Haiti 2009


Division 1
Division 2
Division 1 Régionale

Division 1

Ouverture | Fermeture | 
Aggregate Table | Promotion/Relegation Playoff | 
Trophée des Champions | Super Huit

Ouverture

Final Table:

 1.Tempête FC (Saint-Marc)                15  8  4  3 21- 8 28  Champions
 2.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   15  8  2  5 20-16 26
 3.AS de Carrefour                        15  7  4  4 15- 7 25
 4.AS Capoise (Cap Haïtien)               15  6  6  3 14- 9 24
 5.AS Mirebalais                          15  6  5  4 13-10 23
 6.Dynamite AC (Saint-Marc)               15  5  8  2  9- 6 23
 7.Cavaly (Léogâne)                       15  5  6  4 11- 9 21
 8.Aigle Noir AC (Port-au-Prince)         15  6  2  7 16-13 20
 9.Violette AC (Port-au-Prince)           15  5  5  5 13-14 20
10.Victory SC (Port-au-Prince)            15  5  5  5  9-18 20
11.Baltimore SC (Saint-Marc)              15  4  7  4 10-11 19
12.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            15  5  3  7 11-10 18
13.AS Saint-Louis du Nord                 15  3  9  3 10- 9 18
14.ASPDIF (Aquin)                         15  4  3  8  9-24 15
15.Racing FC (Gônaïves)                   15  3  3  9 11-19 12
16.JS Capoise (Cap Haïtien)               15  1  6  8 12-21  9

NB: ASPDIF = Association Sportive pour le Développement Irréversible 
             du Football 

Round 1 
[Apr 9]
Victory SC          awd Violette AC          [awarded 0-3; field not 
[Apr 10]                                      available]
Aigle Noir          awd AS Capoise           [awarded 3-0; ASC dns; home
[Apr 12]                                      match ASC in Fermeture to
AS Carrefour        1-1 Racing des Gônaïves   be played at Aigle Noir]
  [Angelot Dieujuste 5; Abdias Dahout 20]
AS Saint Louis      1-0 Tempête FC 
  [Serge Petit-Frère]
Baltimore SC        0-1 Racing Club Haïtien 
  [Kesnel Innocent]
Don Bosco SC        0-0 Dynamite AC
AS Mirebalais       awd ASPDIF               [awarded 3-0; ASPDIF dns 
[May 6]                                       due to travel problems]
JS Capoise          1-1 Cavaly 

Round 2
[Apr 16]
Tempête FC          3-0 JS Capoise
  [Samuel Desroches, Gregory Grand-Pierre, Charles Hérold Junior]
Violette AC         2-0 AS Mirebalais
  [Watson Coriolan 5, Mesidor Dorcé 72]
[Apr 17]
Cavaly              1-1 ASSL
  [Cadet Changler; Antênor Edouard]
Racing Club Haïtien 1-0 AS Carrefour 
  [James Chaperon 86]
ASPDIF              0-1 Victory SC
  [Junior Etienne 9]
Racing des Gônaïves 0-1 Baltimore 
  [Peter Germain]
AS Capoise          1-0 Don Bosco 
  [Jean Emmanuel]
Dynamite AC         0-0 Aigle Noir 

Round 3
[Apr 22]
Victory SC          2-1 Racing des Gônaïves
  [Sondy Jules 1-1, Roberto Jean Louis 2-1; Antonio Lespinasse (pen) 0-1]
[Apr 23]
JS Capoise          1-1 AS Capoise
  [Jovenel Laguerre 1-1; Wilfrid Joseph 0-1]
AS Mirebalais       2-1 Racing Club Haitien 
  [Marc André Jean-Baptiste (2); Dieuphène Thélamour]
AS Carrefour        1-0 Violette AC
  [Angelot Dieujuste]
ASSL                0-0 Dynamite AC
Baltimore           2-0 ASPDIF
  [Peter Germain, Ednelson]
[May 6]
Don Bosco           1-2 Tempête
  [Philbert Mercéus 1-0; Belfort Kervens Fils 1-1, Vaniel Sirin (pen) 1-2]
[May 13]
Aigle Noir          abd Cavaly               [abandoned at 0-0 due to
[Jun 2]                                       rain at half-time]
Aigle Noir          0-1 Cavaly               [replay]
  [Cadet Changlet]

Round 4
[Apr 25]
Violette AC         3-1 Aigle Noir
  [Exilien Gaspard, Lesly Joseph, Alexandre Boursiquot;
   Delsa Jean Judain ]
[Apr 26]
Tempête FC          0-0 Baltimore SC 
ASPDIF              1-0 Don Bosco 
  [Louis Mercidieu]
Racing des Gônaïves 1-0 JS Capoise
  [Clerçant Clerjuste]
Racing Club Haïtien 0-0 ASSL 
Cavaly              1-0 AS Carrefour
  [Cadet Changler]
AS Capoise          0-0 Victory SC    
[May 6]
Dynamite AC         1-0 AS Mirebalais 
  [Arnouald Eliacin 5]

Round 5 
[Apr 28]
Don Bosco           0-1 Racing Club Haïtien
  [Dieuphène Thélamour]
[Apr 29]
Aigle Noir          2-0 Racing des Gônaïves
  [Olès Bélizaire, Delsa Jean Jourdain]
ASSL                0-0 AS Capoise
Baltimore SC        0-0 Dynamite AC
AS Carrefour        4-0 ASPDIF
  [Fabio Testy (3), Angelot Dieujuste]
[Apr 30]
JS Capoise          awd Violette AC          [awarded 3-0; Violette showed
Victory SC          0-2 Cavaly                without their reserve uniforms]
[Jun 4]
AS Mirebalais       0-0 Tempête FC  

