Guyana 2012/13


National Football League 2012/13
Kashif & Shanghai 2012/13
Other Cup Tournaments 2012/13
Regional Competitions 2012 and 2012/13

National Football League 2012/13

Qualifying Playoff | Regular Season | Top 8

Qualifying Playoff

First Legs [Oct 7]
BV/Triumph United     2-1 Silver Shattas
  [Akin Curry 37, Delroy Deen 66; Colwin David 60]
Uitvlugt Warriors     3-2 New Amsterdam United
  [Jamal Harvey 10pen, Jamal Petty 27, Marlon Brandis 66;
   Delroy Ferdinand 6, Adrian Adams 90pen]

Second Legs [Oct 14]
Silver Shattas        2-8 BV/Triumph United       
  [Robin Adams 22, Calwin David 87; Reon Hopkinson 8, 11, 33,
   Delroy Deen 27, 29, Ian Dooker 59, Shawn Daniels 82, 86]
New Amsterdam United  1-1 Uitvlugt Warriors  
  [Jamal Harvey 1-1; Adrian Adams 9]

NB: BV/Triumph United and Uitvlugt Warriors qualified.

Regular Season

Final Table:

 1.Alpha United               16  13  2  1  70- 7  41  Champions
 2.Pele                       18  10  5  3  30-12  35
 3.Western Tigers             16   8  4  4  25-20  28
 4.Milerock                   18   8  1  9  29-31  25
 5.Den Amstel Porknockers     17   6  5  6  19-24  23
 6.BV/Triumph United          18   5  6  7  19-23  21
 7.Rosignol United            17   5  6  6  25-33  21
 8.Buxton United              18   6  3  9  16-25  21
-----------------------------------------------------
 9.Amelia's Ward              18   3  5 10  16-39  14  Relegated
10.Uitvlugt Warriors          18   4  1 13  18-53  13  Relegated

NB: remaining three matches not played due to irrelevance

Round 1 
[Oct 28]
Western Tigers        1-0 Uitvlugt Warriors
BV/Triumph United     3-3 Amelia's Ward
Rosignol United       2-3 Milerock
Den Amstel            1-2 Buxton United
[Oct 31]
Alpha United          0-0 Pele

Round 2 [Nov 4]
Den Amstel            2-2 Western Tigers
Uitvlugt Warriors     2-1 Alpha United
BV/Triumph United     2-1 Milerock
Buxton United         1-0 Pele
Rosignol United       2-2 Amelia's Ward

Round 3
[Nov 11]
Buxton United         1-1 Rosignol United       
Uitvlugt Warriors     4-3 Milerock
Western Tigers        1-1 Amelia's Ward
Pele                  1-1 Den Amstel            
[Nov 22]
Alpha United          3-0 BV/Triumph United     

Round 4
[Nov 13]
BV/Triumph United     0-0 Buxton United         
Rosignol United       4-1 Western Tigers        
Uitvlugt Warriors     2-0 Den Amstel            
Pele                  0-0 Milerock
[Feb 6]
Alpha United          4-0 Amelia's Ward

Round 5
[Nov 18]
BV/Triumph United     0-2 Pele                  
Buxton United         0-3 Western Tigers        
Uitvlugt Warriors     1-2 Amelia's Ward
Den Amstel            1-0 Milerock
[Mar 1]
Alpha United         13-0 Rosignol United       

Round 6
[Nov 25]
Buxton United         0-3 Alpha United
Pele                  3-2 Rosignol United
Western Tigers        1-0 Milerock
[Feb 24]
Amelia's Ward         1-0 Den Amstel            
[Mar 6]
Uitvlugt Warriors     0-3 BV/Triumph United     

Round 7 
[Feb 6]
Pele                  1-2 Western Tigers        
[Feb 17]
Milerock              3-2 Amelia's Ward
BV/Triumph United     3-3 Rosignol United       
Buxton United         4-0 Uitvlugt Warriors     
[Mar 6]
Alpha United          6-1 Den Amstel            

