India 2009/10


I League 2009/10
Federation Cup 2009/10
I League Second Division 2010


I League


Final Table:

 1.Dempo SC                      26 16  6  4 54-31 54  Champions  [Goa]
 2.Churchill Brothers SC         26 11 10  5 51-35 43  [Goa]
 3.Pune FC                       26 10 12  4 38-23 42  [Pune]
 4.Mahindra United               26 10 11  5 45-29 41  [Mumbai]
 5.Mohun Bagan AC                26 10  6 10 48-43 36  [Calcutta]
 6.Salgaocar SC                  26  8  9  9 34-38 33  [Goa]
 7.JCT Mills FC                  26  8  8 10 26-29 32  [Phagwara]
 8.Chirag United SC              26  8  8 10 33-39 32  [Calcutta]
 9.Mumbai FC                     26  6 11  9 24-26 31  [Mumbai]
10.East Bengal Club              26  7 10  9 27-31 31  [Calcutta]
11.Viva Kerala                   26  7  9 10 25-36 30  [Kochi]
12.Air India FC                  26  7  7 12 28-47 28  [Mumbai]
-----------------------------------------------------
13.Sporting Clube de Goa         26  6  9 11 30-40 27  [Goa]
14.Shillong Lajong FC            26  6  8 12 23-39 26  [Shillong]

Round 1
[Oct 1]
Mahindra United        1-1 Churchill Brothers SC 
[Oct 3]
Pune FC                0-0 East Bengal Club
Mumbai FC              1-3 Dempo SC
[Oct 4]
JCT Mills FC           5-1 Shillong Lajong FC
[Oct 5]
Mohun Bagan AC         2-3 Chirag United SC 
[Feb 13]
Salgaocar SC           1-0 Viva Kerala
[Feb 15]
Sporting Clube de Goa  1-2 Air India FC

Round 2
[Oct 6]
Churchill Brothers SC  2-0 Viva Kerala
[Oct 7]
Mahindra United        3-2 East Bengal Club
Dempo SC               1-1 Salgaocar SC
[Oct 8]
Pune FC                0-1 Air India FC 
Sporting Clube de Goa  0-1 Shillong Lajong FC
Mohun Bagan AC         1-2 JCT Mills FC 
[Oct 9]
Chirag United SC       2-1 Mumbai FC

Round 3
[Oct 11]
East Bengal Club       0-0 JCT Mills FC
Dempo SC               4-1 Shillong Lajong FC 
[Oct 12]
Mohun Bagan AC         2-0 Viva Kerala 
[Oct 13]
Chirag United SC       3-3 Air India FC 
[Oct 16]
Churchill Brothers SC  1-1 Mumbai FC
[Oct 17]
Sporting Clube de Goa  2-2 Pune FC
[Oct 18]
Salgaocar SC           1-4 Mahindra United 

Round 4
[Oct 18]
Shillong Lajong FC     3-0 Air India FC
[Oct 23]
Dempo SC               2-2 Mahindra United 
Viva Kerala            0-1 Chirag United SC
JCT Mills FC           1-1 Churchill Brothers SC 
[Oct 24]
Pune FC                1-1 Mumbai FC
[Oct 25]
Sporting Clube de Goa  2-3 Salgaocar SC 
East Bengal Club       3-5 Mohun Bagan AC 

Round 5
[Oct 27]
Mahindra United        2-2 Chirag United SC 
[Oct 28]
JCT Mills FC           1-2 Dempo SC 
Churchill Brothers SC  1-1 Pune FC 
Air India FC           2-2 Mumbai FC 
[Oct 29]
Shillong Lajong FC     1-2 Mohun Bagan AC
Viva Kerala            4-2 Sporting Clube de Goa 
East Bengal Club       1-1 Salgaocar SC 