Round 6
[May 2]
Don Bosco           1-0 JS Capoise
  [Richardson Ulcénat 75]
[May 3]
AS Carrefour        1-0 AS Mirebalais 
  [Angelot Dieujuste 78]
Tempête FC          3-0 ASPDIF
  [Eliphène Cadet (2), Belfort Kervens Fils]
ASSL                1-1 Baltimore
  [Madsen Sévère 15; Teddy Saget ~75]
AS Capoise          2-0 Racing Club Haïtien
  [Occima André 35, Sandro Doréus]
Racing des Gônaïves 2-1 Dynamite AC
  [Alcin Colcinus 10, Clersant Clerjuste 38pen; Johnny Jean 61]
Violette AC         1-1 Cavaly
  [Lesly Joseph 9; Jean Alex Milien 4]
[May 5]
Victory SC          1-0 Aigle Noir     

Round 7 
[May 8]
Aigle Noir          2-0 ASSL
  [Oles Bélizaire, Wedson Anselme]
[May 9]
Baltimore SC        0-1 AS Mirebalais
  [Oscaldo Jérémie]
Racing Club Haïtien 1-1 Violette AC 
  [James Chaperon; Marcus Dorcé]
[May 10]
Cavaly              1-1 Tempête FC
  [Géraldy Joseph (pen) 1-1; Thompson Amius 30]
Don Bosco           5-1 Victory SC 
  [Walson Augustin 14, Olrich Sorel 19pen, Noël Sylvestre 64,
   Monuma Constant Junior 82, Steven Marcel 90; Robenson Jean-Louis 89]
ASPDIF              1-0 Racing des Gônaïves 
  [Wilguens Louis 35]
JS Capoise          0-0 AS Carrefour 
Dynamite AC         1-0 AS Capoise
  [Arnouald Eliacin]

Round 8
[May 15]
Racing Club Haïtien 2-1 Dynamite AC
  [James Dorcélus 1-0, Marcel Joinvilmar 2-1; Johnny Jean 1-1]
[May 16]
Aigle Noir          1-0 Don Bosco 
  [Wedson Anselme]
[May 17]
AS Mirebalais       2-1 JS Capoise 
  [Marc-André Jean-Baptiste 1-0, 2-0; Ricardo Germain 2-1]
Cavaly              0-1 ASPDIF 
  [Wilguens Louis 39]
AS Carrefour        1-1 Baltimore SC 
  [Fabio Testy 1-1; Tonio Pierre 0-1]
AS Capoise          2-1 Racing des Gônaïves 
  [Jacqueson Jean 1-0, Occima André 2-1; Enock Fils-Aimé 1-1]
Victory SC          1-1 ASSL
[Jun 2]
Tempête FC          2-0 Violette AC 
  [Eliphène Cadet (2)]

Round 9 
[May 20]
Victory SC          0-2 AS Carrefour 
  [Angelot Dieujuste (2)]
[May 21]
AS Mirebalais       1-0 Aigle Noir     
  [Oscaldo Jérémie]
ASSL                1-0 Don Bosco 
  [Cédrick Laurent]
ASPDIF              0-1 AS Capoise   
JS Capoise          1-1 Baltimore SC 
  [Jovenel Laguerre 1-1; Gabriel Michel 0-1]
Tempête FC          2-1 Racing Club Haïtien
  [Samuel Desroches 1, Eliphène Cadet 27; Christiano François 19]
Violette AC         0-0 Dynamite AC
[Jun 4]
Racing des Gônaïves 1-0 Cavaly     
  [Antonio Despinasse]

Round 10 
[May 23]   
Dynamite AC         1-1 ASPDIF       
  [Ariel Blais 1-1; Louis Mercidieux 0-1]
Aigle Noir          abd JS Capoise           [abandoned at 1-0]
  [Jackson Jean]         
[May 24]  
Aigle Noir          3-0 JS Capoise           [remaining time]
  [Jackson Jean, Évens Prophète 80, 85]         
AS Capoise          3-0 Violette AC     
  [own goal, Frantz Pierre, Jaqueson Jean (pen)]
Baltimore SC        0-1 Victory SC         
Cavaly              1-0 Racing Club Haïtien
  [Alex Millien 42]
Don Bosco SC        0-0 AS Mirebalais
[May 25]  
AS Carrefour        1-0 AS Saint Louis   
[Jun 8]    
Racing des Gônaïves 0-1 Tempête FC            

Round 11 
[May 27]  
Violette AC         1-1 ASPDIF    
  [Yvener Guerrier 1-0; Luxon Matéus 1-1] 
Baltimore SC        1-0 Aigle Noir 
  [Meshack Jérôme 30]
Victory SC          0-0 JS Capoise         
[May 28]      
AS Capoise          0-0 Cavaly             
AS Carrefour        0-1 Don Bosco SC  
  [Simon Frédéric]     
AS Saint Louis      0-0 AS Mirebalais      
Dynamite AC         1-1 Tempête FC    
  [Johnny Jean 1-0; Vaniel Sirin 1-1]     
Racing Club Haïtien 3-1 Racing des Gônaïves
  [Dieuphène Telamour 15, 21, Marcel Joinvilmar 3-1;
   Abdias D'Août 2-1]

