Guinea 2016/17


Ligue 1
Cup Tournaments
Ligue 2

Championnat National de Ligue 1 Nimba Mining

Table:

 1.Horoya AC        17  15  2  0  44- 5  47  [C]
 2.Wakirya AC       22  10 10  2  23-12  40  [P]
 3.ASFAG            23  11  6  6  25-20  39
 4.Hafia FC         23  11  5  7  32-23  38
 5.Ashanti GB       22   8  8  6  22-19  32
 6.Satellite FC     22   9  4  9  23-26  31
 7.Renaissance FC   23   8  6  9  26-25  30  [P]
 8.AS Kaloum        22   5 12  5  19-15  27
 9.Fello Star       22   6  8  8  17-26  26
10.Atlético Coléah  23   6  7 10  22-28  25
11.Gangan FC        23   6  6 11  20-25  24
12.CI Kamsar        23   5  9  9  21-28  24
-------------------------------------------
13.Soumba FC        22   6  3 13  15-35  21
14.CO Coyah         23   5  2 16  11-33  17  [P]

Round 1
[Dec 16]
AS Kaloum         0-2 Hafia FC
Fello Star        0-0 Wakirya AC
CO Coyah          0-1 Horoya AC         
[Dec 17]
Ashanti GB        2-1 CI Kamsar
ASFAG             3-0 Soumba FC
Atlético Coléah   0-0 Gangan FC
[Dec 18]
Satellite FC      1-0 Renaissance FC

Round 2
[Dec 21]
ASFAG             0-4 Horoya AC
Atlético Coléah   2-0 CO Coyah
[Dec 22]
AS Kaloum         3-1 Satellite FC
Ashanti GB        0-0 Wakirya AC
Renaissance FC    0-0 CI Kamsar
Fello Star        1-0 Hafia FC
Soumba FC         0-3 Gangan FC

Round 3
[Jan 3]
AS Kaloum         0-0 ASFAG
Wakirya AC        2-0 Renaissance FC
[Jan 5]
Horoya AC         2-1 Atlético Coléah
[Jan 6]
Soumba FC         0-1 Ashanti GB
Gangan FC         1-0 Satellite FC
CI Kamsar         0-0 Hafia FC
[Jan 7]
CO Coyah          0-1 Fello Star

Round 4
[Jan 7]
ASFAG             1-2 Wakirya AC
[Jan 9]
Renaissance FC    1-3 Hafia FC
[Jan 10]
CI Kamsar         3-0 Fello Star
Horoya AC         1-1 AS Kaloum
Gangan FC         2-0 Ashanti GB        
CO Coyah          2-0 Soumba FC 
[Jan 11]
Satellite FC      2-0 Atlético Coléah

Round 5
[Jan 14]
Hafia FC          6-0 CO Coyah
[Jan 15]
Wakirya AC        0-0 Horoya AC
AS Kaloum         3-2 Gangan FC
Ashanti GB        2-2 Renaissance FC
Soumba FC         1-0 CI Kamsar
Fello Star        1-2 Satellite FC
[Feb 1]
Atlético Coléah   1-0 ASFAG

Round 6
[Jan 21]
Horoya AC         6-1 Soumba FC
[Jan 22]
Hafia FC          0-0 Satellite FC
Fello Star        0-0 AS Kaloum
Wakirya AC        0-0 Atlético Coléah
Gangan FC         0-1 Renaissance FC
Ashanti GB        1-1 CO Coyah
[Feb 8]
ASFAG             3-1 CI Kamsar

Round 7
[Jan 28]
Satellite FC      1-0 Soumba FC
CO Coyah          0-1 Wakirya AC
Atlético Coléah   0-2 Hafia FC
[Jan 29]
Horoya AC         2-0 Ashanti GB
CI Kamsar         0-0 AS Kaloum
Gangan FC         1-0 Fello Star
Renaissance FC    2-0 ASFAG             

