alu Star         22                   38
 4.Etoile de Guinée 22  10  6  6  32-28  36

 ..FC Feindou       22              -14

10.ASM Sangarédi    22                   20
-------------------------------------------
11.Espoir de Labé   22                   20 relegated  [R]
12.Milo FC          21   2  8 11   9-25  14 relegated

NB: total goals:240


Tournoi de Montée en Ligue 2


NB: played on Stade Omnisports, Télimélé (Nov 26 - Dec 1 2015)

Poule A

Known results:
FC Tinguilinta	2-0 Kolima FC (Labé)
FC Tinguilinta  1-0 US Matoto
FC Tinguilinta  0-1 Soya Star (Pita)

Final table:

 1.FC Tinguilinta	3  2  0  1  3- 1  6 promoted

Poule B

Known results:
Louba FC	3-1 Simandou (Beyla)
Louba FC	2-0 Sifo (Dabola)
Louba FC	1-1 Léro FC (Dinguiraye)

Final table:

 1.Louba FC		3  2  1  0  6- 2  7 promoted

Promoted: Football Club Tinguilinta de Sangarédi (Boké région) and
          Louba Football Club de Télimélé (Kindia région).


2013/14

2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 25 Feb 2016

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2014/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.