Guinea 2018/19


Ligue 1
Coupe Nationale
Ligue 2

Championnat National de Ligue 1

Final Table:

 1.Horoya AC        26  19  3  4  49-17  60  [C]  Champions
 2.Hafia FC         26  12  8  6  36-25  44
 3.Santoba FC       26  10 11  5  35-31  41  [P]
 4.CO Coyah         26   9 13  4  35-26  40  [P]
 5.Wakriya AC       26   9 11  6  24-17  38
 6.AS Kaloum        26   7 15  4  26-23  36
 7.CI Kamsar        26   7 10  9  27-30  31
 8.ASFAG            26   8  7 11  27-33  31
 9.Fello Star       26   8  6 12  25-33  30
10.Ashanti GB       26   6 11  9  18-20  29
11.Eléphant Coléah  26   6 10 10  31-39  28
12.Satellite FC     26   7  7 12  27-37  28
-------------------------------------------
13.Renaissance FC   26   5  9 12  29-41  24       Relegated
14.Gangan FC        26   4  9 13  21-38  21       Relegated

Round 1
[Dec 13]
CI Kamsar         1-0 Eléphant Coléah   
[Dec 14]
Ashanti GB        0-0 AS Kaloum         
Hafia FC          2-2 Santoba FC        
ASFAG             0-2 CO Coyah          
[Dec 15]
Fello Star        0-2 Renaissance FC    
[Dec 19]
Satellite FC      1-3 Horoya AC         
Gangan FC         1-1 Wakriya AC        

Round 2
[Dec 20]
Santoba FC        0-0 CO Coyah          
Fello Star        1-2 AS Kaloum         
[Dec 23]
CI Kamsar         0-1 Gangan FC         
[Dec 24]
Ashanti GB        0-0 Wakriya AC        
Renaissance FC    2-3 Satellite FC      
Hafia FC          1-1 ASFAG             
[Dec 26]
Eléphant Coléah   0-5 Horoya AC         

Round 3
[Dec 28]
CO Coyah          0-0 Satellite FC      
[Dec 29]
Gangan FC         0-1 Fello Star        
Eléphant Coléah   1-3 Hafia FC          
AS Kaloum         1-1 CI Kamsar         
[Dec 30]
Horoya AC         3-2 Renaissance FC    
Wakriya AC        0-2 ASFAG             
Santoba FC        2-2 Ashanti GB        

Round 4
[Jan 3]
Gangan FC         0-0 Santoba FC        
CI Kamsar         1-1 Renaissance FC    
[Jan 4]
Wakriya AC        0-0 CO Coyah          
Hafia FC          4-1 Fello Star        
Horoya AC         3-1 Ashanti GB        
[Jan 6]
Satellite FC      0-3 Eléphant Coléah   
ASFAG             0-1 AS Kaloum         

Round 5
[Jan 11]
Ashanti GB        1-1 Eléphant Coléah   
[Jan 12]
Renaissance FC    1-1 CO Coyah          
ASFAG             1-1 Gangan FC         
Fello Star        1-1 Satellite FC      
[Jan 13]
AS Kaloum         1-1 Hafia FC          
Santoba FC        2-0 Wakriya AC        
[Feb 24]
CI Kamsar         1-0 Horoya AC         

Round 6
[Jan 8]
Fello Star        1-1 CI Kamsar         
[Jan 16]
CO Coyah          2-0 Ashanti GB        
[Jan 17]
Hafia FC          2-1 Renaissance FC    
Gangan FC         0-0 AS Kaloum         
Eléphant Coléah   0-0 ASFAG             
[Jan 23]
Wakriya AC        0-0 Satellite FC      
[Feb 21]
Horoya AC         4-1 Santoba FC        

Round 7
[Jan 16]
Santoba FC        1-0 Fello Star        
[Jan 21]
AS Kaloum         2-4 Eléphant Coléah   
Renaissance FC    1-1 Ashanti GB        
[Jan 22]
Hafia FC          3-2 Gangan FC         
[Jan 24]
Horoya AC         1-1 CO Coyah          
[Jan 27]
CI Kamsar         0-1 Wakriya AC        
[Jan 30]
Satellite FC      2-1 ASFAG             

