Israel 2007/08


Ligat Ha'Al

Final Table:

 1.Beitar Jerusalem         33  20   7   6  61-23  67  Champions
 2.Maccabi Netanya          33  16  10   7  40-24  58
 3.Ironi Kiriat-Shmona      33  15  11   7  43-34  56
 4.Bnei-Sakhnin             33  15  10   8  35-29  55
 5.Maccabi Haifa            33  13   8  12  38-27  47
 6.Maccabi Tel-Aviv         33  11   8  14  43-43  41
 7.Hapoel Tel-Aviv          33  12   5  16  35-40  41
 8.M.S. Ashdod              33  11   6  16  36-52  39
 9.Bnei-Yehuda              33  11   5  17  31-43  38
10.Maccabi Petah-Tikva      33  10   7  16  28-39  37
-----------------------------------------------------
11.Hapoel Kfar-Saba         33   9  10  14  37-54  37  Relegated
12.Maccabi Herzliya         33   7   9  17  32-51  30  Relegated

Round 1
[Aug 18]
Ironi Kiriat-Shmona   3-0  Maccabi Herzliya 
Maccabi Haifa         0-1  Bnei-Sakhnin
Maccabi Petah-Tikva   0-1  Hapoel Kfar-Saba
[Aug 19]
Beitar Jerusalem      3-0  Bnei-Yehuda
[Aug 20]
Maccabi Netanya       0-0  Hapoel Tel-Aviv
Maccabi Tel-Aviv      1-1  M.S. Ashdod

Round 2
[Aug 25]
Bnei-Sakhnin          0-0  Ironi Kiriat-Shmona
Hapoel Kfar-Saba      0-0  Bnei-Yehuda
M.S. Ashdod           1-0  Maccabi Haifa
Maccabi Herzliya      1-2  Maccabi Netanya
Maccabi Petah-Tikva   3-2  Maccabi Tel-Aviv
[Aug 26]
Hapoel Tel-Aviv       1-2  Beitar Jerusalem

Round 3
[Sep 15]
Beitar Jerusalem      4-2  Maccabi Herzliya 
Bnei-Yehuda           1-1  Hapoel Tel-Aviv
Ironi Kiriat-Shmona   2-1  M.S. Ashdod
Maccabi Netanya       1-2  Bnei-Sakhnin
[Sep 16]
Maccabi Haifa         0-1  Maccabi Petah-Tikva 
[Sep 17]
Maccabi Tel-Aviv      0-1  Hapoel Kfar-Saba

Round 4
[Sep 29]
Hapoel Kfar-Saba      1-1  Hapoel Tel-Aviv
M.S. Ashdod           1-6  Maccabi Netanya
Maccabi Herzliya      0-2  Bnei-Yehuda
Maccabi Petah-Tikva   3-1  Ironi Kiriat-Shmona
Maccabi Tel-Aviv      0-3  Maccabi Haifa
[Sep 30]
Bnei-Sakhnin          2-2  Beitar Jerusalem

Round 5
[Oct 6]
Bnei-Yehuda           3-0  Bnei-Sakhnin
Ironi Kiriat-Shmona   1-0  Maccabi Tel-Aviv
Maccabi Haifa         2-1  Hapoel Kfar-Saba
Maccabi Netanya       1-0  Maccabi Petah-Tikva 
[Oct 7]
Beitar Jerusalem      5-0  M.S. Ashdod
[Oct 8]
Hapoel Tel-Aviv       0-2  Maccabi Herzliya 

Round 6
[Oct 20]
Bnei-Sakhnin          1-0  Hapoel Tel-Aviv
Hapoel Kfar-Saba      2-3  Maccabi Herzliya 
M.S. Ashdod           3-0  Bnei-Yehuda
Maccabi Haifa         1-0  Ironi Kiriat-Shmona
Maccabi Petah-Tikva   1-2  Beitar Jerusalem
[Oct 21]
Maccabi Tel-Aviv      0-2  Maccabi Netanya

Round 7
[Oct 27]
Bnei-Yehuda           0-1  Maccabi Petah-Tikva 
Ironi Kiriat-Shmona   2-2  Hapoel Kfar-Saba
Maccabi Herzliya      0-1  Bnei-Sakhnin
Maccabi Netanya       2-1  Maccabi Haifa
[Oct 28]
Beitar Jerusalem      2-0  Maccabi Tel-Aviv
[Oct 29]
Hapoel Tel-Aviv       0-2  M.S. Ashdod

Round 8
[Nov 3]
Hapoel Kfar-Saba      0-0  Bnei-Sakhnin
Ironi Kiriat-Shmona   0-0  Maccabi Netanya
M.S. Ashdod           0-1  Maccabi Herzliya 
Maccabi Petah-Tikva   2-1  Hapoel Tel-Aviv
Maccabi Tel-Aviv      3-1  Bnei-Yehuda
[Nov 4]
Maccabi Haifa         0-0  Beitar Jerusalem

Round 9
[Nov 10]
Beitar Jerusalem      0-0  Ironi Kiriat-Shmona
Bnei-Sakhnin          3-0  M.S. Ashdod
Bnei-Yehuda           0-3  Maccabi Haifa
Maccabi Herzliya      1-1  Maccabi Petah-Tikva 
Maccabi Netanya       2-3  Hapoel Kfar-Saba
[Nov 11]
Hapoel Tel-Aviv       1-0  Maccabi Tel-Aviv

Round 10
[Nov 24]
Hapoel Kfar-Saba      3-1  M.S. Ashdod
Ironi Kiriat-Shmona   2-1  Bnei-Yehuda
Maccabi Haifa         2-0  Hapoel Tel-Aviv
Maccabi Petah-Tikva   2-0  Bnei-Sakhnin
Maccabi Tel-Aviv      2-0  Maccabi Herzliya 
[Nov 25]
Maccabi Netanya       0-1  Beitar Jerusalem

Round 11
[Dec 1]
Bnei-Yehuda           1-2  Maccabi Netanya   
Maccabi Herzliya      0-1  Maccabi Haifa   
M.S. Ashdod           1-3  Maccabi Petah-Tikva    
Beitar Jerusalem      4-0  Hapoel Kfar-Saba   
[Dec 2]
Bnei-Sakhnin          3-2  Maccabi Tel-Aviv   
[Dec 3]
Hapoel Tel-Aviv       0-1  Ironi Kiriat-Shmona 

Round 12
[Dec 8]
M.S. Ashdod           0-0  Maccabi Tel-Aviv   
Maccabi Herzliya      1-3  Ironi Kiriat-Shmona 
Hapoel Kfar-Saba      0-0  Maccabi Petah-Tikva    
Bnei-Sakhnin          1-1  Maccabi Haifa   
Hapoel Tel-Aviv       0-1  Maccabi Netanya   
[Dec 9]
Bnei-Yehuda           0-3  Beitar Jerusalem   

Round 13
[Dec 15]
Ironi Kiriat-Shmona   0-0  Bnei-Sakhnin
Bnei-Yehuda           0-2  Hapoel Kfar-Saba   
Maccabi Netanya       0-0  Maccabi Herzliya 
Maccabi Haifa         3-0  M.S. Ashdod
Maccabi Tel-Aviv      2-1  Maccabi Petah-Tikva    
[Dec 16]
Beitar Jerusalem      1-0  Hapoel Tel-Aviv   

Round 14
[Jan 5]
Bnei-Sakhnin          0-0  Maccabi Netanya  
Hapoel Kfar-Saba      0-3  Maccabi Tel-Aviv  
Hapoel Tel-Aviv       1-0  Bnei-Yehuda 
M.S. Ashdod           0-0  Ironi Kiriat-Shmona  
Maccabi Herzliya      1-1  Beitar Jerusalem    
[Jan 6]
Maccabi Petah-Tikva   1-1  Maccabi Haifa    

