Haiti 2003


Division 1      

Championnat d'Ouverture

Final Table:

 1.Don Bosco (Pétion-Ville)              15   8  6  1  24- 9  30  Playoff
 2.Cavaly (Léogâne)                      15   9  3  3  13- 9  30  Playoff
 3.AS Capoise (Cap Haïtien)              15   6  6  3  15- 9  24
 4.Racing FC (Gônaïves)                  15   6  6  3  14- 8  24
 5.Aigle Noir (Port-au-Prince)           15   7  3  5  10- 8  24
 6.Baltimore (St. Marc)                  15   6  5  4  14-10  23
 7.FICA (Cap Haïtien)                    15   6  5  4  12-11  23
 8.Violette AC (Port-au-Prince)          15   6  4  5  14-12  22
 9.Tempête (St. Marc)                    15   6  3  6  16-19  21
10.Valencia (Léogâne)                    15   4  5  6  12-15  17
11.Carioca (Port-au-Prince)              15   4  5  6  10-13  17
12.AS de Carrefour                       15   4  4  7  16-16  16
13.Roulado (La Gônave)                   15   3  7  5   8-12  16
14.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)  15   4  3  8  14-19  15
15.Victory (Port-au-Prince)              15   2  5  8   6-16  11
16.Zénith (Cap-Haïtien)                  15   3  2 10   9-21  11

NB: the three matches from rounds 5, 8 and 10 which were re-programmed for
    May 17 and 20 but not played are counted with their original results.

Round 1
[Jan 31]
Violette       1-2 Racing CH
[Feb 2]
Tempête        1-0 Carrefour
Roulado        1-0 Zénith 
Valencia       0-0 Carioca 
Don Bosco      1-1 Baltimore 
Racing G       0-0 Cavaly 
[Feb 12]
Aigle Noir     0-0 Capoise 
FICA           0-1 Victory 

Round 2
[Feb 7]
Victory        0-0 Valencia 
[Feb 8]
Zénith         1-1 Tempête 
[Feb 9]
Carrefour      1-1 Roulado 
Baltimore      1-0 Aigle Noir 
Capoise        0-0 Don Bosco 
Cavaly         1-0 Violette 
Racing CH      0-1 Racing G
Carioca        3-1 FICA

Round 3
[Feb 14]
Don Bosco      3-1 Carrefour
[Feb 15]
Aigle Noir     1-0 Zénith 
[Feb 16]
Tempête        1-0 Baltimore 
Roulado        1-1 Capoise
FICA           1-0 Cavaly 
Valencia       2-1 Racing CH 
Racing G       1-1 Victory
[Feb 17]
Violette       1-0 Carioca          [also reported 2-0] 

Round 4
[Feb 21]
Carioca        3-2 Tempête 
[Feb 22]
Capoise        0-2 Racing G
Racing CH      0-1 Don Bosco 
[Feb 23]
Baltimore      1-1 Violette 
Cavaly         1-0 Aigle Noir 
Carrefour      1-2 Valencia 
Zénith         1-3 FICA 
[Feb 24]
Victory        0-0 Roulado 

Round 5
[Feb 27]
Victory        0-0 Aigle Noir
Violette       1-1 Carrefour
[Mar 1]
Tempête        2-0 Racing CH      
Roulado        0-2 Baltimore
Valencia       ann Cavaly          [annulled; originally 0-1 but Cavaly
Don Bosco      1-0 Carioca          fielded ineligible players]
Racing G       2-0 Zénith
[Mar 3?]
FICA           0-2 Capoise
[May 17]
Valencia       n/p Cavaly          [eventually win for Cavaly, presumably
                                    by 0-1]

Round 6
[Mar 7]
Violette       1-0 Don Bosco
[Mar 9]
Zénith         0-1 Cavaly
Roulado        0-1 FICA
Aigle Noir     2-0 Tempête
Baltimore      1-0 Victory
Carioca        0-1 Capoise
Racing CH      3-2 Carrefour
Valencia       0-0 Racing G