Round 12 
[May 30] 
Don Bosco SC        0-1 Baltimore SC      
  [Fritznel Louis]
[May 31]
Aigle Noir          0-2 AS Carrefour    
  [Angélot Dieujuste, Simon]
AS Mirebalais       1-1 Victory SC     
  [Marc André Jean-Baptiste 1-1; Junior Clairsainvil 0-1]    
ASPDIF              1-3 Racing Club Haïtien
  [? 1-3; Dieuphène Thélamour 30, James Chaperon 0-2, Kesnel Innocent 0-3]
Cavaly              0-1 Dynamite AC   
  [Johnny Jean]     
JS Capoise          2-2 AS Saint Louis     
Racing des Gônaïves 0-1 Violette AC   
  [Jeff Narcisse 89]     
Tempête FC          2-0 AS Capoise    
  [Mackenzy Duverger 1-0, Belfort Kervens Fils (pen) 2-0]

Round 13 
[Jun 6]      
Racing Club Haïtien 3-2 JS Capoise  
  [Kesnel Innocent (2), James Chaperon; Wedner Jean, Ricardo Germain]
[Jun 7]
AS Capoise          0-0 AS Mirebalais      
ASPDIF              1-1 Aigle Noir      
   [Wilgens Louis (pen); Ricardo Valcy]   
Cavaly              1-1 Baltimore SC   
  [Réginald Herthelou; Job Jean (og)]    
Dynamite AC         0-0 Victory SC        
Violette AC         0-1 Don Bosco SC  
  [Simon Frédéric]
[Jun 11]   
Racing des Gônaïves 0-0 AS Saint Louis     
Tempête FC          1-2 AS Carrefour    
  [Eliphène Cadet 5; Steven Melisca Jean-Baptiste 44,
   Angelot Dieujuste 46]

Round 14 
[Jun 12]
Don Bosco SC        1-0 Cavaly     
  [Forest Sontonax (og)]        
[Jun 13]
Victory SC          1-0 Racing Club Haïtien
  [Wilfrid Brunache]
[Jun 14]
Aigle Noir          1-0 Tempête FC      
  [Evens Prophète]   
AS Carrefour        0-0 AS Capoise         
AS Mirebalais       3-2 Racing des Gônaïves
  [Jeff Louis, Oscaldo Jérémie (2); Antonio Despinasse (2)]
AS Saint Louis      awd ASPDIF               [awarded 3-0; abandoned at 1-0, 
Baltimore SC        0-0 Violette AC           ASPDIF walked off]
JS Capoise          0-1 Dynamite AC  
  [Angelet Joinvilmar]      

Round 15  
[Jun 17]
Dynamite AC         1-0 AS Carrefour   
  [Johnny Jean]
AS Capoise          4-1 Baltimore SC 
  [Jackson Jean (2), Occima André (2); Pierre Roland Saint-Jean]
ASPDIF              2-1 JS Capoise    
  [Dodley Apollon, Roosevelt Joseph; Kesnel Florestal]     
Cavaly              1-0 AS Mirebalais  
  [Louisinho Garçon]   
Racing des Gônaïves 1-1 Don Bosco SC  
  [Abdias D’Août 1-1; Monuna Constant Junior 0-1]
Racing Club Haïtien 3-2 Aigle Noir  
  [James Chaperon (2), Kesnel Innocent; Wedson Anselme (2)]        
[Jun 18]  
Violette AC         1-0 AS Saint Louis 
  [lexandre Boucicaut (pen)]   
Tempête FC          awd Victory SC           [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 60';
  [Eliphène Cadet 39]                         Victory walked off]

Final Table:

 1.Tempête FC (Saint-Marc)                15  8  4  3 21- 8 28  Champions
 2.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   15  8  2  5 20-16 26
 3.AS de Carrefour                        15  7  4  4 15- 7 25
 4.AS Capoise (Cap Haïtien)               15  6  6  3 14- 9 24
 5.AS Mirebalais                          15  6  5  4 13-10 23
 6.Dynamite AC (Saint-Marc)               15  5  8  2  9- 6 23
 7.Cavaly (Léogâne)                       15  5  6  4 11- 9 21
 8.Aigle Noir AC (Port-au-Prince)         15  6  2  7 16-13 20
 9.Violette AC (Port-au-Prince)           15  5  5  5 13-14 20
10.Victory SC (Port-au-Prince)            15  5  5  5  9-18 20
11.Baltimore SC (Saint-Marc)              15  4  7  4 10-11 19
12.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            15  5  3  7 11-10 18
13.AS Saint-Louis du Nord                 15  3  9  3 10- 9 18
14.ASPDIF (Aquin)                         15  4  3  8  9-24 15
15.Racing FC (Gônaïves)                   15  3  3  9 11-19 12
16.JS Capoise (Cap Haïtien)               15  1  6  8 12-21  9

NB: ASPDIF = Association Sportive pour le Développement Irréversible 
             du Football 



Fermeture

Final Table:

 1.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   15  8  4  3 19- 9 28  [1 1 0 0 2-1 3]  Champions
 2.Cavaly (Léogâne)                       15  8  4  3 16- 7 28  [1 0 0 1 1-2 0]
 3.Violette AC (Port-au-Prince)           15  8  2  5 18-10 26
 4.Baltimore SC (Saint-Marc)              15  5  9  1 13- 4 24  [3 1 2 0 1-0 5]
 5.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            15  5  9  1 15- 5 24  [3 1 1 1 2-1 4]
 6.AS Mirebalais                          15  7  3  5 16- 7 24  [3 0 3 0 0-0 3]
 7.AS Saint-Louis du Nord                 15  6  6  3 15- 8 24  [3 0 2 1 0-2 2]
 8.Racing FC (Gônaïves)                   15  6  3  6 11-16 21
 9.AS de Carrefour                        15  5  5  5  9-12 20  [1 1 0 0 1-0 3]
10.Tempête FC (Saint-Marc)                15  5  5  5 14-10 20  [1 0 0 1 0-1 0]
11.AS Capoise (Cap Haïtien)               15  4  6  5 15-11 18  [1 0 1 0 1-1 1]
12.Victory SC (Port-au-Prince)            15  5  3  7 11-13 18  [1 0 1 0 1-1 1]
13.Aigle Noir AC (Port-au-Prince)         15  4  4  7 10-15 16  [1 1 0 0 2-0 3]
14.Dynamite AC (Saint-Marc)               15  3  7  5 10-14 16  [1 0 0 1 0-2 0]
15.JS Capoise (Cap Haïtien)               15  4  0 11  9-32 12
16.ASPDIF (Aquin)                         15  0  4 11  4-32  4

NB: ASPDIF = Association Sportive pour le Développement Irréversible 
             du Football 

Round 1 
[Aug 29]  
Dynamite AC         2-2 Don Bosco SC  
  [Angelet Joinvilmar 15, Anouald Eliacin 2-2; Teddy Saget 1-1, 1-2]
Racing Club Haïtien 1-2 Baltimore SC    
  [Luciano François 1-0; Walson Augustin 1-1, Fritznel Louis 75]
[Aug 30]
Violette AC         0-1 Victory SC  
  [Ricardo Charles]       
Racing des Gônaïves 1-0 AS Carrefour     
Tempête FC          1-1 AS Saint Louis  
  [Gregory Grand Pierre 1-0; Edouard Anthony 1-1] 
Cavaly              3-1 JS Capoise   
  [Amy André (2), Louisino Garçon; ?] 
ASPDIF              awd AS Mirebalais        [awarded 0-3, ASPDIF dns]
[Sep 2]
AS Capoise          0-0 Aigle Noir           [at Aigle Noir] 

Round 2 
[Sep 4]
Don Bosco           0-0 AS Capoise 
[Sep 5]
Aigle Noir          2-0 Dynamite AC 
  [Évens Prophète, Dorney Salglade]
[Sep 6]
Baltimore SC        1-1 Racing des Gonaïves  [at Gonaïves] 
  [Fritznel Louis; Clerçant Clerjuste]
JS Capoise          0-5 Tempête FC 
  [Paul Valdano (2), Kervens Belfort Fils, Vaniel Sirin,
   Thompson Armius]
AS Saint Louis      3-1 Cavaly 
  [Wilguens Alexandre (2), Sylvestre Noël; Kemberly François]
AS Carrefour        0-0 Racing Club Haïtien 
AS Mirebalais       3-0 Violette AC 
  [Roscaldo Jérémie 22, 30, 46]
Victory SC          2-1 ASPDIF
  [Juan Leandro Vocliotti, Robenson Jean-Louis; Wegins Louis]

Round 3 
[Sep 12]
Violette AC         1-0 AS Carrefour  
Tempête             0-0 Don Bosco
[Sep 13]
Racing des Gônaïves 1-0 Victory SC
  [Clersan Clerjuste (pen)]      
AS Capoise          1-0 JS Capoise
  [Jackson Jean]
Racing Club Haitien 1-0 AS Mirebalais  
  [Jeff Theodore] 
Dynamite AC         0-2 ASSL
  [Noël Sylvestre, Wiskens Alexandre]
ASPDIF              0-0 Baltimore 
Cavaly              1-0 Aigle Noir     
  [Kimberly François]

Round 4
[Sep 18]
Don Bosco           0-0 ASPDIF  
[Sep 19]
Aigle Noir          0-4 Violette AC        
[Sep 20]   
Baltimore SC        0-1 Tempête FC        
  [Eliphène Cadet 90+]  
JS Capoise          1-0 Racing des Gônaïves
ASSL                0-0 Racing Club Haïtien
AS Carrefour        0-0 Cavaly
AS Mirebalais       abd Dynamite AC          [abandoned at 2-0 due to
Victory SC          1-1 AS Capoise            waterlogged pitch]
[Sep 24]
AS Mirebalais       0-1 Dynamite AC          [replay]

Round 5 
[Sep 26]
Racing Club Haïtien 0-0 Don Bosco   
Tempête FC          2-0 AS Mirebalais   
  [Belfort Kervens Fils 14, 21]       
[Sep 27]
Racing des Gônaïves 1-0 Aigle Noir    
  [Reginald Herthelou]   
AS Capoise          0-0 ASSL              
Dynamite AC         0-0 Baltimore SC        
ASPDIF              0-2 AS Carrefour  
  [Monuma Constant Junior, Marc Arthur Jeudi]  
Violette AC         2-0 JS Capoise 
  [Chadelson Charlemagne (2)]
Cavaly              2-0 Victory SC
  [Cadet Changlet, Fritz Gerald Alliance]      

