Torneo de Históricos del fútbol catalán (Barcelona) 1984-2018


Played in the city of Barcelona. Organized by FC Martinenc.

The tournament was created in 1984 by Martinenc Futbol Club Barcelona, ​​one of the events of the 75th anniversary of club.1 In the first edition eight teams took part, all representative historical clubs in the various neighborhoods of the city of Barcelona:
The FC Martinenc hosted the tournament dispute until the 1996 edition, which was organized by the UA Horta to celebrate its 75th anniversary.
In 2003 the organizer was the CF Badalona the centenary of the club.
From that date, the organization of the tournament was traveling between the various participating clubs, although the Martinenc who organized the tournament.
In 2007 was the CE Europe who hosted the event to celebrate its centenary.


Palmares (Finals)
 

 1 1984 FC Martinenc        2-0 UE Sants
 2 1985 CE Júpiter          3-2 CE Europa
 3 1986 FC Martinenc        2-0 CF Badalona 
 4 1987 CF Badalona         5-1 CE Júpiter
 5 1988 CE Júpiter          0-0 FC Martinenc          [CE Júpiter on pen.]
 6 1989 CE Júpiter          3-1 FC Martinenc
 7 1990 FC Martinenc        1-0 UE Sant Andreu
 8 1991 FC Martinenc        1-1 UE Sant Andreu        [CE Júpiter on pen.]
   1992   not played (Olimpic Games)
 9 1993 UE Sants            3-0 CE Europa
10 1994 UA Horta            0-0 CE Júpiter            [UA Horta on pen.]
11 1995 CE Júpiter          2-1 UA Horta
12 1996 UA Horta            2-2 CF Barceloneta        
13 1997 UA Horta            1-0 CE Júpiter
   1998   not played
14 1999 UE Badaloní         1-0 CF Badalona
15 2000 CE Júpiter          1-1 CF Barceloneta        [CE Júpiter on pen.]
16 2001 UDA Gramenet B      1-0 CE Júpiter
17 2002 UDA Gramenet B      2-2 CF Badalona B         [UDA Gramenet B on pen.]
18 2003 CF Badalona         0-0 CE Sabadell           [CF Badalona on pen.]
19 2004 CF Badalona         4-1 UDA Gramenet B
20 2005 UE Sant Andreu      2-1 UDA Gramente B
21 2006 CE Premiá           2-2 CF Badalona           [CE Premiá on pen.]
22 2007 UE Sant Andreu      1-0 UA Horta
33 2008 CF Badalona         7-0 FC Martinenc
34 2009 CD Masnou           1-0 CE L´Hospitalet
25 2010 CE Europa           2-0 UE sant Andreu
26 2011 CF Badalona         3-0 RCD Espanyol B
27 2012 FC Santboiá         4-2 UE Cornellá
28 2013 AE Prat             1-1 UE Llagostera         [AE Prat on pen.]
29 2014 UE Sant Andreu      2-1 CF Badalona
30 2015 CE L´Hospitalet     2-1 EC Granollers
31 2016 FC Vilafranca       2-2 CF Badalona           [FC Vilafranca on pen.]
32 2017 CF Badalona         2-0 FC Cerdanyola
33 2018 CF Badalona         1-1 UE Sant Andreu        [CF Badalona on pen.]


Number of Wins:

7 CF Badalona 

5 CE Júpiter

 4 FC Martinenc

 3 UA Horta
   UE Sant Andreu

 2 UDA Gramenet B
  
 1 CE Europa
   UE Sants
   UE Badaloní
   CE Premiá
   CD Masnou
   FC Santboiá
   AE Prat
   CE l´Hospitalet
   FC Vilafranca


1984

Participants: 8 clubs
Semifinals [Aug 18]
FC Martinenc	0-0 CE Europa        [FC Martinenc on pen.]
  [-]
UE Sant Andreu	3-3 UE Sants         [UE Sants on pen.]
  [1-0 Cortés 24´, 2-0 Arteaga (p) 32´, 2-1 Paco 47´, 
   3-1 Lucas 55´, 3-2 Paco 74´]

Third place match [Aug 19]
UE Sant Andreu	3-2 CE Europa
  [1-0 Vázquez 33´, 2-0 Pi 39´, 3-0 Tomás 43´, 3-1 Manel 51´,
   3-2 Manel 67´]

Final [Aug 19]
FC Martinenc	2-0 UE Sants
  [1-0 Vázquez 67´, 2-0 Torres 72´]
FC Martinenc: Mora; Aguila, Villodas, Torrent; Jordi, Montiel; Torres, Muñiz, 
              Gallego (Brazic); Bergel, Vázquez (Becerra).
UE Sants:     Alguacil; Manel, Mario (Taberna), Mármol; Lucas, Rosendo; 
              Barbará, Alcolea (Prieto); Eladio, Medina, Segura.

