Haiti 2014


Championnat National D1 2014
Super Huit 2014
Championnat National D2 2014

Championnat National D1 2014

Ouverture | Clôture | Aggregate Table

Tournoi d'Ouverture

Final Table:

 1.América FC (Cayes)                     10   6  3  1  18- 7  21  Champions
 2.Tempête FC (Saint-Marc)                10   4  4  2  12- 8  16
 3.Baltimore SC (Saint-Marc)              10   4  4  2  12- 8  16
 4.Petit-Goâve FC                         10   4  3  3   7- 5  15  [*]
 5.Aigle Noir AC (Port-au-Prince)         10   4  2  4  14-11  14
 6.Cavaly AS (Léogâne)                    10   3  5  2  11- 9  14
 7.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            10   2  7  1   8- 7  13
 8.Racine FC (Gros-Morne)                 10   3  4  3   9-18  13
 9.AS Mirebalais                          10   2  5  3  10- 8  11
10.Racing FC (Gonaïves)                   10   1  4  5   4-15   7
11.Violette AC (Port-au-Prince)           10   0  3  7   3-12   3
 -.AS Capoise (Cap-Haïtien)               excluded
 -.FICA (Cap-Haïtien)                     excluded
 -.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   excluded
 -.Valencia (Léogâne)                     excluded
 -.Victory SC (Jacmel)                    excluded

[*] AS Petit-Goâve apparently renamed Petit-Goâve FC

NB: AS Capoise, FICA, Racing Club Haïtien, Valencia and Victory refused to
    honour the fixtures, protesting against the inclusing of Cavaly, América,
    Violette and Racing FC (Gonaïves), who had been admitted after the end of
    the 2013 season although not qualified for the league on merit; the five
    rebel clubs were excluded on Mar 27

Round 1
[Feb 21]
Don Bosco      1-1 Cavaly         
[Feb 22]
Violette       n/p AS Capoise     
Baltimore      2-1 Mirebalais     
[Feb 23]
FICA           n/p Victory        
Petit-Goâve    0-0 Tempête        
América        1-0 Racing G       
Valencia       n/p Racing CH      
Racine GM      2-1 Aigle Noir     

Round 3
[Mar 14]
Don Bosco      n/p AS Capoise     
[Mar 15]
Racing CH      n/p Victory        
[Mar 16]
Mirebalais     0-0 Racine GM      
Racing G       0-1 Tempête        
Petit-Goâve    1-0 Violette       
Valencia       n/p FICA           
Baltimore      0-0 América        
Aigle Noir     1-1 Cavaly         

Round 2
[Mar 22]
Cavaly         3-0 Racine GM      
América        3-1 Petit-Goâve    
Aigle Noir     2-0 Violette       
[Mar 23]
Tempête        1-1 Baltimore      
Racing CH      n/p FICA           
AS Capoise     n/p Racing G       
Victory        n/p Valencia       
[Apr 17]
Mirebalais     1-1 Don Bosco      

NB: on Mar 27, the five rebel clubs were excluded from the league

Round 4
[Mar 29]
Don Bosco      1-0 Petit-Goâve    
[Mar 30]
Tempête        1-1 Mirebalais     
Violette       1-3 Baltimore      
Racine GM      1-1 Racing G       
América        2-0 Aigle Noir     
Cavaly         bye

Round 5
[Apr 5]
Violette       0-1 América        
[Apr 6]
Petit-Goâve    1-0 Cavaly         
Racine GM      1-0 Tempête        
Baltimore      2-0 Don Bosco      
Mirebalais     4-0 Racing G       
Aigle Noir     bye

Round 6
[Apr 12]
Cavaly         1-0 Violette       
[Apr 13]
Petit-Goâve    0-0 Baltimore      
América        2-1 Mirebalais     
Racing G       0-0 Don Bosco      
Tempête        1-0 Aigle Noir     
Racine GM      bye

Round 7
[Apr 17]
Baltimore      0-0 Cavaly         
Racine GM      0-2 Petit-Goâve    
[Apr 19]
Aigle Noir     5-1 Racing G       
[Apr 20]
Don Bosco      1-1 Tempête        
Violette       0-0 Mirebalais     
América        bye

