Guyana 2018/19


Elite League 2019
Inter-association Competitions 2018/19

Elite League 2019

NB: fourth edition

Final Table:

 1.Fruta Conquerors            9   9  0  0  43- 5  27  [C]  Champions
 2.Western Tigers              9   6  2  1  21- 9  20
 3.Den Amstel                  9   5  2  2  23-13  17
 4.GDF                         9   4  2  3  14-10  14
 5.Buxton United               9   3  2  4   9-11  11
 6.Santos FC                   9   3  1  5  11-19  10  [P]
 7.Police FC                   9   2  2  5   7-12   8  [P]
 8.Milerock                    9   2  3  4   8-16   6  [-3]
 9.Victoria Kings              9   2  1  6  12-29   4  [-3]
10.Ann's Grove United          9   1  1  7   2-26   4

NB: Milerock and Victoria Kings 3 points deducted

Round 1
[Mar 15]
Western Tigers        awd Milerock              [awarded 3-0, originally 1-0]
  [Andrew Murray 6]
GDF                   2-0 Police                
  [Sherwin Caesar 16, Jerome Richardson 77]
[Mar 17] 
Victoria Kings        awd Buxton United         [awarded 0-3, originally 1-1]
  [Clevon Barnwell 89; Shermar Fraser 3] 
Den Amstel            5-0 Ann's Grove United    
  [Delon Lanferman 15, 26, 76, Kester Jacobs 83, Jamaal Harvey 85]
[Mar 27] 
Fruta Conquerors      4-0 Santos                
  [Jahall Greaves 24, Dennis Edwards 27, Simon Moore 71, Eon Alleyne 85]  

Round 2
[Mar 29]
Santos                2-0 Ann's Grove United    
  [Orin Yarde 1, David George 44]  
Police                2-4 Fruta Conquerors      
  [Travis Jones 53, Stefon Ramsey 83; Nicholas McArthur 55, 90, Vurlon Mills 78,
   Eon Alleyne 88]   
[Mar 30]
Milerock              0-0 GDF                   
[Mar 31]
Western Tigers        2-2 Victoria Kings        
  [Randolph Wagner 17, Colin Nelson 52; Randy Stoby 24, Trevor Fraser 28] 
Den Amstel            1-0 Buxton United         
  [Kester Jacobs 73] 

Round 3
[Apr 5]
Den Amstel            0-3 Western Tigers        
  [Andrew Murray 40, 44, Randolph Wagner 62]
GDF                   2-1 Victoria Kings        [abandoned at 2-1 at half-time;
  [Darrel George 16, Delroy Fraser 38;           Victoria Kings withdrew after
   Azumah Roberts 43]                            discovering their dressing room
[Apr 7]                                          had been ransacked and money stolen]
Santos                1-0 Buxton United         
  [David George 73]
Police                1-1 Milerock              
  [Cordel Johnson 81; Keon Sears 29] 
[Apr 24]
Fruta Conquerors     10-0 Ann's Grove United    

Round 4
[Apr 12]
Santos                2-2 Western Tigers        
  [David George 31, 39; Randolph Wagner 55, 88]    
GDF                   1-1 Den Amstel            
  [Benjamin Opara 30; Delon Lanferman 89]
[Apr 14]
Ann's Grove United    0-0 Buxton United         
Police                2-0 Victoria Kings        
[May 1]
Fruta Conquerors      4-0 Milerock              

Round 5
[Apr 18]
Ann's Grove United    0-2 Western Tigers        
Buxton United         1-5 Fruta Conquerors      
[Apr 21]
Santos                0-3 GDF                   
Police                0-2 Den Amstel            
[May 27]
Milerock              3-1 Victoria Kings        

Round 6
[Apr 24]
Milerock              1-1 Den Amstel            
[Apr 26]
Buxton United         0-3 Western Tigers        
Victoria Kings        1-8 Fruta Conquerors      
[Apr 28]
Ann's Grove United    1-3 GDF                   
  [Steve Francis 69; Kenneth Opara 16, Opara Benjamin 93, Olvis Mitchell 94]  
Police                2-0 Santos                
  [Damien Thomas 9, Lerone Charles 63] 