Round 15
[Jan 12]
Hapoel Tel-Aviv       1-2  Hapoel Kfar-Saba  
Ironi Kiriat-Shmona   2-1  Maccabi Petah-Tikva  
Maccabi Netanya       3-0  M.S. Ashdod
Bnei-Yehuda           0-1  Maccabi Herzliya  
Beitar Jerusalem      0-1  Bnei-Sakhnin       
[Jan 13]
Maccabi Haifa         3-1  Maccabi Tel-Aviv

Round 16
[Jan 19]
Bnei-Sakhnin          0-0  Bnei-Yehuda        
Maccabi Herzliya      2-3  Hapoel Tel-Aviv  
Maccabi Petah-Tikva   0-0  Maccabi Netanya   
Maccabi Tel-Aviv      2-2  Ironi Kiriat-Shmona
Hapoel Kfar-Saba      0-3  Maccabi Haifa  
[Jan 20]
M.S. Ashdod           1-2  Beitar Jerusalem  

Round 17
[Jan 26]
Hapoel Tel-Aviv       0-1  Bnei-Sakhnin  
Ironi Kiriat-Shmona   1-1  Maccabi Haifa  
Maccabi Herzliya      0-0  Hapoel Kfar-Saba  
Beitar Jerusalem      2-1  Maccabi Petah-Tikva 
Bnei-Yehuda           3-2  M.S. Ashdod
[Jan 27]
Maccabi Netanya       1-0  Maccabi Tel-Aviv 

Round 18
[Feb 2]
M.S. Ashdod           1-1  Hapoel Tel-Aviv     
Bnei-Sakhnin          0-3  Maccabi Herzliya  
Hapoel Kfar-Saba      2-3  Ironi Kiriat-Shmona
Maccabi Petah-Tikva   1-0  Bnei-Yehuda    
Maccabi Haifa         0-2  Maccabi Netanya  
[Feb 3]
Maccabi Tel-Aviv      0-0  Beitar Jerusalem   

Round 19
[Feb 9] 
Bnei-Yehuda           0-4  Maccabi Tel-Aviv
Bnei-Sakhnin          1-1  Hapoel Kfar-Saba  
Maccabi Netanya       0-0  Ironi Kiriat-Shmona
Maccabi Herzliya      1-1  M.S. Ashdod 
Hapoel Tel-Aviv       2-1  Maccabi Petah-Tikva 
[Feb 10]
Beitar Jerusalem      abd  Maccabi Haifa           [abandoned at 0-0 in 7'
[Feb 19]                                            due to light failure]
Beitar Jerusalem      1-0  Maccabi Haifa           [replay]

Round 20
[Feb 16]
Hapoel Kfar-Saba      1-2  Maccabi Netanya    
Maccabi Haifa         1-0  Bnei-Yehuda     
M.S. Ashdod           3-1  Bnei-Sakhnin      
Maccabi Petah-Tikva   1-1  Maccabi Herzliya  
Ironi Kiriat-Shmona   0-3  Beitar Jerusalem      
[Feb 17]
Maccabi Tel-Aviv      1-3  Hapoel Tel-Aviv  

Round 21
[Feb 23]
Bnei-Yehuda           1-1  Ironi Kiriat-Shmona
Bnei-Sakhnin          1-0  Maccabi Petah-Tikva 
Maccabi Herzliya      1-3  Maccabi Tel-Aviv
M.S. Ashdod           2-4  Hapoel Kfar-Saba  
Hapoel Tel-Aviv       2-0  Maccabi Haifa   
[Feb 24]
Beitar Jerusalem      2-0  Maccabi Netanya    

Round 22
[Mar 1]
Ironi Kiriat-Shmona   2-1  Hapoel Tel-Aviv 
Maccabi Haifa         1-1  Maccabi Herzliya  
Maccabi Petah-Tikva   0-0  M.S. Ashdod         
Maccabi Netanya       0-0  Bnei-Yehuda     
Maccabi Tel-Aviv      0-0  Bnei-Sakhnin    
[Mar 2]
Hapoel Kfar-Saba      1-1  Beitar Jerusalem  

Round 23
[Mar 8]
Ironi Kiriat-Shmona   2-0  Bnei-Yehuda     
Bnei-Sakhnin          1-1  Maccabi Netanya  
Hapoel Kfar-Saba      3-3  Maccabi Herzliya  
Maccabi Haifa         0-1  Beitar Jerusalem  
Maccabi Petah-Tikva   0-3  M.S. Ashdod     
[Mar 9]
Maccabi Tel-Aviv      2-1  Hapoel Tel-Aviv 

Round 24
[Mar 15]
Ironi Kiriat-Shmona   0-1  Bnei-Sakhnin          
Bnei-Yehuda           2-3  Hapoel Tel-Aviv 
Beitar Jerusalem      4-0  Maccabi Petah-Tikva  
M.S. Ashdod           3-1  Hapoel Kfar-Saba    
Maccabi Herzliya      1-0  Maccabi Tel-Aviv     
[Mar 16]
Maccabi Netanya       0-2  Maccabi Haifa        

Round 25
[Mar 22]
Bnei-Sakhnin          1-3  Bnei-Yehuda     
Maccabi Haifa         2-1  Ironi Kiriat-Shmona   
Hapoel Tel-Aviv       2-1  Maccabi Herzliya  
Hapoel Kfar-Saba      0-4  Beitar Jerusalem  
Maccabi Petah-Tikva   0-1  Maccabi Netanya  
[Mar 23]
Maccabi Tel-Aviv      2-0  M.S. Ashdod     

Round 26
[Mar 29]
Bnei-Sakhnin          1-0  Maccabi Haifa         
Ironi Kiriat-Shmona   1-0  Maccabi Petah-Tikva   
Maccabi Netanya       1-1  Hapoel Kfar-Saba      
Bnei-Yehuda           2-0  Maccabi Herzliya  
M.S. Ashdod           2-1  Hapoel Tel-Aviv       
[Mar 30]
Beitar Jerusalem      1-1  Maccabi Tel-Aviv      

Round 27
[Apr 5]
Maccabi Herzliya      2-0  M.S. Ashdod     
Hapoel Kfar-Saba      1-3  Ironi Kiriat-Shmona   
Maccabi Haifa         0-1  Bnei-Yehuda     
Maccabi Tel-Aviv      0-0  Maccabi Netanya  
Maccabi Petah-Tikva   0-4  Bnei-Sakhnin          
[Apor 6]
Hapoel Tel-Aviv       3-1  Beitar Jerusalem  

Round 28
[Apr 12]
Ironi Kiriat-Shmona   3-1  Maccabi Tel-Aviv      
Maccabi Haifa         0-0  Maccabi Petah-Tikva   
Bnei-Sakhnin          2-0  Hapoel Kfar-Saba      
Bnei-Yehuda           2-0  M.S. Ashdod     
Maccabi Netanya       3-0  Hapoel Tel-Aviv       
[Apr 13]
Beitar Jerusalem      abd  Maccabi Herzliya        [abandoned at 1-0 in 86'
[May 20]                                            due to pitch invasion]
Beitar Jerusalem      3-1  Maccabi Herzliya        [replay]

Round 29
[May 3]
Maccabi Tel-Aviv      3-1  Bnei-Sakhnin    
Hapoel Kfar-Saba      1-0  Maccabi Haifa       
Maccabi Herzliya      0-2  Maccabi Netanya  
Maccabi Petah-Tikva   0-1  Bnei-Yehuda     
Hapoel Tel-Aviv       2-0  Ironi Kiriat-Shmona 
[May 5]
M.S. Ashdod           1-0  Beitar Jerusalem 

