Indonesia 2017


Liga 1
Liga 2

Liga 1

Final Table:

 1.Bhayangkara FC (Bekasi)            34  22  2 10  61-40  68  [*3] [2 2 0 0 6-3 6]  Champions
 2.Bali United FC (Gianyar)           34  21  5  8  76-38  68       [2 0 0 2 3-6 0]
 3.PSM (Makassar)                     34  19  8  7  67-38  65
 4.Persija (Jakarta)                  34  17 10  7  46-24  61
 6.Madura United FC (Pamekasan)       34  17  9  8  58-44  60       [2 2 0 0 3-0 6]
 5.Persipura (Jayapura)               34  17  9  8  64-37  60  [C]  [2 0 0 2 0-3 0]
 7.PS Barito Putera (Banjarmasin)     34  15  8 11  48-44  53
 8.Borneo FC (Samarinda)              34  15  7 12  50-39  52  [*2]
 9.Arema FC (Malang)                  34  13 10 11  43-44  49  [*1]
10.Mitra Kukar (Kutai Kartanegara)    34  13  4 17  49-74  43
11.Sriwijaya FC (Palembang)           34  11  9 14  50-50  42       [2 1 0 1 3-3 3]
12.PS.TNI (Pakansari)                 34  12  6 16  46-58  42  [*4] [2 1 0 1 3-3 3]
13.Persib (Bandung)                   34   9 14 11  39-34  41
14.Persela (Lamongan)                 34  12  4 18  49-55  40
15.Perseru (Serui)                    34  10  7 17  35-45  37
-------------------------------------------------------------
16.Semen Padang                       34   9  8 17  34-52  35       Relegated
17.Persiba (Balikpapan)               34   7  6 21  41-62  27       Relegated
18.Persegres Gresik United            34   2  4 28  26-104 10       Relegated

[*1] Arema Cronus changed name to Arema FC before the start of the season
[*2] Pusamania Borneo changed name to Borneo FC before the start of the season
[*3] Bhayangkara FC relocated from Sidoarjo to Bekasi
[*4] PS.TNI, who represent the national army, relocated from Bandung to
     Pakansari (Bogor regency)

Round 1
[Apr 15]
Barito Putera          2-1 Mitra Kukar            
Persib                 0-0 Arema                  
[Apr 16]
Persiba                0-2 Persija                
Madura United          2-0 Bali United            
PSM                    3-1 Persela                
[Apr 17]
Semen Padang           1-1 Sriwijaya              
Borneo                 2-2 PS.TNI                 
[Apr 18]
Persipura              1-1 Gresik United          
[Apr 20]
Bhayangkara            2-1 Perseru                

Round 2
[Apr 21]
Gresik United          1-3 Semen Padang           
Persela                2-0 Madura United          
[Apr 22]
Sriwijaya              1-0 Borneo                 
Persija                1-1 Barito Putera          
PS.TNI                 2-2 Persib                 
[Apr 23]
Bali United            1-2 Persipura              
Arema                  2-0 Bhayangkara            
[Apr 24]
Mitra Kukar            1-1 PSM                    
[Apr 25]
Perseru                2-1 Persiba                

Round 3
[Apr 28]
Madura United          2-2 Mitra Kukar            
Semen Padang           1-0 Persipura              
[Apr 29]
Bhayangkara            1-2 PS.TNI                 
Persib                 2-0 Sriwijaya              
Borneo                 3-0 Gresik United          
[Apr 30]
Persela                0-1 Bali United            
Barito Putera          2-0 Perseru                
PSM                    1-0 Persija                
[May 1]
Persiba                0-1 Arema                  

Round 4
[May 2]
Persipura              2-1 Borneo                 
[May 3]
Mitra Kukar            3-2 Persela                
Gresik United          0-1 Persib                 
Sriwijaya              1-2 Bhayangkara            
[May 4]
Perseru                1-2 PSM                    
Bali United            2-0 Semen Padang           
Persija                0-1 Madura United          
[May 5]
PS.TNI                 1-1 Persiba                
Arema                  1-0 Barito Putera          

Round 5
[May 7]
Bhayangkara            2-1 Gresik United          
Persib                 1-0 Persipura              
[May 8]
Borneo                 1-0 Semen Padang           
Madura United          1-1 Perseru                
[May 9]
Barito Putera          0-1 PS.TNI                 
Persiba                0-2 Sriwijaya              
[May 10]
Persela                1-0 Persija                
Mitra Kukar            2-1 Bali United            
PSM                    1-0 Arema                  