Round 6
[Oct 31]
JCT Mills FC           0-0 Mahindra United 
[Nov 1]
Pune FC                1-1 Dempo SC
Air India FC           2-3 Churchill Brothers SC
[Nov 2]
Viva Kerala            0-1 East Bengal Club
Shillong Lajong FC     0-0 Salgaocar SC
Mohun Bagan AC         1-2 Mumbai FC 
Sporting Clube de Goa  1-1 Chirag United SC 

Round 7
[Nov 6]
Mahindra United        1-1 Viva Kerala
Chirag United SC       2-0 Salgaocar SC
[Nov 7]
Air India FC           0-1 East Bengal Club 
Sporting Clube de Goa  2-2 Mohun Bagan AC
[Nov 8]
Mumbai FC              2-0 JCT Mills FC 
Pune FC                1-1 Shillong Lajong FC 
Churchill Brothers SC  3-2 Dempo SC 

Round 8
[Nov 12]
Air India FC           0-4 Mahindra United 
Dempo SC               3-1 Viva Kerala
East Bengal Club       3-0 Shillong Lajong FC 
[Nov 13]
Churchill Brothers SC  2-0 Chirag United SC
Pune FC                1-3 Mohun Bagan AC 
[Nov 14]
Salgaocar SC           0-0 JCT Mills FC 
[Nov 15]
Mumbai FC              0-0 Sporting Clube de Goa 

Round 9
[Jan 8]
Mohun Bagan AC         2-2 Churchill Brothers SC 
Mumbai FC              2-1 Salgaocar SC
[Jan 9]
Chirag United SC       1-0 East Bengal Club
Air India FC           1-3 Dempo SC  
Shillong Lajong FC     1-1 Viva Kerala 
JCT Mills FC           1-2 Pune FC
[Jan 10]
Mahindra United        2-1 Sporting Clube de Goa 

Round 10
[Jan 15]
Mahindra United        5-0 Shillong Lajong FC
[Jan 16]
Mumbai FC              0-0 East Bengal Club
Churchill Brothers SC  0-0 Sporting Clube de Goa 
[Jan 17]
Viva Kerala            1-0 JCT Mills FC
Air India FC           0-5 Mohun Bagan AC
Salgaocar SC           1-3 Pune FC 
[Jan 20]
Chirag United SC       1-1 Dempo SC

Round 11
[Jan 20]
Mumbai FC              3-1 Shillong Lajong FC
[Jan 21]
Mahindra United        1-2 Mohun Bagan AC
[Jan 22]
Air India FC           2-1 Salgaocar SC
East Bengal Club       3-2 Churchill Brothers SC 
[Jan 24]
Chirag United SC       1-1 JCT Mills FC   
Viva Kerala            0-3 Pune FC 
Dempo SC               3-1 Sporting Clube de Goa 

Round 12
[Jan 27]
Shillong Lajong FC     0-0 Churchill Brothers SC
[Jan 28]
Mumbai FC              0-0 Mahindra United
JCT Mills FC           2-0 Sporting Clube de Goa   
Salgaocar SC           2-1 Mohun Bagan AC
Pune FC                2-1 Chirag United SC
[Jan 29]
Viva Kerala            2-1 Air India FC
Dempo SC               0-0 East Bengal Club 

Round 13
[Feb 1]
Salgaocar SC           1-2 Churchill Brothers SC
[Feb 2]
Dempo SC               3-1 Mohun Bagan AC 
[Feb 3]
JCT Mills FC           0-2 Air India FC
Sporting Clube de Goa  0-1 East Bengal Club
Mumbai FC              0-1 Viva Kerala
Chirag United SC       2-0 Shillong Lajong FC 
Pune FC                0-0 Mahindra United   

Round 14
[Mar 2]
East Bengal Club       1-2 Pune FC 
[Mar 3]
Churchill Brothers SC  1-4 Mahindra United 	
Shillong Lajong FC     0-1 JCT Mills FC  
Viva Kerala            1-1 Salgaocar SC	
[Mar 4]
Chirag United SC       1-5 Mohun Bagan AC  	
Dempo SC               3-2 Mumbai FC 	
[Mar 5]
Air India FC           1-1 Sporting Clube de Goa 	
	
