Hungary 2007/08

Final Table:

 1.MTK Hungária FC             30 20  6  4 67-23 66  Champions  [Budapest]
 2.Debreceni Vasutas SC        30 19  7  4 67-29 64
 3.Győri ETO FC                30 16 10  4 64-35 58
 4.Újpest FC                   30 16  7  7 58-40 55  [Budapest]
 5.FC Fehérvár                 30 17  3 10 48-32 54  [Székesfehérvár]
 6.NABI-Kaposvári Rákóczi FC   30 14  9  7 48-38 51
 7.Zalaegerszegi TE FC         30 13  7 10 55-39 46
 8.Budapesti Honvéd            30 12  7 11 45-36 43
 9.Vasas SC                    30 12  5 13 41-45 41  [Budapest]
10.Nyíregyháza                 30 11  7 12 34-37 40
11.Paksi SE                    30  9 10 11 51-51 37
12.Rákospalotai EAC            30  7  9 14 42-60 30  [Budapest]
13.Diósgyőri VTK               30  5 13 12 43-63 28  [Miskolc]
14.BFC Siófok                  30  6  9 15 33-46 27
---------------------------------------------------
15.Tatabánya FC                30  2  4 24 34-93 10  Relegated
16.FC Sopron                   30  2  5 23 10-73  0  [-11]  Relegated

NB: FC Sopron had their license revoked during the winter break after
    their main sponsor withdrew; they had all their 11 points deducted
    and all remaining matches are awarded 0-3 against them

Round 1
[Jul 20]
Vasas            3-1 Tatabánya
  [Norbert Németh 4, Krisztián Kenesei 12pen, Péter Odrobéna 78; 
   Attila Kriston 14]
Zalaegerszeg     3-1 Paksi SE
  [Zoltán Tóth 45, Róbert Waltner 60, 90pen; Tibor Márkus 6]
[Jul 21]
Kaposvár         1-1 FC Sopron
  [Péter Szakály 56; István Sira 35]
BFC Siófok       2-4 Újpest FC
  [Richárd Tusori 3, Gabriel Homonik 21; Kethevoama Foxi 51,
   Olivér Nagy 77, Péter Rajczi 79, 90]
[Jul 22]
Diósgyőri VTK    1-2 Debrecen
  [Attila Katona 21; Dorge Rostand Kouemaha 8, 16]
REAC             0-3 Bp. Honvéd
  [Zsolt Bárányos 39, Abraham 53, Tibor Pomper 59]
[Jul 23]
MTK Budapest     2-0 FC Fehérvár
  [Gábor Bori 52, Gábor Urbán 60]
[Aug 29]
Nyíregyháza      1-0 Győri ETO
  [Tibor Hegedüs 44]

Round 2
[Jul 27]
Újpest FC        1-1 Zalaegerszeg
  [Kethevoama Foxi 61; Norbert Tóth 45]
Debrecen         2-0 Győri ETO
  [Balázs Dzsudzsák 45, Gábor Demjén 57]
[Jul 28]
Paksi SE         1-4 MTK Budapest
  [Tibor Márkus 2; Máté Pátkai 9, József Kanta 75, László Zsidai 82,
   Ádám Hrepka 90]
Tatabánya        0-1 Nyíregyháza
  [Tibor Montvai 32pen]
Diósgyőri VTK    0-3 BFC Siófok
  [Attila Kuttor 7, Zoltán Fülöp 48, 65]
[Jul 29]
FC Sopron        0-1 Bp. Honvéd
  [Benjamin 67]
[Jul 30]
FC Fehérvár      1-1 Kaposvár
  [Mario Bozic 44; Krisztián Zahorecz 46pen]
REAC             2-0 Vasas
  [Csaba Madar 43, András Kőhalmi 78]

Round 3
[Aug 3]
BFC Siófok       1-1 Debrecen
  [Vilmos Melczer 19; Gergely Rudolf 35]
Zalaegerszeg     4-1 Diósgyőri VTK
  [Damir Pekic 17, Róbert Waltner 69, 81pen, Lovre Vulin 85; Halidou Douva 28]
[Aug 4]
Kaposvár         2-1 Paksi SE
  [André Alves 54, Krisztián Zahorecz 88pen; Tibor Márkus 64]
Vasas            2-0 FC Sopron
  [János Lázok 58, Tamás Somorjai 85]
Győri ETO        2-1 Tatabánya
  [Igor Bogdanovic, Viktor Farkas 15og; Tamás Filó 75]
Nyíregyháza      2-0 REAC
  [Ákos Lippai 50, Gábor Bagoly 83]
[Aug 5]
Bp. Honvéd       5-1 FC Fehérvár
  [Attila Dobos 14pen, Norbert Palásthy 26, Diego 34, Zsolt Bárányos 82,
   Zoltán Herczegfalvi 85; Mario Bozic 11pen]
[Aug 6]
MTK Budapest     0-0 Újpest FC

Round 4
[Aug 10]
Diósgyőri VTK    2-2 MTK Budapest
  [P. Carr Victor 30, Norbert Elek 90; Gábor Urbán 45, 54]
[Aug 11] 
FC Fehérvár      5-2 Vasas
  [Illés Sitku 7, 33pen, Jusuf Dajic 24, Balázs Farkas 60,  
   Mario Bozic 76; Denys Rebryk 29, János Lázok 83pen]
FC Sopron        1-1 Nyíregyháza
  [Jimmy Jones Tchana 10; László Miskolczi 27]
Paksi SE         0-3 Bp. Honvéd
  [Zoltán Herczegfalvi 14, Abraham 35, 48]
REAC             3-2 Tatabánya
  [Krisztián Nyerges 9, 62, Gábor Torma 13; Tamás Filó 60, Árpád Nógrádi 89]
BFC Siófok       0-1 Győri ETO
  [Péter Stark 56]
Debrecen         3-2 Zalaegerszeg
  [Balázs Dzsudzsák 19, 55, Gábor Demjén 53; Béla Koplárovics 30,
   Damir Pekic 43]
[Aug 13]
Újpest FC        0-2 Kaposvár
  [Lóránt Oláh 56, Dusan Vasiljevic 70]

Round 5
[Aug 17]
MTK Budapest     3-2 Debrecen  
  [József Kanta 20pen, Gábor Urbán 67, Tamás Kulcsár;
   Gergely Rudolf 40, Dorge Rostand Kouemaha 45pen]
[Aug 18]
Nyíregyháza      0-1 FC Fehérvár  
  [Balázs Farkas 36] 
Győri ETO        2-1 REAC       
  [Péter Bajzát 62, Igor Bogdanovic 83; Vince Kapcsos 76]
Tatabánya        0-1 FC Sopron       
  [Jimmy Jones Tchana 64]
Zalaegerszeg     2-0 BFC Siófok     
  [Róbert Waltner 51, 68] 
Kaposvár         1-1 Diósgyőri VTK 
  [Lóránt Oláh 48; Attila Simon 7]
[Aug 19]
Bp. Honvéd       1-4 Újpest FC     
  [Zsolt Bárányos 45; Zsolt Korcsmár 41, György Sándor 53,
   Kethevoama Foxi 70, Haman Sadjo 79pen]
[Aug 20]
Vasas            3-2 Paksi SE
  [Norbert Németh 70, János Lázok 83, Tamás Tandari 88;
   Tibor Heffler 40, Ferenc Horváth 65]

Round 6
[Aug 24]
Diósgyőri VTK    2-2 Bp. Honvéd
  [István Sipeki 18, Attila Simon 23pen; Zoltán Herczegfalvi 15, 81]
[Aug 25]
FC Fehérvár      7-0 Tatabánya
  [Milan Pastva 39og, Gábor Vayer 60, Balázs Farkas 63,
   Péter Simek 64, Jusuf Dajic 70, Zsolt Dvéri 87, Illés Sitku 89]
FC Sopron        2-1 REAC
  [Danilo Belic 37, 85; Gábor Torma 68]
Paksi SE         3-0 Nyíregyháza
  [Viktor Hanák 47, Ferenc Horváth 71, Tibor Márkus 90]
BFC Siófok       1-1 MTK Budapest
  [Zoltán Fülöp 27; József Kanta 68pen]
Zalaegerszeg     0-0 Győri ETO
Debrecen         4-0 Kaposvár
  [Zsombor Kerekes 47, Dorge Rostand Kouemaha 48, Tamás Sándor 68,
   Leandro 73]
[Aug 27]
Újpest FC        1-1 Vasas
  [Zoltán Kovács 62; Tamás Tandari 66]

Round 7
[Aug 31]
Vasas            0-0 Diósgyőri VTK
[Sep 1]
Győri ETO        1-1 FC Sopron
  [Zoltán Fehér 28og; Attila Hullám 9]
Kaposvár         4-3 BFC Siófok
  [André Alves 1, 40pen, Lóránt Oláh 45, Dusan Vasiljevic 69;
   Attila Kuttor 32, Zoltán Fülöp 48pen, 62]
Tatabánya        2-4 Paksi SE
  [Tamás Filó 17, Miklós Salamon 82og; Tibor Heffler 36, 69,
   Zoltán Molnár 56, Ferenc Horváth (pen) 74]
REAC             0-2 FC Fehérvár
  [Balázs Farkas 22og, Péter Simek 34]
Nyíregyháza      1-2 Újpest FC
  [Ivan Zaleh 51; Sasa Radulovic 35, Paulus Roiha 80]
[Sep 2]
Bp. Honvéd       3-1 Debrecen
  [Zoltán Herczegfalvi 63, Balázs Tóth 65, Zsolt Bárányos 72pen;
   Leandro 47]
[Sep 3]
MTK Budapest     4-1 Zalaegerszeg
  [Gábor Urbán 22, Gábor Bori 75, József Kanta 86, Ádám Szabó 89;
   Damir Pekic]

Round 8
[Sep 14]
Debrecen         2-0 Vasas
  [Ádám Komlósi 42, Zsombor Kerekes 89]
[Sep 15]
Diósgyőri VTK    0-0 Nyíregyháza
FC Fehérvár      2-0 FC Sopron
  [Ádám Csobánki 24, Illés Sitku 45pen]
Zalaegerszeg     2-1 Kaposvár
  [Róbert Waltner 13, 32; Krisztián Zahorecz 1pen]
BFC Siófok       1-2 Bp. Honvéd
  [Szabolcs Kanta 44; Norbert Palásthy 69, Dieng Cheikh Abass 70]
Újpest FC        3-0 Tatabánya
  [Tibor Tisza 3, Zoltán Kovács 41, Denis Dourandi 
Paksi SE         0-2 REAC
  [Gábor Torma 29, Krisztián Nyerges 35]
[Sep 17]
MTK Budapest     2-2 Győri ETO
  [Mladen Lambulic 17, Ádám Szabó 49; Balázs Nikolov 44,
   Bojan Brnovic 81]

Round 9
[Sep 21]
Tatabánya        2-2 Diósgyőri VTK
  [Marcell Takács 75, Norbert Hajdú 80; Attila Simon 4,
   Halidou Douva 40]
Bp. Honvéd       2-1 Zalaegerszeg
  [Abraham 31, Zsolt Bárányos 46; Zoltán Tóth 32]
[Sep 22]
Győri ETO        4-1 FC Fehérvár
  [Bojan Brnovic 30, Péter Bajzát 58, Igor Bogdanovic 74,
   István Bank 68; Illés Sitku 23pen]
Kaposvár         0-3 MTK Budapest
  [Gábor Urbán 21, József Kanta 36, Mladen Lambulic 53]
REAC             1-1 Újpest FC
  [Attila Polonkai 34; Lee Do Kweon 65]
FC Sopron        1-1 Paksi SE
  [Norbert Zana 83; László Éger 76]
Nyíregyháza      1-1 Debrecen
  [George Menougong 9; Zsombor Kerekes 65]
[Sep 24]
Vasas            0-0 BFC Siófok

Round 10
[Sep 28]
Zalaegerszeg     3-3 Vasas
  [Roguy Meye 15, 75pen, Norbert Tóth 67pen; András Tóth 26, 83,
   Thomas Sowunmi 80]
Diósgyőri VTK    0-1 REAC
  [Krisztián Nyerges 90]
[Sep 29]
Kaposvár         1-1 Győri ETO
  [Lóránt Oláh 38; Antal Jäkl 2]
Paksi SE         2-1 FC Fehérvár
  [Attila Buzás 47pen, Attila Tököli 90; László Éger 45og]
BFC Siófok       0-1 Nyíregyháza
  [Norbert Szilágyi 13
Újpest FC        4-0 FC Sopron
  [Tibor Tisza 4, 22, Denis Dourandi 9, Kethevoama Foxi 42]
Debrecen         4-1 Tatabánya
  [Zsombor Kerekes 2, Balázs Dzsudzsák 7, Tamás Sándor 33,
   Aco Stojkov 52pen; Marcell Takács 61]
[Oct 1]
MTK Budapest     1-2 Bp. Honvéd
  [Gábor Bori 23; Abraham 5, Dieng Cheikh Abass 64]

Round 11
[Oct 5]
FC Fehérvár      1-2 Újpest FC  
  [Jusuf Dajic 37; Zoltán Kovács 74, Tibor Tisza 85]      
[Oct 6]
REAC             0-4 Debrecen 
  [Zoltán Kiss 42, Dorge Rostand Kouemaha 49, Tamás Sándor 52,
   Balázs Dzsudzsák 90]
Nyíregyháza      2-1 Zalaegerszeg
  [Claudiu Cornaci 70, Dejan Vukadinovic 78; Béla Koplárovics 2]
Győri ETO        3-3 Paksi SE
  [Balázs Nikolov 9, Dániel Völgyi 62, Igor Bogdanovic 67; 
   Attila Tököli 52, Iván Balaskó 88pen, Tibor Márkus 90]
Tatabánya        2-2 BFC Siófok 
  [Norbert Hajdú 12, István Sándor 60; Ognjen Lakic 47, Zoltán Fülöp 84]  
FC Sopron        0-1 Diósgyőri VTK
  [Attila Simon 14]
Bp. Honvéd       0-1 Kaposvár     
  [Lóránt Oláh 88] 
[Oct 8]
Vasas            0-3 MTK Budapest
  [Tamás Kulcsár 9, 41, Máté Pátkai 62]

Round 12
[Oct 19]
Diósgyőri VTK    2-0 FC Fehérvár
  [István Sipeki 47, Attila Simon 85]
[Oct 20]
Bp. Honvéd       2-2 Győri ETO
  [Zoltán Herczegfalvi 58, Zoltán Vincze 90; Péter Bajzát 38, 54]
BFC Siófok       1-0 REAC 
  [Szabolcs Kanta 79]
Zalaegerszeg     4-1 Tatabánya
  [Damir Pekic 18, Roguy Meye 19pen, Béla Koplárovics 27,
   Matej Miljatovic 53; Norbert Hajdú 13]
Újpest FC        3-1 Paksi SE
  [Denis Dourandi 9, Zoltán Kovács 29, György Sándor 54; Tamás Kiss 81]
Kaposvár         1-0 Vasas
  [Lóránt Oláh 56]
Debrecen         4-2 FC Sopron
  [Dorge Rostand Kouemaha 10, 18, 28, 61; Norbert Zana 7,
   Danilo Belic 83]
[Oct 22]
MTK Budapest     2-0 Nyíregyháza
  [Gábor Bori 43, Ádám Szabó 50]

Round 13
[Nov 2]
Vasas            0-2 Bp. Honvéd
  [Abraham 51, Zoltán Herczegfalvi 71]
[Nov 3]
Tatabánya        1-3 MTK Budapest
  [Ryan Caugherty 64; Máté Pátkai 10, Ádám Pintér 80, Gábor Urbán 82]
FC Sopron        0-0 BFC Siófok
REAC             1-2 Zalaegerszeg
  [Olivér Pusztai 8; Zoltán Tóth 18, Roguy Meye 76pen]
Paksi SE         2-2 Diósgyőri VTK
  [Attila Tököli 79, Tamás Kiss 90; Attila Simon 42, István Sipeki 65]
Nyíregyháza      0-2 Kaposvár
  [André Alves 29, 38]
Győri ETO        4-2 Újpest FC
  [Dániel Völgyi 8, Péter Bajzát 49, 67, Tibor Tokody 90; György Sándor 37,
   Zoltán Kovács 53]
[Nov 5]
FC Fehérvár      0-0 Debrecen

Round 14
[Nov 9]
Diósgyőri VTK    1-4 Újpest FC
  [Bessong Libiih Steve Leo 22; Zoltán Kovács 11, Tibor Tisza 52pen,
   Haman Sadjo 56pen, Kethevoama Foxi 73pen]
[Nov 10]
Vasas            1-1 Győri ETO
  [Norbert Németh 84pen; Tamás Koltai 79]
BFC Siófok       1-0 FC Fehérvár
  [István Gajda 90]
Zalaegerszeg     4-0 FC Sopron
  [Roguy Meye 29, 75pen, Tamás Kádár 80, Béla Koplárovics 84]
Kaposvár         4-2 Tatabánya
  [Tamás Grúz 11, André Alves 29, 48, Leandro Da Silva 74;
   László Megyesi 19, Marcell Takács 35]
Debrecen         1-1 Paksi SE
  [Dorge Rostand Kouemaha 54; László Éger 74]
Bp. Honvéd       0-0 Nyíregyháza
[Nov 12]
MTK Budapest     3-0 REAC
  [Máté Pátkai 17, András Pál 61, Gábor Bori]

Round 15
[Nov 23]
Újpest FC        1-1 Debrecen
  [Zsolt Korcsmár 90; Leandro 51]
[Nov 24]
FC Fehérvár      2-0 Zalaegerszeg   
  [Zsolt Dvéri 30, Balázs Farkas 80]
Győri ETO        5-1 Diósgyőri VTK 
  [György Józsi  2, Péter Bajzát 35, 71pen, Igor Bogdanovic 54,
   Zoltán Kovács 90; Bodiong Christian Ebala 10]
Nyíregyháza      2-1 Vasas
  [Norbert Szilágyi 30, Tibor Montvai 84; Norbert Németh 39]
Paksi SE         1-1 BFC Siófok 
  [Attila Tököli 58 - Szabolcs Kanta 56]
REAC             1-1 Kaposvár  
  [Gábor Torma 89; Leandro Da Silva 45]
Tatabánya        4-3 Bp. Honvéd  
  [Ferenc Béres 4, Tamás Weisz 66, Milan Pastva 67, Tamás Weisz 78;
   Tamás Filó 14og, Abraham 36, Zoltán Herczegfalvi 52]
[Nov 26]
FC Sopron        abd MTK Budapest        [abandoned at 0-1 in 38']
[Nov 29]
FC Sopron        1-5 MTK Budapest        [replay]
  [Jimmy Jones Tchana 45; Gábor Urbán 13, 19, 66pen, 90,
   Tamás Sifter 74og]

Round 16
[Feb 22]
Debrecen         3-0 Diósgyőri VTK 
  [Zsombor Kerekes 69, 90, Zoltán Kiss 75]
[Feb 23]
Győri ETO        5-0 Nyíregyháza      
  [Tibor Tokody 4, 77, Dániel Völgyi 21, Ádám Dudás 54,
   Bojan Brnovic 79]
Újpest FC        3-0 BFC Siófok 
  [Denis Dourandi 13, 54, Tibor Moldovan 83]
FC Sopron        awd Kaposvár            [awarded 0-3]
Bp. Honvéd       1-1 REAC
  [Tamás Filó 29; Gábor Torma]
Paksi SE         0-3 Zalaegerszeg   
  [Roguy Meye 11, 22, Zsolt Balázs 75]
Tatabánya        0-2 Vasas
  [Norbert Németh 8, János Lázok 70]
[Feb 25]
FC Fehérvár      1-0 MTK Budapest     
  [Illés Sitku 33]

Round 17
[Feb 29]
Zalaegerszeg     4-1 Újpest FC    
[Mar 1]
Nyíregyháza      5-0 Tatabánya   
Győri ETO        3-1 Debrecen     
Kaposvár         1-0 FC Fehérvár    
MTK Budapest     1-1 Paksi SE  
BFC Siófok       4-0 Diósgyőri VTK 
[Mar 3]
Bp. Honvéd       awd FC Sopron           [awarded 3-0]  
Vasas            2-1 REAC