Round 8
[Feb 2]
AS Kaloum         0-0 Ashanti GB
[Feb 4]
Wakirya AC        2-1 Gangan FC
CO Coyah          2-1 CI Kamsar
Satellite FC      0-1 Horoya AC
[Feb 5]
Soumba FC         0-4 Atlético Coléah   [also reported 1-3]
Hafia FC          1-2 ASFAG
Fello Star        0-1 Renaissance FC

Round 9
[Feb 7]
AS Kaloum         0-0 Wakirya AC
[Feb 8]
Renaissance FC    4-1 Atlético Coléah
[Feb 11]
ASFAG             1-0 CO Coyah
[Feb 12]
CI Kamsar         2-1 Gangan FC
Ashanti GB        2-0 Satellite FC
[Mar 4]
Fello Star        0-5 Horoya AC
[Apr 5]
Hafia FC          2-1 Soumba FC

Round 10
[Feb 18]
ASFAG             3-1 Ashanti GB
[Feb 19]
Wakirya AC        1-1 Satellite FC
[Feb 21]
Soumba FC         0-1 Fello Star
[Feb 22]
Atlético Coléah   0-1 AS Kaloum
[Feb 23]
Renaissance FC    3-0 CO Coyah
Horoya AC         2-0 CI Kamsar
[Mar 20]
Gangan FC         0-1 Hafia FC

Round 11
[Feb 24]
Satellite FC      2-1 ASFAG
[Feb 26]
CI Kamsar         0-1 Wakirya AC
Soumba FC         1-0 Renaissance FC
Fello Star        1-3 Atlético Coléah
Gangan FC         awd Horoya AC         [awarded 0-3; abandoned at 1-2 due to crowd trouble]
CO Coyah          0-1 AS Kaloum
[Apr 12]
Hafia FC          2-1 Ashanti GB

Round 12
[Mar 4]
Atlético Coléah   0-0 CI Kamsar         
[Mar 5]
AS Kaloum         0-1 Soumba FC         
Gangan FC         0-1 ASFAG             
Satellite FC      1-0 CO Coyah          
[Mar 9]
Ashanti GB        1-1 Fello Star        
[Mar 29]
Wakirya AC        3-0 Hafia FC          
[Apr 21]
Horoya AC	  3-0 Renaissance FC   

Round 13
[Mar 11]
Wakirya AC        2-1 Soumba FC         
[Mar 12]
CI Kamsar         1-1 Satellite FC      
CO Coyah          1-1 Gangan FC         
Ashanti GB        1-1 Atlético Coléah   
[Mar 14]
ASFAG             2-1 Fello Star        
[Mar 29]
Renaissance FC    2-2 AS Kaloum         
[Apr 2]
Hafia FC          0-4 Horoya AC         

Halfway Table:

 1.Horoya AC        13  11  2  0  34- 3  35  [C]
 2.Wakirya AC       13   7  6  0  14- 4  27  [P]
 3.Hafia FC         13   7  2  4  19-13  23
 4.ASFAG            13   7  1  5  17-15  22
 5.Satellite FC     13   6  3  4  12-11  21
 6.AS Kaloum        13   4  7  2  11- 9  19
 7.Renaissance FC   13   5  3  5  16-15  18  [P]
 8.Atlético Coléah  13   4  4  5  13-13  16
 9.Ashanti GB       13   3  6  4  12-15  15
10.Gangan FC        13   4  2  7  12-14  14
11.Fello Star       13   3  3  7   7-18  12
12.CI Kamsar        13   2  5  6   9-13  11
-------------------------------------------
13.Soumba FC        13   3  0 10   6-25   9
14.CO Coyah         13   2  2  9   6-20   8  [P]

NB: ASFAG means Associations Sportives des Forces Armées de Guinée (Conakry).