Round 15
[Mar 6]
Shillong Lajong FC     1-0 East Bengal Club 
[Mar 7]
Chirag United SC       2-4 Churchill Brothers SC 	
[Mar 8]
Viva Kerala            1-0 Dempo SC    		
[Mar 9]
Mahindra United        2-1 Air India FC 	
Sporting Clube de Goa  2-2 Mumbai FC 
[Mar 10]
Mohun Bagan AC         0-0 Pune FC 	
JCT Mills FC           1-1 Salgaocar SC 		
	
Round 16
[Mar 11]
Viva Kerala            1-1 Churchill Brothers SC 	
[Mar 13]
East Bengal Club       1-1 Mahindra United 
[Mar 14]
Shillong Lajong FC     0-0 Sporting Clube de Goa 	
Air India FC           1-0 Pune FC 	
Salgaocar SC           3-2 Dempo SC   
[Mar 15]
JCT Mills FC           0-0 Mohun Bagan AC  
[Mar 16]
Mumbai FC              0-2 Chirag United SC	

Round 17
[Mar 20]
JCT Mills FC           1-0 Mumbai FC 
Shillong Lajong FC     1-0 Pune FC 
Mohun Bagan AC         1-2 Sporting Clube de Goa 
Dempo SC               4-2 Churchill Brothers SC 	
[Mar 21]
Salgaocar SC           1-2 Chirag United SC
East Bengal Club       0-2 Air India FC 
[Mar 22]
Viva Kerala            1-1 Mahindra United 			
	
Round 18
[Mar 27]
Dempo SC               2-1 JCT Mills FC  	
Mumbai FC              0-0 Air India FC 	
Mohun Bagan AC         1-4 Shillong Lajong FC 	
[Mar 28]
Chirag United SC       0-1 Mahindra United 	
Sporting Clube de Goa  1-2 Viva Kerala 	
[Mar 29]
Salgaocar SC           4-1 East Bengal Club 	
[May 20]
Pune FC                4-1 Churchill Brothers SC 
	
Round 19
[Mar 31]
Air India FC           1-1 Shillong Lajong FC 
[Apr 1]
Mahindra United        3-1 Dempo SC    	
Chirag United SC       1-1 Viva Kerala 	
Churchill Brothers SC  6-0 JCT Mills FC  
[Apr 3]	
Salgaocar SC           1-3 Sporting Clube de Goa 	
Mumbai FC              1-2 Pune FC 	
[May 16]
Mohun Bagan AC         2-1 East Bengal Club      
		
Round 20
[Apr 5]
Air India FC           1-1 Viva Kerala 
[Apr 7]
Sporting Clube de Goa  1-0 JCT Mills FC  	
Mahindra United        0-0 Mumbai FC 	
[Apr 9]
Chirag United SC       1-1 Pune FC 	
[Apr 10]
Mohun Bagan AC         1-1 Salgaocar SC 
[Apr 11]
Churchill Brothers SC  1-0 Shillong Lajong FC 	
East Bengal Club       0-1 Dempo SC    
	
Round 21
[Apr 15]
East Bengal Club       1-0 Mumbai FC 
[Apr 16]
Dempo SC               3-1 Chirag United SC 	
[Apr 17]
Shillong Lajong FC     2-1 Mahindra United 	
Sporting Clube de Goa  2-1 Churchill Brothers SC 	
JCT Mills FC           5-1 Viva Kerala 	
Mohun Bagan AC         4-0 Air India FC 	
Pune FC                1-1 Salgaocar SC 	

Round 22
[Apr 20]
Shillong Lajong FC     1-1 Mumbai FC 
[Apr 21]
Mohun Bagan AC         3-1 Mahindra United 
JCT Mills FC           1-0 Chirag United SC 	
Pune FC                3-1 Viva Kerala 	
[Apr 22]
Sporting Clube de Goa  1-2 Dempo SC    	
[Apr 23]
Salgaocar SC           1-1 Air India FC 	
[May 23]
Churchill Brothers SC  2-2 East Bengal Club  