Round 6
[Sep 30]
Aigle Noir          1-0 Victory SC 
  [Tilmé Wilson]
ASPDIF              1-1 Tempête FC
  [Wigens Louis 4; Belfort Kervens Fils 2]
Cavaly              0-0 Violette AC
AS Mirebalais       3-0 AS Carrefour
   [Ulterguens Saint-Victor, Léonel Régis, Roscaldo Jérémi]
Baltimore SC        0-0 ASSL
[Oct 1]
JS Capoise          1-5 Don Bosco SC
Dynamite AC         1-1 Racing des Gonaïves  
Racing Club Haïtien 1-2 AS Capoise

Round 7 
[Oct 3]
Victory SC          1-2 Don Bosco        
  [Robenson Jean-Louis; Olrich Saurel, Jacquinto Jean]   
[Oct 4]
ASSL                0-0 Aigle Noir      
AS Mirebalais       0-0 Baltimore SC        
Violette AC         0-1 Racing Club Haïtien 
  [Cristiano François 42]
Tempête FC          0-1 Cavaly     
  [Cadet Changler]         
Racing des Gônaïves 2-0 ASPDIF      
  [Clerçant Clerjuste, ?]    
AS Carrefour        1-0 JS Capoise    
  [Angelot Dieujuste]      
AS Capoise          1-1 Dynamite AC  
  [Jacqueson Jean 1-1; Anouald Eliacin 0-1]       

Round 8
[Oct 10]
Dynamite AC         1-1 Racing Club Haïtien 
  [Chadley Germain; Christiano François]
Don Bosco           0-0 Aigle Noir
[Oct 11]
JS Capoise          0-2 AS Mirebalais 
  [Jeff Louis, Hulgergens Saint-Victor]
ASPDIF              abd Cavaly              [abandoned at 0-1 due
  [Kimberly François]                        to rain]
Baltimore SC        1-1 AS Carrefour
  [Johnny Jean 1-0; Wilchy Petithomme 1-1]
Violette AC         1-0 Tempête FC
  [Yvener Guerrier 57]
Racing des Gônaïves 1-0 AS Capoise   
  [Florvil Dimanche 37]
ASSL                0-1 Victory SC
  [Ricardo Charles 14]
[Oct 14]
ASPDIF              0-3 Cavaly              [replay]
  [Kimberly François 0-1, 0-3, André Amy 0-2]

Round 9 
[Oct 17]  
Aigle Noir          1-3 AS Mirebalais   
  [Guiliano Philippe (pen); Oscaldo Jérémie (2), Exumé Simpson]
Dynamite AC         0-2 Violette AC   
  [Noël Pierre André 40, Yvener Guerrier 70]
[Oct 18] 
Baltimore SC        5-0 JS Capoise     
  [Peter Germain 21pen, Serge Louis 36, Walson Augustin 51, 77, 84]
AS Carrefour        2-1 Victory SC   
  [Fritz Junior, Fabio Testy; Kerby Charles]
AS Capoise          7-1 ASPDIF   
  [Jackson Jean (3), Jean Emmanuel (2), Jean Pierre Mésidor,
   Sandro Joseph; Roosevelt Joseph]         
Racing Club Haïtien 1-0 Tempête FC    
  [Darlin Thoby]   
Cavaly              2-0 Racing des Gônaïves 
  [Fritz Gerald Alliance 2, Alex Millien 10]
[Oct 19] 
Don Bosco           2-0 ASSL

Round 10
[Oct 24]
Violette AC         2-1 AS Capoise 
  [Yvener Guerrier, Donald Guerrier; Jean Pierre Mondesir]
[Oct 25]
Tempête FC          2-1 Racing des Gonaïves 
  [Thompson Amius 8, Paul Valdano 25;Charly Eliazar 88]
ASSL                2-0 AS Carrefour
  [Wiskens Alexandre, Kelly Rivers]
AS Mirebalais       0-0 Don Bosco 
JS Capoise          0-1 Aigle Noir 
  [Guiliano Philippe]
ASPDIF              0-0 Dynamite AC
Racing Club Haïtien 2-1 Cavaly 
  [Ronald Eveillard 5, Christiano François 25; Adhémar Alliance 48]
[Oct 26]
Victory SC          0-0 Baltimore SC        [also reported 1-1]

Round 11 
[Oct 28]
ASPDIF              awd Violette AC         [awarded 0-3; in Petit-Goâve;
Cavaly              1-0 AS Capoise           ASPDIF dns]
  [Kimberly François]
Don Bosco SC        2-0 AS Carrefour  
  [Teddy Saget, Rothniel Rossard]
AS Mirebalais       0-0 AS Saint Louis      
Tempête FC          1-0 Dynamite AC    
  [Thompson Armius]    
Racing des Gônaïves awd Racing Club Haïtien [awarded 0-3; abandoned at 3-3
[Oct 29]                                     in 90' due to pitch invasion]
Aigle Noir          0-1 Baltimore SC
JS Capoise          2-1 Victory SC  

Round 12 
[Oct 30]
Violette AC         3-0 Racing des Gônaïves 
  [Alexandre Boucicaut, Yvener Guerrier, Donald Guerrier]
[Oct 31]
Dynamite AC         1-0 Cavaly   
  [Robenson Fénélus 51] 
Racing Club Haïtien awd ASPDIF              [awarded 3-0; ASPDIF dns]  
[Nov 1]
Baltimore SC        1-0 Don Bosco SC 
  [Meshack Jérôme]      
AS Carrefour        2-1 Aigle Noir    
  [Angelot Dieujuste (2); ?]
AS Saint Louis      0-1 JS Capoise  
AS Capoise          2-0 Tempête FC    
  [Jean Pierre Mondésir, Antoine Sardouin]
[Nov 2]
Victory SC          0-1 AS Mirebalais         
  ['Oscaldo Jérémie]