Round 14
[May 3]
Satellite FC      2-3 CI Kamsar         
[May 4]
Horoya AC         2-0 Hafia FC          
[May 7]
Atlético Coléah   0-1 Ashanti GB        
Soumba FC         2-1 Wakirya AC        
Gangan FC         3-0 CO Coyah          
AS Kaloum         0-0 Renaissance FC    
Fello Star        0-1 ASFAG             

Round 15
[May 10]
CI Kamsar         1-0 Atlético Coléah   
CO Coyah          0-1 Satellite FC      
[May 11]
Soumba FC         1-0 AS Kaloum         
ASFAG             1-1 Gangan FC         
Fello Star        1-0 Ashanti GB        
[May 12]
Hafia FC          0-0 Wakirya AC        
[May 18]
Renaissance FC    1-2 Horoya AC         

Round 16
[May 14]
Renaissance FC    2-0 Soumba FC
AS Kaloum         0-1 CO Coyah
[May 15]
ASFAG             0-0 Satellite FC
Atlético Coléah   1-1 Fello Star
[May 16]
Wakirya AC        2-0 CI Kamsar
[May 17]
Ashanti GB        2-0 Hafia FC
[Jun 14]
Horoya AC         4-0 Gangan FC

Round 17
[May 21]
Satellite FC      abd Wakirya AC        [abandoned at 0-1 in 28' due to rain]
Ashanti GB        0-0 ASFAG
AS Kaloum         5-0 Atlético Coléah
CO Coyah          1-0 Renaissance FC
[May 22]
Satellite FC      1-2 Wakirya AC        [remaining 62']
Fello Star        1-1 Soumba FC
Hafia FC          1-1 Gangan FC
[Jun 25]
CI Kamsar         1-2 Horoya AC

Round 18
[May 25]
Wakirya AC        1-1 AS Kaloum
Satellite FC      2-1 Ashanti GB
[May 26]
Atlético Coléah   1-1 Renaissance FC
CO Coyah          0-1 ASFAG
Soumba FC         1-1 Hafia FC
[May 27]
Gangan FC         abd CI Kamsar         [abandoned at 2-1 in 75' due to rain]
[May 28]
Gangan FC         2-2 CI Kamsar         [remaining 15']
[tba]
Horoya AC          -  Fello Star

Round 19
[May 30]
ASFAG             0-3 Hafia FC
[May 31]
Atlético Coléah   0-2 Soumba FC
[Jun 1]
Renaissance FC    2-2 Fello Star
[Jun 4]
Ashanti GB        0-0 AS Kaloum
CI Kamsar         1-0 CO Coyah
Gangan FC         0-0 Wakirya AC
[tba]
Horoya AC          -  Satellite FC

Round 20
[Jun 3]
Hafia FC          1-0 Atlético Coléah
[Jun 4]
Soumba FC         1-3 Satellite FC
ASFAG             1-0 Renaissance FC
[Jun 8]
Wakirya AC        2-1 CO Coyah
AS Kaloum         1-1 CI Kamsar
Fello Star        1-0 Gangan FC
[Jul 25]
Ashanti GB         -  Horoya AC

Round 21
[Jun 11]
Satellite FC      1-4 Hafia FC
CO Coyah          0-2 Ashanti GB
[Jun 12]
AS Kaloum         1-1 Fello Star
CI Kamsar         0-3 ASFAG
Atlético Coléah   3-1 Wakirya AC
[Jun 19]
Renaissance FC    1-0 Gangan FC
[Jul 30]
Soumba FC          -  Horoya AC

Round 22
[Jun 15]
Renaissance FC    1-3 Ashanti GB        
[Jun 18]
CO Coyah          1-3 Hafia FC          
CI Kamsar         1-1 Soumba FC         
Satellite FC      0-1 Fello Star        
[Jun 23]
Gangan FC         1-0 AS Kaloum         
[Jun 29]
ASFAG             1-1 Atlético Coléah   
[Aug 3]
Horoya AC          -  Wakirya AC        