Round 7
[Mar 14]
Victory        0-1 Racing CH
[Mar 15]
FICA           0-0 Racing G
[Mar 16]
Capoise        3-0 Baltimore
Cavaly         1-0 Carioca
Tempête        2-1 Valencia
Carrefour      2-1 Zénith
Don Bosco      0-0 Roulado
Aigle Noir     0-2 Violette

Round 8
[Mar 21]
Don Bosco      2-1 Aigle Noir
[Mar 22]
Victory        0-0 Capoise
[Mar 23]
Racing G       2-0 Tempête
Carrefour      0-1 Cavaly
Zénith         1-0 Racing CH
Baltimore      2-0 Carioca
Violette       ann Roulado          [annulled; originally 1-2 but Roulado 
[Mar 30]                             fielded suspended players with the
Valencia       0-1 FICA              placet of the federation]
[May 20]
Violette       n/p Roulado          [eventually win for Roulado, presumably
                                     by 1-2]
Round 9 - postponed 
[Apr 1]
Violette       3-1 Valencia         [inferred]
[Apr 2]
Tempête        2-2 FICA
Carioca        1-1 Carrefour
Racing G       2-2 Don Bosco
Cavaly         0-0 Baltimore        [inferred]
Roulado        0-1 Aigle Noir       [inferred]
Zénith         2-1 Victory
[Apr 3]
Racing CH      1-1 Capoise

Round 10 (inferred)
[Apr 4]
Don Bosco      3-0 Tempête
[Apr 5]
Capoise        ann Cavaly           [awarded 3-0 as Cavaly did not show, 
Carioca        1-1 Zénith            assuming they had been granted a 
[Apr 6]                              postponement; Capoise did not know;
Valencia       0-0 Roulado           award later annulled]
FICA           1-0 Violette
Carrefour      4-0 Victory
[Apr 30]
Aigle Noir     2-0 Racing G         [inferred, also reported 1-0]
Baltimore      2-0 Racing CH
[May 20]
Capoise        n/p Cavaly           [eventually win for Capoise, presumably
                                     by 3-0 award]
Round 11 
[Apr 15?]
Violette       1-1 Tempête
Victory        0-1 Carioca 
FICA           0-0 Don Bosco 
Roulado        0-2 Racing G
Valencia       0-1 Aigle Noir 
Capoise        1-0 Zénith 
Baltimore      0-0 Carrefour
[Apr 16, inferred]
Racing CH      2-3 Cavaly 

Round 12
Don Bosco      2-1 Valencia 
Aigle Noir     1-0 FICA 
Tempête        1-0 Roulado 
Racing G       0-0 Violette 
Carrefour      2-0 Capoise
Zénith         1-0 Baltimore 
Carioca        1-0 Racing CH
Cavaly         1-0 Victory 

Round 13
[Apr 25]
Victory        2-0 Tempête
[Apr 26]
Racing CH      2-0 Aigle Noir
Zénith         1-2 Valencia
[Apr 27]
Carioca        0-0 Roulado
Cavaly         1-1 Don Bosco
Carrefour      0-1 FICA
Capoise        2-0 Violette
Baltimore      2-0 Racing G

Round 14 [inferred]
[May 2]
Violette       1-0 Victory
[May 3]
Don Bosco      4-0 Zénith
[May 4]
Tempête        2-0 Capoise  
Aigle Noir     1-0 Carrefour  
FICA           0-0 Racing CH 
Roulado        1-0 Cavaly
Racing G       2-0 Carioca   
Valencia       2-1 Baltimore 

Round 15 
[May 30]
Carioca        0-0 Aigle Noir 
[May 31]
Zénith         0-1 Violette
Racing CH      2-2 Roulado
[Jun 1]
Capoise        1-1 Valencia         [inferred, also reported 0-0]
Victory        1-4 Don Bosco
Carrefour      1-0 Racing G
Cavaly         2-1 Tempête
Baltimore      1-1 FICA