Round 8 [Dec 9]
BV/Triumph United     0-1 Western Tigers        
Buxton United         1-0 Amelia's Ward
Alpha United          4-1 Milerock              
Uitvlugt Warriors     0-3 Pele                  
Den Amstel            1-1 Rosignol United       

Round 9 
[Feb 3]
Rosignol United       0-0 Uitvlugt Warriors     
BV/Triumph United     1-1 Den Amstel            
Buxton United         0-2 Milerock              
[Mar 1]
Pele                  awd Amelia's Ward         [awarded 2-0, Amelia's Ward dns]
[Mar 3]
Alpha United          5-0 Western Tigers        

Halfway Table:

 1.Alpha United                9   7  1  1  39- 4  22
 2.Western Tigers              9   5  2  2  12-13  17
 3.Pele                        9   4  3  2  12- 6  15
 4.Buxton United               9   4  2  3   9-10  14
 5.Milerock                    9   3  1  5  13-16  10
 6.Uitvlugt Warriors           9   3  1  5   9-17  10
 7.Amelia's Ward               9   2  3  4  11-17   9
 8.Rosignol United             9   1  5  3  15-27   8
-----------------------------------------------------
 9.BV/Triumph United           9   2  4  3  12-14   7
10.Den Amstel Porknockers      9   1  4  4   8-16   7

Round 10
[Mar 17]
Uitvlugt Warriors     0-6 Western Tigers        
Amelia's Ward         0-1 BV/Triumph United     
Milerock              0-2 Rosignol United       
Pele                  0-1 Alpha United          
[Jun 9]
Buxton United         awd Den Amstel            [awarded 0-2]

Round 11
[Mar 24]
Pele                  1-0 Buxton United         
Milerock              2-1 BV/Triumph United     
Amelia's Ward         0-2 Rosignol United       
[Apr 10]
Western Tigers        1-3 Den Amstel            
Alpha United          8-0 Uitvlugt Warriors     

Round 12 
[Apr 7]
Buxton United         1-0 BV/Triumph United     
Milerock              1-2 Pele                  
[May 12]
Amelia's Ward         0-8 Alpha United          
[May 26]
Den Amstel            2-0 Uitvlugt Warriors     
Western Tigers        n/p Rosignol United       

Round 13 [Apr 14]
Pele                  1-1 BV/Triumph United     
Western Tigers        1-0 Buxton United         
Amelia's Ward         2-4 Uitvlugt Warriors     
Milerock              1-2 Den Amstel            
Rosignol United       0-2 Alpha United          

Round 14 [Apr 21]
BV/Triumph United     1-1 Alpha United          
Amelia's Ward         1-1 Western Tigers        
Milerock              3-1 Uitvlugt Warriors     
Rosignol United       1-1 Buxton United         
Den Amstel            0-3 Pele                  

Round 15
[Apr 28]
Alpha United          4-1 Buxton United         
BV/Triumph United     1-0 Uitvlugt Warriors     
[May 12]
Milerock              2-0 Western Tigers        
[May 19]
Rosignol United       0-1 Pele                  
[Jun 2]
Den Amstel            0-0 Amelia's Ward         

Round 16
[May 5]
Uitvlugt Warriors     3-4 Buxton United         
Western Tigers        1-1 Pele                  
[May 6]
Rosignol United       1-0 BV/Triumph United     
[Jul 12]
Milerock              4-0 Amelia's Ward         
Den Amstel            n/p Alpha United          

Round 17
[May 10]
Western Tigers        3-0 BV/Triumph United     
Pele                  7-1 Uitvlugt Warriors     
[May 12]
Rosignol United       1-2 Den Amstel            
[May 19]
Alpha United          7-1 Milerock              
Buxton United         0-1 Amelia's Ward         

Round 18
[May 19]
Den Amstel            0-2 BV/Triumph United     
[Jun 2]
Milerock              awd Buxton United         [awarded 2-0]
[Jun 9]
Pele                  2-1 Amelia's Ward         
[Jun 23]
Rosignol United       3-0 Uitvlugt Warriors     
Western Tigers        n/p Alpha United          