Round 23
[Jun 16]
Wakirya AC        0-0 ASFAG             
[Jun 23]
Soumba FC         0-1 CO Coyah          
[Jun 24]
Hafia FC          0-2 Renaissance FC    
[Jun 26]
Atlético Coléah   3-1 Satellite FC      
[Jun 28]
Ashanti GB        1-0 Gangan FC         
[Jun 29]
Fello Star        2-2 CI Kamsar         
[Aug 6]
AS Kaloum          -  Horoya AC         

Round 24
ASFAG              -  AS Kaloum         
Renaissance FC     -  Wakirya AC        
Atlético Coléah    -  Horoya AC         
Ashanti GB         -  Soumba FC         
Satellite FC       -  Gangan FC         
Hafia FC           -  CI Kamsar         
Fello Star         -  CO Coyah          

Table:

 1.Horoya AC        17  15  2  0  44- 5  47  [C]
 2.Wakirya AC       22  10 10  2  23-12  40  [P]
 3.ASFAG            23  11  6  6  25-20  39
 4.Hafia FC         23  11  5  7  32-23  38
 5.Ashanti GB       22   8  8  6  22-19  32
 6.Satellite FC     22   9  4  9  23-26  31
 7.Renaissance FC   23   8  6  9  26-25  30  [P]
 8.AS Kaloum        22   5 12  5  19-15  27
 9.Fello Star       22   6  8  8  17-26  26
10.Atlético Coléah  23   6  7 10  22-28  25
11.Gangan FC        23   6  6 11  20-25  24
12.CI Kamsar        23   5  9  9  21-28  24
-------------------------------------------
13.Soumba FC        22   6  3 13  15-35  21
14.CO Coyah         23   5  2 16  11-33  17  [P]

NB: ASFAG means Associations Sportives des Forces Armées de Guinée (Conakry).

Round 25
CO Coyah           -  Atlético Coléah   
Horoya AC          -  ASFAG             
Satellite FC       -  AS Kaloum         
Wakirya AC         -  Ashanti GB        
CI Kamsar          -  Renaissance FC    
Gangan FC          -  Soumba FC         
Hafia FC           -  Fello Star        


Cup Tournaments

Coupe Nationale

NB: 58th edition.

NB: this season only 1st and 2nd level teams take part;
    since its creation in 1959, the national division clubs 
    always participated in the national cup of Guinea, but
    these twenty clubs have decided not to take part in the
    tournament this year.

Round 1

Group 1 [Jul 9]
Alu Star de Fria	1-1 Wakirya AC			[5-4 pen]
CO Coyah 		0-0 Soumba FC (Dubreka)		[4-2 pen]
ASM Sangarédi		0-1 CI Kamsar

Group 2
[Jul 8]
FC Séquence 		2-0 Lélou FC
[Jul 9]
Hafia FC		2-1 Renaissance FC
Loubha FC		0-0 Gangan FC			[4-3 pen]

Group 3
[Jul 8]
Solima FC 		awd Ashanty GB (Siguiri)	[0-3 awarded; Solima FC dns]
[Jul 9]
Milo FC			2-0 ASFAG
Sankaran FC 		awd AS Manet			[3-0 awarded; AS Manet dns]

Group 4
[Jul 8]
AS Batè Nafadji		2-1 Santoba FC
[Jul 9]
Atlético de Coléah	0-2 Eléphant de Coléah
Fello Star 		abd Satellite FC		[0-0 abd 70' due rain]
Étoile de Guinée	0-1 Flamme Olympique
[Jul 10]
Fello Star 		0-0 Satellite FC		[4-3 pen; remaining 20']

Horoya AC		bye
AS Kaloum		bye


Qualification match [Jul 14]
Flamme Olympique	1-2 Fello Star

1/8 final

Poule A
[Jul 21]
Alu Star de Fria	 -  CO Coyah
[Jul 22]
Ashanty GB (Siguiri)	 -  CI Kamsar
[Jul 25]
Horoya AC		 -  Milo FC
Sankaran FC		bye