Round 30
[May 10]
Maccabi Petah-Tikva   1-0  Hapoel Kfar-Saba 
Bnei-Sakhnin          0-1  Hapoel Tel-Aviv   
Ironi Kiriat-Shmona   2-2  Maccabi Herzliya 
Maccabi Netanya       1-0  M.S. Ashdod   
Beitar Jerusalem      0-1  Bnei-Yehuda     
[May 11]
Maccabi Haifa         3-3  Maccabi Tel-Aviv 

Round 31
[May 17]
Bnei-Yehuda           3-0  Hapoel Kfar-Saba 
M.S. Ashdod           2-0  Ironi Kiriat-Shmona  
Beitar Jerusalem      3-0  Maccabi Netanya
Maccabi Herzliya      0-2  Bnei-Sakhnin   
Maccabi Tel-Aviv      2-1  Maccabi Petah-Tikva 
[May 18]
Hapoel Tel-Aviv       1-1  Maccabi Haifa

Round 32 [May 24]
Bnei-Sakhnin          1-2  M.S. Ashdod 
Hapoel Kfar-Saba      2-3  Maccabi Tel-Aviv 
Ironi Kiriat-Shmona   3-2  Beitar Jerusalem   
Maccabi Haifa         3-0  Maccabi Herzliya  
Maccabi Petah-Tikva   1-2  Hapoel Tel-Aviv    
Maccabi Netanya       3-2  Bnei-Yehuda     

Round 33
[May 30]
Beitar Jerusalem      1-2  Bnei-Sakhnin  
[May 31]
Bnei-Yehuda           1-0  Maccabi Tel-Aviv 
Hapoel Tel-Aviv       0-1  Hapoel Kfar-Saba  
Maccabi Herzliya      0-1  Maccabi Petah-Tikva
M.S. Ashdod           2-0  Maccabi Haifa  
[Jun 1]
Maccabi Netanya       1-2  Ironi Kiriat-Shmona

Final Table:

 1.Beitar Jerusalem         33  20   7   6  61-23  67  Champions
 2.Maccabi Netanya          33  16  10   7  40-24  58
 3.Ironi Kiriat-Shmona      33  15  11   7  43-34  56
 4.Bnei-Sakhnin             33  15  10   8  35-29  55
 5.Maccabi Haifa            33  13   8  12  38-27  47
 6.Maccabi Tel-Aviv         33  11   8  14  43-43  41
 7.Hapoel Tel-Aviv          33  12   5  16  35-40  41
 8.M.S. Ashdod              33  11   6  16  36-52  39
 9.Bnei-Yehuda              33  11   5  17  31-43  38
10.Maccabi Petah-Tikva      33  10   7  16  28-39  37
-----------------------------------------------------
11.Hapoel Kfar-Saba         33   9  10  14  37-54  37  Relegated
12.Maccabi Herzliya         33   7   9  17  32-51  30  Relegated



FA Cup

1/16 Finals
[Feb 26]
Ironi Nir Ramat-HaSharon          3-1 Hapoel Raanana
Maccabi Ironi Kiriat-Ata          1-0 Bnei-Lod                  
Hapoel Ramat-Gan                  1-0 Hapoel Asi Gilboa 
Ironi Bat-Yam                     0-2 Hakoah Amidar Ramat-Gan  
Hapoel Petah-Tikva                4-3 Maccabi Herzliya
Ironi Rishon LeZion               1-0 Hapoel Acco
Bnei-Yehuda (Tel-Aviv)            2-0 Maccabi Kfar-Kana 
Hapoel Hadera                     0-4 Maccabi Akhi-Nazrat       
Hapoel Be'er-Sheva                1-1 Hapoel Marmorek            [aet, 3-0 pen]
Hapoel Haifa                      1-2 Hapoel Kfar-Saba         
Beitar/Shimshon Tel-Aviv          1-0 Maccabi Tel-Aviv           [aet]
MS Ashdod                         0-2 Ironi Kiriat-Shmona       
Hapoel Tel-Aviv                   3-1 Hapoel Nazrat-Ilit        
Maccabi Petah-Tikva               0-2 Maccabi Haifa 
[Feb 27]
Maccabi Netanya                   3-3 Hapoel Um El-Fahem         [aet, 3-1 pen]
Bnei-Sakhnin                      1-1 Beitar Jerusalem           [aet, 1-3 pen]

1/8 Finals
[Mar 11]
Beitar/Shimshon Tel-Aviv          2-0 Hapoel Petah-Tikva      
Hakoah Amidar Ramat-Gan           0-0 Hapoel Ramat-Gan           [aet, 5-3 pen]
Bnei-Yehuda (Tel-Aviv)            1-0 Ironi Nir Ramat-HaSharon  
Ironi Rishon LeZion               4-5 Hapoel Kfar-Saba           [aet]
Maccabi Akhi-Nazrat               0-3 Beitar Jerusalem 
[Mar 12]
Ironi Kiriat-Shmona               2-1 Maccabi Ironi Kiriat-Ata  
Hapoel Be'er-Sheva                0-1 Hapoel Tel-Aviv            [aet]         
Maccabi Netanya                   1-0 Maccabi Haifa 

Quarterfinals
[Apr 1]
Hakoah Amidar Ramat-Gan           1-1 Maccabi Netanya            [aet, 1-4 pen]
Hapoel Tel-Aviv                   2-0 Bnei-Yehuda (Tel-Aviv)    
[Apr 2]
Ironi Kiriat-Shmona               1-2 Beitar/Shimshon Tel-Aviv   
Beitar Jerusalem                  3-2 Hapoel Kfar-Saba 

Semifinals [Apr 16]
Beitar Jerusalem                  1-0 Maccabi Netanya            [aet]        
Beitar/Shimshon Tel-Aviv          1-1 Hapoel Tel-Aviv            [aet, 7-8 pen]

Final [May 13]
Beitar Jerusalem                  0-0 Hapoel Tel-Aviv            [aet, 5-4 pen]



Toto Cup 2007/08

Final [Dec 19]
Maccabi Haifa                     2-0 Hapoel Bnei Sakhnin
  [Renato Eduardo de Oliveira Ribeiro  53 pen, 87]



Second Level 2007/08


Liga Leumit

Final Table:

 1.Hakoah Amidar Ramat-Gan   33  16   9   8  41-30  57  Promoted
 2.Hapoel Petah-Tikva        33  16   6  11  40-27  54  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Hapoel Haifa              33  15   7  11  36-29  52
 4.Hapoel Be'er-Sheva        33  14   9  10  31-18  51
 5.Bnei-Lod                  33  14   7  12  41-42  49
 6.Hapoel Ramat-Gan          33  13   9  11  33-38  48
 7.Hapoel Raanana            33  11  13   9  34-31  46
 8.Ironi Nir Ramat-HaSharon  33  11  10  12  33-37  43
 9.Maccabi Akhi-Nazrat       33  10  11  12  37-39  41
10.Hapoel Acco               33   9  10  14  29-32  37
------------------------------------------------------
11.Ironi Rishon LeZion       33   7  16  10  31-38  37  Relegated
12.Hapoel Nazrat-Ilit        33   5   7  21  28-53  22  Relegated