Round 6
[May 12]
Persipura              3-2 Bhayangkara            
Gresik United          2-1 Persiba                
[May 13]
Perseru                0-0 Persela                
Sriwijaya              3-2 Barito Putera          
Semen Padang           0-0 Persib                 
[May 14]
Persija                1-1 Mitra Kukar            
Arema                  1-1 Madura United          
Bali United            3-0 Borneo                 
[May 15]
PS.TNI                 2-1 PSM                    

Round 7
[May 19]
Barito Putera          2-0 Gresik United          
Madura United          4-1 PS.TNI                 
[May 20]
Bhayangkara            1-0 Semen Padang           
Persib                 2-2 Borneo                 
Mitra Kukar            1-0 Perseru                
[May 21]
PSM                    1-0 Sriwijaya              
Persela                4-0 Arema                  
Persija                0-0 Bali United            
[May 22]
Persiba                0-2 Persipura              

Round 8
[May 27]
Sriwijaya              0-0 Madura United          
PS.TNI                 3-2 Persela                
[May 28]
Gresik United          1-1 PSM                    
Arema                  2-0 Mitra Kukar            
[May 29]
Semen Padang           2-1 Persiba                
Borneo                 3-0 Bhayangkara            
[May 30]
Persipura              3-1 Barito Putera          
[May 31]
Bali United            1-0 Persib                 
[Jun 13]
Perseru                0-3 Persija                

Round 9
[Jun 1]
Persela                2-1 Sriwijaya              
Madura United          3-2 Gresik United          
[Jun 2]
Mitra Kukar            5-3 PS.TNI                 
Persija                2-0 Arema                  
[Jun 3]
Persiba                3-2 Borneo                 
Barito Putera          3-1 Semen Padang           
PSM                    5-1 Persipura              
[Jun 4]
Perseru                1-3 Bali United            
Bhayangkara            2-0 Persib                 

Round 10
[Jun 5]
Gresik United          0-2 Persela                
[Jun 7]
Madura United          2-0 Persipura              
Borneo                 2-1 Barito Putera          
Sriwijaya              3-1 Mitra Kukar            
[Jun 8]
PS.TNI                 0-2 Persija                
Semen Padang           2-1 PSM                    
[Jun 9]
Bali United            1-3 Bhayangkara            
[Jun 10]
Arema                  0-0 Perseru                
[Jun 11]
Persib                 1-0 Persiba                

Round 11
[Jun 12]
Madura United          6-0 Semen Padang           
[Jun 14]
Persela                0-1 Persipura              
[Jun 15]
Mitra Kukar            3-1 Gresik United          
[Jun 16]
Persija                1-0 Sriwijaya              
[Jun 17]
Arema                  2-0 Bali United            
[Jun 18]
Perseru                0-1 PS.TNI                 
Barito Putera          1-0 Persib                 
[Jun 19]
Persiba                1-2 Bhayangkara            
PSM                    1-0 Borneo                 

Round 12
[Jul 3]
Persipura              6-0 Mitra Kukar            
Semen Padang           1-0 Persela                
PS.TNI                 0-0 Arema                  
[Jul 4]
Borneo                 3-0 Madura United          
Gresik United          1-1 Persija                
Bhayangkara            0-1 Barito Putera          
[Jul 5]
Bali United            2-0 Persiba                
Persib                 2-1 PSM                    
[Aug 2]
Sriwijaya              0-0 Perseru                

Round 13
[Jul 7]
Mitra Kukar            1-0 Semen Padang           
Arema                  3-2 Sriwijaya              
[Jul 8]
Perseru                1-0 Gresik United          
Persela                3-1 Borneo                 
Persija                1-1 Persipura              
[Jul 9]
Barito Putera          1-0 Persiba                
PSM                    2-1 Bhayangkara            
Madura United          3-1 Persib                 
[Jul 10]
PS.TNI                 3-4 Bali United            

Round 14
[Jul 11]
Borneo                 1-0 Mitra Kukar            
[Jul 12]
Persipura              2-2 Perseru                
Semen Padang           1-1 Persija                
Gresik United          2-3 Arema                  
Persib                 1-1 Persela                
[Jul 13]
Bhayangkara            2-1 Madura United          
Persiba                2-2 PSM                    
[Jul 14]
Bali United            5-0 Barito Putera          
Sriwijaya              2-1 PS.TNI                 