Final Table:

 1.Don Bosco (Pétion-Ville)              15   8  6  1  24- 9  30  Playoff
 2.Cavaly (Léogâne)                      15   9  3  3  13- 9  30  Playoff
 3.AS Capoise (Cap Haïtien)              15   6  6  3  15- 9  24
 4.Racing FC (Gônaïves)                  15   6  6  3  14- 8  24
 5.Aigle Noir (Port-au-Prince)           15   7  3  5  10- 8  24
 6.Baltimore (St. Marc)                  15   6  5  4  14-10  23
 7.FICA (Cap Haïtien)                    15   6  5  4  12-11  23
 8.Violette AC (Port-au-Prince)          15   6  4  5  14-12  22
 9.Tempête (St. Marc)                    15   6  3  6  16-19  21
10.Valencia (Léogâne)                    15   4  5  6  12-15  17
11.Carioca (Port-au-Prince)              15   4  5  6  10-13  17
12.AS de Carrefour                       15   4  4  7  16-16  16
13.Roulado (La Gônave)                   15   3  7  5   8-12  16
14.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)  15   4  3  8  14-19  15
15.Victory (Port-au-Prince)              15   2  5  8   6-16  11
16.Zénith (Cap-Haïtien)                  15   3  2 10   9-21  11

NB: the three matches from rounds 5, 8 and 10 which were re-programmed for
    May 17 and 20 but not played are counted with their original results.

Championship Playoff

First Leg [Jun 8]
Cavaly         0-2 Don Bosco

Second Leg [Jun 15]
Don Bosco      1-0 Cavaly

Don Bosco champions Ouverture 2003.


Fermeture 2003

Table:
 
 1.Roulado (La Gônave)                   15   8  3  4  18- 7  27  Clôture Champions
 2.Victory FC (Port-au-Prince)           15   8  3  4  10- 9  27
 3.Violette AC (Port-au-Prince)          15   7  5  3  20-11  26
 4.Zénith (Cap-Haïtien)                  15   7  3  5  15- 9  24
 5.Cavaly (Léogâne)                      15   7  3  5  15-13  24
 6.Baltimore FC (St. Marc)               14   6  4  4  15- 9  22
 7.Tempête (St. Marc)                    15   7  1  7  14-13  22
 8.FICA (Cap Haïtien)                    14   6  3  5  13- 9  21
 9.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)  15   6  3  6  14-13  21
10.AS de Carrefour                       15   6  3  6  14-15  21
11.AS Capoise (Cap Haïtien)              15   5  4  6  11-14  19
12.Valencia (Léogâne)                    15   5  3  7  11-16  18
13.Don Bosco (Pétion-Ville)              15   3  6  6  11-16  15
14.Racing FC (Gônaïves)                  15   4  3  8  10-17  15
15.Carioca (Port-au-Prince)              15   3  5  7   9-17  14
16.Aigle Noir (Port-au-Prince)           15   3  4  8  12-24  13

Round 1
[Aug 23]
Victory        1-0 FICA
[Aug 24]
ASCAR          3-2 Tempête
Baltimore      1-1 Don Bosco
[later]
Capoise        3-3 Aigle Noir   
Cavaly         3-0 Racing G         
Racing CH      0-1 Violette
Carioca        1-3 Valencia       
Zenith         2-1 Roulado    

Round 2
[Aug 31]
FICA           0-0 Carioca
Valencia       0-0 Victory
Roulado        0-1 ASCAR
Racing G       2-0 Racing CH
[Sep 2]
Violette       1-1 Cavaly
[Sep 3]
Tempête        1-0 Zénith
[Sep 4]
Aigle Noir     0-0 Baltimore
[played later]
Don Bosco      2-0 Capoise     

