Guinea 2020/21


Ligue 1
Ligue 2

Championnat National de Ligue 1

Final Table:

 1.Horoya AC        26  18  4  4  48-13  58  Champions
 2.CI Kamsar        26  12 10  4  33-17  46
 3.Wakriya AC       26  13  6  7  47-31  45
 4.Ashanti GB       26  12  7  7  24-24  43
 5.Hafia FC         26  11  9  6  33-21  42
 6.Académie SOAR    26  11  6  9  31-31  39
 7.AS Kaloum        26  11  5 10  34-28  38
 8.Fello Star       26  10  3 13  28-34  33
 9.Satellite FC     26   8  7 11  25-33  31
10.Flamme Olympique 26   7 10  9  24-35  31
11.Loubha FC        26   4 11 11  21-28  23
12.Eléphant Coléah  26   5  8 13  25-36  23
-------------------------------------------
13.Santoba FC       26   5  8 13  26-45  23  Relegated
14.ASFAG            26   6  4 16  27-50  22  Relegated

Round 1
[Oct 14]
AS Kaloum         2-1 Santoba FC        
[Oct 15]
Fello Star        0-1 Loubha FC         
[Oct 16]
Ashanti GB        1-0 ASFAG             
[Oct 17]
Académie SOAR     0-1 CI Kamsar         
Satellite FC      1-2 Wakriya AC        
[Oct 19]
Eléphant Coléah   2-3 Hafia FC          
[Nov 20]
Horoya AC         1-2 Flamme Olympique  

Round 2
[Oct 23]
Satellite FC      1-0 CI Kamsar         
Fello Star        1-0 Eléphant Coléah   
[Oct 24]
AS Kaloum         0-1 ASFAG             
Hafia FC          0-0 Flamme Olympique  
[Oct 25]
Académie SOAR     1-1 Wakriya AC        
[Nov 19]
Santoba FC        0-0 Ashanti GB        
[Dec 7]
Horoya AC         0-0 Loubha FC         

Round 3
[Oct 30]
Santoba FC        1-4 Fello Star        
ASFAG             1-1 Satellite FC      
[Oct 31]
Eléphant Coléah   1-2 Académie SOAR     
Flamme Olympique  1-0 AS Kaloum         
[Nov 1]
CI Kamsar         0-0 Hafia FC          
[Nov 15]
Loubha FC         1-2 Ashanti GB        
[Nov 24]
Wakriya AC        1-1 Horoya AC         

Round 4
[Nov 20]
Wakriya AC        3-0 Hafia FC          
[Nov 22]
AS Kaloum         1-0 Eléphant Coléah   
[Nov 23]
Santoba FC        0-0 ASFAG             
Fello Star        1-0 Ashanti GB        
[Nov 25]
Flamme Olympique  1-1 Satellite FC      
[Nov 26]
Loubha FC         0-1 Académie SOAR     
[Dec 13]
CI Kamsar         0-0 Horoya AC         

Round 5
[Nov 19]
ASFAG             3-1 CI Kamsar         
[Dec 1]
Académie SOAR     0-1 Santoba FC        
Fello Star        1-0 Wakriya AC        
[Dec 2]
Horoya AC         0-2 Eléphant Coléah   
Satellite FC      0-3 Loubha FC         
[Dec 12]
Ashanti GB        1-1 Flamme Olympique  
Hafia FC          1-1 AS Kaloum         

Round 6
[Dec 6]
Eléphant Coléah   2-1 Satellite FC      
ASFAG             2-4 Académie SOAR     
[Dec 16]
Hafia FC          1-0 Fello Star        
[Dec 17]
AS Kaloum         1-0 Loubha FC         
[Dec 18]
Santoba FC        1-1 Flamme Olympique  
[Dec 19]
Wakriya AC        2-2 CI Kamsar         
[Apr 16]
Ashanti GB        0-1 Horoya AC         

Round 7
[Dec 20]
Académie SOAR     0-0 Ashanti GB        
[Feb 14]
Wakriya AC        5-3 ASFAG             
AS Kaloum         1-0 CI Kamsar         
[Feb 15]
Flamme Olympique  1-2 Fello Star        
Loubha FC         0-0 Hafia FC          
[Feb 16]
Santoba FC        0-1 Eléphant Coléah   
[Feb 17]
Horoya AC         5-0 Satellite FC      