Round 18
[Mar 7]
FC Fehérvár      0-0 Bp. Honvéd     
[Mar 8]
Diósgyőri VTK    1-1 Zalaegerszeg   
Paksi SE         1-1 Kaposvár         
REAC             2-2 Nyíregyháza      
FC Sopron        awd Vasas               [awarded 0-3]
Tatabánya        1-3 Győri ETO       
Újpest FC        1-3 MTK Budapest     
[Mar 10]
Debrecen         2-0 BFC Siófok 

Round 19
[Mar 14]
Kaposvár         0-3 Újpest FC        
[Mar 15]
Győri ETO        4-1 BFC Siófok 
Zalaegerszeg     1-2 Debrecen         
Nyíregyháza      awd FC Sopron           [awarded 3-0]  
Bp. Honvéd       2-1 Paksi SE         
Vasas            1-2 FC Fehérvár      
Tatabánya        1-1 REAC
[Mar 17]
MTK Budapest     1-1 Diósgyőri VTK    

Round 20
[Mar 21]
Újpest FC        1-0 Bp. Honvéd     
[Mar 22]
Debrecen         0-2 MTK Budapest     
FC Sopron        awd Tatabánya           [awarded 0-3]        
BFC Siófok       1-1 Zalaegerszeg   
Diósgyőri VTK    2-1 Kaposvár         
Paksi SE         3-0 Vasas           
FC Fehérvár      2-1 Nyíregyháza      
[Mar 24]
REAC             2-2 Győri ETO        

Round 21
[Mar 28]
Bp. Honvéd       0-1 Diósgyőri VTK    
[Mar 29]
MTK Budapest     3-0 BFC Siófok       
Győri ETO        3-2 Zalaegerszeg   
REAC             awd FC Sopron           [awarded 3-0]  
Nyíregyháza      1-2 Paksi SE         
[Mar 30]
Tatabánya        1-3 FC Fehérvár      
Kaposvár         2-2 Debrecen         
[Mar 31]
Vasas            0-1 Újpest FC        

Round 22
[Apr 4]
Zalaegerszeg     0-1 MTK Budapest   
[Apr 5]
Debrecen         1-0 Bp. Honvéd       
FC Sopron        awd Győri ETO           [awarded 0-3]
Paksi SE         6-0 Tatabánya       
FC Fehérvár      2-1 REAC
BFC Siófok       0-2 Kaposvár         
Diósgyőri VTK    4-5 Vasas           
[Apr 7]
Újpest FC        1-0 Nyíregyháza      

Round 23
[Apr 11]
Vasas            0-3 Debrecen         
[Apr 12]
Győri ETO        1-0 MTK Budapest   
FC Sopron        awd FC Fehérvár         [awarded 0-3]
REAC             2-1 Paksi SE         
Tatabánya        2-3 Újpest FC        
Nyíregyháza      2-1 Diósgyőri VTK    
Bp. Honvéd       1-1 BFC Siófok       
[Apr 14]
Kaposvár         0-2 Zalaegerszeg   

Round 24
[Apr 18]
MTK Budapest     3-2 Kaposvár         
[Apr 19]
Debrecen         4-1 Nyíregyháza      
Paksi SE         awd FC Sopron           [awarded 3-0]  
FC Fehérvár      1-0 Győri ETO        
Diósgyőri VTK    2-2 Tatabánya        
BFC Siófok       1-3 Vasas            
Újpest FC        4-4 REAC             
[Apr 21]
Zalaegerszeg     2-1 Bp. Honvéd       

Round 25
[Apr 25]
Vasas            1-0 Zalaegerszeg   
[Apr 26]
Győri ETO        1-1 Kaposvár         
FC Sopron        awd Újpest FC           [awarded 0-3]
FC Fehérvár      3-0 Paksi SE         
REAC             5-5 Diósgyőri VTK    
Tatabánya        1-2 Debrecen         
Nyíregyháza      2-0 BFC Siófok       
[Apr 27]
Bp. Honvéd       0-2 MTK Budapest   

Round 26
[May 2]
Újpest FC        1-0 FC Fehérvár       
[May 3]
MTK Budapest     0-2 Vasas            
Diósgyőri VTK    awd FC Sopron           [awarded 3-0]  
Paksi SE         2-1 Győri ETO        
BFC Siófok       3-0 Tatabánya        
Debrecen         4-0 REAC             
Zalaegerszeg     0-0 Nyíregyháza      
[May 5]
Kaposvár         1-0 Bp. Honvéd       

Round 27
[May 9]
Nyíregyháza      0-2 MTK Budapest   
[May 10]
Győri ETO        2-2 Bp. Honvéd       
FC Sopron        awd Debrecen            [awarded 0-3]
FC Fehérvár      3-1 Diósgyőri VTK   
REAC             4-2 BFC Siófok    
Tatabánya        0-2 Zalaegerszeg 
Vasas            1-2 Kaposvár  
[May 12]
Paksi SE         2-0 Újpest FC        

Round 28
[May 16]
Újpest FC        1-3 Győri ETO    
[May 17]
Debrecen         3-0 FC Fehérvár     
BFC Siófok       awd FC Sopron           [awarded 3-0]  
Kaposvár         1-1 Nyíregyháza     
MTK Budapest     5-1 Tatabánya    
Diósgyőri VTK    3-3 Paksi SE  
Zalaegerszeg     3-3 REAC         
[May 19]
Bp. Honvéd       0-1 Vasas

Round 29
[May 23]
Paksi SE         2-2 Debrecen
[May 25]
FC Sopron        awd Zalaegerszeg        [awarded 0-3] 
Tatabánya        2-6 Kaposvár      
Újpest FC        2-2 Diósgyőri VTK 
Győri ETO        2-1 Vasas
Nyíregyháza      3-0 Bp. Honvéd   
FC Fehérvár      1-0 BFC Siófok  
[May 26]
REAC             0-3 MTK Budapest   

Round 30
[May 30]  
Vasas            3-1 Nyíregyháza    
[May 31]  
Debrecen         3-1 Újpest FC  
Diósgyőri VTK    1-3 Győri ETO   
[Jun 1]       
BFC Siófok       1-1 Paksi SE
Kaposvár         3-0 REAC
Bp. Honvéd       4-1 Tatabánya       
MTK Budapest     awd FC Sopron           [awarded 3-0]
[Jun 2]
Zalaegerszeg     1-3 FC Fehérvár    

Final Table:

 1.MTK Hungária FC             30 20  6  4 67-23 66  Champions  [Budapest]
 2.Debreceni Vasutas SC        30 19  7  4 67-29 64
 3.Győri ETO FC                30 16 10  4 64-35 58
 4.Újpest FC                   30 16  7  7 58-40 55  [Budapest]
 5.FC Fehérvár                 30 17  3 10 48-32 54  [Székesfehérvár]
 6.NABI-Kaposvári Rákóczi FC   30 14  9  7 48-38 51
 7.Zalaegerszegi TE FC         30 13  7 10 55-39 46
 8.Budapesti Honvéd            30 12  7 11 45-36 43
 9.Vasas SC                    30 12  5 13 41-45 41  [Budapest]
10.Nyíregyháza                 30 11  7 12 34-37 40
11.Paksi SE                    30  9 10 11 51-51 37
12.Rákospalotai EAC            30  7  9 14 42-60 30  [Budapest]
13.Diósgyőri VTK               30  5 13 12 43-63 28  [Miskolc]
14.BFC Siófok                  30  6  9 15 33-46 27
---------------------------------------------------
15.Tatabánya FC                30  2  4 24 34-93 10  Relegated
16.FC Sopron                   30  2  5 23 10-73  0  [-11]  Relegated

NB: FC Sopron had their license revoked during the winter break after
    their main sponsor withdrew; they had all their 11 points deducted
    and all remaining matches are awarded 0-3 against them

Topscorers:
11 Gábor Urbán (MTK Budapest)
10 Dorge Rostand Kouemaha (Debrecen)
 8 Péter Bajzát	(Győri ETO)
   Zoltán Herczegfalvi (Bp. Honvéd)
   Roguy Meye (Zalaegerszeg)
   Róbert Waltner (Zalaegerszeg)
   

Hungary Cup 2007/08


Round 1 [in case of draws, lower division teams progress]
[Aug 4]
FC Hatvan                 6-0 Nagybátony SE
[Aug 6]
Pénzügyőr SE              3-2 Tököl KSK
[Aug 10]
Szekszárdi UFC            3-2 Szederkényi SE
[Aug 11]
Tisza Volán SC            7-1 Békésszentandrási HMSE
Voyage SE                 0-3 Lindab-Törökbálint TC
[Aug 12]
Pókaszepetk SE            0-4 VFC Sport
Öttevényi TC              1-1 Bük TK
Nárai SK                  3-1 Veszkény SE
Töltéstava SE             0-1 Jánosháza KSK
Barbacs SE                2-4 Úrkút
Püski SE                  4-6 Rum KSC
Jáki SE                   0-0 Bajcs SE
Külsővat SE               2-5 FC Táp
Sopronkövesd LC           2-3 Nemesszalók SE
Viszák KSE                0-6 Lenti TE
Halogy SE                 4-3 Zalalövő TK
Páka VMSE                 1-3 Nagyatád FC
FC Napred                 0-5 Marcali VFC
Letenye SE                6-0 Somogysárd KSK
Dörögdi-M. SE             0-1 Andráshida SC
SK Ajka-Padragkút         1-2 Teskánd KSE
Balatonfüred FC           2-3 Móri SE
Ajka Kristály SE          2-0 Polgárdi VSE
Ságvár Junior SE          2-5 Bonyhád Völgység
Sárosd NKSC               1-0 Balatonszárszó SE
Balatonföldvári SE        1-8 Velence SC
Zamárdi Petőfi SE         1-5 Kápolnásnyéki SE
Solti FC                  3-1 Pécsváradi Sp. SK
Bölcske SE                1-2 Pécsi VSK
Sükösdi SC                4-1 Nagyárpádi SK
Zsámbék FC                2-1 Bp. Erőmu SE
Etyek SE                  2-1 III. ker. TUE
Berkenye SE               1-2 RAFC
Kisbágyon SE              3-2 M. Test. Egyetem 17
Eger FC                   3-1 Szécsény VSE
Verőce SE                 0-2 Balassagyarmat
Felsőtárkány              0-6 Putnok VSE
Bogács KSK                1-1 Visonta SE
Gönc VMSE                 1-2 Balkány SE
Cigánd SE                 2-0 Nyírmadai SE
Erdőhorváti SE            1-4 Ibrány SE
Sajószöged SE             0-4 Kemecse SE
Bodrogkisfalud SE         2-2 Nagyhalász SE
Tiszakarád SE             1-6 Mándok KSE
Tállya KSE                0-3 Demecser VKSE
Nagyecsed RSE             2-2 Volán Sényő                  [aet, 4-2 pen]
Újfehértó SE              3-0 Nyíradony VVTK
Tiszaszentimrei SE        1-1 Balmazújváros
Martfui LSE               2-1 Tiszakécske VSE
Püspökladány LE           2-0 Mezőtúri AFC
Mezőkovácsháza            0-1 Ásotthalom TE
Nagymágocs SE             2-3 Tompa KSE
Bugaci KSE                1-2 Gyula Termál FC
Pálmonostora SE           3-1 RV SE Orosháza
Rákosligeti AC            1-3 Sárisáp Bányász
[Aug 15]
Kocsola SC               1-10 Komlói Bányász
Mátranováki VSE           1-6 Mezőkövesd SE
Kóka KSK                  1-5 ESMTK

Round 2
[Aug 21]
Ják KSK                   0-8 Integrál DAC 
[Aug 22]
Nárai SK                 0-14 Mosonmagyaróvár MTE 
Rum KSC                   1-6 Gyirmót SE
FC Táp                    0-2 Haladás
Nemesszalók ESE           0-3 Celldömölki VSE
Jánosháza KSK             4-1 Öttevény TC
Veszprém FC               6-3 Hévíz
Andráshida LSC            2-1 Nagyatád FC
Letenye SE                2-1 Marcali VFC
Teskánd KSE               0-5 Kaposvölgye VSC
Lenti TE                  0-7 Balatonlelle SE
Halogy SE                 0-9 Barcsi SC
Sárisápi Bányász SE       0-1 Budaörsi SC
Zsámbéki SK               3-3 Vecsési FC                   [Zsámbék qualified]
Etyek SE                 1-11 Soroksár
Kápolnásnyéki VSE         2-3 BKV Előre
Sárosd NSC                1-1 ESMTK (agg: Sárosd)
Balassagyarmati VSE       0-1 Budafoki Lombard
Kisbágyon SE              1-4 Pénzügyőr SE
Sükösdi SC                0-4 Komlói Bányász SK 
Szekszárdi UFC            2-1 PVSK 
Makói FC                  2-2 Békéscsabai Előre            [Békéscsaba qualified]
Tisza VOLÁN SC           10-3 Gyulai Termál FC
Tompai KSE                0-3 Orosháza FC
FC Hatvan                 2-2 Jászberényi SE               [Hatvan qualified]
Kecskeméti TE             3-1 Jászapáti VSE 
Kazincbarcika             4-1 Karcagi SE
Püspökladány Zöldászok LE 4-4 Martfui LSE
Tiszaszentimrei SE        1-8 Mezőkövesd
Mándok KSE                2-4 Bőcs
Cigánd SE                 2-2 Balkányi SE                  [Cigánd qualified]
Demecseri SE              5-1 Bogács KSK
Bodrogkisfalud SE         3-5 Kemecse SE
Velence SE                2-2 Lombard Pápa Termál FC       [Velence qualified]
Ajka Kristály SE          0-6 FC Felcsút
Rákosszentmihályi AFC     3-6 Vác-Újbuda-LTC
Solti FC                  0-6 PMFC-Pécs Plaza
Bonyhád Völgység LC       3-2 Dunaújváros FC
Egri FC                   2-2 Szolnoki MÁV
Nagyecsed                 3-0 Tuzsér SE
Ibrány SE                 2-4 Baktalórántháza VSE
Úrkút SK                  2-5 Móri SE
[Aug 23]
Újfehértó SE              3-6 Putnok VSE
LINDAB-Törökbálinti TC    0-6 FTC
[Aug 29]
RVSE Orosháza             1-2 Ásotthalom                   [aet]

Round 3
[Aug 28]
Eger                      0-3 DVTK
FTC                       0-0 Paks                         [FTC qualified]
[Aug 29]
Mosonmagyaróvár           2-3 Tatabánya
Celldömölk                0-3 Sopron
Veszprém                  2-3 Integrál DAC
Bonyhád                  0-10 ZTE
Szekszárd                 2-2 Siófok
Komlói Bányász            1-3 Kaposvár
Kaposvölgye               3-1 PMFC-Pécs Plaza              [aet]
Andráshida                1-0 Barcs
Letenye                   2-2 Balatonlelle                 [Letenye qualified]
Mór                       4-0 Budafoki Lombard
Budaörs                   1-0 Soroksár                     [aet]
Velence                   4-0 Zsámbék
Putnok                    2-0 Baktalórántháza
Nagyecsed                 0-2 Mezőkövesd
Kemecse                   0-1 Kazincbarcika
Demecser                  0-1 Cigánd
Martfu                    1-8 Békéscsabai Előre
BKV Előre                 0-5 Fehérvár
Pénzügyőr                 2-2 Vác-Újbuda                   [Pénzügyőr qualified]
Sárosd                    2-8 REAC
Felcsút                   3-1 Újpest
Gyirmót                   1-1 Haladás                      [aet, 4-2 pen]
[Sep 5]
Orosháza FC               1-2 Kecskemét
Jánosháza                 0-7 Győri ETO
Ásotthalom                0-5 Tisza Volán
Bőcs                      0-2 Nyíregyháza
Hatvan                   0-10 Vasas

Round 4
[Sep 25]
Kazincbarcika             2-1 REAC
[Sep 26]
Budaörsi SC               1-1 Kaposvölgye VSC              [3-4 pen]
Móri SE                   1-2 FC Sopron
Andráshida SC             0-3 Győri ETO FC
Integrál DAC              2-1 Zalaegerszegi TE
Velence SE               0-12 FC Fehérvár
Szekszárd UFC             7-0 Letenye SE
Tisza Volán SC            1-4 Budapest Honvéd FC
Putnok VSE                0-0 MTK Budapest                 [Putnok qualified]
Cigánd SE                 0-5 Vasas
Mezőkővesd-Zsóry          1-3 Diósgyőri VTK
Pénzügyőr SE              1-7 Kaposvári Rákóczi
Kecskeméti TE             2-4 DVSC-TEVA
FC Felcsút                0-1 Ferencvárosi TC
Békéscsaba 1912 Előre     2-5 Nyíregyházi Spartacus FC
Gyirmót SE                2-2 FC Tatabánya                 [Gyirmót SE qualified]

Round 5

First Legs 
[Oct 23]
Szekszárdi UFC            0-4 Integrál DAC
[Oct 24]
Kaposvölgye               2-5 DVSC-TEVA
Kazincbarcika             3-1 DVTK
Putnok VSE                1-3 Vasas
Győri ETO                 1-1 Fehérvár FC
Ferencváros               2-2 Kaposvár
Gyirmót                   2-0 Nyíregyháza
Budapest Honvéd           2-1 FC Sopron

Second Leg 
[Nov 6]
DVTK                      1-1 Kazincbarcika
[Nov 7]
DVSC-TEVA                 6-2 Kaposvölgye     
Nyíregyháza               1-0 Gyirmót   
Integrál DAC              7-0 Szekszárdi UFC   
Vasas                     3-1 Putnok VSE 
Fehérvár FC               3-2 Győri ETO        
Kaposvár                  2-1 Ferencváros   
FC Sopron                 0-3 Budapest Honvéd   

Quarterfinals

First Legs 
[Mar 18]
Kazincbarcika             2-2 Bp. Honvéd
[Mar 19]
Integrál DAC              0-1 Vasas
Gyírmót                   2-4 Kaposvár
Fehérvár                  2-1 Debrecen

Second Legs 
[Mar 25]
Bp. Honvéd                4-2 Kazincbarcika   
Vasas                     1-2 Integrál DAC 
Kaposvár                  3-0 Gyírmót  
[Mar 27]
Debrecen                  3-1 Fehérvár

Semifinals

First Legs
[Apr 1]
Bp. Honvéd                4-0 Kaposvár
[Apr 2]
Integrál DAC              1-4 Debrecen

Second Legs
[Apr 8]
Debrecen                  6-0 Integrál DAC
[Apr 9]
Kaposvár                  1-2 Bp. Honvéd

Final

First Leg [May 28]
Bp. Honvéd                0-7 Debrecen

Second Leg [Jun 4]
Debrecen                  2-1 Bp. Honvéd



League Cup 2007/08

NB: only for top level clubs; these 16 clubs were grouped according to
    regional considerations; top-2 of each group enter quarterfinals
    (two legs); there is one tournament in fall and one in spring, with
    the two winners playing off for the league cup; winners qualify for
    UI Cup; if one teams wins both fall and spring tournaments, they
    are winners automatically and will play a friendly against the
    national team (instead of the League Cup Final).