Poule B [Jul 20]
AS Kaloum		 -  FC Séquence
AS Batè Nafadji		 -  Eléphant de Coléah
Fello Star		 -  Loubha FC
Hafia FC		bye

1/4 final

Poule A
Milo FC/Horoya AC	 -  Sankaran FC
Alu Star Fria/CO Coyah	 -  Ashanty GB (Siguiri)/CI Kamsar

Poule B
FC Séquence/AS Kaloum	 -  Hafia FC
AS Batè/Eléphant Coléah  -  Loubha FC/Fello Star


Ligue 2 Nimba Mining

Participants:
Santoba FC (Conakry)
Football Club Séquence (Dixinn)
Etoile de Guinée (Conakry)
Lélou FC (Lélouma)
Association Sportive Minière de Sangarédi
Alu Star (Fria)
AS Batè Nafadji (Kankan)
Sankaran FC (Faranah)
Loubha FC (Télimélé)
Flamme Olympique de Kaloum
Milo FC (Kankan)
Football Club Solima (Faranah)
Association Sportive Manet (N'zérékoré)
L'Eléphant de Coléah (Conakry)

Table:

 1.Eléphant Coléah  24  13  6  5  36-22  45  [P]  Promoted
 2.Milo FC          24  10  9  5  27-18  39  [P]
-------------------------------------------
 3.Santoba FC       24  10  8  6  38-20  38
 4.ASM Sangarédi    24  11  5  8  31-28  38
 5.FC Séquence      24  10  7  7  35-31  37
 6.FC Solima        24   9  6  9  21-23  33  [P]
 7.Etoile de Guinée 23   9  5  9  33-30  32
 8.Sankaran FC      24   8  6 10  27-38  30
 9.Loubha FC        24   7  8  9  20-24  29
10.AS Manet         24   8  5 11  30-40  29  [P]
11.Lélou FC         23   7  8  8  20-30  29
12.AS Batè Nafadji  24   7  6 11  34-33  27
-------------------------------------------
13.Flamme Olympique 24   6  8 10  34-34  26  [R]
14.Alu Star         24   5  7 12  11-26  22

Round 1
[Dec 21]
AS Manet           2-1 Santoba FC
Sankaran FC        0-0 Lélou FC
Milo FC            1-2 Etoile de Guinée
Loubha FC          1-0 Eléphant de Coléah
Alu Star           0-3 ASM Sangarédi
[Dec 22]
FC Solima          2-0 FC Séquence
[Dec 23]
Flamme Olympique   2-2 AS Batè Nafadji

Round 2
[Dec 24]
Milo FC            2-1 Lélou FC
[Dec 25]
AS Manet           2-2 FC Séquence
Loubha FC          1-2 ASM Sangarédi
[Dec 26]
AS Batè Nafadji    1-1 Alu Star
[Dec 27]
Eléphant de Coléah 3-1 Flamme Olympique     
[Dec 28]
FC Solima          0-0 Etoile de Guinée
Sankaran FC        2-2 Santoba FC

Round 3
[Jan 5]
ASM Sangarédi      2-1 AS Manet
Alu Star           2-1 Milo FC
Lélou FC           0-0 Santoba FC
FC Séquence        4-4 AS Batè Nafadji
[Jan 6]
Eléphant de Coléah 2-1 FC Solima
[Jan 7]
Flamme Olympique   1-2 Loubha FC
[Jan 8]
Etoile de Guinée   1-1 Sankaran FC

Round 4
[Jan 8]
ASM Sangarédi      0-1 Milo FC
Alu Star           0-1 AS Manet
[Jan 9]
AS Batè Nafadji    2-1 FC Solima
Lélou FC           1-1 Eléphant de Coléah
[Jan 11]
Flamme Olympique   4-1 Sankaran FC
[Jan 12]
Santoba FC         0-2 FC Séquence
Etoile de Guinée   1-1 Loubha FC