Round 1
[Aug 17]
Hakoah Amidar Ramat-Gan   1-0  Bnei-Lod
Hapoel Be'er-Sheva        0-1  Hapoel Raanana
Maccabi Akhi-Nazrat       2-1  Hapoel Haifa
[Aug 18]
Hapoel Acco               1-1  Hapoel Nazrat-Ilit   
Ironi Nir Ramat-HaSharon  1-0  Hapoel Petah-Tikva 
[Aug 20]
Ironi Rishon LeZion       2-2  Hapoel Ramat-Gan

Round 2
[Aug 24]
Hapoel Be'er-Sheva        3-0  Hakoah Amidar Ramat-Gan 
Hapoel Raanana            2-0  Hapoel Petah-Tikva 
Hapoel Nazrat-Ilit        0-2  Maccabi Akhi-Nazrat  
[Aug 25]
Hapoel Haifa              2-1  Ironi Rishon LeZion 
Hapoel Ramat-Gan          1-0  Ironi Nir Ramat-HaSharon
[Aug 27]
Bnei-Lod                  2-0  Hapoel Acco

Round 3
[Sep 15]
Hakoah Amidar Ramat-Gan   1-1  Hapoel Raanana
Hapoel Petah-Tikva        2-1  Hapoel Ramat-Gan
Ironi Nir Ramat-HaSharon  0-1  Hapoel Haifa
Ironi Rishon LeZion       2-1  Hapoel Nazrat-Ilit   
Maccabi Akhi-Nazrat       1-3  Bnei-Lod
[Sep 17]
Hapoel Acco               1-0  Hapoel Be'er-Sheva

Round 4
[Sep 28]
Hakoah Amidar Ramat-Gan   3-1  Hapoel Acco
Hapoel Raanana            0-0  Hapoel Ramat-Gan
Hapoel Haifa              0-0  Hapoel Petah-Tikva 
[Sep 29]
Hapoel Be'er-Sheva        1-0  Maccabi Akhi-Nazrat  
Hapoel Nazrat-Ilit        1-0  Ironi Nir Ramat-HaSharon
[Oct 1]
Bnei-Lod                  0-3  Ironi Rishon LeZion 

Round 5
[Oct 5]
Hapoel Acco               0-1  Hapoel Raanana
Ironi Rishon LeZion       2-0  Hapoel Be'er-Sheva
Maccabi Akhi-Nazrat       4-0  Hakoah Amidar Ramat-Gan 
[Oct 6]
Hapoel Petah-Tikva        3-2  Hapoel Nazrat-Ilit   
Hapoel Ramat-Gan          2-1  Hapoel Haifa
Ironi Nir Ramat-HaSharon  2-5  Bnei-Lod

Round 6
[Oct 19]
Bnei-Lod                  0-2  Hapoel Petah-Tikva 
Hakoah Amidar Ramat-Gan   2-0  Ironi Rishon LeZion 
Hapoel Raanana            2-2  Hapoel Haifa
Hapoel Nazrat-Ilit        1-1  Hapoel Ramat-Gan
[Oct 20]
Hapoel Be'er-Sheva        2-0  Ironi Nir Ramat-HaSharon
[Oct 22]
Hapoel Acco               0-0  Maccabi Akhi-Nazrat   

Round 7
[Oct 26]
Hapoel Haifa              3-1  Hapoel Nazrat-Ilit   
Hapoel Petah-Tikva        1-1  Hapoel Be'er-Sheva
Ironi Nir Ramat-HaSharon  2-1  Hakoah Amidar Ramat-Gan 
Maccabi Akhi-Nazrat       1-0  Hapoel Raanana
[Oct 27]
Hapoel Ramat-Gan          0-3  Bnei-Lod
Ironi Rishon LeZion       2-1  Hapoel Acco

Round 8
[Nov 2]
Hakoah Amidar Ramat-Gan   1-0  Hapoel Petah-Tikva 
Hapoel Raanana            1-1  Hapoel Nazrat-Ilit   
Maccabi Akhi-Nazrat       2-2  Ironi Rishon LeZion 
[Nov 3]
Bnei-Lod                  1-0  Hapoel Haifa
Hapoel Acco               0-3  Ironi Ramat-Nir HaSharon
Hapoel Be'er-Sheva        4-0  Hapoel Ramat-Gan

Round 9
[Nov 9]
Hapoel Haifa              1-0  Hapoel Be'er-Sheva
Hapoel Ramat-Gan          0-0  Hakoah Amidar Ramat-Gan 
Ironi Nir Ramat-HaSharon  0-0  Maccabi Akhi-Nazrat  
[Nov 10]
Hapoel Petah-Tikva        3-0  Hapoel Acco
Ironi Rishon LeZion       0-0  Hapoel Raanana
[Nov 12]
Hapoel Nazrat-Ilit        1-1  Bnei-Lod

Round 10
[Nov 23]
Hakoah Amidar Ramat-Gan   2-1  Hapoel Haifa
Hapoel Raanana            1-2  Bnei-Lod
Maccabi Akhi-Nazrat       1-3  Hapoel Petah-Tikva 
[Nov 24]
Hapoel Be'er-Sheva        1-2  Hapoel Nazrat-Ilit   
Ironi Rishon LeZion       0-0  Ironi Nir Ramat-HaSharon
[Nov 26]
Hapoel Acco               3-0  Hapoel Ramat-Gan

Round 11
[Nov 30]
Bnei-Lod                  0-1  Hapoel Be'er-Sheva  
Hapoel Haifa              1-0  Hapoel Acco      
Hapoel Nazrat-Ilit        0-1  Hakoah Amidar Ramat-Gan    
[Dec 1]
Hapoel Ramat-Gan          1-2  Maccabi Akhi-Nazrat    
Hapoel Petah-Tikva        3-0  Ironi Rishon LeZion  
[Dec 3]
Ironi Nir Ramat-HaSharon  0-1  Hapoel Raanana  

Round 12
[Dec 7]
Bnei-Lod                  1-3  Hakoah Amidar Ramat-Gan    
Hapoel Raanana            1-0  Hapoel Be'er-Sheva  
Hapoel Ramat-Gan          0-0  Ironi Rishon LeZion  
[Dec 8]
Hapoel Haifa              0-0  Maccabi Akhi-Nazrat    
Hapoel Petah-Tikva        0-1  Ironi Nir Ramat-HaSharon
[Dec 10]
Hapoel Nazrat-Ilit        0-2  Hapoel Acco      

Round 13
[Dec 14]
Hakoah Amidar Ramat-Gan   0-2  Hapoel Be'er-Sheva  
Hapoel Acco               3-0  Bnei-Lod   
Ironi Nir Ramat-HaSharon  1-1  Hapoel Ramat-Gan   
[Dec 15]
Maccabi Akhi-Nazrat       0-0  Hapoel Nazrat-Ilit   
Hapoel Petah-Tikva        3-0  Hapoel Raanana  
[Dec 17]
Ironi Rishon LeZion       1-0  Hapoel Haifa   

Round 14
[Jan 4]
Hapoel Raanana            2-1  Hakoah Amidar Ramat-Gan  
Hapoel Be'er-Sheva        0-0  Hapoel Acco         
Hapoel Nazrat-Ilit        2-3  Ironi Rishon LeZion     
[Jan 5]
Bnei-Lod                  0-4  Maccabi Akhi-Nazrat     
Hapoel Ramat-Gan          2-1  Hapoel Petah-Tikva    
[Jan 7]
Hapoel Haifa              3-0  Ironi Nir Ramat-HaSharon

Round 15
[Jan 11]
Maccabi Akhi-Nazrat       0-2  Hapoel Be'er-Sheva    
Ironi Nir Ramat-HaSharon  1-0  Hapoel Nazrat-Ilit     
Hapoel Petah-Tikva        0-2  Hapoel Haifa    
[Jan 12]
Hapoel Ramat-Gan          1-0  Hapoel Raanana    
Hapoel Acco               0-1  Hakoah Amidar Ramat-Gan  
[Jan 14]
Ironi Rishon LeZion       0-0  Bnei-Lod 