Fall Tournament 2007

Group A

[Aug 8]
Bp. Honvéd       4-2 Paks
[Aug 15]
Fehérvár         3-0 Újpest
[Aug 22]
Paks             2-1 Fehérvár
Újpest           4-5 Bp. Honvéd
[Sep 9]
Újpest           4-1 Paks
Fehérvár         2-2 Bp. Honvéd
[Sep 18]
Bp. Honvéd       0-3 Fehérvár
[Sep 19]
Paks             1-2 Újpest
[Oct 2]
Újpest           4-3 Fehérvár
[Oct 3]
Paks             4-0 Bp. Honvéd
[Oct 9]
Fehérvár         3-1 Paks
[Oct 10]
Bp. Honvéd       1-1 Újpest

Final Table:

 1.Fehérvár        6  3  1  2  15- 9  10
 2.Újpest          6  3  1  2  15-14  10
 3.Bp. Honvéd      6  2  2  2  12-16   8
 4.Paks            6  2  0  4  11-14   6

Group B

[Aug 18]
Kaposvár         0-2 Zalaegerszeg
BFC-Siófok       1-1 REAC
[Aug 22]
REAC             5-1 Kaposvár
[Aug 23]
Zalaegerszeg     4-0 BFC-Siófok
[Sep 9]
Kaposvár         1-2 BFC-Siófok
Zalaegerszeg     3-1 REAC
[Sep 19]
REAC             3-5 Zalaegerszeg
BFC-Siófok       4-1 Kaposvár
[Oct 3]
REAC             2-0 BFC-Siófok
Zalaegerszeg     1-1 Kaposvár
[Oct 10]
Siófok           2-3 Zalaegerszeg
Kaposvár         2-2 REAC

Final Table:

 1.Zalaegerszeg    6  5  1  0  18- 7  16
 2.REAC            6  2  2  2  14-12   8
 3.BFC-Siófok      6  2  1  3   9-12   7
 4.Kaposvár        6  0  2  4   6-16   2

Group C

[Aug 15]
Nyíregyháza      4-0 Vasas
Diósgyőr         2-0 Debrecen
[Aug 22]
Vasas            3-0 Diósgyőr
Debrecen         3-2 Nyíregyháza
[Sep 9]
Debrecen         3-0 Vasas
Diósgyőr         1-0 Nyíregyháza
[Sep 19]
Nyíregyháza      1-0 Diósgyőr
Vasas            1-1 Debrecen
[Oct 3]
Vasas            0-1 Nyíregyháza
Debrecen         1-1 Diósgyőr
[Oct 10]
Nyíregyháza      0-2 Debrecen
Diósgyőr         2-1 Vasas

Final Table:

 1.Debrecen        6  3  2  1  10- 6  11
 2.Diósgyőr        6  3  1  2   6- 6  10
 3.Nyíregyháza     6  3  0  3   8- 6   9
 4.Vasas           6  1  1  4   5-11   4

Group D
[Aug 14]
Győr             1-2 Sopron
[Aug 15]
Tatabánya        0-0 MTK
[Aug 22]
Sopron           0-1 Tatabánya
MTK              2-3 Győr
[Sep 9]
Tatabánya        3-1 Győr
MTK              2-1 Sopron
[Sep 19]
Győr             3-0 Tatabánya
Sopron           3-0 MTK
[Oct 3]
MTK              4-1 Tatabánya
Sopron           1-4 Győr
[Oct 9]
Tatabánya        8-1 Sopron
[Oct 10]
Győr             1-0 MTK

Final Table:

 1.Győr              6  4  0  2  13- 8  12
 2.Tatabánya         6  3  1  2  13- 9  10
 3.MTK               6  2  1  3   8- 9   7
 4.Sopron            6  2  0  4   8-16   6´

Quarterfinals

First Legs
[Oct 16]
Tatabánya        1-2 Diósgyőr
  [Megyesi 89pen; Simon 9, 48]
[Oct 17]
REAC             0-2 Zalaegerszeg
  [Pekic 27, Botis 71]
Fehérvár         1-1 Győr
  [Sitku 64; Tokody 82] 
Debrecen         3-0 Újpest
  [Cvitkovics 30, Kerekes 79, Kouemaha 90]

Second Legs
[Oct 26]
Diósgyőr         3-1 Tatabánya
  [Simon 20, N. Farkas 82, Lipusz 89; M. Takács 84]
[Oct 27]
Győr             2-2 Fehérvár
  [Bogdanovic 84, Brnovic 85; D. Disztl 6, Á. Horváth 32]
Zalaegerszeg     3-0 REAC
  [Balázs 14, 73, Lukács 53]
[Oct 28]
Újpest           0-0 Debrecen

Semifinals

First Legs [Oct 31]
Zalaegerszeg     2-1 Fehérvár
  [Meye 53pen, Botis 70; Sitku 38]
Debrecen         1-4 Diósgyőr
  [Sidibe 49; Katona 18, Simon 29, 58, Lipusz 68]

Second Legs [Nov 14]
Fehérvár         3-1 Zalagereszeg              [aet]
  [Sitku 69pen, 115pen, Mijatovic 90og; Meyé 45]
Diósgyőr         2-3 Debrecen
  [Sipeki 48, Simon 60; Szilágyi 28, 32, Kouemaha 90]

Final

First Leg [Nov 18]
Fehérvár         3-0 Diósgyőr    

Second Leg [Nov 28]
Diósgyőr         2-1 Fehérvár   
  [Simon 77, Huszák 85; Sitku 69]


Spring Tournament 2007/08

Group A

[Dec 1]
REAC             3-1 Debrecen
Bp. Honvéd       4-2 Nyíregyháza
[Dec 5]
REAC             1-1 Bp. Honvéd
Debrecen         2-1 Nyíregyháza
[Dec 8]
Debrecen         2-1 Bp. Honvéd
REAC             2-0 Nyíregyháza
[Feb 16]
Bp. Honvéd       1-2 Debrecen
Nyíregyháza      0-1 REAC
[Feb 20]
Nyíregyháza      1-1 Bp. Honvéd
Debrecen         3-2 REAC
[Feb 27]
Nyíregyháza      0-0 Debrecen
Bp. Honvéd       5-0 REAC

Final Table:

 1.DVSC            6  4  1  1  10- 8  13 
 2.REAC            6  3  1  2   9-10  10
 3.Bp. Honvéd      6  2  2  2  13- 8   8 
 4.Nyíregyháza     6  0  2  4   4-10   2

Group B

[Dec 1]
BFC-Siófok       1-2 Kaposvár
Paks             3-1 Fehérvár
[Dec 5]
Fehérvár         2-5 BFC-Siófok
Kaposvár         4-5 Paks
[Dec 8]
Kaposvár         2-0 Fehérvár
BFC-Siófok       4-2 Paks
[Feb 16]
Fehérvár         2-0 Kaposvár
Paks             3-0 Siófok
[Feb 20]
Fehérvár         0-1 Paks
Kaposvár         2-1 Siófok
[Feb 27]
Siófok           4-2 Fehérvár
Paks             2-1 Kaposvár

Final Table:

 1.Paks            6  5  0  1  16-10  15 
 2.Siófok          6  3  0  3  15-13   9
 3.Kaposvár        6  3  0  3  11-11   9
 4.Fehérvár        6  1  0  5   7-15   3

Group C

[Dec 1]
Győr             1-1 Zalaegerszeg
Sopron           3-0 Tatabánya
[Dec 5]
Tatabánya        1-4 Győr
Zalaegerszeg     5-0 Sopron
[Dec 8]
Zalaegerszeg     7-0 Tatabánya
Győr             4-1 Sopron
[Feb 16]
Tatabánya        1-2 Zalaegerszeg
[Feb 19]
Sopron           awd Győri ETO           [awarded 0-3]
[Feb 20]
Tatabánya        awd Sopron              [awarded 3-0]
Zalaegerszeg     1-1 Győri ETO
[Feb 27]
Sopron           awd Zalaegerszeg        [awarded 0-3]
Győri ETO        3-2 Tatabánya

Final Table:

 1.Zalaegerszeg    6  4  2  0  19- 3  14
 2.Győr            6  4  2  0  16- 6  14 
 3.Tatabánya       6  1  0  5   7-19   3
 -.Sopron          6  1  0  5   4-18   3

Group D

[Dec 1]
Újpest         1-3 MTK
Diósgyőr       3-0 Vasas
[Dec 5]
MTK            3-2 Vasas
Újpest         3-1 Diósgyőr
[Dec 8]
Vasas          0-7 Újpest
MTK            2-1 Diósgyőr
[Feb 16]
Vasas          1-1 MTK
Diósgyőr       1-2 Újpest 
[Feb 20]
Vasas          4-1 Diósgyőr
MTK            2-0 Újpest 
[Feb 27]
Diósgyőr       1-1 MTK
Újpest         1-2 Vasas

Final Table:

 1.MTK             6  4  2  0  12- 6  14
 2.Újpest          6  3  0  3  14- 9   9 
 3.Vasas           6  2  1  3   9-16   7
 4.Diósgyőr        6  1  1  4   8-12   4 

Quarterfinals

First Legs [Mar 5]
Siófok           2-0 Zalaegerszeg
REAC             0-4 MTK
Győr             1-1 Paks
Újpes            1-5 Debrecen

Second Legs [Mar 12]
Zalaegerszeg     0-0 Siófok 
MTK              6-0 REAC 
Paks             1-2 Győr  
Debrecen         5-0 Újpest 

Semifinals

First Legs 
[Apr 15]
MTK              1-1 Győr
[Apr 16]
Debrecen         2-0 Siófok

Second Legs [Apr 23]
Győr             2-0 MTK
Siófok           0-0 Debrecen

Final

First Leg [Apr 30]
Győr             2-0 Debrecen

Second Leg [May 7]
Debrecen         6-0 Győr


Overall Final

First Leg [May 14]
Fehérvár         1-0 Debrecen

Second Leg [May 20]
Debrecen         0-2 Fehérvár

NB: Fehérvár eventually did not enter the UI Cup, place went to Honvéd


Second Level 2007/08


Eastern Group (Keleti csoport)

Round 1 
[Aug 11]
Baktalórántháza     0-0 Kazincbarcika
Ceglédi VSE         0-1 Vecsés
  [Bálint Lukács 59]
Ferencvárosi TC     2-0 BKV Előre
  [Péter Lipcsei 90+2, Edouard Ndjodo 90+5]
Jászberény          1-0 Vác-Újbuda LTC       
  [Gyula Németh 61]
Kecskeméti TE       1-1 Makó 
  [István Farkas 54; Csanád Dálnaki 66]
Tuzsér              1-2 Orosháza
  [Krisztián Szilágyi 5; Béla Baranyai 55, Márk Petneházi 60]
Tököl               2-1 Szolnoki MÁV
  [Péter Kiss 28, Sándor Palásti 77; Imre Domokos 58]
[Aug 12]
Mezőkövesd          0-0 Bőcs KSC

Round 2
[Aug 18]
Ceglédi VSE         1-7 Vác-Újbuda LTC
  [Krisztián Lendvai 70; Endre Gáspár 24, Viktor Szabó 38, 42, 90,
   Gábor Vén 53, Gergely Rusvay 74pen, László Langó 80, 
Szolnoki MÁV        2-1 Jászberény
  [Mihály Ulviczki 20, Pál Balogh 58; Gábor Mohácsi 44]
Orosháza            2-0 Tököl
  [Márk Petneházi 45, Csaba Kerepeczki 70]
Kazincbarcika       2-2 Ferencvárosi TC
  [Ákos Elek 56, János Deák 68; Péter Lipcsei 22, Péter Horváth 65]
Vecsés              1-1 Baktalórántháza
  [Gábor Hungler 55; László Illés 68pen]
[Aug 19]
Makó                4-1 Tuzsér       
  [Béla Dancs 15og, Bence Faragó 62, 69, Róbert Varga 68;
   János Mitró 81]
Bőcs KSC            3-0 Kecskeméti TE
  [Ignác Irhás 37, Péter Urbin 41pen, 69]
BKV Előre           1-4 Mezőkövesd
  [Szabolcs Pál 22; Csaba Bogdány 27, Bence Ragó 53, 90,
   Sándor Sivák 62pen]

Round 3
[Aug 25]
Baktalórántháza     3-1 Vác-Újbuda LTC
  [Róbert Szabó 18, Zoltán Saliga 69, 90; Gergely Rusvay 7]
Tuzsér              0-2 Bőcs KSC
  [Ignác Irhás 62, Zoltán Varga 80]
Ceglédi VSE         0-4 Szolnoki MÁV
  [Gábor Antal 4pen, Krisztián Farkas 7, Gábor Bogdán 11,
   Pál Balogh 90]
Ferencvárosi TC     2-2 Vecsés
  [Edouard Ndjodo 25, Attila Dragóner 33; Bálint Lukács 31,
   Zsolt Czipper 57]
Jászberény          2-2 Orosháza
  [Gusztáv Kádár 13, Sándor Fele 53; Barnabás Búza 18, Tamás Lovas 47]
Kecskeméti TE       3-2 Mezőkövesd
  [Vladan Savic 20, József Balázs 29, Norbert Némedi 78; Bence Ragó 67,
   Csaba Bogdány 88]
Tököl               1-1 Makó
  [István Hamar 26; Bence Faragó 9]
[Aug 26]
BKV Előre           2-1 Kazincbarcika
  [Sándor Hégli 45, Roland Namuquita 82; Tamás Kerékgyártó 43]

Round 4
[Sep 1]
Vecsés              3-3 Kazincbarcika
  [Attila Menyhárt 61, Zsolt Czipper 64pen, Krisztián Folmer 80;
   Zoltán Máj 5og, János Deák 45pen, Zoltán Dávid 85]
Kecskeméti TE       2-1 BKV Előre
  [Balázs Koszó 28, István Farkas 74; Sándor Hégli 57]
Vác-Újbuda LTC      0-2 Ferencvárosi TC
  [János Mátyus 27, Péter Lipcsei 81]
Szolnoki MÁV        2-1 Baktalórántháza
  [Mohamed Remili 65, Mihály Ulviczki 67; Róbert Szabó 90]
Orosháza            2-0 Ceglédi VSE
  [Márk Petneházi 39, 67]
[Sep 2]
Makó                3-0 Jászberény
  [Tamás Bány 14, Tamás Kulacsik 43, György Magyar 48]
Mezőkövesd          0-2 Tuzsér       
  [Attila Iván 44, Bertalan Göncz 69]
Bőcs KSC            5-2 Tököl
  [Péter Urbin 3, 23, 43, 57, László Lakics 51og; Péter Kiss 35, 86]

Round 5
[Sep 7]
Tököl               1-0 Mezőkövesd
  [István Hamar 12]
[Sep 8]
Ferencvárosi TC     1-2 Szolnoki MÁV
  [János Mátyus 58; Gábor Bogdán 42, Mohamed Remili 45]
[Sep 9]
Ceglédi VSE         3-0 Makó
  [László Medgyesi 14, József Kecskeméti 60pen, 67pen]
Jászberény          1-1 Bőcs KSC
  [Gyula Németh 21; Gyula Jeney 70]
Kazincbarcika       2-3 Vác-Újbuda LTC
  [Simeon Stevica 65, Tamás Kerékgyártó 71; Milán Kövesdi 24,
  Endre Gáspár 39, Gergely Rusvay 81]
Tuzsér              0-3 Kecskeméti TE
  [Csaba Csordás 24, 32, Velibor Kopunovic 89]
BKV Előre           1-2 Vecsés
  [Henrik Rósa 60; István Faragó 5, 55]
Baktalórántháza     3-1 Orosháza
  [József Kozma 27, 36, Zoltán Saliga; Dávid Kocsis 11]

Round 6
[Sep 15]
Vác-Újbuda LTC      2-1 Vecsés
  [Máté Dudás 31, Gergely Rusvay 75; Péter Kovács 28og]
Kecskeméti TE       5-1 Tököl
  [László Kormos 8, Yannick Mbengono 12, 18, Ivan Lovric 22,
   Csaba Csordás 67; László Lakics 28]
Orosháza            3-3 Ferencvárosi TC
  [Márk Petneházi 42, Barnabás Búza 56, Péter Szeverényi 89;
   János Mátyus 38, Edouard Ndjodo 43, 80]
[Sep 16]
Mezőkövesd          0-1 Jászberény
  [Gyula Németh 88]
Makó                4-1 Baktalórántháza
  [Norbert Podonyi 22, László Schreiber 33, Csaba Puskás 48,
   Sándor Maróti 78; Róbert Szabó 58]
Szolnoki MÁV        1-0 Kazincbarcika
  [Mohamed Remili 70]
Tuzsér              1-2 BKV Előre
  [Gábor Sikorszki 64; Henrik Rósa 6, Bálint Busa 79]
Bőcs KSC            1-2 Ceglédi VSE
  [Péter Urbin 81; Adrián Nagy 30, 44]

Round 7
[Sep 22]
Baktalórántháza     1-1 Bőcs KSC
  [János Bodnár 80; Zsolt Molnár 28]
Vecsés              2-1 Szolnoki MÁV
  [Zoltán Molnár 11, Gábor Hungler 71; Krisztián Farkas 73]
Ceglédi VSE         3-2 Mezőkövesd
  [János Farkas 3, József Kecskeméti 86pen, László Medgyesi 90;
   Bence Ragó 33, 37pen]
Ferencvárosi TC     1-1 Makó
  [Edouard Ndjodo 45; Zsolt Gévai 4]
Jászberény          1-0 Kecskeméti TE
  [Gyula Németh 42]
Kazincbarcika       2-1 Orosháza
  [Norbert Szabó 62og, Ákos Elek 77; Tamás Lovas 20]
Tököl               0-1 Tuzsér       
  [Vitaly Minin 83]
[Sep 23]
BKV Előre           1-2 Vác-Újbuda LTC
  [János Szőke 73; Viktor Szabó 58, Gergely Rusvay 61]

Round 8
[Sep 29]
Tuzsér              1-0 Jászberény
  [Gergely Simon 25]
Kecskeméti TE       5-0 Ceglédi VSE
  [László Kormos 5, Ivan Lovric 36, Yannick Mbengono 76,
   Aleksandar Kopunovic 84, Csaba Csordás (pen) 87]
Tököl               0-3 BKV Előre
  [János Szőke 31, Csaba Petruska 70, 78]
Szolnoki MÁV        3-0 Vác-Újbuda LTC
  [Imre Domokos 23, Mihály Ulviczki 71, Pál Balogh 89]
Orosháza            2-2 Vecsés
  [Barnabás Búza 10, Zsolt Koncz 55; Zsolt Czipper 25pen,
   Attila Menyhárt 64]
[Sep 30]
Makó                1-2 Kazincbarcika
  [Csanád Dálnaki 55; Ciprian Binder 47pen, Simeon Stevica 72]
Mezőkövesd          1-2 Baktalórántháza
  [Csaba Bogdány 82; Róbert Szabó 19, Zsolt Czerula 54]
Bőcs KSC            3-3 Ferencvárosi TC
  [Péter Urbin 43, 49, András Török 84; Edouard Ndjodo 42, 56,
   Norbert Zsivóczky 62]

Round 9
[Oct 6]
Baktalórántháza     1-3 Kecskeméti TE
  [Róbert Szabó 35; József Balázs 22, 32, Norbert Némedi 76]
Vác-Újbuda LTC      2-1 Orosháza
  [Gergely Rusvay 10, 41pen; Márk Petneházi 62]
Vecsés              1-1 Makó
  [Zsolt Czipper 90pen; Attila Hadár 58]
Ceglédi VSE         1-1 Tuzsér       
  [József Kecskeméti 84; Gergely Simon 57]
Ferencvárosi TC     3-0 Mezőkövesd
  [Imre Deme 25, Ottó Vincze 69, László Bartha 82]
Kazincbarcika       1-0 Bőcs KSC
  [Ciprian Binder 56pen]
Jászberény          0-0 Tököl
[Oct 7]
BKV Előre           1-1 Szolnoki MÁV
  [János Szőke 15; Krisztián Farkas 86]

Round 10
[Oct 13]
Kecskeméti TE       4-0 Ferencvárosi TC
  [László Kormos 28, Yannick Mbengono 45, 61, Aleksandar Kopunovic 78]
[Oct 14]
Makó                0-1 Vác-Újbuda LTC
  [Gergely Rusvay 80]
Mezőkövesd          0-2 Kazincbarcika
  [Ciprian Binder 27, 53pen]
Tököl               0-1 Ceglédi VSE
  [László Medgyesi 69]
Tuzsér              0-0 Baktalórántháza
Orosháza            0-2 Szolnoki MÁV
  [Gábor Antal 64pen, Imre Domokos 89]
Bőcs KSC            4-1 Vecsés
  [Ignác Irhás 58, Gergő Siróczki 69, Zoltán Varga 87, 89; István Faragó 80]
Jászberény          1-0 BKV Előre
  [Szabolcs Szeles 62]

Round 11
[Oct 20]
Baktalórántháza     2-1 Tököl
  [Zoltán Saliga 84, Róbert Szabó 86; Péter Kiss 83]
Vác-Újbuda LTC      2-1 Bőcs KSC
  [Gergely Rusvay 45, Andor Margitics 60; Gábor Szakszon 47]
Szolnoki MÁV        0-0 Makó
Vecsés              1-0 Mezőkövesd
  [Tamás Mészáros 3]
Ceglédi VSE         0-2 Jászberény
  [Bertalan Majzik 14, Sándor Hidvégi 70]
Ferencvárosi TC     2-0 Tuzsér       
  [Edouard Ndjodo 14, Attila Dragóner 82]
Kazincbarcika       0-1 Kecskeméti TE
  [László Kormos 65]
[Oct 21]
BKV Előre           3-1 Orosháza
  [Bálint Busa 11, János Béress 84, 90; Barnabás Búza 43]