Round 3
[Sep 5]
Victory        1-0 Racing G
[Sep 6]
Capoise        0-0 Roulado
[Sep 7]
Baltimore      0-1 Tempête
Zénith         4-0 Aigle Noir
ASCAR          1-1 Don Bosco
Carioca        2-5 Violette
Racing CH      0-0 Valencia
Cavaly         2-1 FICA

Round 4
[Sep 12]
Aigle Noir     1-1 Cavaly
[Sep 13]
Don Bosco      2-1 Racing CH
[Sep 14]
Tempête        0-2 Carioca
Racing G       0-2 Capoise
Violette       1-1 Baltimore
Roulado        2-0 Victory  
Valencia       0-2 Carrefour
FICA           awd Zénith           [FICA dns; Zénith refuse to replay;
                                     awarded 3-0]
Round 5
[Sep 20]
Zenith         1-0 Racing G
Racing CH      2-1 Tempête 
[Sep 21]
Baltimore      2-0 Roulado 
Capoise        1-0 FICA 
Carrefour      0-0 Violette 
Cavaly         0-0 Valencia
Aigle-Noir     4-1 Victory 
Carioca        1-1 Don Bosco 
 
Round 6 
[Sep 27]
Don Bosco      0-0 Violette 
Capoise        2-0 Carioca 
[Sep 28]
Cavaly         0-2 Zénith
FICA           1-0 Roulado
Tempête        4-1 Aigle Noir 
Victory        1-0 Baltimore 
Carrefour      1-4 Racing CH 
[played later]
Racing G       2-0 Valencia 

Round 7 
[Oct 2]
Roulado        2-0 Don Bosco
[Oct 3]
Carioca        1-0 Cavaly 
[Oct 4]
Violette       3-0 Aigle Noir 
[Oct 5]
Racing CH      1-2 Victory 
Valencia       1-2 Tempête 
Zénith         0-0 Carrefour
[played later]
Baltimore      2-0 Capoise   
Racing G       0-0 FICA

Round 8
[Oct 9]
Roulado        2-0 Violette
[Oct 12]
Capoise        0-0 Victory
Tempête        1-0 Racing G
Cavaly         1-0 Carrefour
FICA           2-0 Valencia
Don Bosco      1-0 Aigle Noir
Carioca        0-1 Baltimore
Zénith         0-0 Racing CH

Round 9
[Oct 18]
FICA           1-0 Tempête
Don Bosco      1-1 Racing G
Victory        1-0 Zénith
[Oct 19]
Carrefour      1-0 Carioca
Capoise        0-0 Racing CH
Valencia       2-1 Violette
Baltimore      2-0 Cavaly
Aigle Noir     1-1 Roulado

Round 10
[Oct 26]
Victory        1-0 Carrefour
Tempête        1-0 Don Bosco
Roulado        awd Valencia         [awarded 3-0 forfeit]
Racing G       1-0 Aigle Noir
Racing CH      1-0 Baltimore
Cavaly         3-0 Capoise
Zénith         0-0 Carioca
[Dec 7?]
Violette       2-1 FICA

Round 11
[Nov 1]
Don Bosco      2-2 FICA
[Nov 2]
Tempête        0-0 Violette
Racing G       0-1 Roulado
Aigle Noir     1-0 Valencia
Zénith         1-0 Capoise
Carrefour      awd Baltimore        [Baltimore dns; Carrefour refuse to
Cavaly         2-1 Racing CH         replay; awarded 0-3]
[Nov 4]
Carioca        0-0 Victory

Round 12
[Nov 8]
Violette       3-0 Racing G
FICA           1-0 Aigle Noir
[Nov 9]
Roulado        1-0 Tempête
Capoise        0-1 Carrefour
Baltimore      0-2 Zénith
Racing CH      2-0 Carioca
Valencia       1-0 Don Bosco
Victory        1-0 Cavaly