Round 23
[Apr 28]
Mahindra United        1-1 Pune FC 
Shillong Lajong FC     1-1 Chirag United SC 	
Mohun Bagan AC         1-4 Dempo SC   
[Apr 29]
Air India FC           0-1 JCT Mills FC 
[Apr 30]
East Bengal Club       1-1 Sporting Clube de Goa 	
[May 1]
Viva Kerala            0-1 Mumbai FC 	
[May 2]
Churchill Brothers SC  3-1 Salgaocar SC 	
		
Round 24
[May 3]
Pune FC                2-0 JCT Mills FC  
[May 4]
Sporting Clube de Goa  3-2 Mahindra United 	
Viva Kerala            2-1 Shillong Lajong FC 	
East Bengal Club       2-1 Chirag United SC 	
[May 5]
Dempo SC               2-0 Air India FC 	
[May 6]
Salgaocar SC           1-0 Mumbai FC 
[May 7]
Churchill Brothers SC  4-0 Mohun Bagan AC  	
	
Round 25
[May 9]
Air India FC           3-1 Chirag United SC 
Shillong Lajong FC     0-1 Dempo SC    	
JCT Mills FC           1-1 East Bengal Club  
Pune FC                4-0 Sporting Clube de Goa 	
[May 10]
Mahindra United        1-2 Salgaocar SC 	
[May 11]
Viva Kerala            1-1 Mohun Bagan AC  	
[May 17]
Mumbai FC              0-0 Churchill Brothers SC 
	
Round 26 
[May 27]
Mahindra United        2-1 JCT Mills FC     
Dempo SC               1-1 Pune FC                
East Bengal Club       1-1 Viva Kerala  
[May 28]   
Churchill Brothers SC  5-1 Air India FC         
Salgaocar SC           3-1 Shillong Lajong FC    
Mumbai FC              2-0 Mohun Bagan AC       
Chirag United SC       0-1 Sporting Clube de Goa  

Final Table:

 1.Dempo SC                      26 16  6  4 54-31 54  Champions  [Goa]
 2.Churchill Brothers SC         26 11 10  5 51-35 43  [Goa]
 3.Pune FC                       26 10 12  4 38-23 42  [Pune]
 4.Mahindra United               26 10 11  5 45-29 41  [Mumbai]
 5.Mohun Bagan AC                26 10  6 10 48-43 36  [Calcutta]
 6.Salgaocar SC                  26  8  9  9 34-38 33  [Goa]
 7.JCT Mills FC                  26  8  8 10 26-29 32  [Phagwara]
 8.Chirag United SC              26  8  8 10 33-39 32  [Calcutta]
 9.Mumbai FC                     26  6 11  9 24-26 31  [Mumbai]
10.East Bengal Club              26  7 10  9 27-31 31  [Calcutta]
11.Viva Kerala                   26  7  9 10 25-36 30  [Kochi]
12.Air India FC                  26  7  7 12 28-47 28  [Mumbai]
-----------------------------------------------------
13.Sporting Clube de Goa         26  6  9 11 30-40 27  [Goa]
14.Shillong Lajong FC            26  6  8 12 23-39 26  [Shillong]

NB: Mahindra United withdrew at the end of the season; they were replaced by
    AIFF XI (New Delhi), a development team formed with the hope of qualifying
    for the 2018 World Cup

Promoted: ONGC (Mumbai) and Hindustan Aeronautics Ltd (Bangalore)

31st Federation Cup 2009/10

Group A
[Dec 22]
East Bengal Club       0-0 Viva Kerala
JCT Mills FC           0-1 Salgaocar SC 
[Dec 24]
Viva Kerala            0-0 JCT Mills FC
Salgaocar SC           0-1 East Bengal Club
[Dec 27]
East Bengal Club       1-0 JCT Mills FC
Viva Kerala            1-1 Salgaocar SC 	

Table:

 1.East Bengal Club               3  2  1  0  2- 0  7  Qualified  [Calcutta]
 2.Salgaocar SC                   3  1  1  1  2- 2  4  [Goa]
 3.Viva Kerala                    3  0  3  0  1- 1  3  [Kochi]
 4.JCT Mills FC                   3  0  1  2  0- 2  1  [Phagwara]

Group B
[Dec 21]
Mohun Bagan AC         4-1 Mohammedan SC
Mahindra United        2-1 Chirag United SC
[Dec 23]
Chirag United SC       0-0 Mohun Bagan AC
Mohammedan SC          0-1 Mahindra United
[Dec 26]
Chirag United SC       1-0 Mohammedan SC
Mahindra United        0-2 Mohun Bagan AC

Table:

 1.Mohun Bagan AC                 3  2  1  0  6- 1  7   Qualified [Calcutta]
 2.Mahindra United                3  2  0  1  3- 3  6  [Mumbai]
 3.Chirag United SC               3  1  1  1  2- 2  4  [Calcutta]
 4.Mohammedan SC                  3  0  0  3  1- 6  0  [Calcutta]

Group C
[Dec 21]
Churchill Brothers SC  3-0 Hindustan Aeronautics 
Sporting Clube de Goa  1-2 Mumbai FC
[Dec 23]
Mumbai FC              0-1 Churchill Brothers SC 
Hindustan Aeronautics  0-2 Sporting Clube de Goa 
[Dec 26]
Mumbai FC              4-2 Hindustan Aeronautics 
Churchill Brothers SC  2-0 Sporting Clube de Goa

Table:

 1.Churchill Brothers SC          3  3  0  0  6- 0  9  Qualified  [Goa]
 2.Mumbai FC                      3  2  0  1  6- 4  6  [Mumbai]
 3.Sporting Clube de Goa          3  1  0  2  3- 4  3  [Goa]
 4.Hindustan Aeronautics Ltd.     3  0  0  3  2- 9  0  [Bangalore]

Group D
[Dec 22]
Dempo SC               1-2 Pune FC
Air India FC           2-2 Shillong Lajong FC
[Dec 24]
Shillong Lajong FC     2-1 Dempo SC 
Pune FC                1-1 Air India FC 
[Dec 27]
Shillong Lajong FC     1-1 Pune FC 
Dempo SC               2-0 Air India FC 	

Table:

 1.Shillong Lajong FC             3  1  2  0  5- 4  5  Qualified  [Shillong]
 2.Pune FC                        3  1  2  0  4- 3  5  [Pune]
 3.Dempo SC                       3  1  0  2  4- 4  3  [Goa]
 4.Air India FC                   3  0  2  1  3- 5  2  [Mumbai]

Semifinals
[Dec 30]
Churchill Brothers SC  0-1 Shillong Lajong FC 
[Dec 31]
East Bengal Club       2-0 Mohun Bagan AC

Final [Jan 3, Nehru Stadium, Guwahati]
East Bengal Club       0-0 Shillong Lajong FC     [3-0 pen]



I League Second Division

Preliminary Stage | Final Round

NB: the two clubs relegated in 2008/09, Mohammedan Sporting Club 
    (Calcutta) and Vasco Sports Club (Goa) automatically enter the
    Final Round

Preliminary Stage

Group A | Group B | Group C

Group A

NB: in Bangalore

Final Table:

 1.Malabar United                 6  3  3  0 10- 7 12  Qualified  [Calicut]
 2.Hindustan Aeronautics Ltd      6  2  3  1 13- 6  9  Qualified  [Bangalore]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.BEML                           6  2  3  1 14-10  9
 4.State Bank of Travancore       6  3  0  3 12- 9  9  [Thiruvananthapuram]
 5.Travancore Titanium            6  1  3  2  4- 8  6  [Thiruvananthapuram]
 6.Golden Threads                 6  1  2  3  5-11  5
 7.Chandni FC                     6  1  2  3  5-12  5  [Kerala]

