Guyana 2013/14


Premier League 2013/14
Kashif & Shanghai 2013/14
Inter-association Competitions 2013 and 2013/14
Regional Competitions 2013 and 2013/14

Premier League 2013/14

Qualifying Playoffs | Regular Season

Qualifying Playoffs

NB: regional playoffs are organised for the right to enter the 16-team nationwide
    Premier League 2013/14

Qualified Clubs (16):

Georgetown          (5): Alpha United, GDF, Western Tigers, Riddim Squad, Santos
Upper Demerara      (3): Milerock, Silver Shattas, Winners Connection 
Berbice             (2): Rosignol United, New Amsterdam United
East Coast Demerara (3): Buxton United, BV/Triumph United, Mahaica Determinators 
West Demerara       (2): Den Amstel, Young Achievers
East Bank Demerara  (1): Grove Hi Tech [*]
[*] qualified after tournament including clubs from Essequibo and Bartica

Georgetown Qualifiers

NB: Alpha United and GDF qualified directly; three more teams to represent the GFA.

Known Results

[Sep 8]
Fruta Conquerors      lt  Western Tigers        
Camptown              drw Santos                
Pele                  lt  Riddim Squad          
[Sep 11]
Camptown              lt  Western Tigers        
[Sep 13]
Riddim Squad          bt  Santos                
Pele                  lt  Western Tigers        
[Sep 15]
Fruta Conquerors      1-0 Camptown              
Pele                  0-0 Santos                
Western Tigers        3-1 Riddim Squad          
[Sep 18]
Fruta Conquerors      1-2 Santos                
Riddim Squad          1-0 Camptown              
[Sep 20]
Pele                  0-0 Camptown              
Riddim Squad          2-0 Fruta Conquerors      
[Sep 22]
Santos                1-1 Western Tigers        
Pele                  1-4 Fruta Conquerors      

Final Standings:

 1.Western Tigers              5   4  1  0    -    13  Qualified
 2.Riddim Squad                5   4  0  1    -    12  Qualified
 3.Santos                      5   1  3  1    -     6  [2-1]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Fruta Conquerors            5   2  0  3    -     6  [1-2]
 5.Camptown                    5   0  2  3    -     2
 6.Pele                        5   0  2  3    -     2

Regular Season

Guyana Football Federation (GFF)\ Banks Beer Premier League

NB: to be played as a single round robin

Table:

 1.Alpha United               14  14  0/0  0  60- 6  42  Champions
 2.Western Tigers             14  11  0/1  2  28-10  34
 3.GDF                        13   9  1/2  1  34-12  31
 4.Buxton United              13   8  0/2  3  20-12  26
 5.Grove Hi-Tech              14   6  1/3  4  23-23  23  [*]
 6.Den Amstel Porknockers     13   6  2/0  5  23-17  22
 7.New Amsterdam United       12   5  1/0  6  27-17  17  
 8.Silver Shattas             12   4  1/2  5  18-22  16
 9.Rosignol United            13   3  3/1  6  20-40  16  [*]
10.Milerock                   14   4  0/2  8  17-20  14  [*]
11.Santos                     13   2  2/3  6  15-26  13  [*]
12.BV/Triumph United          13   3  1/2  7  13-27  13  [*]
-------------------------------------------------------
13.Winners Connection         13   3  1/2  7  17-32  13  [*]
14.Riddim Squad               13   3  1/1  8  13-27  12  [*]
15.Mahaica Determinators      12   3  0/3  6  10-24  12  [*]
16.Young Achievers            12   1  0/0 11  10-33   3  Relegated

NB: draws followed by penalty shoot-outs with winners obtaining extra point

[*] shootout winners Santos vs Winners Connection not known; one of these two teams
      should have an additional point;
[*] shootout winners BV/Triumph United vs Winners Connection not known; one of these
      two teams should have an additional point;
[*] shootout winners Grove Hi-Tech vs Riddim Squad not known; one of these two teams
      should have an additional point;
[*] shootout winners Rosignol United vs Milerock not known; one of these two teams
      should have an additional point
[*] shootout winners Mahaica Determinators vs Grove Hi-Tech not known; one of these
      two teams should have an additional point