Round 16
[Jan 18]
Bnei-Lod                  0-3  Ironi Nir Ramat-HaSharon 
Hapoel Raanana            0-0  Hapoel Acco     
Hapoel Be'er-Sheva        1-1  Ironi Rishon LeZion  
[Jan 19]
Hapoel Haifa              1-2  Hapoel Ramat-Gan 
Hapoel Nazrat-Ilit        1-0  Hapoel Petah-Tikva    
[Jan 21]
Hakoah Amidar Ramat-Gan   1-0  Maccabi Akhi-Nazrat     

Round 17
[Jan 25]
Ironi Nir Ramat-HaSharon  1-1  Hapoel Be'er-Sheva 
Hapoel Haifa              2-1  Hapoel Raanana  
Ironi Rishon LeZion       1-1  Hakoah Amidar Ramat-Gan  
[Jan 26]
Maccabi Akhi-Nazrat       1-1  Hapoel Acco    
Hapoel Ramat-Gan          1-0  Hapoel Nazrat-Ilit    
[Jan 28]
Hapoel Petah-Tikva        2-1  Bnei-Lod

Round 18
[Feb 1]
Hapoel Acco               2-2  Ironi Rishon LeZion      
Hapoel Raanana            1-0  Maccabi Akhi-Nazrat   
Hapoel Be'er-Sheva        0-1  Hapoel Petah-Tikva    
[Feb 2]
Bnei-Lod                  2-0  Hapoel Ramat-Gan    
Hapoel Nazrat-Ilit        1-1  Hapoel Haifa       
[Feb 4]
Hakoah Amidar Ramat-Gan   0-0  Ironi Nir Ramat-HaSharon 

Round 19
[Feb 8]
Hapoel Haifa              0-1  Bnei-Lod
Ironi Nir Ramat-HaSharon  0-1  Hapoel Acco    
Ironi Rishon LeZion       1-1  Maccabi Akhi-Nazrat   
[Feb 9]
Hapoel Ramat-Gan          1-0  Hapoel Be'er-Sheva 
Hapoel Nazrat-Ilit        0-1  Hapoel Raanana 
[Feb 11]
Hapoel Petah-Tikva        0-0  Hakoah Amidar Ramat-Gan   

Round 20
[Feb 15]
Hakoah Amidar Ramat-Gan   0-1  Hapoel Ramat-Gan   
Hapoel Acco               0-1  Hapoel Petah-Tikva    
Hapoel Be'er-Sheva        0-1  Hapoel Haifa             
[Feb 16]
Bnei-Lod                  2-1  Hapoel Nazrat-Ilit 
Hapoel Raanana            2-0  Ironi Rishon LeZion      
[Feb 18]
Maccabi Akhi-Nazrat       2-1  Ironi Nir Ramat-HaSharon 

Round 21
[Feb 22]
Ironi Nir Ramat-HaSharon  0-0  Ironi Rishon LeZion      
Hapoel Haifa              0-0  Hakoah Amidar Ramat-Gan   
Hapoel Nazrat-Ilit        1-2  Hapoel Be'er-Sheva 
[Feb 23]
Bnei-Lod                  1-1  Hapoel Raanana 
Hapoel Ramat-Gan          2-1  Hapoel Acco    
Hapoel Petah-Tikva        2-2  Maccabi Akhi-Nazrat   

Round 22
[Feb 29]
Hakoah Amidar Ramat-Gan   2-1  Hapoel Nazrat-Ilit        
Hapoel Raanana            1-2  Ironi Nir Ramat-HaSharon
Ironi Rishon LeZion       0-2  Hapoel Petah-Tikva 
[Mar 1]
Maccabi Akhi-Nazrat       2-1  Hapoel Ramat-Gan  
Hapoel Acco               1-0  Hapoel Haifa  
Hapoel Be'er-Sheva        1-1  Bnei-Lod

Round 23
[Mar 7]
Maccabi Akhi-Nazrat       1-2  Hapoel Petah-Tikva 
Hapoel Haifa              1-0  Hapoel Acco        
Bnei-Lod                  3-0  Ironi Nir Ramat-HaSharon
[Mar 8]
Hapoel Ramat-Gan          1-3  Hakoah Amidar Ramat-Gan 
Hapoel Be'er-Sheva        1-0  Ironi Rishon LeZion 
[Mar 10]
Hapoel Raanana            0-1  Hapoel Nazrat-Ilit     

Round 24
[Mar 14]
Hapoel Petah-Tikva        0-2  Hapoel Haifa       
Hapoel Raanana            0-0  Hapoel Ramat-Gan          
Hapoel Nazrat-Ilit        3-2  Ironi Rishon LeZion 
[Mar 15]
Ironi Nir Ramat-HaSharon  0-0  Hapoel Be'er-Sheva        
Hakoah Amidar Ramat-Gan   1-0  Maccabi Akhi-Nazrat       
[Apr 1]
Hapoel Acco               0-0  Bnei-Lod                  

Round 25
[Mar 21]
Maccabi Akhi-Nazrat       2-4  Hapoel Raanana            
Ironi Rishon LeZion       1-1  Ironi Nir Ramat-HaSharon
Hapoel Haifa              1-1  Hakoah Amidar Ramat-Gan 
[Mar 22]
Bnei-Lod                  2-1  Hapoel Petah-Tikva 
Hapoel Ramat-Gan          3-1  Hapoel Nazrat-Ilit     
[Mar 24]
Hapoel Be'er-Sheva        0-0  Hapoel Acco        

Round 26
[Mar 28]
Hapoel Raanana            1-2  Hapoel Haifa              
Hapoel Acco               0-0  Ironi Rishon LeZion       
Hapoel Petah-Tikva        0-0  Hapoel Be'er-Sheva        
[Mar 29]
Hapoel Ramat-Gan          1-1  Maccabi Akhi-Nazrat       
Hakoah Amidar Ramat-Gan   1-2  Bnei-Lod                  
[Mar 31]
Hapoel Nazrat-Ilit        2-3  Ironi Nir Ramat-HaSharon

Round 27
[Apr 4]
Hapoel Haifa              0-1  Hapoel Ramat-Gan          
Bnei-Lod                  2-2  Hapoel Raanana            
Ironi Nir Ramat-HaSharon  4-2  Hapoel Acco        
[Apr 5]
Hapoel Be'er-Sheva        0-1  Hakoah Amidar Ramat-Gan 
Maccabi Akhi-Nazrat       2-1  Hapoel Nazrat-Ilit     
[Apr 7]
Ironi Rishon LeZion       0-2  Hapoel Petah-Tikva 

Round 28
[Apr 11]
Hakoah Amidar Ramat-Gan   3-1  Ironi Rishon LeZion       
Maccabi Akhi-Nazrat       1-1  Hapoel Haifa              
Hapoel Nazrat-Ilit        0-2  Hapoel Acco        
[Apr 12]
Hapoel Raanana            0-0  Hapoel Be'er-Sheva        
Hapoel Petah-Tikva        0-1  Ironi Nir Ramat-HaSharon
[Apr 14]
Hapoel Ramat-Gan          4-1  Bnei-Lod                  