Round 1
[Mar 27]
Golden Threads         2-1 SBT 	
Chandni FC             1-1 Malabar United 
[Mar 28]
HAL Bangalore          3-0 BEML 
Travancore Titanium    bye

Round 2
[Mar 30]
Travancore Titanium    1-2 Malabar United 
Golden Threads         2-2 BEML 
[Mar 31]
Chandni FC             2-2 HAL Bangalore 
SBT                    bye

Round 3
[Apr 2]
SBT                    2-3 BEML 
Travancore Titanium    0-0 HAL Bangalore 
[Apr 3]
Golden Threads         0-1 Chandni FC
Malabar United         bye 

Round 4
[Apr 5]
Malabar United         1-1 HAL Bangalore 
SBT                    1-0 Chandni FC 
[Apr 6]
Travancore Titanium    0-0 Golden Threads 	
BEML                   bye

Round 5
[Apr 8]
BEML                   6-0 Chandni FC 
Malabar United         2-1 Golden Threads
[Apr 9]
SBT                    4-0 Travancore Titanium 
HAL Bangalore          bye

Round 6
[Apr 11]
HAL Bangalore          5-0 Golden Threads 
BEML                   1-1 Travancore Titanium 	
[Apr 12]
Malabar United         2-1 SBT 	
Chandni FC             bye

Round 7
[Apr 14]
Chandni FC             1-2 Travancore Titanium 
HAL Bangalore          abd SBT                    [abandoned at 0-1 in 53'
[Apr 15]                                           due to darkness]
HAL Bangalore          2-3 SBT                    [remaining 37']
BEML                   2-2 Malabar United 
Golden Threads         bye

Final Table:

 1.Malabar United                 6  3  3  0 10- 7 12  Qualified  [Calicut]
 2.Hindustan Aeronautics Ltd      6  2  3  1 13- 6  9  Qualified  [Bangalore]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.BEML                           6  2  3  1 14-10  9
 4.State Bank of Travancore       6  3  0  3 12- 9  9  [Thiruvananthapuram]
 5.Travancore Titanium            6  1  3  2  4- 8  6  [Thiruvananthapuram]
 6.Golden Threads                 6  1  2  3  5-11  5
 7.Chandni FC                     6  1  2  3  5-12  5  [Kerala]

Group B

NB: in Delhi

Final Table:

 1.Sesa Football Academy          6  5  0  1 17- 6 15  Qualified  [Goa]
 2.ONGC                           6  4  1  1 16- 3 13  Qualified  [Mumbai]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Hindustan FC                   6  3  1  2 10- 8 10
 4.New Delhi Heroes               6  2  1  3 14-10  7  [New Delhi]
 5.Simla Youngs                   6  2  1  3 11-19  7  [New Delhi]
 6.Amity United                   6  2  0  4  5-15  6  [Manesar]
 7.Indian National FC             6  1  0  5  3-15  3  [New Delhi]

Round 1
[Mar 27]
Hindustan FC           1-2 Sesa Football Academy
New Delhi Heroes       5-1 Simla Youngs 
[Mar 28]
Indian National FC     0-1 Amity United 
ONGC                   bye

Round 2
[Mar 30]
ONGC                   1-1 Simla Youngs 
Hindustan FC           2-0 Amity United 
[Mar 31]
New Delhi Heroes       1-2 Indian National FC
Sesa Football Academy  bye

Round 3
[Apr 2]
Sesa Football Academy  0-1 Amity United 
ONGC                   7-0 Indian National FC
[Apr 3]
Hindustan FC           0-0 New Delhi Heroes 
Simla Youngs           bye

Round 4
[Apr 5]
Simla Youngs           1-0 Indian National FC
Sesa Football Academy  4-2 New Delhi Heroes 	
[Apr 6]
ONGC                   3-0 Hindustan FC 
Amity United           bye
	
Round 5
[Apr 8]
Amity United           1-6 New Delhi Heroes 
Simla Youngs           2-4 Hindustan FC 
[Apr 9]
Sesa Football Academy  2-1 ONGC
Indian National FC     bye