Round 13 
[Nov 7]
Aigle Noir          2-0 ASPDIF            
[Nov 8]
JS Capoise          1-3 Racing Club Haïtien 
  [Rubens Dorvil 1-0; Carl-Henry Joseph 1-1,
   Marcel Joinvilmar 1-2, Darlin Thoby 1-3]
AS Mirebalais       1-0 AS Capoise 
  [Marc André Jean Baptiste]      
Baltimore SC        0-0 Cavaly           
Don Bosco SC        2-0 Violette AC
  [Michel-Ange Paul, Canès Jean-Charles]   
AS Saint Louis      3-1 Racing des Gônaïves
AS Carrefour        1-0 Tempête FC 
  [Angélot Dieujuste]
[Nov 9]
Victory SC          2-0 Dynamite AC     
  [Ricardo Charles (2)]

Round 14 
[Nov 14]
Racing Club Haïtien 0-1 Victory SC     
  [Robensson Jean Louis 63pen]     
Dynamite AC         awd JS Capoise          [awarded 3-0; JSC showed 35  
[Nov 15]                                     minutes late]
Cavaly              0-0 Don Bosco SC     
Tempête FC          1-1 Aigle Noir    
  [Thompson Amius 1-1; Delsa Jean Jourdain 0-1]
AS Capoise          0-0 AS Carrefour  
Racing des Gônaïves 1-0 AS Mirebalais       [behind closed doors]
  [Clerçant Clerjuste]
ASPDIF              1-2 AS Saint Louis  
  [Wilguens Louis 1-1; Noël Sylvestre 0-1, Kerby Saint-Jean 1-2]
Violette AC         0-0 Baltimore SC  

Round 15 [Nov 22]
AS Carrefour        0-0 Dynamite AC     
Baltimore SC        2-0 AS Capoise          
JS Capoise          2-0 ASPDIF              
AS Mirebalais       0-1 Cavaly          
  [Kimberly François] 
Don Bosco SC        0-0 Racing des Gônaïves
Aigle Noir          1-2 Racing Club Haïtien
  [Fritzson Jean-Baptiste 44; Darlin Thoby 18, ? 1-2]
AS Saint Louis      2-0 Violette AC  
  [Noel Sylvestre, ?] 
Victory SC          0-0 Tempête FC  

Final Table:

 1.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   15  8  4  3 19- 9 28  [1 1 0 0 2-1 3]  Champions
 2.Cavaly (Léogâne)                       15  8  4  3 16- 7 28  [1 0 0 1 1-2 0]
 3.Violette AC (Port-au-Prince)           15  8  2  5 18-10 26
 4.Baltimore SC (Saint-Marc)              15  5  9  1 13- 4 24  [3 1 2 0 1-0 5]
 5.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            15  5  9  1 15- 5 24  [3 1 1 1 2-1 4]
 6.AS Mirebalais                          15  7  3  5 16- 7 24  [3 0 3 0 0-0 3]
 7.AS Saint-Louis du Nord                 15  6  6  3 15- 8 24  [3 0 2 1 0-2 2]
 8.Racing FC (Gônaïves)                   15  6  3  6 11-16 21
 9.AS de Carrefour                        15  5  5  5  9-12 20  [1 1 0 0 1-0 3]
10.Tempête FC (Saint-Marc)                15  5  5  5 14-10 20  [1 0 0 1 0-1 0]
11.AS Capoise (Cap Haïtien)               15  4  6  5 15-11 18  [1 0 1 0 1-1 1]
12.Victory SC (Port-au-Prince)            15  5  3  7 11-13 18  [1 0 1 0 1-1 1]
13.Aigle Noir AC (Port-au-Prince)         15  4  4  7 10-15 16  [1 1 0 0 2-0 3]
14.Dynamite AC (Saint-Marc)               15  3  7  5 10-14 16  [1 0 0 1 0-2 0]
15.JS Capoise (Cap Haïtien)               15  4  0 11  9-32 12
16.ASPDIF (Aquin)                         15  0  4 11  4-32  4

NB: ASPDIF = Association Sportive pour le Développement Irréversible 
             du Football 

Aggregate Table:

 1.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   30 16  6  8 39-25 54
 2.Cavaly (Léogâne)                       30 13 10  7 27-16 49
 3.Tempête FC (Saint-Marc)                30 13  9  8 35-18 48
 4.AS Mirebalais                          30 13  8  9 29-17 47
 5.Violette AC (Port-au-Prince)           30 13  7 10 31-24 46
 6.AS de Carrefour                        30 12  9  9 24-19 45
 7.Baltimore SC (Saint-Marc)              30  9 16  5 23-15 43
 8.AS Capoise (Cap Haïtien)               30 10 12  8 29-20 42  [4 1 3 0 1-0 6]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - -
 9.AS Saint-Louis du Nord                 30  9 15  6 25-17 42  [4 1 2 1 1-2 5]
10.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            30 10 12  8 26-15 42  [4 1 1 2 2-2 4]
11.Dynamite AC (Saint-Marc)               30  8 15  7 19-20 39
12.Victory SC (Port-au-Prince)            30 10  8 12 20-31 38
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - -
13.Aigle Noir AC (Port-au-Prince)         30 10  6 14 26-28 36  Relegation Playoff
14.Racing FC (Gônaïves)                   30  9  6 15 22-35 33  Relegation Playoff
--------------------------------------------------------------
15.JS Capoise (Cap Haïtien)               30  5  6 19 21-53 21  Relegated
16.ASPDIF (Aquin)                         30  4  7 19 13-56 19  Relegated