Round 15
[Jul 15]
Mitra Kukar            2-1 Persib                 
[Jul 16]
Persija                1-0 Borneo                 
Arema                  0-2 Persipura              
[Jul 17]
Perseru                0-0 Semen Padang           
Madura United          1-0 Persiba                
Persela                1-3 Bhayangkara            
[Jul 18]
PSM                    1-1 Barito Putera          
PS.TNI                 2-1 Gresik United          
[Jul 19]
Sriwijaya              2-2 Bali United            

Round 16
[Jul 21]
Bhayangkara            4-1 Mitra Kukar            
Semen Padang           2-0 Arema                  
[Jul 22]
Barito Putera          2-2 Madura United          
Persib                 1-1 Persija                
Borneo                 2-0 Perseru                
[Jul 23]
Persipura              2-1 PS.TNI                 
Persiba                2-2 Persela                
Bali United            3-0 PSM                    
[Jul 24]
Gresik United          1-1 Sriwijaya              

Round 17
[Jul 28]
Persela                3-2 Barito Putera          
Mitra Kukar            2-2 Persiba                
[Jul 29]
Perseru                2-1 Persib                 
Madura United          1-0 PSM                    
Persija                1-0 Bhayangkara            
[Jul 30]
Sriwijaya              2-2 Persipura              
Arema                  0-0 Borneo                 
PS.TNI                 2-1 Semen Padang           
[Jul 31]
Gresik United          1-3 Bali United            

Halfway Table:

 1.Bali United FC (Gianyar)           17  10  2  5  32-18  32
 2.Madura United FC (Pamekasan)       17   9  5  3  30-17  32
 3.Persipura (Jayapura)               17   9  4  4  30-21  31  [C]
 4.Bhayangkara FC (Bekasi)            17  10  0  7  27-22  30  [*3]
 5.Persija (Jakarta)                  17   7  7  3  18- 9  28
 6.PSM (Makassar)                     17   8  4  5  24-19  28
 7.Arema FC (Malang)                  17   7  5  5  15-16  26  [*1]
 8.PS.TNI (Pakansari)                 17   7  4  6  27-30  25  [*4]
 9.Mitra Kukar (Kutai Kartanegara)    17   7  4  6  26-32  25
10.Persela (Lamongan)                 17   7  3  7  26-22  24
11.Borneo FC (Samarinda)              17   7  3  7  23-19  24  [*2]
12.PS Barito Putera (Banjarmasin)     17   7  3  7  22-24  24
13.Semen Padang                       17   6  4  7  15-21  22
14.Sriwijaya FC (Palembang)           17   5  6  6  21-21  21
15.Persib (Bandung)                   17   5  6  6  16-18  21
-------------------------------------------------------------
16.Perseru (Serui)                    17   3  6  8  11-21  15
17.Persiba (Balikpapan)               17   1  4 12  14-29   7
18.Persegres Gresik United            17   1  4 12  15-33   7

[*1] Arema Cronus changed name to Arema FC before the start of the season
[*2] Pusamania Borneo changed name to Borneo FC before the start of the season
[*3] Bhayangkara FC relocated from Sidoarjo to Bekasi
[*4] PS.TNI, who represent the national army, relocated from Bandung to
     Pakansari (Bogor regency)

Round 18
[Aug 4]
Madura United          2-1 Persela                
Bhayangkara            2-1 Arema                  
[Aug 5]
Borneo                 0-1 Sriwijaya              
Semen Padang           4-1 Gresik United          
Persib                 3-1 PS.TNI                 
[Aug 6]
Persiba                2-1 Perseru                
Barito Putera          1-0 Persija                
[Aug 7]
PSM                    1-0 Mitra Kukar            
[Aug 9]
Persipura              3-1 Bali United            

Round 19
[Aug 11]
Mitra Kukar            3-2 Barito Putera          
Sriwijaya              0-0 Semen Padang           
[Aug 12]
Persija                2-0 Persiba                
Arema                  0-0 Persib                 
Persela                0-1 PSM                    
[Aug 13]
Perseru                1-1 Bhayangkara            
Borneo                 1-0 PS.TNI                 
Bali United            5-2 Madura United          
[Aug 14]
Gresik United          0-4 Persipura              

Round 20
[Aug 20]
Bhayangkara            2-1 Sriwijaya              
Persib                 6-0 Gresik United          
[Aug 21]
Borneo                 1-1 Persipura              
Madura United          1-1 Persija                
Persela                2-3 Mitra Kukar            
[Aug 22]
Persiba                1-0 PS.TNI                 
[Aug 23]
Barito Putera          1-2 Arema                  
PSM                    2-0 Perseru                
[Aug 24]
Semen Padang           1-3 Bali United            