Round 8
[Dec 17]
Eléphant Coléah   0-2 Ashanti GB        
[Feb 18]
Loubha FC         0-2 Wakriya AC        
[Feb 19]
Fello Star        0-2 ASFAG             
[Feb 20]
Académie SOAR     2-1 AS Kaloum         
CI Kamsar         0-0 Flamme Olympique  
[Feb 21]
Satellite FC      1-2 Santoba FC        
[May 19]
Horoya AC         2-0 Hafia FC          

Round 9
[Feb 24]
ASFAG             1-1 Loubha FC         
Hafia FC          3-2 Académie SOAR     
[Feb 25]
Ashanti GB        1-1 Wakriya AC        
Flamme Olympique  1-1 Eléphant Coléah   
AS Kaloum         1-0 Satellite FC      
[Feb 27]
Santoba FC        1-1 CI Kamsar         
[Mar 11]
Fello Star        0-3 Horoya AC         

Round 10
[Mar 5]
Académie SOAR     2-0 Fello Star        
[Mar 6]
Flamme Olympique  3-1 ASFAG             
Ashanti GB        1-1 CI Kamsar         
Eléphant Coléah   0-0 Loubha FC         
[Mar 7]
Satellite FC      1-0 Hafia FC          
Wakriya AC        2-1 AS Kaloum         
[Mar 20]
Horoya AC         2-0 Santoba FC        

Round 11
[Mar 10]
Loubha FC         1-1 Santoba FC        
[Mar 12]
ASFAG             2-1 Eléphant Coléah   
Satellite FC      0-1 Académie SOAR     
[Mar 14]
Wakriya AC        1-2 Flamme Olympique  
[Mar 15]
CI Kamsar         3-0 Fello Star        
Ashanti GB        0-2 Hafia FC          
[May 2]
Horoya AC         1-0 AS Kaloum         

Round 12
[Mar 18]
Eléphant Coléah   0-2 Wakriya AC        
Flamme Olympique  0-1 Académie SOAR     
[Mar 19]
Loubha FC         1-2 CI Kamsar         
Fello Star        1-1 Satellite FC      
[Mar 21]
AS Kaloum         4-1 Ashanti GB        
[Apr 3]
Hafia FC          3-1 Santoba FC        
[Apr 27]
ASFAG             1-2 Horoya AC         

Round 13
[Mar 25]
Satellite FC      0-1 Ashanti GB        
[Apr 3]
CI Kamsar         2-0 Eléphant Coléah   
[Apr 4]
AS Kaloum         2-0 Fello Star        
Flamme Olympique  2-2 Loubha FC         
[Apr 7]
Santoba FC        2-5 Wakriya AC        
Hafia FC          2-0 ASFAG             
[May 6]
Académie SOAR     1-0 Horoya AC         

Round 14
[Apr 11]
Hafia FC          2-2 Eléphant Coléah   
CI Kamsar         1-1 Académie SOAR     
[Apr 12]
Santoba FC        3-1 AS Kaloum         
Loubha FC         1-1 Fello Star        
[Apr 13]
Wakriya AC        1-3 Satellite FC      
[May 11]
ASFAG             0-2 Ashanti GB        
[May 14]
Flamme Olympique  0-4 Horoya AC         

Round 15
[Apr 15]
Flamme Olympique  0-0 Hafia FC          
[Apr 16]
Eléphant Coléah   1-2 Fello Star        
ASFAG             2-0 AS Kaloum         
[Apr 17]
Wakriya AC        4-1 Académie SOAR     
[Apr 18]
CI Kamsar         1-0 Satellite FC      
[Apr 20]
Ashanti GB        2-0 Santoba FC        
[May 10]
Loubha FC         0-1 Horoya AC         

Round 16
[Apr 23]
AS Kaloum         5-1 Flamme Olympique  
Satellite FC      3-2 ASFAG             
[Apr 24]
Académie SOAR     1-1 Eléphant Coléah   
[Apr 25]
Fello Star        3-2 Santoba FC        
Ashanti GB        1-0 Loubha FC         
[Apr 27]
Hafia FC          1-1 CI Kamsar         
[Jun 16]
Horoya AC         0-0 Wakriya AC        