Round 29
[Apr 25]
Hapoel Be'er-Sheva        1-0  Hapoel Ramat-Gan          
Hapoel Acco               2-0  Hapoel Petah-Tikva        
Ironi Rishon LeZion       0-0  Hapoel Raanana            
[Apr 26]
Bnei-Lod                  1-2  Maccabi Akhi-Nazrat       
Ironi Nir Ramat-HaSharon  1-1  Hakoah Amidar Ramat-Gan   
[Apr 28]
Hapoel Haifa              2-0  Hapoel Nazrat-Ilit        

Round 30 [May 2]
Hapoel Haifa              0-2  Bnei-Lod                  
Maccabi Akhi-Nazrat       0-1  Hapoel Be'er-Sheva        
Hakoah Amidar Ramat-Gan   2-0  Hapoel Acco        
Hapoel Ramat-Gan          1-1  Ironi Rishon LeZion       
Hapoel Raanana            4-2  Ironi Nir Ramat-HaSharon
Hapoel Petah-Tikva        1-1  Hapoel Nazrat-Ilit        

Round 31 [May 9]
Hapoel Acco               0-0  Hapoel Raanana    
Hapoel Be'er-Sheva        3-0  Hapoel Haifa   
Hapoel Nazrat-Ilit        0-1  Bnei-Lod   
Hapoel Petah-Tikva        1-0  Hakoah Amidar Ramat-Gan 
Ironi Nir Ramat-HaSharon  1-0  Hapoel Ramat-Gan   
Ironi Rishon LeZion       1-0  Maccabi Akhi-Nazrat   

Round 32 [May 16]
Maccabi Akhi-Nazrat       1-1  Ironi Nir Ramat-HaSharon 
Bnei-Lod                  0-1  Hapoel Be'er-Sheva   
Hakoah Amidar Ramat-Gan   4-0  Hapoel Nazrat-Ilit 
Hapoel Haifa              2-1  Ironi Rishon LeZion   
Hapoel Raanana            0-2  Hapoel Petah-Tikva    
Hapoel Ramat-Gan          2-1  Hapoel Acco  

Round 33 [May 23]
Hapoel Acco               4-0  Maccabi Akhi-Nazrat 
Ironi Nir Ramat-HaSharon  1-2  Hapoel Haifa 
Hakoah Amidar Ramat-Gan   3-3  Hapoel Raanana  
Hapoel Petah-Tikva        2-0  Hapoel Ramat-Gan 
Ironi Rishon LeZion       1-1  Bnei-Lod           
Hapoel Nazrat-Ilit        1-2  Hapoel Be'er-Sheva   

Final Table:

 1.Hakoah Amidar Ramat-Gan   33  16   9   8  41-30  57  Promoted
 2.Hapoel Petah-Tikva        33  16   6  11  40-27  54  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Hapoel Haifa              33  15   7  11  36-29  52
 4.Hapoel Be'er-Sheva        33  14   9  10  31-18  51
 5.Bnei-Lod                  33  14   7  12  41-42  49
 6.Hapoel Ramat-Gan          33  13   9  11  33-38  48
 7.Hapoel Raanana            33  11  13   9  34-31  46
 8.Ironi Nir Ramat-HaSharon  33  11  10  12  33-37  43
 9.Maccabi Akhi-Nazrat       33  10  11  12  37-39  41
10.Hapoel Acco               33   9  10  14  29-32  37
------------------------------------------------------
11.Ironi Rishon LeZion       33   7  16  10  31-38  37  Relegated
12.Hapoel Nazrat-Ilit        33   5   7  21  28-53  22  Relegated



Third Level 2007/08

Final Table:

 1.Hapoel Jerusalem            33  20  10   3  49-19  70  Promoted
 2.Maccabi Ironi Kiriat-Ata    33  19   4  10  41-28  61  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.Hapoel Bnei-Jadida          33  14   8  11  39-29  50
 4.Hapoel Ashkelon             33  12  14   7  36-32  48  [-2]
 5.Maccabi Kfar-Kana           33  13  10  10  32-30  48  [-1]
 6.Hapoel Bnei-Tamra           33  14   8  11  37-30  47  [-3]
 7.Sektzia Nes Tziona          33  10  14   9  32-22  44
 8.Hapoel Marmorek             33  12   8  13  34-35  44
 9.Beitar/Shimshon Tel-Aviv    33  12   7  14  36-35  43
10.Maccabi Tirat-Carmel        33  10   6  17  27-46  36
--------------------------------------------------------
11.Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  33   8   7  18  42-57  31  Relegated
12.Hapoel Kfar-Shelem          33   4   4  25  26-68  16  Relegated

NB: Maccabi Kfar-Kana 1 point deducted;
    Hapoel Ashkelon 2 points deducted;
    Hapoel Bnei-Tamra 3 points deducted

Round 1
[Aug 31]
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    5-1  Maccabi Tirat-Carmel
Hapoel Bnei-Tamra           0-1  Maccabi HaShikma/Ramat-Hen
Hapoel Kfar-Shelem          0-3  Hapoel Bnei-Jadida
Hapoel Marmorek             2-0  Hapoel Jerusalem
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    2-0  Sektzia Nes Tziona
Maccabi Kfar-Kana           2-1  Hapoel Ashkelon

Round 2
[Sep 12]
Hapoel Marmorek             3-1  Maccabi Kfar-Kana
[Sep 15]
Hapoel Ashkelon             0-0  Beitar/Shimshon Tel-Aviv
Hapoel Bnei-Jadida          3-1  Maccabi Ironi Kiriat-Ata
Hapoel Jerusalem            2-0  Sektzia Nes Tziona
Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  5-1  Hapoel Kfar-Shelem
Maccabi Tirat-Carmel        2-2  Hapoel Bnei-Tamra

Round 3
[Sep 28]
Beitar/Shimson Tel-Aviv     2-0  Hapoel Marmorek
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-3  Maccabi HaShikma/Ramat-Hen
[Sep 29]
Hapoel Bnei-Tamra           2-1  Hapoel Ashkelon
Hapoel Kfar-Shelem          1-1  Maccabi Tirat-Carmel
Maccabi Kfar-Kana           1-0  Hapoel Jerusalem
Sektzia Nes Tziona          3-0  Hapoel Bnei-Jadida

Round 4
[Oct 5]
Hapoel Ashkelon             1-1  Hapoel Kfar-Shelem
Hapoel Jerusalem            0-2  Hapoel Bnei-Jadida
Hapoel Marmorek             0-0  Hapoel Bnei-Tamra
Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  0-0  Sektzia Nes Tziona
Maccabi Kfar-Kana           0-0  Beitar/Shimshon Tel-Aviv
Maccabi Tirat-Carmel        2-3  Maccabi Ironi Kiriat-Ata

Round 5
[Oct 19]
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    0-1  Hapoel Jerusalem
Hapoel Bnei-Jadida          1-2  Maccabi HaShikma/Ramat-Hen
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-0  Hapoel Ashkelon
[Oct 20]
Hapoel Bnei-Tamra           2-1  Maccabi Kfar-Kana
Hapoel Kfar-Shelem          0-2  Hapoel Marmorek
Sektzia Nes Tziona          0-1  Maccabi Tirat-Carmel

Round 6
[Oct 26]
Beitar Shimson Tel-Aviv     2-1  Hapoel Bnei-Tamra
Hapoel Ashkelon             0-0  Sektzia Nes Tziona
Hapoel Jerusalem            1-1  Maccabi HaShikma/Ramat-Hen
Hapoel Marmorek             2-0  Maccabi Ironi Kiriat-Ata
Maccabi Kfar-Kana           2-0  Hapoel Kfar-Shelem
Maccabi Tirat-Carmel        1-0  Hapoel Bnei-Jadida