Round 8
[Jan 20]
CI Kamsar         2-0 Satellite FC      
[Jan 26]
Ashanti GB        1-0 Hafia FC          
Gangan FC         1-0 Renaissance FC    
Santoba FC        1-0 Eléphant Coléah   
[Jan 27]
CO Coyah          0-0 Fello Star        
[Jan 31]
AS Kaloum         1-1 Wakriya AC        
[Feb 28]
ASFAG             0-3 Horoya AC         

Round 9
[Jan 30]
Eléphant Coléah   2-1 CO Coyah          
[Jan 31]
Hafia FC          2-3 CI Kamsar         
Ashanti GB        2-0 Gangan FC         
[Feb 1]
Santoba FC        1-4 Satellite FC      
ASFAG             2-1 Fello Star        
[Feb 4]
Wakriya AC        0-0 Renaissance FC    
[Feb 16]
Horoya AC         0-0 AS Kaloum         

Round 10
[Feb 4]
AS Kaloum         1-1 CO Coyah          
[Feb 5]
Fello Star        2-0 Ashanti GB        
[Feb 6]
Satellite FC      0-2 Hafia FC          
[Feb 7]
Renaissance FC    2-1 ASFAG             
[Feb 8]
Eléphant Coléah   0-1 Wakriya AC        
CI Kamsar         0-0 Santoba FC        
[May 8]
Gangan FC         0-1 Horoya AC         

Round 11
[Feb 10]
AS Kaloum         0-0 Satellite FC      
[Feb 11]
ASFAG             0-2 Ashanti GB        
[Feb 13]
Gangan FC         2-2 Eléphant Coléah   
Wakriya AC        0-1 Fello Star        
CO Coyah          3-3 CI Kamsar         
Santoba FC        1-0 Renaissance FC    
[Jun 10]
Horoya AC         0-1 Hafia FC          

Round 12
[Feb 16]
Satellite FC      1-2 Gangan FC         
[Feb 17]
Hafia FC          4-0 CO Coyah          
Santoba FC        2-3 ASFAG             
[Feb 18]
Ashanti GB        2-0 CI Kamsar         
Fello Star        1-2 Eléphant Coléah   
[Feb 20]
Renaissance FC    1-2 AS Kaloum         
[Apr 21]
Wakriya AC        1-0 Horoya AC         

Round 13
[Feb 21]
CO Coyah          4-1 Gangan FC         
[Feb 22]
Wakriya AC        1-0 Hafia FC          
Satellite FC      1-0 Ashanti GB        
[Feb 24]
Santoba FC        2-1 AS Kaloum         
Eléphant Coléah   2-2 Renaissance FC    
[Mar 4]
CI Kamsar         0-1 ASFAG             
[Mar 27]
Horoya AC         0-1 Fello Star        

Round 14
[Mar 9]
ASFAG             1-3 CI Kamsar         
[Mar 10]
Gangan FC         0-0 CO Coyah          
Ashanti GB        0-1 Satellite FC      
AS Kaloum         1-1 Santoba FC        
Hafia FC          0-1 Wakriya AC        
[Mar 12]
Fello Star        0-1 Horoya AC         
[Mar 26]
Renaissance FC    1-0 Eléphant Coléah   

Round 15
[Mar 16]
ASFAG             1-2 Santoba FC        
CI Kamsar         1-0 Ashanti GB        
[Mar 17]
CO Coyah          1-1 Hafia FC          
Gangan FC         2-1 Satellite FC      
[Mar 18]
AS Kaloum         2-1 Renaissance FC    
[Apr 28]
Eléphant Coléah   2-0 Fello Star        
[May 19]
Horoya AC         2-0 Wakriya AC        

Round 16
[Mar 28]
CI Kamsar         1-3 CO Coyah          
Ashanti GB        0-0 ASFAG             
Satellite FC      0-2 AS Kaloum         
[Mar 29]
Eléphant Coléah   1-1 Gangan FC         
[Mar 30]
Fello Star        2-1 Wakriya AC        
Renaissance FC    1-3 Santoba FC        
[Mar 31]
Hafia FC          0-4 Horoya AC         

