Dutch East Indies 1922/23 and 1923


Stedenwedstrijden 1923

Batavia | Oost Sumatra | Soerabaja


Batavia

Eerste Klasse

NB: voor de G.G.-Beker (apparently a new trophy).

Final Table:

 1.Hercules          8  8  0  0  25- 3  16  Champions
 2.S.V.B.B.          8  4  2  2  10- 8  10
 3.Oliveo            8  3  0  5  13-16   6
 4.Vios              8  2  1  5   5-12   5
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.B.V.C.            8  1  1  6   4-18   3  Relegation Playoff

[Oct 15]
Vios             1-0 B.V.C.
[Oct 22]
Hercules         2-1 S.V.B.B.
[Oct 29]
Oliveo           0-2 Vios
[Nov 5]
B.V.C.           1-4 Hercules  
[Nov 12]
S.V.B.B.         3-1 Oliveo
[Nov 19]
Vios             0-1 Hercules
[Nov 26]
Oliveo           4-0 B.V.C.
[Dec 3]
S.V.B.B.         3-2 Vios
[Dec 10]
Hercules         4-1 Oliveo
[Dec 17]
B.V.C.           0-1 S.V.B.B.
[Jan 14]
S.V.B.B.         0-2 Hercules
[Jan 21]
Vios             0-1 Oliveo
[Feb 4]
Oliveo           1-2 S.V.B.B.         
[Feb 11]
Vios             0-0 S.V.B.B.         
[Feb 18]
Oliveo           0-3 Hercules
[Feb 25]
S.V.B.B.         0-0 B.V.C.    
[Mar 11]
Hercules         3-0 B.V.C.           
[Mar 18]
B.V.C.           2-5 Oliveo
[Mar 25]
Hercules         6-0 Vios
[Apr 8]
B.V.C.           1-0 Vios

Final Table:

 1.Hercules          8  8  0  0  25- 3  16  Champions
 2.S.V.B.B.          8  4  2  2  10- 8  10
 3.Oliveo            8  3  0  5  13-16   6
 4.Vios              8  2  1  5   5-12   5
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.B.V.C.            8  1  1  6   4-18   3  Relegation Playoff

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Apr 15]
B.V.C.           2-0 U.M.S.

Second Leg [Apr 22]
U.M.S.           1-1 B.V.C.            

NB: both clubs remain at former level; U.M.S. were later elected to
    the eerste klasse.

Tweede Klasse

Final Table (Mar 12, 1923):

 1.U.M.S.           14 11  2  1  34- 6  24  Promotion Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Hercules 2       14  8  4  2  35- 7  20
 3.S.V.B.B. 2       14  8  2  4  21-17  18
 4.D.O.O.           14  5  4  5  14-24  14
 5.Vios 2           14  6  1  7  20-22  13
 6.Oliveo 2         14  5  1  8  13-22  11
 7.B.V.C. 2         14  2  3  9  12-28   7
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 8.Ajax             14  2  1 11   9-32   5  Relegation Playoff 

1922 | 1923/24 | overview

Oost Sumatra 1923

Eerste Klasse

NB: M.S.V. (Medansche Sport Vereeniging) were new entrants (their reserves played in the
    Eerste Klasse of the "native" competition)

Final Table:

 1.D.S.V.            8  5  2  1  15- 6  12  Champions
 2.C.S.C.            8  4  2  2  16-14  10
 3.Go Ahead          8  3  3  2  13- 7   9
 4.L.S.V.            8  2  2  4  10-18   6
 5.M.S.V.            8  1  1  6  10-19   3
 -.B.V.S.C.          withdrew

[Feb 25]
C.S.C.           1-2 M.S.V.           
[Mar 11]
Go Ahead         1-0 D.S.V.           
[Mar 16]
D.S.V.           0-0 L.S.V.           
[Apr 1]
C.S.C.           3-1 B.S.V.C.         [annulled]
L.S.V.           2-1 M.S.V.           
[Apr 8]
C.S.C.           1-1 Go Ahead         
[Apr 14]
M.S.V.           1-1 Go Ahead         
[Apr 22]
D.S.V.           1-1 C.S.C.           
[May 1]
Go Ahead         5-0 B.S.V.C.         [annulled]
[May 6]
Go Ahead         abd C.S.C.           [abandoned at 1-1 with 8 minutes left to play after
[May 16]                               police ordered to stop the match; replayed Sep 23]
C.S.C.           3-1 L.S.V.           