1985

Participants: 8 clubs

Semifinals [Aug 17]
CE Júpiter	3-2 UE sants
  [1-0 Riba 3´, 2-0 Hernández 14´, 2-1 Barbará 63´, 3-1 Serra 70´,
   3-2 Durán 90´]
CE Europa	1-0 UE Sant Andreu
  [1-0 Pedro (og 58´]
Third place match [Aug 18]
UE Sant Andreu	3-2 UE Sants
  [0-1 Rosell 41´´, 1-1 De FRías 49´, 2-1 Toni 53´, 2-2 Rosell 65´,
   3-2 Aleñá 83´]

Final [Aug 18]
CE Júpiter	3-2 CE Europa
  [1-0 Aragón 9´, 2-0 Romo 44´, 2-1 Agra 47´, 3-1 Fusté 59´,
   3-2 Juan 81´]
CE Júpiter:   Quino; Martínez (Juan), Mallo, Ginés, Serra; Lito, Fortuny, 
              Fustér; Fernández, Romo, Aragón.
CE Europa:    Gracia; Hérnández, Alfredo, Manolito, Majó; Romera, Agra, 
              Ureña, Escribano (Justo); Tinico (Juan), Jordi (Lapaz).

1986

Participants: 8 clubs

Semifinals [Aug 16]
CF Badalona	3-2 CE Europa
  [1-0 Martínez 24´, 2-0 Ruiz 32´, 2-1 Guzmán 54´, 2-2 Gregorio 58´,
   3-2 Martínez (p) 80´]
FC Martinenc	2-1 UE Sants
  [1-0 Palomo 57´, 2-0 Martín 60´, 2-1 Castillo (p) 90´]
Third place match [Aug 17]
CE Europa	1-1 UE Sants        [CE Europa on pen.]
  [0-1 Juan Carlos 34´, 1-1 Gregorio 39´]
Final [Aug 17]
FC Martinenc	2-0 CF Badalona
  [1-0 Tomás (og) 53´, 2-0 Morán 89´]
FC Martinenc:   Basilio; Aguila, Villoda, Lagares, Montiel; Lucas (Jorge), 
                Palomo (Morán); Muñiz, Martínez, Parra, Vázquez.
CF Badalona:    Fausto; Berruezo, Andreu, Rodri, Toto (Mariano); Tomás, Rovira, 
                Agra; Bata (Martínez), Ruiz, Blanco (Prats).

1987

Participants: 8 clubs

Semifinals [Aug 15]
UE Sants	1-1 CF Badalona    [CF Badalona on pen.]
  [0-1 Juan Carlos 55´, 1-1 Blanco 76´]
UE Sant Andreu	2-2 CE Júpiter     {CE Júpiter on pen.]
  [0-1 Fuster, 0-2 Nogues, 1-2 José, 2-2 (P)]
Third place match [Aug 16]
UE Sant Andreu	2-3 UE Sants
  [1-0 José 30´, 1-1 Javi 42´, 2-1 Hans 53´, 2-2 Medina (p) 66´, 
   2-3 Carlitos 74´]

Final [Aug 16]
CF Badalona	5-1 CE Jupiter
  [1-0 bata 3´, 2-0 Gual 30´, 2-1 García 50´, 3-1 Martínez 75´, 
   4-1 López 80´, 5-1 Martínez (p) 90´]
CF Badalona:  Javi; López, Moyano, Andreu, Aguado; Rovira, Rier, Juan Carlos; 
              Gual, Bata (Hugo), Martínez.
CE Júpiter:   Martín; Xavi, Carvajal, Ginés, Borsot; Cornellas (Paco), García, 
              Fuster, Hernández (Fortuño), Serra, Romo (Aragón)

1988

Participants: 8 clubs

Semifinals [Aug 20]
FC Martinenc	3-0 CE Iberia
  [1-0 Peris 57´, 2-0 Justo 62´, 3-0 Justo 90´]
CE Europa	0-0 CE Júpiter                   [CE Júpipter on pen.]
  [-]
Third place match [Aug 21]
CE Europa	4-1 CE Iberia
  [1-0 Soriano 23´, 1-1 Lico 25´, 2-1 Antonio 27´, 3-1 Soriano 61´,
   4-1 Herminio (og) 77´]

Final [Aug 21]
FC Martinenec	0-0 CE Júpiter     [CE Júpiter on pen.]
  [-]
FC Martinenc:  Basilio; Aguila, Cabañes, José Luis, Parra; Pastor, Justo (Edel), 
               David (Nasarre), Peris; Carbonell, Miguel Ángel.
CE Júpiter:    Martín; Fernández, Fortuño, Ginés, Borsot; Blanco, Navarro (Molina), 
                Bermejo (Juan Carlos); Hernández (Paco), Serra, Romo.