Round 21
[Aug 26]
Gresik United          0-5 Bhayangkara            
[Aug 27]
Bali United            6-1 Mitra Kukar            
Persija                2-0 Persela                
[Aug 28]
Perseru                2-0 Madura United          
Persipura              0-0 Persib                 
[Aug 29]
Sriwijaya              1-0 Persiba                
[Aug 30]
Arema                  3-3 PSM                    
PS.TNI                 1-1 Barito Putera          
[Aug 31]
Semen Padang           1-1 Borneo                 

Round 22
[Aug 15]
Persija                2-2 PSM                    
[Aug 18]
Arema                  3-0 Persiba                
[Sep 3]
Perseru                0-1 Barito Putera          
Mitra Kukar            2-1 Madura United          
Bali United            5-1 Persela                
PS.TNI                 0-1 Bhayangkara            
[Sep 4]
Persipura              3-0 Semen Padang           
Gresik United          0-1 Borneo                 
Sriwijaya              1-4 Persib                 

Round 23
[Sep 8]
Persela                1-0 Perseru                
Mitra Kukar            1-2 Persija                
[Sep 9]
Persib                 2-2 Semen Padang           
Persiba                3-0 Gresik United          
Bhayangkara            2-1 Persipura              
[Sep 10]
Barito Putera          2-0 Sriwijaya              
PSM                    4-1 PS.TNI                 
Madura United          2-0 Arema                  
[Sep 11]
Borneo                 0-0 Bali United            

Round 24
[Sep 14]
Perseru                2-1 Mitra Kukar            
[Sep 15]
Semen Padang           1-2 Bhayangkara            
Bali United            2-1 Persija                
[Sep 16]
Arema                  2-0 Persela                
[Sep 17]
Persipura              4-2 Persiba                
Gresik United          2-1 Barito Putera          
Sriwijaya              3-4 PSM                    
[Sep 18]
PS.TNI                 2-3 Madura United          
[Nov 8]
Borneo                 2-1 Persib                 

Round 25
[Sep 19]
Persija                1-0 Perseru                
[Sep 20]
Bhayangkara            2-1 Borneo                 
Mitra Kukar            0-3 Arema                  
[Sep 21]
Persib                 0-0 Bali United            
Barito Putera          1-1 Persipura              
Persiba                1-0 Semen Padang           
[Sep 22]
Persela                1-0 PS.TNI                 
Madura United          3-0 Sriwijaya              
PSM                    5-1 Gresik United          

Round 26
[Sep 24]
Persib                 1-1 Bhayangkara            
Arema                  1-1 Persija                
[Sep 25]
Borneo                 1-0 Persiba                
Bali United            2-0 Perseru                
Semen Padang           1-2 Barito Putera          
[Sep 26]
Sriwijaya              2-0 Persela                
Gresik United          0-3 Madura United          
PS.TNI                 2-1 Mitra Kukar            
[Sep 27]
Persipura              0-0 PSM                    

Round 27
[Sep 29]
Perseru                2-0 Arema                  
Bhayangkara            3-2 Bali United            
[Sep 30]
Mitra Kukar            2-0 Sriwijaya              
Persela                7-1 Gresik United          
Persija                4-1 PS.TNI                 
[Oct 1]
Persipura              0-1 Madura United          
Barito Putera          2-1 Borneo                 
Persiba                2-2 Persib                 
[Oct 2]
PSM                    4-0 Semen Padang           

Round 28
[Oct 6]
Persipura              2-1 Persela                
Semen Padang           0-0 Madura United          
[Oct 7]
Gresik United          2-4 Mitra Kukar            
Sriwijaya              1-0 Persija                
PS.TNI                 2-1 Perseru                
[Oct 8]
Bhayangkara            3-2 Persiba                
Borneo                 3-2 PSM                    
Bali United            6-1 Arema                  
[Oct 9]
Persib                 0-0 Barito Putera          

Round 29
[Oct 13]
Mitra Kukar            0-5 Persipura              
Madura United          1-1 Borneo                 
[Oct 14]
Perseru                2-3 Sriwijaya              
Persija                5-0 Gresik United          
Arema                  1-1 PS.TNI                 
[Oct 15]
Persela                2-0 Semen Padang           
  [Persela 'keeper Choirul Huda (38) died following a collision in this match.  RIP.]
Barito Putera          1-0 Bhayangkara            
PSM                    2-1 Persib                 
[Oct 16]
Persiba                3-2 Bali United            