NB: top-8 qualify for Super Huit tournament

NB: ASPDIF = Association Sportive pour le Développement Irréversible 
             du Football 


Promotion/Relegation Playoffs

First Legs [Nov 29]
FICA                1-1 Racing des Gônaïves
Inter Grand-Goâve   0-0 Aigle Noir          

Second Legs 
[Dec 5]
Aigle Noir          2-1 Inter de Grand-Goâve 
[Dec 6]
Racing des Gônaïves 0-0 FICA     

NB: Aigle Noir and Racing des Gônaïves remain at 1st level,
    FICA and Inter de Grand-Goâve remain at 2nd level

Trophée des Champions 2009

NB: between winners Ouverture and Fermeture

Final [Nov 29]
Tempête             3-1 Racing Club Haïtien

Super Huit 2009

NB: tournament aka Coupe Digicel 

Quarterfinals

First Legs [Dec 2]
AS Capoise          0-0 Racing Club Haïtien
Baltimore SC        2-0 Cavaly        
  [Anderson Raymond 15, Walson Augustin (or Yves Louissaint?)]  
AS Carrefour        1-0 Tempête FC  
  [Angelo Dieujuste]
Violette AC         1-0 AS Mirebalais   
  [Estama Benchy 25]

Second Legs [Dec 6]
Racing Club Haïtien 0-2 AS Capoise       
  [Antoine Sardouin 29, Jacqueson Jean 90+2] 
Cavaly              2-2 Baltimore SC   
  [Frantz Gilles 3, Kimberly François 88; Walson Augustin 1-1, 53]
Tempête FC          1-0 AS Carrefour        [Carrefour on pen] 
  [Thomson Amius]  
AS Mirebalais       0-1 Violette AC 
  [Donald Guerrier]         

Semifinals

First Legs [Dec 9]
AS Capoise          1-0 Violette AC    
  [Jackson Jean] 
Baltimore SC        2-0 AS Carrefour   
  [Walson Augustin 23, Peter Germain 72]
  
Second Legs [Dec 13]
Violette AC         0-0 AS Capoise    
AS Carrefour        1-2 Baltimore SC                
  [Meschak Jérôme (og) 1-1; Luxène Elestin 0-1, Guemsly Junior Joseph 1-2]

Final 
[Dec 20, Parc Saint-Victor, Cap Haïtien]
AS Capoise          1-1 Baltimore SC        [penalty shoot-out not held
  [Sony Labranche 1-1; Serge Louis 3]        due to darkness]
[Dec 21, Parc Saint-Victor, Cap Haïtien]
AS Capoise          awd Baltimore SC        [only penalty shoot-out;
                                             Baltimore dns, trophy
                                             awarded to ASC]


Division 2

Groupe A | Groupe B | Promotion Playoff 

Groupe A (Zône Nord)

Round 5 [Aug 22,23]
FICA                0-0 Everlasting (Cap Haïtien)     
Eclair de Gonaïves  0-0 Vision de Hinche 
Roulado             2-0 Panthère Noire 
Triomphe            0-1 US Papaye 
Zénith              3-0 US Desdunes
ASR                 2-0 Racine GM

Top of (Aggregate) Table:

 1.FICA (Cap Haïtien)                                       32
 2.Vision de Hinche                                         27
 3.Eclair de Gonaïves                                       26
 4.Roulado de la Gonâve                                     25

Round 15 [Aug 16?]
ASR                 1-0 Everlasting
Vision de Hinche    0-0 FICA
US Desdunes         1-1 Racine GM
Zénith AC           1-3 Eclair de Gonaïves
Panthère Noire       -  Triomphe   
Roulado             2-1 US Papaye 
 
Round 10 (21) [Sep]
ASR                 4-1 US Desdunes 
Vision de Hinche    1-0 Roulado 
Eclair des Gonaïves 0-1 Panthère Noire
Racine GM           3-0 US Papaye 
Everlasting          -  Triomphe 
FICA                 -  Zénith AC

Top of Table (Sep 30):

 1.FICA (Cap Haïtien)                                       44  Qualified
 2.Vision de Hinche                                         35  Qualified
 3.AS Rive artibonitienne                                   34  Qualified
 4.Eclair des Gonaïves                                      32  Qualified

Relegated: US Desdunes, US Papaye, Everlasting du Cap-Haïtien

Groupe B (Zône Sud)

Participating teams:
 
Intrépide de la Croix-des-Bouquets
Valencia de Cité Soleil
Valencia Léogâne
Adonaï de Jacmel
Inter Grand-Goâve
América des Cayes   
AS Grand-Goâve
ASVA (Association sportive Vieux-Bourg d'Aquin)
AS Petit-Goâve    
Rivoli de la Croix-des-Missions
Bacardi
US Frères