1989

Participants:  8 clubs

Semifinals [Aug 19]
FC Martinenc	1-2 CF Badalona
  [1-0 Miguel Ángel 12´, 1-1 Gual 39´, 1-2 Miguel Ángel 86´]
CE Júpiter	2-2 UE Sant Andreu    [CE Júpiter on pen.]
  [0-1 Roca 2´, 1-1 Checo 10´, 2-1 Navarro (p) 11´, 2-2 Solsona 34´]
Third place match [Aug 20]
UE Sant Andreu	3-1 CF Badalona
  [0-1 Carbó 6´, 1-1 Totó 53´, 2-1 Blanco 57´, 3-1 Blanco 68´]

Final [Aug 20]
FC Martinenc	1-3 CE Júpiter
  [0-1 Martín 39´, 0-2 Escánez 76´, 0-3 Riba 78´, 1-3 Edel 86´]
FC Martinenc: Basilio; Aguilá (Rodri), Montiel, Salazar, Parra; Pastor, Alberto (Edel), 
              David, Peris; Carbonell, Miguel Ángel (José Manuel).
CE Júpiter:   Martín Rabassa; Fernández, López (Gestoso)n Ginés, Patón, Escánez, 
             Fortuño, Escobar (Checo); Jaume, Antonio (Riba).

1990

Participants: 8 clubs

Semifinals [Aug 18]
FC Martinencs	1-0 UE Poble Sec
  [1-0 Aumatell 34´]
UE Sant Andreu	3-1 CF Badalona
  [0-1 Font 4´, 1-1 Toni López 24´, 2-1 Retuerto 35´, 3-1 Rueda 38´]
Third place match [Aug 18]
CF Badalona	1-1 UE Poble Sec    [UE Poble Sec on pen.]
  [0-1 Ferrer 29´, 1-1 Juan Carlos 43´]

Final [Aug 19]
FC Martinenec	1-0 UE Sant Andreu
  [1-0 Hugo 88´]
FC Martinenc:   BasiÍio; Aguilá, Cabañas, Salazar, Parra; Hugo, Edel (Miianda), 
                David, Peri; Pastor, José Manuel.
UE Sant Andreu: Morales; Juande (Iñaki), Roca, Martínez, Muñoz, Returto (Blánco), Hans, 
                Modesto (Ros), Toni López, Rueda, Cristo (Aznar).

1991

Participants: 8 clubs

Semifinals [Aug 11]
FC Martinenc	0-0 UE Sants           [FC Martinenc on pen.]
  [-]
UE Sant Andreu	4-2 CF Badalona
  [1-0 Azcona 3´, 1-1 Almirall 23´, 1-2 Serrano 29´, 2-2 Gávez 65´,
   3-2 Geni 78´, 4-2 Rueda 90´]
Third place match [Aug 12]
UE Sants	2-2 CF Badalona       [CF Badalona on pen.]
  [0-1 mercadal 3´, 0-2 Ángel 38´, 1-2 Almirall (p) 67´, 2-2 Font 76´]

Final [Aug]
FC Martinenc	1-1 UE Sant Andreu     [FC Martinenc on pen.]
  [1-0 Peris 21´, 1-1 Rueda 90´]
FC Martinenc:   Basilio; Vacas, Montiel, Salazar, Parra; Hugo (Huertas), Aumatell (Simón), 
                David, Peris (Cabañas); Pastor, Vázquez. 
UE Sant Andreu: Abadal; Delmás, Juande (Ramón), Aznar (Mauri, Agustín)); Muñoz, 
                Geni, Rueda, Calderé, Azcona; Gálvez (Xavi), Glaria.

1993

Participants: 9 clubs

Semifinals [Aug 13]
FC Martinenc	2-2 CE Europa         [CE Europa on pen.]
  [1-0 Preciado 1´, 1-1 Óscar 4´, 2-1 Nacho 52´, 2-2 Francisco 75´]
UE Sant Andreu	1-2 UE Sants
  [0-1 Castillo 57´, 0-2 Bayó 71´, 1-2 Manolo 80´]
Third place match [Aug 14]
FC Martinenc	2-3 UE Sant Andreu
  [0-1 Conget 2´, 0-2 Puado 46´, 1-2 Culla 55´, 1-3 Conget 58´,
   2-3 Menéndez 74´]
Final [Aug 14]
UE Sants	3-0 CE Europa
  [1-0 Castillo 56´, 2-0 Víctor 61´, 3-0 Bou 63´]
UE Sants:  Héctor (Miraña); Surrallés, Ventura, Capella, Carvajal; Alex (Mario),
           Francisco, José Manuel, Juanfra (Quique); Martín (Bufi), Colomé (Rubio).
CE Europa: David; Conesa, Cortijo, Climent (Álvaro), Arcos (Víctor), Gómez,
           Bou (Aznar); Jansa (Martínez), Amo, Bayo, Castillo.