Round 17
[Apr 5]
Santoba FC        3-2 CI Kamsar         
[Apr 7]
CO Coyah          0-0 AS Kaloum         
Wakriya AC        3-1 Eléphant Coléah   
[Apr 8]
Ashanti GB        2-1 Fello Star        
Hafia FC          0-0 Satellite FC      
[Apr 24]
Horoya AC         2-0 Gangan FC         
[May 7?]
ASFAG             2-0 Renaissance FC    

Round 18
[Apr 12]
Satellite FC      1-3 Santoba FC        
[Apr 13]
Fello Star        1-1 ASFAG             
[Apr 14]
CI Kamsar         0-1 Hafia FC          
Gangan FC         0-0 Ashanti GB        
[Apr 22]
CO Coyah          1-1 Eléphant Coléah   
[May 12]
AS Kaloum         2-3 Horoya AC         
[May 16]
Renaissance FC    1-6 Wakriya AC        

Round 19
[Apr 22]
Satellite FC      2-0 CI Kamsar         
[Apr 23]
Hafia FC          1-1 Ashanti GB        
[Apr 25]
Eléphant Coléah   1-1 Santoba FC        
Fello Star        0-1 CO Coyah          
Wakriya AC        0-0 AS Kaloum         
[Apr 27]
Horoya AC         2-1 ASFAG             
[May 13]
Renaissance FC    2-1 Gangan FC         

Round 20
[Apr 28]
Gangan FC         0-2 Hafia FC          
Wakriya AC        0-0 CI Kamsar         
[dates?]
Eléphant Coléah   1-1 AS Kaloum         
ASFAG             1-0 Satellite FC      
[May 5]
Fello Star        2-1 Santoba FC        
CO Coyah          1-2 Horoya AC         
[May 30?]
Ashanti GB        0-0 Renaissance FC    

Round 21
[Apr 30]
Santoba FC        0-1 Horoya AC         
Ashanti GB        2-0 CO Coyah          
[May 4]
Renaissance FC    1-1 Hafia FC          
[May 5]
AS Kaloum         3-2 Gangan FC         
[May 6]
Satellite FC      1-1 Wakriya AC        
[May 9]
CI Kamsar         0-0 Fello Star        
[May 10]
ASFAG             4-1 Eléphant Coléah   

Round 22
[May 8]
Hafia FC          1-0 AS Kaloum         
[May 10]
CO Coyah          2-0 Renaissance FC    
[May 12]
Satellite FC      3-0 Fello Star        
Wakriya AC        2-2 Santoba FC        
[May 13]
Eléphant Coléah   2-1 Ashanti GB        
[May 16]
Horoya AC         2-1 CI Kamsar         
[May 17]
Gangan FC         1-1 ASFAG             

Round 23
[May 20]
Santoba FC        2-1 Gangan FC         
Eléphant Coléah   2-2 Satellite FC      
[May 22]
AS Kaloum         1-0 ASFAG             
[Jun 3]
Ashanti GB        0-1 Horoya AC         
Fello Star        1-2 Hafia FC          
[Jun 4]
Renaissance FC    2-2 CI Kamsar         
[Jun 6]
CO Coyah          1-0 Wakriya AC        

Round 24
[May 23]
Satellite FC      2-3 CO Coyah          
Fello Star        3-1 Gangan FC         
Hafia FC          2-1 Eléphant Coléah   
[May 25]
CI Kamsar         1-1 AS Kaloum         
[May 27]
Ashanti GB        0-0 Santoba FC        
[Jun 3]
ASFAG             0-0 Wakriya AC        
[Jun 7]
Renaissance FC    1-1 Horoya AC         

Round 25
[Jun 10]
AS Kaloum         1-1 Fello Star        
Wakriya AC        1-0 Ashanti GB        
Gangan FC         1-2 CI Kamsar         
Satellite FC      0-2 Renaissance FC    
[Jun 11]
CO Coyah          2-2 Santoba FC        
[Jun 12]
Horoya AC         1-0 Eléphant Coléah   
[Jun 13]
ASFAG             1-0 Hafia FC          