Round 13 
[Nov 29]
Don Bosco      0-1 Cavaly
[Nov 30]
Aigle Noir     0-1 Racing CH 
Valencia       2-0 Zénith 
Violette       1-2 Capoise 
Tempête        1-0 Victory 
FICA           1-0 Carrefour
Roulado        0-0 Carioca 
Racing G       1-1 Baltimore

Round 14 [Dec 13,14]
Racing CH      1-0 FICA
Violette       1-0 Victory
Capoise        1-0 Tempête
Carioca        2-1 Racing G
Carrefour      3-0 Aigle Noir
Baltimore      2-1 Valencia
Cavaly         awd Roulado          [awarded 0-3; match was abandoned]
Zénith         3-0 Don Bosco       

Round 15 [Dec 21]
Don Bosco      0-1 Victory 
Violette       1-0 Zénith 
Tempete        0-1 Cavaly 
FICA           ppd Baltimore 
Aigle Noir     1-0 Carioca 
Roulado        2-0 Racing CH
Valencia       1-0 Capoise
Racing G       2-1 Carrefour

Table:

 1.Roulado (La Gônave)                   15   8  3  4  18- 7  27  Clôture Champions
 2.Victory FC (Port-au-Prince)           15   8  3  4  10- 9  27
 3.Violette AC (Port-au-Prince)          15   7  5  3  20-11  26
 4.Zénith (Cap-Haïtien)                  15   7  3  5  15- 9  24
 5.Cavaly (Léogâne)                      15   7  3  5  15-13  24
 6.Baltimore FC (St. Marc)               14   6  4  4  15- 9  22
 7.Tempête (St. Marc)                    15   7  1  7  14-13  22
 8.FICA (Cap Haïtien)                    14   6  3  5  13- 9  21
 9.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)  15   6  3  6  14-13  21
10.AS de Carrefour                       15   6  3  6  14-15  21
11.AS Capoise (Cap Haïtien)              15   5  4  6  11-14  19
12.Valencia (Léogâne)                    15   5  3  7  11-16  18
13.Don Bosco (Pétion-Ville)              15   3  6  6  11-16  15
14.Racing FC (Gônaïves)                  15   4  3  8  10-17  15
15.Carioca (Port-au-Prince)              15   3  5  7   9-17  14
16.Aigle Noir (Port-au-Prince)           15   3  4  8  12-24  13


Aggregate Table:

 1.Cavaly (Léogâne)                      30  16  6  8  28-22  54
 2.Violette AC (Port-au-Prince)          30  13  9  8  34-23  48
 3.Don Bosco (Pétion-Ville)              30  11 12  7  35-25  45
 4.Baltimore (St. Marc)                  29  12  9  8  29-19  45
 5.FICA (Cap Haïtien)                    29  12  8  9  25-20  44
 6.Roulado (La Gônave)                   30  11 10  9  26-19  43
 7.AS Capoise (Cap Haïtien)              30  11 10  9  26-23  43
 8.Tempête (St. Marc)                    30  13  4 13  30-32  43
 9.Racing FC (Gônaïves)                  30  10  9 11  24-25  39
10.Victory FC (Port-au-Prince)           30  10  8 12  16-25  38
11.AS de Carrefour                       30  10  7 13  30-31  37
12.Aigle Noir (Port-au-Prince)           30  10  7 13  22-32  37
13.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)  30  10  6 14  28-32  36
14.Zénith (Cap-Haïtien)                  30  10  5 15  24-30  35
----------------------------------------------------------------
15.Valencia (Léogâne)                    30   9  8 13  23-31  35  Relegated
16.Carioca (Port-au-Prince)              30   7 10 13  19-30  31  Relegated


Match des Champions 2003 [Oct 31, 2004]
Don Bosco      0-0 Roulado          [4-5 pen]

NB: 2004 season to start Feb 27 but cancelled



Coupe Atlantic Windows

First edition, played Jun 14-Jul 5.