NB: on May 18 B.V.S.C. (Bangoen Poerba) withdrew; the results of the two matches they
    had played (1-3 against C.S.C. and 0-5 against Go Ahead) were annulled

[May 20]
D.S.V.           2-1 Go Ahead         
[May 27]
D.S.V.           2-0 M.S.V.           
[Jun 1]
L.S.V.           0-6 Go Ahead         
[Jun 24]
C.S.C.           2-7 D.S.V.           
[Jul 8]
M.S.V.           2-3 C.S.C.           
[Jul 16]
Go Ahead         0-0 L.S.V.           
[Aug 1]         
M.S.V.           2-6 L.S.V.           
[Aug 12]
Go Ahead         3-2 M.S.V.           
[Sep 16]
L.S.V.           1-2 D.S.V.           
[Sep 23]
Go Ahead         0-1 C.S.C.           [replay abandoned match May 6]
[Sep 30]         
D.S.V.           1-0 M.S.V.           
[Oct 1]
C.S.C.           4-0 L.S.V.           

Final Table:

 1.D.S.V.            8  5  2  1  15- 6  12  Champions
 2.C.S.C.            8  4  2  2  16-14  10
 3.Go Ahead          8  3  3  2  13- 7   9
 4.L.S.V.            8  2  2  4  10-18   6
 5.M.S.V.            8  1  1  6  10-19   3
 -.B.V.S.C.          withdrew

Tweede Klasse

NB: Zwaluwen were renamed Go Ahead II; D.S.M. (Deli Spoorweg Maatschappij) were new
    entrants (their reserves played in the Tweede Klasse of the "native" competition)

Final Table:

 1.Go Ahead II       6  4  1  1  19- 3   9
 2.D.S.M.            6  3  1  2  12-12   7
 3.C.S.C. II         6  2  1  3  10-11   5
 4.L.S.V. II         6  1  1  4   5-20   3

[Feb 17]
Go Ahead II      7-0 D.S.M.           
[Mar 5]
C.S.C. II        1-3 Go Ahead II      
[Mar 19]
D.S.M.           0-2 C.S.C. II        
[May 1]
L.S.V. II        1-4 C.S.C. II        
[Jun 2]
D.S.M.           1-0 Go Ahead II      
[Jun 16]
L.S.V. II        0-3 Go Ahead II      
[Jul 9]
Go Ahead II      1-1 C.S.C. II        
[Jul 16] 
D.S.M.           awd L.S.V. II        [awarded 5-0, L.S.V. II dns]
[Jul 25]  
C.S.C. II        1-4 D.S.M.           
[Aug 1]
C.S.C. II        1-2 L.S.V. II        
[Aug 16]
Go Ahead II      5-0 L.S.V. II        
[Sep 16]
L.S.V. II        2-2 D.S.M.           

Final Table:

 1.Go Ahead II       6  4  1  1  19- 3   9
 2.D.S.M.            6  3  1  2  12-12   7
 3.C.S.C. II         6  2  1  3  10-11   5
 4.L.S.V. II         6  1  1  4   5-20   3

Inlandsche Competitie Eerste Klasse

NB: note that the first team of M.S.V. played in the Eerste Klasse of the
    "european" competition

Final Table:

 1.Bindjey S.V.      8  4  4  0  12- 1  12  Champions
 2.Bataksche S.V.    8  3  4  1   5- 4  10
 3.Zetterclub        8  3  2  3   9- 7   8
 4.M.S.V. II         8  1  3  4   5-10   5 
 5.Medan Tapanoeli   8  1  3  4   3-12   5

[Feb 10]
Zetterclub       3-0 Medan Tapanoeli  
[Feb 20]
Bataksche S.V.   1-0 Medan Tapanoeli  
[Feb 26]
M.S.V. II        0-0 Medan Tapanoeli  
[Mar 4]
Zetterclub       1-1 Bindjey S.V.     
[date?]
Zetterclub       1-1 M.S.V. II        
[Mar 10]
Medan Tapanoeli  0-0 Bindjey S.V.     
[Mar 12]
Zetterclub       2-0 Bataksche S.V.   
[Mar 17]
M.S.V. II        1-0 Zetterclub       
[Mar 24]
Bataksche S.V.   0-0 Bindjey S.V.     
[date?]
M.S.V. II        2-2 Bataksche S.V.   
[Apr 7]
Bataksche S.V.   1-0 M.S.V. II        
[May 26]
Medan Tapanoeli  0-0 Bataksche S.V.   
[Jun 10]
Medan Tapanoeli  2-1 M.S.V. II        
[Jun 17]
Bataksche S.V.   1-0 Zetterclub       
Bindjey S.V.     1-0 M.S.V. II        
[Aug 5]
Medan Tapanoeli  1-2 Zetterclub       
Bindjey S.V.     0-0 Bataksche S.V.   
[Aug 11]
Bindjey S.V.     awd Medan Tapanoeli  [awarded 5-0, Medan Tapanoeli dns]
[Aug 19] 
M.S.V. II        0-3 Bindjey S.V.     
[Aug 26] 
Bindjey S.V.     2-0 Zetterclub       