1994

Participants: 9 clubs

Semifinals [Aug 13]
CE Europa	0-0 CE Júpiter       [CE Júpiter on pen.]
  [-]
UA Horta	1-0 UE Sants
  [1-0 Morera 54´]
Third place match [Aug 14]
UE Sants	2-1 CE Europa
  [1-0 Víctor 21´, 1-1 Iñaki 46´, 2-1 Ochoa 86´]
Final [Aug 14]
UA Horta	0-0 CE Júpiter      [UA Horta on pen.]
 [-]
UA Horta:    José Antonio; Arturo, Campillo, Mezquita, Marcos; Pastor, Soler,
             Maceda (Suso), Morera; Carlitos, Marc (Miguel).
CE Júpiter:  Óscar; Carlos, Cámara, Checo, Serra; Rafa, Roger, García,
             Olmo (Simón); Toni (Castillo), Mora (Alsina),

1995

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 12]
UA Horta	2-0 UE Sants
  [1-0 Marc 21´, 2-0 Pablo 90´]
CE Júpiter	4-2 CF Badalona
  [1-0 Roger 14´, 2-0 Maxip (og) 20ñ, 2-1 Cristóbal 30´, 3-1 Mora 48´, 
   3-2 Cristóbal 89´, 4-2 Fido 90´]
Third place match [Aug 13]
UE Sants	0-3 CF badalona
  [0-1 Maxi 30´, 0-2 Bañelos (p) 55´, 0-3 Carlitos 79]

Final [Aug 13]
CE Júpiter	2-1 UA Horta
  [1-0 Checo 64´, 0-2 Mora 81´, 1-2 Pablo 86´]
CE Júpiter:   Óscar; Carlos, Cámara, Toni, Serra, García, Roger (Gómez),
              Rovira (Jordi); Mora, Checo, Guall (Fido).
UA Horta:     Roberto; Gascón (Manolo), Sanchís, Campillo, Márquez; Morera (Lolo),
              Marc (Tente), David, Pablo, Alex, Murillo.

1996

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 24]
CF Barceloneta  3-1 UE Poble Sec
  [1-0 Matamoros 16´, 2-0 José 21´, 3-0 Vilches 66´, 3-1 Emilio 71´]
UA Horta	1-0 UE Badaloní
  1-0 Nogueiro 60´]
Third place match [Aug 25] 
UE Badaloní	4-1 UE Poble Sec
  [0-1 Camiño 15´, 1-1 Meli 35´, 2-1 Edu 45´, 3-1 Pepe 66´,
   4-1 Juan Carlos 89´]
Final [Aug 25]
UA Horta	2-2 CF Barceloneta     [UA Horta on pen.]
  [0-1 Matamoros 19´, 1-1 Nogueiro 38´, 2-1 Nogueiro 57´, 2-2 Estepa 89´]
UA Horta:    Bonet; Gascón, Arturo, Zamora, sanchís; jaime (lópez), Sevilla (Soler),
             Alex, Nogueiro; Marc Serra (Infante), Marc Gómez (Rácano).
Barceloneta: Sillo; Vergés, Matamoros, Correas, Estepa; Fermín, José (öscar Lorenzo), Aydilio,
             Gil (Vilches); Guerrero, Martorell (Pradas).

1997

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 23]
UA Horta	1-0 UE Poble Sec
  [1-0 Nogueiro 83´]
CE Júpiter	2-0 CF Badalona
  1-0 Murgui 11´, 2-0 Toni 89´]
Third place match [Aug 24]
UE Poble Sec	2-0 CF Badalona
  [1-0 Fariñas (p) 37´, 2-0 Agustín 86´]

Final [Aug 24]
UA Horta	1-0 CE Júpiter
  1-0 Álex Arias 92´]
UA Horta:    Albarrán; Olmo, Arturo, Zamora, Arias; Soler, Segura, 
             Ángel (López), Nogueiro; Infante, Santi.
CE Júpiter:  Morán; Rafa (Mejía), Jordi, Jonathan, Serrano; Alonso (Vela),
             Murgui, Roger (Joan), Sergio (porras); Ferrer, Jordi Gris.

1999

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 14]
CF Badalona	1-0 UE Horta
  [1-0 Carballo 72´]
UE Badaloní	3-1 CE Júpiter
  [1-0 Barbará 8´, 2-0 Moisés 10´, 2-1 Lolo 57´, 3-1 Nogueiro 63´]
Third place match [Aug 15]
UE Horta	2-1 CE Júpiter
  [0-1 Soriano 37´, 1-1 Quini 49´, 2-1 Quini 56´]

Final [Aug 15]
UE Badaloní	1-0 CF Badalona
  [1-0 Moisés 68´]
UE Badaloní:  Jaime; Juli, Priego, Tarsi (Carlos); Guinau, Juanje, Cañas (Garrido),
              Barbará, Nogueiro (Sergi); Pablo (José), Moisés.
CF Badalona:  Tejero; Toni (Díaz), Pintor, Molina, Leo; Carballo, Tarruella,
              Marcos, Dani Ramos (Juan Carlos); Segura (Abel), Axel (Esteban).