Round 5
[Jan 14]
AS Manet           1-1 Lélou FC
Sankaran FC        1-0 ASM Sangarédi
[Jan 15]
Loubha FC          0-2 AS Batè Nafadji
FC Solima          1-0 Flamme Olympique
Santoba FC         2-0 Etoile de Guinée
Milo FC            0-1 Eléphant de Coléah
[Jan 16]
FC Séquence        0-1 Alu Star

Round 6
[Jan 19]
AS Manet           0-0 Flamme Olympique
Alu Star           1-0 Santoba FC
Milo FC            0-0 AS Batè Nafadji
Loubha FC          0-1 FC Séquence
[Jan 20]
ASM Sangarédi      3-1 Lélou FC
FC Solima          1-0 Sankaran FC
Eléphant de Coléah 3-2 Etoile de Guinée

Round 7
[Jan 24]
AS Batè Nafadji    2-1 Santoba FC
[Jan 25]
Lélou FC           1-0 Etoile de Guinée
Sankaran FC        0-1 Loubha FC
FC Séquence        2-2 ASM Sangarédi
Alu Star           0-0 FC Solima
[Jan 26]
Flamme Olympique   0-0 Milo FC
[Jan 27]
Eléphant de Coléah 1-0 AS Manet

Round 8
[Feb 2]
Santoba FC         0-0 Milo FC
[Feb 3]
Flamme Olympique   2-2 FC Séquence
Etoile de Guinée   2-0 Alu Star
[Feb 4]   
Lélou FC           1-0 AS Batè Nafadji
AS Manet           2-2 Sankaran FC
[Feb 5]
FC Solima          2-1 Loubha FC
ASM Sangarédi      1-1 Eléphant de Coléah

Round 9
[Feb 8]
Milo FC            0-0 FC Séquence
Alu Star           0-0 Sankaran FC
FC Solima          2-0 Lélou FC
[Feb 9]
AS Manet           2-1 Etoile de Guinée
Flamme Olympique   0-0 ASM Sangarédi
[Feb 10]
Loubha FC          0-1 Santoba FC
[Feb 11]
Eléphant de Coléah 2-1 AS Batè Nafadji

Round 10
[Feb 12]
Sankaran FC        3-0 FC Séquence
Lélou FC           0-0 Alu Star
AS Batè Nafadji    1-2 ASM Sangarédi
[Feb 13]
Loubha FC          0-0 Milo FC
FC Solima          2-1 AS Manet
[Feb 14]
Santoba FC         0-0 Eléphant de Coléah
[Mar 15]
Etoile de Guinée   1-1 Flamme Olympique

Round 11
[Feb 16]
AS Batè Nafadji    5-1 Sankaran FC
[Feb 17]
Milo FC            1-3 FC Solima
Alu Star           1-1 Eléphant de Coléah
[Feb 18]
Lélou FC           1-0 Flamme Olympique
ASM Sangarédi      0-0 Santoba FC
[Feb 19]
AS Manet           3-0 Loubha FC
[Feb 26]
FC Séquence        1-4 Etoile de Guinée

Round 12
[Mar 2]
FC Séquence        1-2 Lélou FC
[Mar 4]
Etoile de Guinée   3-1 AS Batè Nafadji
[Mar 5]
Milo FC            1-0 AS Manet
ASM Sangarédi      1-0 FC Solima
[Mar 6]
Flamme Olympique   3-3 Santoba FC
[Mar 7]
Eléphant de Coléah 4-1 Sankaran FC
Loubha FC          2-0 Alu Star

Round 13
[Mar 9]
Etoile de Guinée   3-2 ASM Sangarédi
Sankaran FC        1-2 Milo FC
[Mar 10]
AS Batè Nafadji    1-2 AS Manet
[Mar 12]
Santoba FC         1-1 FC Solima
FC Séquence        1-0 Eléphant de Coléah
Lélou FC           2-0 Loubha FC
[Mar 13]
Flamme Olympique   1-0 Alu Star