Round 30
[Oct 18]
Persipura              3-0 Persija                
Gresik United          2-5 Perseru                
[Oct 19]
Persib                 0-0 Madura United          
Semen Padang           1-2 Mitra Kukar            
Bhayangkara            0-2 PSM                    
Borneo                 4-2 Persela                
[Oct 20]
Sriwijaya              1-1 Arema                  
Bali United            2-1 PS.TNI                 
Persiba                2-3 Barito Putera          

Round 31
[Oct 22]
Perseru                2-1 Persipura              
Persela                1-0 Persib                 
Persija                2-0 Semen Padang           
[Oct 23]
Mitra Kukar            0-4 Borneo                 
[Oct 24]
PSM                    3-1 Persiba                
[Oct 25]
Barito Putera          1-1 Bali United            
Arema                  2-0 Gresik United          
PS.TNI                 2-1 Sriwijaya              
[Nov 8]
Madura United          1-3 Bhayangkara            

Round 32
[Oct 27]
Persib                 3-1 Mitra Kukar            
Bhayangkara            3-1 Persela                
[Oct 28]
Gresik United          0-3 PS.TNI                 
Semen Padang           3-1 Perseru                
Borneo                 1-2 Persija                
[Oct 29]
Persipura              3-1 Arema                  
Persiba                3-4 Madura United          
Barito Putera          2-2 PSM                    
[Oct 30]
Bali United            3-2 Sriwijaya              

Round 33
[Nov 3]
Mitra Kukar            awd Bhayangkara            [awarded 0-3, originally 1-1; Mitra
Persija                1-0 Persib                  Kukar fielded ineligible player]
[Nov 4]
Perseru                3-2 Borneo                 
PS.TNI                 2-1 Persipura              
Arema                  5-3 Semen Padang           
[Nov 5]
Persela                2-2 Persiba                
Sriwijaya             10-2 Gresik United          
Madura United          3-1 Barito Putera          
[Nov 6]
PSM                    0-1 Bali United            

Round 34
[Nov 10]
Persiba                3-2 Mitra Kukar            
[Nov 11]
Barito Putera          4-1 Persela                
Borneo                 3-2 Arema                  
[Nov 12]
Persipura              2-2 Sriwijaya              
Persib                 0-2 Perseru                
Semen Padang           2-0 PS.TNI                 
Bali United            3-0 Gresik United          
Bhayangkara            1-2 Persija                
PSM                    6-1 Madura United          

Final Table:

 1.Bhayangkara FC (Bekasi)            34  22  2 10  61-40  68  [*3] [2 2 0 0 6-3 6]  Champions
 2.Bali United FC (Gianyar)           34  21  5  8  76-38  68       [2 0 0 2 3-6 0]
 3.PSM (Makassar)                     34  19  8  7  67-38  65
 4.Persija (Jakarta)                  34  17 10  7  46-24  61
 6.Madura United FC (Pamekasan)       34  17  9  8  58-44  60       [2 2 0 0 3-0 6]
 5.Persipura (Jayapura)               34  17  9  8  64-37  60  [C]  [2 0 0 2 0-3 0]
 7.PS Barito Putera (Banjarmasin)     34  15  8 11  48-44  53
 8.Borneo FC (Samarinda)              34  15  7 12  50-39  52  [*2]
 9.Arema FC (Malang)                  34  13 10 11  43-44  49  [*1]
10.Mitra Kukar (Kutai Kartanegara)    34  13  4 17  49-74  43
11.Sriwijaya FC (Palembang)           34  11  9 14  50-50  42       [2 1 0 1 3-3 3]
12.PS.TNI (Pakansari)                 34  12  6 16  46-58  42  [*4] [2 1 0 1 3-3 3]
13.Persib (Bandung)                   34   9 14 11  39-34  41
14.Persela (Lamongan)                 34  12  4 18  49-55  40
15.Perseru (Serui)                    34  10  7 17  35-45  37
-------------------------------------------------------------
16.Semen Padang                       34   9  8 17  34-52  35       Relegated
17.Persiba (Balikpapan)               34   7  6 21  41-62  27       Relegated
18.Persegres Gresik United            34   2  4 28  26-104 10       Relegated

[*1] Arema Cronus changed name to Arema FC before the start of the season
[*2] Pusamania Borneo changed name to Borneo FC before the start of the season
[*3] Bhayangkara FC relocated from Sidoarjo to Bekasi
[*4] PS.TNI, who represent the national army, relocated from Bandung to
     Pakansari (Bogor regency)


Liga 2

First Stage | Second Stage | Third Stage | Final Stage | Relegation Playoff

First Stage

Grup 1

Final Table:

 1.PSPS (Pekanbaru)                   12   7  4  1  21- 8  25       Qualified
 2.PSMS (Medan)                       12   7  2  3  17- 6  23       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Persiraja (Banda Aceh)             12   6  4  2  20- 9  22       Relegation Playoff
 4.PS Timah Babel (Pangkal Pinang)    12   6  1  5  17-17  19  [*1] Relegation Playoff
-------------------------------------------------------------
 5.757 Kepri Jaya FC (Batam)          12   5  3  4  19-12  18  [*2] Relegated
 6.PSBL (Langsa)                      12   3  2  7  15-16  11       Relegated
 7.Persih FC (Tembilahan)             12   0  0 12   4-45  -6  [-6] Relegated
 -.Pro Duta FC (Lubuk Pakam)          withdrew
[*1] PS Bintang Jaya (Asahan) and YSK 757 (Karimun) merged into 757 Kepri Jaya FC (Batam)
[*2] PS Bangka changed name to PS Timah Babel in April 2017

Grup 2

Final Table:

 1.Persita (Tangerang)                14   9  3  2  18- 7  30  [R]  Qualified
 2.Cilegon United                     14   8  3  3  17-10  27  [P]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Perserang (Serang)                 14   8  0  6  21-18  24  [P]  Relegation Playoff
 4.Persika (Karawang)                 14   5  4  5  14-16  19       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------------
 5.Persikad (Depok)                   14   5  3  6  14-15  18       Relegated
 6.PS Bengkulu                        14   5  2  7  12-13  17       Relegated
 7.Lampung Sakti FC                   14   5  1  8  15-17  16  [*]  Relegated
 8.Persikabo (Bogor)                  14   2  2 10  13-28   8       Relegated
[*] Persires (Kuningan) relocated to Sukoharjo in 2015 before changing name to
    Lampung Sakti FC and relocating to Lampung before the 2017 season      

Grup 3

Final Table:

 1.PSS (Sleman)                       14  11  1  2  27- 6  34       Qualified
 2.Persibat (Batang)                  14   7  3  4  15- 7  24  [P]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.PSCS (Cilacap)                     14   7  3  4  15- 9  24       Relegation Playoff
 4.PSGC (Ciamis)                      14   7  2  5  18-17  23       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------------
 5.Persibas (Banyumas)                14   7  2  5  19-17  23  [P]  Relegated
 6.Persip (Pekalongan)                14   3  4  7   7-19  13       Relegated
 7.Persijap (Jepara)                  14   4  0 10   9-20  12  [R]  Relegated
 8.Persibangga (Purbalingga)          14   2  1 11   8-23   7       Relegated

Grup 4

Final Table:

 1.PSIS (Semarang)                    14  11  2  1  26- 7  35       Qualified
 2.Persis (Solo)                      14   8  5  1  21- 8  29       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.PSIR (Rembang)                     14   6  7  1  19- 8  25       Relegation Playoff
 4.Persipur (Purwodadi)               14   5  3  6  15-15  18       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------------
 5.Sragen FC [*]                      14   5  2  7  11-13  17  [P]  Relegated
 6.PPSM Sakti (Magelang)              14   3  4  7  10-20  13       Relegated
 7.Persipon (Pontianak)               14   2  5  7   9-22  11       Relegated
 8.Persiba (Bantul)                   14   0  4 10   4-22   4  [R]  Relegated
[*] Laga FC (Surabaya) changed name to Sragen FC (and relocated to Sragen) after winning
    promotion in 2014

Grup 5

Final Table:

 1.Persebaya (Surabaya)               14   8  5  1  27-11  29  [R]  Qualified
 2.Martapura FC (Banjar)              14   9  1  4  35-22  28       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.PSIM (Yogyakarta)                  14   6  3  5  21-18  21       Relegation Playoff
 4.Persepam Madura Utama [*]          14   5  3  6  25-23  18  [R]  Relegation Playoff
-------------------------------------------------------------
 5.Persatu (Tuban)                    14   5  3  6  21-20  18  [P]  Relegated
 6.Persinga (Ngawi)                   14   4  4  6  16-24  16       Relegated
 7.Madiun Putra FC                    14   4  3  7  16-25  15       Relegated
 8.PSBI (Blitar)                      14   3  2  9   8-26  11       Relegated
[*] Persepam Madura United (Pamekasan) changed name to Persepam Madura Utama (Pamekasan) in 2015

Grup 6

Final Table:

 1.PS Mojokerto Putra                 12   7  1  4  25-18  22       Qualified
 2.Kalteng Putra FC (Palangkaraya)    12   6  3  3  23-13  21       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Persik (Kediri)                    12   6  2  4  18-15  20  [R]  Relegation Playoff
 4.PSBK (Blitar)                      12   5  3  4  25-25  18       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------------
 5.Persewangi (Banyuwangi)            12   5  3  4  17-16  18       Relegated
 6.Perssu Real Madura (Sumenep)       12   3  2  7  14-25  11  [P]  Relegated
 7.Persida (Sidoarjo)                 12   1  4  7  10-20   7       Relegated

Grup 7

Final Table:

 1.Persigo Semeru FC (Lumajang)       12   8  2  2  20- 9  26  [*1] Qualified
 2.Madura FC (Sumenep)                12   6  4  2  19- 8  22  [*2] Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Celebest FC (Palu)                 12   5  4  3  12- 7  19  [*3] Relegation Playoff
 4.Persekam Metro FC (Malang)         12   3  6  3  12-11  15       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------------
 5.PS Badung                          12   4  3  5   9-14  15  [P]  Relegated
 6.PS Sumbawa Barat (Mataram)         12   3  1  8   7-24  10       Relegated
 7.Persekap (Pasuruan)                12   2  2  8  13-19   8       Relegated
[*1] Persigo (Gorontalo) changed name to Persigo Semeru FC and relocated to Lumajang
[*2] Persebo (Bondowoso) changed name to Madura FC and relocated to Sumenep          
[*3] Villa 2000 (Tangerang Selatan) changed name to Celebest FC and relocated to Palu

Grup 8

Final Table:

 1.Persiwa (Wamena)                   10   6  2  2  14- 8  20       Qualified
 2.PSBS (Biak Numfor)                 10   5  3  2  17- 9  18       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Perseka (Kaimana)                  10   4  3  3  10- 6  15       Relegation Playoff
 4.Yahukimo FC                        10   4  3  3  10-10  15       Relegation Playoff
-------------------------------------------------------------
 5.Persigubin (Pegunungan Bintang)    10   3  5  2  14- 8  14       Relegated
 6.Persbul (Buol)                     10   0  0 10   5-29   0       Relegated
 -.Persifa (Fakfak)                   withdrew

Second Stage (Babak 16 Besar)

Grup A

Final Table:

 1.Persis (Solo)                       6   3  1  2   6- 5  10       Qualified
 2.PSPS (Pekanbaru)                    6   2  2  2   9- 6   8       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.PSS (Sleman)                        6   2  2  2   9- 9   8
 4.Cilegon United                      6   2  1  3   6-10   7  [P]

Grup B

Final Table:

 1.PSIS (Semarang)                     6   4  1  1  12- 5  13       Qualified
 2.PSMS (Medan)                        6   3  1  2   7- 5  10       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Persibat (Batang)                   6   2  1  3   6- 9   7  [P]
 4.Persita (Tangerang)                 6   1  1  4   3- 9   4  [R]

Grup C

Final Table:

 1.Kalteng Putra FC (Palangkaraya)     6   3  2  1  10- 4  11       Qualified
 2.Persebaya (Surabaya)                6   2  3  1  10- 2   9  [R]  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Persigo Semeru FC (Lumajang)        6   2  3  1   3- 5   9
 4.PSBS (Biak Numfor)                  6   0  2  4   1-13   2

Grup D

Final Table:

 1.PS Mojokerto Putra                  6   4  0  2   9- 7  12       Qualified
 2.Martapura FC (Banjar)               6   3  2  1  14- 7  11       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Madura FC (Sumenep)                 6   3  1  2  10- 8  10
 4.Persiwa (Wamena)                    6   0  1  5   1-12   1 

Third Stage (Babak Perempat Final)

Grup X

NB: all matches at Stadion Patriot Chandrabhaga, Bekasi, unless indicated differently

Round 1 [Nov 9]
Persis                 0-1 Martapura FC           
PSMS                   2-1 Kalteng Putra FC       

Round 2 [Nov 13]
Martapura FC           1-2 PSMS                   
Kalteng Putra FC       1-0 Persis                 

Round 3 [Nov 16]
Persis                 1-0 PSMS                   
Kalteng Putra FC       1-2 Martapura FC           [at Stadion Wibawamukti, Cikarang]

Final Table:

 1.PSMS (Medan)                        3   2  0  1   4- 3   6       Qualified
 2.Martapura FC (Banjar)               3   2  0  1   4- 3   6       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Kalteng Putra FC (Palangkaraya)     3   1  0  2   3- 4   3
 4.Persis (Solo)                       3   1  0  2   1- 2   3

Grup Y

NB: all matches at Stadion Gelora Bandung Lautan Api, Bandung, unless indicated differently

Round 1 [Nov 15]
PSIS                   0-1 Persebaya              
PSPS                   3-1 PS Mojokerto Putra     

Round 2 [Nov 18]
Persebaya              1-0 PSPS                   
PS Mojokerto Putra     0-3 PSIS                   

Round 3 [Nov 21]
PS Mojokerto Putra     0-4 Persebaya              [at Stadion Si Jalak Harupat, Kab. Bandung]
PSIS                   1-1 PSPS                   

Final Table:

 1.Persebaya (Surabaya)                3   3  0  0   6- 0   9  [R]  Qualified
 2.PSIS (Semarang)                     3   1  1  1   4- 2   4       Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.PSPS (Pekanbaru)                    3   1  1  1   4- 3   4
 4.PS Mojokerto Putra                  3   0  0  3   1-10   0 

Final Stage

Semifinals [Nov 25, both matches at Stadion Gelora Bandung Lautan Api, Bandung]
Persebaya              3-1 Martapura FC           
  [Irfan Jaya 25pen, 39, Rishadi Fauzi 58; Reza Saputra 55]
PSMS                   2-0 PSIS                   [aet]
  [Frets Listanto Butuan 114, Dimas Drajad 116]

Third Place Match [Nov 28, Stadion Gelora Bandung Lautan Api, Bandung]
PSIS                   6-4 Martapura FC           [aet]
  [Hari Nur Yulianto 5, 56, 85, Aldaier Makatindu 43, Andrid Wibawa 97, 110;
   Rifan Nahumarury 9, 35, Reza Saputra 46, Aidil Bogel 80]

Final [Nov 28, Stadion Gelora Bandung Lautan Api, Bandung]
PSMS                   2-3 Persebaya              [aet]
  [Made Wirahai 8, Ronny Fatahillah 30; Rishadi Fauzi 2, Irfan Jaya 40, 91]

NB: Persebaya (Surabaya), PSMS (Medan) and PSIS (Semarang) promoted.


Relegation Playoff (Babak Playoff)

Grup E

Final Table:

 1.Persiraja (Banda Aceh)              3   2  1  0   5- 2   7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Persika (Karawang)                  3   2  0  1   7- 4   6       Second Place Comparison
-------------------------------------------------------------
 3.Persepam Madura Utama               3   1  1  1   4- 6   4  [R]  Relegated
 4.Celebest FC (Palu)                  3   0  0  3   2- 6   0       Relegated

Grup F

Final Table:

 1.PSIR (Rembang)                      3   2  1  0   2- 0   7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Yahukimo FC                         3   1  2  0   5- 0   5       Second Place Comparison
-------------------------------------------------------------
 3.Persik (Kediri)                     3   1  1  1   2- 1   4  [R]  Relegated
 4.PS Timah Babel (Pangkal Pinang)     3   0  0  3   0- 8   0       Relegated

Grup G

Final Table:

 1.Perserang (Serang)                  3   2  0  1   3- 3   6  [P]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.PSGC (Ciamis)                       3   2  0  1   4- 3   6       Second Place Comparison
-------------------------------------------------------------
 3.Persekam Metro FC (Malang)          3   1  1  1   3- 2   4       Relegated
 4.Perseka (Manokwari)                 3   0  1  2   0- 2   1  [*]  Relegated
[*] Perseka (Kaimana) relocated to Manokwari in July 2017

Grup H

Final Table:

 1.PSIM (Yogyakarta)                   3   2  0  1   5- 2   6
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.PSCS (Cilacap)                      3   1  2  0   5- 4   5       Second Place Comparison
-------------------------------------------------------------
 3.PSBK (Blitar)                       3   1  1  1   3- 4   4       Relegated
 4.Persipur (Purwodadi)                3   0  1  2   4- 7   1       Relegated

Second Place Comparison

 E.Persika (Karawang)                  3   2  0  1   7- 4   6
-------------------------------------------------------------
 G.PSGC (Ciamis)                       3   2  0  1   4- 3   6       Relegated
 F.Yahukimo FC                         3   1  2  0   5- 0   5       Relegated
 H.PSCS (Cilacap)                      3   1  2  0   5- 4   5       Relegated


2016.

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of 3rd level champions.

list of amateur champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 7 Dec 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2017
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.