Round 12
[Oct 27]
Ceglédi VSE         0-2 BKV Előre
  [Attila Varga 40, Csaba Petruska 55]
Tuzsér              1-3 Kazincbarcika
  [Vitaly Minin 60; Tamás Engi 28, Ákos Elek 34, 56]
Kecskeméti TE       0-0 Vecsés
Tököl               0-4 Ferencvárosi TC
  [László Brettschneider 11, 26, Péter Lipcsei 33, Péter Horváth 51]
Jászberény          1-0 Baktalórántháza
  [Gusztáv Kádár 84]
[Oct 28]
Makó                4-2 Orosháza
  [György Magyar 29, 35, László Schreiber 40, Sándor Maróti 85;
   Csaba Kerepeczki 84, Zsolt Koncz 90pen]
Mezőkövesd          0-0 Vác-Újbuda LTC
Bőcs KSC            1-2 Szolnoki MÁV
  [Ignác Irhás 90; Gábor Antal 48, 68]

Round 13
[Nov 3]
Ferencvárosi TC     1-0 Jászberény
  [László Brettschneider 58]
Kazincbarcika       2-0 Tököl
  [Roland Kovács 37, Péter Kovács 71]
Szolnoki MÁV        2-1 Mezőkövesd
  [Krisztián Farkas 28, Nándor Benedek 89; János Olasz 54]
Orosháza            1-1 Bőcs KSC
  [Zsolt Koncz 55pen; Péter Urbin 36]
Vác-Újbuda LTC      1-1 Kecskeméti TE
  [Róbert Vidra 51; Yannick Mbengono 46]
Vecsés              3-1 Tuzsér       
  [Attila Menyhárt 11, István Faragó 28pen, Bálint Lukács 55; Ádám Fekete 90]
Baktalórántháza     2-1 Ceglédi VSE
  [Róbert Szabó 32, Róbert Szabó 64; László Medgyesi 51]
[Nov 4]
BKV Előre           1-2 Makó
  [János Szőke 73; György Magyar 20pen, 77]

Round 14
[Nov 10]
Tuzsér              1-1 Vác-Újbuda LTC
  [Ádám Fekete 81; Viktor Szabó 73]
Tököl               1-1 Vecsés
  [László Radnics 72; Krisztián Folmer 44]
Jászberény          1-1 Kazincbarcika
  [András Szász 80; Ákos Elek 21]
Ceglédi VSE         0-1 Ferencvárosi TC
  [Edouard Ndjodo 3]
Kecskeméti TE       1-0 Szolnoki MÁV
  [Csaba Csordás 69]
Baktalórántháza     1-0 BKV Előre
  [István Saliga 80]
[Nov 11]
Mezőkövesd          1-2 Orosháza
  [Csaba Bogdány 77; Csaba Kerepeczki 53, Barnabás Búza 73]
Bőcs KSC            0-0 Makó

Round 15
[Nov 17]
Vác-Újbuda LTC      6-1 Tököl
  [Viktor Szabó 16, 64, Andor Margitics 19, Gergely Rusvay 80,
   Gábor Vén 84, Milán Kövesdi 87; Zoltán Vedres 71]
[Nov 18]
Vecsés              1-1 Jászberény
  [Bálint Lukács 37; András Szász 24]
Kazincbarcika       1-3 Ceglédi VSE
  [Ciprian Binder 14pen; László Medgyesi 28, 44, Krisztián Lendvai 52]
Makó                2-2 Mezőkövesd
  [Tamás Bány 7, Sándor Maróti 88; Bence Ragó 41, Csaba Bogdány 58]
Orosháza            1-2 Kecskeméti TE
  [Barnabás Búza 48; István Farkas 22, László Kormos 77]
Szolnoki MÁV        1-0 Tuzsér       
  [Mohamed Remili 88]
BKV Előre           0-3 Bőcs KSC
  [Zsolt Molnár 37, Róbert Kóka 53, Péter Urbin 67]
[Nov 19]
Ferencvárosi TC     2-0 Baktalórántháza
  [Péter Lipcsei 23, Dávid Kulcsár 72]

Round 16
[Mar 1]
Kazincbarcika       0-0 Baktalórántháza
Orosháza            3-1 Tuzsér        
Vecsés              3-1 Ceglédi VSE         
Vác-Újbuda LTC      1-1 Jászberény
Szolnoki MÁV        2-0 Tököl
[Mar 2]
Makó                3-0 Kecskeméti TE
Bőcs KSC            1-0 Mezőkövesd
BKV Előre           3-4 Ferencvárosi TC    

Round 17
[Mar 8]
Kecskeméti TE       4-0 Bőcs KSC            
Ferencvárosi TC     4-0 Kazincbarcika       
Tuzsér              2-2 Makó                
Baktalórántháza     1-0 Vecsés             
Tököl               3-0 Orosháza            
Jászberény          1-2 Szolnoki MÁV        
Vác-Újbuda LTC      0-1 Ceglédi VSE   
[Mar 9]             
Mezőkövesd          2-1 BKV Előre   

Round 18
[Mar 15]
Vecsés              1-2 Ferencvárosi TC     
Kazincbarcika       2-1 BKV Előre        
Vác-Újbuda LTC      4-0 Baktalórántháza
Szolnoki MÁV        2-1 Ceglédi VSE         
Orosháza            0-0 Jászberény
[Mar 16]
Makó                2-0 Tököl
Bőcs KSC            3-1 Tuzsér          
Mezőkövesd          1-2 Kecskeméti TE

Round 19
[Mar 21]
Ferencvárosi TC     1-0 Vác-Újbuda LTC      
[Mar 22]
Tuzsér              1-0 Mezőkövesd
Jászberény          0-1 Makó                
BKV Előre           1-2 Kecskeméti TE
Tököl               2-1 Bőcs KSC            
Kazincbarcika       1-0 Vecsés              
Baktalórántháza     0-1 Szolnoki MÁV        
Ceglédi VSE         2-0 Orosháza            

Round 20
[Mar 29]
Makó                0-1 Ceglédi VSE         
Vecsés              2-1 BKV Előre           
Vác-Újbuda LTC      1-1 Kazincbarcika       
Orosháza            1-1 Baktalórántháza     
Kecskeméti TE       4-0 Tuzsér              
[Mar 30]
Szolnoki MÁV        2-1 Ferencvárosi TC     
Mezőkövesd          0-2 Tököl               
Bőcs KSC            1-2 Jászberény          

Round 21 
[Apr 5]
Kazincbarcika       4-1 Szolnoki MÁV        
Baktalórántháza     0-1 Makó                
Vecsés              1-0 Vác-Újbuda LTC      
Tököl               0-1 Kecskeméti TE      
Ceglédi VSE         0-0 Bőcs KSC            
Jászberény          1-2 Mezőkövesd          
Ferencvárosi TC     2-2 Orosháza            
[Apr 6]
BKV Előre           4-0 Tuzsér              

Round 22
[Apr 12]
Vác-Újbuda LTC      1-3 BKV Előre           
Orosháza            2-2 Kazincbarcika       
Szolnoki MÁV        4-0 Vecsés              
Tuzsér              1-2 Tököl               
Kecskeméti TE       2-0 Jászberény          
[Apr 13]
Makó                2-2 Ferencvárosi TC     
Mezőkövesd          1-1 Ceglédi VSE         
Bőcs KSC            2-1 Baktalórántháza     

Round 23
[Apr 19]
Vecsés              3-0 Orosháza            
Kazincbarcika       1-1 Makó                
Vác-Újbuda LTC      5-0 Szolnoki MÁV        
Jászberény          1-3 Tuzsér              
Baktalórántháza     1-0 Mezőkövesd          
Ceglédi VSE         0-3 Kecskeméti TE       
Ferencvárosi TC     1-0 Bőcs KSC            
[Apr 20]
BKV Előre           4-0 Tököl               

Round 24
[Apr 26]
Tököl               1-0 Jászberény          
Tuzsér              1-0 Ceglédi VSE         
Szolnoki MÁV        4-1 BKV Előre           
Orosháza            1-2 Vác-Újbuda LTC      
Kecskeméti TE       3-0 Baktalórántháza     
[Apr 27]
Bőcs KSC            1-1 Kazincbarcika       
Makó                awd Vecsés            [awarded 3-0, originally 1-1]    
Mezőkövesd          0-3 Ferencvárosi TC     

Round 25
[Apr 30]
BKV Előre           1-1 Jászberény          
Szolnoki MÁV        1-0 Orosháza            
Ceglédi VSE         2-1 Tököl               
Kazincbarcika       2-2 Mezőkövesd          
Vác-Újbuda LTC      2-3 Makó                
Vecsés              3-1 Bőcs KSC            
[May 1]
Baktalórántháza     1-1 Tuzsér              
Ferencvárosi TC     1-2 Kecskeméti TE       

Round 26
[May 3]
Orosháza            3-1 BKV Előre           
Jászberény          2-1 Ceglédi VSE         
Tököl               2-0 Baktalórántháza     
[May 4]
Tuzsér              2-3 Ferencvárosi TC     
Kecskeméti TE       4-1 Kazincbarcika       
Mezőkövesd          0-0 Vecsés              
Bőcs KSC            4-3 Vác-Újbuda LTC      
Makó                1-0 Szolnoki MÁV        

Round 27 [May 10]
Szolnoki MÁV        4-0 Bőcs KSC  
Vác-Újbuda LTC      4-0 Mezőkövesd 
Orosháza            0-3 Makó
Baktalórántháza     3-3 Jászberény 
Vecsés              2-4 Kecskeméti TE 
Kazincbarcika       2-1 Tuzsér 
BKV Előre           1-2 Ceglédi VSE 
Ferencvárosi TC     1-1 Tököl   

Round 28 
[May 17]
Tököl               1-0 Kazincbarcika    
Tuzsér              1-3 Vecsés
Ceglédi VSE         2-2 Baktalórántháza  
Kecskeméti TE       5-0 Vác-Újbuda LTC  
[May 18] 
Jászberény          0-3 Ferencvárosi TC 
Mezőkövesd          1-1 Szolnoki MÁV   
Bőcs KSC            3-2 Orosháza     
Makó                1-1 BKV Előre  

Round 29
[May 24]
Orosháza            3-0 Mezőkövesd  
Vác-Újbuda LTC      4-3 Tuzsér   
Vecsés              2-1 Tököl     
Kazincbarcika       2-1 Jászberény    
Ferencvárosi TC     4-2 Ceglédi VSE  
[May 25]
Szolnoki MÁV        1-3 Kecskeméti TE   
Makó                2-4 Bőcs KSC      
BKV Előre           2-2 Baktalórántháza  

Round 30
[May 31]
Ceglédi VSE         2-2 Kazincbarcika  
Jászberény          2-1 Vecsés     
Bőcs KSC            0-0 BKV Előre  
Kecskeméti TE       4-1 Orosháza    
Mezőkövesd          4-3 Makó   
Tököl               2-2 Vác-Újbuda LTC 
[Jun 1]
Tuzsér              0-3 Szolnoki MÁV  
Baktalórántháza     1-2 Ferencvárosi TC  

Final Table:

 1.Kecskeméti TE               30 24  3  3  74-23  75  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.Szolnoki MÁV-Mondi FC       30 20  3  7  52-29  63
 3.Ferencvárosi TC             30 18  8  4  63-35  62
 4.Makói FC                    30 13 11  6  52-34  50
 5.Vác-Újbuda LTC              30 13  6 11  57-45  45
 6.Vecsési FC                  30 12  9  9  43-42  45
 7.Kazincbarcika SC Kft.       30 11 11  8  43-41  44
 8.Bőcs KSC                    30 11  9 10  47-42  42
 9.Jászberényi SE-Vasas        30  9  9 12  28-36  36
10.Ceglédi VSE                 30 10  5 15  33-53  35
11.Baktalórántháza VSE         30  8 10 12  31-43  34
12.Tököl KSK                   30  9  5 16  28-52  32
13.BKV Előre SC                30  8  5 17  43-49  29
-----------------------------------------------------
14.Orosháza FC                 30  7  8 15  41-56  29  Relegated
15.Tuzsér SE                   30  6  5 19  29-59  23  Relegated
16.Mezőkövesd-Zsóry SE         30  4  7 19  26-51  19  Relegated

NB: Karcag withdrew and were replaced by Mezőkövesd


Western Group (Nyugati csoport)

Round 1
[Aug 11]
Pécsi MFC           2-0 Soroksár
  [Árpád Kulcsár 12pen, Balázs Bozori 56]
Lombard Pápa FC     1-0 Komlói Bányász
  [Tamás Dinnyés 69og]
FC Ajka             2-1 Integrál DAC
  [István Varga 9, 55pen; Károly Czanik 88]
Felcsút             1-0 Dunaújváros FC
  [Ádám Weitner 63]
Gyirmót             0-1 Kaposvölgye
  [Norbert Kerek 57]
Haladás             2-1 Kozármisleny
  [Norbert Sipos 67, Gábor Hujber 77; Norbert Lauer 26]
[Aug 12]
ESMTK               1-2 Budaörs
  [András Farkas 56; Gábor Pálinkás 33, 64]
Barcsi SC           1-0 Mosonmagyaróvár
  [Krisztián Koller 6]

Round 2
[Aug 18]
Budaörs             3-3 Gyirmót     
  [Gábor Pálinkás 6, János Farkas 32, Ákos Tóth 90; Zsolt Szabó 65,
   Norbert Tóth 75, Márton Oross 77]
Dunaújváros FC      0-2 Lombard Pápa FC
  [Alex 32pen, Alex 51]
Integrál DAC        4-3 Barcsi SC
  [András Gál 29pen, 34, 78pen, András Szabadfi 87;
   Krisztián Kollega 19, 75, Balázs Fónai 57pen]
Soroksár            0-1 ESMTK
  [Gábor Szabó 62]
Komlói Bányász      2-1 Pécsi MFC
  [Csaba Szabó 26, Szabolcs Müllerlei 57; Roland Lengyel 64]
[Aug 19]
Mosonmagyaróvár     0-3 Haladás
  [Péter Andorka 3pen, Gábor Hujber 45, Péter Tóth 61]
Kozármisleny        0-3 Felcsút
  [Balázs Schranz 42, Balázs Venczel 60, Károly Kovacsics 68]
Kaposvölgye         0-3 FC Ajka
  [Gábor Buzási 72, Gergő Pákai 77, Zsolt Gunther 84]

Round 3
[Aug 24]
Haladás             4-2 Integrál DAC
  [Gábor Hujber 69, 83, Péter Andorka 90, 90+; Ádám Présinger 85,
   András Szabadfi 90]
[Aug 25]
Lombard Pápa FC     2-2 Kozármisleny
  [Tamás Nagy 2, Fabinho 36; Zoltán Laki 8, Norbert Lauer 40]
Felcsút             4-0 Mosonmagyaróvár
  [Ádám Weitner 17, 32, Tamás Szalai 80, Attila Domján 90pen]
Gyirmót             2-0 Soroksár
  [Márton Oross 10, 39]
Pécsi MFC           1-2 Dunaújváros FC
  [Roland Lengyel 74; Senad Zeric 8, Roland Fröhlich 49]
[Aug 26]
ESMTK               3-1 Komlói Bányász
  [Joel Geraldo 44, András Farkas 47, László Szőke 64; József Horváth 31]
Kaposvölgye         4-0 Budaörs
  [Nemanja Nikolic 14, 63, Gyula Horváth 41, 80]
Barcsi SC           1-2 FC Ajka
  [Norbert Szabó 18; István Varga 8, Zsolt Gunther 68]

Round 4
[Aug 31]
Pécsi MFC           1-0 Kozármisleny
  [Árpád Kulcsár 42pen]
[Sep 1]
Dunaújváros FC      1-0 ESMTK
  [Senad Zeric 27]
FC Ajka             2-3 Haladás
  [József Németh 11, Gábor Kovács 25; Gábor Hujber 30,
   Péter Andorka 42pen, 72]
Integrál DAC        3-2 Felcsút
  [Károly Czanik 4, 56, Roland Vastag 90; Balázs Schranz 36,
   László Imrik 83]
Komlói Bányász      0-3 Gyirmót
  [Márton Oross 13, László Nagy 54, Tamás Burányi 73]
Soroksár            1-1 Budaörs
  [Róbert Kis 35; Gábor Pálinkás 30]
[Sep 2]
Mosonmagyaróvár     0-3 Lombard Pápa FC
  [Euloge Ahodikpe 16, Norbert Kerényi 22, Zoltán Szabó II 89]
Barcsi SC           2-1 Kaposvölgye
  [Gergő Tolnai 16, Ádám Horváth 50; Zoltán Horváth 81pen]

Round 5
[Sep 7]
Felcsút             4-1 FC Ajka
  [Tamás Szalai 37, László Imrik 49pen, 75, Ádám Weitner 78;
   István Varga 59]
Gyirmót             3-0 Dunaújváros FC
  [Rudolf Horváth 17, Zsolt Szabó 68, 86]
[Sep 9]
Pécsi MFC           1-3 Mosonmagyaróvár
  [Árpád Kulcsár 26; Bence Varga 17, Tamás Szalai 38, Tamás Cseri 82]
Kaposvölgye         2-0 Soroksár
  [Nemanja Nikolic 40, 63pen]
Lombard Pápa FC     1-0 Integrál DAC
  [Fabinho 10]
ESMTK               0-1 Kozármisleny
  [Norbert Lauer 64]
Budaörs             6-2 Komlói Bányász
  [Gábor Pálinkás 23pen, 40, 48, Tamás Dinnyés 35og,
   János Farkas 78, 89; Csaba Szabó 52, Balázs Mogyoróssy 62og]
[Sep 10]
Haladás             1-0 Barcsi SC
  [Péter Andorka 12pen]

Round 6
[Sep 15]
Dunaújváros FC      3-3 Budaörs
  [Márk Micskó 16, Dávid Drozdik 34, József Riedl 48;
   Tamás Szukob 37, Gábor Pálinkás 42, János Farkas 51]
Kozármisleny        0-2 Gyirmót
  [Zsolt Szabó 6, Ladislav Kozmér 73]
FC Ajka             1-2 Lombard Pápa FC
  [Zoltán Csörnyei 22; Adem Kapic 45pen, Euloge Ahodikpe 73]
Haladás             4-1 Kaposvölgye
  [Péter Tóth 14, Péter Andorka 32, 67, Gábor Nagy 42;
   Norbert Kerek 69]
Integrál DAC        3-0 Pécsi MFC
  [Balázs Laki 55, Péter Bali 66, Tamás Nagy 69]
Komlói Bányász      1-1 Soroksár
  [Zsolt Varga 74; Gábor Dudás 79pen]
[Sep 16]
Mosonmagyaróvár     3-0 ESMTK
  [Tamás Szalai 1, 53, László Kovács 87]
Barcsi SC           1-4 Felcsút
  [Balázs Fónai 66; Balázs Schranz 2, 43, 47pen,
   Károly Kovacsics 90]

Round 7
[Sep 22]
Budaörs             0-0 Kozármisleny
Pécsi MFC           3-0 FC Ajka
  [János Sipos 28, Roland Lengyel 44, Gergő Pákai 61og]
Felcsút             2-2 Haladás
  [Ádám Weitner 21, Sándor Török 56; Gábor Hujber 25, 
   Richárd Guzmics 66]
Gyirmót             2-1 Mosonmagyaróvár
  [Zsolt Szabó 12, 65; Attila Méry 80]
Soroksár            3-2 Dunaújváros FC
  [Richárd Csepregi 24, László Héray 69, Csaba Hegedus 78;
   Márk Micskó 56, 60]
Lombard Pápa FC     2-0 Barcsi SC
  [Euloge Ahodikpe 35, Roni 90]
[Sep 23]
ESMTK               3-1 Integrál DAC
  [László Szőke 37, Péter Lázár 75, András Farkas 80;
   András Szabadfi 45]
Kaposvölgye         5-0 Komlói Bányász
  [Norbert Kerek 17, Gyula Horváth 58, 71, Nemanja Nikolic 83, 90]