Final Table:

 1.Alpha United               16  13  2  1  70- 7  41  Champions
 2.Pele                       18  10  5  3  30-12  35
 3.Western Tigers             16   8  4  4  25-20  28
 4.Milerock                   18   8  1  9  29-31  25
 5.Den Amstel Porknockers     17   6  5  6  19-24  23
 6.BV/Triumph United          18   5  6  7  19-23  21
 7.Rosignol United            17   5  6  6  25-33  21
 8.Buxton United              18   6  3  9  16-25  21
-----------------------------------------------------
 9.Amelia's Ward              18   3  5 10  16-39  14  Relegated
10.Uitvlugt Warriors          18   4  1 13  18-53  13  Relegated

NB: remaining three matches not played due to irrelevance


Kashif & Shanghai 2012/13

Participating teams (16):
Georgetown (3): Alpha United, Pele, BK International Western Tigers
Linden (4):     Ameliaís Ward United, Milerock, Winners Connection. Silver Shattas 
East Bank (2):  Timehri Panthers, Grove HiTec 
East Coast (3): BV/Triumph United, Bakewell Buxton Stars, Buxton United 
West Bank (2):  Den Amstel Porknockers, Uitvlugt Warriors
Bartica (1):    Mill Ballers 
Berbice (1):    Rosignol United 

NB: for the first time ever, no matches will be played in Linden, the town where the
    tournament originated

Round 1
[Dec 16]
Pele                  6-0 Buxton Stars  
Amelia's Ward United  2-0 Mill Ballers  
[Dec 19]
BV/Triumph United     3-1 Timehri Panthers                          
Winners Connection    1-3 Buxton United          
[Dec 21]
Western Tigers        7-0 Grove Hi-Tech              
Alpha United          3-1 Rosgnol United 
[Dec 23]
Silver Shattas        3-3 Uitvlugt Warriors     [aet, 4-1 pen]  
Den Amstel            2-1 Milerock              [aet]  
 
Quarterfinals
[Dec 25]
BV/Triumph United     0-4 Alpha United 
Silver Shattas        0-4 Pele 
[Dec 26]
Buxton United         1-0 Western Tigers        [aet] 
Amelia's Ward United  0-0 Den Amstel            [aet, 9-8 pen]  
 
Semifinals [Dec 29]
Pele                  1-2 Amelia's Ward United
Buxton United         1-0 Alpha United  
 
Third Place Match [Jan 1]
Alpha United          3-1 Pele
 
Final [Jan 1]
Amelia's Ward United  0-0 Buxton United         [aet, 4-5 pen]  
 



Other Cup Tournaments 2012/13

NaMilCo Football Festival 2013 | Mayor's Cup 2013

NaMilCo Football Festival 2013

NB: organised by Fruta Conquerors FC

Round 1
[Feb 3]
Police                0-0 Seawall               [aet, 5-4 pen] 
Northern Rangers      1-5 GDF
[Feb 8]
BV/Triumph United     1-0 Western Tigers
Fruta Conquereros     3-0 Houston Stars   
[Feb 9]
Santos                1-0 Netrockers
Camptown              1-2 Pele                  [aet]
[Feb 13]
Georgetown FC         1-2 New Amsterdam United  [aet]
Riddim Squad          0-2 Alpha United
 
Quarterfinals
[Feb 14]
GDF                   bt  BV/Triumph United     
Fruta Conquereros     5-0 Police                
[Feb 17]
Alpha United          2-0 Pele
Santos                3-0 New Amsterdam United
 
Semifinals [Feb 20]
Alpha United          5-0 GDF
Santos                2-1 Fruta Conquerors  
 