Final Table:

 1.Bindjey S.V.      8  4  4  0  12- 1  12  Champions
 2.Bataksche S.V.    8  3  4  1   5- 4  10
 3.Zetterclub        8  3  2  3   9- 7   8
 4.M.S.V. II         8  1  3  4   5-10   5
 5.Medan Tapanoeli   8  1  3  4   3-11   5

Inlandsche Competitie Tweede Klasse

NB: note that the first team of D.S.M. played in the Tweede Klasse of the
    "european" competition

Final Table:

 1.M. Tapanoeli II   8  7  1  0  29- 8  15
 2.Poeloe Brayan     8  5  0  3  15-12  10
 3.Zetterclub II     8  4  1  3  10-10   9
 4.Setia Oesaha      8  2  0  6   8-16   4
 5.D.S.M. II         8  1  0  7   4-20   2

[Feb 24]
D.S.M. II        0-1 Zetterclub II    
[Mar 3]
Zetterclub II    1-3 M. Tapanoeli II  
[Mar 26]
D.S.M. II        1-4 M. Tapanoeli II  
[Mar 30]
Poeloe Brayan    2-0 Setia Oesaha     
[Apr 13]
Setia Oesaha     0-1 D.S.M. II        
[Jun 23]
M. Tapanoeli II  3-2 Poeloe Brayan    
[Jul 2]
Setia Oesaha     0-1 Zetterclub II    
[Jul 7]
Poeloe Brayan    5-1 D.S.M. II        
[Jul 14]
Poeloe Brayan    2-1 Zetterclub II    
[Jul 28]
D.S.M. II        0-1 Poeloe Brayan    
[Jul 30]
M. Tapanoeli II  7-1 Setia Oesaha     
[Aug 4]
Zetterclub II    0-2 Poeloe Brayan    
[Aug 6]
Setia Oesaha     0-1 M. Tapanoeli II  
[Aug 18]
Poeloe Brayan    1-4 M. Tapanoeli II  
[Aug 20]
Zetterclub II    3-1 Setia Oesaha     
[Aug 25]
Setia Oesaha     3-0 Poeloe Brayan    
[Sep 10]
D.S.M. II        1-3 Setia Oesaha     
[Sep 12]
M. Tapanoeli II  awd D.S.M. II        [awarded 5-0, D.S.M. II dns]
[Sep 15]
Zetterclub II    1-0 D.S.M. II        
[Sep 17] 
M. Tapanoeli II  2-2 Zetterclub II    

Final Table:

 1.M. Tapanoeli II   8  7  1  0  29- 8  15
 2.Poeloe Brayan     8  5  0  3  15-12  10
 3.Zetterclub II     8  4  1  3  10-10   9
 4.Setia Oesaha      8  2  0  6   8-16   4
 5.D.S.M. II         8  1  0  7   4-20   2

1922 | 1926 | overview  

Soerabaja

Eerste Klasse 1923

[Nov 25]
S.V.S.           0-4 H.B.S.
[Dec 2]
H.B.S.           4-1 Excelsior

Round 10
[Dec 9]
Excelsior        2-0 Tiong Hoa
S.V.S.           3-1 T.H.O.R.
[Dec 16]
Quick            2-3 H.B.S.           

Final Table:

 1.H.B.S.           10  8  1  1  26- 7  17  Champions
 2.Excelsior        10  8  0  2  24- 8  16
 3.Quick            10  4  2  4  11-16  10
 4.Tiong Hoa        10  3  2  5   9- 8   8
 5.S.V.S.           10  3  1  6   9-23   7
 6.T.H.O.R.         10  1  0  9   6-23   2

1922 | 1924 | overview

1922.

1923/24.

dutch east indies - football history.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 11 Jan 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2012/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.