Group A

[Jun 14]
Violette       1-3 Baltimore
[Jun 19]
Baltimore      0-0 Aigle Noir
[Jun 22]
Violette       3-0 Aigle Noir

Table:

 1.Baltimore (St. Marc)                   2   1  1  0   3- 1   4  Qualified
 2.Violette AC (Port-au-Prince)           2   1  0  1   4- 3   3  Qualified
 3.Aigle Noir (Port-au-Prince)            2   0  1  1   0- 3   1

Group B

[Jun 18]
Racing CH      0-0 Don Bosco
[Jun 21]
Roulado        1-1 Don Bosco
[Jun 25]
Racing CH      drw Roulado      [at least 1-1; probably 2-2 or higher]

 1.Roulado (La Gônave)                    2   0  2  0   1- 1   2  [*]  Qualified
 2.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   2   0  2  0   0- 0   2  [*]  Qualified
 3.Don Bosco (Pétion-Ville)               2   0  2  0   1- 1   2

[+] w/o goals Racing-Roulado

Semifinals
[Jun 28]
Baltimore      4-0 Racing CH
[Jun 29]
Roulado        drw Violette     [1-3 pen]

Third Place Match [Jul 4]
Roulado        2-0 Racing CH

Final [Jul 5]
Baltimore      1-0 Violette


Tournoi d'Anniversaire du Président

Semifinals [Jul 11]
Racing CH      2-1 Aigle Noir
Violette       2-1 Roulado

Final [Jul 17, stade Sylvio Cator]
Racing CH      bt  Violette        



Division 2

Groupe Sud 

Round 1 [Mar 30] 
Excelsior  2-2 US Frères 
AS Jacmel  0-0 Bacardi 
Velox      0-0 ASPDIF 
Rangers    1-2 ASPG 
Olympic    0-0 Amateur 
ASGG       3-1 Roulado SM
Arcahaie   3-0 Etoile 

Round 2 [Apr 6]
US Frères   -  Velox
Bacardi     -  Excelsior 
ASPDIF      -  AS Jacmel
ASPG        -  Olympic 
Roulado SM  -  US Arcahaie 
Amateur     -  Rangers
Etoile      -  ASGG

Round 3 missing

Round 4
ASPG       0-1 Velox 
US Frères  1-4 Olympic 
ASPDIF     0-0 ASGG 
Bacardy    1-0 Rangers 
Roulado SM 2-0 Jacmel 
Etoile     1-1 Excelsior 
Amateur    1-2 US Arcahaie  

Round 5 [Apr 27]
ASPDIF      -  Amateur 
AS Jacmel  lt  ASPG 
US Frères   -  Etoile 
Roulado SM lt  Bacardi 
Olympic    drw Excelsior 
ASGG       bt  Velox 
Rangers    drw US Arcahaie 

Round 6 [May 2-4]
Bacardy    1-3 US Frères 
Excelsior  0-0 ASGG 
ASPG       2-3 ASPDIF 
Velox      0-1 Rangers 
Arcahaie   3-0 Jacmel 
Etoile     1-3 Olympic 
Amateur    1-2 Roulado SM 

Table:

 1.AS Grand Goâve   6  4  2  0     14
 2.AS Petit Goâve   6  4  0  2     12
 3.Olympic          6  3  2  1     11
 4.US Arcahaie      6  3  2  1     11
 5.Bacardi          6  3  1  2     10
 6.US Frères        6  3  1  2     10
 7.ASPDIF           6  2  3  1      9
 8.Rangers          6  2  2  2      8
 9.Velox            6  2  1  3      7
10.Excelsior        6  1  4  1      7
11.Roulado SM       6  2  1  3      7
12.AC Jacmel        6  1  1  4      4
13.Amateur          6  0  2  4      2
14.Étoile Haïtienne 6  0  2  4      2
 