2000

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 19]
UE Badaloní	1-1 CF Barceloneta    [CF barceloneta on pen.]
  [1-0 Muñoz 72´, 1-1 Dani ramos 90´]
CE Júpiter B	2-1 UE Horta
  [1-0 Quini 53´, 1-1 Puchi 63´, 2-1 mata 85´]
Third place match [Aug 20]
UE Badaloní	4-0 UA Horta
  [1-0 Ramos 32´, 2-0 Ramos 42´, 3-0 Mascarell 47´, 4-0 Ramos 77´]


Final [Aug 20]                        [CE Jupiter B on pen.]
CE Júpiter B	1-1 CF Barceloneta
  [1-0 Edu 15´, 1-1 Nacho 62´]
CE Júpiter B:   Oriol, Vicente (Raúl), Escura, Jordi Carot (Herrera), Ramón Guiu; Paquito, 
                Puchi, Suso, Nacho; Jimmy (Juanan), Miquel (Mata).
CF Barceloneta: Ángel; Juanito, Matamoros, Goyo, Edu; Paquito (Óscar Principal), Miguel, Álex, 
                Cubero (Muñoz); Petit (López), Jotam (Tito).

2001

Participants: 12 clubs


Final [Aug 18]
UDA Gramenet B	1-0 CE Júpiter
  [0-1 Johnny 90´]
UDA Gramenet B: Iván Gómez; Nando, Miquel, Kiko Rimblas, Raúl Navarro; Sergi, Fran Guardia (Luengo), 
                Guerrero; Johnny, Rubén (Pedro), Francisco.
CE Júpiter:     Moreno; Sergio, Jordi, Pons, Peña; Joan, Ripoll (Álex), Merlos (Raúl); 
                Pujol (Marc), Moya, Víctor (Vicente).

2002

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 23]
UDA Gramenet B	3-1 UE Horta
  [0-1 Villegas 13´, 1-1 Valentín 80´, 2-1 Pareja 82´, 3-1 Pareja 89´]
RCD Espanyol B  1-1 CF Badalona              [CF Badalon aon pen.]
  [0-1 xavi López 53´, 1-1 Yagüe 57´]


Final [Aug 24]
UDA Gramenet B	2-2 CF Badalona B               [UDA Gramenet B 4-1 on pen.]
  [1-0 Dimas 26´, 1-1 Francisco 31´, 2-1 Guinau (og) 35´, 2-2 Vicente 63´]
UDA Gramenet B: Valle; Siscu, Moyano, Rimblas, Rojas; Sergi, Pareja, Galisteo (Carlos Lozano); 
                Valentín (Iván) Dimas, Aarón (Pau).
CF Badalona:    Cañadas (Eduardo); Agustín Vacas (Marcial), Lluís, Albert Cámara (Vicente); Pepe Guinau, 
                Manu, Salvanyà, Chino (Siles), Sellarés, Francisco, Rubén (Juanito).

2003

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 21]
CE Sabadell	1-1 UE Horta                   [CE Sabadell on pen.]
  [1-0 Orife 73´, 1-1 Johan 77´]
CF Badalona	2-0 CE l´Hospitalet
  [1-0 Caballero 68´, 2-0 Luis Balnco 77´]


Final [Aug 23]
CF Badalona	0-0 CE Sabadell                [CF Badalona on pen.]
  [-]
CF Badalona:  Miguel Ángel Álvarez; Vacas (Neftalí), Juan Carlos (Caballero), Dani Martí; 
              Joan Castillo, Pibe, Rubén Casado (Siles), Remo (Siscu); Molina, Jota, Luis Blanco.
CE Sabadell:  De la Fuente; Jordi Guarch, Dot, Sergio Magano, Viale; Ricardo, Camacho, 
              Alberto Etjogo (Ismael), Rafa Caro; Soriano, Diego Carrillo.

2004

Participants: 12 clubs


Semifinals [Aug 20]
CF Badalona	3-0 CE l´Hospitalet
  [1-0 Blanco 45´, 2-0 Serrano 53´, 3-0 Blanco 82´]
UDA Gramenet B  1-1 UE Sant Abdreu       [UDA Gramenet B on pen.]
  [0-1 Jornet (P) 48´, 1-1 Bueno 58´]


Final [Aug 21]
CF Badalona	4-1 UDA Gramenet B
  [1-0 Serrano 32´, 2-0 Marcial 35´, 3-0 Serrano 53´, 4-0 Cámara (p) 77´, 
   4-1 Marcelo 88´]
CF Badalona:  Relaño (Suriñach); Vacas (Juan Carlos), Martí, Amantegui (Cámara), Castillo; 
              Cirio, Carmelo, Jota (Casado), Marcial, Serrano (Luis Blanco), Joel.
Gramenet B:   Víctor Hugo; Guasch, Jornet, Adrián, Jorge (Poche); Enric, 
              Víctor Diego (Marcelo), Tito; Pedro, Juan, Joel.