Round 9
[Sep 29]
Dunaújváros FC      3-0 Komlói Bányász
  [Dávid Drozdik 39, Márk Micskó 65, István Szauter 70]
Kozármisleny        0-0 Soroksár
FC Ajka             3-4 ESMTK
  [József Németh 21, Szabolcs Pothárn 29, Tamás Giron 81;
   András Farkas 6, Gábor Ujhegyi 55, 57, Gábor Schmatovich 87]
Felcsút             4-0 Kaposvölgye
  [Károly Kovacsics 61, 68, Ádám Weitner 69, Tamás Móri 86]
Haladás             1-1 Lombard Pápa FC
  [Péter Andorka 36pen; Alex 66]
Integrál DAC        0-2 Gyirmót
  [Márton Oross 42, 45]
[Sep 30]
Mosonmagyaróvár     0-1 Budaörs
  [János Farkas 19]
Barcsi SC           2-2 Pécsi MFC
  [Krisztián Koller 59, Balázs Fónai 62; Árpád Kulcsár 26pen,
   Balázs Bozori 73]

Round 9
[Oct 6]
Soroksár            0-0 Mosonmagyaróvár
Komlói Bányász      0-1 Kozármisleny
  [Zoltán Finta 89]
Budaörs             5-0 Integrál DAC
  [Attila Szirtesi 10, Gábor Pálinkás 22, Ádám Pleván 33,
   János Farkas 39, Ákos Tóth 86]
Pécsi MFC           2-1 Haladás
  [Krisztián Mile 7, Árpád Kulcsár 40pen; Péter Balassa 9]
Lombard Pápa FC     2-0 Felcsút
  [Fabinho 15, Zoltán Szabó II 45]
Gyirmót             1-1 FC Ajka
  [Attila Baumgartner 35; Balázs Fonnyadt 40]
[Oct 7]
ESMTK               1-2 Barcsi SC
  [Gábor Ujhegyi 39; Zoltán Kordé 7, Krisztián Koller 73]
Kaposvölgye         1-1 Dunaújváros FC
  [Nemanja Nikolic  15; István Szauter 7]

Round 10
[Oct 12]
Haladás             5-1 ESMTK
  [Péter Balassa 15, Péter Vörös 44, Péter Pölöskei 70, 
   Gábor Subicz 80, Miklós Baráth 89; László Szőke 90pen]
[Oct 14]
Kozármisleny        2-0 Dunaújváros FC
  [Norbert Lauer 46, Zoltán Tóth 62]
Felcsút             1-0 Pécsi MFC
  [Ádám Weitner 20]
Lombard Pápa FC     0-0 Kaposvölgye
Mosonmagyaróvár     1-1 Komlói Bányász
  [Tibor Pálla 57; Zsolt Varga 69]
FC Ajka             2-2 Budaörs
  [Tamás Giron 83, Tamás Szép 90; János Farkas (pen) 30, 49]
Barcsi SC           1-0 Gyirmót
  [Balázs Fónai 44]
Integrál DAC        2-0 Soroksár
  [Balázs Laki 28, Péter Bali 62]

Round 11
[Oct 19]
Gyirmót             2-2 Haladás
  [Ladislav Kozmér 27, 45; Péter Pölöskei 57, Gábor Nagy 64]
[Oct 20]
Komlói Bányász      0-3 Integrál DAC
  [Norbert Hegedus 12, Balázs Laki 30, Dávid Lajtos 84]
Soroksár            0-2 FC Ajka
  [László Cseke 33, Zoltán Csörnyei 66]
Budaörs             1-1 Barcsi SC
  [Zoltán Kordé 81; Ádám Farkas 48]
Pécsi MFC           0-0 Lombard Pápa FC
Dunaújváros FC      3-0 Mosonmagyaróvár
  [Tibor Czár 52pen, István Nagy 70, István Szauter 90]
[Oct 21]
Kaposvölgye         0-0 Kozármisleny
ESMTK               0-5 Felcsút
  [Károly Kovacsics 50pen, Ádám Weitner 73, 88, Károly Kovacsics 79, 
   Tamás Szalai 87]

Round 12
[Oct 27]
Lombard Pápa FC     3-0 ESMTK
  [Tamás Germán 9, Adem Kapic 19, Tamás Nagy 90]
Pécsi MFC           3-2 Kaposvölgye
  [Augusto Silva Vinicius 25og, József Szabados 60, Balázs Bozori 80;
   Gyula Horváth 33, Nemanja Nikolic 45pen]
FC Ajka             3-3 Komlói Bányász
  [Zoltán Csörnyei 2, Zsolt Gunther 33, Attila Lakatos 56; Tamás Fodor 5,
   József Horváth 30, Gergő Gelencsér 51]
Integrál DAC        2-1 Dunaújváros FC
  [Károly Czanik 24, Miklós Fleischacker 90; Dávid Drozdik 13]
[Oct 28]
Mosonmagyaróvár     0-0 Kozármisleny
Barcsi SC           1-2 Soroksár
  [Norbert Szabó 22; Róbert Kis 18, 49]
Felcsút             0-1 Gyirmót
  [Zsolt Szabó 72]
[Oct 29]
Haladás             1-1 Budaörs
  [Péter Andorka 51; Ádám Farkas 22pen]

Round 13
[Nov 3]
Dunaújváros FC      3-1 FC Ajka
  [Márk Micskó 15, István Szauter 57, Norbert Heffler 78; Zoltán Csörnyei 34]
Kozármisleny        1-0 Integrál DAC
  [Norbert Lauer 67]
Komlói Bányász      1-1 Barcsi SC
  [Gergő Gelencsér 16; Krisztián Kollega 45]
Budaörs             0-1 Felcsút
  [Tamás Móri 40]
Gyirmót             2-0 Lombard Pápa FC
  [Rudolf Horváth 43, Márton Oross 49]
Soroksár            0-2 Haladás
  [Péter Balassa 11, 18]
[Nov 4]
Kaposvölgye         6-0 Mosonmagyaróvár
  [Nemanja Nikolic 18, 22, 37, 39, 56, Vukan Nikolic 79]
ESMTK               2-0 Pécsi MFC
  [Gábor Ujhegyi 51, Gábor Kővári 90]

Round 14
[Nov 10]
Lombard Pápa FC     2-1 Budaörs
  [Norbert Kerényi 19, Szabolcs Kovács 85; Roland Tüske 45]
Integrál DAC        2-1 Mosonmagyaróvár
  [Miklós Fleischacker 48, Péter Bali 54; Tamás Szalai 61]
Felcsút             2-1 Soroksár
  [László Imrik 12pen, Károly Kovacsics 15; Richárd Csepregi 81]
FC Ajka             0-1 Kozármisleny
  [Tamás Tasselmájer 81]
Pécsi MFC           3-2 Gyirmót
  [Roland Lengyel 71, 80, 81; Zsolt Szabó 25, Márton Oross 33]
Haladás             2-0 Komlói Bányász
  [Péter Tóth 57, Péter Andorka 76pen]
[Nov 11]
ESMTK               2-1 Kaposvölgye
  [Geraldo 62, András Farkas 76; Nemanja Nikolic 47]
Barcsi SC           1-0 Dunaújváros FC
  [Péter Matus 37]

Round 15
[Nov 16]
Gyirmót             5-1 ESMTK
  [Zsolt Szabó 22, 46, 79, Attila Baumgartner 23, Rudolf Horváth 57;
   Gábor Ujhegyi 76]
[Nov 17]
Dunaújváros FC      0-2 Haladás
  [Péter Andorka 27, 32]
[Nov 18]
Soroksár            1-2 Lombard Pápa FC
  [Richárd Csepregi 35; Krisztián Budovinszky 27, Péter Zámbó 74]
Mosonmagyaróvár     1-5 FC Ajka
  [Attila Bene 65; László Cseke 1, 11, 77, Zoltán Csörnyei 41,
   László Szilágyi 50]
Budaörs             1-0 Pécsi MFC
  [János Farkas 59]
[Nov 23]
Komlói Bányász      1-3 Felcsút
  [Tamás Fodor 55; Károly Kovacsics 11, 80, 90]
[Nov 25]
Kozármisleny        1-2 Barcsi SC
  [Alen Fabijancic 40; Ádám Horváth 26, Zoltán Kordé (pen) 36]
Kaposvölgye         1-1 Integrál DAC
  [Szabolcs Szabó 70; Dávid Lajtos 78]

Round 16
[Mar 1]
Budaörs             0-1 ESMTK               
Integrál DAC        2-0 FC Ajka             
Soroksár            1-3 Pécsi MFC           
Komlói Bányász      0-0 Lombard Pápa FC
Dunaújváros FC      0-1 Felcsút
[Mar 2]
Kozármisleny        0-4 Haladás             
Mosonmagyaróvár     1-4 Barcsi SC           
[Apr 2]
Kaposvölgye         1-2 Gyirmót             

Round 17
[Mar 8]
Gyirmót             4-4 Budaörs             
FC Ajka             1-1 Kaposvölgye         
Lombard Pápa FC     1-1 Dunaújváros FC      
Pécsi MFC           4-0 Komlói Bányász      
Haladás             5-0 Mosonmagyaróvár     
Felcsút             1-1 Kozármisleny        
[Mar 9]
Barcsi SC           1-3 Integrál DAC
ESMTK               1-1 Soroksár            

Round 18
[Mar 15]
FC Ajka             2-2 Barcsi SC           
Kozármisleny        0-0 Lombard Pápa FC
Budaörs             0-0 Kaposvölgye         
Soroksár            0-1 Gyirmót             
Dunaújváros FC      1-1 Pécsi MFC           
Komlói Bányász      2-0 ESMTK               
Integrál DAC        0-3 Haladás             
[Mar 16]
Mosonmagyaróvár     3-0 Felcsút

Round 19
[Mar 22]
Kozármisleny        1-1 Pécsi MFC           
Budaörs             1-0 Soroksár            
Felcsút             3-1 Integrál DAC
Haladás             2-1 FC Ajka             
Lombard Pápa FC     2-0 Mosonmagyaróvár     
Gyirmót             5-1 Komlói Bányász      
[Mar 23]
Kaposvölgye         0-0 Barcsi SC           
ESMTK               1-2 Dunaújváros FC      

Round 20
[Mar 29]
Komlói Bányász      1-1 Budaörs             
Soroksár            3-2 Kaposvölgye         
Kozármisleny        2-2 ESMTK               
Dunaújváros FC      3-1 Gyirmót             
FC Ajka             1-3 Felcsút             
Integrál DAC        1-1 Lombard Pápa FC     
[Mar 30]
Mosonmagyaróvár     0-2 Pécsi MFC           
Barcsi SC           1-1 Haladás             

Round 21 
[Apr 5]
Felcsút             2-0 Barcsi SC           
Pécsi MFC           1-0 Integrál DAC        
Budaörs             1-2 Dunaújváros FC      
Soroksár            0-1 Komlói Bányász      
Lombard Pápa FC     1-1 FC Ajka             
Gyirmót             2-2 Kozármisleny        
[Apr 6]
Kaposvölgye         0-3 Haladás             
ESMTK               1-1 Mosonmagyaróvár     

Round 22
[Apr 11]
Haladás             0-0 Felcsút             
[Apr 12]
Kozármisleny        2-2 Budaörs             
Dunaújváros FC      4-3 Soroksár            
Komlói Bányász      4-2 Kaposvölgye         
Integrál DAC        2-3 ESMTK               
[Apr 13]
Barcsi SC           2-3 Lombard Pápa FC     
Mosonmagyaróvár     1-7 Gyirmót             
FC Ajka             1-3 Pécsi MFC           

Round 23
[Apr 18]
Lombard Pápa FC     1-1 Haladás             
[Apr 19]
Pécsi MFC           1-0 Barcsi SC           
Komlói Bányász      3-0 Dunaújváros FC      
Budaörs             3-0 Mosonmagyaróvár     
Soroksár            1-1 Kozármisleny        
Gyirmót             2-2 Integrál DAC        
[Apr 20]
ESMTK               2-2 FC Ajka             
Kaposvölgye         2-2 Felcsút                  

Round 24
[Apr 26]
Dunaújváros FC      2-3 Kaposvölgye         
Kozármisleny        2-2 Komlói Bányász      
Felcsút             3-1 Lombard Pápa FC     
FC Ajka             5-1 Gyirmót             
Haladás             1-0 Pécsi MFC           
Integrál DAC        2-0 Budaörs             
[Apr 27]
Barcsi SC           1-0 ESMTK               
Mosonmagyaróvár     1-1 Soroksár            

Round 25
[Apr 30]
Komlói Bányász      0-0 Mosonmagyaróvár     
Dunaújváros FC      0-2 Kozármisleny        
Kaposvölgye         3-1 Lombard Pápa FC     
Soroksár            1-3 Integrál DAC        
ESMTK               0-1 Haladás             
Pécsi MFC           1-1 Felcsút             
Gyirmót             2-1 Barcsi SC           
[May 1]
Budaörs             1-1 FC Ajka             

Round 26
[May 3]
Felcsút             2-1 ESMTK               
Haladás             1-0 Gyirmót             
Lombard Pápa FC     2-2 Pécsi MFC           
Integrál DAC        5-0 Komlói Bányász      
[May 4]
FC Ajka             2-0 Soroksár            
Mosonmagyaróvár     1-3 Dunaújváros FC      
Kozármisleny        0-0 Kaposvölgye         
Barcsi SC           1-2 Budaörs             

Round 27
[May 10]
Dunaújváros FC      0-4 Integrál DAC   
Kozármisleny        4-0 Mosonmagyaróvár   
Soroksár            2-2 Barcsi SC      
Budaörs             1-4 Haladás
Komlói Bányász      2-0 FC Ajka
Gyirmót             1-1 Felcsút     
[May 11]
ESMTK               1-2 Lombard Pápa FC  
Kaposvölgye         0-1 Pécsi MFC     

Round 28 
[May 17]
Integrál DAC        1-1 Kozármisleny    
Pécsi MFC           4-0 ESMTK
Felcsút             2-1 Budaörs     
FC Ajka             1-2 Dunaújváros FC    
Lombard Pápa FC     0-3 Gyirmót  
Haladás             4-0 Soroksár  
[May 18]
Mosonmagyaróvár     0-3 Kaposvölgye   
Barcsi SC           2-0 Komlói Bányász  

Round 29
[May 24]
Komlói Bányász      0-3 Haladás         
Dunaújváros FC      0-2 Barcsi SC      
Soroksár            0-1 Felcsút  
Budaörs             0-1 Lombard Pápa FC 
Gyirmót             2-1 Pécsi MFC  
[May 25]
Mosonmagyaróvár     0-3 Integrál DAC 
Kozármisleny        1-1 FC Ajka        
Kaposvölgye         2-2 ESMTK

Round 30
[May 30]
Lombard Pápa FC     1-0 Soroksár   
Haladás             0-0 Dunaújváros FC  
[May 31]
ESMTK               2-3 Gyirmót  
FC Ajka             5-0 Mosonmagyaróvár   
Integrál DAC        3-1 Kaposvölgye 
Pécsi MFC           2-3 Budaörs   
Felcsút             3-0 Komlói Bányász    
Barcsi SC           0-2 Kozármisleny    

Final Table:

 1.Szombathelyi Haladás        30 21  8  1  68-19  71  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.FC Felcsút                  30 20  6  4  61-25  66
 3.Gyirmót SE                  30 17  7  6  66-38  58
 4.Lombard Pápa Termál FC      30 15 11  4  40-26  56
 5.Integrál DAC SE             30 15  4 11  56-43  49
 6.PMFC-Pécs Plaza             30 14  6 10  46-34  48
 7.Kozármisleny SE             30  8 16  6  31-29  40
 8.Budaörsi SC                 30  9 12  9  47-44  39
 9.Dunaújváros FC              30 11  5 14  39-47  38
10.Barcsi SC                   30 10  7 13  38-43  37
11.Kaposvölgye VSC             30  8 10 12  45-44  34
12.FC Ajka                     30  8  9 13  52-52  33
13.ESMTK                       30  8  5 17  36-60  29
-----------------------------------------------------
14.Komlói Bányász SK           30  6  8 16  28-64  26  Relegated
15.Soroksár Sport Club Kft.    30  3  8 19  22-50  17  Relegated
16.Mosonmagyaróvári TE 1904    30  3  6 21  18-75  13  [-2]  Relegated

NB: Balkány were refused second division licence and were replaced by 
    Komló;
    Mosonmagyaróvár had 2 points deducted




Third Level 2007/08


NB III

Alföld - csoport

Round 1
[Aug 18]
Algyő SK              2-5 Hódmezővásárhely FC
Bajai LSE             5-3 Budapesti Honvéd-2
Békéscsabai Előre     0-0 Gyula TFC
Monor SE              1-1 Örkény SE
Kiskunfélegyháza TK   2-3 Tisza Volán SC Szeged
[Aug 19]
REAC-2                2-7 Csongrád TSE
Dabas FC              3-2 Szolnoki Spartacus
Vasas-2               1-0 Szigetszentmiklósi TK

Round 2 
[Aug 25]
Csongrád TSE          0-2 Szigetszentmiklósi TK
Tisza Volán SC Szeged 5-0 Algyő SK
Gyula TFC             2-2 Monor SE
[Aug 26]
Szolnoki Spartacus    0-4 Bajai LSE
Örkény SE             2-2 Vasas-2
REAC-2                0-1 Kiskunfélegyháza TK
Hódmezővásárhely FC   1-0 Dabas FC
Budapesti Honvéd-2    1-2 Békéscsabai Előre

Round 3
[Aug 31]
Tisza Volán SC Szeged 7-1 REAC-2
[Sep 1]
Békéscsabai Előre     2-1 Szolnoki Spartacus
Csongrád TSE          3-0 Örkény SE
Kiskunfélegyháza TK   1-0 Szigetszentmiklósi TK
Monor SE              3-1 Budapesti Honvéd-2
Bajai LSE             5-1 Hódmezővásárhely FC
[Sep 2]
Dabas FC              1-2 Algyő SK
Vasas-2               1-0 Gyula TFC

Round 4
[Sep 8]
Gyula TFC             3-1 Csongrád TSE
Algyő SK              1-3 Bajai LSE
Örkény SE             2-6 Kiskunfélegyháza TK
[Sep 9]
Szigetszentmiklósi TK 1-1 REAC-2
Szolnoki Spartacus    1-0 Monor SE
Dabas FC              1-3 Tisza Volán SC Szeged
Budapesti Honvéd-2    0-0 Vasas-2
Hódmezővásárhely FC   1-3 Békéscsabai Előre

Round 5
[Sep 15]
Bajai LSE             1-0 Dabas FC
Békéscsabai Előre     2-1 Algyő SK
Csongrád TSE          0-0 Budapesti Honvéd-2
Kiskunfélegyháza TK   2-2 Gyula TFC
Monor SE              3-1 Hódmezővásárhely FC
Tisza Volán SC Szeged 4-2 Szigetszentmiklósi TK
[Sep 16]
REAC-2                3-2 Örkény SE
Vasas-2               3-0 Szolnoki Spartacus

Round 6
[Sep 22]
Algyő SK              1-4 Monor SE
Bajai LSE             3-2 Tisza Volán SC Szeged
Gyula TFC             1-1 REAC-2
[Sep 23]
Dabas FC              3-4 Békéscsabai Előre
Budapesti Honvéd-2    3-0 Kiskunfélegyháza TK
Hódmezővásárhely FC   1-0 Vasas-2
Örkény SE             0-2 Szigetszentmiklósi TK
Szolnoki Spartacus    2-1 Csongrád TSE

Round 7
[Sep 29]
Csongrád TSE          2-0 Hódmezővásárhely FC
Tisza Volán SC Szeged 4-2 Örkény SE
Kiskunfélegyháza TK   2-1 Szolnoki Spartacus
Monor SE              3-1 Dabas FC
Békéscsabai Előre     7-0 Bajai LSE
Szigetszentmiklósi TK 2-3 Gyula TFC
[Sep 30]
Vasas-2               0-0 Algyő SK
REAC-2                0-9 Budapesti Honvéd-2

Round 8
[Oct 6]
Algyő SK              1-0 Csongrád TSE
Gyula TFC             2-1 Örkény SE
Bajai LSE             2-1 Monor SE
Békéscsabai Előre     2-2 Tisza Volán SC Szeged
[Oct 7]
Budapesti Honvéd-2    6-2 Szigetszentmiklósi TK
Dabas FC              1-2 Vasas-2
Szolnoki Spartacus    1-2 REAC-2
Hódmezővásárhely FC   3-0 Kiskunfélegyháza TK