Third Place Match [Feb 24]
Fruta Conquerors      2-1 GDF
 
Final [Feb 24]
Alpha United          3-1 Santos

Mayor's Cup 2013
 
Preliminary Round
[Mar 15]
Uitvlugt              2-0 Police
Den Amstel            2-0 Riddim Squad
[Mar 16]
Buxton Stars          0-3 Santos
BV/Triumph United     1-2 Georgetown FC

Round 1
[Mar 17]
Stewartville          1-4 GDF
Slingerz              drw Northern Rangers      [4-2 pen]
[Mar 20]
Camptown              2-1 Golden Grove
Fruta Conquerors      5-0 Mahaica   
[Mar 21]
Western Tigers        lt  Georgetown FC
Pele                  lt  Den Amstel            
[Mar 22]
Santos                bt  Seawall
Alpha United          bt  Uitvlugt                 

Quarterfinals
[Mar 27]
Alpha United          8-0 Georgetown FC  
Slingerz              4-0 Camptown
[Mar 28]
Santos                2-3 Den Amstel
[Apr 1]
Fruta Conquerors      0-1 GDF
 
Semifinals [Apr 4]
Slingerz              2-1 GDF 
Alpha United          2-0 Den Amstel
 
Final [Apr 7]
Alpha United          1-0 Slingerz FC
  [Gregory Richardson 9]


Easter Extravaganza 2013

NB: 3rd edition

Semifinals [Mar 27]
Camptown              4-1 Northern Rangers
Pele                  4-2 Riddim Squad
 
Final [Apr 3]
Camptown               -  Pele 


Regional Competitions 2012 and 2012/13

Berbice

Ross & Bush senior male KO football tournament 2012

Round 1
[Mar 24]
New Amsterdam United  7-0 Hardlanders FC (Ithaca)
Rosignol United       6-0 Manchester United (Corentyne) 
[Mar 25]
Cougars               8-0 Courtland United
Monedderlust          2-0 Hopetown United
 
Semifinals [Mar 31]

East Demerara

Easter Cup Knock-out Tournament 2012

Round 1
[Mar 30]
BV Triumph United      -  Buxton United
Golden Grove           -  Ann's Grove United
Victoria Kings         -  Mahaica Determinators
[Apr 1]
Buxton Stars           -  Plaisance United
 
Semifinals [Apr 7]
 
Final [Apr 14]

Stag Beer Senior League 2012

Round 1
[Jul 7]
Ann's Grove           awd Golden Stars          [awarded 2-0, Golden Stars dns]
Victoria Kings        1-0 Mahaica Determinators
[Jul 8]
BV/Triumph United     2-0 Buxton United
Buxton Stars          0-0 Plaisance
 
Round 2
[Jul 14]
Buxron United          -  Mahaica Determinators
Ann's Grove           1-1 Buxton Stars
[Jul 15]
Victoria Kings        bt  Golden Stars
Plaisance             drw BV/Triumph United   

Round 3
[Jul 21]
Buxton Stars          1-0 Mahaica Determinators
Buxton United         2-1 Ann's Grove
[Jul 22]
Plaisance             0-0 Golden Stars
Victoria Kings        1-2 BV/Triumph United    

Round 5?
[Aug 18]
Ann's Grove           1-0 BV/Triumph United
Victoria Kings        awd Plaisance             [Plaisance dns; awarded to Victoria Kings]
[Aug 19]
Buxton Stars          1-1 Buxton United
Mahaica Determinators 2-1 Golden Stars       
 
[Aug 25]
BV/Triumph United     2-0 Mahaica Determinators 
Buxton United         0-0 Buxton Stars
[Aug 26]
Ann's Grove            -  Plaisance
Golden Stars           -  Buxton Stars

[Sep 2]
Buxton United          -  Mahaica Determinators 

[Sep 8]
Ann's Grove           1-4 Victoria Kings
BV/Triumph United      -  Buxton Stars
[Sep 9]
Mahaica Determinators w/o Plaisance
Buxton United         3-0 Golden Stars

Reported Table:

 1.Victoria Kings              6   4  1  1  12-    13
 2.BV/Triumph United           5   4  0  1   4-    12
 3.Buxton United               6   3  2  1   8-    11
 4.Annís Grove                 6   3  1  2   9-    10
 5.Buxton Stars                5   2  3  0   4-     9
 6.Mahaica Determinations'     6   2  0  4   4-     6
 7.Plaisance                   6   0  2  4   0-     2
 8.Golden Stars                6   0  1  5   2-     1

[Sep 15]
Victoria Kings        2-2 Buxton Stars
Buxton United         2-2 Plaisance
[Sep 16]
Ann's Grove           ppd Mahaica Determinators 
BV/Triumph United     5-2 Golden Stars

[date?]
Buxton Stars          0-0 BV/Triumph United     

Reported Table:

 1.BV/Triumph United           7   5  1  1   9-    16
 2.Victoria Kings              7   4  2  1  14-    14
 3.Buxton United               7   3  3  1  10-    12
 4.Buxton Stars                7   2  5  0   6-    11
 5.Annís Grove                 6   3  1  2   9-    10
 6.Mahaica Determinations'     6   2  0  4   4-     6
 7.Plaisance                   7   0  3  4   2-     3
 8.Golden Stars                7   0  1  6   4-     1

[Oct 20]
Golden Stars           -  Ann's Grove           
BV/Triumph United      -  Victoria Kings
[Oct 21]
Mahaica Determinators  -  Buxton United
Plaisance              -  Buxton Stars

[Dec 1]
Golden Stars           -  Buxton United                  
Plaisance              -  Victoria Kings                           
[Dec 2]
Mahaica Determinators  -  Buxton Stars                           
[tba]
BV/Triumph United      -  Ann's Grove

Reported Table (Mar 1):

 1.BV/Triumph United          12   8  3  1  17-    27
 2.Buxton United              11   5  4  2  16-    19
 3.Victoria Kings             10   5  2  3  18-    17
 4.Mahaica Determinations'    11   4  1  4   9-    13
 5.Buxton Stars               10   2  6  1*  7-    10
 6.Plaisance                  11   0  5  5*  4-     5
 7.Golden Stars               11   0  2  9   6-     2
 -.Annís Grove                 7   3  1  2   9-    10 
NB: Ann's Grove withdrew after first half of season; table contains a number of
    obvious inconsistencies

[Mar 3]
Buxton United          -  Victoria Kings
Buxton Stars           -  Mahaica Determinators     

Top Final Table:

 1.BV/Triumph United          12   8  3  1         27
 2.Buxton United                                   23
 3.Mahaica Determinators                           20

NB: inconsistent with reported table Mar 1

Karibee Rice Football Competition 2012

NB: second edition

Quarterfinals
[Oct 7]
Pistons United        o/w Monedderlust          [Pistons could not field more than 6 players] 
Western Tigers       10-1 Young Achievers       [Young Achievers replaced Den Amstel]
Pele                  w/o Victoria Kings        [Victoria Kings dns]  
[Oct 13]
Cougars               0-3 Rosignol United
 
Semifinals 
[Oct 13]
Western Tigers        1-0 Pele
[Oct 19]
Monedderlust          0-1 Rosignol United       

Third Place Match [Oct 21]
Pele                  3-0 Monedderlust

Final [Oct 21]
Western Tigers        2-1 Rosignol United      


Georgetown

Powerade Pee Wee Football Tournament 2012
 
[Mar ?]
Santos                4-0 GFC
Renaissance           1-0 Santos
Conquerors            2-0 Camptown
GFC                   2-1 Riddim Squad
Renaissance           4-0 Camptown
Santos                5-0 Riddim Squad
Conquerors            2-0 GFC
Santos                3-1 Camptown
Conquerors            3-0 Riddim Squad
Camptown              2-1 GFC
Santos                1-0 Conquerors  
Renaissance           4-0 Riddim Squad
        
Table:

 1.Santos                      5   4  0  1  14- 2  12
 2.Fruta Conquerors            4   3  0  1   7- 1   9
 3.Renaissance FC              3   3  0  0   9- 0   9
 4.Georgetown FC               4   1  0  3   2- 8   3
 5.Camptown                    4   1  0  3   2- 9   3 
 6.Riddim Squad                4   0  0  4   1-15   0        
 
Top Final Table (Jun 2012):

 1.Fruta Conquerors
 2.Renaissance FC
 3.Santos
 4.Camptown

President Beer Super 8 KO Tournament 2012

Round 1
[Oct 12]
GDF                   5-0 Guyana Police Force
Fruta Conquerors      3-1 Riddim Squad          [aet]
[Oct 17]
Santos                bt  Northern Rangers
GFC                   lt  Camptown

Semifinals not known
 
Third Place Match
Fruta Conquerors      bt  Santos
 
Final
GDF                   bt  Camptown 

Banks Beer Knock-out Cup 2012/13

Participants include: Houston Stars, GFC, Riddim Squad, GDF, GPF, Fruta Conquerors, Camptown, 
                      Banks All Stars, Georgetown Masters, Nothern Rangers, Black Pearl, Flamingo,
                      Beacon, Santos, University of Guyana and Charlestown United.

NB: nationwide tournament organised by the Georgetown FA, which is in conflict with the Guyana
    federation, in competition with the Kashif & Shanghai competition

Preliminary Round 1 [Dec 9]
Banks All Stars       0-1 Kwakwani Stars 
Victoria Kings        1-2 Eagles United
NB: Kwakwani Stars aka Rusal

Preliminary Round 2
[Dec 12]
Ann's Grove           1-0 Botafogo
[Dec ?]
Kwakwani Strikers     3-2 Eagles United         [aet]
[Dec 19]
Blueberry Hill        3-2 Caribbean United 

Preliminary Round 3
[Dec 16]
Camptown              5-0 Houston Stars
Fruta Conquerors     11-0 Flamingo  
[Dec 21]
Ann's Grove           2-3 Blueberry Hill
 
1/8 Finals
[Dec 19]
Kwakwani Strikers     2-1 GFC 
[Dec 21]
Riddim Squad          1-0 Beacon United
[Dec 23]
Santos               12-0 University of Guyana
Fruta Conquerors     11-0 Flamingo
Camptown              5-0 Houston Stars
Northern Rangers      2-1 Blueberry Hill
[Dec 25]
Netrockers            3-1 Police
GDF                   8-1 Black Pearl
 
Quarterfinals 
[Dec 26]
Riddim Squad          1-0 Fruta Conquerors       
Camptown              2-1 Kwakwani Strikers    
[Dec 28]
Santos                0-2 Northern Rangers
GDF                   4-1 Netrockers
 
Semifinals [Dec 30]
Riddim Squad          2-1 GDF 
Camptown              3-0 Northern Rangers      [aet]
 
Third Place Match [Jan 1]
GDF                   1-3 Northern Rangers
 
Final [Jan 1]
Camptown              2-0 Riddim Squad
  [Devon Forde 51, 60]


Upper Demerara

UDFA League 2012

First Division

Start: Mar 20
 
[Mar 20]
Topp XX               1-3 Winners Connection
Silver Shattas        3-2 Net Rockers
[Mar 23]
Winners Connection     -  Amelia's Ward
Milerock               -  Net Rockers

West Demerara

Stag Beer League 2012

Partticipating teams (9):
Den Amstel (defending champions)
Seawall FC (Pouderoyen)
Uitvlugt Warriors
Stewartville FC 
Beavers (Goed Fortuin)
Eagles (Stewartville)    
Pouderoyen Young Achievers
Wales United FC
Nimes/Bagotville (newcomers)
 
NB: played as single round robin followed by a knock-out tournament between the top-4

Round 1
[Jun 3]
Uitvlugt Warriors     3-1 Stewartville
Den Amstel            2-0 Seawall 
NB: unclear whether matches were played Jun 1 or 2