2005

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 19]
UE Sant Andreu	1-1 CE L´Hospitalet          [UE Sant Andreu on pen.]
  [0-1 Edu 53´, 1-1 Boadas 73´]
UDA Gramenet B	1-1 CE Europa                 [UDA Gramenet B on pen.]
  [0-1 Marcelo (p) 16´, 1-1 Óscar García 79´]


Final [Aug 20]
UE Sant Andreu	2-1 UDA Gramenet B
  [1-0 Víctor Curto 26´, 1-1 Simón 36´, 2-1 Godino 46´]
Sant Andreu:  Manu; Yélamos, Capó, Javi Suárez, Boadas; Manel (Banal), Aranguren, 
              Céspedes, Curto (Jito), Quero (Santos), Ñoño (Godino).
Gramenet B:   Barragán; Omar, Jornet, Chiri, Poche; Carlos, Mechi, Marcelo (Marc), 
              Simón; Nino (Josep), Serrano.

2006

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 11]
CF Badalona	3-1 CE Europa
  [0-1 Cirio 4´, 1-1 Tarradellas 20´, 2-1 David Prats 56´, 3-1 Óscar Ramírez 61´]
CE Premiá	2-2 CE Sabadell
  [0-1 Berlanga (og) 9´, 1-1 Mora 59´, 2-1 Manel Martínez 82´, 2-2 Serrano 90´]

Final [Aug 12]
Ricoh Premiá	2-2 CF Badalona 2
  [1-0 Vílchez 35´, 2-0 Serrano 77´, 2-1 Cámara (p) 83´, 2-2 Monty 94´]
CE Premiá:     Suriñach, Isaac (Maik), Rubén Salvador, Masferrer, Melo, Guillem, Enric (Raúl Fernández), 
               Gerard (Víctor), Ángel, Fran,  Vílchez (Serrano).
CF Badalona:   Relaño; Héctor, Macanás (Cámara), Óscar Ramírez, Valentín (Puigdollers); Pons (Alan), 
               Isaías, Tarradellas (Rubén Casado), Monty; Encinas, Rubén Márquez.

2007

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 10]
CE Premiá	2-4 UA Horta
  [1-0 Meter 18', 1-1 Mario 28’, 2-1 Aday 32’, 2-2 Ismael 59’, 
   2-3 Ismael 73´, 2-4 Ismael 86’]
UE Sant Andreu	1-0 CE L´Hospitalet
  [1-0 Lezaun 25´]

Final [Aug 11]
UA Horta	1-0 UE Sant Andreu
  [1-0 Fran Piera 12´]
UA Horta:    Vázquez; Jonhy, Víctor, Andrés, Belda (Marin); Paquito, 
             Heri (Casillas), Lolo, Miqui; Mario (Valderas), Grande (Uri).
Sant Andreu: Santos; Grima, Luso, Joyce Moreno, Cardenas; Morillo (Javi Recio), Fran Piera (Santolalla), 
             Dani Martí, Lezaun (Marcos); Lanzarote, Eloy (Requena).

2008

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 9]
UE Sant Andreu	0-2 CF Badalona
  [0-1 Prats 34´, 0-2 Prats 57´]
FC Martinenc	1-1 CE Sabadell            [FC Martinenc 8-7 on pen.]
  [1-0 Nacho 26´, 1-1 Josel 34´]

Final [Aug 10]
FC Martinenc	0-7 CF Badalona
  [1-0 Xavi Molist 2’, 2-0 Alfonso 4’, 3-0 David López 13’, 4-0 Xavi Molist 41’, 5-0 Juan Sánchez 57’, 
   6-0 Mechi 81’, 7-0 Juan Sánchez 88’).
FC Martinenec: Leo (Olavide); Héctor (Sergi), Miguel, Guillem; Cristian, Aitor, 
               Víctor, Bosch (Lario); Bauli, Mur, Pau (Nacho).
CF Badalona:   Rubén (Pau); Pacheco, Edgar, Alfonso, Javi Chino (Cámara); Isaías (Héctor), Mechi, 
               Xavi Molist (Juan Sánchez), Aitor, Santi Amaro (Curro), David López.

2009

Participants: 12 clubs
Semifinals [Aug 8]
CD Masnou	1-0 UE Premiá
  [1-0 Sánchez 38´]
CE l´Hospitalet 2-0 UDA Gramenet B
  ]1-0 Corominas 31´, 2-0 Eloi 38´]

Final [Aug 9]
CD Masnou	1-0 CE L´Hospitalet
  [1-0 Alex 61´]
CD Masnou:    Abel (Xavi); Alberto, Jonathan (Coco), Javier, Guzmán; Brian (Marc Reyes), 
              Ignasi, Montilla (Marc Esteban); David, Alex (Pol), Aleix.
Hospitalet:   Sergi; Ceballos, Ibai (Mussa), Víctor, Meca; Cristian (Velamazan), 
              Ferran (Lobato), Cárcel; Maikel, Adama, Kike.