Round 6
[Apr 11] 	
Indian National FC     1-3 Hindustan FC 
Amity United           0-2 ONGC 
[Apr 12]
Simla Youngs           1-7 Sesa Football Academy
New Delhi Heroes       bye

Round 7
[Apr 14] 	
New Delhi Heroes       0-2 ONGC 
Indian National FC     0-2 Sesa Football Academy 
[Apr 15]
Amity United           2-5 Simla Youngs 	
Hindustan FC           bye

Final Table:

 1.Sesa Football Academy          6  5  0  1 17- 6 15  Qualified  [Goa]
 2.ONGC                           6  4  1  1 16- 3 13  Qualified  [Mumbai]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Hindustan FC                   6  3  1  2 10- 8 10
 4.New Delhi Heroes               6  2  1  3 14-10  7  [New Delhi]
 5.Simla Youngs                   6  2  1  3 11-19  7  [New Delhi]
 6.Amity United                   6  2  0  4  5-15  6  [Manesar]
 7.Indian National FC             6  1  0  5  3-15  3  [New Delhi]

Group C

NB: in Tinsukoi and Digboi

Final Table:

 1.NISA (Manipur)                 6  5  0  1 14- 6 15  Qualified  
 2.Oil India                      6  4  1  1 12- 3 13  Qualified  [Duliajan]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.JCB Bhillai Brothers           6  2  3  1 10- 6  9
 4.Arhima Club                    6  2  2  2  8-11  8
 5.Mumbai United                  6  2  1  3  8- 9  7  [Mumbai]
 6.Gauhati Town Club              6  1  2  3  5-10  5
 7.Denzong Boyz (Sikkim)          6  0  1  5  2-14  1

Round 1 
[Mar 27]
Gauhati Town Club      1-1 Arhima Club 
Oil India              2-0 Denzong Boyz
[Mar 28]
JCB Bhillai Brothers   0-3 NISA (Manipur)
Mumbai United          bye

Round 2
[Mar 30]
Mumbai United          4-0 Denzong Boyz 	
Gauhati Town Club      1-2 NISA (Manipur)
[Mar 31]
Oil India              0-0 JCB Bhillai Brothers 
Arhima Club            bye

Round 3
[Apr 2]
Arhima Club            2-4 NISA (Manipur)
Mumbai United          1-1 JCB Bhillai Brothers 
[Apr 3]
Gauhati Town Club      1-3 Oil India 
Denzong Boyz           bye

Round 4
[Apr 5]
Denzong Boyz           0-4 JCB Bhillai Brothers 	
Arhima Club            0-3 Oil India 
[Apr 6]
Mumbai United          0-1 Gauhati Town Club 	
NISA (Manipur)         bye

Round 5
[Apr 8]
NISA (Manipur)         2-0 Oil India 
Denzong Boyz           1-1 Gauhati Town Club 
[Apr 9]
Arhima Club            1-0 Mumbai United 	
JCB Bhillai Brothers   bye

Round 6
[Apr 11]
JCB Bhillai Brothers   3-0 Gauhati Town Club 	
NISA (Manipur)         2-3 Mumbai United 
[Apr 12]
Denzong Boyz           1-2 Arhima Club 
Oil India              bye

Round 7
[Apr 14]
Oil India              4-0 Mumbai United 	
JCB Bhillai Brothers   2-2 Arhima Club 
[Apr 15]
NISA (Manipur)         1-0 Denzong Boyz
Gauhati Town Club      bye

Final Table:

 1.NISA (Manipur)                 6  5  0  1 14- 6 15  Qualified  
 2.Oil India                      6  4  1  1 12- 3 13  Qualified  [Duliajan]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.JCB Bhillai Brothers           6  2  3  1 10- 6  9
 4.Arhima Club                    6  2  2  2  8-11  8
 5.Mumbai United                  6  2  1  3  8- 9  7  [Mumbai]
 6.Gauhati Town Club              6  1  2  3  5-10  5
 7.Denzong Boyz (Sikkim)          6  0  1  5  2-14  1