Round 9
[Oct 13]
Szigetszentmiklósi TK 3-0 Szolnoki Spartacus
Tisza Volán SC Szeged 1-2 Gyula TFC
Monor SE              1-3 Békéscsabai Előre
Csongrád TSE          0-1 Dabas FC
Kiskunfélegyháza TK   2-1 Algyő SK
[Oct 14]
Örkény SE             0-1 Budapesti Honvéd-2
REAC-2                3-2 Hódmezővásárhely FC
Vasas-2               1-4 Bajai LSE

Round 10
[Oct 20]
Monor SE              2-1 Tisza Volán SC Szeged
Bajai LSE             2-1 Csongrád TSE
[Oct 21]
Algyő SK              2-1 REAC-2
Dabas FC              1-1 Kiskunfélegyháza TK
Békéscsabai Előre     1-3 Vasas-2
Hódmezővásárhely FC   1-1 Szigetszentmiklósi TK
Szolnoki Spartacus    2-1 Örkény SE
Budapesti Honvéd-2    4-2 Gyula TFC

Round 11
[Oct 27]
Szigetszentmiklósi TK 2-1 Algyő SK
Gyula TFC             3-1 Szolnoki Spartacus
Csongrád TSE          2-2 Békéscsabai Előre
Kiskunfélegyháza TK   1-4 Bajai LSE
[Oct 28]
REAC-2                0-3 Dabas FC
Örkény SE             2-4 Hódmezővásárhely FC
Tisza Volán SC Szeged 1-4 Budapesti Honvéd-2
Vasas-2               0-1 Monor SE

Round 12
[Nov 3]
Monor SE              1-0 Csongrád TSE
Algyő SK              1-0 Örkény SE
Békéscsabai Előre     8-0 Kiskunfélegyháza TK
Bajai LSE             4-0 REAC-2
[Nov 4]
Hódmezővásárhely FC   1-2 Gyula TFC
Dabas FC              4-2 Szigetszentmiklósi TK
Szolnoki Spartacus    2-1 Budapesti Honvéd-2
Vasas-2               1-4 Tisza Volán SC Szeged

Round 13
[Nov 10]
Gyula TFC             1-0 Algyő SK
Csongrád TSE          0-3 Vasas-2
Kiskunfélegyháza TK   3-1 Monor SE
Tisza Volán SC Szeged 3-1 Szolnoki Spartacus
Szigetszentmiklósi TK 0-2 Bajai LSE
[Nov 11]
REAC-2                1-5 Békéscsabai Előre
Budapesti Honvéd-2    5-1 Hódmezővásárhely FC
Örkény SE             3-2 Dabas FC

Round 14
[Nov 17]
Csongrád TSE          0-3 Tisza Volán SC Szeged
Monor SE              1-1 REAC-2
Békéscsabai Előre     2-1 Szigetszentmiklósi TK
Algyő SK              1-3 Budapesti Honvéd-2
Bajai LSE             5-1 Örkény SE
[Nov 18]
Kiskunfélegyháza TK   2-2 Vasas-2
Dabas FC              0-0 Gyula TFC
Hódmezővásárhely FC   3-2 Szolnoki Spartacus

Round 15
[Nov 24]
Szigetszentmiklósi TK 2-1 Monor SE
Gyula TFC             3-0 Bajai LSE
Tisza Volán SC Szeged 3-1 Hódmezővásárhely FC
Kiskunfélegyháza TK   1-1 Csongrád TSE
[Nov 25]
REAC-2                3-2 Vasas-2
Örkény SE             1-5 Békéscsabai Előre
Szolnoki Spartacus    1-2 Algyő SK
Dabas FC              1-3 Budapesti Honvéd-2

Table:

 1.Bajai LSE             15 13  0  2  44-22  39
-----------------------------------------------
 2.Békéscsabai Előre     15 11  3  1  48-18  36
 3.Tisza Volán SC Szeged 15 10  1  4  46-24  31
 4.Budapesti Honvéd-2    15  9  2  4  44-20  29
 5.Gyula TFC             15  8  5  2  26-17  29
 6.Monor SE              15  7  3  5  25-20  24
 7.Kiskunfélegyháza TK   15  6  4  5  24-32  22
 8.Vasas-2               15  6  3  6  20-19  21
 9.Hódmezővásárhely FC   15  6  1  8  26-33  19
10.Szigetszentmiklósi TK 15  5  2  8  22-27  17
11.Algyő SK              15  5  1  9  16-30  16
12.REAC-2                15  4  3  8  19-48  15
13.Dabas FC              15  4  2  9  22-27  14
-----------------------------------------------
14.Csongrád TSE          15  3  3  9  18-23  12
15.Szolnoki Spartacus    15  4  0 11  17-33  12
16.Örkény SE             15  2  1 12  18-42   7

Final Table:

 1.Békéscsabai Előre SE  30 19  6  5  80-31  63  Promoted
-----------------------------------------------
 2.Bajai LSE             30 19  2  9  71-46  59  Promoted
 3.Szigetszentmiklósi TK 30 17  3 10  60-38  54
 4.Monori SE             30 16  6  8  60-42  54
 5.Budapest Honvéd FC-2  30 15  7  8  75-38  52
 6.Gyulai Termál FC      30 14  9  7  46-41  51
 7.Tisza Volán SC Szeged 30 15  5 10  76-54  50
 8.FC Dabas              30 13  4 13  60-41  43
 9.Vasas-2               30 12  5 13  43-42  41
10.Algyő SK              30 11  6 13  35-46  39
11.Hódmezővásárhely FC   30 11  5 14  44-58  38
12.Szolnoki Spartacus    30 11  4 15  42-56  37
13.Kiskunfélegyházi HTK  30  9  8 13  40-63  35
-----------------------------------------------
14.REAC-2                30  5  7 18  38-94  22  Relegated
15.Csongrád TSE          30  5  6 19  31-63  21  Relegated
16.Örkény SE             30  4  5 21  38-86  17  Relegated

NB: Bajai LSE later promoted due to disappearence of FC Sopron and
    apparent license refusal to Szentlőrinci SE

Bakony - csoport

Round 1 [Aug 18]
Andráshida LSC        1-2 Zalaegerszegi TE-2
Csorna SE             2-0 Veszprém FC
Hévíz                 1-1 FC Sopron-2
Kapuvár SE            1-0 Márkó SE
Répcelak SE           0-0 Győri ETO FC-2
Sárvár FC             3-0 Celldömölk VVSE
SVSE Sopron           3-2 Csesztreg KSE
TIAC H. Tapolca       0-0 FC Keszthely
Vép KSE               0-2 Büki TK

Round 2
[Aug 25]
Büki TK               7-1 Répcelak SE
Csesztreg KSE         4-2 Márkó SE
Celldömölk VVSE       1-3 Hévíz
[Aug 26]
Győri ETO FC-2        5-0 SVSE Sopron
Kapuvár SE            1-2 TIAC H. Tapolca
Zalaegerszegi TE-2    5-1 Vép KSE
FC Sopron-2           5-4 Csorna SE
Veszprém FC           2-3 Andráshida LSC
FC Keszthely          0-6 Sárvár FC

Round 3
[Sep 1]
Andráshida LSC        1-1 FC Sopron-2
Büki TK               1-6 Zalaegerszegi TE-2
SVSE Sopron           1-0 Répcelak SE
Hévíz                 6-0 FC Keszthely
[Sep 2]
Győri ETO FC-2        5-0 Márkó SE
Sárvár FC             4-1 Kapuvár SE
Csorna SE             2-0 Celldömölk VVSE
TIAC H. Tapolca       0-0 Csesztreg KSE
Vép KSE               1-5 Veszprém FC

ound 4
[Aug 20]
Répcelak SE           0-3 Márkó SE
Veszprém FC           0-2 Zalaegerszegi TE-2
Csesztreg KSE         1-2 Sárvár FC
SVSE Sopron           2-1 Büki TK
FC Keszthely          2-4 Csorna SE
[Sep 5]
Kapuvár SE            2-2 Hévíz
Celldömölk VVSE       1-3 Andráshida LSC
Vép KSE               4-3 FC Sopron-2
Győri ETO FC-2        1-1 TIAC H. Tapolca

Round 5
[Sep 8]
Büki TK               1-3 Veszprém FC
Hévíz                 1-0 Csesztreg KSE
Márkó SE              0-1 SVSE Sopron
[Sep 9]
Csorna SE             2-2 Kapuvár SE
Andráshida LSC        3-1 FC Keszthely
Vép KSE               1-2 Celldömölk VVSE
TIAC H. Tapolca       0-0 Répcelak SE
Sárvár FC             1-4 Győri ETO FC-2
[Sep 12]
Zalaegerszegi TE-2    3-0 FC Sopron-2

Round 6
[Sep 15]
Celldömölk VVSE       0-2 Zalaegerszegi TE-2
Csesztreg KSE         1-1 Csorna SE
Répcelak SE           0-1 Sárvár FC
Márkó SE              0-3 Büki TK
SVSE Sopron           3-2 TIAC H. Tapolca
[Sep 16]
Kapuvár SE            2-3 Andráshida LSC
FC Sopron-2           4-0 Veszprém FC
FC Keszthely          1-3 Vép KSE
Győri ETO FC-2        0-1 Hévíz

Round 7
[Sep 22]
Büki TK               1-0 FC Sopron-2
[Sep 23]
Csorna SE             1-4 Győri ETO FC-2
Veszprém FC           3-3 Celldömölk VVSE
Hévíz                 0-0 Répcelak SE
Sárvár FC             2-1 SVSE Sopron
TIAC H. Tapolca       1-0 Márkó SE
Vép KSE               3-1 Kapuvár SE
Zalaegerszegi TE-2    5-1 FC Keszthely
Andráshida LSC        0-1 Csesztreg KSE

Round 8
[Sep 29]
Celldömölk VVSE       0-4 FC Sopron-2
SVSE Sopron           1-2 Hévíz
Csesztreg KSE         6-0 Vép KSE
Márkó SE              0-3 Sárvár FC
[Sep 30]
TIAC H. Tapolca       2-2 Büki TK
Répcelak SE           0-3 Csorna SE
Győri ETO FC-2        1-0 Andráshida LSC
FC Keszthely          0-4 Veszprém FC
Kapuvár SE            0-2 Zalaegerszegi TE-2

Round 9
[Oct 6]
Hévíz                 5-1 Márkó SE
Büki TK               3-1 Celldömölk VVSE
[Oct 7]
Csorna SE             2-0 SVSE Sopron
Veszprém FC           5-0 Kapuvár SE
Sárvár FC             3-0 TIAC H. Tapolca
FC Sopron-2           1-0 FC Keszthely
Zalaegerszegi TE-2    5-3 Csesztreg KSE
Vép KSE               0-4 Győri ETO FC-2
Andráshida LSC        5-0 Répcelak SE

Round 10
[Oct 13]
Győri ETO FC-2        1-0 Zalaegerszegi TE-2
Csesztreg KSE         1-2 Veszprém FC
Márkó SE              2-1 Csorna SE
SVSE Sopron           1-0 Andráshida LSC
[Oct 14]
Kapuvár SE            0-3 FC Sopron-2
TIAC H. Tapolca       0-2 Hévíz
Sárvár FC             0-0 Büki TK
Répcelak SE           5-0 Vép KSE
FC Keszthely          0-4 Celldömölk VVSE

Round 11
[Oct 20]
Büki TK               2-0 FC Keszthely
Celldömölk VVSE       3-0 Kapuvár SE
Hévíz                 0-0 Sárvár FC
[Oct 21]
FC Sopron-2           3-3 Csesztreg KSE
Veszprém FC           0-1 Győri ETO FC-2
Csorna SE             0-1 TIAC H. Tapolca
Zalaegerszegi TE-2    2-0 Répcelak SE
Vép KSE               2-0 SVSE Sopron
Andráshida LSC        3-3 Márkó SE

Round 12 [Oct 23]
Győri ETO FC-2        2-0 FC Sopron-2
TIAC H. Tapolca       1-1 Andráshida LSC
SVSE Sopron           0-1 Zalaegerszegi TE-2
Csesztreg KSE         1-0 Celldömölk VVSE
Sárvár FC             4-0 Csorna SE
Hévíz                 3-2 Büki TK
Répcelak SE           0-0 Veszprém FC
Kapuvár SE            2-2 FC Keszthely
Márkó SE              3-2 Vép KSE

Round 13
[Oct 27]
Büki TK               9-1 Kapuvár SE
[Oct 28]
Celldömölk VVSE       2-2 Győri ETO FC-2
FC Keszthely          0-5 Csesztreg KSE
Veszprém FC           1-1 SVSE Sopron
Vép KSE               1-1 TIAC H. Tapolca
Zalaegerszegi TE-2    2-0 Márkó SE
Csorna SE             0-1 Hévíz
Andráshida LSC        0-0 Sárvár FC
[Nov 7]
FC Sopron-2           0-1 Répcelak SE

Round 14
[Nov 3]
Csesztreg KSE         5-0 Kapuvár SE
Hévíz                 3-1 Andráshida LSC
Márkó SE              0-4 Veszprém FC
[Nov 4]
Sárvár FC             5-0 Vép KSE
Répcelak SE           4-1 Celldömölk VVSE
Győri ETO FC-2        4-0 FC Keszthely
SVSE Sopron           3-0 FC Sopron-2
TIAC H. Tapolca       0-0 Zalaegerszegi TE-2
Csorna SE             2-1 Büki TK
 
Round 15
[Nov 10]
Büki TK               2-1 Csesztreg KSE
Celldömölk VVSE       3-0 SVSE Sopron
[Nov 11]
Zalaegerszegi TE-2    0-0 Sárvár FC
Vép KSE               2-2 Hévíz
Kapuvár SE            0-4 Győri ETO FC-2
FC Sopron-2           2-0 Márkó SE
FC Keszthely          2-1 Répcelak SE
Veszprém FC           2-1 TIAC H. Tapolca
Andráshida LSC        1-1 Csorna SE

Round 16
[Nov 17]
Hévíz                 0-3 Zalaegerszegi TE-2
Márkó SE              2-2 Celldömölk VVSE
Győri ETO FC-2        3-1 Csesztreg KSE
[Nov 18]
Csorna SE             0-0 Vép KSE
[Dec 1] 
Sárvár FC             1-1 Veszprém FC
[Dec 2]
SVSE Sopron           2-1 FC Keszthely
Répcelak SE           3-1 Kapuvár SE
Andráshida LSC        0-2 Büki TK
TIAC H. Tapolca       3-1 FC Sopron-2

Round 17
[Nov 24]
Celldömölk VVSE       1-1 TIAC H. Tapolca
Csesztreg KSE         3-0 Répcelak SE
Büki TK               0-0 Győri ETO FC-2
[Nov 25]
Vép KSE               0-2 Andráshida LSC
Kapuvár SE            2-0 SVSE Sopron
FC Sopron-2           0-2 Sárvár FC
FC Keszthely          1-1 Márkó SE
Veszprém FC           1-2 Hévíz
Zalaegerszegi TE-2    8-0 Csorna SE

Table:

 1.Zalaegerszegi TE-2    17 14  2  1  48- 8  44
-----------------------------------------------
 2.Győri ETO FC-2        17 12  4  1  41- 7  40
 3.Sárvár FC             17 11  5  1  37- 8  38
 4.Hévíz                 17 11  5  1  34-15  38
 5.Büki TK               17  9  3  5  39-22  30
 6.SVSE Sopron           17  8  1  8  19-26  25
 7.Csesztreg KSE         17  7  3  7  38-24  24
 8.Veszprém FC           17  7  4  6  33-23  23  [-2]
 9.Andráshida LSC        17  6  5  6  27-22  23
10.Csorna SE             17  6  4  7  25-32  22
11.FC Sopron-2           17  6  3  8  28-28  21
12.TIAC H. Tapolca       17  4  9  4  16-18  21
13.Celldömölk VVSE       17  4  4  9  24-34  16
14.Répcelak SE           17  4  4  9  15-29  16
-----------------------------------------------
15.Vép KSE               17  4  3 10  20-47  15
16.Márkó SE              17  3  3 11  17-40  12
17.Kapuvár SE            17  2  3 12  16-52   9
18.FC Keszthely          17  1  3 13  11-53   6

NB: Veszprém 2 points deducted

Final Table:

 1.Zalaegerszegi TE-2    34 28  3  3  85–15  87  Promoted
-----------------------------------------------
 2.Győri ETO FC-2        34 26  7  1 102–17  85  Promoted
 3.Hévíz                 34 21  9  4  71–34  72
 4.Sárvár FC             34 20  7  7  70–30  63  [-4]
 5.Büki TK               34 19  4 11  73–42  61
 6.Csorna SE             34 17  5 12  55–48  56
 7.Csesztreg KSE         34 16  5 13  70–43  53
 8.Soproni VSE           34 16  4 14  62–54  52
 9.Celldömölk VVSE       34 14  7 13  59–55  49
10.TIAC H. Tapolca       34 12 13  9  46–37  49
11.Veszprém FC           34 14  7 13  65–43  47  [-2]
12.Andráshida LSC        34 11 10 13  48–41  43
13.Répcelak SE           34 11  5 18  39–58  38
14.Vép KSE               34  8  5 21  39–94  29
-----------------------------------------------
15.Kapuvár SE            34  8  4 22  38–89  28  Relegated
16.FC Keszthely          34  3  3 28  23–126 12  Relegated
 -.FC Sopron-2           33  6  3 24  28-76   -  Relegated
 -.Márkó SE              33  3  3 27  17-88   -  Relegated

NB: Sárvár 4 points deducted, Veszprém 2 points deducted;
    Sopron-2 were expelled and Márkó withdrew; both had all matches
      after winter break awarded 0-3 against them

NB: Győri ETO FC-2 later promoted due to disappearence of FC Sopron 
    and apparent license refusal to Szentlőrinci SE


Dráva - csoport

Round 1
[Aug 18]
Tamási SE             2-1 Marcali VFC
Mohácsi TE            1-0 Pécsi VSK
Pécsváradi Spartacus  4-1 Bogád SE
Bonyhád-Völgység LC   2-2 Dombóvári FC
[Aug 19]
Nagykanizsai TE       1-2 Balatonlelle SE
Szentlőrinci SE       2-1 Kaposvári Rákóczi-2
Paks SK-2             1-1 Nagyatád FC
Bólyi SE              0-0 Csurgó TK
Beremend Építők SK    0-7 Szekszárdi UFC

Round 2
[Aug 25]
Balatonlelle SE       3-1 Mohácsi TE
Pécsi VSK             2-2 Beremend Építők SK
Dombóvári FC          1-3 Szentlőrinci SE
Szekszárdi UFC        3-0 Bólyi SE
[Aug 26]
Kaposvári Rákóczi-2   3-2 Pécsváradi Spartacus
Nagyatád FC           5-0 Bonyhád-Völgység LC
Csurgó TK             0-3 Tamási SE
Marcali VFC           3-2 Paks SK-2
[Aug 26]
Bogád SE              2-2 Nagykanizsai TE

Round 3
[Sep 1]
Tamási SE             2-2 Szekszárdi UFC
Mohácsi TE            2-1 Nagykanizsai TE
Bonyhád-Völgység LC   3-3 Marcali VFC
[Sep 2]
Bólyi SE              3-0 Pécsi VSK
Bogád SE              2-1 Kaposvári Rákóczi-2
Paks SK-2             1-1 Csurgó TK
Pécsváradi Spartacus  3-2 Dombóvári FC
Szentlőrinci SE       3-1 Nagyatád FC
Beremend Építők SK    0-4 Balatonlelle SE

Round 4
[Sep 8]
Szekszárdi UFC        1-1 Paks SK-2
Balatonlelle SE       3-0 Bólyi SE
Pécsi VSK             2-0 Tamási SE
Mohácsi TE            0-1 Bogád SE
Dombóvári FC          4-0 Kaposvári Rákóczi-2
[Sep 9]
Csurgó TK             2-3 Bonyhád-Völgység LC
Marcali VFC           0-2 Szentlőrinci SE
Nagykanizsai TE       1-1 Beremend Építők SK
Nagyatád FC           1-3 Pécsváradi Spartacus