Round 17
[Apr 28]
Satellite FC      0-0 Flamme Olympique  
Eléphant Coléah   1-1 AS Kaloum         
[May 1]
Hafia FC          3-0 Wakriya AC        
ASFAG             0-1 Santoba FC        
Ashanti GB        1-0 Fello Star        
[May 2]
Académie SOAR     2-1 Loubha FC         
[May 24]
Horoya AC         1-0 CI Kamsar         

Round 18
[May 6]
Loubha FC         1-1 Satellite FC      
[May 7]
Flamme Olympique  0-0 Ashanti GB        
[May 8]
AS Kaloum         1-0 Hafia FC          
[May 9]
Wakriya AC        4-1 Fello Star        
[May 10]
Santoba FC        2-2 Académie SOAR     
[May 16]
CI Kamsar         2-0 ASFAG             
[May 28]
Eléphant Coléah   1-3 Horoya AC         

Round 19
[May 5]
CI Kamsar         1-0 Wakriya AC        
[May 11]
Satellite FC      1-1 Eléphant Coléah   
[May 15]
Loubha FC         1-3 AS Kaloum         
Fello Star        0-2 Hafia FC          
[May 21]
Flamme Olympique  0-2 Santoba FC        
[May 26]
Académie SOAR     3-1 ASFAG             
[Jun 4]
Horoya AC         2-0 Ashanti GB        

Round 20
[May 20]
ASFAG             2-1 Wakriya AC        
CI Kamsar         2-2 AS Kaloum         
[May 21]
Ashanti GB        1-0 Académie SOAR     
[May 25]
Fello Star        2-1 Flamme Olympique  
[May 26]
Hafia FC          1-1 Loubha FC         
[Jun 1]
Eléphant Coléah   1-0 Santoba FC        
[Jun 7]
Satellite FC      0-2 Horoya AC         

Round 21
[May 17]
Ashanti GB        2-1 Eléphant Coléah   
[May 25]
Santoba FC        1-3 Satellite FC      
[May 29]
Wakriya AC        1-0 Loubha FC         
[May 30]
ASFAG             1-6 Fello Star        [also reported 1-4]
AS Kaloum         0-2 Académie SOAR     
[May 31]
Flamme Olympique  1-4 CI Kamsar         [also reported 1-3]
[Jun 13]
Hafia FC          0-1 Horoya AC         

Round 22
[Jun 3]
Loubha FC         1-0 ASFAG             
[Jun 6]
Académie SOAR     abd Hafia FC          [abandoned at 1-0 in 18' due to heavy rain]
[Jun 7]
Académie SOAR     1-2 Hafia FC          [replay]
[Jun 8]
Wakriya AC        1-2 Ashanti GB        
[Jun 9]
Eléphant Coléah   1-2 Flamme Olympique  
[Jun 14]
CI Kamsar         1-1 Santoba FC        
[Jun 16]
Satellite FC      2-1 AS Kaloum         
[Jun 19]
Horoya AC         1-0 Fello Star        

Round 23
[May 27]
CI Kamsar         2-0 Ashanti GB        
[Jun 10]
Santoba FC        2-6 Horoya AC         
[Jun 12]
AS Kaloum         1-2 Wakriya AC        
[Jun 15]
Fello Star        2-0 Académie SOAR     
ASFAG             0-1 Flamme Olympique  
[Jun 16]
Loubha FC         1-1 Eléphant Coléah   
[Jun 20]
Hafia FC          0-1 Satellite FC      

Round 24
[May 31]
Hafia FC          4-0 Ashanti GB        
[Jun 4]
Fello Star        0-1 CI Kamsar         
[Jun 11]
Académie SOAR     1-1 Satellite FC      
[Jun 20]
Eléphant Coléah   2-0 ASFAG             
Santoba FC        1-1 Loubha FC         
[Jun 21]
Flamme Olympique  0-2 Wakriya AC        
[Jun 22]
AS Kaloum         2-0 Horoya AC         

Round 25
[Jun 23]
Satellite FC      1-0 Fello Star        
Santoba FC        0-2 Hafia FC          
[Jun 24]
Académie SOAR     0-2 Flamme Olympique  
Wakriya AC        2-2 Eléphant Coléah   
CI Kamsar         2-0 Loubha FC         
[Jun 25]
Horoya AC         6-1 ASFAG             
[Jun 26]
Ashanti GB        1-1 AS Kaloum         

