Ireland 2015


Premier Division
FAI Cup
League Cup
First Division

Premier Division

Final Table:

 1.Dundalk                   33  23  9  1  78-23  78  Champions
 2.Cork City                 33  19 10  4  57-25  67
 3.Shamrock Rovers           33  18 11  4  56-27  65
 4.Saint Patrick's Athletic  33  18  4 11  52-34  58
 5.Bohemians                 33  15  8 10  49-42  53
 6.Longford Town             33  10  9 14  41-53  39
 7.Derry City                33   9  8 16  32-42  35
 8.Bray Wanderers            33   9  6 18  27-51  33
 9.Sligo Rovers              33   7 10 16  39-55  31
10.Galway United             33   9  4 20  39-61  31  [*]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Limerick                  33   7  8 18  46-73  29  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
12.Drogheda United           33   7  7 19  32-62  28  Relegated

[*] Galway FC were renamed Galway United

Round 1
[Mar 6]
Dundalk         1-0 Longford        
Galway          1-2 Derry           
Shamrock        1-0 Saint Patrick's 
[Mar 7]
Bray            0-1 Drogheda        
Limerick        0-3 Bohemians       
Sligo           1-1 Cork            

Round 2
[Mar 13]
Bohemians       2-0 Galway          
Cork            5-0 Limerick        
Derry           0-1 Dundalk         
Drogheda        3-2 Sligo           
Saint Patrick's 3-0 Bray            
[Mar 14]
Longford        0-2 Shamrock        

Round 3
[Mar 20]
Dundalk         3-0 Saint Patrick's 
Galway          1-0 Drogheda        
Shamrock        0-0 Cork            
[Mar 21]
Bray            0-1 Bohemians       
Limerick        2-2 Longford        
Sligo           1-1 Derry           

Round 4 [Mar 24]
Bohemians       0-3 Dundalk         
Cork            2-0 Galway          
Drogheda        1-1 Limerick        
Sligo           1-2 Shamrock        
Saint Patrick's 2-0 Derry           
Longford        2-0 Bray            

Round 5
[Mar 27]
Dundalk         3-0 Sligo           
Derry           3-0 Drogheda        
Galway          1-2 Longford        
Shamrock        0-0 Bohemians       
[Mar 28]
Bray            0-1 Cork            
Limerick        1-2 Saint Patrick's 

Round 6
[Apr 3]
Sligo           1-3 Bray            
Cork            3-0 Derry           
Drogheda        0-1 Bohemians       
Shamrock        3-0 Galway          
[Apr 4]
Limerick        1-1 Dundalk         
Longford        2-2 Saint Patrick's 

Round 7
[Apr 10]
Bohemians       2-0 Longford        
Derry           0-0 Shamrock        
Dundalk         1-0 Drogheda        
Galway          0-1 Sligo           
Saint Patrick's 0-0 Cork            
[Apr 11]
Bray            4-0 Limerick        

Round 8 [Apr 17]
Bohemians       0-1 Saint Patrick's 
Derry           0-0 Bray            
Drogheda        1-2 Cork            
Galway          3-2 Limerick        
Longford        1-1 Sligo           
Shamrock        2-2 Dundalk         

Round 9 [Apr 20]
Bray            0-3 Shamrock        
Cork            2-0 Longford        
Dundalk         3-0 Galway          
Limerick        0-2 Derry           
Sligo           0-0 Bohemians       
Saint Patrick's 2-2 Drogheda        

Round 10
[Apr 24]
Cork            1-2 Dundalk         
Derry           1-2 Bohemians       
Drogheda        0-3 Longford        
Saint Patrick's 3-0 Sligo           
[Apr 25]
Bray            0-5 Galway          
Limerick        1-1 Shamrock        

Round 11
[May 1]
Galway          1-4 Saint Patrick's 
Shamrock        1-0 Drogheda        
[May 2]
Longford        0-0 Derry           
Sligo           1-1 Limerick        
[May 4]
Dundalk         8-1 Bray            
Bohemians       1-1 Cork            