2010

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 6]
UE Sant Andreu	1-0 CF Badalona
  [1-0 Matamala 21´]
UA Horta	0-2 CE Europa
  [0-1 Alberto 21´, 0-2 Valderas 77´]

Final [Aug 7]
UE Sant Andreu	0-2 CE Europa
  [0-1 Cebriá Queralt 36´, 0-2 Álex Cano 57´]
Sant Andreu:   Oliver; Álex Cacho, Xavi Pelegrí (Enric Socías), Dani Martínez Uri, Héctor García (Héctor Bueno), 
               Curro, Luis Blanco, Aday (Dani Guillem); Joel, Albert Manteca (Miguélez).
CE Europa:     Cañadas; Narcís (Aitor Olmo), Alberto González, Álex Cano, Pociello; Ramón Rovira (Nefta), 
               Iván Álvarez, Parrés, Aitor González (Valderas); Cebrià Queralt, Remo (Diego).  

2011

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 5]
UA Horta	0-3 CF Badalona
  [0-1 Mariano 18´, 0-2 Mariano 32´, 0-3 Pelegrí 54´]
UE Sant Andreu	0-2 RCD Espanyol B
  [0-1 Kilian 41´, 0-2 Pirulo 42´]
  

Final [Aug 6]
CF Badalona	3-0 RCD Espanyol B
  [1-0 Goikoetxea 41´, 2-0 pelegrí 45´, 3-0 Sergio 81´]
CF Badalona: Marcos; Ceballos (Jordi Ferrón), A. Robles, Pelegrí (Vázquez), César Soriano; Pugui (Álvaro), 
             J. Robles, Manga (Sergio), Serramitja (Joaquín); Álex García (Rebollo), Goiokoetxea (Mariano).
Espanyol B:  José; Bonilla (Albarrán), Héctor, Canal (Blanchart), Víctor Álvarez (Josu); Èric, Darder, 
             Willian (David López); Taoré, Gabi (Emi), Kilian (Jaffar).

2012

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 10]
CF Badalona	0-0 FC Santboiá         [FC santboiá on pen]
  [-]
UE Sant Andreu	0-0 UE Cornellá         [UE Cornellá on pen.]
  [-]

Final [Aug 11]
FC Santboiá	4-2 UE Cornellá
  [0-1 Franco 16´, 1-1 Jordi Martínez 35´, 2-1 Alex Fernández 39´, 3-1 Jordi Martínez 39´,
   3-2 Boris 59´, 4-2 Reyes 87´]
FC Santboiá:  Jaume Albert; Márquez, Calvo, Fran Erencia (Moreno), Jaime (Dani García); Alex Fernández, 
              Cristian Del Moral (Tristán), Kevin Sánchez (Estrada), Jordi Martínez (Reyes); Iván Díaz, Jonatan (Heredia).
UE Cornellá:  Íñigo (Bermudez); Franco, José (Joel) , Raül Capó, Israel (Guille), David, Civil, Luis (Puerto), 
              Boris, Pla (Ñito), Pere Olivé (Pep Caballé).

2013

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 9]
UE Llagostera	1-0 CF Badalona
  [0-1 Nuha 86´]
AE Prat		3-1 CE L´Hpositalet
  [1-0 Rosillo 53´, 2-0 Oribe 72´, 3-0 Bea (p) 82´, 3-1 Canario 86´]


Final [Aug 10]
AE Prat		1-1 UE Llagostera           [AE Prta 6-5 on pen.]
  [1-0 Manga 3´, 1-1 Ignacio Rosillo 36´]
AE Prat:       Guille (Toni); Sierra (Álvaro Messeguer), Artabe, Murillo (Vivó), Ricarte (Larios); 
               Sebas, Ignacio (Granell), Fernando, Kante (Matas); Manu, Oribe.
UE Llagostera: Ratti; Masó (Tito), Cano, Òscar Àlvarez (Vallho), Marc Garcia (Eloy Gila); Barnils (Pitu), 
               Anas El Morabet (Aimar), Manga (Barón), Sellarès (Enric Pi); Nuha (Chamorro), Aumatell (Fullana).

2014

Participants: 12 clubs

Semifinals [Aug 8]
CF Montayensa	1-1 UE Sant Andreu   [UE Sant Andreu on pen.]
  [1-0 Pedro 4´, 1-1 Xavi Jiménez 57´]
CF Badalona	1-1 AE Prat
  [0-1 Ferri 17´, 1-1 bea (p) 86´]   [CF Badalona on pen.]