Round 8
[Apr 24]
Tempête        3-0 América        
[Apr 27]
Racine GM      2-1 Baltimore      
Cavaly         1-1 Racing G       
Mirebalais     0-0 Aigle Noir     
Don Bosco      0-0 Violette       
Petit-Goâve    bye

Round 9
[May 3]
Cavaly         3-2 Tempête        
[May 4]
Aigle Noir     1-3 Don Bosco      
América        8-1 Racine GM      
Racing G       1-0 Violette       
Petit-Goâve    2-0 Mirebalais     
Baltimore      bye

Round 10
[May 10]
Violette       1-1 Racine GM      
[May 11]
Don Bosco      0-0 América        
Mirebalais     2-0 Cavaly         
Baltimore      2-0 Racing G       
Petit-Goâve    0-1 Aigle Noir     
Tempête        bye

Round 11
[May 15]
Tempête        2-1 Violette       
[May 17]
Racing G       0-0 Petit-Goâve    
[May 18]
Cavaly         1-1 América        
Aigle Noir     3-1 Baltimore      
[May 21]
Racine GM      1-1 Don Bosco      
Mirebalais     bye

Final Table:

 1.América FC (Cayes)                     10   6  3  1  18- 7  21  Champions
 2.Tempête FC (Saint-Marc)                10   4  4  2  12- 8  16
 3.Baltimore SC (Saint-Marc)              10   4  4  2  12- 8  16
 4.Petit-Goâve FC                         10   4  3  3   7- 5  15  [*]
 5.Aigle Noir AC (Port-au-Prince)         10   4  2  4  14-11  14
 6.Cavaly AS (Léogâne)                    10   3  5  2  11- 9  14
 7.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            10   2  7  1   8- 7  13
 8.Racine FC (Gros-Morne)                 10   3  4  3   9-18  13
 9.AS Mirebalais                          10   2  5  3  10- 8  11
10.Racing FC (Gonaïves)                   10   1  4  5   4-15   7
11.Violette AC (Port-au-Prince)           10   0  3  7   3-12   3
 -.AS Capoise (Cap-Haïtien)               excluded
 -.FICA (Cap-Haïtien)                     excluded
 -.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   excluded
 -.Valencia (Léogâne)                     excluded
 -.Victory SC (Jacmel)                    excluded

[*] AS Petit-Goâve apparently renamed Petit-Goâve FC

NB: AS Capoise, FICA, Racing Club Haïtien, Valencia and Victory refused to
    honour the fixtures, protesting against the inclusing of Cavaly, América,
    Violette and Racing FC (Gonaïves), who had been admitted after the end of
    the 2013 season although not qualified for the league on merit; the five
    rebel clubs were excluded on Mar 27

Tournoi de Clôture

Final Table:

 1.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            10   6  3  1  17- 5  21  Champions
 2.Tempête FC (Saint-Marc)                10   5  4  1  11- 6  19
 3.AS Mirebalais                          10   5  3  2  15- 8  18
 4.Racing FC (Gonaïves)                   10   5  1  4  11- 8  16
 5.Petit-Goâve FC                         10   5  1  4  11-12  16
 6.América FC (Cayes)                     10   4  3  3  15- 8  15
 7.Cavaly AS (Léogâne)                    10   4  3  3  12- 9  15
 8.Baltimore SC (Saint-Marc)              10   2  3  5   8-15   9
 9.Racine FC (Gros-Morne)                 10   2  3  5   7-16   9
10.Aigle Noir AC (Port-au-Prince)         10   1  4  5   6-13   7
11.Violette AC (Port-au-Prince)           10   1  2  7   2-15   5

Round 1 [Sep 14]
Cavaly         0-1 Don Bosco      
Tempête        0-0 Petit-Goâve    
Aigle Noir     1-1 Racine GM      
Mirebalais     1-1 Baltimore      
Racing G       0-2 América        
Violette       bye

Round 2
[Sep 20]
Violette       0-1 Aigle Noir     
[Sep 21]
Petit-Goâve    1-0 América        
Racine GM      2-2 Cavaly         
Baltimore      0-1 Tempête        
Don Bosco      2-2 Mirebalais     
Racing G       bye

Round 3 [Sep 28]
Cavaly         0-0 Aigle Noir     
Racine GM      1-0 Mirebalais     
América        3-0 Baltimore      
Tempête        2-1 Racing G       
Violette       0-1 Petit-Goâve    
Don Bosco      bye