Round 12
[May 8]
Bohemians       2-1 Limerick        
Cork            3-2 Sligo           
Derry           0-2 Galway          
Drogheda        4-2 Bray            
[May 9]
Longford        0-2 Dundalk         
[May 11]
Saint Patrick's 0-0 Shamrock        

Round 13
[May 15]
Dundalk         1-0 Derry           
Galway          5-3 Bohemians       
Shamrock        3-2 Longford        
[May 16]
Bray            1-0 Saint Patrick's 
Limerick        0-1 Cork            
Sligo           2-0 Drogheda        

Round 14
[May 22]
Bohemians       0-0 Bray            
Derry           1-1 Sligo           
Drogheda        2-0 Galway          
Saint Patrick's 0-2 Dundalk         
Cork            0-0 Shamrock        
[May 23]
Longford        1-0 Limerick        

Round 15 [Jun 5]
Bray            0-1 Longford        
Derry           0-3 Saint Patrick's 
Dundalk         1-2 Bohemians       
Galway          1-3 Cork            
Limerick        1-2 Drogheda        
Shamrock        5-1 Sligo           

Round 16 [Jun 12]
Bohemians       3-1 Shamrock        
Cork            1-0 Bray            
Drogheda        1-1 Derry           
Longford        0-1 Galway          
Sligo           1-2 Dundalk         
Saint Patrick's 3-1 Limerick        

Round 17
[Jun 26]
Bohemians       0-1 Drogheda        
Derry           0-2 Cork            
Dundalk         6-2 Limerick        
Galway          1-2 Shamrock        
Saint Patrick's 3-0 Longford        
[Jun 27]
Bray            1-0 Sligo           

Round 18
[Jun 8]
Shamrock        4-1 Derry          
[Jul 3]
Drogheda        1-2 Dundalk         
[Jul 4]
Limerick        0-1 Bray            
Longford        2-1 Bohemians       
Sligo           1-1 Galway          
[Aug 31]
Cork            3-1 Saint Patrick's 

Round 19
[May 11]
Cork            4-1 Drogheda        
[Jun 9]
Saint Patrick's 3-1 Bohemians       
[Jul 11]
Bray            1-0 Derry           
Limerick        2-4 Galway          
Sligo           3-2 Longford        
[Sep 1]
Dundalk         2-0 Shamrock        

Round 20
[Jul 7]
Galway          2-4 Dundalk         
[Jul 17]
Derry           0-0 Limerick        
Drogheda        0-2 Saint Patrick's 
Bohemians       1-0 Sligo           
[Jul 18]
Longford        1-4 Cork            
[Sep 22]
Shamrock        1-0 Bray            

Round 21
[Jul 24]
Bohemians       4-2 Derry           
Galway          0-1 Bray            
Sligo           0-3 Saint Patrick's 
[Jul 25]
Longford        1-1 Drogheda        
[Jul 26]
Shamrock        4-1 Limerick        
Dundalk         1-1 Cork            

Round 22
[Jul 31]
Bray            0-1 Dundalk         
Derry           3-0 Longford        
Drogheda        0-1 Shamrock        
Saint Patrick's 3-1 Galway          
Cork            4-0 Bohemians       
[Aug 1]
Limerick        3-2 Sligo           

Round 23
[Aug 7]
Dundalk         0-0 Longford        
Galway          0-4 Derry           
Shamrock        0-2 Saint Patrick's 
[Aug 8]
Bray            1-0 Drogheda        
Limerick        4-3 Bohemians       
Sligo           0-2 Cork            

Round 24 [Aug 14]
Bohemians       3-0 Galway          
Cork            2-3 Limerick        
Derry           0-2 Dundalk         
Drogheda        0-4 Sligo           
Saint Patrick's 1-0 Bray            
Longford        1-3 Shamrock        

Round 25 [Aug 17]
Shamrock        3-0 Cork            
Bray            3-1 Bohemians       
Dundalk         4-1 Saint Patrick's 
Galway          1-1 Drogheda        
Limerick        3-3 Longford        
Sligo           1-0 Derry           

Round 26
[Aug 28]
Bohemians       2-2 Dundalk         
Cork            1-0 Galway          
Drogheda        1-4 Limerick        
Saint Patrick's 0-1 Derry           
[Aug 29]
Longford        1-0 Bray            
Sligo           1-1 Shamrock        