Round 7
[Nov 2]
Hapoel Bnei-Jadida          3-0  Hapoel Ashkelon
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    0-1  Maccabi Kfar-Kana
Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  3-0  Maccabi Tirat-Carmel
[Nov 3]
Hapoel Bnei-Tamra           1-2  Hapoel Jerusalem
Hapoel Kfar-Shelem          0-2  Beitar/Shimson Tel-Aviv
Sektzia Nes Tziona          1-1  Hapoel Marmorek

Round 8
[Nov 9]
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    1-2  Maccabi Ironi Kiriat-Ata
Hapoel Bnei-Tamra           1-0  Hapoel Kfar-Shelem
Hapoel Jerusalem            2-0  Maccabi Tirat-Carmel
Hapoel Marmorek             2-3  Hapoel Bnei-Jadida
[Nov 10]
Hapoel Ashkelon             3-2  Maccabi HaShikma/Ramat-Hen
Maccabi Kfar-Kana           0-1  Sektzia Nes Tziona

Round 9
[Nov 23]
Hapoel Bnei-Jadida          1-1  Maccabi Kfar-Kana
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    2-1  Hapoel Bnei-Tamra
Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  0-1  Hapoel Mamorek
Sektzia Nez Tziona          1-0  Beitar/Shimson Tel-Aviv
[Nov 24]
Hapoel Kfar-Shelem          0-4  Hapoel Jerusalem
Maccabi Tirat-Carmel        1-2  Hapoel Ashkelon

Round 10
[Nov 30]
Hapoel Marmorek             1-0  Maccabi Tirat-Carmel
Hapoel Jerusalem            4-0  Hapoel Ashkelon
Hapoel Bnei-Tamra           0-0  Sektzia Nes Tziona
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    0-2  Hapoel Bnei-Jadida
Maccabi Kfar-Kana           2-1  Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  
[Dec 1]
Hapoel Kfar-Shelem          0-2  Maccabi Ironi Kiriat-Ata 

Round 11
[Dec 7]
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    0-1  Hapoel Jerusalem      
Hapoel Ashkelon             1-0  Hapoel Marmorek   
Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  0-2  Beitar/Shimshon Tel-Aviv
Sektzia Nes Tziona          3-0  Hapoel Kfar-Shelem   
Maccabi Tirat-Carmel        0-2  Maccabi Kfar-Kana
[Dec 8]
Hapoel Bnei-Jadida          0-0  Hapoel Bnei-Tamra     

Round 12
[Dec 14]
Hapoel Jerusalem            0-0  Hapoel Marmorek   
Hapoel Ashkelon             1-1  Maccabi Kfar-Kana
Maccabi HaShikma Ramat-Hen  0-2  Hapoel Bnei-Tamra       
Maccabi Tirat-Carmel        1-0  Beitar/Shimshon Tel-Aviv
Sektzia Nes Tziona          0-1  Maccabi Ironi Kiriat-Ata 
[Dec 15]
Hapoel Bnei-Jadida          3-0  Hapoel Kfar-Shelem   

Round 13
[Dec 21]
Maccabi Kfar-Kana           0-1  Hapoel Marmorek   
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    0-0  Hapoel Bnei-Jadida
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    3-2  Hapoel Ashkelon
[Dec 22]
Hapoel Bnei-Tamra           1-0  Maccabi Tirat-Carmel
Sektzia Nes Tziona          0-1  Hapoel Jerusalem      
Hapoel Kfar-Shelem          2-5  Maccabi HaShikma Ramat-Hen 

Round 14
[Dec 28]
Maccabi Tirat-Carmel        2-1  Hapoel Kfar-Shelem     
Hapoel Marmorek             0-1  Beitar/Shimshon Tel-Aviv
Hapoel Jerusalem            2-0  Maccabi Kfar-Kana
Hapoel Ashkelon             2-1  Hapoel Bnei-Tamra     
Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  0-2  Maccabi Ironi Kiriat-Ata 
[Dec 29]
Hapoel Bnei-Jadida          2-1  Sektzia Nes Tziona

Round 15
[Jan 4]
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    2-1  Maccabi Kfar-Kana
Sektzia Nes Tziona          1-1  Maccabi HaShikma Ramat-Hen
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-0  Maccabi Tirat-Carmel
[Jan 5]
Hapoel Bnei-Jadida          0-0  Hapoel Jerusalem      
Hapoel Bnei-Tamra           3-1  Hapoel Marmorek     
Hapoel Kfar-Shelem          0-1  Hapoel Ashkelon

Round 16 [Jan 11]
Maccabi Tirat-Carmel        1-0  Sektzia Nes Tziona
Maccabi Kfar-Kana           2-2  Hapoel Bnei-Tamra     
Hapoel Marmorek             2-1  Hapoel Kfar-Shelem   
Hapoel Jerusalem            2-0  Beitar/Shimshon Tel-Aviv
Hapoel Ashkelon             3-1  Maccabi Ironi Kiriat-Ata 
Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  1-1  Hapoel Bnei-Jadida

Round 17
[Jan 18]
Hapoel Bnei-Jadida          4-0  Maccabi Tirat-Carmel
Hapoel Kfar-Shelem          1-2  Maccabi Kfar-Kana
Maccabi Kiryat Ata          4-1  Hapoel Marmorek     
Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  0-1  Hapoel Jerusalem      
Hapoel Bnei-Tamra           1-3  Beitar/Shimshon Tel-Aviv
[Jan 19]
Sektzia Nes Tziona          0-0  Hapoel Ashkelon

Round 18
[Jan 25]
Maccabi Kfar-Kana           1-1  Maccabi Ironi Kiriat-Ata 
Maccabi Tirat-Carmel        3-2  Maccabi HaShikma Ramat-Hen
Hapoel Marmorek             0-1  Sektzia Nes Tziona
Hapoel Jerusalem            2-0  Hapoel Bnei-Tamra     
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    1-2  Hapoel Kfar-Shelem   
[Jan 26]
Hapoel Ashkelon             0-0  Hapoel Bnei-Jadida

Round 19
[Feb 1]
Sektzia Nes Tziona          1-1  Maccabi Kfar-Kana
Maccabi Tirat-Carmel        1-1  Hapoel Jerusalem      
Hapoel Kfar-Shelem          1-0  Hapoel Bnei-Tamra     
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-0  Beitar/Shimshon Tel-Aviv
Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  1-1  Hapoel Ashkelon
[Feb 2]
Hapoel Bnei-Jadida          0-1  Hapoel Marmorek   

Round 20
[Feb 8]
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    1-1  Sektzia Nes Tziona
Hapoel Ashkelon             0-0  Maccabi Tirat-Carmel
Hapoel Bnei-Tamra           1-0  Maccabi Ironi Kiriat-Ata 
Maccabi Kfar-Kana           1-0  Hapoel Bnei-Jadida
Hapoel Marmorek             2-0  Maccabi HaShikma Ramat-Hen
[Feb 9]
Hapoel Jerusalem            3-1  Hapoel Kfar-Shelem   

Round 21
[Feb 15]
Maccabi HaShikma Ramat-Hen  0-0  Maccabi Kfar-Kana
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    4-1  Hapoel Kfar-Shelem   
Hapoel Ashkelon             0-0  Hapoel Jerusalem 
Maccabi Tirat-Carmel        1-1  Hapoel Marmorek
[Feb 16]
Hapoel Bnei-Jadida          1-0  Beitar/Shimshon Tel-Aviv
Sektzia Nes Tziona          0-0  Hapoel Bnei-Tamra    