Round 4 [Oct 5]
Mirebalais     1-0 Tempête        
Baltimore      1-1 Violette       
Aigle Noir     1-1 América        
Petit-Goâve    1-0 Don Bosco      
Racing G       awd Racine GM      [awarded 3-0; abandoned at 1-0, Racine walked off]
Cavaly         bye

Round 5 [Oct 18]
Don Bosco      4-1 Baltimore      
Racing G       0-1 Mirebalais     
Cavaly         2-0 Petit-Goâve    
América        4-0 Violette       
Tempête        1-0 Racine GM      
Aigle Noir     bye

Round 6
[Oct 25]
Don Bosco      1-1 Racing G       
[Oct 26]
Mirebalais     2-2 América        
[Oct 28]
Aigle Noir     1-3 Tempête        
[Oct 30]
Violette       0-1 Cavaly         
[Nov 5]
Baltimore      2-1 Petit-Goâve    
Racine GM      bye

Round 7 [Nov 2]
Cavaly         2-0 Baltimore      
Tempête        0-0 Don Bosco      
Petit-Goâve    4-2 Racine GM      
Mirebalais     4-0 Violette       
Racing G       1-0 Aigle Noir     
América        bye

Round 8
[Nov 8]
Violette       0-2 Don Bosco      
[Nov 9]
Racing G       1-0 Cavaly         
Aigle Noir     0-1 Mirebalais     
Baltimore      2-0 Racine GM      
[Nov 19]
América        1-1 Tempête        
Petit-Goâve    bye

Round 9 [Nov 15]
Violette       1-0 Racing G       
Racine GM      1-0 América        
Mirebalais     2-0 Petit-Goâve    
Tempête        2-2 Cavaly         
Don Bosco      3-0 Aigle Noir     
Baltimore      bye

Round 10 [Nov 23]
Racine GM      0-0 Violette       
Cavaly         2-1 Mirebalais     
Racing G       1-0 Baltimore      
Aigle Noir     1-2 Petit-Goâve    
América        0-1 Don Bosco      
Tempête        bye

Round 11 [Nov 30]
Violette       0-1 Tempête        
Petit-Goâve    1-3 Racing G       
América        2-1 Cavaly         
Baltimore      1-1 Aigle Noir     
Don Bosco      3-0 Racine GM      
Mirebalais     bye

Final Table:

 1.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            10   6  3  1  17- 5  21  Champions
 2.Tempête FC (Saint-Marc)                10   5  4  1  11- 6  19
 3.AS Mirebalais                          10   5  3  2  15- 8  18
 4.Racing FC (Gonaïves)                   10   5  1  4  11- 8  16
 5.Petit-Goâve FC                         10   5  1  4  11-12  16
 6.América FC (Cayes)                     10   4  3  3  15- 8  15
 7.Cavaly AS (Léogâne)                    10   4  3  3  12- 9  15
 8.Baltimore SC (Saint-Marc)              10   2  3  5   8-15   9
 9.Racine FC (Gros-Morne)                 10   2  3  5   7-16   9
10.Aigle Noir AC (Port-au-Prince)         10   1  4  5   6-13   7
11.Violette AC (Port-au-Prince)           10   1  2  7   2-15   5

Aggregate Table

 1.América FC (Cayes)                     20  10  6  4  33-15  36  Super Huit
 2.Tempête FC (Saint-Marc)                20   9  8  3  23-14  35  Super Huit
 3.Don Bosco SC (Pétion-Ville)            20   8 10  2  25-12  34  Super Huit
 4.Petit-Goâve FC                         20   9  4  7  18-17  31  Super Huit
 5.AS Mirebalais                          20   7  8  5  25-16  29  Super Huit
 6.Cavaly AS (Léogâne)                    20   7  8  5  23-18  29  Super Huit
 7.Baltimore SC (Saint-Marc)              20   6  7  7  20-23  25  Super Huit
 8.Racing FC (Gonaïves)                   20   6  5  9  15-23  23  Super Huit
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Racine FC (Gros-Morne)                 20   5  7  8  16-34  22
10.Aigle Noir AC (Port-au-Prince)         20   5  6  9  20-24  21
11.Violette AC (Port-au-Prince)           20   1  5 14   5-27   8