Round 27 [Sep 5]
Shamrock        1-1 Bohemians       
Derry           0-2 Drogheda        
Bray            0-0 Cork            
Limerick        3-1 Saint Patrick's 
Dundalk         2-2 Sligo           
Galway          4-2 Longford        

Round 28
[Sep 18]
Dundalk         6-0 Drogheda        
Bohemians       1-1 Longford        
Derry           1-0 Shamrock        
[Sep 19]
Bray            2-2 Limerick        
[Oct 2]
Galway          2-1 Sligo           
[Oct 19]
Saint Patrick's 1-2 Cork            

Round 29
[Sep 25]
Cork            0-0 Derry           
Drogheda        2-2 Bohemians       
Shamrock        2-0 Galway          
[Sep 26]
Limerick        1-3 Dundalk         
Longford        0-3 Saint Patrick's 
Sligo           3-2 Bray            

Round 30
[Oct 9]
Bohemians       2-0 Saint Patrick's 
Derry           3-1 Bray            
Drogheda        1-1 Cork            
Galway          1-3 Limerick        
Shamrock        1-1 Dundalk         
[Oct 10]
Longford        1-1 Sligo           

Round 31
[Oct 16]
Cork            2-3 Longford        
Dundalk         0-0 Galway          
Saint Patrick's 2-1 Drogheda        
[Oct 17]
Bray            2-2 Shamrock        
Limerick        0-2 Derry           
Sligo           0-2 Bohemians       

Round 32
[Oct 23]
Cork            2-2 Dundalk         
Derry           2-3 Bohemians       
Drogheda        0-3 Longford        
Limerick        0-2 Shamrock        
Saint Patrick's 0-2 Sligo           
[Oct 24]
Bray            1-1 Galway          
		
Round 33 [Oct 30]
Bohemians       0-1 Cork            
Dundalk         4-0 Bray            
Galway          0-1 Saint Patrick's 
Longford        4-2 Derry           
Shamrock        5-3 Drogheda        
Sligo           2-3 Limerick        

Final Table:

 1.Dundalk                   33  23  9  1  78-23  78  Champions
 2.Cork City                 33  19 10  4  57-25  67
 3.Shamrock Rovers           33  18 11  4  56-27  65
 4.Saint Patrick's Athletic  33  18  4 11  52-34  58
 5.Bohemians                 33  15  8 10  49-42  53
 6.Longford Town             33  10  9 14  41-53  39
 7.Derry City                33   9  8 16  32-42  35
 8.Bray Wanderers            33   9  6 18  27-51  33
 9.Sligo Rovers              33   7 10 16  39-55  31
10.Galway United             33   9  4 20  39-61  31  [*]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
11.Limerick                  33   7  8 18  46-73  29  Relegation Playoff
----------------------------------------------------
12.Drogheda United           33   7  7 19  32-62  28  Relegated

[*] Galway FC were renamed Galway United

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Nov 2]
Limerick        1-0 Finn Harps      

Second Leg [Nov 6]
Finn Harps      2-0 Limerick        [aet]

NB: Finn Harps promoted, Limerick relegated


FAI Cup

Round 1
[Apr 25]
Cobh Wanderers        2-0 Clonmel Celtic        
Cockhill Celtic       1-0 Casement Celtic       
College Corinthians   0-1 Crumlin United        
St Mary's             0-1 Avondale United       
[Apr 26]
Glenville             0-1 Firhouse Clover       
Killester United      3-0 Dunboyne              
St Mochta's           5-2 Arklow Town           
UCC                   0-4 North End United      

Round 2
[May 29]
Bohemians             4-1 Firhouse Clover       
Dundalk               5-0 Shelbourne            
Galway United         1-0 North End United      
Longford Town         1-1 Finn Harps            
St Patrick's Athletic 2-1 Shamrock Rovers       
Tolka Rovers          2-1 Waterford United      
Wexford Youths        0-2 Cork City             
[May 30]
Athlone Town          3-2 Liffey Wanderers      
Bray Wanderers        3-1 Limerick              
Drogheda United       3-1 Cabinteely            
Killester United      3-0 Cobh Ramblers         
[May 31]
Cobh Wanderers        3-3 Avondale United       
Cockhill Celtic       3-0 St Mochta's           
Edenderry Town        0-3 Derry City            
Sligo Rovers          2-0 Crumlin United        
UCD                   1-3 Sheriff YC            