Halfway Table:

 1.Eléphant Coléah  13   7  4  2  19-11  25  [P]
 2.FC Solima        13   7  3  3  16- 9  24  [P]
-------------------------------------------
 3.ASM Sangarédi    13   6  4  3  18-12  22
 4.Lélou FC         13   5  5  3  11-10  20
 5.Etoile de Guinée 13   5  4  4  20-16  19
 6.AS Manet         13   5  4  4  17-14  19  [P]
 7.Milo FC          13   4  5  4   9-10  17  [P]
 8.AS Batè Nafadji  13   4  4  5  22-20  16
 9.FC Séquence      13   3  5  5  16-22  14
10.Loubha FC        13   4  2  7   9-15  14
11.Alu Star         13   3  5  5   6-12  14
12.Flamme Olympique 13   2  7  4  15-16  13  [R]
-------------------------------------------
13.Santoba FC       13   2  7  4  11-13  13
14.Sankaran FC      13   2  5  6  13-22  11

Round 14
[Apr 23]
Alu Star           1-0 Flamme Olympique
AS Manet           1-2 AS Batè Nafadji
Milo FC            0-0 Sankaran FC
Loubha FC          2-2 Lélou FC
ASM Sangarédi      1-0 Etoile de Guinée
Eléphant de Coléah 1-2 FC Séquence
[May 8]
FC Solima          0-2 Santoba FC         

Round 15
[Apr 27]
Lélou FC           1-1 FC Séquence
AS Manet           1-5 Milo FC
Alu Star           0-0 Loubha FC
[Apr 28]
Santoba FC         3-1 Flamme Olympique
[Apr 29]
Sankaran FC        0-1 Eléphant de Coléah
[Apr 30]
AS Batè Nafadji    2-1 Etoile de Guinée
{May 2]
FC Solima          0-1 ASM Sangarédi      

Round 16
[Apr 26]
Sankaran FC        1-0 AS Batè Nafadji
[May 2]
Flamme Olympique   3-0 Lélou FC
[May 3]
Etoile de Guinée   1-2 FC Séquence
[May 4]
Santoba FC         6-0 ASM Sangarédi
[May 5]
Eléphant de Coléah 2-0 Alu Star
[May 7]
Loubha FC          1-2 AS Manet
[May 15]
FC Solima          2-3 Milo FC

Round 17
[May 8]
FC Séquence        5-0 Sankaran FC
Alu Star           1-0 Lélou FC
[May 11]
Eléphant de Coléah 0-3 Santoba FC
ASM Sangarédi      0-0 AS Batè Nafadji
Flamme Olympique   0-1 Etoile de Guinée
[May 13]
Milo FC            0-0 Loubha FC
[date?]
AS Manet           awd FC Solima          [awarded 3-0, FC Solima dns]

Round 18
[May 13]
Etoile de Guinée   4-1 AS Manet
[May 14]
Sankaran FC        2-1 Alu Star
Lélou FC           0-0 FC Solima
ASM Sangarédi      4-2 Flamme Olympique
[May 15]
AS Batè Nafadji    0-2 Eléphant de Coléah
[May 19]
Santoba FC         1-0 Loubha FC
FC Séquence        2-0 Milo FC

Round 19
[May 16]
Sankaran FC        3-1 AS Manet
[May 23]
FC Séquence        0-2 Flamme Olympique
[May 25]
Alu Star           1-2 Etoile de Guinée
Milo FC            2-1 Santoba FC
Eléphant de Coléah 3-1 ASM Sangarédi
[May 26]
Loubha FC          0-0 FC Solima
[Jun 7]
AS Batè Nafadji    6-2 Lélou FC