Super Huit 2014

Quarterfinals

First Legs
[Dec 11]
Baltimore      0-0 Tempête        
Cavaly         0-0 Don Bosco      
[Dec 12]
Racing G       2-0 América        
Mirebalais     7-0 Petit-Goâve    

Second Legs [Dec 14]
América        3-0 Racing G       
Tempête        3-0 Baltimore      
Don Bosco      0-0 Cavaly         [4-1 pen]
Petit-Goâve    0-1 Mirebalais     

Semifinals

First Legs [Dec 18]
Tempête        1-1 América        
Mirebalais     1-0 Don Bosco      

Second Legs [Dec 20]
América        2-0 Tempête        
Don Bosco      2-1 Mirebalais     

Final [Dec 24]
América        2-1 Mirebalais     
  [Jean Garry Ruben 22, Kentz Germain 79; Cayen Junior François 15og]


Championnat National D2 2014

Group Phase

Groupe Nord I

Final Standings:

 1.Accolade FC (Gros-Morne)                                    32  Phase Finale
 2.Ouanaminthe FC                                              31  Phase Finale
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Eclair AC (Gonaïves)                                        31
 4.AS Saint-Louis du Nord                                      29
 5.Port-de-Paix FC                                             28
 6.Limbé FC                                                    26
 7.AS Dessalines                                               25
 8.AS L'Estère                                                 18
 9.JSC (Cap-Haïtien)                                           14
10.Zénith FC (Cap-Haïtien)                                      9

Groupe Nord II

 1.Panthère Noire  (Liancourt)                                 33  Phase Finale
 2.US Lajeune (Pignon)                                         30  Phase Finale
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.AS Borel                                                    30
 4.Vision AC (Hinche)                                          26
 5.ASR (Petite Rivière de l'Artibonite)                        24
 6.Triomphe (Liancourt)                                        24
 7.US Papaye                                                   22
 8.AS Verrettes                                                17
 9.JSR (Petite Rivière de l'Artibonite)                        17
10.Dynamite AC (Saint-Marc)                                    16

Groupe Sud I

 1.Inter (Grand-Goâve)                                         34  Phase Finale
 2.Juventus (Les Cayes)                                        33  Phase Finale
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Rangers (Miragoâne)                                         30
 4.AS Grand-Goâve                                              29
 5.AS Aquin                                                    28
 6.Eclair FC (Petit-Goâve)                                     25
 7.Accolade (Fond des Nègres)                                  23
 8.US Dufort                                                   23
 9.Exafoot (Léogâne)                                           20
10.La Relève (Jérémie)                                          4

Groupe Sud II

 1.Police Nationale d'Haïti                                    47  Phase Finale
 2.Roulado (La Gonâve)                                         36  Phase Finale
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Amateur SC (Cité Soleil)                                    29
 4.Ynion FC (Cité Soleil)                                      27
 5.Lionceaux (Pernier)                                         23
 6.Roulado (Source Matelas)                                    22
 7.Barcelone (Carrefour)                                       21
 8.Arcahaïe FC                                                 18
 9.AS de Carrefour                                             12
10.US Frères (Pétion-Ville)                                     2

Phase Finale

Quarterfinals        

First Legs
[Dec 13]
Juventus       1-2 PNH            
Roulado        2-0 Inter GG       
[Dec 14]
Lajeune        1-0 Accolade       
Ouanaminthe    3-1 Panthère Noire 

Second Legs
[Dec 16]
PNH            0-0 Juventus       
Inter GG       1-0 Roulado        
[Dec 17]
Accolade       0-1 Lajeune        
Panthère Noire awd Ouanaminthe    [awarded 0-3; abandoned at 0-0 in 75', Panthère Noire walked off]

NB: four semifinalists (Ouanaminthe FC, US Lajeune (Pignon), Police Nationale d'Haïti
    and Roulado (La Gonâve)) and best quarterfinal losers (Inter de Grand Goâve) promoted

Semifinals [Dec 19]
Roulado        0-2 PNH            
Lajeune        2-3 Ouanaminthe    

Final [Dec 21]
PNH            1-0 Ouanaminthe    
  [Luckson Mathéus 8pen]

NB: Ouanaminthe FC were founded 2011 as "9 Capitaines", were later renamed "Les Capitaines" before
    changing name in April 2014 to Ouanaminthe FC on recommendation of the FHF


2013

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 8 Jan 2015

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.