Round 7
[May 4]
Victoria Kings        2-8 Den Amstel            
  [Kemroy Alfred 46, Alden Lawrence 48; Andre Hector 9, Gideon Payne 27,
   Chris Macey 29, 83, 86, Delon Lanferman 42, Ruben Dainty 66, Kester Jacobs 81] 
Western Tigers        0-3 Fruta Conquerors      
  [Eon Alleyne 27, 45, Ryan Hackett 86]
[May 5]
Milerock              1-2 Santos                
  [Denzil Fordyce 23; Trevor Lewis 81, Alex Murray 92] 
Ann's Grove United    1-0 Police            
  [Nikosie Denny 73]     
Buxton United         1-0 GDF                   
  [Shemar Fraser 71] 

Round 8
[May 11]
Victoria Kings        2-1 Santos                
  [Alden Laurence 42, Aubrey Gibson 94; Ryan Dowding 85]
Buxton United         0-0 Police                
[May 12]
Milerock              1-0 Ann's Grove United    
  [Josh Parvattan 46]
Western Tigers        4-2 GDF                   
  [Cleyon Forrester 13, Andrew Murray 37,  Pernel Schultz 70,
   Randolph Wagner 73pen; Delwin Fraser 3, 74]
Den Amstel            0-3 Fruta Conquerors      
  [Domini Garnett 9, Vurlon Mills 26, Gregory Richardson 74]

Round 9
[May 18]
Den Amstel            5-3 Santos                
GDF                   1-2 Fruta Conquerors      
[May 19]
Victoria Kings        awd Ann's Grove United    [awarded 3-0, Ann's Grove forfeited]
Buxton United         4-1 Milerock              
Western Tigers        2-0 Police                

Final Table:

 1.Fruta Conquerors            9   9  0  0  43- 5  27  [C]  Champions
 2.Western Tigers              9   6  2  1  21- 9  20
 3.Den Amstel                  9   5  2  2  23-13  17
 4.GDF                         9   4  2  3  14-10  14
 5.Buxton United               9   3  2  4   9-11  11
 6.Santos FC                   9   3  1  5  11-19  10  [P]
 7.Police FC                   9   2  2  5   7-12   8  [P]
 8.Milerock                    9   2  3  4   8-16   6  [-3]
 9.Victoria Kings              9   2  1  6  12-29   4  [-3]
10.Ann's Grove United          9   1  1  7   2-26   4

NB: Milerock and Victoria Kings 3 points deducted

Topscorers:
 9 Delon Lanferman (Den Amstel)
 8 Nicholas McArthur (Fruta Conquerors)
   Gregory Richardson (Fruta Conquerors)
 7 Ryan Hackett (Fruta Conquerors)
   Randolph Wagner (Western Tigers)


Inter-association Competitions 2018/19

GTT/Limacol Round Robin Knockout Tournament 2018

NB: third edition

Start: Aug 28; 12 participating teams in 3 groups.
 
Group Stage

[Aug 28]
Pele                  1-1 Northern Rangers
Police                0-1 Mahaica Determinators 
[Sep 3]
Pouderoyen            2-1 Beacons
Police                1-0 Northern Rangers  
[Sep 7?]
Georgetown FC         1-1 Camptown
Santos                1-1 Grove Hi-Tech
[Sep 9]
Grove Hi-Tech         0-1 Beacons
Camptown              0-3 Riddim Squad
[Sep 14?]
Georgetown FC         4-1 Buxton Stars
Grove Hi-Tech         1-2 Pouderoyen
[dates?]
Mahaica Determinators 1-0 Pele
Police                6-1 Pele
Buxton Stars          2-0 Riddim Squad
Riddim Squad          1-0 Georgetown FC     
Santos                2-1 Pouderoyen
Santos                2-1 Beacons
[Sep 22?]
Mahaica Determinators 1-0 Northern Rangers
Camptown              0-2 Buxton Stars     

Final Tables:

Group A
 1.Mahaica Determinators       3   3  0  0   3- 0   9
 2.Police                      3   2  0  1   7- 2   6
 3.Northern Rangers            3   0  1  2   1- 3   1
 4.Pele                        3   0  1  2   2- 8   1

Group B
 1.Riddim Squad                3   2  0  1   4- 2   6
 2.Buxton Stars                3   2  0  1   5- 4   6
 3.GFC                         3   1  1  1   5- 3   4
 4.Camptown                    3   0  1  2   1- 6   1

Group C
 1.Santos                      3   2  1  0   5- 3   7 
 2.Pouderoyen                  3   2  0  1   5- 4   6 
 3.Beacons                     3   1  0  2   3- 4   3
 4.Grove Hi-Tech               3   0  1  2   2- 4   1