Final [Aug 9]
UE Sant Andreu	2-1 CF Badalona
  [0-1 Manu Balda 7´, 1-1 Ton 67´, 2-1 Ton 89´]
UE Sant Andreu: Morales; Llamas, Jefferson, Fran (Azparren), Viale; Ton, Guzmán, 
                Joel (Xavi), Nuha; Felipe, Víctor (Jonathan).
CF Badalona:    Sergio (Marcos); Amantini, Oscar Sierra, Toni Lao, Bermudo (Fuentes); Prior, 
                Carracedo (Mario), Esteve (Fran Grima), Manu Balda (Alex Fernandez); Fran Bea, Abraham (Jordi).

2015

Participants: 12 clubs

Senifinals  [Aug 7]
CE Júpiter	0-1 EC Granollers
  [0-1 Bauli 34´]
UE Sants	1-1 CE l¨Hospitalet   [Hospitalet on pen.]
  [1-0 Navarro (p) 43´, 1-1 Boris 90´]
Final [Aug 9]
EC Granollers	1-2 CE l´Hospitalet
  [0-1 Guzmán 20´, 0-2 Javi Pérez 55´, 1-2 Cano (p) 86´]
EC Granollers: Ortega; Duran, Suárez, Eloi (Roger), Font (Sergio); Burgos (Héctor), 
               Didi (Bauli), Rugi; Cano, Gil (Chelo), Riki. 
L’Hospitalet:  Víctor; Sierra, Castell (Eric Via), Aleix, Savall; Miki Muñoz (Medina), Guzmán (Carreras), 
               Ton Alcover (Miki Martínez), Boris (Roy); Javi Pérez (Aks), David López (Ruibal).

2016

Participants: 12 clubs
Semifinal [Aug 5]
FC Vilafranca	2-1 CE Júpiter
  [0-1 De la Torre 9´, 1-1 Oribe 61´, 2-1 Oribe 92´]
CF Badalona	2-2 FC Martinenec      [CF Badalona 4-2 on pen.]
  [0-1 Raventós 49´, 1-1 Maestre 56´, 1-2 Chicho 64´, 2-2 Serramitjá 84´]
Final [Aug 6]
FC Vilafranca	2-2 CF Badalona    [FC Vilafranca 5-4 on pen.]
  [0-1 Víctor 25´, 0-2 Serramitjá 31´, 1-2 Triguero 55´, 2-2 Medina 90´]
FC Vilafranca: Miguel Ramos (Kilian); Boronat (Castillo), Via (Medina), Fonta (Jaume), Arnau (Oribe); Guzmán (Oriol), 
               Oscar (Josu), Adri (Triguero); Bernat (Guti), Boira, Oriol Gallego (Duran).
CF Badalona:   Brais; Adrià Parera, Fran Grima, Aleix Coch, Enric Pi (Iván Agudo); Maestre, Guzmán (Canelada), 
               Toni Lao (Bermúdez); Marcel Serramitja (Erik), Musa, Víctor (Nils).

2017

Participants: 12 clubs
Semifinals [Aug 4]
UE Vilassar	0-1 Cerdanyola FC
  [0-1 Dani Prieto (og) 3´]
CF Badalona	1-0 FC Vilafranca
  [1-0 Serramitja (p) 85´]
Final [Aug 5]
CF Badalona	2-0 Cerdanyola FC
  1-0 Enri 74´, 2-0 Serramitja 92´]
CF Badalona: Marqueta (Morales); Parera (Juanjo), Albarrán, Moyano, Vega; Maestre, Robert (Maldo), 
             Toni Lao (Aly); Enri, Rubén, Kevin (Serramitja).
Cerdanyola:  Miguel Ramos (Del Río); Edgar (Pau López), Pujol, Peña, Alba (Alberto); Rubén, 
             Aliaga (Iván Méndez), Dani Martí; Alan (Demba), Didi (Juli), Montoro (Roger).

2018

Participants: 12 clubs
Semifinals [Aug 4]
UE Sant Andreu	2-1 FC Martinenc
  [1-0 Josu 3´, 2-0 Josu  51´, 2-1 Joel 80´]
UE Sants	0-0 CF Badalona
  [-]
Final [Aug 5]
CF Badalona	1-1 Sant Andreu    [CF Badalona 3-2 on pen.]
  [0-1 Kuku 45´, 1-1 Boniquet 58´]
CF Badalona:  Morales;  Albarrán, Escudero (Adri Díaz), Robusté, Moyano; Aly (Carbó), 
              Cristo (Balboa), Boniquet (Padilla), Sergi Garcia, Dani (Ortiz), Nadjib (Robert Simón, Joel).
Sant Andreu:  Segovia; Llamas (Felipe Sa), David López, Ton Alcover (Jaume Villar); Elhadji, Kuku (Romera), 
              Izan, Carroza (Noguera), Josu (Carrillo); Wander (Sergi), Oumar (Juanma).


About this document

Prepared and maintained by Raúl Torre for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Raúl Torre
Last updated: 25 Oct 2018

(C) Copyright Raúl Torre and RSSSF 2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.