Round 1
[Oct 6]
Milerock              0-2 Riddim Squad          
  [Sceyon Hope 66, Amos Ramsay 70]
Silver Shattas        0-2 GDF                   
  [Sherwin Caesar 77, Delwyn Fraser 90]
[Oct 13]
Young Achievers       1-2 Mahaica Determinators 
  [Dexroy Adams 52; Sherwin Hermonstine 6, Quincy Holder 19]
Den Amstel            2-4 Grove Hi-Tech         
  [Delon Lanferman 63, Jeffrey Perreira 69; own goal 32, Domini Garnette 47, 
   Orson Francois 50, John Matthews 0-4]
BV/Triumph United     1-1 Santos                [2-4 pen]
Buxton United         3-1 Winners Connection    
Alpha United          2-1 New Amsterdam United  
  [Manasseh Primo 16, Gregory Richardson 47 - Kevin Joseph 42]
Western Tigers        2-2 Rosignol United       [0-3 pen]

Round 2 [Oct 20]
Grove Hi-Tech         0-1 GDF                   
  [Delwyn Fraser 88]
Den Amstel            6-1 Winners Connection    
  [Delon Lanferman 9, 51, 90, Dwayne Charles 21, own goal 25, Jeffrey Perreira 38;
   Ezra Ashby 34]
BV/Triumph United     1-0 Young Achievers       
Mahaica Determinators 1-1 Rosignol United       [1-4 pen]
  [Azuma Roberts 16; Delroy Fraser 7]
Buxton United         2-0 New Amsterdam United  
  [Denver Dennis 65, Stedman Martin 72]
Riddim Squad          0-3 Silver Shattas        
  [Robin Adams 12, Colwyn David 58, John Waldron 79]
Santos                0-0 Milerock              [5-4 pen]
Alpha United          4-0 Western Tigers        
  [Anthony Abrams 38, 79, Andrew Murray 30, Dwight Peters 47]

Round 3 [Oct 27]
Riddim Squad          1-1 Mahaica Determinators [4-3 pen]
  [Linden Pickett 42; Delon Charles 56]
Santos                2-2 Grove Hi-Tech         [2-4 pen]
  [Jermaine Fraser 7, 55; Domini Garnett 36, 76]
New Amsterdam United  1-2 Milerock              
Rosignol United       4-3 Silver Shattas        
Buxton United         2-2 GDF                   [4-5 pen]
BV/Triumph United     1-2 Western Tigers        
Young Achievers       2-3 Winners Connection    
Den Amstel            0-1 Alpha United          

Round 4 [Nov 3]
GDF                   3-2 Winners Connection    
  [Kevin Lewis 53, Selwyn Williams 60, Stevie Petrie 72; Rene Gibbons 3, 16]
Buxton United         0-2 Alpha United          
Mahaica Determinators 1-3 Milerock              
BV/Triumph United     2-0 Rosignol United       
Santos                2-5 Den Amstel            
Young Achievers       0-1 Riddim Squad          
New Amsterdam United  5-1 Silver Shattas        
Western Tigers        1-0 Grove Hi-Tech         

Round 5 [Nov 10]
Mahaica Determinators 0-2 Western Tigers        
BV/Triumph United     0-1 Buxton United         
Alpha United          6-1 Grove Hi-Tech         
Santos                1-3 GDF                   
Den Amstel            0-0 Silver Shattas        [6-5 pen]
Young Achievers       1-3 Milerock              
Rosignol United       4-2 Winners Connection    
New Amsterdam United  3-2 Riddim Squad          

Round 6 [Nov 17]
Young Achievers       3-2 GDF                   
Buxton United         3-1 Rosignol United       
Riddim Squad          1-3 Den Amstel            
Western Tigers        2-1 Santos                
Grove Hi-Tech         1-3 New Amsterdam United  
Mahaica Determinators 2-1 BV/Triumph United     
Milerock              1-2 Alpha United          
Winners Connection    1-1 Silver Shattas        [5-4 pen]

Round 7
[Nov 24]
Young Achievers       1-2 Grove Hi-Tech         
New Amsterdam United  1-3 Western Tigers        
Riddim Squad          n/p BV/Triumph United     [Riddim refused to play]
Alpha United          4-0 Winners Connection    
Den Amstel            1-2 Mahaica Determinators 
Silver Shattas        0-0 Buxton United         [5-4 pen]
Milerock              1-2 GDF                   
Rosignol United       1-1 Santos                [5-4 pen]
[Feb 12]
Riddim Squad          4-1 BV/Triumph United     