Round 26
[Jun 29]
Ashanti GB        2-1 Satellite FC      
Eléphant Coléah   0-2 CI Kamsar         
Wakriya AC        2-0 Santoba FC        
ASFAG             1-1 Hafia FC          
Horoya AC         3-0 Académie SOAR     
[Jun 30]
Loubha FC         3-1 Flamme Olympique  
Fello Star        1-1 AS Kaloum         

Final Table:

 1.Horoya AC        26  18  4  4  48-13  58  Champions
 2.CI Kamsar        26  12 10  4  33-17  46
 3.Wakriya AC       26  13  6  7  47-31  45
 4.Ashanti GB       26  12  7  7  24-24  43
 5.Hafia FC         26  11  9  6  33-21  42
 6.Académie SOAR    26  11  6  9  31-31  39
 7.AS Kaloum        26  11  5 10  34-28  38
 8.Fello Star       26  10  3 13  28-34  33
 9.Satellite FC     26   8  7 11  25-33  31
10.Flamme Olympique 26   7 10  9  24-35  31
11.Loubha FC        26   4 11 11  21-28  23
12.Eléphant Coléah  26   5  8 13  25-36  23
-------------------------------------------
13.Santoba FC       26   5  8 13  26-45  23  Relegated
14.ASFAG            26   6  4 16  27-50  22  Relegated


Championnat National de Ligue 2

Participants:

Club Sportif Étoile de Guinée FC (Conakry)
Kaloum FC (Conakry)
Football Club Renaissance de Bonffi (Conakry)
Guinée Foot Elite (Conakry) [older name Solima FC]
Football Club Séquence (Dixinn)
Gangan Football Club (Kindia)
Wawa AC (Kindia)
Milo Football Club (Kankan)
Karfamoriah FC (Kankan)
Manden Football Club (Siguiri) 
Renaissance Caïman Club de Kamsar (Kamsar)
Lélou Football Club (Lélouma)
Soumba Football Club (Dubréka)
Ted Afrique (Ratoma)

Table:

 1.Milo FC          26  17  6  3  44-16  57  Promoted
 2.Karfamoriah FC   26  13  7  6  43-24  46
-------------------------------------------
 3.FC Séquence      24  13  6  5  37-24  45
 4.FC Renaissance   26  11 12  3  20-10  45
 5.RCC Kamsar       25  12  8  5  33-21  44
 6.Étoile de Guinée 25   9  6 10  25-24  33
 7.Lélou FC         26   7 10  9  20-32  31
 8.Gangan FC        26   7  9 10  18-26  30
 9.Wawa AC          25   7  8 10  18-22  29
10.Manden FC        26   6 11  9  22-31  29
11.Kaloum FC        25   7  6 12  20-23  27
12.Ted Afrique      25   5 10 10  20-28  25
-------------------------------------------
13.Foot Elite       25   5  6 14  25-40  21  Relegated
14.Soumba FC        26   4  5 17  18-42  17  Relegated

Round 1
[Nov 24]
Karfamoriah FC	 1-1 Ted Afrique
Manden FC	 1-1 FC Séquence
Lélou FC	 1-1 Wawa AC
Gangan FC	 1-0 Soumba FC
RCC Kamsar	 1-1 FC Renaissance
[Nov 25]
Étoile de Guinée 3-1 Foot Elite
Milo FC		 0-1 Kaloum FC

Round 2
[Nov 28]
Karfamoriah FC	 1-0 Kaloum FC
RCC Kamsar	 1-0 Foot Elite
Wawa AC		 0-1 Gangan FC	 
Manden FC	 2-1 Ted Afrique
[Nov 29]
Milo FC		 4-1 FC Séquence
Soumba FC	 0-0 Lélou FC	 
[Nov 30]
Étoile de Guinée 0-2 FC Renaissance

Round 3
[Dec 3]
Milo FC		 1-1 Ted Afrique
Étoile de Guinée 1-2 Wawa AC
[Dec 4]
FC Renaissance	 0-0 Gangan FC	 
Karfamoriah FC	 2-3 FC Séquence
[Dec 5]
Foot Elite	 3-2 Lélou FC
Manden FC	 0-0 Kaloum FC
Soumba FC	 0-1 RCC Kamsar	 