Round 7 [May 11]
ASGG        -  US Arcahaie
ASPDIF      -  Rangers
AS Jacmel   -  Excelsior
Velox       -  Olympic
US Frères  1-2 Amateur
Roulado SM  -  ASPG
Etoile      -  Bacardi

Round 8 [May 18]
Rangers    awd US Frères      [awarded 3-0, forfait Frères]
Etoile     2-1 Amateur
Olympic    0-0 ASGG
Jacmel     2-0 Velox
ASPDIF     0-0 Arcahaie
Bacardi    1-1 ASPG
Excelsior  ppd Roulado SM

Round 9 [May 25]
Rangers    1-1 Olympic
ASPG       1-0 Amateur
Velox      1-1 Roulado SM
Etoile     0-1 Jacmel
Arcahaie   0-0 Excelsior
ASGG       2-2 US Frères
Bacardi    2-0 ASPDIF

Round 10 missing

Round 11 [Jun 8]
Étoile     0-0 ASPG 
Bacardy    2-1 ASGG 
Rangers    0-0 Excelsior 
ASPDIF     2-0 Roulado SM 
Olympic    0-0 AS Jacmel 
Arcahaie   1-0 US Frères
Amateur    3-1 Velox 

Moved from Round 10? [Jun 12]
Frères     2-0 Velox

Round 12 [Jun 15]
Velox      2-0 Etoile
ASGG       2-1 Rangers
Arachaie   0-0 Arcahaie
ASPDIF     1-1 Olympic
Jacmel     1-0 Amateur
ASPG       ppd Excelsior
Roulado SM 0-0 Frères

 1.ASPG 23 points
 8.Vélox and Cabaret 15 points

Round 13
[Jun 21]
Etoile      -  ASPDIF 
[Jun 22]
Excelsior   -  Amateur 
ASGG        -  AS Jacmel 
US Frères   -  ASPG 
Rangers     -  Roulado SM 
Olympic     -  Bacardy 
Velox       -  US Arcahaie 

Round 14
Excelsior  2-2 US Frères
AS Jacmel  0-0 Bacardi
Velox      0-0 ASPDIF
Rangers    1-2 ASPG
Olympic    0-0 Amateur
ASGG       3-1 Roulado SM
Arcahaie   3-0 Etoile

Moved Match [Jun 29]
ASPG        -  Excelsior

Table (Jun 8):

 1.AS Petit Goâve                  23
 2.Bacardi                         20
 3.AS Grand Goâve                  19
 4.US Arcahaie                     19
 5.AC Jacmel                       17
 6.ASPDIF                          17
 7.Olympic                         14
 8.Rangers                         14
 9.Velox                           12
10.Amateur                         11
11.Excelsior                       10
12.Étoile Haïtienne                 9
13.Roulado SM                       8
14.US Frères                        8

Round 14
[Aug 23]
Etoile H    -  US Arcahaie
[Aug 24]
Bacardi     -  AS Jacmel
US Frères   -  Excelsior
ASPG        -  Rangers
Amateur     -  Olympic
Roulado SM  -  ASGG
ASPDIF      -  Velox


Groupe Nord 

Round 1 [Mar 30]
Dynamite   2-0 Blue Stars 
JSC        1-0 Jupiter 
ASSL       1-0 Éclair 
ASM        1-0 Triomphe 
Vision     1-0 AJSP
ASR        1-1 US Papaye 

Round 2 [Apr 6]
Blue Stars  -  AS Mirebalais 
Eclair      -  Dynamite
Triomphe    -  ASSL 
Jupiter     -  Vision de Hinche 
US Papaye   -  JSC 
AJSP        -  ASR 

Round 3 missing

Round 4 
Eclair     2-0 JSC  
Blue Star  2-0 Vision de Hinche 
Triomphe   3-0 ASR 
AJSP       1-0 ASSL 
US Papaye  0-0 Dynamite 
Jupiter    1-1 AS Mirebalais 