Round 8 [Dec 8]
Mahaica Determinators 0-2 Alpha United          
Buxton United         1-0 Milerock              
Young Achievers       1-2 Santos                
Den Amstel            1-2 Rosignol United       
Winners Connection    2-1 Riddim Squad          
Silver Shattas        0-4 Western Tigers        
Grove Hi-Tech         2-2 BV/Triumph United     [4-5 pen]
GDF                   0-0 New Amsterdam United  [4-5 pen]

Round 9
[Feb 2]
Mahaica Determinators 0-2 Santos                
Den Amstel            1-0 Milerock              
[Feb 12]
Buxton United         1-3 Grove Hi-Tech         
[Feb 19]
Silver Shattas        1-4 Alpha United         
[Mar 12]
GDF                   1-0 Western Tigers        
BV/Triumph United     1-1 Winners Connection    [shootout winners not known]
[tba]
Young Achievers        -  New Amsterdam United  
Riddim Squad           -  Rosignol United       

Round 10
[Feb 9]
Rosignol United       1-3 Grove Hi-Tech         
Den Amstel            2-1 New Amsterdam United  
Alpha United          9-0 BV/Triumph United     
Riddim Squad          0-1 Western Tigers        
Young Achievers       1-4 Silver Shattas        
[Feb 19]
Mahaica Determinators 1-5 GDF                   
[Feb 21]
Santos                0-1 Buxton United         
Winners Connection    0-3 Milerock              

Round 11 [Feb 16]
BV/Triumph United     0-3 Silver Shattas        
Buxton United         1-0 Riddim Squad          
Young Achievers       0-4 Western Tigers        
Den Amstel            1-1 GDF                   [5-4 pen]
New Amsterdam United  5-0 Mahaica Determinators 
Rosignol United       1-7 Alpha United          
Grove Hi-Tech         2-1 Milerock              
Santos                1-1 Winners Connection    [shootout winners not known]

Round 12
[Feb 28]
Santos                1-2 Silver Shattas        
[Mar 2]
Alpha United          4-0 Young Achievers       
Western Tigers        2-0 Den Amstel            
Grove Hi-Tech         0-0 Riddim Squad          [shootout winners not known]
[Mar 8]
New Amsterdam United  0-1 Winners Connection    
Rosignol United       2-2 Milerock              [shootout winners not known]
[tba]
Buxton United          -  Mahaica Determinators 
BV/Triumph United      -  GDF                   

Round 13
[Mar 16]
GDF                   6-1 Riddim Squad          
BV/Triumph United     3-1 Milerock              
Western Tigers        3-0 Buxton United         
New Amsterdam United  7-1 Rosignol United       
Alpha United          7-1 Santos                
[Mar 23]
Grove Hi-Tech         3-2 Winners Connection    
[Apr 13]
Young Achievers        -  Den Amstel            
[tba]
Silver Shattas         -  Mahaica Determinators 

Round 14
[Mar 21]
Western Tigers        2-0 Milerock              
[Mar 23]
Buxton United         5-0 Young Achievers       
GDF                   6-0 Rosignol United       
BV/Triumph United     0-1 Den Amstel            
[Mar 28]
Riddim Squad          0-6 Alpha United          
[tba]
Silver Shattas         -  Grove Hi-Tech         
Mahaica Determinators  -  Winners Connection    
Santos                 -  New Amsterdam United  

Round 15
[Mar 21]
Mahaica Determinators 0-0 Grove Hi-Tech         [shootout winners not known]
[tba]
BV/Triumph United      -  New Amsterdam United  
Buxton United          -  Den Amstel            
Milerock               -  Silver Shattas        
Winners Connection     -  Western Tigers        
Santos                 -  Riddim Squad          
Rosignol United        -  Young Achievers       
Alpha United           -  GDF                   

Table:

 1.Alpha United               14  14  0/0  0  60- 6  42  Champions
 2.Western Tigers             14  11  0/1  2  28-10  34
 3.GDF                        13   9  1/2  1  34-12  31
 4.Buxton United              13   8  0/2  3  20-12  26
 5.Grove Hi-Tech              14   6  1/3  4  23-23  23  [*]
 6.Den Amstel Porknockers     13   6  2/0  5  23-17  22
 7.New Amsterdam United       12   5  1/0  6  27-17  17  
 8.Silver Shattas             12   4  1/2  5  18-22  16
 9.Rosignol United            13   3  3/1  6  20-40  16  [*]
10.Milerock                   14   4  0/2  8  17-20  14  [*]
11.Santos                     13   2  2/3  6  15-26  13  [*]
12.BV/Triumph United          13   3  1/2  7  13-27  13  [*]
-------------------------------------------------------
13.Winners Connection         13   3  1/2  7  17-32  13  [*]
14.Riddim Squad               13   3  1/1  8  13-27  12  [*]
15.Mahaica Determinators      12   3  0/3  6  10-24  12  [*]
16.Young Achievers            12   1  0/0 11  10-33   3  Relegated

NB: draws followed by penalty shoot-outs with winners obtaining extra point

[*] shootout winners Santos vs Winners Connection not known; one of these two teams
      should have an additional point;
[*] shootout winners BV/Triumph United vs Winners Connection not known; one of these
      two teams should have an additional point;
[*] shootout winners Grove Hi-Tech vs Riddim Squad not known; one of these two teams
      should have an additional point;
[*] shootout winners Rosignol United vs Milerock not known; one of these two teams
      should have an additional point
[*] shootout winners Mahaica Determinators vs Grove Hi-Tech not known; one of these
      two teams should have an additional point


Kashif & Shanghai 2013/14

Start Dec 8; contested by school teams (due to competition GFA Knock-out Tournament)

Third Place Match [Jan 1]
Waramadong Secondary School           9-0 St George's Secondary School

Final [Jan 1]
Wismar/Christianburg Secondary School 1-1 Ash Education Institute               [4-2 pen}   


Inter-association Competitions 2013 and 2013/14

GFA Banks Beer Knock-out Tournament 2013/14

NB: 3rd edition, start Nov 23

Participating teams:
Georgetown (GFA):
  Alpha United, Guyana Defence Force, Camptown, Beacon, Guyana Police Force,
  Fruta Conquerors, Black Pearl, Flamingo, Pele, GFC, Northern Rangers,
  BK Western Tigers, Houston Stars, Riddim Squad, Santos
Upper Demerara (UDFA):
  Winners Connection, Silver Shattas, Net Rockers, Topp XX, Milerock, Botofago
East Bank (EBFA):
  Grove Hi-Tech, BV/Triumph United
East Coast Demerara (ECDFA):
  Mahaica Determinators, Buxton
West Demerara (WDFAFC)
  Slingerz, Den Amstel, Seawall United
Berbice (BFA):
  Cougars, Monnederlust
additional:
  Kwakwani Strikers, Essequibo select team 

Round 1
[Nov 23]
Camptown              10-0 Essequibo selection
  [Devon Forde 14, 44, 50, 71, Jahaal Greaves 17, 45, 60,
   Daniel Favourite 45, 90, Stephon McPherson 88]
Pele                   1-0 Topp XX
  [O’kenie Fraser 45]
[Nov 30]
Milerock               1-0 Beacon
Den Amstel             2-0 Silver Shattas
[Dec 1]
Alpha United           8-0 Grove Hi.Tech        
Santos                10-1 Houston Stars      
[Dec 4]
GDF                    6-1 Botafogo   
Riddim Squad           0-0 Mahaica Determinators  [aet, 4-5 pen]    
[Dec 6]
BV/Triumph United      2-0 Georgetown FC
Buxton United          2-0 Seawall United 
[Dec 7]
Cougars                0-3 Slingerz
Monedderlust           1-1 Fruta Conquerors       [aet, 5-3 pen]
[Dec 11]
Northern Rangers       2-2 Black Pearl            [aet, 4-1 pen]
Net Rockers            3-0 Flamingo  
[Dec 13]
Police                 1-2 Winners Connection
Western  Tigers        6-0 Kwakwani Strikers

1/8 Finals
[Dec 15]
Northern Rangers       2-3 BV/Triumph United
Santos                 2-0 Buxton United
[Dec 18]
Net Rockers            lt  GDF
Milerock               1-3 Western Tigers  
[Dec 20]
Camptown               3-0 Winners Connection      
Den Amstel             2-1 Mahaica Determinators     
[Dec 22]
Monedderlust           0-3 Slingerz
Alpha United           2-1 Pele