Round 4
[Dec 8]
Lélou FC	 0-0 Manden FC	 
Wawa AC		 0-1 Milo FC		 
FC Séquence	 2-0 Étoile de Guinée 
[Dec 9]
Gangan FC	 1-1 Karfamoriah FC	 
Kaloum FC	 1-1 RCC Kamsar	 
Foot Elite	 3-1 Soumba FC	 
[Dec 10]
Ted Afrique	 0-1 FC Renaissance	 

Round 5
[Dec 12]
Lélou FC	 0-1 Milo FC		 
[Dec 13]
Wawa AC		 0-2 Karfamoriah FC	 
FC Séquence	 3-2 Foot Elite	 
[Dec 14]
Kaloum FC	 0-2 Étoile de Guinée 
FC Renaissance	 1-1 Soumba FC	 
RCC Kamsar	 0-1 Ted Afrique	 
Gangan FC	 2-2 Manden FC	 

Round 6
[Dec 17]
Gangan FC	 1-1 Milo FC		 
Lélou FC	 1-1 Karfamoriah FC	 
[Dec 18]
Wawa AC		 3-0 Manden FC	 
Ted Afrique	 1-1 Foot Elite	 
Étoile de Guinée 1-1 Soumba FC	 
RCC Kamsar	 1-1 FC Séquence	 
[Dec 20]
FC Renaissance	 0-0 Kaloum FC	 

Round 7
[Feb 20]
Foot Elite	 0-2 FC Renaissance	 
Milo FC		 0-0 Karfamoriah FC	 
[Feb 21]
Manden FC	 0-0 RCC Kamsar	 
Soumba FC	 0-0 Wawa AC		 
[Feb 22]
FC Séquence	 5-0 Lélou FC	 
[Feb 23]
Ted Afrique	 0-0 Étoile de Guinée 	
Kaloum FC	 0-1 Gangan FC	 	

Round 8
[Feb 24]
Foot Elite	 0-1 Wawa AC		 
Milo FC		 2-2 RCC Kamsar	 
[Feb 26]
FC Séquence	 0-1 FC Renaissance	 
Karfamoriah FC	 2-1 Manden FC	 
[Feb 27]
Soumba FC	 1-2 Kaloum FC	 
Étoile de Guinée 3-0 Lélou FC	 
Gangan FC	 2-1 Ted Afrique	 

Round 9
[Mar 1]
Karfamoriah FC	 4-1 RCC Kamsar	 
[Mar 3]
Wawa AC		 0-0 Ted Afrique	 
Kaloum FC	 1-1 Foot Elite	 
FC Séquence	 1-0 Soumba FC	 
[Mar 4]
FC Renaissance	 0-1 Lélou FC	 
Étoile de Guinée 1-0 Gangan FC	 
Manden FC	 0-1 Milo FC		 

Round 10
[Mar 13]
Kaloum FC	 4-0 FC Séquence	 
Ted Afrique	 0-1 Soumba FC
Lélou FC	 2-3 Gangan FC	 
[Mar 14]
Foot Elite	 2-2 Manden FC	 
Étoile de Guinée 1-1 Karfamoriah FC	 
RCC Kamsar	 2-0 Wawa AC		 
[Apr 4]
Milo FC		 0-1 FC Renaissance	 

Round 11
[Mar 17]
Soumba FC	 2-0 Manden FC	 
[Mar 19]
Ted Afrique	 0-0 Kaloum FC	 
[Mar 21]
Lélou FC	 0-0 RCC Kamsar	 
[Mar 22]
Wawa AC		 2-2 FC Séquence	 
[Mar 30]
Karfamoriah FC	 2-1 FC Renaissance	 
Gangan FC	 0-0 Foot Elite	 
Étoile de Guinée 1-3 Milo FC		 

Round 12
[Mar 18]
FC Renaissance	 0-1 Wawa AC		 
[Mar 22]
Étoile de Guinée 1-2 Manden FC	 
Soumba FC	 1-2 Karfamoriah FC	 
Foot Elite	 0-1 Milo FC		 
[Mar 27]
Kaloum FC	 1-0 Lélou FC	 
[Apr 3]
RCC Kamsar	 1-1 Gangan FC	 
[Apr 4]
FC Séquence	 1-0 Ted Afrique	 