Round 2 Replays
[Jun 1]
Finn Harps            0-0 Longford Town         [aet, 3-4 pen]
[Jun 3]
Avondale United       0-3 Cobh Wanderers        

Round 3 
[Aug 21]
Tolka Rovers          0-4 Killester United      
Galway United         1-4 Dundalk               
Derry City            3-0 Drogheda United       
Bohemians             0-1 Bray Wanderers        
Cork City             4-0 St Patrick's Athletic 
Sheriff YC            2-2 Athlone Town          
[Aug 22]
Cockhill Celtic       0-2 Longford Town         
Cobh Wanderers        0-4 Sligo Rovers          

Round 3 Replay [Aug 24]
Athlone Town          0-0 Sheriff YC            [aet, 3-4 pen]

Quarterfinals [Sep 11]
Dundalk               4-0 Sligo Rovers          
Bray Wanderers        2-0 Killester United      
Derry City            1-1 Cork City             
Longford Town         3-1 heriff YC            

Quarterfinal Replay [Sep 14]
Cork City             3-0 Derry City            

Semifinals
[Oct 2]
Dundalk               2-0 Longford Town         
[Oct 4]
Bray Wanderers        0-1 Cork City             

Final [Nov 8]
Dundalk               1-0 Cork City             [aet]


League Cup

Round 1 
[Mar 9]
Galway United         3-2 Finn Harps             
UCD                   0-1 Cabinteely             
[Mar 10]
Wexford Youths        1-2 UCC                    
Cobh Ramblers         3-2 Limerick              [aet]
Sligo Rovers          8-0 Mayo League            
Crumlin United        4-2 Bray Wanderers         
Drogheda United       0-1 Shelbourne             
Bohemians             3-0 Athlone Town           

Round 2
[Apr 6]
Waterford United      0-2 Cork City             
Sligo Rovers          0-2 Derry City            [aet]
Galway United         4-2 Cockhill Celtic       
Cabinteely            0-2 Shamrock Rovers       
[Apr 7]
Crumlin United        1-4 St Patrick's Athletic 
Dundalk               1-0 Shelbourne            
Bohemians             3-1 Longford Town         
UCC                   3-2 Cobh Ramblers         

Quarterfinals
[May 18]
UCC                   0-5 Dundalk               
Galway United         1-0 Bohemians             [aet]
[May 19]
Derry City            0-1 Shamrock Rovers       
Cork City             1-1 St Patrick's Athletic [aet, 3-5 pen]

Semifinals [Aug 3]
Shamrock Rovers       0-0 St Patrick's Athletic [aet, 2-4 pen]
Galway United         0-0 Dundalk               [aet, 4-2 pen]

Final [Sep 19]
St Patrick's Athletic 0-0 Galway United         [aet, 4-3 pen]


First Division

Final Table:

 1.Wexford Youths            28  20  1  7  63-32  61  Promoted
----------------------------------------------------
 2.Finn Harps                28  16  7  5  42-23  55  Promotion Playoff
 3.University College Dublin 28  14  7  7  53-25  49  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Shelbourne                28  13  6  9  37-34  45
 5.Athlone Town              28   9  6 13  34-44  33
 6.Cobh Ramblers             28   8  6 14  27-45  30 
 7.Waterford United          28   5  6 17  25-51  21
 8.Cabinteely                28   5  5 18  23-50  20

Promotion Playoff

First Leg [Oct 23]
UCD             0-1 Finn Harps      

Second Leg [Oct 30]
Finn Harps      2-1 UCD             

NB: Finn Harps play off against 11th team top flight (Limerick)


2014.

2016.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

list of champions (2nd level).

list of final tables (2nd level).

list of cup winners.

list of league cup winners.

list of dublin city cup winners.

list of top four cup winners.

list of league of ireland shield winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 14 Apr 2016

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.