Quarterfinals
[Dec 25]
Camptown               0-1 Santos
GDF                    3-2 Alpha United
[Dec 26]
Den Amstel             0-4 Slingerz
Western Tigers         1-0 BV/Triumph United 

Semifinals [Dec 29]
Western Tigers         0-1 Slingerz
GDF                    1-2 Santos

Third Place Match [Jan 1]
Western Tigers         2-1 GDF 

Final [Jan 1]
Slingerz               3-2 Santos        


Go for Gold Extravaganza 2013
  
1/8 Finals
[Aug 10, Den Amstel]
Camptown FC           5-0 Uitvlugt
Den Amstel            0-0 Riddim Squad          [aet, 2-3 pen]
[Aug 14, Georgetown]
Alpha United          3-0 Grove Hi-Tec
BK Western Tigers     2-1 Seawall
[Aug 18, Blairmont]
GDF                   5-3 Rosignol United       [aet]
Fruta Conquerors      1-3 Pele
[Aug 20, Linden]
Milerock              0-2 Topp XX 
Slingerz              4-0 Netrockers 
 
Quarterfinals
[Aug 22, Georgetown]
Camptown              1-1 Riddim Squad          [aet, 4-2 pen]
Alpha United          1-0 GDF
[Aug 23, Linden]
Slingerz              4-1 Topp XX
[date ?]
BK Western Tigers     0-0 Pele                  [aet, 4-3 pen]
 
Semifinals
[Aug 25]
Alpha United          3-0 Camptown
[Aug 28]
Slingerz              3-2 BK Western Tigers
 
Third Place Match [Aug 30]
BK Western Tigers     2-0 Camptown 

Final [Sep 1]
Alpha United          4-2 Slingerz       
  [Andrew Murray 49, 61, Dwight Peters 29, Kithson Baines 34;
   Colin Nelson 41, Devon Millington 63]


Inter-association Football Tournament 2013
  
Round 1 [Aug 11]
East Demerara         0-0 Upper Demerara        [aet, 5-4 pen]
West Demerara         1-0 Georgetown        


NaMilCo Football Festival 2014

Start: Mar 23
Participants (16):
  Topp XX, Pele, Buxton United, Alpha United, Western Tigers, Alpha United,
  Fruta Conquerors, Monedderlust, Riddim Squad, Netrockers, BV Triumph, 
  Guyana Defence Force, Santos, Slingerz, Camptown, New Amsterdam United.

[Mar 29]
Fruta Conquerors      3-0 Pouderoyen
Slingerz              6-0 Netrockers      
[date ?]
Camptown              drw New Amsterdam United  [4-2 pen]
Alpha United          2-0 Monedderlust

[Apr 11]
Camptown               -  Riddim Squad
Fruta Conquerors       -  Pele


Mayor's Cup 2014

NB: 20th edition; from Mar 29 to Apr 27


Caribbean Inter-club Competition 2014

NB: aka Vizion Sounds Entertainment Goodwill Tournament; Boys' Town are a
    guest club from Kingston, Jamaica

[Mar 5, Georgetown]
Alpha United          2-0 Buxton United
  [Edison Gomes 38, 56]
Slingerz              1-1 Boys' Town 
  [Anthony Abrams 19; Peter Keyes 90]

[Mar 7, Buxton]
Alpha United          5-0 Slingerz
  [Gregory Richardson 11, Kithson Bain (3), Andrew Murray]
Buxton United         1-3 Boys' Town 

[Mar 9, Georgetown]
Alpha United          1-0 Boys' Town
  [Dwight Peters 69]
Slingerz              0-0 Buxton United

Final Table:

 1.Alpha United                3   3  0  0   8- 0   9
 2.Boys' Town                  3   1  1  1   4- 3   4
 3.Slingerz                    3   0  2  1   1- 6   2
 4.Buxton United               3   0  1  2   1- 5   1

Regional Competitions 2013 and 2013/14

Berbice

Starlight Generation Entertainment

NB: aka Berbice Cup Knockout Football Tournament
8 participating teams (Cougars refused to play, so Monedderlust startet with 2 teams)

Venue: Monedderlust

Round 1
[Oct 5]
Rosignol United       2-1 Monedderlust A
Paradise Invaders     4-2 New Amsterdam United
[Oct 12?]
Mahaicony All Stars   bt  Frontline United          
Monedderlust B         -  Pacesetter United