Round 13
[Mar 18]
Foot Elite	 1-1 Karfamoriah FC	 
[Mar 25]
Étoile de Guinée 0-0 RCC Kamsar	 
[Mar 26]
Gangan FC	 0-0 FC Séquence	 
[Mar 27]
Manden FC	 0-0 FC Renaissance	 
Soumba FC	 0-3 Milo FC		 
[Mar 31]
Lélou FC	 2-1 Ted Afrique
[Apr 1]
Kaloum FC	 0-0 Wawa AC		 

Halfway Table:

 1.Milo FC          13   7  4  2  18- 8  25
 2.Karfamoriah FC   13   6  6  1  20-12  24
-------------------------------------------
 3.Gangan FC        13   5  7  1  13- 9  22
 4.FC Séquence      13   6  4  3  20-17  22
 5.FC Renaissance   13   5  5  3  10- 6  20
 6.Kaloum FC        13   4  6  3  10- 7  18
 7.RCC Kamsar       13   3  8  2  11-11  17
 8.Wawa AC          13   4  5  4  10-10  17
 9.Étoile de Guinée 13   4  4  5  14-14  16
10.Manden FC        13   2  7  4  10-15  13
11.Foot Elite       13   2  5  6  14-19  11
12.Lélou FC         13   2  5  6   9-19  11
-------------------------------------------
13.Soumba FC        13   2  4  7   8-15  10
14.Ted Afrique      13   1  6  6   7-12   9

Round 14
[Apr 9]
Foot Elite	 0-2 Étoile de Guinée
[Apr 10]
Soumba FC	 0-1 Gangan FC
[Apr 12]
Wawa AC		 1-1 Lélou FC
FC Séquence	 2-0 Manden FC
[Apr 13]
Ted Afrique	 2-1 Karfamoriah FC
Kaloum FC	 0-1 Milo FC
[Apr 14]
FC Renaissance	 2-1 RCC Kamsar

Round 15
[Apr 17]
Foot Elite	 2-1 RCC Kamsar
FC Séquence	 2-3 Milo FC
Kaloum FC	 1-0 Karfamoriah FC
Ted Afrique	 0-0 Manden FC
[Apr 18]
Lélou FC	 2-0 Soumba FC
[Apr 22]
FC Renaissance	 2-1 Étoile de Guinée
Gangan FC	 1-2 Wawa AC

Round 16
[Apr 16]
Wawa AC		 0-0 Étoile de Guinée
[Apr 18]
Gangan FC	 0-0 FC Renaissance
[Apr 21]
Ted Afrique	 1-4 Milo FC
FC Séquence	 3-1 Karfamoriah FC
Kaloum FC	 2-1 Manden FC
[Apr 22]
Lélou FC	 1-0 Foot Elite
[Apr 24]
RCC Kamsar	 3-2 Soumba FC

Round 17
[Apr 26]
FC Renaissance	 1-0 Ted Afrique
Étoile de Guinée 0-2 FC Séquence
[Apr 28]
Soumba FC	 2-1 Foot Elite
RCC Kamsar	 2-1 Kaloum FC
[Apr 29]
Manden FC	 1-1 Lélou FC
Milo FC		 2-0 Wawa AC
[Apr 30]
Karfamoriah FC	 3-1 Gangan FC

Round 18
[May 2]
Foot Elite	 1-0 FC Séquence
Étoile de Guinée 1-0 Kaloum FC
[May 3]
Soumba FC	 0-0 FC Renaissance
Milo FC		 1-0 Lélou FC
Manden FC	 1-0 Gangan FC
Ted Afrique	 0-2 RCC Kamsar
[May 4]
Karfamoriah FC	 1-0 Wawa AC

Round 19
[May 6]
FC Séquence	 1-0 RCC Kamsar
Soumba FC	 0-3 Étoile de Guinée
[May 7]
Manden FC	 1-0 Wawa AC
Milo FC		 1-0 Gangan FC
Kaloum FC	 0-1 FC Renaissance
[May 8]
Foot Elite	 1-2 Ted Afrique
Karfamoriah FC	 5-0 Lélou FC