Round 2
[Jun 8]
Eagles                ppd Wales United 
Beavers               ppd Young Achievers
[Jun 10] 
Nimes/Bagotville     1-13 Seawall
Den Amstel            3-1 Stewartville    
Uitvlugt Warriors     bye

Round 3
[Jun 16]
Uitvlugt Warriors     7-1 Wales United 
Young Achievers       3-2 Den Amstel     
[Jun 17]
Nimes/Bagotville      0-3 Eagles                
Beavers               1-3 Stewartville  
Seawall               bye

Table:

 1.Uitvlugt Warriors           2   2  0  0  10- 2   6
 2.Den Amstel                  3   2  0  1   7- 4   6
 3.Seawall                     2   1  0  1  13- 3   3
 4.Eagles                      1   1  0  0   3- 0   3
 5.Young Achievers             1   1  0  0   3- 2   3
 6.Stewartville                3   1  0  2   5- 7   3
 7.Beavers                     1   0  0  1   1- 3   0
 8.Wales United                1   0  0  1   1- 7   0
 9.Nimes/Bagotville            2   0  0  2   1-16   0

Round 4
[Jun 23]
Nimes/Bagotville       -  Wales United 
Seawall               3-1 Eagles                
[Jun 24]
Stewartville          1-2 Young Achievers       
Uitvlugt Warriors     2-1 Beavers               
Den Amstel            bye

Round 5
[Jul 1]
Stewartville          4-0 Seawall
Den Amstel            2-3 Uitvlugt Warriors

Round 6
[Jul 7]
Uitvlugt Warriors     0-2 Young Achievers
Beavers               3-0 Eagles

Table (Jul 12):

 1.Uitvlugt Warriors           5   4  0  1  15- 7  12
 2.Pouderoyen Young Achievers  5   4  0  1   9- 5  12
 3.Beavers                     5   3  0  2   9- 7   9
 4.Seawall                     4   2  0  2  16- 8   6
 5.Den Amstel                  4   2  0  2   9- 7   6
 6.Stewartville                5   2  0  3  10- 9   6
 7.Eagles                      5   1  1  3   5- 7   4
 8.Wales United                4   1  1  2   8-11   4
 9.Nimes/Bagotville            3   0  0  3   2-22   0

[Jul 14]
Den Amstel            7-0 Wales United
Uitvlugt Warriors     7-1 Eagles
[Jul 15]
Young Achievers       3-0 Nimes/Bagotville
Seawall               2-1 Beavers
Stewartville          bye 
 
[Jul 21]
Seawall                -  Young Warriors 
Den Amstel             -  Eagles
[Jul 22]
Nimes/Bagotville       -  Beavers 
Wales United           -  Stewartville  
Uitvlugt Warriors     bye

[Sep 8]
Den Amstel            2-3 Beavers
Stewartville          awd Nimes/Bagotville      [Nimes/B. dns; awarded to Stewartville]
 
Table:

 1.Pouderoyen Young Achievers  8   6  1  1  17- 5  19
 2.Uitvlugt Warriors           7   5  1  1  23- 9  16
 3.Stewartville                8   5  0  3  31-12  15
 4.Den Amstel                  8   5  0  3  30-12  15
 5.Beavers                     8   5  0  3  13-12  15
 6.Seawall                     7   3  2  2  19-12  11
 7.Wales United                7   1  1  5   8-29   4
 8.Eagles                      8   1  1  6   8-30   4
 9.Nimes/Bagotville            7   0  0  7   3-30   0
 
NB: overall goal difference +1

Semifinals [Sep 17]
Den Amstel            4-0 Young Achievers
Uitvlugt              1-0 Stewartville 
 
Third Place Match [Nov 25]
Stewartville          1-1 Young Achievers       [4-5 pen]
 
Final [Nov 24]
Den Amstel            0-0 Uitvlugt              [3-1 pen]




2011/12

2013/14

list of champions

list of cup winners


About this document

Thanks to Lawrence Griffith

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 9 Jan 2014

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2012/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authosr. All rights reserved.