Semifinal [Oct 19]
Monedderlust A        5-1 Mahaicony All Star
NB: unclear why Monedderlust A (rather than B) played the semifinal
 
Final [Oct 26]
Monedderlust A        2-1 Rosignol United


East Bank Demerara

2014 Stag Beer Premiere League

Table:

 1.Timehri Panthers            4   4  0  0  11- 1  12
 2.Agricola Red Triangle       4   3  1  0  16- 2  10
 3.Grove Hi-Tech               4   3  0  1  18- 6   9
 4.Soesdyke Falcons            4   2  0  2  12-12   6
 5.Kuru Kururu Warriors        4   2  0  2   7- 7   6
 6.Diamond United              4   1  1  2   3- 5   4
 7.Mocha Champs                4   0  0  4   2-10   0
 8.Herstelling                 4   0  0  4   1-27   0

Round 1
[Feb 16]
Kuru Kururu Warriors  3-1 Diamond United
Timehri Panthers      3-0 Mocha Champs 
[Feb 24]
Herstelling           0-6 Soesdyke Falcons
Agricola              2-1 Grove Hi-Tech      

Round 2
[Mar 2]
Timehri Panthers      1-0 Diamond United  
Kuru Kururu Warriors  3-0 Mocha Champs          [also reported 3-1]
[Mar 9]
Grove Hi-Tech         5-3 Soesdyke Falcons
Agricola              8-0 Herstelling

Round 3
[Mar 16]
Kuru Kururu Warriors  0-2 Timehri Panthers      
[Mar 17]
Grove Hi-Tech         8-0 Herstelling
[Mar 23]
Soesdyke Falcons      0-5 Agricola              
Diamond United        1-0 Mocha Champs          
 
Round 4
[Mar 30]
Timehri Panthers      5-1 Herstelling
Grove Hi-Tech         4-1 Kuru Kururu Warriors  
[Apr 6]
Soesdyke Falcons      3-2 Moca Champs
Diamond United        1-1 Agricola
 
Round 5
[Apr 12]
Herstelling            -  KuruKururu Warriors
Grove Hi-Tech          -  Timehri Panthers

Table:

 1.Timehri Panthers            4   4  0  0  11- 1  12
 2.Agricola Red Triangle       4   3  1  0  16- 2  10
 3.Grove Hi-Tech               4   3  0  1  18- 6   9
 4.Soesdyke Falcons            4   2  0  2  12-12   6
 5.Kuru Kururu Warriors        4   2  0  2   7- 7   6
 6.Diamond United              4   1  1  2   3- 5   4
 7.Mocha Champs                4   0  0  4   2-10   0
 8.Herstelling                 4   0  0  4   1-27   0

2013 MCYS/EBFA Knock-out Tournament

[Jan 5]
Kuru Kururu Warriors  5-5 Diamond United        [aet, 4-3 pen]

Semifinals [Jan 12]
Grove Hi Tech         bt  Timehri Panthers
Kuru Kururu Warriors  bye

Third Place Match  [Jan 19]
Diamond United        1-0 Soesdyke Falcons

Final [Jan 19]
Kuru Kururu Warriors  1-3 Grove Hi Tech

Essequibo

2013 League

Participating teams (9):

Supernaam
Suddie
New Opportunity Corps
Queenstown
Henrietta
Dartmouth
Charity
Devonshire Castle
Richmond

Essequibo Coast and Moruca, Region One

Champions 2013: Moruca

Georgetown

Division One 2014

NB: played as double round robin; last 2 teams relegated

Participants:
 Beacon FC
 Flamingo FC
 Fruta Conquerors FC
 Georgetown Football Club
 Guyana Police Force
 Northern Rangers FC
 Pele FC 
 Sunburst Camptown
 
Round 1
[Mar 22]
GFC                    -  Beacon
Camptown              3-1 Fruta Conquerors
[Mar 27]
Pele                  2-0 Camptown
 
[Apr 2]
Fruta Conquerors     13-0 Police 
Flamingo              2-1 Beacons 

Division Two 2014

Participants:
 Black Pearl FC
 BK Western Tigers FC (Reserve)
 Houston Stars FC
 Guyana Defence Force (Reserve)
 Santos FC (Reserve team) 
 Riddim Squad FC (Reserve)
 University of Guyana 
 Alpha United FC (Reserve)
 