Quarterfinals
[Sep 25]
Riddim Squad          1-1 Beacons               [aet, 3-4 pen]
Police                4-2 Georgetown FC         [aet]
[Sep 27]
Mahaica Determinators 1-2 Pouderoyen
Santos                3-0 Buxton Stars      
 
Semifinals [Sep 30]
Police                1-0 Riddim Squad 
Pouderoyen            2-1 Santos   
 
Third Place Match [Oct 5]
Riddim Squad          2-1 Santos                [aet] 
 
Final [Oct 5]
Police FC             4-2 Pouderoyen
 
Turbo Knockout 2018

NB: second edition

Start: Nov 5;
       16 participants: Grove Hi-Tech, Mahaica Determinators, Northern Rangers,
                        Georgetown FC, Camptown, Buxton Stars, Police, Pouderoyen,
                        Pele, Santos, Beacons, Riddim Squad, Western Tigers U-20,
                        Fruta Conquerors U-20, Den Amstel U-20, Buxton United U-20.
 
1/8 Finals
[Nov 5]
Pele                  3-1 Riddim Squad
Western Tigers        0-3 Northern Rangers  
[Nov 6]
Santos                3-1 Buxton United U-20
Police                7-2 Beacons 
[Nov 12]
Pouderoyen            3-0 Buxton Stars
Mahaica Determinators 1-0 Fruta Conquerores U-20
[Nov 14]
Georgetown FC         3-0 Den Amstel U-20
Camptown              1-0 Grove Hi-Tech
 
Quarterfinals
not known

Semifinals [Dec 5]
Mahaica Determinators 0-2 Georgetown FC
Northern Rangers      1-1 Santos                [4-2 pen] 
 
Third Place Match [Dec ?]
Mahaica Determinators 1-0 Santos
 
Final [Dec 7?]
Northern Rangers      2-1 Georgetown FC         [also reported 2-0]

GFF-Stag Super 16 Yearend Classic 2018/19

Round 1
[Dec 14]
Buxton United         6-0 River's View FC
[Dec 15]
GDF                   3-1 Essequibo/Pomeroon FA
[Dec 16]
Fruta Conquerors      6-0 Berbice FA
[Dec 17]
Western Tigers        1-0 Guyana Police Force
[Dec 21]
Ann's Grove United    3-0 Soesdyke Falcons
[Dec 22]
Victoria Kings        2-1 Buxton Stars
[Dec 23]
Milerock              2-0 Eagles United
[Dec 24]
Den Amstel            2-1 Santos                [aet]
 
Quarterfinals
[Dec 25]
Ann's Grove United    0-1 Western Tigers     
[Dec 26}
Buxton United         3-2 GDF
Fruta Conquerors      4-1 Milerock
[Dec 27]
Den Amstel            2-0 Victoria Kings
 
Semifinals [Dec 29]
Den Amstel            2-1 Fruta Conquerors
Buxton United         2-1 Western Tigers
 
Third Place Match [Jan 2]
Fruta Conquerors      2-0 Western Tigers     
 
Final [Jan 2]
Buxton United         0-2 Den Amstel
 
Stag Revival Cup 2019

Third Place Match [Jan 27]
Georgetown Panthers   2-1 Fruta Conquerors            
 
Final [Jan 27]
Georgetown FC         2-1 Police FC 

Linden Town Week Mayor's Cup 2019

NB: inaugural edition; start Mar 31;
    participants: Amelia's Ward Panthers, Capital FC, Blueberry Hill United,
                  Hi Stars,  Eagles United, Net Rockers, Winners Connection,
                  Botafago, Milerock's B Side, Silver Shattas, Coomacka, Topp XX.
 
[Mar 31]
Amelia's Wd. Panthers 2-0 Capital FC
Blueberry Hill United 2-0 Hi Stars
[Apr 5]
Coomacka              0-1 Silver Shattas
Milerock B            2-4 Topp XX    
 
Quarterfinals
[Apr 7]
Capital FC            2-2 Botafogo              [6-5 pen]
Eagles United         4-2 Topp XX
[Apr 14]
Winners Connection    3-1 Silver Shattas
Net Rockers           2-1 Blueberry Hill United 
 
Semifinals [Apr 17]
Winners Connection    1-1 Net Rockers           [4-3 pen]
Capital FC            1-3 Eagles United         
 
Third Place Match [Apr 23]
Net Rockers           2-1 Capital FC
 
Final [Apr 23]
Winners Connection    1-1 Eagles United         [aet, 4-2 pen]


2017/18

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Ian King, Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Ian King, Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 30 Dec 2019

(C) Copyright Ian King, Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.