Round 20
[May 14]
Étoile de Guinée 3-1 Ted Afrique
[May 15]
Karfamoriah FC	 0-1 Milo FC
Wawa AC		 2-1 Soumba FC
Gangan FC	 1-2 Kaloum FC
FC Renaissance	 1-0 Foot Elite
[May 16]
Lélou FC	 0-0 FC Séquence
RCC Kamsar	 2-1 Manden FC

Round 21
[May 21]
RCC Kamsar	 2-0 Milo FC
Lélou FC	 1-0 Étoile de Guinée
Ted Afrique	 0-0 Gangan FC
[May 22]
Wawa AC		 1-2 Foot Elite
[May 23]
Kaloum FC	 0-1 Soumba FC
[Jun 15]
FC Renaissance	 0-0 FC Séquence
[Jun 20]
Manden FC	 0-1 Karfamoriah FC

Round 26
[May 21]
FC Renaissance	 1-1 Manden FC
[May 30]
FC Séquence	 2-0 Gangan FC
[Jun 7]
Karfamoriah FC	 2-1 Foot Elite
Wawa AC		 2-1 Kaloum FC
[Jun 11]
Ted Afrique	 1-1 Lélou FC
[Jun 20]
Milo FC		 2-0 Soumba FC
[tba]
RCC Kamsar	  -  Étoile de Guinée

Round 22
[May 25]
RCC Kamsar	 2-1 Karfamoriah FC
[May 26]
Ted Afrique	 0-0 Wawa AC
Soumba FC	 0-2 FC Séquence
[Jun 3]
Gangan FC	 0-1 Étoile de Guinée
[Jun 4]
Milo FC		 4-1 Manden FC
[Jun 19]
Foot Elite	  -  Kaloum FC
[Jun 23]
Lélou FC	 0-0 FC Renaissance

Round 23
[May 25]
FC Renaissance	 1-1 Milo FC
[May 31]
Soumba FC	 2-4 Ted Afrique
[Jun 7]
Gangan FC	 0-3 Lélou FC
[Jun 10]
Manden FC	 2-2 Foot Elite
[Jun 11]
FC Séquence	 3-2 Kaloum FC
Karfamoriah FC	 3-0 Étoile de Guinée
[Jun 15]
Wawa AC		 0-1 RCC Kamsar

Round 24
[May 26]
Foot Elite	 0-1 Gangan FC
[May 30]
FC Renaissance	 0-0 Karfamoriah FC
[Jun 8]
Milo FC		 0-0 Étoile de Guinée
[date?]
Kaloum FC	 1-2 Ted Afrique
[Jun 17]
Manden FC	 2-1 Soumba FC
[Jun 19]
RCC Kamsar	 4-0 Lélou FC
[Jun 22]
FC Séquence	  -  Wawa AC

Round 25
[May 27]
Lélou FC	 1-0 Kaloum FC
[Jun 12]
Gangan FC	 0-2 RCC Kamsar
[Jun 13]
Milo FC		 6-1 Foot Elite
[Jun 14]
Manden FC	 1-0 Étoile de Guinée
Karfamoriah FC	 5-1 Soumba FC
[Jun 19]
Wawa AC		 0-1 FC Renaissance
[tba]
Ted Afrique	  -  FC Séquence

Table:

 1.Milo FC          26  17  6  3  44-16  57  Promoted
 2.Karfamoriah FC   26  13  7  6  43-24  46
-------------------------------------------
 3.FC Séquence      24  13  6  5  37-24  45
 4.FC Renaissance   26  11 12  3  20-10  45
 5.RCC Kamsar       25  12  8  5  33-21  44
 6.Étoile de Guinée 25   9  6 10  25-24  33
 7.Lélou FC         26   7 10  9  20-32  31
 8.Gangan FC        26   7  9 10  18-26  30
 9.Wawa AC          25   7  8 10  18-22  29
10.Manden FC        26   6 11  9  22-31  29
11.Kaloum FC        25   7  6 12  20-23  27
12.Ted Afrique      25   5 10 10  20-28  25
-------------------------------------------
13.Foot Elite       25   5  6 14  25-40  21  Relegated
14.Soumba FC        26   4  5 17  18-42  17  Relegated
 

2019/20

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José Batalha and Karel Stokkermans
Last updated: 7 Jul 2021

(C) Copyright José Batalha, Karel Stokkermans and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.