Round 1
[Mar 23]
Western Tigers        4-1 Houston Stars 
[Mar 27]
Riddim Squad          1-1 Black Pearl 

[Apr 3]
GDF                   3-1 Santos
Alpha United          5-0 Western Tigers

Player’s Cup

[May 19]
Flamingo              3-1 Black Pearl
[May 24]
Camptown              5-2 Houston Stars
Georgetown            7-2 Guyana Police Force
[Jul 12]
Beacon FC              -  Northern Rangers
Fruta Conquerors       -  GDF
[Jul 17]
Alpha United           -  Blackpearl FC
Riddim Squad           -  Flamingo FC  
[Sep 27]
Conquerors            1-1 Pele  
[Sep 29]
GFC                   3-2 Houston Stars
GDF                   1-0 Pele
Santos                4-1 Northern Rangers
[Oct 3]
Santos                4-1 Beacon 
Western Tigers        1-0 Northern Rangers  
[Oct 4]
Camptown              4-3 GFC 
[Oct 5]
Police                1-0 Houston Stars
Western Tigers        3-0 Beacon

Quarterfinals 
[Oct 9]
Western Tigers        0-2 Alpha United
Riddim Squad          3-0 GFC
[Oct 11]
Santos                1-0 Fruta Conquerors 
Camptown              2-0 GDF

Semifinals [Oct 16]
Alpha United          4-1 Riddim Squad
[tba]
Santos                2-2 Camptown              [aet, 4-3 pen]

Third Place Match [Oct 25]
Riddim Squad           -  Camptown

Final [Oct 25]
Alpha United          5-0 Santos 
  [Anthony Abrams 30, 36, 38, 60, Marin Joseph 88]

Troy Cook Memorial Knockout Tournament

Quarterfinals
[Sep 13]
Alpha United            -  GDF
Fruta Conquerors        -  GFC
Santos                  -  Pele
[Sep 15]
Camptown                -  Western Tigers


Upper Demerara

Christmas Football Tournament 2013

NB: 14 participating teams (all from Linden)

Round 1
[Dec 11]
Amelia's Ward          1-6 Blueberry Hill
Eagles United          7-1 Coomacka
[Dec ?]
Vasco                  2-1 Trainline
Hi Stars               2-1 Botafogo

Round 2
[Dec 19]
Vasco                   -  Hi Stars
Blueberry Hill          -  Eagles United 

Semifinals [Dec 29]
Milerock               3-1 Silver Shattas
Winners Connection     2-1 Topp XX

Third Place Match [Jan 1]
Topp XX                2-1 Silver Shattas 

Final [Jan 1]
Winners Connection     2-0 Milerock  


West Demerara

West Demerara Senior League 2013

Start: Jun 1 (ppd due to rain)   
 
Participating Teams (12):
 Uitvlugt Warriors FC 
 Den Amstel Porknockers FC
 Stewartville FC
 Pouderoyen Young Achievers FC
 Seawall FC
 Eagles FC (Stewartville)
 Wales United FC
 Bagotville FC
 Beavers FC
 Slingerz FC
 Jetty FC
 De Kenderen FC            

[Jun 22]
Slingerz              8-0 Eagles   
[Jun 23]
Jetty Gunners         0-1 Bagotville/Nismes
Den Amstel            6-1 De Kenderen 
 
[Jun 29]
Seawall               3-2 Jetty Gunners  
Bagotville/Nismes     2-1 Beavers 
Stewartville FC       5-0 De Kenderen 
Uitvlugt Warriors     5-1 Wales United
 
[Jul 6]
Den Amstel            2-0 Bagotville/Nismes
Young Achievers      10-0 Wales United  
[Jul 7]
Stewartville FC       drw Eagles
Den Amstel            7-0 De Kenderen         

[Jul 13]
De Kenderen           0-2 Beavers
Seawall               1-0 Bagotville/Nismes
[Jul 14]
Young Achievers       1-2 Uitvlugt Warriors     
Den Amstel            0-1 Eagles  
 
Reported Table (Jul 19?):