Round 5 [Aug 22,23]
Valencia de Léogâne 5-1 Valencia de Cité Soleil
América des Cayes   0-1 US Frères
ASGG                0-1 Rivoli
AS Petit-Goâve      3-0 Adonaï de Jacmel
ASVA                awd Intrépide            [awarded 3-0, Intrépide dns]
Bacardi              -  Inter Grand-Goâve

Top of (Aggregate) Table:

 1.Valencia de Léogâne                                      35
 2.América des Cayes                                        34
 3.AS Grand-Goâve                                           33

Round 15 [Aug 16?]
Inter Grand-Goâve   3-0 Adonaï de Jacmel
Bacardi             1-1 Valencia (L or CS?)
Intrépide           0-3 ASGG
AS Petit-Goâve      0-1 América des Cayes 
Valencia (CS or L?) 1-0 US Frères
ASVA                1-2 Rivoli 

Round 10 (21) [Sep]
AS Petit-Goâve      2-1 Inter Grand-Goâve 
Bacardi             0-0 US Frères

Top of (Fermeture) Table (Sep 30):

 1.América des Cayes                                        28  Qualified
 2.Valencia de Léogâne                                      26  Qualified
 3.Association Sportive de Grand-Goâve                      25  Qualified
 4.Inter de Grand-Goâve                                     25  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 5.Bacardi                                                  19
 6.Association Sportive de Petit-Goâve                      19
 7.Union Sportive de Frères                                 18

Relegated: AS Vieux Bourg d'Aquin (ASVA), Rivoli de la Croix-des-Missions,
           US Frères, Adonaï de Jacmel and Intrépide de Croix-des-Bouquets;
           apart from Frères, all were relegated because of multiple forfeits


Promotion Playoff

Groupe Nord

Round 1
[Oct 18]
Vision de Hinche    0-1 Eclair de Gonaïves  
ASR                 abd FICA                 [abandoned at 0-2 at
[Oct 19]                                      half-time due to rain]
ASR                 1-0 FICA                 [replay]

Round 2 [Oct 24]
FICA                3-0 ASR
Eclair de Gonaïves  0-1 Vision de Hinche

Round 3 [Nov 1]
ASR                 0-1 Eclair de Gonaïves
Vision de Hinche    0-1 FICA

Round 4 [Nov 7,8]
Eclair de Gonaïves  2-0 ASR
FICA                0-0 Vision de Hinche

Round 5 [Nov 14,15]
Eclair de Gonaïves  1-0 FICA
ASR                 2-0 Vision de Hinche    

Round 6 [Nov 21,22]
FICA                3-0 Eclair de Gonaïves
Vision de Hinche    3-1 ASR

Final Table:

 1.Eclair des Gonaïves                     6  4  0  2  5- 4 12  Promoted
--------------------------------------------------------------
 2.FICA (Cap Haïtien)                      6  3  1  2  7- 2 10  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Vision de Hinche                        6  2  1  3  4- 5  7
 4.AS Rive artibonitienne                  6  2  0  4  4- 9  6

Groupe Sud

Round 1
[Oct 17]
Valencia de Léogâne 0-0 América des Cayes  
[Oct 18]
Inter Grand-Goâve   1-0 AS Grand-Goâve  

Round 2 [Oct 25]
América des Cayes   1-0 Valencia de Léogâne 
AS Grand-Goâve      0-1 Inter Grand-Goâve   

Round 3 [Nov 1]
Valencia de Léogâne 2-0 AS Grand Goâve 
Inter Grand Goâve   0-0 América des Cayes   

Round 4 [Nov 7,8]
AS Grand Goâve      0-3 Valencia de Léogâne
América des Cayes   2-1 Inter Grand Goâve 

Round 5 [Nov 14,15]
AS Grand-Goâve      2-0 América des Cayes   
Valencia de Léogâne 1-1 Inter Grand Goâve  

Round 6 
[Nov 21,22]
América des Cayes   1-0 AS Grand-Goâve 
[Nov 24] 
Inter Grand Goâve   0-0 Valencia de Léogâne 

Final Table:

 1.América des Cayes                       6  3  2  1  4- 3 11  Promoted
--------------------------------------------------------------
 2.Inter de Grand-Goâve                    6  2  3  1  4- 3  9  [2 0 2 0 1-1 2; 1 ag]  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Valencia de Léogâne                     6  2  3  1  6- 2  9  [2 0 2 0 1-1 2; 0 ag]
 4.Association Sportive de Grand-Goâve     6  1  0  5  2- 8  3



Championship Final

First Leg [Nov 28,29]
América des Cayes   1-0 Eclair de Gonaïves

Second Leg [Dec 5,6]
Eclair de Gonaïves  2-2 América des Cayes 

NB: América des Cayes second level champions

Division 1 Régionale

Quarterfinals
[Nov 13]
AS Limonade         1-1 Accolade Gros-Morne  [4-2 pen]
Relève de Jérémie   1-1 Roulado Src. Matelas [7-6 pen]
[Nov 17]
US Dufort           bt  Amateur de Cité Soleil 
AS Verrettes        bt  AFPG

NB: all quarterfinal winners promoted; in addition, Amateur de 
    Cité Soleil and Roulado Src. Matelas were promoted

Semifinals
AS Limonade         drw Relève de Jérémie    [Limonade on pen]
US Dufort           bt  AS Verrettes    

Final [Nov 21] 
AS Limonade         1-0 US Dufort
  [Jacques Maxius ~50]

NB: AFPG = Association des footballeurs de la Plaine des Gonaïves 



2008

2010/11

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 8 Sep 2010

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2009/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.