Final Round

NB: all matches at KSFA Stadium, Bangalore

Final Table:

 1.ONGC                           7  6  1  0 14- 4 19  Promoted  [Mumbai]
 2.Hindustan Aeronautics Ltd      7  5  1  1 14- 7 16  Promoted  [Bangalore]
-----------------------------------------------------
 3.Vasco Sports Club              7  4  1  2 14- 5 13  [Goa]
 4.Mohammedan Sporting Club       7  2  4  1  9- 9 10  [Calcutta]
 5.Malabar United                 7  3  1  3  8- 9 10  [Calicut]
 6.Sesa Football Academy          7  0  3  4  5-12  3  [Goa]
 7.Oil India                      7  0  3  4  6-17  3  [Duliajan]
 8.NISA (Manipur)                 7  0  2  5  3-10  2

Round 1
[Apr 30]
Vasco SC               2-1 Sesa Football Academy
HAL Bangalore          1-0 Malabar United 
[May 1]
Mohammedan SC          1-1 ONGC 
NISA (Manipur)         1-1 Oil India 

Round 2
[May 4]
Malabar United         3-0 Sesa Football Academy 	
HAL Bangalore          3-1 Oil India 	
[May 5]
Vasco SC               0-1 ONGC 	
NISA (Manipur)         0-2 Mohammedan SC

Round 3
[May 8]
Sesa Football Academy  2-2 Oil India 
Malabar United         1-3 ONGC 	
[May 9]
Vasco SC               2-0 NISA (Manipur)  
HAL Bangalore          4-1 Mohammedan SC

Round 4
[May 12]
Oil India              1-4 ONGC 
Sesa Football Academy  1-2 Mohammedan SC
[May 13]
Malabar United         1-0 NISA (Manipur)  
HAL Bangalore          2-1 Vasco SC

Round 5
[May 16]
Mohammedan SC          1-1 Oil India 
Vasco SC               4-0 Malabar United 
[May 17]
HAL Bangalore          1-2 ONGC 	
NISA (Manipur)         1-1 Sesa Football Academy 

Round 6
[May 20]
HAL Bangalore          2-1 NISA (Manipur)  
Vasco SC               4-0 Oil India 	
[May 21]
Mohammedan SC          1-1 Malabar United 	
ONGC                   2-0 Sesa Football Academy 	

Round 7
[May 24]
HAL Bangalore          1-1 Sesa Football Academy 	
Vasco SC               1-1 Mohammedan SC
[May 25]
Oil India              0-2 Malabar United 	
NISA (Manipur)         0-1 ONGC 	

Final Table:

 1.ONGC                           7  6  1  0 14- 4 19  Promoted  [Mumbai]
 2.Hindustan Aeronautics Ltd      7  5  1  1 14- 7 16  Promoted  [Bangalore]
-----------------------------------------------------
 3.Vasco Sports Club              7  4  1  2 14- 5 13  [Goa]
 4.Mohammedan Sporting Club       7  2  4  1  9- 9 10  [Calcutta]
 5.Malabar United                 7  3  1  3  8- 9 10  [Calicut]
 6.Sesa Football Academy          7  0  3  4  5-12  3  [Goa]
 7.Oil India                      7  0  3  4  6-17  3  [Duliajan]
 8.NISA (Manipur)                 7  0  2  5  3-10  2


2008/09.

2010/11.

list of champions.

list of topscorers.

list of calcutta league champions.

list of delhi league champions.

list of goa league champions.

list of federation cup finals.

list of santosh trophy finals.

list of durand cup finals.

list of ifa shield finals.

list of rovers cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Arunava Chaudhuri for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Arunava Chaudhuri (chaudhua@uni-duesseldorf.de)
Last updated: 18 Oct 2012

(C) Copyright Arunava Chaudhuri and RSSSF 2009/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.