 1.Slingerz                  4   4  0  0  37- 1  12
 2.Seawall                   3   3  0  0  12- 2   9
 3.Uitvlugt Warriors         3   3  0  0  10- 3   9
 4.Bagotville/Nismes         5   3  0  2   6- 1   9
 5.Stewartville              3   2  1  0   8- 2   7
 6.Young Achievers           3   2  0  1  13- 2   6
 7.Den Amstel                4   2  0  2   8- 4   6
 8.Eagles                    4   1  1  2   1-13   4
 9.Beavers                   3   1  0  2   4- 6   3
10.Jetty Gunners             3   0  0  3   4- 7   0
11.De Kenderen               5   0  0  5   1-28   0
12.Wales                     4   0  0  4   3-34   0
 
NB: total goal difference +4

[Jul 20]
Stewartville FC        -  Beavers
Seawall                -  Wales
[Jul 21]
Uitvlugt              3-0 Jetty
Slingerz              5-0 Young Achievers 
 
Reported Table (Jul 26?):

 1.Slingerz                  5   5  0  0  42- 1  15
 2.Uitvlugt Warriors         3   3  0  0  11- 2   9
 3.Bagotville/Nismes         4   3  0  1   6- 4   9
 4.Stewartville              3   2  1  0   8- 2   7
 5.Seawall                   2   2  0  0  11- 2   6
 6.Young Achievers           3   2  0  1  12- 5   6
 7.Den Amstel                3   2  0  1   8- 3   6
 8.Eagles                    3   0  1  2   1-13   1
 9.Beavers                   2   0  0  2   1- 6   0
10.Jetty Gunners             4   0  0  4   4-10   0
11.De Kenderen               4   0  0  4   1-26   0
12.Wales                     4   0  0  4   3-34   0 

NB: 2 more wins than losses; total goal difference -4;
    tables makes no sense compared to the one a week before and the fixtures in between

[Jul 27]
Wales                  -  Seawall
Stewartville           -  Beavers
[Jul 28]
Uitvlugt               -  Bagotville/Nismes
Den Amstel           12-0 Jetty

[Sep 7]
Slingerz               -  Stewartville
Den Amstel             -  Uitvlugt

[Sep 14]
Young Achievers       3-0 Beavers
Eagles United         1-1 Wales FC
[Sep 15]
Den Amstel            3-1 Seawall
Slingerz              4-0 Bagotville/Nimes        

[Sep 22]
Den Amstel            8-0 Wales
Uitvlugt Warriors     4-1 De Kinderen
 
[Sep 28,29]
Stewartville          1-0 Seawall
Den Amstel            1-1 Slingerz
Beavers               2-2 Uitvlugt

[Oct 16]
Den Amstel             -  Stewartville
Slingerz              2-0 Uitvlugt Warriors

[Nov 4]
Slingerz              3-0 Seawall

Champions: Slingerz [undefeated]

Stag West Side Mashramani Football Tournament 2013

NB: inaugural edition

Participants (8):
 Eagles FC
 Uitvlugt FC
 Slingerz FC
 Beavers FC
 Seawall FC
 Stewartville FC
 Den Amstel FC
 Young Achievers FC
 
Quarterfinals
[Feb 17]
Eagles                2-7 Den Amstel
Slingerz              1-0 Beavers
[Feb 22]
Seawall               3-3 Stewartville          [aet, Seawall on pen]
Uitvlugt              bt  Young Achievers    

Semifinals [Mar 1]
Seawall               lt  Den Amstel
Slingerz              bt  Uitvlugt 
 
Third Place Match [Mar 1]
Seawall               3-2 Uitvlugt  

Final [Mar 3]
Slingerz              3-0 Den Amstel

Stag West Side Mashramani Football Tournament 2014

NB: second edition

Quarterfinals
[Feb 21] 
Pouderoyen            2-1 Young Achievers       [aet] 
Den Amstel            6-1 Eagles
[Feb 24]   
Slingerz              6-1 Bagotville
Uitvlugt              3-0 Stewartville 

Semifinals [Mar 1]
Slingerz              6-0 Uitvlugt
Den Amstel            3-2 Pouderoyen      

Third Place Match [Mar 8]
Uitvlugt               -  Pouderoyen

Final [Mar 8]
Slingerz               -  Den Amstel


2012/13

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King and Hans Schöggl
Last updated: 10 Apr 2014

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authosr. All rights reserved.