Round 5
[Sep 15]
Tamási SE             1-4 Balatonlelle SE
Bonyhád-Völgység LC   3-0 Szekszárdi UFC
[Sep 16]
Bólyi SE              2-2 Nagykanizsai TE
Paks SK-2             4-1 Pécsi VSK
Pécsváradi Spartacus  2-4 Marcali VFC
Szentlőrinci SE       2-0 Csurgó TK
Kaposvári Rákóczi-2   4-2 Nagyatád FC
Bogád SE              3-1 Dombóvári FC
Beremend Építők SK    3-1 Mohácsi TE

Round 6
[Sep 22]
Balatonlelle SE       4-1 Paks SK-2
Szekszárdi UFC        1-4 Szentlőrinci SE
Mohácsi TE            2-0 Bólyi SE
[Sep 23]
Marcali VFC           2-2 Kaposvári Rákóczi-2
Csurgó TK             3-2 Pécsváradi Spartacus
Nagyatád FC           1-0 Dombóvári FC
Nagykanizsai TE       3-2 Tamási SE
Pécsi VSK             1-3 Bonyhád-Völgység LC
Beremend Építők SK    2-0 Bogád SE  2

Round 7
[Sep 29]
Tamási SE             0-0 Mohácsi TE
Bonyhád-Völgység LC   3-1 Balatonlelle SE
Dombóvári FC          2-1 Marcali VFC
[Sep 30]
Pécsváradi Spartacus  1-2 Szekszárdi UFC
Szentlőrinci SE       2-0 Pécsi VSK
Kaposvári Rákóczi-2   5-1 Csurgó TK
Paks SK-2             1-0 Nagykanizsai TE
Bólyi SE              1-2 Beremend Építők SK
Bogád SE              1-1 Nagyatád FC

Round 8
[Oct 6]
Szekszárdi UFC        0-1 Kaposvári Rákóczi-2
Mohácsi TE            1-1 Paks SK-2
Pécsi VSK             0-3 Pécsváradi Spartacus
[Oct 7]
Marcali VFC           3-1 Nagyatád FC
Nagykanizsai TE       1-0 Bonyhád-Völgység LC
Csurgó TK             0-2 Dombóvári FC
Bólyi SE              0-3 Bogád SE
Beremend Építők SK    3-2 Tamási SE
Balatonlelle SE       0-1 Szentlőrinci SE

Round 9
[Oct 13]
Tamási SE             4-1 Bólyi SE
Bonyhád-Völgység LC   2-2 Mohácsi TE
Dombóvári FC          3-1 Szekszárdi UFC
[Oct 14]
Paks SK-2             1-3 Beremend Építők SK
Nagyatád FC           1-2 Csurgó TK
Pécsváradi Spartacus  2-0 Balatonlelle SE
Bogád SE              0-1 Marcali VFC
Szentlőrinci SE       4-2 Nagykanizsai TE
Kaposvári Rákóczi-2   1-0 Pécsi VSK

Round 10
[Oct 20] 
Beremend Építők SK    2-4 Bonyhád-Völgység LC
Mohácsi TE            0-1 Szentlőrinci SE
Pécsi VSK             0-1 Dombóvári FC
Szekszárdi UFC        3-0 Nagyatád FC
[Oct 21]
Nagykanizsai TE       2-0 Pécsváradi Spartacus
Tamási SE             1-1 Bogád SE
Csurgó TK             0-4 Marcali VFC
Bólyi SE              3-4 Paks SK-2
Balatonlelle SE       1-0 Kaposvári Rákóczi-2

Round 11 
[Oct 23]
Paks SK-2             3-1 Tamási SE
Dombóvári FC          0-1 Balatonlelle SE
Kaposvári Rákóczi-2   3-2 Nagykanizsai TE
Bonyhád-Völgység LC   6-1 Bólyi SE
Bogád SE              2-1 Csurgó TK
Pécsváradi Spartacus  4-3 Mohácsi TE
Nagyatád FC           3-0 Pécsi VSK
Szentlőrinci SE       3-0 Beremend Építők SK
[Nov 1]
Marcali VFC           1-0 Szekszárdi UFC

Round 12 [Oct 28]
Szekszárdi UFC        3-1 Csurgó TK
Pécsi VSK             0-2 Marcali VFC
Paks SK-2             2-3 Bogád SE
Nagykanizsai TE       1-1 Dombóvári FC
Mohácsi TE            0-0 Kaposvári Rákóczi-2
Bólyi SE              1-3 Szentlőrinci SE
Beremend Építők SK    0-3 Pécsváradi Spartacus
Balatonlelle SE       1-0 Nagyatád FC
Tamási SE             1-2 Bonyhád-Völgység LC

Round 13
[Nov 3]
Bonyhád-Völgység LC   2-0 Paks SK-2
Dombóvári FC          1-0 Mohácsi TE
[Nov 4]
Bogád SE              0-1 Szekszárdi UFC
Marcali VFC           0-0 Balatonlelle SE
Szentlőrinci SE       5-0 Tamási SE
Csurgó TK             2-2 Pécsi VSK
Kaposvári Rákóczi-2   1-1 Beremend Építők SK
Nagyatád FC           2-3 Nagykanizsai TE
Pécsváradi Spartacus  2-1 Bólyi SE

Round 14
[Nov 10]
Pécsi VSK             2-0 Szekszárdi UFC
Mohácsi TE            0-2 Nagyatád FC
Bonyhád-Völgység LC   0-0 Bogád SE
Tamási SE             1-5 Pécsváradi Spartacus
[Nov 11]
Paks SK-2             1-1 Szentlőrinci SE
Nagykanizsai TE       4-3 Marcali VFC
Bólyi SE              0-0 Kaposvári Rákóczi-2
Beremend Építők SK    3-2 Dombóvári FC
Balatonlelle SE       3-0 Csurgó TK

Round 15
[Nov 17]
Szekszárdi UFC        0-1 Balatonlelle SE
Dombóvári FC          0-3 Bólyi SE
[Dec 5]
Marcali VFC           3-1 Mohácsi TE
[Dec 8]
Nagyatád FC           2-1 Beremend Építők SK
Szentlőrinci SE       2-1 Bonyhád-Völgység LC
[Dec 9] 
Kaposvári Rákóczi-2   5-0 Tamási SE
Csurgó TK             2-2 Nagykanizsai TE
Bogád SE              2-0 Pécsi VSK
Pécsváradi Spartacus  1-4 Paks SK-2

Round 16
[Nov 24]
Mohácsi TE            1-1 Csurgó TK
Tamási SE             0-1 Dombóvári FC
Bonyhád-Völgység LC   1-1 Pécsváradi Spartacus
[Nov 25]
Kaposvári Rákóczi-2   2-3 Paks SK-2
Nagykanizsai TE       2-3 Szekszárdi UFC
Bólyi SE              1-1 Nagyatád FC
Szentlőrinci SE       4-2 Bogád SE
Beremend Építők SK    1-0 Marcali VFC
Balatonlelle SE       2-0 Pécsi VSK

Round 17
[Dec 1]
Pécsi VSK             1-4 Nagykanizsai TE
Csurgó TK             1-0 Beremend Építők SK
Szekszárdi UFC        1-1 Mohácsi TE
Dombóvári FC          1-2 Paks SK-2
[Dec 2]
Nagyatád FC           8-1 Tamási SE
Pécsváradi Spartacus  2-0 Szentlőrinci SE
Bogád SE              0-0 Balatonlelle SE
Marcali VFC           2-2 Bólyi SE
Kaposvári Rákóczi-2   1-1 Bonyhád-Völgység LC

Table:

 1.Szentlőrinci SE       17 15  1  1  42-13  46
-----------------------------------------------
 2.Balatonlelle SE       17 12  2  3  30-10  38
 3.Pécsváradi Spartacus  17 10  1  6  40-28  31
 4.Bonyhád-Völgység LC   17  8  6  3  36-25  30
 5.Marcali VFC           17  8  4  5  33-24  28
 6.Kaposvári Rákóczi-2   17  7  5  5  30-23  26
 7.Paks SK-2             17  7  5  5  32-29  26
 8.Bogád SE              17  7  5  5  23-21  26
 9.Szekszárdi UFC        17  7  3  7  28-23  24
10.Beremend Építők SK    17  7  3  7  24-35  24
11.Nagykanizsai TE       17  6  5  6  33-31  23
12.Dombóvári FC          17  7  2  8  24-24  23
13.Nagyatád FC           17  6  3  8  32-27  21
14.Mohácsi TE            17  3  6  8  16-24  15
-----------------------------------------------
15.Csurgó TK             17  3  5  9  17-36  14
16.Tamási SE             17  3  3 11  21-46  12
17.Bólyi SE              17  2  5 10  19-37  11
18.Pécsi VSK             17  2  2 13  11-35   8

Final Table:

 1.Szentlőrinci SE       34 26  5  3  89-24  83  Promoted
-----------------------------------------------
 2.Balatonlelle SE       34 21  6  7  62-29  66  [-3]
 3.Bogád SE              34 18  8  8  58-45  62
 4.Paks SK-2             34 17  8  9  76-46  59
 5.Kaposvári Rákóczi-2   34 16  9  9  71-41  57
 6.Szekszárdi UFC        34 16  8 10  56-43  56
 7.Pécsváradi Spartacus  34 17  4 13  74-60  55
 8.Bonyhád-Völgység LC   34 16  7 11  64-58  55
 9.Marcali VFC           34 15  7 12  61-53  52
10.Nagyatád FC           34 14  9 11  74-50  51
11.Dombóvári FC          34 14  7 13  53-44  49
12.Beremend Építők SK    34 12  4 18  47-67  40
13.Mohácsi TE            34 10  7 17  49-53  37
14.Nagykanizsai TE       34 10  7 17  51-63  37
-----------------------------------------------
15.Pécsi VSK-Fürge Ny.   34  8  8 18  35-66  32  Relegated
16.Csurgó TK             34  8  6 20  40-81  30  Relegated
17.Tamási SE             34  5  4 25  46-115 16  [-3]  Relegated
18.Bólyi SE              34  3  6 25  38-106 15  Relegated

NB: Balatonlelle and Tamás 3 points deducted;
    Szentlőrinci SE apparently refused 2nd level license


Duna - csoport

Round 1
[Aug 18]
Dorog FC              2-1 Budakalászi MSE
Tatai HAC             0-2 III. kerületi TUE
[Aug 19]
Martonvásár SK        1-1 Százhalombattai LK
Sárisápi Bányász SE   1-2 Budafoki Lombard FC
Törökbálint TC        3-2 Tatabánya-2
Fehérvár FC-2         3-2 Mór VSE
BFC Siófok-2          1-1 Erőmű SE Budapest
[Sep 12]
Láng Csepel FC        2-0 Pénzügyőr SE

Round 2
[Aug 25]
Tatabánya-2           2-3 Pénzügyőr SE
Budakalászi MSE       0-0 Tatai HAC
Erőmű SE Budapest     0-1 Dorog FC
Százhalombattai LK    4-0 Sárisápi Bányász SE
Láng Csepel FC        0-0 Martonvásár SK
[Aug 26]
III. kerületi TUE     0-1 Fehérvár FC-2
Mór VSE               0-1 Törökbálint TC
Budafoki Lombard FC   2-3 BFC Siófok-2

Round 3
[Sep 1]
Budakalászi MSE       1-1 Erőmű SE Budapest
Dorog FC              2-0 Budafoki Lombard FC
Pénzügyőr SE          5-0 Mór VSE
[Sep 2]
Sárisápi Bányász SE   1-1 Láng Csepel FC
Törökbálint TC        2-1 III. kerületi TUE
Martonvásár SK        2-0 Tatabánya-2
Fehérvár FC-2         3-0 Tatai HAC
BFC Siófok-2          0-2 Százhalombattai LK

Round 4
[Sep 7]
Láng Csepel FC        1-1 BFC Siófok-2
[Sep 8]
Tatai HAC             1-1 Törökbálint TC
Tatabánya-2           2-0 Sárisápi Bányász SE
[Sep 9]
Százhalombattai LK    4-1 Dorog FC
Fehérvár FC-2         1-1 Budakalászi MSE
Budafoki Lombard FC   3-0 Erőmű SE Budapest
III. kerületi TUE     2-0 Pénzügyőr SE
Mór VSE               3-1 Martonvásár SK

Round 5
[Sep 15]
Dorog FC              0-0 Láng Csepel FC
Budakalászi MSE       2-3 Budafoki Lombard FC
Pénzügyőr SE          3-2 Tatai HAC
Erőmű SE Budapest     0-1 Százhalombattai LK
[Sep 16]
Törökbálint TC        2-0 Fehérvár FC-2
Sárisápi Bányász SE   2-2 Mór VSE
Martonvásár SK        2-2 III. kerületi TUE
BFC Siófok-2          2-2 Tatabánya-2

Round 6
[Sep 22]
Láng Csepel FC        3-0 Erőmű SE Budapest
Tatai HAC             2-0 Martonvásár SK
Tatabánya-2           1-4 Dorog FC
Százhalombattai LK    2-2 Budafoki Lombard FC
[Sep 23]
Törökbálint TC        4-0 Budakalászi MSE
Mór VSE               0-0 BFC Siófok-2
III. kerületi TUE     0-2 Sárisápi Bányász SE
Fehérvár FC-2         1-2 Pénzügyőr SE

Round 7
[Sep 29]
Dorog FC              2-0 Mór VSE
Pénzügyőr SE          2-4 Törökbálint TC
Budakalászi MSE       0-1 Százhalombattai LK
Erőmű SE Budapest     1-5 Tatabánya-2
[Sep 30]
Sárisápi Bányász SE   2-1 Tatai HAC
Martonvásár SK        2-0 Fehérvár FC-2
Budafoki Lombard FC   6-2 Láng Csepel FC
BFC Siófok-2          1-2 III. kerületi TUE

Round 8
[Oct 5]
Tatai HAC             3-0 BFC Siófok-2
[Oct 6]
Láng Csepel FC        0-0 Százhalombattai LK
Budakalászi MSE       1-4 Pénzügyőr SE
Mór VSE               1-2 Erőmű SE Budapest
Tatabánya-2           1-4 Budafoki Lombard FC
[Oct 7]
III. kerületi TUE     2-1 Dorog FC
Fehérvár FC-2         2-1 Sárisápi Bányász SE
Törökbálint TC        3-3 Martonvásár SK

Round 9
[Oct 13]
Erőmű SE Budapest     2-2 III. kerületi TUE
Budakalászi MSE       1-1 Láng Csepel FC
Dorog FC              1-1 Tatai HAC
Százhalombattai LK    3-1 Tatabánya-2
[Oct 14]
Sárisápi Bányász SE   1-2 Törökbálint TC
Martonvásár SK        4-2 Pénzügyőr SE
Budafoki Lombard FC   2-1 Mór VSE
BFC Siófok-2          0-2 Fehérvár FC-2

Round 10
[Oct 19]
Tatabánya-2           2-0 Láng Csepel FC
[Oct 20]
Tatai HAC             1-0 Erőmű SE Budapest
Sárisápi Bányász SE   1-3 Pénzügyőr SE
Mór VSE               2-2 Százhalombattai LK
Fehérvár FC-2         3-0 Dorog FC
III. kerületi TUE     1-1 Budafoki Lombard FC
Martonvásár SK        2-1 Budakalászi MSE
Törökbálint TC        2-0 BFC Siófok-2

Round 11
[Oct 19]
Budakalászi MSE       2-2 Tatabánya-2
[Oct 19]
Martonvásár SK        3-2 Sárisápi Bányász SE
Erőmű SE Budapest     0-1 Fehérvár FC-2
Dorog FC              0-0 Törökbálint TC
Százhalombattai LK    2-1 III. kerületi TUE
Budafoki Lombard FC   4-0 Tatai HAC
BFC Siófok-2          6-1 Pénzügyőr SE
Láng Csepel FC        1-1 Mór VSE

Round 12
[Nov 3]
Dorog FC              0-2 Pénzügyőr SE
Tatai HAC             0-3 Százhalombattai LK
[Nov 4]
Sárisápi Bányász SE   1-1 Budakalászi MSE
Martonvásár SK        2-1 BFC Siófok-2
III. kerületi TUE     2-1 Láng Csepel FC
Törökbálint TC        5-0 Erőmű SE Budapest
Fehérvár FC-2         2-1 Budafoki Lombard FC
Mór VSE               1-2 Tatabánya-2

Round 13
[Nov 10]
Tatabánya-2           2-2 III. kerületi TUE
Százhalombattai LK    2-1 Fehérvár FC-2
Erőmű SE Budapest     0-1 Pénzügyőr SE
Dorog FC              2-1 Martonvásár SK
Budakalászi MSE       2-3 Mór VSE
Láng Csepel FC        0-0 Tatai HAC
[Nov 11]
BFC Siófok-2          3-1 Sárisápi Bányász SE
[Dec 2]
Budafoki Lombard FC   2-0 Törökbálint TC

Round 14
[Nov 17]
Budafoki Lombard FC   1-3 Pénzügyőr SE
[Nov 18]
Törökbálint TC        1-1 Százhalombattai LK
Sárisápi Bányász SE   6-0 Dorog FC
Martonvásár SK        4-1 Erőmű SE Budapest
III. kerületi TUE     1-1 Mór VSE
Fehérvár FC-2         1-2 Láng Csepel FC
BFC Siófok-2         10-1 Budakalászi MSE
[Nov 28]
Tatabánya-2           2-1 Tatai HAC
 
Round 15
[Nov 24]
Tatabánya-2           0-4 Fehérvár FC-2
Százhalombattai LK    1-0 Pénzügyőr SE
Erőmű SE Budapest     0-1 Sárisápi Bányász SE
Budakalászi MSE       2-1 III. kerületi TUE
Láng Csepel FC        2-1 Törökbálint TC
[Nov 25]
Mór VSE               3-0 Tatai HAC
Dorog FC              0-3 BFC Siófok-2
Budafoki Lombard FC   1-6 Martonvásár SK

Table:

 1.Százhalombattai LK    15 10  5  0  29-10  35
-----------------------------------------------
 2.Törökbálint TC        15  9  4  2  31-15  31
 3.Martonvásár SK        15  8  4  3  33-21  28
 4.Fehérvár FC-2         15  9  1  5  25-15  28
 5.Pénzügyőr SE          15  9  0  6  31-27  27
 6.Budafoki Lombard FC   15  8  2  5  34-26  26
 7.Dorog FC              15  6  3  6  16-24  21
 8.III. kerületi TUE     15  5  5  5  21-20  20
 9.Láng Csepel FC        15  4  8  3  16-16  20
10.BFC Siófok-2          15  5  4  6  31-22  19
11.Tatabánya-2           15  5  3  7  26-32  18
12.Sárisápi Bányász SE   15  4  3  8  22-26  15
13.Mór VSE               15  3  5  7  20-26  14
-----------------------------------------------
14.Tatai HAC             15  3  4  8  12-24  13
15.Budakalászi MSE       15  1  6  8  16-36   9
16.Erőmű SE Budapest     15  1  3 11   8-31   6

Final Table:

 1.Százhalombattai LK    30 20  8  2  67-21  68  Promoted
-----------------------------------------------
 2.Törökbálinti TC       30 16  7  7  58-32  55
 3.FC Fehérvár-2         30 17  3 10  50-34  54
 4.Pénzügyőr SE          30 17  3 10  53-46  54
 5.BFC Siófok-2          30 13  8  9  58-37  47
 6.Móri SE               30 13  7 10  61-37  46
 7.III. Kerületi TUE     30 13  7 10  53-39  46
 8.Láng Csepel FC        30 10 13  7  38-29  43
 9.Tatai HAC             30 12  6 12  31-39  42
10.Martonvásári SK       30 11  8 11  48-53  41
11.FC Tatabánya-2        30 11  6 13  47-59  39
12.Budafoki LC           30 11  5 14  46-55  38
13.Sárisápi Bányász SE   30  8 11 11  35-39  35
-----------------------------------------------
14.Dorogi FC             30  7  4 19  24-65  25  Relegated
15.Erőmű SE Budapest     29  3  7 19  21-55  16  Relegated
16.Budakalászi MSE       29  2  7 20  22-72  13  Relegated

NB: remaining match apparently not played


Mátra - csoport

Round 1
[Aug 18]
Dunakeszi VSE         1-1 Veresegyház VSK
Tiszafüred VSE        1-2 Újpest FC-2
Somoskőújfalu SBTC    0-0 Maglód KSK Pest
RAFC                  1-1 Balassagyarmati VSE
[Aug 19]
Putnok VSE            2-1 MTK Budapest-2
Ózd FC                2-2 Gyöngyös AK
Eger FC               3-0 Jászapáti VSE
Tura VSK              4-1 Felsőzsolca VSC