Round 26
[Jun 15]
Horoya AC         4-1 Satellite FC      
Wakriya AC        3-0 Gangan FC         
AS Kaloum         0-0 Ashanti GB        
Eléphant Coléah   1-1 CI Kamsar         
[Jun 16]
Santoba FC        0-0 Hafia FC          
CO Coyah          5-2 ASFAG             
Renaissance FC    2-3 Fello Star        

Final Table:

 1.Horoya AC        26  19  3  4  49-17  60  [C]  Champions
 2.Hafia FC         26  12  8  6  36-25  44
 3.Santoba FC       26  10 11  5  35-31  41  [P]
 4.CO Coyah         26   9 13  4  35-26  40  [P]
 5.Wakriya AC       26   9 11  6  24-17  38
 6.AS Kaloum        26   7 15  4  26-23  36
 7.CI Kamsar        26   7 10  9  27-30  31
 8.ASFAG            26   8  7 11  27-33  31
 9.Fello Star       26   8  6 12  25-33  30
10.Ashanti GB       26   6 11  9  18-20  29
11.Eléphant Coléah  26   6 10 10  31-39  28
12.Satellite FC     26   7  7 12  27-37  28
-------------------------------------------
13.Renaissance FC   26   5  9 12  29-41  24       Relegated
14.Gangan FC        26   4  9 13  21-38  21       Relegated


Coupe Nationale

NB: 60th edition.

1/16 Finals
[Apr 16]
Satellite FC      2-0 Etoile de Guinée
Alu Star Fria     0-0 RCCK              [4-5 pen]
[Apr 17]
Gbassikolo FC     0-4 Hafia FC
Loubha FC         2-1 Gangan FC
Lelou FC          1-2 Atlético de Coléah    
Eléphant Coléah   2-1 Fello Star
[Apr 18]
Espérance Kaloum  0-1 FC Séquence
Santoba FC        1-1 AS Kaloum         [4-3 pen]
Wawa AC           0-2 CO de Coyah   
Flamme Olympique  2-2 CI Kamsar         [7-8 pen]
COK de Boké       1-1 AS Batè Nafadji   [9-10 pen]
Soumba FC         1-2 ASFAG
[dates?]
Kolima FC (Labé)  bt  Manden FC
Milo FC           lt  Ashanti GB
Horoya AC         bye (2018 winners)
Wakriya AC        bye (2018 runners-up)

1/8 Finals
[May 12]
AS Batè Nafadji   1-3 CI Kamsar         
[May 14]
ASFAG             2-3 RCCK              
[May 15]
Loubha FC         0-1 CO de Coyah       
Satellite FC      1-1 Atlético Coléah   [2-3 pen]
[May 16]
Kolima FC (Labé)  0-1 Ashanti GB        
[May 17]
Hafia FC          0-0 Eléphant Coléah   [3-4 pen]
[May 22]
Horoya AC         5-1 FC Séquence       
[May 23]
Wakriya AC        2-1 Santoba FC        

Quarterfinals
[May 19]
CO de Coyah       1-1 Ashanti GB        [4-3 pen]
[May 20]
CI Kamsar         2-1 RCCK              
[May 26]
Wakriya AC        4-1 Atlético Coléah   
Horoya AC         4-1 Eléphant Coléah   

Semifinals [May 29]
Horoya AC         1-0 Wakriya AC        
CO de Coyah       0-2 CI Kamsar         

Final [Jun 18, stade du 28 septembre, Conakry]
Horoya AC         3-0 CI Kamsar         


Championnat National de Ligue 2

Participants:

FGF Atlético de Coléah (Conakry)
Milo Football Club (Kankan)
Étoile de Guinée FC (Conakry)
Football Club Séquence (Dixinn)
Flamme Olympique de Guinée (Kaloum)
Soumba Football Club (Dubréka)
Wawa AC (Kindia)
Loubha Football Club (Télimélé)
Lélou Football Club (Lélouma)
AS Batè Nafadji (Kankan)
Solima Football Club (Faranah)
Renaissance Caïman Club de Kamsar (Kamsar)
Espérance Club (Conakry)
Manden Football Club (Siguiri) 

Final Table:

 1.Flamme Olympique 26  16  5  5  51-29  53       Promoted
 2.Loubha FC        26  15  7  4  37-14  52       Promoted
-------------------------------------------
 3.Étoile de Guinée 26  13  5  8  36-33  44
 4.FC Séquence      26  10  9  7  41-27  39
 5.Wawa AC          26   9 10  7  34-26  37
 6.Solima FC        26  10  6 10  24-23  36
 7.Milo FC          26   9  7 10  31-34  34  [R]
 8.Manden FC        26   9  7 10  24-29  34  [P]
 9.RCC Kamsar       26   7 11  8  26-26  32
10.Lélou FC         26   9  5 12  33-39  32
11.Espérance Club   26   7  9 10  25-32  30  [P]
12.Soumba FC        26   8  6 12  28-37  30
-------------------------------------------
13.Atlético Coléah  26   8  5 13  40-47  29  [R]  Relegated
14.AS Batè Nafadji  26   3  6 17  34-68  15       Relegated

Round 1
[Dec 26]
Atlético Coléah   0-1 Solima FC         
Flamme Olympique  n/p Soumba FC         [awarded 3-0, Soumba forfeited; award
Milo FC           1-0 RCCK               apparently revoked later]
Manden FC         0-0 Loubha FC         
[Dec 27]
Etoile de Guinée  1-0 Lélou FC          
FC Séquence       3-1 Espérance         
[Dec 28]
AS Batè Nafadji   1-4 Wawa FC           
 
Round 2
[Dec 29]
Manden FC         1-1 RCCK              
Milo FC           0-0 Loubha FC         
[Dec 31]
FC Séquence       1-3 Flamme Olympique  
Atlético Coléah   3-2 Espérance         
[Jan 1]
AS Batè Nafadji   2-4 Lélou FC          
Soumba FC         n/p Wawa FC           [awarded 0-3, Soumba forfeited; award later revoked]
Etoile de Guinée  1-0 Solima FC          apparently  later]
[Apr 1]
Soumba FC         0-1 Wawa FC                  

Round 3 
[Jan 5]
Espérance         1-0 Milo FC           
FC Séquence       1-1 Lélou FC          
[Jan 6]
Loubha FC         3-1 Atlético Coléah   
Flamme Olympique  2-1 Manden FC         

Round 4
[Jan 9]
Espérance         0-3 Manden FC         
Flamme Olympique  1-1 Milo FC           
Loubha FC         1-1 Etoile de Guinée  
Solima FC         3-0 Lélou FC          
Wawa FC           3-3 Atlético Coléah   
[Jan 10]
RCCK              2-1 AS Batè Nafadji   
Soumba FC          -  FC Séquence       
 
Round 5
[Jan 13]
Milo FC           1-1 Wawa FC           
Manden FC         0-0 Solima FC         
FC Séquence       2-3 Loubha FC         
[Jan 14]
Etoile de Guinée  1-0 Flamme Olympique  
[Jan 15]
Atlético Coléah   3-3 RCCK              
Lélou FC          0-1 Espérance         
[Mar 15]
AS Batè Nafadji    -  Soumba FC         
 
Round 6
[Jan 16]
Milo FC           1-0 Solima FC         
Manden FC         2-0 Wawa FC           
[Jan 18]
Lélou FC          3-1 RCCK
Atlétrico Coléah   -  Soumba FC
[Jan 19]
Espérance         1-1 Etoile de Guinée  
Loubha FC         0-1 Flamme Olympique  
FC Séquence       4-0 AS Batè Nafadji   
 
Round 7 - postponed
[Jan ?]
Wawa FC           0-1 Lélou FC          
 
Round 8
[Jan 26]
FC Séquence       1-0 Wawa FC           
[Jan 27]
AS Batè Nafadji   0-2 Milo FC           
Loubha FC         awd Lélou FC          [awarded 0-3 due to crowd trouble]
Soumba FC         1-1 Manden FC         
[Jan 28]
RCCK              1-2 Flamme Olympique  
Atlético Coléah   2-3 Etoile de Guinée  
Espérance         2-1 Solima FC         
 
Round 9 
[Jan 31]
Etoile de Guinée  1-2 AS Batè Nafadji  
Milo FC           1-0 Atlético Coléah
[Feb 1]
Lélou FC          0-3 Flamme Olympique
Espérance         2-1 Wawa FC
Manden FC         2-1 Séquence
Solima FC         1-1 Soumba FC
Loubha FC         1-0 RCCK       
 