Round 22
[Feb 22]
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    0-2  Maccabi HaShikma Ramat-Hen 
Hapoel Bnei-Tamra           0-1  Hapoel Bnei-Jadida    
Hapoel Marmorek             0-1  Hapoel Ashkelon
Maccabi Kfar-Kana           1-0  Maccabi Tirat-Carmel   
[Feb 23]
Hapoel Kfar-Shelem          0-2  Sektzia Nes Tziona  
Hapoel Jerusalem            2-1  Maccabi Ironi Kiriat-Ata  

Round 23
[Feb 29]
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    0-1  Maccabi Tirat-Carmel   
Hapoel Marmorek             4-0  Hapoel Bnei-Jadida    
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-0  Hapoel Kfar-Shelem 
Maccabi HaShikma Ramat-Hen  0-3  Sektzia Nes Tziona  
Hapoel Ashkelon             2-0  Hapoel Bnei-Tamra         
[Mar 1]
Maccabi Kfar-Kana           0-0  Hapoel Jerusalem 

Round 24
[Mar 7]
Hapoel Kfar-Shelem          1-1  Sektzia Nes Tziona  
Hapoel Bnei-Jadida          1-0  Maccabi Kfar-Kana        
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-0  Hapoel Marmorek             
Hapoel Bnei-Tamra           2-1  Maccabi HaShikma Ramat-Hen 
Maccabi Tirat-Carmel        0-2  Hapoel Ashkelon
[Mar 8]
Hapoel Jerusalem            2-2  Beitar/Shimshon Tel-Aviv   

Round 25
[Mar 14]
Hapoel Marmorek             0-0  Hapoel Kfar-Shelem          
Hapoel Ashkelon             1-1  Hapoel Jerusalem            
Maccabi HaShikma Ramat-Hen  1-2  Maccabi Tirat-Carmel       
[Mar 15]
Sektzia Nes Tziona          0-2  Hapoel Bnei-Tamra           
Maccabi Kfar-Kana           1-0  Maccabi Ironi Kiriat-Ata    
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    0-3  Hapoel Bnei-Jadida          

Round 26 [Mar 21]
Hapoel Kfar-Shelem          0-2  Hapoel Bnei-Tamra           
Hapoel Jerusalem            3-1  Maccabi HaShikma Ramat-Hen 
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    2-0  Beitar/Shimshon Tel-Aviv   
Hapoel Marmorek             0-2  Maccabi Kfar-Kana           
Hapoel Bnei-Jadida          0-2  Hapoel Ashkelon             
Maccabi Tirat-Carmel        1-1  Sektzia Nes Tziona  

Round 27 [Mar 28]
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    0-0  Hapoel Marmorek             
Maccabi Kfar-Kana           2-0  Hapoel Kfar-Shelem          
Sektzia Nes Tziona          0-0  Hapoel Jerusalem            
Maccabi HaShikma Ramat-Hen  1-1  Hapoel Bnei-Jadida          
Hapoel Bnei-Tamra           1-0  Maccabi Tirat-Carmel        
Hapoel Ashkelon             0-0  Maccabi Ironi Kiriat-Ata    

Round 28
[Apr 4]
Hapoel Kfar-Shelem          1-2  Maccabi Tirat-Carmel        
Hapoel Jerusalem            3-1  Hapoel Bnei-Tamra           
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    3-1  Maccabi HaShikma Ramat-Hen  
Hapoel Marmorek             1-1  Hapoel Ashkelon             
Hapoel Bnei-Jadida          0-1  Sektzia Nes Tziona          
[Apr 5]
Maccabi Kfar-Kana           0-0  Beitar/Shimshon Tel-Aviv    

Round 29 [Apr 11]
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    2-0  Hapoel Kfar-Shelem          
Hapoel Bnei-Tamra           2-0  Hapoel Bnei-Jadida          
Sektzia Nes Tziona          0-1  Maccabi Ironi Kiriat-Ata    
Hapoel Ashkelon             1-1  Maccabi Kfar-Kana           
Maccabi Tirat-Carmel        0-1  Hapoel Jerusalem            
Maccabi HaShikma Ramat-Hen  3-4  Hapoel Marmorek             

Round 30 
[Apr 25]
Hapoel Jerusalem            3-2  Hapoel Kfar-Shelem          
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    2-1  Hapoel Ashkelon             
Maccabi Kfar-Kana           0-2  Maccabi HaShikma Ramat-Hen  
Hapoel Marmorek             1-4  Sektzia Nes Tziona          
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    1-1  Hapoel Bnei-Tamra           
[Apr 26]
Hapoel Bnei-Jadida          2-0  Maccabi Tirat-Carmel        

Round 31 [May 2]
Hapoel Kfar-Shelem          1-2  Hapoel Ashkelon             
Maccabi Tirat-Carmel        0-1  Maccabi Ironi Kiriat-Ata    
Sektzia Nes Tziona          4-0  Maccabi Kfar-Kana           
Maccabi HaShikma Ramat-Hen  0-5  Beitar/Shimshon Tel-Aviv    
Hapoel Bnei-Tamra           0-0  Hapoel Marmorek             
Hapoel Jerusalem            1-1  Hapoel Bnei-Jadida          

Round 32
[May 9]
Maccabi Ironi Kiriat-Ata    0-2  Hapoel Jerusalem
Hapoel Ashkelon             2-1  Maccabi HaShikma Ramat-Hen
Beitar/Shimshon Tel-Aviv    0-0  Sektzia Nes Tziona  
Hapoel Marmorek             0-2  Maccabi Tirat-Carmel  
[May 10]
Hapoel Bnei-Jadida          1-3  Hapoel Kfar-Shelem 
[May 13]
Maccabi Kfar-Kana           0-1  Hapoel Bnei-Tamra 

Round 33
[May 16]
Maccabi Tirat-Carmel        1-3  Maccabi Kfar-Kana   
Hapoel Jerusalem            2-1  Hapoel Marmorek   
Hapoel Kfar-Shelem          5-1  Maccabi HaShikma Ramat-Hen 
Hapoel Bnei-Tamra           4-0  Beitar/Shimshon Tel-Aviv 
[May 17]
Hapoel Bnei-Jadida          0-1  Maccabi Ironi Kiriat-Ata
Sektzia Nes Tziona          2-2  Hapoel Ashkelon     

Final Table:

 1.Hapoel Jerusalem            33  20  10   3  49-19  70  Promoted
 2.Maccabi Ironi Kiriat-Ata    33  19   4  10  41-28  61  Promoted
--------------------------------------------------------
 3.Hapoel Bnei-Jadida          33  14   8  11  39-29  50
 4.Hapoel Ashkelon             33  12  14   7  36-32  48  [-2]
 5.Maccabi Kfar-Kana           33  13  10  10  32-30  48  [-1]
 6.Hapoel Bnei-Tamra           33  14   8  11  37-30  47  [-3]
 7.Sektzia Nes Tziona          33  10  14   9  32-22  44
 8.Hapoel Marmorek             33  12   8  13  34-35  44
 9.Beitar/Shimshon Tel-Aviv    33  12   7  14  36-35  43
10.Maccabi Tirat-Carmel        33  10   6  17  27-46  36
--------------------------------------------------------
11.Maccabi HaShikma/Ramat-Hen  33   8   7  18  42-57  31  Relegated
12.Hapoel Kfar-Shelem          33   4   4  25  26-68  16  Relegated

NB: Maccabi Kfar-Kana 1 point deducted;
    Hapoel Ashkelon 2 points deducted;
    Hapoel Bnei-Tamra 3 points deducted

2006/07.

2008/09.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

partial all-time table.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by James Wilson for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: James Wilson (jamespeterwilson@gmail.com)
Last updated: 4 Sep 2008

(C) Copyright James Wilson and RSSSF 2007/08
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.