Round 2
[Aug 25]
Balassagyarmati VSE   0-5 Tura VSK
[Aug 26]
Felsőzsolca VSC       6-1 Ózd FC
Jászapáti VSE         1-0 Somoskőújfalu SBTC
MTK Budapest-2        4-1 Dunakeszi VSE
Újpest FC-2           1-2 Putnok VSE
Veresegyház VSK       1-0 RAFC
Maglód KSK Pest       1-3 Tiszafüred VSE
[Oct 23]
Gyöngyös AK           0-3 Eger FC

Round 3
[Sep 1]
Dunakeszi VSE         2-1 Újpest FC-2
Somoskőújfalu SBTC    1-1 Eger FC
Ózd FC                2-1 Balassagyarmati VSE
Putnok VSE            2-3 Maglód KSK Pest
RAFC                  2-4 MTK Budapest-2
[Sep 2]
Tiszafüred VSE        1-1 Jászapáti VSE
Gyöngyös AK           0-0 Felsőzsolca VSC
Tura VSK              3-2 Veresegyház VSK

Round 4
[Sep 8]
Somoskőújfalu SBTC    3-2 Tiszafüred VSE
[Sep 9]
Balassagyarmati VSE   0-3 Gyöngyös AK
Eger FC               0-0 Felsőzsolca VSC
Jászapáti VSE         2-1 Putnok VSE
Maglód KSK Pest       3-1 Dunakeszi VSE
Ózd FC                0-2 Veresegyház VSK
[Sep 19]
Újpest FC-2           0-2 RAFC
[Oct 23]
MTK Budapest-2        1-4 Tura VSK

Round 5
[Sep 12]
Ózd FC                1-8 MTK Budapest-2
Putnok VSE            6-1 Somoskőújfalu SBTC
RAFC                  1-2 Maglód KSK Pest
[Sep 16]
Tiszafüred VSE        4-1 Eger FC
Tura VSK              4-0 Újpest FC-2
Gyöngyös AK           2-4 Veresegyház VSK
Felsőzsolca VSC       0-2 Balassagyarmati VSE
Dunakeszi VSE         4-2 Jászapáti VSE

Round 6
[Sep 22]
Somoskőújfalu SBTC    1-0 Dunakeszi VSE
[Sep 23]
Maglód KSK Pest       3-4 Tura VSK
MTK Budapest-2        2-1 Gyöngyös AK
Tiszafüred VSE        1-1 Putnok VSE
Újpest FC-2           4-1 Ózd FC
Veresegyház VSK       1-1 Felsőzsolca VSC
Jászapáti VSE         2-3 RAFC
Eger FC               1-0 Balassagyarmati VSE

Round 7
[Sep 29]
Balassagyarmati VSE   1-0 Veresegyház VSK
Putnok VSE            4-2 Eger FC
Ózd FC                2-2 Maglód KSK Pest
[Sep 30]
Gyöngyös AK           0-2 Újpest FC-2
Felsőzsolca VSC       0-2 MTK Budapest-2
Dunakeszi VSE         0-0 Tiszafüred VSE
RAFC                  1-1 Somoskőújfalu SBTC
Tura VSK              3-0 Jászapáti VSE

Round 8
[Oct 6]
Putnok VSE            2-0 Dunakeszi VSE
Somoskőújfalu SBTC    1-2 Tura VSK
[Oct 7]
Maglód KSK Pest       2-1 Gyöngyös AK
Jászapáti VSE         0-2 Ózd FC
Eger FC               1-4 Veresegyház VSK
Tiszafüred VSE        2-2 RAFC
[Nov 7]
MTK Budapest-2        5-0 Balassagyarmati VSE  
[Nov 24]
Újpest FC-2           1-1 Felsőzsolca VSC

Round 9
[Oct 13]
RAFC                  0-1 Putnok VSE
Ózd FC                2-1 Somoskőújfalu SBTC
Dunakeszi VSE         1-2 Eger FC
Balassagyarmati VSE   2-1 Újpest FC-2
[Oct 14]
Felsőzsolca VSC       2-2 Maglód KSK Pest
Gyöngyös AK           2-0 Jászapáti VSE
Tura VSK              2-3 Tiszafüred VSE
[Nov 24]
Veresegyház VSK       1-1 MTK Budapest-2

Round 10
[Oct 20]
Putnok VSE            1-1 Tura VSK
Eger FC               0-4 MTK Budapest-2
Dunakeszi VSE         1-0 RAFC
Somoskőújfalu SBTC    0-1 Gyöngyös AK
[Oct 21]
Tiszafüred VSE        4-0 Ózd FC
Újpest FC-2           1-2 Veresegyház VSK
Jászapáti VSE         1-2 Felsőzsolca VSC
Maglód KSK Pest       1-2 Balassagyarmati VSE

Round 11
[Oct 27]
Balassagyarmati VSE   2-1 Jászapáti VSE
Ózd FC                2-1 Putnok VSE
RAFC                  0-2 Eger FC
[Oct 28]
Veresegyház VSK       1-0 Maglód KSK Pest
Tura VSK              2-1 Dunakeszi VSE
Gyöngyös AK           3-1 Tiszafüred VSE
Felsőzsolca VSC       2-5 Somoskőújfalu SBTC
MTK Budapest-2        1-0 Újpest FC-2

Round 12
[Nov 3]
Putnok VSE            3-1 Gyöngyös AK  
Eger FC               1-1 Újpest FC-2  
Dunakeszi VSE         0-1 Ózd FC  
RAFC                  1-2 Tura VSK  
Somoskőújfalu SBTC    1-2 Balassagyarmati VSE  
[Nov 4]
Tiszafüred VSE        1-2 Felsőzsolca VSC  
Maglód KSK Pest       0-5 MTK Budapest-2  
Jászapáti VSE         2-1 Veresegyház VSK  

Round 13
[Nov 10]
Ózd FC                0-1 RAFC  
Balassagyarmati VSE   1-1 Tiszafüred VSE  
[Nov 11]
Veresegyház VSK       3-1 Somoskőújfalu SBTC  
Újpest FC-2           1-4 Maglód KSK Pest  
Tura VSK              4-1 Eger FC  
Gyöngyös AK           2-1 Dunakeszi VSE  
Felsőzsolca VSC       4-2 Putnok VSE  
MTK Budapest-2        4-1 Jászapáti VSE  

Round 14
[Nov 24]
RAFC                  2-1 Gyöngyös AK
Putnok VSE            1-2 Balassagyarmati VSE
Dunakeszi VSE         3-2 Felsőzsolca VSC
[Nov 24]
Jászapáti VSE         1-1 Újpest FC-2
MTK Budapest-2        4-1 Somoskőújfalu SBTC
Tura VSK              3-1 Ózd FC
Eger FC               2-1 Maglód KSK Pest
Tiszafüred VSE        1-1 Veresegyház VSK

Round 15
[Nov 24]
Ózd FC                1-1 Eger FC
Balassagyarmati VSE   0-1 Dunakeszi VSE
[Nov 24]
MTK Budapest-2        3-1 Tiszafüred VSE
Maglód KSK Pest       2-0 Jászapáti VSE
Gyöngyös AK           0-3 Tura VSK
Felsőzsolca VSC       0-3 RAFC
Veresegyház VSK       1-1 Putnok VSE
Újpest FC-2           4-1 Somoskőújfalu SBTC

Table:

 1.Tura VSK              15 13  1  1  46-16  40
-----------------------------------------------
 2.MTK Budapest-2        15 12  1  2  49-15  37
 3.Veresegyház VSK       15  7  5  3  25-16  26
 4.Putnok VSE            15  7  3  5  30-22  24
 5.Balassagyarmati VSE   15  7  2  6  16-24  23
 6.Eger FC               15  6  4  5  21-25  22
 7.Maglód KSK Pest       15  6  3  6  26-27  21
 8.Tiszafüred VSE        15  4  6  5  26-23  18
 9.RAFC                  15  5  3  7  19-20  18
10.Ózd FC                15  5  3  7  18-36  18
11.Felsőzsolca VSC       15  4  5  6  23-28  17
12.Gyöngyös AK           15  5  2  8  19-25  17
13.Dunakeszi VSE         15  5  2  8  17-23  17
-----------------------------------------------
14.Újpest FC-2           15  4  3  8  20-25  15
15.Somoskőújfalu SBTC    15  3  3  9  18-31  12
16.Jászapáti VSE         15  3  2 10  14-31  11

Final Table:

 1.MTK Budapest-2        30 26  1  3  92-26  79  Promoted
-----------------------------------------------
 2.Tura VSK              30 21  3  6  72-33  66
 3.Putnok VSE            30 13  7 10  63-50  46
 4.Veresegyház VSK       30 13  7 10  43-40  46
 5.RAFC                  30 12  8 10  40-38  44
 6.Egri FC (Eger)        30 11  8 11  40-45  41
 7.Gyöngyös AK YTONG     30 12  4 14  42-44  40
 8.Somoskőújfalu SBFC    30 11  7 12  48-44  40
 9.Tiszafüredi VSE       30 10  8 12  53-50  38
10.Balassagyarmati VSE   30 10  8 12  35-48  38
11.Jászapáti VSE         30 11  4 15  44-57  37
12.Ózdi FC               30 11  4 15  43-68  37
13.Újpest FC-2           30  9  7 14  39-44  34
-----------------------------------------------
14.Maglódi KSK (Pest)    30  9  5 16  39-60  32  Relegated
15.Dunakeszi Vasutas SE  30  9  4 17  36-48  31  Relegated
16.Felsőzsolca VSC       30  6  7 17  33-67  25  Relegated


Tisza - csoport

Round 1
[Aug 18]
Létavértes SC         1-3 Nyírmadai ISE
Berettyóújfalu SE     0-3 Volán-Sényő SC
[Aug 19]
Hajdúböszörmény TE    0-0 Diósgyőr FC-2
Hajdúnánás FK         0-1 Mátészalka FC
Nagyecsed RSE         1-1 Nyíregyháza-2
Rakamaz SSE           3-0 Nyíradony VVTK
Balmazújváros FC      0-3 Debreceni VSC-2
Balkány SE            0-3 Ibrány SE

Round 2
[Aug 25]
Mátészalka FC         1-1 Berettyóújfalu SE
Aug 26][
Diósgyőr FC-2         4-1 Balkány SE
Ibrány SE             1-4 Balmazújváros FC
Nyíradony VVTK        4-4 Hajdúböszörmény TE
Nyíregyháza-2         0-2 Hajdúnánás FK
Nyírmadai ISE         2-1 Rakamaz SSE
Volán-Sényő SC        3-1 Létavértes SC
Debreceni VSC-2       2-1 Nagyecsed RSE

Round 3
[Sep 1]
Berettyóújfalu SE     1-1 Hajdúnánás FK
Létavértes SC         0-0 Mátészalka FC
[Sep 2]
Hajdúböszörmény TE    4-1 Nyírmadai ISE
Nagyecsed RSE         1-0 Ibrány SE
Nyíregyháza-2         1-3 Debreceni VSC-2
Rakamaz SSE           4-1 Volán-Sényő SC
Balmazújváros FC      2-1 Diósgyőr FC-2
Balkány SE            3-2 Nyíradony VVTK

Round 4
[Sep 8]
Berettyóújfalu SE     0-2 Nyíregyháza-2
Mátészalka FC         0-5 Rakamaz SSE
[Sep 9]
Hajdúnánás FK         1-1 Létavértes SC
Ibrány SE             2-4 Debreceni VSC-2
Diósgyőr FC-2         2-1 Nagyecsed RSE
Nyíradony VVTK        0-2 Balmazújváros FC
Nyírmadai ISE         3-1 Balkány SE
Volán-Sényő SC        0-4 Hajdúböszörmény TE

Round 5
[Sep 15]
Létavértes SC         2-3 Berettyóújfalu SE
[Sep 16]
Balmazújváros FC      1-3 Nyírmadai ISE
Debreceni VSC-2       2-3 Diósgyőr FC-2
Hajdúböszörmény TE    1-0 Mátészalka FC
Nagyecsed RSE         0-1 Nyíradony VVTK
Nyíregyháza-2         1-0 Ibrány SE
Rakamaz SSE           3-1 Hajdúnánás FK
Balkány SE            1-1 Volán-Sényő SC

Round 6
[Sep 22]
Berettyóújfalu SE     1-2 Rakamaz SSE
Mátészalka FC         2-1 Balkány SE
Létavértes SC         1-2 Nyíregyháza-2
[Sep 23]
Hajdúnánás FK         2-1 Hajdúböszörmény TE
Diósgyőr FC-2         5-0 Ibrány SE
Nyíradony VVTK        1-5 Debreceni VSC-2
Nyírmadai ISE         1-0 Nagyecsed RSE
Volán-Sényő SC        1-1 Balmazújváros FC

Round 7 [Sep 30]
Balkány SE            3-2 Hajdúnánás FK
Balmazújváros FC      3-2 Mátészalka FC
Debreceni VSC-2       2-0 Nyírmadai ISE
Hajdúböszörmény TE    2-1 Berettyóújfalu SE
Ibrány SE             7-1 Nyíradony VVTK
Nagyecsed RSE         2-1 Volán-Sényő SC
Nyíregyháza-2         0-1 Diósgyőr FC-2
Rakamaz SSE           5-1 Létavértes SC

Round 8
[Oct 6]
Berettyóújfalu SE     3-0 Balkány SE
Létavértes SC         2-0 Hajdúböszörmény TE
Mátészalka FC         1-2 Nagyecsed RSE
[Oct 7]
Nyíradony VVTK        1-7 Diósgyőr FC-2
Hajdúnánás FK         0-3 Balmazújváros FC
Nyírmadai ISE         3-1 Ibrány SE
Rakamaz SSE           1-3 Nyíregyháza-2
Volán-Sényő SC        1-2 Debreceni VSC-2

Round 9 [Oct 14]
Ibrány SE             3-1 Volán-Sényő SC
Hajdúböszörmény TE    0-2 Rakamaz SSE
Nagyecsed RSE         1-0 Hajdúnánás FK
Diósgyőr FC-2         0-0 Nyírmadai ISE
Nyíregyháza-2         3-1 Nyíradony VVTK
Debreceni VSC-2       4-2 Mátészalka FC
Balmazújváros FC      3-3 Berettyóújfalu SE
Balkány SE            2-1 Létavértes SC

Round 10
[Oct 20]
Mátészalka FC         0-2 Ibrány SE
Létavértes SC         2-2 Balmazújváros FC
Berettyóújfalu SE     0-2 Nagyecsed RSE
[Oct 21]
Hajdúböszörmény TE    3-0 Nyíregyháza-2
Hajdúnánás FK         0-4 Debreceni VSC-2
Nyírmadai ISE         3-1 Nyíradony VVTK
Rakamaz SSE           4-1 Balkány SE
Volán-Sényő SC        0-1 Diósgyőr FC-2

Round 11 [Oct 28]
Ibrány SE             3-1 Hajdúnánás FK
Diósgyőr FC-2         2-0 Mátészalka FC
Nagyecsed RSE         2-1 Létavértes SC
Nyíradony VVTK        0-4 Volán-Sényő SC
Nyíregyháza-2         1-0 Nyírmadai ISE
Debreceni VSC-2       4-1 Berettyóújfalu SE
Balmazújváros FC      0-0 Rakamaz SSE
Balkány SE            1-1 Hajdúböszörmény TE

Round 12
[Nov 3]
Mátészalka FC         2-1 Nyíradony VVTK  
Létavértes SC         3-5 Debreceni VSC-2  
Berettyóújfalu SE     0-2 Ibrány SE  
[Nov 4]
Hajdúböszörmény TE    1-3 Balmazújváros FC  
Hajdúnánás FK         1-1 Diósgyőr FC-2  
Rakamaz SSE           5-1 Nagyecsed RSE  
Volán-Sényő SC        3-6 Nyírmadai ISE  
Balkány SE            0-5 Nyíregyháza-2  

Round 13 [Nov 11]
Ibrány SE             2-0 Létavértes SC  
Diósgyőr FC-2         4-0 Berettyóújfalu SE  
Nagyecsed RSE         2-0 Hajdúböszörmény TE  
Nyíradony VVTK        1-4 Hajdúnánás FK  
Nyírmadai ISE         1-0 Mátészalka FC  
Debreceni VSC-2       1-0 Rakamaz SSE  
Volán-Sényő SC        4-0 Nyíregyháza-2  
Balmazújváros FC      2-0 Balkány SE  

Round 14
[Nov 17]
Mátészalka FC         0-5 Volán-Sényő SC
Létavértes SC         0-3 Diósgyőr FC-2
Berettyóújfalu SE     5-0 Nyíradony VVTK
[Nov 18]
Hajdúböszörmény TE    2-2 Debreceni VSC-2
Hajdúnánás FK         1-3 Nyírmadai ISE
Rakamaz SSE           3-0 Ibrány SE
Balmazújváros FC      1-1 Nyíregyháza-2
Balkány SE            1-5 Nagyecsed RSE

Round 15
[Nov 25]
Ibrány SE             1-0 Hajdúböszörmény TE
Diósgyőr FC-2         1-1 Rakamaz SSE
Nagyecsed RSE         3-0 Balmazújváros FC
Nyíradony VVTK        0-1 Létavértes SC
Nyíregyháza-2         1-0 Mátészalka FC
Nyírmadai ISE         3-1 Berettyóújfalu SE
Debreceni VSC-2       0-1 Balkány SE
Volán-Sényő SC        0-0 Hajdúnánás FK

Table:

 1.Debreceni VSC-2       15 12  1  2  43-18  37
-----------------------------------------------
 2.Diósgyőr FC-2         15 10  4  1  35- 9  34
 3.Nyírmadai ISE         15 11  1  3  32-18  34
 4.Rakamaz SSE           15 10  2  3  39-13  32
 5.Nagyecsed RSE         15  9  1  5  24-16  28
 6.Balmazújváros FC      15  7  5  3  27-21  26
 7.Nyíregyháza-2         15  8  2  5  21-18  26
 8.Ibrány SE             15  8  0  7  27-24  24
 9.Hajdúböszörmény TE    15  5  4  6  23-21  19
10.Volán-Sényő SC        15  5  3  7  28-25  18
11.Balkány SE            15  4  2  9  16-38  14
12.Hajdúnánás FK         15  3  4  8  16-26  13
13.Berettyóújfalu SE     15  3  3  9  20-31  12
-----------------------------------------------
14.Mátészalka FC         15  3  2 10  11-29  11
15.Létavértes SC         15  2  3 10  17-33   9
16.Nyíradony VVTK        15  1  1 13  14-53   4

Final Table:

 1.Debreceni VSC-2       30 25  2  3  91-25  77  Promoted
-----------------------------------------------
 2.Várda SE (Rakamaz?)   30 18  6  6  65-30  60
 3.Nyírmadai ISE         30 18  5  7  69-38  59
 4.Diósgyőr FC-2         30 18  4  8  62-28  58
 5.Hajdúböszörmény TE    30 16  8  6  50-29  56
 6.Nagyecsed RSE         30 15  8  7  53-32  53
 7.Nyíregyháza FC-2      30 14  8  8  42-30  50
 8.Balmazújváros FC      30 13  9  8  53-45  48
 9.Ibrány SE             30 11  4 15  43-47  37
10.Volán-Sényő SC        30 10  7 13  44-57  37
11.Berettyóújfalu SE     30  7  8 15  43-57  29
12.Létavértes SC         30  8  5 17  48-60  28  [-1]
13.Balkányi SE           30  8  4 18  29-75  28
-----------------------------------------------
14.FK Hajdúnánás         30  7  5 18  25-51  26  Relegated
15.Mátészalka FC         30  5  3 22  28-71  18  Relegated
16.Nyíradony VVTK        30  1  6 23  26-96   9  Relegated

NB: Létavértes 1 point deducted





2006/07.

2008/09.

list of champions.

list of final tables.

list of cup winners.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Zoltán Csizmazia for the RSSSF

Author: Zoltán Csizmazia (csizmazia.zoltan@t-online.hu)
Last updated: 4 Sep 2008

(C) Copyright Zoltán Csizmazia and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.