Round 5
[Apr 25]
JSC        drw Triomphe
[Apr 27]
ASSL        -  Jupiter 
Blue Star  bt  US Papaye 
AJSP       lt  Eclair 
Vision     lt  Dynamite 
Mirebalais bt  ASR
 
Moved Match
Triomphe   1-0 ASSL 

Round 6 [May 2-4]
Dynamite   1-1 AJSP 
Eclair     0-0 Blue Star 
Mirebalais 1-0 JSC 
ASR        1-1 ASSL 
US Papaye  0-1 Vision de Hinche 
Jupiter    0-0 Triomphe 

Table:

 1.AS Mirebalais    6  4  2  0     14
 2.Dynamite                        11
 3.Eclair                          10   
 4.Triomphe                        10
 5.JSC                              8
 6.AJSP                             8 
 7.Blue Star                        8
 8.Jupiter                          6   
 9.Vision de Hinche                 6  
10.ASSL                             5
11.US Papaye                        2
12.ASR                              2

Round 7 [May 11]
Triomphe   4-0 US Papaye
Blue Star   -  JSC
ASSL        -  Dynamite
Vision     1-2 AS Mirebalais
ASR         -  Eclair
AJSP        -  Jupiter

Round 8 
[May 18]
Eclair     1-0 Papaye
Vision     2-1 Triomphe
[Jun 18]
Excelsior  1-1 Roulado
other matches postponed

Round 9 
[May 24]
Dynamite   1-1 JSC
[May 25]
Eclair     2-0 Mirebalais
Triomphe   1-1 AJSP
ASSL        -  Vision
Blue Star  0-0 ASR
Papaye     4-1 Jupiter

Round 10 missing

Round 11 [Jun 8]
ASSL       1-1 JSC 
Vision     awd ASR        [awarded 0-3, forfait Vision]
Éclair     2-1 Jupiter 
Dynamite   2-0 Mirebalais
Blue Star  1-0 Triomphe
AJSP       2-0 Papaye 

Moved Match [Jun 12,13?]
ASSL       2-0 Dynamite

[Jun 15]
ASM        1-0 ASSL
Jupiter    2-1 Dynamite
JSC        1-1 ASR

Moved Matches 
[Jun 19]
ASSL        -  Vision
[Jun 22]
ASR         -  Jupiter 
ASSL        -  Blue Star 

Round 12
Dynamite   2-0 Blue Stars
JSC        1-0 Jupiter
ASSL       1-0 Eclair
ASM        1-0 Triomphe
Vision     1-0 ASJP
ASR        1-1 US Papaye

Table:

 1.AS Mirebalais                   20
 2.Eclair                          19   
 3.Triomphe                        18
 4.Dynamite                        15
 5.Blue Star                       15
 6.AJSP                            14 
 7.JSC                             13
 8.ASR                             12
 9.Jupiter                          9   
10.Vision de Hinche                 9
11.US Papaye                        8  
12.ASSL                             6

Round 12
[Aug 23]
Eclair      -  ASSL
Jupiter     -  JSC
[Aug 24]
Blue Star   -  Dynamite
Triomphe    -  AS Mirebalais
AJSP        -  Vision de Hinche
US Papaye   -  ASR

Round 13?
[Aug 31]
Mirebalais 7-1 Blue Star
ASSL       2-0 Triomphe


Championship Playoffs

Quarterfinals

First Legs
Groupe Sud
Arcahaie   1-0 ASPG 
AS Jacmel  1-0 ASGG 
Groupe Nord
Dynamite   2-1 AS Mirebalais 
Triomphe   3-0 ASSL 

Second Legs [Dec 21]
Groupe Sud
ASPG        -  US Arcahaie
ASGG        -  AS Jacmel
Groupe Nord
Mirebalais  -  Dynamite
ASSL        -  Triomphe


Promoted: AS Grand Goâve and AS Mirebalais. 




2002

2004 (cup)

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 8 Sep 2010

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2003/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.