Round 10
[Feb 13]
Wawa FC           0-1 Loubha FC         

Round 11
[Feb 9?]
Etoile de Guinée  4-2 Milo FC         
 
Round 12
[Feb ?]
Milo FC           abd Manden FC         [abandoned at 1-1]
 
Round 13
[Feb ?]
Etoile de Guinée  2-1 Manden  FC
[Apr 7]
Soumba FC         1-1 Espérance
 
Rearranged Matches
[Feb 9]
Loubha FC         1-0 Soumba FC        
[Feb 15]
Lélou FC          2-4 Milo FC           
 
[Feb 19]
Lélou FC           -  Atlético Coléah   

Round 14
[Mar 8]
Etoile de Guinée   -  Manden FC
[Mar 9]
Atlético Coléah    -  FC Séquence
RCCK               -  Solima FC
Milo FC            -  Lélou FC
Loubha FC         3-0 FC Batè Nafadji
Flamme Olympique  2-1 Wawa FC 
[Mar 18]
Soumba FC         1-1 Espérance
 
Round 15
[Mar 14]
Lélou FC           -  Atlético Coléah
Wawa FC           3-1 Solima FC
[Mar 15]
FC Séquence        -  RCCK
[Mar 16]
Manden FC          -  Milo FC
[Mar 18]
FC Batè Nafadji    -  Flamme Olympique
[Mar 21]
Etoile de Guinée   -  Soumba FC
Espérance          -  Loubha
 
Round 16
[Feb 23]
Milo FC            -  Etoile de Guinée
[Mar 12]
Manden FC          -  Lélou FC
[Mar 21]
FC Batè Nafadji    -  Atlético Coléah
[Mar 22]
RCCK               -  Wawa FC
Solima FC          -  FC Séquence
[Mar 24]
Flamme Olympique  1-1 Espérance
Soumba FC          -  Loubha FC
 
Round 17
[Mar 27]
Etoile de Guinée   -  RCCK
FC Séquence        -  Milo FC
[Mar 28]
Espérance          -  FC Batè Nafadji         
Lélou FC           -  Soumba FC 
[Mar 29]
Solima FC         lt  Flamme Olympique
Atlético Coléah    -  Manden FC
Loubha FC         1-0 Wawa FC   

Round 20
[Apr 30]
Loubha            1-0 Solima
[May 1]
Atlético Coléah   2-2 Flamme Olympique
 
Round 21
[May 5]
Flamme Olympique  1-0 Loubha FC
[May ?]
Lélou FC          4-2 FC Séquence
 
Round 22
[May 6]
Séquence          0-0 Loubha
Wawa              1-1 Milo
[May 9]
Flamme Olympique  1-0 Etoile de Guinée 

Round 23
[May 13]
Manden FC         0-0 Espérance 
Milo FC           2-4 Flamme Olympique
 
Round 24
[May 16?]
Manden FC         0-1 Flamme Olympique
 
Round 25
[May 22]
Flamme Olympique  5-3 Séquence
Loubha            2-0 Milo

Final Table:

 1.Flamme Olympique 26  16  5  5  51-29  53       Promoted
 2.Loubha FC        26  15  7  4  37-14  52       Promoted
-------------------------------------------
 3.Étoile de Guinée 26  13  5  8  36-33  44
 4.FC Séquence      26  10  9  7  41-27  39
 5.Wawa AC          26   9 10  7  34-26  37
 6.Solima FC        26  10  6 10  24-23  36
 7.Milo FC          26   9  7 10  31-34  34  [R]
 8.Manden FC        26   9  7 10  24-29  34  [P]
 9.RCC Kamsar       26   7 11  8  26-26  32
10.Lélou FC         26   9  5 12  33-39  32
11.Espérance Club   26   7  9 10  25-32  30  [P]
12.Soumba FC        26   8  6 12  28-37  30
-------------------------------------------
13.Atlético Coléah  26   8  5 13  40-47  29  [R]  Relegated
14.AS Batè Nafadji  26   3  6 17  34-68  15       Relegated


2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources included: LGFP, Foot 224, Africasport.info

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 20 Jun 2019

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.