Round 20
[May 29]
Santoba FC         1-0 AS Batè Nafadji
[May 30]
ASM Sangarédi      0-1 FC Séquence
Milo FC            3-0 Flamme Olympique
[Jun 5]
Loubha FC          3-1 Sankaran FC
FC Solima          1-0 Alu Star
[Jun 12]
AS Manet           2-0 Eléphant de Coléah
[tba]
Etoile de Guinée    -  Lélou FC

Round 21
[May 30]
Etoile de Guinée   1-4 Eléphant de Coléah
[Jun 5]
AS Batè Nafadji    0-0 Milo FC
[Jun 8]
Sankaran FC        1-0 FC Solima
[Jun 9]
FC Séquence        1-2 Loubha FC
Santoba FC         4-1 Alu Star
[Jun 10]
Lélou FC           1-0 ASM Sangarédi
[Jun 14]
Flamme Olympique   4-1 AS Manet

Round 22
[Jun 11]
Eléphant de Coléah 2-2 Milo FC
[Jun 12]
Etoile de Guinée   2-1 Santoba FC
Alu Star           0-2 FC Séquence
AS Batè Nafadji    1-2 Loubha FC
[Jun 17]
ASM Sangarédi      2-1 Sankaran FC
Flamme Olympique   4-1 FC Solima
Lélou FC           3-1 AS Manet

Round 23
[Jun 16]
FC Séquence        1-1 Santoba FC
[Jun 18]
Loubha FC          0-0 Etoile de Guinée
[Jun 20]
Milo FC            2-0 ASM Sangarédi
[Jun 21]
Eléphant de Coléah 2-0 Lélou FC
AS Manet           0-0 Alu Star
[Jun 22]
Sankaran FC        3-2 Flamme Olympique   
[Jun 23]
FC Solima          1-0 AS Batè Nafadji

Round 24
[Jun 24]
AS Manet           0-4 ASM Sangarédi
Milo FC            1-0 Alu Star
[Jun 25]
Sankaran FC        2-1 Etoile de Guinée
Loubha FC          1-1 Flamme Olympique   
FC Solima          0-0 Eléphant de Coléah
Santoba FC         4-0 Lélou FC
[Jun 27]
AS Batè Nafadji    1-2 FC Séquence

Round 25
Lélou FC            -  Milo FC
FC Séquence         -  AS Manet
ASM Sangarédi       -  Loubha FC
Alu Star            -  AS Batè Nafadji
Flamme Olympique    -  Eléphant de Coléah
Etoile de Guinée    -  FC Solima
Santoba FC          -  Sankaran FC

Table:

 1.Eléphant Coléah  24  13  6  5  36-22  45  [P]  Promoted
 2.Milo FC          24  10  9  5  27-18  39  [P]
-------------------------------------------
 3.Santoba FC       24  10  8  6  38-20  38
 4.ASM Sangarédi    24  11  5  8  31-28  38
 5.FC Séquence      24  10  7  7  35-31  37
 6.FC Solima        24   9  6  9  21-23  33  [P]
 7.Etoile de Guinée 23   9  5  9  33-30  32
 8.Sankaran FC      24   8  6 10  27-38  30
 9.Loubha FC        24   7  8  9  20-24  29
10.AS Manet         24   8  5 11  30-40  29  [P]
11.Lélou FC         23   7  8  8  20-30  29
12.AS Batè Nafadji  24   7  6 11  34-33  27
-------------------------------------------
13.Flamme Olympique 24   6  8 10  34-34  26  [R]
14.Alu Star         24   5  7 12  11-26  22

Round 26
Santoba FC          -  AS Manet
Lélou FC            -  Sankaran FC
Etoile de Guinée    -  Milo FC
Eléphant de Coléah  -  Loubha FC
ASM Sangarédi       -  Alu Star
FC Séquence         -  FC Solima
AS Batè Nafadji     -  Flamme Olympique


2015/16

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha (jose.batalha@netvisao.pt)
Last updated: 20 Jul 2017

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.